Resultat Gren 1 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  16:13   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 1, 50m Fjäril Damer 16-20, Finaler 
16 - 20 år: Rebecka Palm (1990) 28.01 2012-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Klara Gårdman  2002    531          30.16   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.36                 
Angelica Stark  1999    512          30.52   
  Jönköpings Simsällskap  30.79                 
Emma Cullberg  2002    501          30.74   
  Örebro Simallians  28.86                 
Josefine Åhlund  2002    496          30.85   
  Örebro Simallians  30.86                 
Sandra Lange  1999    486          31.06   
  Alvesta Simsällskap  29.92                 
Louise Johansson  1999    477          31.25   
  Simklubben Elfsborg  30.86                 
Mari Lien Børseth  2000    477          31.25   
  Haugesund Svømmeklubb  30.59                 
Karoline Auestad  1998    476          31.27   
  Stavanger  31.24                 
Elise Gidlöf  1999    472          31.37   
  Linköpings Allmänna SS  30.99                 
10  Elise Alme Jensen  2002    471          31.38   
  Bergens SLK  32.13                 
11  Tina Hosøy Nordås  2001    464          31.54   
  Bergens SLK  30.09                 
12  Elin Gunnarsson  2002    462          31.59   
  Linköpings Allmänna SS  31.06                 
13  Erika Tudegård  2001    457          31.70   
  Linköpings Allmänna SS  31.47                 
14  Emma Roos  1999    455          31.75   
  Jönköpings Simsällskap  29.96                 
15  Filippa Trollsfjord  2001    449          31.89   
  Simklubben Elfsborg  32.47                 
16  Alice Almén  2001    448          31.91   
  Linköpings Allmänna SS  31.28                 
17  Josefine Stenman  2002    447          31.95   
  Hallsberg Kumla Simklubb  30.97                 
18  Tove Lindén  2002    444          32.02   
  Karlskrona Simsällskap  32.45                 
19  Lena Årebo  2002    443          32.03   
  Linköpings Allmänna SS  31.90                 
20  Rebecka Östh  1999    437          32.17   
  Ludvika Simsällskap  30.57                 
21  Lisa Berg  2002    435          32.22   
  Stavanger  32.23                 
22  Elsa Jansson  2002    425          32.48   
  Hallsberg Kumla Simklubb  31.58                 
23  Lena Bloch  2001    423          32.52   
  Haugesund Svømmeklubb  32.34                 
24  Celine Abrahamsen  2001    422          32.56   
  Stavanger  32.74                 
25  Alva Högberg  2002    413          32.80   
  Linköpings Allmänna SS  32.42                 
26  Sofia Båvenäs  2002    409          32.89   
  Västerås Simsällskap  32.46                 
27  Anne Rødseth  2001    405          33.00   
  Stavanger  31.25                 
28  Maja Fredriksson  1999    403          33.06   
  Ludvika Simsällskap  31.95                 
29  Felicia Smedbäck  2000    396          33.24   
  Linköpings Allmänna SS  31.89                 
30  Julia Holmberg  2002    395          33.27   
  Västerås Simsällskap  33.08                 
31  Johanna Gunnarsson  1999    395          33.28   
  Linköpings Allmänna SS  31.78                 
32  Aurora Nilsson  2002    384          33.59   
  Karlskrona Simsällskap  31.82                 
33  Elin Trollsfjord  2001    377          33.80   
  Simklubben Elfsborg  33.66                 
34  Astrid Svedberg  2001    375          33.86   
  Simklubben Elfsborg  34.39                 
35  Disa Gladher  2002    366          34.14   
  Karlskrona Simsällskap  34.18                 
36  Jennifer Titus  2002    362          34.26   
  Örebro Simallians  32.95                 
37  Annie Westerlund  2002    360          34.32   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  34.52                 
38  Astrid Nyblom  2002    355          34.49   
  Karlskrona Simsällskap  34.18                 
39  Thea Maria Nilsen  2001    355          34.50   
  Bergens SLK  33.52                 
40  Emmy Hedin  2001    331          35.29   
  Karlstads Simsällskap  32.91                 
41  Jennie Lundgren  2001    329          35.37   
  Hallsberg Kumla Simklubb  33.91                 
42  Mira Myllylä  2002    302          36.40   
  Västerås Simsällskap  35.60                 
43  Sandra Mokhtari  2001    300          36.49   
  Linköpings Allmänna SS  35.28                 
44  Una Jensen  2001    295          36.66   
  Bergens SLK  35.09                 
45  Elsa Bylin  2002    290          36.87   
  Örebro Simallians  36.17                 
46  Emma Bengtsson  2002    286          37.04   
  Motala Simsällskap  37.17                 
47  Emma Sebelius  2002    247          38.91   
  Hallsberg Kumla Simklubb  36.82                 
48  Anesa Gacic  2002    235          39.56   
  Örebro Simallians  38.77                 
49  Celine Gramstad  2000    227          40.01   
  Stavanger  38.53                 
Kaja Pettersen  2001              DNS   
  Haugesund Svømmeklubb  34.22                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 juli 2018 
Licensierad till: Linköpings Allmänna SS  Utskriftstid  16:13 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  16:14   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 2, 50m Fjärilsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Michelle Berntsson (2000) 29.10 2015-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Thilde Smedbäck  2004    529          30.20   
  Linköpings Allmänna SS  29.18                 
Linn Thid  2003    488          31.03   
  Simklubben Elfsborg  31.20                 
Alice Skoglund  2003    479          31.21   
  Vellinge-Näsets Simklubb  32.04                 
Darja Koutchinskaia  2003    479          31.22   
  Linköpings Allmänna SS  31.41                 
Amanda Weiding  2003    466          31.49   
  Linköpings Allmänna SS  32.74                 
Tiril Ask  2003    450          31.86   
  Bergens SLK  31.62                 
Stine Rotseth  2003    442          32.05   
  Bergens SLK  30.60                 
Camilla Cedres Larsen  2003    430          32.36   
  Haugesund Svømmeklubb  32.37                 
Matilda Olausson  2004    425          32.48   
  Västerås Simsällskap  32.86                 
10  Wilma Holmertz  2003    422          32.57   
  Linköpings Allmänna SS  31.92                 
11  Erica Segerström  2004    419          32.63   
  Karlstads Simsällskap  33.11                 
12  Tove Gustafsson  2004    418          32.65   
  Alvesta Simsällskap  34.07                 
13  Wilma Svensson  2004    417          32.68   
  Jönköpings Simsällskap  31.50                 
14  Elsa Linné  2003    409          32.89   
  Linköpings Allmänna SS  33.33                 
15  Matilda Nilsson  2004    402          33.10   
  Jönköpings Simsällskap  32.68                 
16  Martina Karlsson  2003    395          33.27   
  Linköpings Allmänna SS  32.92                 
17  Clara Gustavson  2003    395          33.29   
  Karlstads Simsällskap  32.18                 
18  Hanna Degerlund  2004    394          33.30   
  Västerås Simsällskap  32.48                 
19  Tilda Tellfjord  2003    393          33.34   
  Jönköpings Simsällskap  32.50                 
20  Tuva Pålsson  2003    381          33.67   
  Karlskrona Simsällskap  32.89                 
21  Alicia Budden  2004    378          33.76   
  Bålsta Simklubb  33.17                 
22  Anna Krysén  2003    374          33.88   
  Ludvika Simsällskap  32.79                 
23  Nora Björklund  2003    370          34.00   
  Oskarshamns Simsällskap  33.88                 
24  Hilma Broden  2003    365          34.16   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  34.47                 
25  Stefanie Petrovic  2003    364          34.19   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  34.30                 
26  Charlotte Frøiland  2003    364          34.21   
  Haugesund Svømmeklubb  32.73                 
27  Astrid Engström  2004    362          34.25   
  Västerås Simsällskap  32.95                 
27  Ellen Vråmo  2004    362          34.25   
  Simklubben S 02  33.07                 
27  Hannah Lilja  2004    362          34.25   
  Simklubben Elfsborg  34.48                 
30  Tine Hovden Eidheim  2003    362          34.26   
  Bergens SLK  34.53                 
31  Maria Dehgani  2003    355          34.47   
  Linköpings Allmänna SS  32.86                 
32  Nathalie Rahm  2004    355          34.48   
  Nässjö SLS  34.76                 
33  Oda Flesland  2003    355          34.49   
  Stavanger  34.70                 
34  Wilma Carlheim  2003    349          34.68   
  Jönköpings Simsällskap  33.32                 
35  Tonje Merethe Lid Rasmuss  2004    344          34.84   
  Bergens SLK  33.18                 
36  Nelly Askengren Stråhle  2003    343          34.87   
  Simklubben Elfsborg  34.62                 
37  Felicia Tubbin  2003    340          34.99   
  Jönköpings Simsällskap  33.48                 
38  Ingrid Hellgren  2003    336          35.12   
  Karlstads Simsällskap  33.70                 
39  Felicia Svan  2003    336          35.14   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  34.77                 
40  Marte Pleym Grønhaug  2004    335          35.16   
  Bergens SLK  36.36                 
41  Emilia Eriksson  2004    330          35.34   
  Motala Simsällskap  33.56                 
42  Ellen Lovinge  2004    324          35.56   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  36.43                 
43  Tine Pedersen  2004    316          35.85   
  Haugesund Svømmeklubb  32.60                 
44  Ingvild Sirnes  2003    305          36.27   
  Haugesund Svømmeklubb  33.59                 
45  Olivia Gustafsson  2004    305          36.28   
  Linköpings Allmänna SS  34.25                 
46  Hanna Persson  2004    304          36.32   
  Linköpings Allmänna SS  37.12                 
47  Filippa Sjöholm Sundström  2003    302          36.41   
  Örebro Simallians  34.40                 
48  Elvira Nilsson  2004    284          37.16   
  Linköpings Allmänna SS  37.68                 
49  Ebba Wolfbrandt  2003    278          37.40   
  Västerås Simsällskap  35.03                 
50  Isabelle Frisk  2004    277          37.44   
  Linköpings Allmänna SS  37.82                 
51  Soobin Åkerlund  2004    276          37.52   
  Västerås Simsällskap  37.93                 
52  Kasandra Svan  2004    270          37.79   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  36.69                 
53  Thea Jansson  2003    264          38.05   
  Nässjö SLS  35.89                 
54  Smilla Holgersson Eliasson  2003    233          39.69   
  Örebro Simallians  39.68                 
55  Malin Flaa  2004    227          40.03   
  Nässjö SLS  39.33                 
56  Ellinor Andersson  2003    226          40.10   
  Alvesta Simsällskap  37.93                 
57  Maja Arnell  2004    224          40.19   
  Linköpings Allmänna SS  37.86                 
58  Tuva Giske Henriksen  2004    214          40.83   
  Stavanger  40.50                 
59  Sigrid Argenius  2003    210          41.04   
  Karlskrona Simsällskap  40.75                 
60  Amanda Wärn  2004    125          48.81   
  Finspångs Simklubb  47.46                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 juli 2018 
Licensierad till: Linköpings Allmänna SS  Utskriftstid  16:14 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  16:28   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 3, 50m Fjärilsim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Emma Cullberg (2002) 30.22 2015-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Siri Lindén  2005    477          31.26   
  Karlskrona Simsällskap  31.19                 
Leija Johansson Junttila  2006    444          32.00   
  Motala Simsällskap  31.95                 
Silja Vert-Mönig  2005    437          32.19   
  Stavanger  33.14                 
Joline Bakken  2005    430          32.36   
  Karlstads Simsällskap  33.03                 
Andrea Höglund  2005    424          32.50   
  Linköpings Allmänna SS  32.96                 
Linnea Lindberg  2005    409          32.89   
  Karlstads Simsällskap  33.68                 
Alba Arberg  2005    409          32.90   
  Jönköpings Simsällskap  34.53                 
Märta Högfeldt  2005    406          32.99   
  Linköpings Allmänna SS  32.69                 
Agnes Holmblad  2006    404          33.02   
  Simklubben Elfsborg  32.68                 
10  Ellen Havskog  2005    400          33.15   
  Hultsfreds Simsällskap  33.31                 
11  Thilda Häll  2005    389          33.46   
  Simklubben Elfsborg  33.66                 
12  Elsa Sjöström  2006    386          33.54   
  Simklubben Elfsborg  32.47                 
13  Tara Klarbo Egan  2005    385          33.57   
  Västerås Simsällskap  33.36                 
14  Nynke Martine Hoekstra  2005    383          33.64   
  Stavanger  34.01                 
15  Karoline Wilhelmsen Stee  2005    380          33.70   
  Stavanger  35.18                 
16  Agnes Wilde  2005    376          33.83   
  Karlstads Simsällskap  35.19                 
17  Susanne Steinnes  2005    373          33.92   
  Stavanger  34.32                 
18  Amanda Cederqvist  2005    370          34.00   
  Simklubben S 02  33.39                 
19  Elin Gustafsson  2005    366          34.15   
  Linköpings Allmänna SS  34.20                 
20  Julia Pietsch  2005    354          34.52   
  Örebro Simallians  33.89                 
21  Felicia Sobotka  2005    345          34.81   
  Hallsberg Kumla Simklubb  36.68                 
22  Frida Erlandsson  2006    330          35.34   
  Linköpings Allmänna SS  34.56                 
23  Linnea Larsson  2005    327          35.45   
  Hallsberg Kumla Simklubb  34.93                 
24  Signe Wahlberg  2005    319          35.72   
  Simklubben Elfsborg  36.39                 
25  Alice Johnson  2005    319          35.74   
  Karlstads Simsällskap  35.49                 
26  Anne Holmaas Johansen  2005    318          35.78   
  Stavanger  35.41                 
27  Amanda Böhrén  2005    313          35.95   
  Simklubben Elfsborg  35.16                 
28  Felicia Gustavsson  2006    297          36.61   
  Finspångs Simklubb  37.65                 
29  Nelly Gripfors  2005    287          37.02   
  Simklubben S 02  36.16                 
30  Alma Mühr  2005    287          37.03   
  Örebro Simallians  37.17                 
31  Sofia Marcusson  2005    285          37.12   
  Kalmar Simsällskap  37.65                 
32  Julia Arildsson  2005    281          37.28   
  Linköpings Allmänna SS  37.74                 
33  Elsa Björnholm  2006    280          37.32   
  Linköpings Allmänna SS  39.06                 
34  Alma Berge Kleber  2006    277          37.45   
  Simklubben Elfsborg  37.29                 
35  Andrea S Clementsen  2005    274          37.61   
  Stavanger  37.38                 
36  Tilda Andersson  2006    268          37.89   
  Jönköpings Simsällskap  39.68                 
37  Marie Ystrøm Lærdal  2006    266          37.96   
  Stavanger  39.66                 
38  Emma Liis Eerik  2006    263          38.13   
  Linköpings Allmänna SS  39.27                 
39  Natalie Holter Møllegaard  2005    259          38.31   
  Stavanger  43.15                 
40  Stella Åqvist  2005    250          38.74   
  Linköpings Allmänna SS  40.26                 
41  Ida Ekström  2005    239          39.34   
  Oskarshamns Simsällskap  39.87                 
42  Olivia Andersson Jansen  2005    238          39.42   
  Kalmar Simsällskap  40.17                 
43  Malene Wølstad  2005    225          40.13   
  Stavanger  41.17                 
44  Matilda Chenon Samuelsson  2006    219          40.47   
  Karlskrona Simsällskap  41.25                 
45  Josefin Klintåker  2006    204          41.44   
  Linköpings Allmänna SS  40.86                 
46  Oline Hestad Thunæs  2006    199          41.81   
  Bergens SLK  42.34                 
47  Alva Granzell  2006    198          41.91   
  Karlstads Simsällskap  41.52                 
48  Iben Johanne Stene  2005    185          42.82   
  Bergens SLK  42.79                 
49  Kristel Aziz  2005    161          44.89   
  Linköpings Allmänna SS  41.77                 
50  Nina Krim  2005    158          45.12   
  Kalmar Simsällskap  41.87                 
51  Alwa Merenius  2006    157          45.26   
  Linköpings Allmänna SS  45.90                 
52  Alva Johannesson  2005    153          45.61   
  Jönköpings Simsällskap  48.99                 
53  Anna Oscarsson  2005    94          53.67   
  Linköpings Allmänna SS  52.91                 
Runa Eriksson  2005              DSQ   
  Hallsberg Kumla Simklubb  47.37                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 juli 2018 
Licensierad till: Linköpings Allmänna SS  Utskriftstid  16:28 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  16:29   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 4, 50m Fjäril Damer 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Boiana Gradinarska (2004) 33.01 2015-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Althaea Süsskind  2007    400          33.13   
  Linköpings Allmänna SS  33.53                 
Alva Rohman  2007    357          34.42   
  Strömstads Simförening  35.99                 
Alina Andersson  2007    324          35.54   
  Nässjö SLS  35.42                 
Mathilda Rångeby  2007    314          35.91   
  Nässjö SLS  37.39                 
Greta Sjögren  2007    251          38.69   
  Motala Simsällskap  39.85                 
My Persson Sjölander  2007    250          38.73   
  Nässjö SLS  40.74                 
Elin Segerström  2007    246          38.95   
  Karlstads Simsällskap  38.80                 
Isabella Hua  2007    240          39.31   
  Ringsjö SK  36.39                 
Ella Jansson  2007    239          39.32   
  Nässjö SLS  40.95                 
10  Mariam Moralieva  2007    233          39.67   
  Stavanger  43.56                 
11  Edith Nyman  2007    220          40.41   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  42.15                 
12  Elsa Skarpnord  2007    211          41.02   
  Kalmar Simsällskap  38.17                 
13  Ellen Johansson  2008    208          41.21   
  Simklubben Elfsborg  46.11                 
14  Hanna Oehm  2007    195          42.09   
  Linköpings Allmänna SS  40.91                 
15  Fanny Ivarsson  2007    188          42.63   
  Linköpings Allmänna SS  44.09                 
16  Emina Wigow  2007    172          43.90   
  Karlskrona Simsällskap  46.48                 
17  Emma Persson  2007    155          45.41   
  Linköpings Allmänna SS  45.73                 
18  Edith Fredriksson  2007    155          45.46   
  Simklubben Elfsborg  47.05                 
19  Elvira Muhr  2007    154          45.55   
  Västerås Simsällskap  46.16                 
20  Sofia Holmqvist  2008    151          45.84   
  Linköpings Allmänna SS  43.45                 
21  Bodil Zettervall  2007    146          46.33   
  Karlskrona Simsällskap  43.19                 
22  Emma Bergqvist  2007    135          47.60   
  Jönköpings Simsällskap  44.91                 
23  Viola Högberg  2007    133          47.83   
  Linköpings Allmänna SS  47.31                 
24  Sara Hansen  2007    128          48.39   
  Kalmar Simsällskap  48.09                 
25  Valentina Cingolani  2007    128          48.45   
  Ludvika Simsällskap  47.11                 
26  Angelica Hietanen  2007    121          49.38   
  Linköpings Allmänna SS  53.20                 
27  Alice Björnholm  2008    118          49.80   
  Linköpings Allmänna SS  43.81                 
28  Elsa Karls  2008    97          53.03   
  Ludvika Simsällskap  57.77                 
29  Moa Granzell  2008    95          53.54   
  Karlstads Simsällskap  48.98                 
30  Elisabeth Xu  2008    71          58.84   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  57.40                 
Julia Almquist  2007              DSQ   
  Oskarshamns Simsällskap  40.60                 
Tilda Larsson  2008              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS  45.19                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 juli 2018 
Licensierad till: Linköpings Allmänna SS  Utskriftstid  16:29 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  16:46   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 5, 50m Fjäril Herrar 16-20, Finaler 
16 - 20 år: Marcus Piehl (1985) 25.82 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Gustav Henell  1999    609          26.46   
  Linköpings Allmänna SS  27.52                 
Jonathan Myrlander  2000    594          26.68   
  Nässjö SLS  26.76                 
Sixten Almén  1999    538          27.57   
  Linköpings Allmänna SS  27.29                 
Nicola Lundqvist  2002    510          28.07   
  Linköpings Allmänna SS  28.24                 
Henrik Eriksson  2002    501          28.24   
  Motala Simsällskap  27.99                 
Oscar Wilhelmsson  2002    470          28.84   
  Örebro Simallians  28.55                 
Frank Raunio  2000    469          28.86   
  Kalmar Simsällskap  28.73                 
Anton Lornell  1998    467          28.90   
  Simklubben Elfsborg  28.25                 
Albin Staaf  2000    463          28.99   
  Linköpings Allmänna SS  28.47                 
10  David Engström  2001    462          29.01   
  Simklubben Elfsborg  28.71                 
11  Naevid Kiasat  2001    457          29.10   
  Linköpings Allmänna SS  29.42                 
12  Jakob Gustafsson  1999    456          29.14   
  Ludvika Simsällskap  27.84                 
13  Alexander Lundberg  2002    455          29.16   
  Simklubben Vänersborg  28.34                 
14  Jakob Werner  2000    454          29.17   
  Karlskrona Simsällskap  27.98                 
15  Viktor Sjöström  2001    450          29.27   
  Simklubben Elfsborg  29.32                 
16  Ruben Staaf  2002    445          29.37   
  Linköpings Allmänna SS  30.39                 
17  Anton Campalto  1998    440          29.47   
  Ludvika Simsällskap  28.53                 
18  Daniel Agestav  2002    437          29.54   
  Jönköpings Simsällskap  30.05                 
19  Dennis Micin  2002    435          29.59   
  Karlskrona Simsällskap  29.29                 
19  Øyvind Andreassen  2000    435          29.59   
  Stavanger  29.87                 
21  Alexander Loo  2001    432          29.66   
  Kalmar Simsällskap  29.07                 
22  Magnus Ravndal  1999    429          29.73   
  Stavanger  29.20                 
23  Simon Baastad  2002    429          29.74   
  Örebro Simallians  29.42                 
24  Erik Krysén  2000    428          29.75   
  Ludvika Simsällskap  28.86                 
25  Ricky Bergwall  2002    422          29.89   
  Jönköpings Simsällskap  29.60                 
26  Elias Nilsson  2002    421          29.92   
  Karlskrona Simsällskap  31.25                 
26  Lukas Hill  1999    421          29.92   
  Ludvika Simsällskap  28.47                 
26  Sebastian Nilsson  2002    421          29.92   
  Linköpings Allmänna SS  28.70                 
29  Stian Munkejord  2001    415          30.05   
  Karmøy Svømmeklubb  32.42                 
30  Elias Axelsson  2002    411          30.16   
  Linköpings Allmänna SS  29.31                 
31  Gusten Helgesson  2002    382          30.90   
  Kalmar Simsällskap  30.20                 
32  Albin Eriksson-Hemberg  2001    373          31.15   
  Simklubben Elfsborg  31.55                 
32  Peter Khabarov  2002    373          31.15   
  Västerås Simsällskap  31.31                 
34  Tim Ericksson  2002    365          31.36   
  Kalmar Simsällskap  32.02                 
35  Joakim Sühl  2000    350          31.80   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  31.38                 
36  Anton Svennberg  2002    345          31.96   
  Örebro Simallians  33.34                 
37  Anton Kilander  1999    343          32.02   
  Linköpings Allmänna SS  30.70                 
38  Hampus Bjärud  2001    191          38.94   
  Ludvika Simsällskap  33.95                 
Parsa Najafi  1999              DSQ   
  Örebro Simallians  29.81                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 juli 2018 
Licensierad till: Linköpings Allmänna SS  Utskriftstid  16:46 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  16:44   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 6, 50m Fjärilsim Herrar14-15, Finaler 
14 - 15 år: Erik Ohlsén (2000) 26.92 2015-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Eric Lundström Silke  2003    538          27.57   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  27.15                 
Fabian Shoghl  2003    512          28.03   
  Stavanger  27.52                 
Job Sanders  2003    505          28.15   
  Jönköpings Simsällskap  27.39                 
Lucas Sterling  2004    495          28.34   
  Västerås Simsällskap  28.25                 
Philip Turkowitch  2003    494          28.37   
  Kalmar Simsällskap  29.49                 
Gabriel Eriksson  2004    443          29.42   
  Jönköpings Simsällskap  29.23                 
Nikola Petrovic  2004    441          29.46   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  30.29                 
Hannes Wrenne  2004    428          29.75   
  Karlskrona Simsällskap  29.76                 
Christopher Johnsen Skar  2003    410          30.19   
  Bergens SLK  29.70                 
10  Gustav Askengren  2004    400          30.42   
  Simklubben Elfsborg  30.41                 
11  Keilani Eritsland Loren  2003    396          30.52   
  Haugesund Svømmeklubb  30.19                 
12  Kevin Söderqvist  2004    372          31.16   
  Simklubben Elfsborg  31.36                 
13  Charlie Skoglund Macmillan  2004    367          31.31   
  Gjøvik Svømmeklubb  31.14                 
14  Sondre Antonsen Breivik  2004    366          31.34   
  Stavanger  32.75                 
15  Tom Dijkhuizen  2003    361          31.50   
  Västerås Simsällskap  33.81                 
16  Olle Almén  2003    358          31.57   
  Linköpings Allmänna SS  31.87                 
17  Gustav Edlund  2004    353          31.72   
  Linköpings Allmänna SS  29.83                 
18  Sergej Basov  2003    353          31.73   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  32.23                 
18  Vincent Hua  2004    353          31.73   
  Ringsjö SK  30.71                 
20  Erik Wallin  2003    345          31.96   
  Linköpings Allmänna SS  32.35                 
21  Edvin Karlsson  2004    342          32.06   
  Oskarshamns Simsällskap  33.87                 
22  Marcus Bülund  2004    339          32.14   
  Karlstads Simsällskap  33.49                 
23  William Barkehed  2003    335          32.29   
  Linköpings Allmänna SS  31.28                 
24  Fabian Lagström  2004    330          32.44   
  Oskarshamns Simsällskap  31.67                 
25  David Axelsson  2004    318          32.83   
  Linköpings Allmänna SS  33.93                 
26  David Liu  2004    316          32.91   
  Jönköpings Simsällskap  33.30                 
27  Anthon Huasson  2004    291          33.81   
  Ringsjö SK  32.25                 
28  Max Lidbom  2004    283          34.14   
  Simklubben Elfsborg  34.53                 
29  Isak Rehnman  2004    282          34.19   
  Västerås Simsällskap  34.33                 
30  Oscar Löfdahl  2004    277          34.38   
  Simklubben S 02  34.23                 
31  Filip Hedin  2003    258          35.23   
  Karlstads Simsällskap  35.36                 
32  Emil Kilander  2004    253          35.46   
  Linköpings Allmänna SS  35.06                 
33  Eivind Westermoen Kristia  2004    245          35.82   
  Stavanger  35.31                 
34  Simon Tangenes  2004    241          36.01   
  Bergens SLK  38.92                 
35  Jakob Starkenberg  2004    238          36.17   
  Jönköpings Simsällskap  38.72                 
36  Olle Sköld  2004    217          37.28   
  Simklubben S 02  36.65                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 juli 2018 
Licensierad till: Linköpings Allmänna SS  Utskriftstid  16:44 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  16:50   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 7, 50m Fjärilsim Herrar12-13, Finaler 
12 - 13 år: Oskar Ekström (1994) 29.12 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Andreas Sigvaldsen  2006    419          29.96   
  Stavanger  30.03                 
Gustav Fahlström  2005    415          30.06   
  Motala Simsällskap  30.65                 
Elias Stangeland  2005    379          30.98   
  Stavanger  32.11                 
Erik Mulikov  2005    364          31.39   
  Säffle Simsällskap  31.67                 
David Ullstrand  2005    357          31.60   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  30.90                 
Tim Nageus  2005    354          31.70   
  Simklubben Elfsborg  33.17                 
Jonathan Calderon  2005    337          32.22   
  Stavanger  36.15                 
Leopold Grinnemo  2005    318          32.86   
  Jönköpings Simsällskap  32.22                 
Leo Karlsson  2006    305          33.31   
  Hallsberg Kumla Simklubb  34.02                 
10  Aksel Kruger-Larsen  2006    304          33.33   
  Stavanger  34.45                 
11  Robin Lundqvist  2005    279          34.31   
  Linköpings Allmänna SS  34.91                 
12  William Dahlqvist  2005    276          34.43   
  Simklubben Elfsborg  34.98                 
13  Mats Lea Monslaup  2005    272          34.60   
  Stavanger  36.06                 
14  Fredrik Höglund  2006    260          35.14   
  Linköpings Allmänna SS  35.40                 
15  Arvid Blom  2006    255          35.35   
  Linköpings Allmänna SS  35.13                 
16  Robin Daremo  2005    252          35.48   
  Linköpings Allmänna SS  34.08                 
17  Hannes Bergnell  2006    235          36.32   
  Simklubben Elfsborg  36.81                 
18  Ewan Lambton  2006    229          36.61   
  Stavanger  37.74                 
19  Lowe Stenberg  2006    228          36.67   
  Simklubben Elfsborg  36.53                 
20  Tommy Lundberg  2005    224          36.90   
  Simklubben Vänersborg  35.63                 
21  Axel Gladher  2006    223          36.94   
  Karlskrona Simsällskap  37.04                 
22  August Jansson  2005    222          37.00   
  Örebro Simallians  35.83                 
23  Oskar Glawing  2005    222          37.02   
  Finspångs Simklubb  37.96                 
24  Simon Axelsson  2006    220          37.11   
  Linköpings Allmänna SS  37.81                 
25  Elvis Ericsson  2005    220          37.14   
  Linköpings Allmänna SS  38.12                 
26  Carl Bönnemark  2006    219          37.16   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  36.18                 
27  Justin Rineholm  2006    214          37.46   
  Linköpings Allmänna SS  39.02                 
28  Melker Åkesson  2006    211          37.67   
  Jönköpings Simsällskap  36.14                 
29  Erik Pellfolk  2005    174          40.16   
  Karlstads Simsällskap  41.00                 
30  Jacob Lindström  2005    169          40.56   
  Jönköpings Simsällskap  39.26                 
31  Viam Assadi  2005    161          41.21   
  Västerås Simsällskap  40.31                 
32  Hugo Larsson  2006    155          41.72   
  Linköpings Allmänna SS  40.74                 
33  Daniel Sainz  2006    143          42.87   
  Jönköpings Simsällskap  38.88                 
34  Edwin Brimalm  2005    121          45.29   
  Motala Simsällskap  44.19                 
35  Kevin Sixtensson  2006    107          47.16   
  Linköpings Allmänna SS  43.07                 
36  Robert Hanouch  2006    96          48.85   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  50.29                 
Gustav Löfqvist  2005              DNS   
  Västerås Simsällskap  45.92                 
Erik Andersson  2005              DSQ   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  34.45                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 juli 2018 
Licensierad till: Linköpings Allmänna SS  Utskriftstid  16:50 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  16:50   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 8, 50m Fjäril Herrar 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt (1992) 32.57 2003-07-01 
11 år och yngre: William Bevreus 32.57 2014-07-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Daniel Nicholas Auestad  2007    271          34.66   
  Stavanger  36.08                 
Benjamin Huasson  2007    248          35.68   
  Ringsjö SK  34.99                 
Lex Albringer  2007    236          36.29   
  Karlstads Simsällskap  35.98                 
Arthur Forsfält  2008    199          38.41   
  Motala Simsällskap                   
Noah Lagerman  2007    194          38.72   
  Linköpings Allmänna SS  38.52                 
Wilmer Jakobsson  2008    188          39.10   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  39.54                 
Thomas Wilhelmsen Steen  2007    177          39.89   
  Stavanger  41.59                 
Elias Gustafsson  2007    154          41.79   
  Linköpings Allmänna SS  43.06                 
Milo Forsberg  2007    145          42.60   
  Linköpings Allmänna SS  38.72                 
10  Olof Karlsson  2008    139          43.28   
  Linköpings Allmänna SS  43.25                 
11  Felix Sandstedt  2007    124          44.98   
  Nässjö SLS  41.21                 
12  Alexander Zhang  2007    111          46.66   
  Ringsjö SK  42.18                 
13  Alexander Albringer  2007    109          46.95   
  Karlstads Simsällskap  48.03                 
14  Simón Perez  2007    100          48.21   
  Linköpings Allmänna SS  47.13                 
15  Adam Straubhaar  2008    78          52.37   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
Eskil Nilsson  2008              DSQ   
  Ludvika Simsällskap                   
Johan Pellfolk  2007              DSQ   
  Karlstads Simsällskap  52.37                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 juli 2018 
Licensierad till: Linköpings Allmänna SS  Utskriftstid  16:50 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  17:14   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 9, 100m Rygg Damer 16-20, Finaler 
16 - 20 år: Beatrice Andersson 1:05.82 2010-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lena Årebo  2002    516  35.03        1:12.45   
  Linköpings Allmänna SS  1:11.43                 
                     
Emma Cullberg  2002    514  34.24        1:12.53   
  Örebro Simallians  1:08.00                 
                     
Karoline Auestad  1998    506  35.44        1:12.91   
  Stavanger  1:10.25                 
                     
Rebecka Östh  1999    502  35.13        1:13.09   
  Ludvika Simsällskap  1:07.05                 
                     
Elise Alme Jensen  2002    500  36.14        1:13.20   
  Bergens SLK  1:09.87                 
                     
Lisa Berg  2002    476  34.86        1:14.41   
  Stavanger  1:12.11                 
                     
Julia Holmberg  2002    474  35.80        1:14.53   
  Västerås Simsällskap  1:09.63                 
                     
Astrid Svedberg  2001    471  36.32        1:14.67   
  Simklubben Elfsborg  1:13.25                 
                     
Emilia Boberg  2002    459  35.13        1:15.33   
  Västerås Simsällskap  1:08.48                 
                     
10  Emmie Davis  2002    446  37.21        1:16.06   
  Jönköpings Simsällskap  1:11.84                 
                     
11  Lena Bloch  2001    443  37.14        1:16.24   
  Haugesund Svømmeklubb  1:12.27                 
                     
12  Louise Johansson  1999    439  37.41        1:16.47   
  Simklubben Elfsborg  1:13.88                 
                     
13  Thea Maria Nilsen  2001    430  37.68        1:16.96   
  Bergens SLK  1:13.58                 
                     
14  Celine Abrahamsen  2001    419  36.43        1:17.67   
  Stavanger  1:15.09                 
                     
15  Emelie Hellgren  2001    410  37.68        1:18.22   
  Västerås Simsällskap  1:14.02                 
                     
16  Matilda Brink  2001    399  38.04        1:18.91   
  Jönköpings Simsällskap  1:15.99                 
                     
17  Tufva Alexandersson  2002    396  36.53        1:19.10   
  Karlskrona Simsällskap  1:15.57                 
                     
18  Tove Lindén  2002    389  38.77        1:19.59   
  Karlskrona Simsällskap  1:13.92                 
                     
19  Lisa Flaa  2002    389  38.48        1:19.60   
  Nässjö SLS  1:14.68                 
                     
20  Annie Westerlund  2002    382  39.76        1:20.07   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:19.98                 
                     
21  Elsa Jansson  2002    370  37.49        1:20.90   
  Hallsberg Kumla Simklubb  1:11.45                 
                     
22  Felicia Smedbäck  2000    369  39.68        1:21.01   
  Linköpings Allmänna SS  1:15.66                 
                     
23  Celine Gramstad  2000    362  38.39        1:21.51   
  Stavanger  1:20.58                 
                     
24  Aurora Nilsson  2002    354  40.13        1:22.09   
  Karlskrona Simsällskap  1:18.60                 
                     
25  Una Jensen  2001    347  39.64        1:22.67   
  Bergens SLK  1:16.16                 
                     
26  Hannah Lornell  2000    337  39.48        1:23.45   
  Simklubben Elfsborg  1:18.05                 
                     
27  Jennie Lundgren  2001    330  39.51        1:24.04   
  Hallsberg Kumla Simklubb  1:15.22                 
                     
28  Anesa Gacic  2002    328  41.39        1:24.27   
  Örebro Simallians  1:21.89                 
                     
29  Elsa Bylin  2002    318  41.04        1:25.08   
  Örebro Simallians  1:24.34                 
                     
30  Emma Sebelius  2002    315  40.93        1:25.39   
  Hallsberg Kumla Simklubb  1:17.42                 
                     
31  Jenny Fröstberg  2002    298  41.03        1:26.98   
  Kalmar Simsällskap  1:19.09                 
                     
32  Mira Myllylä  2002    276  43.04        1:29.25   
  Västerås Simsällskap  1:22.16                 
                     
33  Emma Bengtsson  2002    262  42.11        1:30.80   
  Motala Simsällskap  1:23.21                 
                     
34  Frida Lundström  2002    188  50.32        1:41.36   
  Hallsberg Kumla Simklubb  1:37.47                 
                     
Kaja Pettersen  2001              DNS   
  Haugesund Svømmeklubb  1:16.96                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 juli 2018 
Licensierad till: Linköpings Allmänna SS  Utskriftstid  17:14 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  17:22   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 10, 100m Ryggsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Tilda Öman (2000) 1:08.49 2015-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Thilde Smedbäck  2004    585  33.95        1:09.49   
  Linköpings Allmänna SS  1:05.30                 
                     
Tea Winblad  2004    540  34.39        1:11.37   
  Kalmar Simsällskap  1:08.53                 
                     
Alice Skoglund  2003    539  34.42        1:11.39   
  Vellinge-Näsets Simklubb  1:08.99                 
                     
Hanna Degerlund  2004    525  34.89        1:12.04   
  Västerås Simsällskap  1:07.88                 
                     
Matilda Nilsson  2004    493  35.85        1:13.57   
  Jönköpings Simsällskap  1:10.61                 
                     
Moa Holmquist  2004    468  36.29        1:14.82   
  Jönköpings Simsällskap  1:12.21                 
                     
Wilma Svensson  2004    460  36.34        1:15.24   
  Jönköpings Simsällskap  1:09.03                 
                     
Tiril Ask  2003    452  37.50        1:15.73   
  Bergens SLK  1:13.58                 
                     
Stine Rotseth  2003    447  36.70        1:16.00   
  Bergens SLK  1:10.19                 
                     
10  Clara Gustavson  2003    442  35.58        1:16.26   
  Karlstads Simsällskap  1:10.30                 
                     
11  Tove Gustafsson  2004    432  37.92        1:16.88   
  Alvesta Simsällskap  1:13.48                 
                     
12  Sarah von der Burg  2004    424  37.24        1:17.34   
  Västerås Simsällskap  1:14.78                 
                     
13  Jane Elgh  2004    423  36.53        1:17.39   
  Jönköpings Simsällskap  1:12.98                 
                     
14  Nelly Askengren Stråhle  2003    418  38.04        1:17.70   
  Simklubben Elfsborg  1:14.66                 
                     
15  Tine Hovden Eidheim  2003    407  38.68        1:18.39   
  Bergens SLK  1:17.20                 
                     
16  Tonje Merethe Lid Rasmuss  2004    401  38.53        1:18.80   
  Bergens SLK  1:19.94                 
                     
17  Tuva Pålsson  2003    390  37.12        1:19.54   
  Karlskrona Simsällskap  1:10.87                 
                     
18  Thea Jansson  2003    387  37.68        1:19.75   
  Nässjö SLS  1:15.97                 
                     
19  Alicia Budden  2004    383  39.88        1:19.99   
  Bålsta Simklubb  1:17.59                 
                     
20  Olivia Gustafsson  2004    380  39.71        1:20.21   
  Linköpings Allmänna SS  1:14.15                 
                     
21  Ida Lien Børseth  2003    378  38.98        1:20.38   
  Haugesund Svømmeklubb  1:13.89                 
                     
22  Tine Pedersen  2004    371  39.01        1:20.88   
  Haugesund Svømmeklubb  1:13.89                 
                     
23  Oda Flesland  2003    361  38.81        1:21.55   
  Stavanger  1:19.71                 
                     
24  Ebba Wolfbrandt  2003    361  40.27        1:21.58   
  Västerås Simsällskap  1:19.65                 
                     
25  Tilda Tellfjord  2003    357  40.14        1:21.86   
  Jönköpings Simsällskap  1:16.76                 
                     
26  Filippa Sjöholm Sundström  2003    353  39.23        1:22.20   
  Örebro Simallians  1:19.76                 
                     
27  Hannah Lilja  2004    352  39.64        1:22.24   
  Simklubben Elfsborg  1:19.43                 
                     
28  Marte Pleym Grønhaug  2004    351  40.24        1:22.35   
  Bergens SLK  1:17.92                 
                     
29  Charlotte Frøiland  2003    351  39.78        1:22.37   
  Haugesund Svømmeklubb  1:17.81                 
                     
29  Nora Björklund  2003    351  40.35        1:22.37   
  Oskarshamns Simsällskap  1:19.89                 
                     
31  Stefanie Petrovic  2003    350  40.64        1:22.41   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:19.85                 
                     
32  Kasandra Svan  2004    348  40.05        1:22.62   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:26.57                 
                     
33  Elsa Linné  2003    345  39.36        1:22.85   
  Linköpings Allmänna SS  1:20.13                 
                     
34  Sarah Petersson  2003    342  39.42        1:23.10   
  Karlskrona Simsällskap  1:21.42                 
                     
35  Hilma Broden  2003    341  41.25        1:23.13   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:19.91                 
                     
36  Ellen Lovinge  2004    323  41.29        1:24.69   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:21.11                 
                     
37  Ingvild Sirnes  2003    321  40.27        1:24.84   
  Haugesund Svømmeklubb  1:10.16                 
                     
38  Elvira Nilsson  2004    307  40.37        1:26.08   
  Linköpings Allmänna SS  1:22.78                 
                     
39  Hanna Persson  2004    306  42.04        1:26.17   
  Linköpings Allmänna SS  1:18.96                 
                     
40  Maja Arnell  2004    305  41.84        1:26.34   
  Linköpings Allmänna SS  1:21.69                 
                     
41  Sigrid Argenius  2003    291  42.54        1:27.63   
  Karlskrona Simsällskap  1:26.23                 
                     
42  Emilia Eriksson  2004    290  42.38        1:27.71   
  Motala Simsällskap  1:18.43                 
                     
43  Tuva Giske Henriksen  2004    287  42.72        1:28.09   
  Stavanger  1:23.46                 
                     
44  Mathea Slettevold  2003    276  44.08        1:29.18   
  Stavanger  1:25.45                 
                     
45  Felicia Svan  2003    276  43.09        1:29.20   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:29.83                 
                     
46  Smilla Holgersson Eliasson  2003    272  43.82        1:29.63   
  Örebro Simallians  1:24.69                 
                     
47  Linnea Andersson  2004    267  44.65        1:30.16   
  Örebro Simallians  1:29.21                 
                     
48  Malin Flaa  2004    251  45.01        1:32.07   
  Nässjö SLS  1:28.53                 
                     
49  Ellinor Andersson  2003    184  48.20        1:42.11   
  Alvesta Simsällskap  1:28.59                 
                     
Maria Dehgani  2003              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS  1:27.52                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 juli 2018 
Licensierad till: Linköpings Allmänna SS  Utskriftstid  17:22 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  17:36   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 11, 100m Ryggsim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Vera Karlsson (2000) 1:10.32 2016-07-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Joline Bakken  2005    509  35.47        1:12.75   
  Karlstads Simsällskap  1:10.96                 
                     
Märta Högfeldt  2005    488  35.97        1:13.81   
  Linköpings Allmänna SS  1:12.72                 
                     
Agnes Holmblad  2006    478  35.99        1:14.29   
  Simklubben Elfsborg  1:11.49                 
                     
Silja Vert-Mönig  2005    471  37.27        1:14.66   
  Stavanger  1:14.85                 
                     
Leija Johansson Junttila  2006    469  36.59        1:14.79   
  Motala Simsällskap  1:12.50                 
                     
Siri Lindén  2005    465  36.57        1:15.00   
  Karlskrona Simsällskap  1:12.90                 
                     
Thilda Häll  2005    440  36.91        1:16.36   
  Simklubben Elfsborg  1:19.49                 
                     
Linnea Lindberg  2005    432  36.67        1:16.83   
  Karlstads Simsällskap  1:15.36                 
                     
Signe Wahlberg  2005    432  37.49        1:16.84   
  Simklubben Elfsborg  1:16.18                 
                     
10  Ellen Havskog  2005    422  37.84        1:17.46   
  Hultsfreds Simsällskap  1:13.77                 
                     
11  Nelly Gripfors  2005    415  37.77        1:17.86   
  Simklubben S 02  1:16.20                 
                     
12  Karoline Wilhelmsen Stee  2005    415  37.85        1:17.91   
  Stavanger  1:17.90                 
                     
13  Elsa Sjöström  2006    405  36.74        1:18.55   
  Simklubben Elfsborg  1:16.18                 
                     
14  Susanne Steinnes  2005    396  38.53        1:19.13   
  Stavanger  1:15.97                 
                     
15  Alba Arberg  2005    393  38.82        1:19.33   
  Jönköpings Simsällskap  1:17.10                 
                     
16  Nynke Martine Hoekstra  2005    392  38.81        1:19.35   
  Stavanger  1:20.67                 
                     
17  Miranda Wahlstedt  2006    379  38.57        1:20.29   
  Karlstads Simsällskap  1:18.62                 
                     
18  Anna Bjelland Lootz  2006    358  39.59        1:21.80   
  Stavanger  1:24.22                 
                     
18  Julia Pietsch  2005    358  40.20        1:21.80   
  Örebro Simallians  1:17.27                 
                     
20  Ida Ekström  2005    357  39.19        1:21.86   
  Oskarshamns Simsällskap  1:19.50                 
                     
21  Amanda Böhrén  2005    353  39.94        1:22.19   
  Simklubben Elfsborg  1:19.64                 
                     
22  Elin Gustafsson  2005    350  40.64        1:22.47   
  Linköpings Allmänna SS  1:19.79                 
                     
23  Andrea S Clementsen  2005    338  40.93        1:23.42   
  Stavanger  1:31.00                 
                     
24  Olivia Andersson Jansen  2005    338  40.86        1:23.43   
  Kalmar Simsällskap  1:19.80                 
                     
25  Linnea Larsson  2005    336  41.52        1:23.52   
  Hallsberg Kumla Simklubb  1:19.73                 
                     
26  Anne Holmaas Johansen  2005    326  40.21        1:24.41   
  Stavanger  1:19.46                 
                     
27  Alma Berge Kleber  2006    325  41.42        1:24.52   
  Simklubben Elfsborg  1:20.51                 
                     
28  Julia Arildsson  2005    322  41.91        1:24.73   
  Linköpings Allmänna SS  1:18.10                 
                     
29  Jenny Hustrulid  2005    320  42.42        1:24.96   
  Stavanger  1:24.57                 
                     
30  Felicia Gustavsson  2006    310  41.44        1:25.79   
  Finspångs Simklubb  1:22.02                 
                     
31  Natalie Holter Møllegaard  2005    306  41.73        1:26.23   
  Stavanger  1:31.58                 
                     
32  Oline Hestad Thunæs  2006    299  43.03        1:26.91   
  Bergens SLK  1:26.38                 
                     
33  Agnes Wilde  2005    295  41.56        1:27.21   
  Karlstads Simsällskap  1:20.12                 
                     
34  Felicia Sobotka  2005    293  42.34        1:27.41   
  Hallsberg Kumla Simklubb  1:26.08                 
                     
35  Nina Krim  2005    293  42.42        1:27.47   
  Kalmar Simsällskap  1:25.21                 
                     
36  Alva Johannesson  2005    286  43.73        1:28.18   
  Jönköpings Simsällskap  1:27.73                 
                     
37  Marie Ystrøm Lærdal  2006    285  42.86        1:28.29   
  Stavanger  1:26.78                 
                     
38  Iben Johanne Stene  2005    276  43.00        1:29.26   
  Bergens SLK  1:24.07                 
                     
39  Tilda Andersson  2006    272  42.70        1:29.61   
  Jönköpings Simsällskap  1:27.26                 
                     
40  Alma Mühr  2005    272  44.21        1:29.63   
  Örebro Simallians  1:26.82                 
                     
41  Malene Wølstad  2005    269  41.52        1:30.00   
  Stavanger  1:32.36                 
                     
41  Sofia Marcusson  2005    269  43.14        1:30.00   
  Kalmar Simsällskap  1:31.71                 
                     
43  Emma Liis Eerik  2006    266  44.40        1:30.30   
  Linköpings Allmänna SS  1:25.89                 
                     
44  Runa Eriksson  2005    247  45.45        1:32.61   
  Hallsberg Kumla Simklubb  1:29.49                 
                     
45  Josefin Klintåker  2006    243  45.67        1:33.13   
  Linköpings Allmänna SS  1:29.01                 
                     
46  Elsa Björnholm  2006    227  47.32        1:35.15   
  Linköpings Allmänna SS  1:37.08                 
                     
47  Alva Granzell  2006    225  45.90        1:35.45   
  Karlstads Simsällskap  1:27.87                 
                     
48  Stella Åqvist  2005    218  47.00        1:36.47   
  Linköpings Allmänna SS  1:30.50                 
                     
49  Alwa Merenius  2006    209  49.24        1:37.91   
  Linköpings Allmänna SS  1:33.59                 
                     
50  Erika Svennberg  2005    207  47.29        1:38.25   
  Örebro Simallians  1:31.80                 
                     
51  Kristel Aziz  2005    172  49.82        1:44.36   
  Linköpings Allmänna SS  1:41.91                 
                     
52  Matilda Chenon Samuelsson  2006    172  51.05        1:44.46   
  Karlskrona Simsällskap  1:45.15                 
                     
53  Anna Oscarsson  2005    165  51.15        1:45.92   
  Linköpings Allmänna SS  1:44.87                 
                     
Alice Johnson  2005              DSQ   
  Karlstads Simsällskap  1:23.04                 
                     
Frida Erlandsson  2006              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS  1:22.00                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 juli 2018 
Licensierad till: Linköpings Allmänna SS  Utskriftstid  17:36 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  17:42   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 12, 100m Ryggsim Damer 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Leija Johansson Juntilla (2006) 1:17.57 2017-06-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elsa Skarpnord  2007    351  41.51        1:22.36   
  Kalmar Simsällskap  1:21.87                 
                     
Mariam Moralieva  2007    332  40.82        1:23.87   
  Stavanger  1:27.34                 
                     
Alina Andersson  2007    316  43.12        1:25.32   
  Nässjö SLS  1:27.04                 
                     
Althaea Süsskind  2007    308  41.54        1:26.06   
  Linköpings Allmänna SS  1:22.38                 
                     
Elin Segerström  2007    289  42.92        1:27.82   
  Karlstads Simsällskap  1:27.16                 
                     
Mathilda Rångeby  2007    289  42.48        1:27.84   
  Nässjö SLS  1:28.26                 
                     
Julia Almquist  2007    287  42.94        1:28.02   
  Oskarshamns Simsällskap  1:23.41                 
                     
Greta Sjögren  2007    283  42.98        1:28.46   
  Motala Simsällskap  1:25.56                 
                     
Isabella Hua  2007    281  42.63        1:28.70   
  Ringsjö SK  1:24.38                 
                     
10  Edith Nyman  2007    262  44.15        1:30.79   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:32.17                 
                     
11  Ellen Johansson  2008    252  42.37        1:31.91   
  Simklubben Elfsborg  1:29.25                 
                     
12  Edith Fredriksson  2007    244  45.39        1:32.89   
  Simklubben Elfsborg  1:33.08                 
                     
13  Ella Jansson  2007    244  45.75        1:32.93   
  Nässjö SLS  1:31.23                 
                     
14  Angelica Hietanen  2007    237  46.04        1:33.91   
  Linköpings Allmänna SS  1:32.91                 
                     
15  Fanny Ivarsson  2007    233  46.19        1:34.41   
  Linköpings Allmänna SS  1:35.36                 
                     
16  Elvira Muhr  2007    231  45.25        1:34.70   
  Västerås Simsällskap  1:34.57                 
                     
17  My Persson Sjölander  2007    218  46.57        1:36.46   
  Nässjö SLS  1:34.90                 
                     
18  Sara Hansen  2007    208  47.76        1:38.06   
  Kalmar Simsällskap  1:35.69                 
                     
19  Moa Granzell  2008    202  48.27        1:38.91   
  Karlstads Simsällskap  1:38.74                 
                     
20  Signe Lindberg  2008    198  48.64        1:39.55   
  Karlstads Simsällskap  1:43.34                 
                     
21  Emma Bergqvist  2007    194  47.49        1:40.27   
  Jönköpings Simsällskap  1:36.09                 
                     
22  Bodil Zettervall  2007    188  48.27        1:41.31   
  Karlskrona Simsällskap  1:35.09                 
                     
23  Emina Wigow  2007    185  47.19        1:41.82   
  Karlskrona Simsällskap                   
                     
24  Emma Persson  2007    183  49.51        1:42.32   
  Linköpings Allmänna SS  1:40.88                 
                     
25  Tilda Larsson  2008    176  50.59        1:43.62   
  Linköpings Allmänna SS  1:37.04                 
                     
26  Viola Högberg  2007    174  51.37        1:44.00   
  Linköpings Allmänna SS  1:40.51                 
                     
27  Hanna Oehm  2007    155  51.78        1:48.05   
  Linköpings Allmänna SS  1:46.18                 
                     
28  Sofia Holmqvist  2008    148  54.14        1:49.82   
  Linköpings Allmänna SS  1:39.68                 
                     
29  Elisabeth Xu  2008    116  56.89        1:59.13   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  2:02.82                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 juli 2018 
Licensierad till: Linköpings Allmänna SS  Utskriftstid  17:42 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  17:46   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 13, 100m Rygg Herrar 16-20, Finaler 
16 - 20 år: Carl Holmertz (1990) 1:01.95 2010-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Viktor Sjöström  2001    515  31.68        1:04.68   
  Simklubben Elfsborg  1:02.90                 
                     
Gustav Henell  1999    498  32.18        1:05.40   
  Linköpings Allmänna SS  1:00.28                 
                     
Oliver Tykesson  2000    482  31.09        1:06.09   
  Linköpings Allmänna SS  1:04.21                 
                     
Jakob Gustafsson  1999    441  32.95        1:08.07   
  Ludvika Simsällskap  1:02.67                 
                     
Anton Lornell  1998    440  32.82        1:08.16   
  Simklubben Elfsborg  1:04.06                 
                     
Gustav Leifsen  2002    419  33.89        1:09.24   
  Haugesund Svømmeklubb  1:05.87                 
                     
Lukas Hill  1999    392  33.09        1:10.82   
  Ludvika Simsällskap  1:01.91                 
                     
Magnus Ravndal  1999    390  34.47        1:10.91   
  Stavanger                   
                     
Alexander Lundberg  2002    370  34.68        1:12.20   
  Simklubben Vänersborg  1:09.27                 
                     
10  Dennis Micin  2002    347  34.77        1:13.75   
  Karlskrona Simsällskap  1:13.79                 
                     
11  Albin Eriksson-Hemberg  2001    327  36.60        1:15.20   
  Simklubben Elfsborg  1:17.86                 
                     
12  Joakim Sühl  2000    277  38.38        1:19.49   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:19.51                 
                     
13  Tim Ericksson  2002    275  38.33        1:19.67   
  Kalmar Simsällskap  1:16.95                 
                     
14  Elias Nilsson  2002    268  38.16        1:20.38   
  Karlskrona Simsällskap  1:13.03                 
                     
15  Hampus Bjärud  2001    220  40.14        1:25.79   
  Ludvika Simsällskap  1:16.97                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 juli 2018 
Licensierad till: Linköpings Allmänna SS  Utskriftstid  17:46 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  17:54   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Adam Albringer (1999) 1:04.64 2014-07-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Viktor Henrysson  2003    521  31.66        1:04.40  14-15 Åldersgrupp Rekord 
  Oskarshamns Simsällskap  1:01.67                 
                     
Lucas Sterling  2004    514  31.43        1:04.70   
  Västerås Simsällskap  1:03.00                 
                     
Fabian Shoghl  2003    475  31.86        1:06.41   
  Stavanger                   
                     
Job Sanders  2003    436  33.68        1:08.34   
  Jönköpings Simsällskap  1:04.84                 
                     
William Barkehed  2003    413  33.39        1:09.60   
  Linköpings Allmänna SS  1:07.74                 
                     
Keilani Eritsland Loren  2003    411  33.98        1:09.69   
  Haugesund Svømmeklubb  1:06.60                 
                     
Ørjan Westre  2003    393  34.37        1:10.74   
  Karmøy Svømmeklubb  1:07.78                 
                     
Erik Wallin  2003    387  33.87        1:11.14   
  Linköpings Allmänna SS  1:08.50                 
                     
Markus Stahre  2004    381  34.73        1:11.48   
  Linköpings Allmänna SS  1:08.72                 
                     
10  Charlie Skoglund Macmillan  2004    364  34.22        1:12.58   
  Gjøvik Svømmeklubb  1:09.74                 
                     
11  Gustav Askengren  2004    356  35.27        1:13.14   
  Simklubben Elfsborg  1:08.00                 
                     
12  Edvin Karlsson  2004    346  36.12        1:13.79   
  Oskarshamns Simsällskap  1:12.73                 
                     
13  Hannes Wrenne  2004    341  35.31        1:14.21   
  Karlskrona Simsällskap  1:14.89                 
                     
14  Kristian Olaisen  2004    339  35.30        1:14.35   
  Haugesund Svømmeklubb  1:10.23                 
                     
15  Fabian Lagström  2004    325  36.61        1:15.38   
  Oskarshamns Simsällskap  1:15.87                 
                     
16  Gustav Ulfvebrand  2003    312  37.24        1:16.41   
  Västerås Simsällskap  1:14.98                 
                     
17  Isak Rehnman  2004    303  38.35        1:17.19   
  Västerås Simsällskap  1:14.95                 
                     
18  Sondre Antonsen Breivik  2004    298  37.48        1:17.54   
  Stavanger  1:15.79                 
                     
19  Marcus Bülund  2004    296  38.31        1:17.74   
  Karlstads Simsällskap  1:15.36                 
                     
20  Emil Kilander  2004    296  38.14        1:17.78   
  Linköpings Allmänna SS  1:14.90                 
                     
21  Oscar Löfdahl  2004    294  38.40        1:17.93   
  Simklubben S 02  1:16.86                 
                     
22  Anthon Huasson  2004    286  37.72        1:18.63   
  Ringsjö SK  1:15.53                 
                     
23  Max Lidbom  2004    281  38.12        1:19.11   
  Simklubben Elfsborg  1:16.24                 
                     
24  Arn S. Andreassen  2004    277  38.74        1:19.46   
  Bergens SLK  1:15.70                 
                     
25  Olle Sköld  2004    266  39.30        1:20.55   
  Simklubben S 02  1:19.95                 
                     
26  Filip Hedin  2003    264  39.38        1:20.73   
  Karlstads Simsällskap  1:19.33                 
                     
27  David Liu  2004    259  40.21        1:21.33   
  Jönköpings Simsällskap  1:17.04                 
                     
28  Simon Tangenes  2004    251  38.85        1:22.09   
  Bergens SLK  1:20.71                 
                     
29  Vincent Hua  2004    226  40.94        1:25.03   
  Ringsjö SK  1:20.70                 
                     
30  Jakob Starkenberg  2004    204  42.39        1:28.05   
  Jönköpings Simsällskap  1:21.50                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 juli 2018 
Licensierad till: Linköpings Allmänna SS  Utskriftstid  17:54 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  18:02   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 15, 100m Ryggsim Herrar 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Viktor Henrysson (2003) 1:08.80 2016-07-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Andreas Sigvaldsen  2006    451  33.11        1:07.57  12-13 Åldersgrupp Rekord 
  Stavanger  1:05.94                 
                     
Gustav Fahlström  2005    353  35.65        1:13.35   
  Motala Simsällskap  1:11.94                 
                     
Elias Stangeland  2005    342  36.59        1:14.08   
  Stavanger                   
                     
Tim Nageus  2005    339  35.95        1:14.34   
  Simklubben Elfsborg  1:10.91                 
                     
David Ullstrand  2005    311  36.60        1:16.51   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:14.98                 
                     
Aksel Kruger-Larsen  2006    296  37.83        1:17.80   
  Stavanger  1:16.58                 
                     
Lowe Stenberg  2006    293  38.54        1:18.01   
  Simklubben Elfsborg  1:16.54                 
                     
Robin Lundqvist  2005    286  38.46        1:18.68   
  Linköpings Allmänna SS  1:17.60                 
                     
Jonathan Calderon  2005    278  38.77        1:19.36   
  Stavanger  1:23.89                 
                     
10  Robin Daremo  2005    269  40.40        1:20.31   
  Linköpings Allmänna SS  1:19.24                 
                     
11  Leopold Grinnemo  2005    268  38.24        1:20.40   
  Jönköpings Simsällskap  1:18.05                 
                     
12  Mats Lea Monslaup  2005    256  40.04        1:21.56   
  Stavanger  1:16.76                 
                     
13  Oskar Glawing  2005    254  40.80        1:21.84   
  Finspångs Simklubb  1:20.78                 
                     
14  Leo Karlsson  2006    250  40.39        1:22.30   
  Hallsberg Kumla Simklubb  1:19.45                 
                     
15  Erik Mulikov  2005    246  39.18        1:22.68   
  Säffle Simsällskap  1:17.56                 
                     
16  August Jansson  2005    245  40.69        1:22.78   
  Örebro Simallians  1:18.30                 
                     
17  Fredrik Höglund  2006    220  41.94        1:25.76   
  Linköpings Allmänna SS  1:23.05                 
                     
18  Simon Axelsson  2006    219  42.88        1:26.00   
  Linköpings Allmänna SS  1:27.69                 
                     
19  Viljar G. Bergslien  2005    209  42.28        1:27.31   
  Stavanger  1:26.37                 
                     
20  Erik Pellfolk  2005    208  43.22        1:27.46   
  Karlstads Simsällskap  1:24.27                 
                     
21  Justin Rineholm  2006    202  43.79        1:28.31   
  Linköpings Allmänna SS  1:27.07                 
                     
22  Ewan Lambton  2006    200  42.39        1:28.59   
  Stavanger  1:30.44                 
                     
23  Carl Bönnemark  2006    198  43.36        1:28.88   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:26.08                 
                     
24  Viam Assadi  2005    195  43.88        1:29.40   
  Västerås Simsällskap  1:28.00                 
                     
25  William Dahlqvist  2005    191  43.92        1:29.94   
  Simklubben Elfsborg  1:20.04                 
                     
26  Hugo Larsson  2006    190  43.28        1:30.13   
  Linköpings Allmänna SS  1:24.85                 
                     
27  Tommy Lundberg  2005    187  43.71        1:30.54   
  Simklubben Vänersborg  1:26.06                 
                     
28  Hannes Bergnell  2006    181  44.42        1:31.58   
  Simklubben Elfsborg  1:26.86                 
                     
29  Daniel Sainz  2006    177  44.72        1:32.23   
  Jönköpings Simsällskap  1:28.99                 
                     
30  Arvid Blom  2006    173  45.92        1:33.02   
  Linköpings Allmänna SS  1:30.58                 
                     
31  Melker Åkesson  2006    169  46.53        1:33.74   
  Jönköpings Simsällskap  1:28.03                 
                     
32  Jacob Lindström  2005    161  45.83        1:35.18   
  Jönköpings Simsällskap  1:31.80                 
                     
33  Kevin Sixtensson  2006    154  47.73        1:36.73   
  Linköpings Allmänna SS  1:36.31                 
                     
34  Edwin Brimalm  2005    146  47.78        1:38.46   
  Motala Simsällskap  1:36.07                 
                     
35  Gustav Kardfall  2006    130  48.85        1:42.30   
  Linköpings Allmänna SS  1:43.47                 
                     
36  Robert Hanouch  2006    124  51.76        1:43.86   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:42.66                 
                     
Alvar Aktner  2006              DNS   
  Finspångs Simklubb  1:30.03                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 juli 2018 
Licensierad till: Linköpings Allmänna SS  Utskriftstid  18:02 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  18:05   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 16, 100m Ryggsim Herrar 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt (1992) 1:13.17 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Daniel Nicholas Auestad  2007    288  37.96        1:18.45   
  Stavanger  1:18.33                 
                     
Lex Albringer  2007    237  40.56        1:23.76   
  Karlstads Simsällskap  1:21.28                 
                     
Thomas Wilhelmsen Steen  2007    199  43.79        1:28.81   
  Stavanger  1:25.34                 
                     
Wilmer Jakobsson  2008    183  44.71        1:31.18   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:32.73                 
                     
Benjamin Huasson  2007    178  45.01        1:32.04   
  Ringsjö SK  1:27.63                 
                     
Simón Perez  2007    168  45.90        1:33.91   
  Linköpings Allmänna SS  1:31.00                 
                     
Arthur Forsfält  2008    167  47.25        1:34.02   
  Motala Simsällskap  1:33.61                 
                     
Milo Forsberg  2007    150  47.63        1:37.38   
  Linköpings Allmänna SS  1:35.63                 
                     
Alexander Albringer  2007    147  46.52        1:38.11   
  Karlstads Simsällskap  1:34.12                 
                     
10  Elias Gustafsson  2007    139  48.48        1:39.97   
  Linköpings Allmänna SS  1:33.48                 
                     
11  Kasper Glawing  2008    137  48.93        1:40.48   
  Finspångs Simklubb  1:43.03                 
                     
12  Alexander Zhang  2007    127  51.57        1:43.10   
  Ringsjö SK  1:37.06                 
                     
13  Adam Straubhaar  2008    119  50.05        1:45.25   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
14  Felix Sandstedt  2007    115  54.33        1:46.38   
  Nässjö SLS  1:40.98                 
                     
Axel Krysén  2007              DSQ   
  Ludvika Simsällskap  1:46.30                 
                     
Eskil Nilsson  2008              DSQ   
  Ludvika Simsällskap  2:05.54                 
                     
Johan Pellfolk  2007              DSQ   
  Karlstads Simsällskap  1:47.84                 
                     
Noah Lagerman  2007              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS  1:23.08                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 juli 2018 
Licensierad till: Linköpings Allmänna SS  Utskriftstid  18:05 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  18:27   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 17, 200m Fjäril Damer 16-20, Finaler 
16 - 20 år: Rebecka Palm (1990) 2:22.95 2012-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Angelica Stark  1999    492  32.50  1:09.60  1:51.47    2:34.27   
  Jönköpings Simsällskap  2:34.23                 
                     
Elise Gidlöf  1999    478  34.67  1:14.10  1:54.31    2:35.74   
  Linköpings Allmänna SS  2:33.76                 
                     
Alva Högberg  2002    426  35.72  1:16.88  1:59.44    2:41.78   
  Linköpings Allmänna SS  2:35.21                 
                     
Mari Lien Børseth  2000    390  36.23  1:16.43  2:00.19    2:46.69   
  Haugesund Svømmeklubb  2:33.95                 
                     
Tina Hosøy Nordås  2001    378  34.97  1:15.35  1:58.77    2:48.44   
  Bergens SLK  2:33.99                 
                     
Sofia Båvenäs  2002    337  35.65  1:18.77  2:07.08    2:55.04   
  Västerås Simsällskap  2:50.14                 
                     
Filippa Trollsfjord  2001    294  37.05  1:20.40  2:08.61    3:03.17   
  Simklubben Elfsborg  2:51.03                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 juli 2018 
Licensierad till: Linköpings Allmänna SS  Utskriftstid  18:27 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  18:27   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 18, 200m Fjärilsim Damer14-15, Finaler 
14 - 15 år: Sara Thydén (1989) 2:25.07 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Wilma Holmertz  2003    494  33.60  1:12.03  1:52.00    2:34.01   
  Linköpings Allmänna SS  2:38.97                 
                     
Tea Winblad  2004    472  33.76  1:14.57  1:56.88    2:36.42   
  Kalmar Simsällskap  2:30.16                 
                     
Martina Karlsson  2003    427  34.93  1:15.16  1:59.56    2:41.72   
  Linköpings Allmänna SS  2:40.54                 
                     
Tiril Ask  2003    424  34.96  1:15.40  1:58.76    2:42.03   
  Bergens SLK  2:32.01                 
                     
Linn Thid  2003    394  35.76  1:16.87  2:00.96    2:46.08   
  Simklubben Elfsborg  2:42.32                 
                     
Darja Koutchinskaia  2003    371  35.04  1:16.71  2:02.80    2:49.49   
  Linköpings Allmänna SS  2:48.13                 
                     
Ellen Vråmo  2004    331  37.44  1:21.76  2:07.56    2:55.95   
  Simklubben S 02  2:51.50                 
                     
Camilla Cedres Larsen  2003    331  35.04  1:19.06  2:08.32    2:56.05   
  Haugesund Svømmeklubb  2:51.75                 
                     
Clara Gustavson  2003    319  36.49  1:23.33  2:09.47    2:58.10   
  Karlstads Simsällskap  2:53.52                 
                     
10  Tonje Merethe Lid Rasmuss  2004    295  37.74  1:23.45  2:13.25    3:02.94   
  Bergens SLK  3:01.19                 
                     
11  Ingrid Hellgren  2003    294  40.02  1:27.29  2:16.69    3:03.14   
  Karlstads Simsällskap  2:55.60                 
                     
12  Marte Pleym Grønhaug  2004    293  37.80  1:24.08  2:14.08    3:03.28   
  Bergens SLK  3:13.01                 
                     
13  Maria Dehgani  2003    256  39.85  1:27.11  2:18.81    3:11.72   
  Linköpings Allmänna SS  3:03.69                 
                     
Stine Rotseth  2003              DNF   
  Bergens SLK  2:40.62                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 juli 2018 
Licensierad till: Linköpings Allmänna SS  Utskriftstid  18:27 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  18:33   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 19, 200m Fjäril Herrar16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Jacob Larsson (1992) 2:13.24 2010-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Henrik Eriksson  2002    483  30.34  1:06.55  1:45.62    2:22.08   
  Motala Simsällskap  2:21.30                 
                     
Jonathan Holmberg  2000    450  31.47  1:08.15  1:46.65    2:25.44   
  Västerås Simsällskap  2:21.64                 
                     
Jakob Werner  2000    415  33.03  1:10.63  1:50.65    2:29.43   
  Karlskrona Simsällskap  2:25.47                 
                     
David Engström  2001    368  31.35  1:08.83  1:49.55    2:35.57   
  Simklubben Elfsborg  2:19.03                 
                     
Ruben Staaf  2002    364  35.11  1:16.54  1:57.41    2:36.06   
  Linköpings Allmänna SS  2:36.28                 
                     
Oscar Wilhelmsson  2002    345  33.78  1:13.20  1:54.52    2:38.84   
  Örebro Simallians  2:33.83                 
                     
Alexander Lundberg  2002    292  33.75  1:15.60  2:02.68    2:48.06   
  Simklubben Vänersborg  2:35.45                 
                     
William Forsström  2002    207  40.52  1:28.82  2:18.11    3:08.48   
  Örebro Simallians  3:05.27                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 juli 2018 
Licensierad till: Linköpings Allmänna SS  Utskriftstid  18:33 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  18:35   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 20, 200m Fjäril Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Markus Malm (1997) 2:16.14 2012-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Eric Lundström Silke  2003    499  30.64  1:06.08  1:43.55    2:20.57   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  2:19.07                 
                     
Christopher Johnsen Skar  2003    417  31.32  1:07.73  1:46.79    2:29.21   
  Bergens SLK  2:29.88                 
                     
Gabriel Eriksson  2004    413  31.23  1:08.25  1:48.83    2:29.73   
  Jönköpings Simsällskap  2:40.13                 
                     
Gustav Edlund  2004    352  32.85  1:12.70  1:54.82    2:37.90   
  Linköpings Allmänna SS  2:29.84                 
                     
Fabian Lagström  2004    332  36.83  1:17.43  2:00.16    2:40.96   
  Oskarshamns Simsällskap  2:42.94                 
                     
Eivind Westermoen Kristia  2004    292  36.56  1:18.48  2:02.63    2:47.90   
  Stavanger  2:50.60                 
                     
Olle Almén  2003    254  34.93  1:20.19  2:07.97    2:55.97   
  Linköpings Allmänna SS  2:39.02                 
                     
Nikola Petrovic  2004    237  37.54  1:22.84  2:11.39    3:00.07   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Simon Tangenes  2004    162  42.17  1:35.23  2:29.63    3:24.38   
  Bergens SLK  3:44.01                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 juli 2018 
Licensierad till: Linköpings Allmänna SS  Utskriftstid  18:35 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2018    Utskriftsdatum  06 juli 2018   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  20:02   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2018         
 
 
Gren 21, 1500m Frisim P-20 oy, Finaler 
20 år och yngre: Tobias Svensson (1990) 17:08.31 2008-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Stian Munkejord  2001    570  1:06.71  2:16.61  3:25.46  4:35.75  17:30.29   
  Karmøy Svømmeklubb  17:15.00      5:45.62  6:56.26  8:06.42  9:17.51     
          10:28.34  11:39.33  12:50.02  14:00.76     
          15:11.51  16:21.61         
                     
Elliot Fielder  2003    543  1:06.00  2:16.82  3:28.11  4:39.14  17:47.34   
  Motala Simsällskap  17:43.30      5:51.11  7:02.76  8:14.42  9:26.40     
          10:38.29  11:50.15  13:02.29  14:14.19     
          15:25.26  16:36.90         
                     
Patrik Petkoczi  2002    539  1:06.21  2:17.57  3:29.08  4:40.88  17:50.21   
  Jönköpings Simsällskap  17:06.80      5:53.10  7:06.14  8:18.46  9:30.97     
          10:42.95  11:54.21  13:05.53  14:16.93     
          15:28.35  16:39.69         
                     
Naevid Kiasat  2001    504  1:07.08  2:18.95  3:31.82  4:44.20  18:14.13   
  Linköpings Allmänna SS  18:13.78      5:57.23  7:10.51  8:23.55  9:37.02     
          10:50.31  12:03.74  13:17.05  14:31.20     
          15:45.80  17:00.38         
                     
Andreas Sigvaldsen  2006    496  1:06.76  2:20.04  3:33.83  4:48.34  18:19.87   
  Stavanger  17:48.02      6:02.97  7:17.24  8:31.14  9:45.16     
          10:59.00  12:12.70  13:26.78  14:41.04     
          15:55.29  17:08.64         
                     
Kevin Söderqvist  2004    470  1:07.07  2:20.12  3:33.92  4:48.36  18:39.54   
  Simklubben Elfsborg  18:11.12      6:02.88  7:17.18  8:31.24  9:45.39     
          10:59.79  12:15.91  13:33.43  14:51.39     
          16:09.50  17:27.21         
                     
Magnus Odland  2002    466  1:06.07  2:18.76  3:33.74  4:47.60  18:42.75   
  Haugesund Svømmeklubb  17:58.32      6:01.64  7:17.11  8:33.53  9:49.61     
          11:06.03  12:22.38  13:38.78  14:55.80     
          16:11.38  17:27.44         
                     
Ola Vestbø  2003    442  1:09.25  2:24.14  3:39.64  4:56.01  19:03.09   
  Haugesund Svømmeklubb  18:57.49      6:12.67  7:29.29  8:45.78  10:03.10     
          11:20.78  12:37.95  13:55.40  15:12.78     
          16:30.69  17:47.76         
                     
Philip Turkowitch  2003    428  1:04.74  2:17.86  3:34.06  4:50.91  19:15.05   
  Kalmar Simsällskap  20:12.11      6:08.20  7:25.70  8:43.81  10:03.43     
          11:23.96  12:44.62  14:04.81  15:24.15     
          16:43.57  18:02.12         
                     
10  Tim Nageus  2005    412  1:11.25  2:29.24  3:48.42  5:08.48  19:30.04   
  Simklubben Elfsborg  19:33.99      6:27.31  7:45.82  9:04.34  10:22.59     
          11:42.57  13:02.48  14:22.26  15:41.00     
          16:58.94  18:16.32         
                     
11  Edvin Karlsson  2004    384  1:11.28  2:30.10  3:49.73  5:10.49  19:58.13   
  Oskarshamns Simsällskap  19:32.00      6:31.32  7:52.47  9:13.32  10:34.69     
          11:56.58  13:18.04  14:38.95  15:59.75     
          17:20.05