NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017

Resultat för NUSS yngre & äldre

Resultat Gren 1 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  16:05   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 1, 50m Fjäril Damer 16-20, Finaler 
16 - 20 år: Rebecka Palm (1990) 28.01 2012-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hilda Linné  2000  14  563          30.36   
  Linköpings Allmänna SS  30.41                 
Sandra Lange  1999  11  559          30.43   
  Alvesta Simsällskap  29.92                 
Emma Roos  1999  10  547          30.65   
  Jönköpings Simsällskap  30.12                 
Alice Almén  2001  514          31.28   
  Linköpings Allmänna SS  31.67                 
Mari Lien Børseth  2000  512          31.32   
  Haugesund Svømmeklubb  31.19                 
Louise Johansson  1999  511          31.35   
  Simklubben Elfsborg  30.86                 
Angelica Stark  1999  506          31.46   
  Jönköpings Simsällskap  30.80                 
Elise Gidlöf  1999  477          32.08   
  Linköpings Allmänna SS  31.11                 
Felicia Smedbäck  2000  472          32.18   
  Linköpings Allmänna SS  31.98                 
10  Karoline Auestad  1998  464          32.38   
  Madla Svømmeklubb  32.53                 
11  Tina Hosøy Nordås  2001  454          32.60   
  Bergens SLK  32.11                 
12  Johanna Gunnarsson  1999  452          32.65   
  Linköpings Allmänna SS  32.58                 
13  Erika Tudegård  2001    446          32.80   
  Linköpings Allmänna SS  31.47                 
14  Emmy Hedin  2001    430          33.19   
  Karlstads Simsällskap  32.91                 
15  Ulva Kristine Olufsen Bra  2000    417          33.53   
  Haugesund Svømmeklubb  32.47                 
16  Malin Ettrup  2000    407          33.82   
  Madla Svømmeklubb  33.38                 
17  Heidi Eftestöl  2000    405          33.87   
  Kristiansand Svømmeallianse  35.86                 
18  Kaja Pettersen  2001    376          34.72   
  Haugesund Svømmeklubb  35.13                 
19  Ebba Rydberg  2001    371          34.87   
  Västerås Simsällskap  34.59                 
20  Emma Hjort  2000    360          35.24   
  Karlstads Simsällskap  34.42                 
21  Jennie Lundgren  2001    359          35.27   
  Hallsberg Kumla Simklubb  33.91                 
22  Ida Ullstrand  2001    358          35.28   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  35.22                 
23  Hanna Karlsson  2000    341          35.86   
  Simsällskapet Mora  34.17                 
24  Amalie Nyheim-Grytnes  2001    341          35.87   
  Madla Svømmeklubb  33.51                 
25  Sandra Mokhtari  2001    339          35.93   
  Linköpings Allmänna SS  35.28                 
26  Astrid Svedberg  2001    335          36.08   
  Simklubben Elfsborg  35.00                 
27  Pernille Mjaatvedt  2000    329          36.31   
  Bergens SLK  34.65                 
28  Michelle Cen  2000    328          36.35   
  Örebro Simallians  35.81                 
29  Marit van Zonneveld  1999    295          37.65   
  Simsällskapet Mora  37.52                 
30  Mariam Moen  2001    291          37.80   
  Bergens SLK  37.88                 
31  Celine Gramstad  2000    236          40.52   
  Madla Svømmeklubb  38.00                 
Matilda Savén  2000              DNS   
  Linköpings Allmänna SS  30.31                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  16:05 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  16:10   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 2, 50m Fjärilsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Michelle Berntsson (2000) 29.10 2015-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elsa Bergh  2002  14  615          29.47   
  Söderhamns Simsällskap  30.32                 
Nadija Sabic  2002  11  584          29.98   
  Jönköpings Simsällskap  30.68                 
Helene Osnes Vestre  2003  10  581          30.03   
  Haugesund Svømmeklubb  30.54                 
Klara Gårdman  2002  564          30.33   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.98                 
Josefine Stenman  2002  530          30.97   
  Hallsberg Kumla Simklubb  31.20                 
Mari Nilsen  2003  502          31.54   
  Haugesund Svømmeklubb  31.58                 
Felicia Rogell  2003  492          31.74   
  Västerås Simsällskap  31.80                 
Felicia Järvikari  2002  488          31.84   
  Linköpings Allmänna SS  32.09                 
Darja Koutchinskaia  2003  484          31.92   
  Linköpings Allmänna SS  32.33                 
10  Lena Årebo  2002  483          31.94   
  Linköpings Allmänna SS  32.18                 
11  Stine Rotseth  2003  479          32.03   
  Bergens SLK  31.70                 
12  Tilda Carlsson  2003  476          32.10   
  Motala Simsällskap  32.69                 
13  Edith Engström  2002    463          32.40   
  Västerås Simsällskap  33.30                 
14  Wilma Holmertz  2003    462          32.41   
  Linköpings Allmänna SS  31.92                 
15  Elsa Jansson  2002    447          32.78   
  Hallsberg Kumla Simklubb  31.63                 
16  Josefine Åhlund  2002    438          33.01   
  Örebro Simallians  31.28                 
17  Tilda Tellfjord  2003    437          33.02   
  Jönköpings Simsällskap  32.50                 
18  Lovisa Öhrn  2002    431          33.17   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  33.31                 
19  Emmie Davis  2002    430          33.20   
  Jönköpings Simsällskap  32.26                 
20  Clara Gustavson  2003    423          33.39   
  Karlstads Simsällskap  32.90                 
21  Jennifer Titus  2002    421          33.43   
  Örebro Simallians  33.45                 
22  Nellie Myrlander  2003    415          33.61   
  Nässjö SLS  31.14                 
23  Lisa Berg  2002    400          34.02   
  Madla Svømmeklubb  33.72                 
24  Magdalena Hagsten Skarda  2003    397          34.11   
  Örebro Simallians  32.80                 
25  Martina Karlsson  2003    395          34.16   
  Linköpings Allmänna SS  33.05                 
26  Camilla Cedres Larsen  2003    394          34.18   
  Haugesund Svømmeklubb  33.08                 
27  Hanna Netland  2003    394          34.19   
  Madla Svømmeklubb  32.25                 
28  Michelle Träff  2002    387          34.38   
  Karlstads Simsällskap  32.01                 
29  Sofia Båvenäs  2002    385          34.44   
  Västerås Simsällskap  32.98                 
30  Ellen Olsson  2002    354          35.42   
  Hallsberg Kumla Simklubb  33.65                 
31  Ingrid Hellgren  2003    348          35.63   
  Karlstads Simsällskap  33.70                 
32  Femke van Zonneveld  2002    346          35.70   
  Simsällskapet Mora  33.39                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  16:10 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  16:17   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 3, 50m Fjärilsim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Emma Cullberg (2002) 30.22 2015-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Thilde Smedbäck  2004  14  549          30.60   
  Linköpings Allmänna SS  31.43                 
Maija Brattström  2004  11  478          32.05   
  Hallsberg Kumla Simklubb  33.76                 
Karianne Auestad-Kjellsen  2004  10  472          32.18   
  Madla Svømmeklubb  32.75                 
Hanna Degerlund  2004  446          32.79   
  Västerås Simsällskap  32.66                 
Felicia Heintz  2004  446          32.81   
  Skuru Idrottsklubb  32.56                 
Matilda Nilsson  2004  418          33.52   
  Jönköpings Simsällskap  32.96                 
Inger Sandvold  2004  416          33.58   
  Madla Svømmeklubb  33.81                 
Matilda Olausson  2004  416          33.58   
  Simklubben Ena  36.49                 
Wilma Svensson  2004  416          33.58   
  Jönköpings Simsällskap  32.41                 
10  Alice Fransson  2004  414          33.63   
  Linköpings Allmänna SS  33.41                 
11  Tara Klarbo Egan  2005  408          33.78   
  Simklubben Ena  34.10                 
12  Märta Högfeldt  2005  406          33.84   
  Linköpings Allmänna SS  34.07                 
13  Amanda Johansson  2005    397          34.11   
  Deje Simsällskap  34.34                 
13  Wilma Åhlen  2005    397          34.11   
  Skuru Idrottsklubb  34.58                 
15  Tove Gustafsson  2004    381          34.56   
  Alvesta Simsällskap  35.05                 
16  Sofija Bojovic  2004    366          35.04   
  Finspångs Simklubb  35.22                 
17  Elin Furingsten  2004    363          35.12   
  Skuru Idrottsklubb  36.37                 
18  Johanna Fransson  2004    360          35.23   
  Oskarshamns Simsällskap  37.54                 
19  Alba Arberg  2005    358          35.30   
  Jönköpings Simsällskap  35.14                 
20  Erica Segerström  2004    355          35.39   
  Karlstads Simsällskap  35.07                 
21  Andrea Höglund  2005    354          35.43   
  Linköpings Allmänna SS  35.78                 
22  Astrid Engström  2004    350          35.55   
  Västerås Simsällskap  37.30                 
22  Elsa Bäckström  2004    350          35.55   
  Skuru Idrottsklubb  36.63                 
24  Josefina Näsén  2005    345          35.74   
  Örebro Simallians  36.11                 
25  Julia Pietsch  2005    341          35.85   
  Örebro Simallians  37.47                 
26  Olivia Gustafsson  2004    327          36.36   
  Linköpings Allmänna SS  36.31                 
27  Linnea Larsson  2005    295          37.63   
  Hallsberg Kumla Simklubb  37.52                 
28  Emilia Eriksson  2004    289          37.91   
  Motala Simsällskap  33.84                 
29  Ella Sjöbom  2005    276          38.46   
  Grums Simsällskap  37.45                 
30  Sara Randerstedt  2004    274          38.57   
  Simklubben Ena  34.38                 
31  Hannah Lilja  2004    274          38.59   
  Simklubben Elfsborg  37.37                 
Clara Bergh  2004              DSQ   
  Söderhamns Simsällskap  31.57                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  16:17 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  16:25   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 4, 50m Fjäril Damer 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Boiana Gradinarska (2004) 33.01 2015-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Leija Johansson Junttila  2006  14  424          33.36   
  Motala Simsällskap  34.32                 
Elsa Sjöström  2006  11  339          35.92   
  Simklubben Elfsborg  36.03                 
Frida Erlandsson  2006  10  328          36.32   
  Linköpings Allmänna SS  37.70                 
Alva Furingsten  2006  321          36.60   
  Skuru Idrottsklubb  38.98                 
Althaea Süsskind  2007  314          36.86   
  Linköpings Allmänna SS  36.04                 
Felicia Gustavsson  2006  277          38.44   
  Finspångs Simklubb  38.07                 
Freja Malmgren  2007  262          39.14   
  S71  40.93                 
Mathilda Rångeby  2007  260          39.23   
  Nässjö SLS  41.10                 
Hilda Hou Vasiiliagou  2006  245          40.06   
  Simklubben Elfsborg  38.20                 
10  Sanna Randerstedt  2006  230          40.89   
  Simklubben Ena  50.22                 
11  Henny Paläng  2006  185          43.92   
  Linköpings Allmänna SS  42.93                 
12  Edith Nyman  2007  183          44.08   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  42.85                 
13  Ella Jansson  2007    180          44.33   
  Nässjö SLS  46.53                 
14  Tilda Andersson  2006    176          44.71   
  Jönköpings Simsällskap  43.37                 
15  Tuva Lovinge  2006    174          44.86   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  46.02                 
16  Hanna Oehm  2007    172          45.00   
  Linköpings Allmänna SS  50.56                 
17  Alina Andersson  2007    164          45.73   
  Nässjö SLS  45.55                 
18  Elin Segerström  2007    164          45.75   
  Karlstads Simsällskap  47.34                 
19  Elsa Björnholm  2006    163          45.83   
  Linköpings Allmänna SS  44.16                 
20  Alma Malm  2008    147          47.49   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  46.33                 
21  Fanny Ivarsson  2007    143          47.93   
  Linköpings Allmänna SS  51.45                 
22  Isabella Isomaa  2007    139          48.29   
  Jönköpings Simsällskap  49.09                 
23  Alva Granzell  2006    138          48.47   
  Karlstads Simsällskap  48.99                 
24  Elvira Muhr  2007    134          48.89   
  Västerås Simsällskap  46.16                 
25  Julia Almquist  2007    124          50.27   
  Oskarshamns Simsällskap  49.80                 
26  Emma Bergqvist  2007    118          50.99   
  Jönköpings Simsällskap  51.19                 
27  Alice Björnholm  2008    111          52.09   
  Linköpings Allmänna SS  50.03                 
28  Emma Persson  2007    88          56.32   
  Linköpings Allmänna SS  52.58                 
Agnes Holmblad  2006              DSQ   
  Simklubben Elfsborg  36.50                 
Emilia Dahlström  2006              DSQ   
  Västerås Simsällskap  42.45                 
Nora Kovacs  2006              DSQ   
  Skuru Idrottsklubb  36.65                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  16:25 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  16:29   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 5, 50m Fjäril Herrar 16-20, Finaler 
16 - 20 år: Marcus Piehl (1985) 25.82 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sixten Almén  1999  14  548          27.40   
  Linköpings Allmänna SS  27.73                 
Jonathan Myrlander  2000  11  544          27.47   
  Nässjö SLS  27.31                 
William Kerman  2001  10  532          27.68   
  Anderstorps Simsällskap  27.30                 
Vilmer Jansson  2000  516          27.95   
  Hallsberg Kumla Simklubb  27.86                 
Vegard Vikane  1997  502          28.22   
  Bergens SLK  27.73                 
Gellert Szabo  2001  501          28.23   
  Västerås Simsällskap  27.90                 
Anton Lornell  1998  499          28.27   
  Simklubben Elfsborg  28.25                 
Gustaf Mild  1997  492          28.41   
  Anderstorps Simsällskap  27.97                 
Matthias Sandström-Karlsson  1998  484          28.56   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  28.41                 
10  Oscar Hegmegi  2001  476          28.71   
  Jönköpings Simsällskap  28.47                 
11  Jørgen Josephsen  2000  442          29.44   
  Haugesund Svømmeklubb  29.66                 
12  David Engström  2001  440          29.49   
  Simklubben Elfsborg  28.97                 
13  Anton Campalto  1998    427          29.77   
  Ludvika Simsällskap  28.53                 
14  Jonathan Arvidsson  2000    425          29.81   
  Simklubben Elfsborg  29.64                 
15  Tim Baastad  2000    420          29.95   
  Örebro Simallians  29.06                 
16  Albin Staaf  2000    419          29.97   
  Linköpings Allmänna SS  29.71                 
17  Jakob Gustafsson  1999    413          30.10   
  Ludvika Simsällskap  29.02                 
18  Filip Egelrud  2000    409          30.20   
  Jönköpings Simsällskap  28.88                 
19  Öyvind Andreassen  2000    398          30.48   
  Madla Svømmeklubb  30.05                 
20  Erik Krysén  2000    398          30.49   
  Ludvika Simsällskap  30.01                 
21  Naevid Kiasat  2001    393          30.60   
  Linköpings Allmänna SS  30.13                 
22  Filip Rautiainen  2001    376          31.05   
  Katrineholms Simsällskap  30.94                 
23  Anti Kähr  2001    370          31.22   
  Anderstorps Simsällskap  31.14                 
24  Anton Kilander  1999    367          31.32   
  Linköpings Allmänna SS  31.75                 
25  Filip Vukovic  2001    364          31.39   
  Oskarshamns Simsällskap  32.66                 
26  Noah Sjöborg  2001    350          31.80   
  Skuru Idrottsklubb  32.94                 
27  Adam Sjöborg  2001    326          32.56   
  Skuru Idrottsklubb  33.49                 
28  Filip Myringby  2001    323          32.69   
  Karlstads Simsällskap  32.73                 
29  Joakim Sühl  2000    302          33.40   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  33.59                 
30  Hampus Bjärud  2001    259          35.15   
  Ludvika Simsällskap  33.95                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  16:29 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  16:33   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 6, 50m Fjärilsim Herrar14-15, Finaler 
14 - 15 år: Erik Ohlsén (2000) 26.92 2015-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elias Persson  2002  14  515          27.97   
  Simsällskapet Mora  27.62                 
Eric Lundström Silke  2003  11  506          28.13   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  27.84                 
Viktor Henrysson  2003  10  468          28.87   
  Oskarshamns Simsällskap  28.70                 
Titus Philipson  2002  463          28.98   
  Kristiansand Svømmeallianse  28.22                 
Henrik Eriksson  2002  446          29.34   
  Motala Simsällskap  28.76                 
Job Sanders  2003  443          29.42   
  Jönköpings Simsällskap  28.94                 
Fabian Shoghl  2003  439          29.50   
  Madla Svømmeklubb  28.78                 
Andreas H Klausen  2002  435          29.59   
  SK Team Sör  29.57                 
Sebastian Nilsson  2002  432          29.65   
  Linköpings Allmänna SS  29.40                 
10  Kevin Grahn  2003  427          29.77   
  Katrineholms Simsällskap  28.91                 
11  Nicola Lundqvist  2002  426          29.79   
  Linköpings Allmänna SS  29.52                 
12  Oscar Wilhelmsson  2002  414          30.08   
  Örebro Simallians  31.87                 
13  Kevin Glazkov  2003    405          30.31   
  Haugesund Svømmeklubb  30.36                 
14  Carl Löfgren  2003    396          30.53   
  Oskarshamns Simsällskap  31.37                 
15  Adrijan Danqi  2002    386          30.80   
  Örebro Simallians  31.41                 
16  Ruben Staaf  2002    379          30.98   
  Linköpings Allmänna SS  31.29                 
17  Elias Axelsson  2002    366          31.33   
  Linköpings Allmänna SS  30.47                 
18  Erik Aldrin  2003    364          31.39   
  Katrineholms Simsällskap  32.23                 
19  Elliot Fielder  2003    356          31.62   
  Motala Simsällskap  30.95                 
20  Gustav Leifsen  2002    347          31.90   
  Haugesund Svømmeklubb  31.84                 
21  Daniel Agestav  2002    345          31.98   
  Jönköpings Simsällskap  30.79                 
22  Anders Malmberg  2002    339          32.14   
  Katrineholms Simsällskap  32.12                 
23  Petter Eriksen  2002    336          32.25   
  Oskarshamns Simsällskap  33.03                 
24  Patrik Petkoczi  2002    334          32.31   
  Jönköpings Simsällskap  32.31                 
25  Peter Khabarov  2002    333          32.34   
  Västerås Simsällskap  33.15                 
26  Morgan Malmfors  2002    331          32.42   
  Skuru Idrottsklubb  31.49                 
27  Linus Björk  2002    324          32.64   
  Västerås Simsällskap  32.22                 
28  Keilani Eritsland Loren  2003    321          32.74   
  Haugesund Svømmeklubb  31.62                 
29  Erik Wallin  2003    300          33.49   
  Linköpings Allmänna SS  34.35                 
30  Olle Almén  2003    280          34.25   
  Linköpings Allmänna SS  33.61                 
31  Ludvig Mathisen  2003    254          35.39   
  Karlstads Simsällskap  34.07                 
Birk Lee Johansen  2002              DSQ   
  Kristiansand Svømmeallianse  33.69                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  16:33 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  16:38   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 7, 50m Fjärilsim Herrar12-13, Finaler 
12 - 13 år: Oskar Ekström (1994) 29.12 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Gabriel Eriksson  2004  14  430          29.70   
  Jönköpings Simsällskap  30.11                 
Lucas Sterling  2004  11  380          30.96   
  Västerås Simsällskap  31.23                 
Noah Malmgren  2004  10  366          31.34   
  S71  32.13                 
Anton Hegmegi  2005  316          32.92   
  Jönköpings Simsällskap  33.49                 
Gustav Edlund  2004  314          32.97   
  Linköpings Allmänna SS  33.05                 
Nikola Petrovic  2004  312          33.06   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  33.60                 
Gustav Fahlström  2005  304          33.35   
  Motala Simsällskap  32.87                 
Kevin Söderqvist  2004  301          33.44   
  Simklubben Elfsborg  32.84                 
Olle Pettersson  2004  296          33.65   
  Katrineholms Simsällskap  33.03                 
10  Kristian Olaisen  2004  294          33.72   
  Haugesund Svømmeklubb  33.96                 
11  Victor Ekblad  2004  286          34.01   
  Jönköpings Simsällskap  36.86                 
12  Edvin Karlsson  2004  283          34.13   
  Oskarshamns Simsällskap  35.44                 
13  Max Grubesic  2004    263          34.98   
  Jönköpings Simsällskap  36.12                 
14  Marius Kruger-Larsen  2004    262          35.03   
  Madla Svømmeklubb  36.36                 
15  Eivind Westermoen-Kristiansen  2004    232          36.48   
  Madla Svømmeklubb  35.63                 
16  David Ullstrand  2005    225          36.86   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  36.05                 
17  Robin Daremo  2005    219          37.21   
  Linköpings Allmänna SS  38.83                 
18  Leopold Grinnemo  2005    207          37.90   
  Jönköpings Simsällskap  38.47                 
19  Fabian Lagström  2004    207          37.91   
  Oskarshamns Simsällskap  36.47                 
20  Markus Stahre  2004    201          38.29   
  Linköpings Allmänna SS  37.16                 
21  David Malm  2004    198          38.43   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  37.20                 
22  David Eriksson  2004    192          38.82   
  Hallsberg Kumla Simklubb  42.48                 
23  David Bergqvist  2005    187          39.17   
  Jönköpings Simsällskap  38.62                 
24  Otto Svensson  2005    187          39.22   
  Motala Simsällskap  37.85                 
25  Aldin Mandzo  2004    185          39.30   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  39.78                 
26  Emil Kilander  2004    174          40.17   
  Linköpings Allmänna SS  41.65                 
27  Nassim Arim  2004    161          41.23   
  Linköpings Allmänna SS  43.12                 
28  Tim Sanders  2005    158          41.43   
  Jönköpings Simsällskap  40.98                 
29  Daniel Kördel  2004    134          43.80   
  Örebro Simallians  40.59                 
30  Erik Pellfolk  2005    119          45.52   
  Karlstads Simsällskap  44.38                 
31  Jacob Lindström  2005    97          48.68   
  Jönköpings Simsällskap  50.40                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  16:38 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  16:46   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 8, 50m Fjäril Herrar 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt (1992) 32.57 2003-07-01 
11 år och yngre: William Bevreus 32.57 2014-07-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Arvid Blom  2006  14  221          37.09   
  Linköpings Allmänna SS  39.45                 
Jacob Hellman  2006  11  213          37.52   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
William Norén  2006  10  212          37.57   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  40.16                 
Melker Åkesson  2006  194          38.71   
  Jönköpings Simsällskap  38.84                 
Carl Bönnemark  2006  164          40.92   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  44.55                 
Simon Axelsson  2006  163          41.05   
  Linköpings Allmänna SS  41.69                 
Lex Albringer  2007  147          42.43   
  Karlstads Simsällskap  45.67                 
Noah Lagerman  2007  147          42.47   
  Linköpings Allmänna SS  42.67                 
Hugo Eriksson  2006  134          43.82   
  Finspångs Simklubb  43.88                 
10  Justin Rineholm  2006  124          44.89   
  Linköpings Allmänna SS  45.13                 
11  Hugo Larsson  2006  117          45.75   
  Linköpings Allmänna SS  42.80                 
12  Milo Forsberg  2007  99          48.39   
  Linköpings Allmänna SS  53.31                 
13  Elias Gustafsson  2007    93          49.37   
  Linköpings Allmänna SS  48.23                 
14  Daniel Sainz  2006    89          50.21   
  Jönköpings Simsällskap  48.59                 
15  Gustav Kardfall  2006    81          51.84   
  Linköpings Allmänna SS  54.17                 
16  Olof Karlsson  2008    80          51.99   
  Linköpings Allmänna SS  49.57                 
17  Theo Nordholm  2006    79          52.12   
  Jönköpings Simsällskap  51.04                 
18  Alexander Albringer  2007    76          52.95   
  Karlstads Simsällskap  1:06.01                 
19  Simón Perez  2007    64          55.82   
  Linköpings Allmänna SS  54.15                 
Fredrik Höglund  2006              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS  40.76                 
Leo Karlsson  2006              DSQ   
  Hallsberg Kumla Simklubb  38.25                 
Olle Blom  2007              DSQ   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  47.02                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  16:46 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:01   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 9, 100m Rygg Damer 16-20, Finaler 
16 - 20 år: Beatrice Andersson 1:05.82 2010-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hilda Linné  2000  14  526  34.49        1:11.97   
  Linköpings Allmänna SS  1:08.82                 
                     
Alice Thörnros  2001  11  506  35.02        1:12.89   
  Linköpings Allmänna SS  1:08.74                 
                     
Karoline Auestad  1998  10  486  35.49        1:13.90   
  Madla Svømmeklubb  1:11.27                 
                     
Matilda Savén  2000  463  36.50        1:15.09   
  Linköpings Allmänna SS  1:11.53                 
                     
Michaela Thyberg  2000  462  36.36        1:15.14   
  Karlstads Simsällskap  1:11.06                 
                     
Mariam Istiphan  2001  446  36.63        1:16.02   
  Jönköpings Simsällskap  1:11.41                 
                     
Andrea Palm  2000  431  37.68        1:16.93   
  Linköpings Allmänna SS  1:13.96                 
                     
Johanna Gunnarsson  1999  410  37.41        1:18.19   
  Linköpings Allmänna SS  1:13.84                 
                     
Matilda Brink  2001  405  37.88        1:18.55   
  Jönköpings Simsällskap  1:15.99                 
                     
10  Helene Hana Solberg  2001  402  38.07        1:18.73   
  Bergens SLK  1:18.45                 
                     
11  Astrid Svedberg  2001  393  37.96        1:19.33   
  Simklubben Elfsborg  1:13.25                 
                     
12  Sandra Mokhtari  2001  390  38.75        1:19.51   
  Linköpings Allmänna SS  1:15.38                 
                     
13  Salma Gabot  2001    389  37.51        1:19.59   
  Örebro Simallians  1:12.93                 
                     
14  Kaja Pettersen  2001    372  39.53        1:20.81   
  Haugesund Svømmeklubb  1:18.59                 
                     
15  Louise Johansson  1999    358  39.18        1:21.78   
  Simklubben Elfsborg  1:13.88                 
                     
16  Ebba Rydberg  2001    357  39.46        1:21.86   
  Västerås Simsällskap  1:15.73                 
                     
17  Ellen Eriksson  2001    355  38.92        1:22.08   
  Hallsberg Kumla Simklubb  1:16.27                 
                     
18  Ulva Kristine Olufsen Bra  2000    342  38.02        1:23.10   
  Haugesund Svømmeklubb  1:17.51                 
                     
19  Emma Hjort  2000    336  40.64        1:23.53   
  Karlstads Simsällskap  1:16.45                 
                     
20  Tina Hosøy Nordås  2001    335  39.71        1:23.67   
  Bergens SLK  1:21.13                 
                     
21  Celine Gramstad  2000    319  40.80        1:24.98   
  Madla Svømmeklubb  1:19.43                 
                     
22  Malin Ettrup  2000    311  42.04        1:25.76   
  Madla Svømmeklubb  1:19.49                 
                     
23  Pernille Mjaatvedt  2000    281  43.12        1:28.72   
  Bergens SLK  1:20.73                 
                     
Ida Ullstrand  2001              DNF   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:20.65                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  17:01 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:05   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 10, 100m Ryggsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Tilda Öman (2000) 1:08.49 2015-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Magdalena Hagsten Skarda  2003  14  529  34.96        1:11.84   
  Örebro Simallians  1:08.89                 
                     
Elsa Bergh  2002  11  468  35.54        1:14.82   
  Söderhamns Simsällskap  1:09.57                 
                     
Stine Rotseth  2003  10  463  36.28        1:15.08   
  Bergens SLK  1:12.41                 
                     
Wilma Holmertz  2003  461  35.66        1:15.21   
  Linköpings Allmänna SS  1:11.46                 
                     
Nadija Sabic  2002  460  36.62        1:15.26   
  Jönköpings Simsällskap  1:10.43                 
                     
Klara Gårdman  2002  450  36.18        1:15.84   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:11.24                 
                     
Lena Årebo  2002  441  36.89        1:16.35   
  Linköpings Allmänna SS  1:12.89                 
                     
Ingvild Sirnes  2003  434  36.91        1:16.73   
  Haugesund Svømmeklubb  1:11.77                 
                     
Michelle Träff  2002  423  36.30        1:17.40   
  Karlstads Simsällskap  1:11.23                 
                     
10  Felicia Rogell  2003  423  37.12        1:17.42   
  Västerås Simsällskap  1:14.72                 
                     
11  Tiril Ask  2003  413  38.36        1:18.02   
  Bergens SLK  1:17.18                 
                     
12  Clara Gustavson  2003  407  36.60        1:18.40   
  Karlstads Simsällskap  1:11.16                 
                     
13  Thea Jansson  2003    400  39.00        1:18.83   
  Nässjö SLS  1:16.34                 
                     
14  Nellie Myrlander  2003    395  38.08        1:19.15   
  Nässjö SLS  1:13.36                 
                     
15  Lovis Jernberg  2002    394  38.54        1:19.23   
  Söderhamns Simsällskap  1:15.21                 
                     
16  Charlotte Stokka  2003    392  39.10        1:19.38   
  Madla Svømmeklubb  1:16.48                 
                     
17  Lovisa Königsson  2002    386  38.63        1:19.80   
  Simklubben Ena  1:15.11                 
                     
18  Elsa Jansson  2002    386  37.97        1:19.81   
  Hallsberg Kumla Simklubb  1:11.45                 
                     
19  Charlotte Frøiland  2003    380  38.66        1:20.20   
  Haugesund Svømmeklubb  1:15.63                 
                     
20  Emmie Davis  2002    379  39.80        1:20.28   
  Jönköpings Simsällskap  1:14.39                 
                     
21  Lisa Berg  2002    370  38.36        1:20.92   
  Madla Svømmeklubb  1:13.11                 
                     
22  Elise Alme Jensen  2002    361  39.50        1:21.61   
  Bergens SLK  1:15.55                 
                     
22  Mari Nilsen  2003    361  39.47        1:21.61   
  Haugesund Svømmeklubb  1:13.79                 
                     
24  Tine Hovden Eidheim  2003    336  39.63        1:23.59   
  Bergens SLK  1:17.27                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  17:05 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:13   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 11, 100m Ryggsim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Vera Karlsson (2000) 1:10.32 2016-07-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Thilde Smedbäck  2004  14  508  35.10        1:12.80   
  Linköpings Allmänna SS  1:11.77                 
                     
Karianne Auestad-Kjellsen  2004  11  475  36.18        1:14.44   
  Madla Svømmeklubb  1:13.05                 
                     
Inger Sandvold  2004  10  445  37.09        1:16.12   
  Madla Svømmeklubb  1:15.30                 
                     
Wilma Svensson  2004  434  37.49        1:16.72   
  Jönköpings Simsällskap  1:14.40                 
                     
Hanna Degerlund  2004  432  36.78        1:16.86   
  Västerås Simsällskap  1:11.30                 
                     
Matilda Nilsson  2004  430  37.16        1:16.95   
  Jönköpings Simsällskap  1:12.65                 
                     
Moa Holmquist  2004  408  37.39        1:18.30   
  Jönköpings Simsällskap  1:12.21                 
                     
Johanna Fransson  2004  401  38.16        1:18.77   
  Oskarshamns Simsällskap  1:16.57                 
                     
Tove Gustafsson  2004  378  38.75        1:20.33   
  Alvesta Simsällskap  1:16.76                 
                     
10  Matilda Olausson  2004  369  38.65        1:20.97   
  Simklubben Ena  1:15.89                 
                     
11  Alice Fransson  2004  360  39.22        1:21.64   
  Linköpings Allmänna SS  1:14.30                 
                     
12  Alba Arberg  2005  354  39.84        1:22.12   
  Jönköpings Simsällskap  1:17.10                 
                     
13  Olivia Gustafsson  2004    346  39.95        1:22.72   
  Linköpings Allmänna SS  1:20.08                 
                     
14  Tara Klarbo Egan  2005    342  39.98        1:23.06   
  Simklubben Ena  1:14.97                 
                     
15  Märta Högfeldt  2005    338  40.61        1:23.38   
  Linköpings Allmänna SS  1:20.69                 
                     
16  Maija Brattström  2004    335  41.06        1:23.66   
  Hallsberg Kumla Simklubb  1:21.26                 
                     
17  Sofija Bojovic  2004    325  40.97        1:24.53   
  Finspångs Simklubb  1:20.13                 
                     
18  Josefina Näsén  2005    314  41.94        1:25.44   
  Örebro Simallians  1:21.48                 
                     
19  Susanne Steinnes  2005    313  40.22        1:25.54   
  Madla Svømmeklubb  1:22.86                 
                     
20  Amanda Johansson  2005    311  40.38        1:25.78   
  Deje Simsällskap  1:19.91                 
                     
21  Emilia Eriksson  2004    307  41.93        1:26.08   
  Motala Simsällskap  1:18.43                 
                     
22  Hanna Persson  2004    302  42.05        1:26.54   
  Linköpings Allmänna SS  1:22.40                 
                     
23  Tea Persson  2004    273  41.84        1:29.51   
  Simklubben Ena  1:22.50                 
                     
24  Felicia Heintz  2004    262  42.94        1:30.74   
  Skuru Idrottsklubb  1:21.75                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  17:13 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:23   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 12, 100m Ryggsim Damer 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Jeanette Reinert (1996) 1:19.15 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Leija Johansson Junttila  2006  14  420  37.49        1:17.57  0-11 Åldersgrupp Rekord 
  Motala Simsällskap  1:17.30                 
                     
Agnes Holmblad  2006  11  357  39.19        1:21.91   
  Simklubben Elfsborg  1:18.76                 
                     
Miranda Wahlstedt  2006  10  320  40.81        1:24.93   
  Karlstads Simsällskap  1:21.18                 
                     
Nora Kovacs  2006  302  41.86        1:26.60   
  Skuru Idrottsklubb  1:30.36                 
                     
Elsa Sjöström  2006  279  42.61        1:28.87   
  Simklubben Elfsborg  1:23.49                 
                     
Freja Malmgren  2007  264  44.30        1:30.54   
  S71  1:29.12                 
                     
Alva Furingsten  2006  245  44.93        1:32.76   
  Skuru Idrottsklubb  1:35.00                 
                     
Hilda Hou Vasiiliagou  2006  238  45.75        1:33.69   
  Simklubben Elfsborg  1:28.74                 
                     
Julia Almquist  2007  234  45.77        1:34.22   
  Oskarshamns Simsällskap  1:29.67                 
                     
10  Althaea Süsskind  2007  230  45.29        1:34.78   
  Linköpings Allmänna SS  1:29.23                 
                     
11  Mathilda Rångeby  2007  228  46.74        1:35.04   
  Nässjö SLS  1:30.93                 
                     
12  Tilda Andersson  2006  228  44.82        1:35.09   
  Jönköpings Simsällskap  1:34.62                 
                     
13  Felicia Gustavsson  2006    217  45.86        1:36.57   
  Finspångs Simklubb  1:33.45                 
                     
14  Alva Granzell  2006    203  48.11        1:38.80   
  Karlstads Simsällskap  1:36.62                 
                     
15  Henny Paläng  2006    202  47.39        1:39.04   
  Linköpings Allmänna SS  1:36.42                 
                     
16  Elvira Muhr  2007    195  48.29        1:40.21   
  Västerås Simsällskap  1:44.35                 
                     
17  Edith Nyman  2007    190  50.44        1:41.02   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:37.44                 
                     
18  Ella Jansson  2007    175  51.47        1:43.75   
  Nässjö SLS  1:42.02                 
                     
19  Alma Malm  2008    162  51.12        1:46.54   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:42.61                 
                     
20  Fanny Ivarsson  2007    158  53.29        1:47.43   
  Linköpings Allmänna SS  1:45.47                 
                     
21  Isabella Isomaa  2007    128  56.04        1:55.20   
  Jönköpings Simsällskap  1:43.81                 
                     
22  Sanna Randerstedt  2006    125  55.05        1:56.20   
  Simklubben Ena  1:44.46                 
                     
Emilia Dahlström  2006              DSQ   
  Västerås Simsällskap  1:30.84                 
                     
Frida Erlandsson  2006              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS  1:25.15                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  17:23 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:26   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 13, 100m Rygg Herrar 16-20, Finaler 
16 - 20 år: Carl Holmertz (1990) 1:01.95 2010-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Gustaf Mild  1997  14  481  32.17        1:06.27   
  Anderstorps Simsällskap  1:02.78                 
                     
Anton Lornell  1998  11  479  31.80        1:06.38   
  Simklubben Elfsborg  1:04.06                 
                     
Oliver Tykesson  2000  10  451  32.42        1:07.71   
  Linköpings Allmänna SS  1:04.47                 
                     
Oscar Hegmegi  2001  436  32.25        1:08.47   
  Jönköpings Simsällskap  1:05.95                 
                     
Jonathan Myrlander  2000  421  33.61        1:09.28   
  Nässjö SLS  1:03.85                 
                     
Lukas Hill  1999  414  32.85        1:09.66   
  Simsällskapet Mora  1:04.00                 
                     
Jakob Gustafsson  1999  393  33.91        1:10.89   
  Ludvika Simsällskap  1:03.23                 
                     
Alexander Lemos Thaler  2000  387  33.70        1:11.24   
  Simklubben Elfsborg  1:07.12                 
                     
Tim Baastad  2000  357  34.50        1:13.15   
  Örebro Simallians  1:03.72                 
                     
10  Filip Vukovic  2001  334  35.49        1:14.85   
  Oskarshamns Simsällskap  1:10.04                 
                     
11  Erik Krysén  2000  333  35.80        1:14.88   
  Ludvika Simsällskap  1:10.19                 
                     
12  Naevid Kiasat  2001  317  37.54        1:16.14   
  Linköpings Allmänna SS  1:10.45                 
                     
13  Anton Campalto  1998    316  36.62        1:16.25   
  Ludvika Simsällskap  1:10.36                 
                     
14  Filip Myringby  2001    300  36.30        1:17.51   
  Karlstads Simsällskap  1:12.38                 
                     
15  Jonathan Arvidsson  2000    288  38.21        1:18.65   
  Simklubben Elfsborg  1:11.32                 
                     
16  Vegard Vikane  1997    287  37.33        1:18.74   
  Bergens SLK  1:12.78                 
                     
17  Adam Sjöborg  2001    264  39.16        1:20.91   
  Skuru Idrottsklubb  1:17.00                 
                     
18  Hampus Bjärud  2001    216  40.84        1:26.55   
  Ludvika Simsällskap  1:16.97                 
                     
19  Joakim Sühl  2000    195  42.93        1:29.51   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:23.74                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  17:26 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:32   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Adam Albringer (1999) 1:04.64 2014-07-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Viktor Henrysson  2003  14  482  32.19        1:06.24   
  Oskarshamns Simsällskap  1:03.02                 
                     
Ole Einar Ueland  2003  11  431  33.38        1:08.73   
  SK Team Sör  1:08.22                 
                     
Kevin Grahn  2003  10  410  33.53        1:09.87   
  Katrineholms Simsällskap  1:04.62                 
                     
Hannes Börjel  2002  383  34.26        1:11.48   
  Örebro Simallians  1:09.91                 
                     
Job Sanders  2003  373  34.97        1:12.12   
  Jönköpings Simsällskap  1:05.28                 
                     
Linus Björk  2002  362  36.07        1:12.84   
  Västerås Simsällskap  1:09.21                 
                     
Gustav Leifsen  2002  359  35.71        1:13.06   
  Haugesund Svømmeklubb  1:10.54                 
                     
Anton Rautiainen  2003  345  35.39        1:14.03   
  Katrineholms Simsällskap  1:10.43                 
                     
Erik Wallin  2003  336  36.40        1:14.68   
  Linköpings Allmänna SS  1:14.19                 
                     
10  William Barkehed  2003  335  36.71        1:14.74   
  Linköpings Allmänna SS  1:16.19                 
                     
11  Christopher Johnsen Skar  2003  318  36.87        1:16.03   
  Bergens SLK  1:14.71                 
                     
12  Elliot Fielder  2003  313  36.81        1:16.42   
  Motala Simsällskap  1:11.07                 
                     
13  Keilani Eritsland Loren  2003    309  36.69        1:16.81   
  Haugesund Svømmeklubb  1:09.34                 
                     
14  Petter Eriksen  2002    308  36.68        1:16.89   
  Oskarshamns Simsällskap  1:13.26                 
                     
15  Magnus Odland  2002    300  37.43        1:17.55   
  Haugesund Svømmeklubb  1:15.42                 
                     
16  Peter Khabarov  2002    296  37.36        1:17.89   
  Västerås Simsällskap  1:14.85                 
                     
17  Ludvig Mathisen  2003    289  37.70        1:18.51   
  Karlstads Simsällskap  1:14.36                 
                     
18  Erik Aldrin  2003    278  38.05        1:19.58   
  Katrineholms Simsällskap  1:15.41                 
                     
19  Ola Vestbø  2003    276  37.62        1:19.74   
  Haugesund Svømmeklubb  1:18.69                 
                     
20  Carl Löfgren  2003    273  38.38        1:20.00   
  Oskarshamns Simsällskap  1:16.84                 
                     
21  Simon Baastad  2002    267  37.84        1:20.65   
  Örebro Simallians  1:14.36                 
                     
22  Siavash Vatani  2003    233  40.07        1:24.39   
  Skuru Idrottsklubb  1:17.58                 
                     
Birk Lee Johansen  2002              DNS   
  Kristiansand Svømmeallianse  1:13.35                 
                     
Oscar Wilhelmsson  2002              DSQ   
  Örebro Simallians  1:09.40                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  17:32 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:40   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 15, 100m Ryggsim Herrar 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Viktor Henrysson (2003) 1:08.80 2016-07-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Gabriel Eriksson  2004  14  400  33.54        1:10.49   
  Jönköpings Simsällskap  1:11.24                 
                     
Anton Hegmegi  2005  11  394  34.06        1:10.82   
  Jönköpings Simsällskap  1:11.28                 
                     
Gustav Edlund  2004  10  326  35.99        1:15.44   
  Linköpings Allmänna SS  1:13.36                 
                     
Max Grubesic  2004  308  37.34        1:16.85   
  Jönköpings Simsällskap  1:14.24                 
                     
Noah Malmgren  2004  304  37.78        1:17.23   
  S71  1:15.23                 
                     
Edvin Karlsson  2004  291  38.27        1:18.30   
  Oskarshamns Simsällskap  1:15.70                 
                     
Kristian Olaisen  2004  290  38.06        1:18.41   
  Haugesund Svømmeklubb  1:15.39                 
                     
Markus Stahre  2004  289  38.80        1:18.54   
  Linköpings Allmänna SS  1:13.90                 
                     
Nikola Petrovic  2004  277  38.89        1:19.62   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:15.74                 
                     
10  Gustav Fahlström  2005  259  39.71        1:21.40   
  Motala Simsällskap  1:18.08                 
                     
11  Aldin Mandzo  2004  247  40.77        1:22.72   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:17.95                 
                     
12  Emil Kilander  2004  224  40.86        1:25.42   
  Linköpings Allmänna SS  1:21.19                 
                     
13  Oskar Glawing  2005    211  42.25        1:27.17   
  Finspångs Simklubb  1:22.16                 
                     
14  David Bergqvist  2005    207  43.27        1:27.80   
  Jönköpings Simsällskap  1:25.94                 
                     
15  David Ullstrand  2005    205  43.13        1:27.95   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:25.64                 
                     
16  Eivind Westermoen-Kristiansen  2004    205  42.79        1:28.01   
  Madla Svømmeklubb  1:23.54                 
                     
17  Fabian Lagström  2004    199  43.11        1:28.89   
  Oskarshamns Simsällskap  1:24.68                 
                     
18  David Eriksson  2004    192  44.26        1:30.00   
  Hallsberg Kumla Simklubb  1:22.08                 
                     
19  David Malm  2004    190  44.01        1:30.22   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:26.30                 
                     
20  Victor Ekblad  2004    185  44.37        1:31.12   
  Jönköpings Simsällskap  1:26.30                 
                     
21  Erik Pellfolk  2005    181  45.34        1:31.68   
  Karlstads Simsällskap  1:28.05                 
                     
22  Leopold Grinnemo  2005    144  47.68        1:39.06   
  Jönköpings Simsällskap  1:30.62                 
                     
Lucas Sterling  2004              DSQ   
  Västerås Simsällskap  1:06.67                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  17:40 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:46   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 16, 100m Ryggsim Herrar 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt (1992) 1:13.17 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Theo Nordholm  2006  14  183  44.78        1:31.38   
  Jönköpings Simsällskap  1:28.28                 
                     
Leo Karlsson  2006  11  181  45.63        1:31.80   
  Hallsberg Kumla Simklubb  1:31.25                 
                     
Hugo Larsson  2006  10  178  45.48        1:32.33   
  Linköpings Allmänna SS  1:31.81                 
                     
Noah Lagerman  2007  175  45.81        1:32.82   
  Linköpings Allmänna SS  1:31.19                 
                     
Simon Axelsson  2006  166  45.90        1:34.50   
  Linköpings Allmänna SS  1:30.49                 
                     
Lex Albringer  2007  161  45.68        1:35.37   
  Karlstads Simsällskap  1:33.02                 
                     
Fredrik Höglund  2006  158  46.66        1:35.97   
  Linköpings Allmänna SS  1:33.55                 
                     
Justin Rineholm  2006  152  46.98        1:37.21   
  Linköpings Allmänna SS  1:36.71                 
                     
Arvid Blom  2006  150  47.14        1:37.54   
  Linköpings Allmänna SS  1:35.04                 
                     
10  Melker Åkesson  2006  148  46.75        1:38.15   
  Jönköpings Simsällskap  1:30.96                 
                     
11  Daniel Sainz  2006  145  47.11        1:38.71   
  Jönköpings Simsällskap  1:43.70                 
                     
12  William Norén  2006  135  48.24        1:41.21   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:36.40                 
                     
13  Simón Perez  2007    131  50.42        1:42.04   
  Linköpings Allmänna SS  1:46.23                 
                     
14  Carl Bönnemark  2006    131  49.64        1:42.16   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:38.38                 
                     
15  Alvar Aktner  2006    117  51.39        1:45.95   
  Finspångs Simklubb  1:45.40                 
                     
16  Elias Gustafsson  2007    115  52.42        1:46.68   
  Linköpings Allmänna SS  1:50.00                 
                     
17  Alexander Albringer  2007    114  51.37        1:46.95   
  Karlstads Simsällskap  1:52.51                 
                     
18  Gustav Kardfall  2006    97  53.45        1:53.00   
  Linköpings Allmänna SS  1:45.75                 
                     
19  David Cederlöf  2006    96  53.45        1:53.13   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
20  Olle Blom  2007    92  54.13        1:54.66   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
21  Milo Forsberg  2007    86  56.77        1:57.64   
  Linköpings Allmänna SS  1:51.14                 
                     
22  Olof Karlsson  2008    83  1:00.01        1:58.69   
  Linköpings Allmänna SS  1:52.81                 
                     
Eskil Nilsson  2008              DSQ   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
Hugo Eriksson  2006              DSQ   
  Finspångs Simklubb  1:30.94                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  17:46 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:16   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 17, 200m Fjäril Damer 16-20, Finaler 
16 - 20 år: Rebecka Palm (1990) 2:22.95 2012-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Angelica Stark  1999  14  510  32.31  1:11.65  1:52.43    2:34.43   
  Jönköpings Simsällskap  2:38.01                 
                     
Sandra Lange  1999  11  502  33.13  1:12.75  1:53.55    2:35.22   
  Alvesta Simsällskap  2:31.19                 
                     
Alice Thörnros  2001  10  432  36.47  1:18.94  2:01.90    2:43.19   
  Linköpings Allmänna SS  2:40.04                 
                     
Louise Johansson  1999  427  33.26  1:13.32  1:56.04    2:43.78   
  Simklubben Elfsborg  2:37.52                 
                     
Felicia Smedbäck  2000  412  35.17  1:18.10  2:01.55    2:45.75   
  Linköpings Allmänna SS  2:43.39                 
                     
Agnes Arberg  2001  393  35.62  1:18.65  2:03.55    2:48.36   
  Jönköpings Simsällskap  2:37.96                 
                     
Tina Hosøy Nordås  2001  357  37.78  1:23.30  2:08.78    2:53.86   
  Bergens SLK  2:50.78                 
                     
Nora Berg Bjørnevoll  2001  192  45.83  1:40.60  2:37.18    3:33.71   
  Bergens SLK  3:25.13                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  18:16 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:16   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 18, 200m Fjärilsim Damer14-15, Finaler 
14 - 15 år: Sara Thydén (1989) 2:25.07 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Felicia Järvikari  2002  14  483  34.33  1:14.87  1:55.94    2:37.21   
  Linköpings Allmänna SS  2:38.37                 
                     
Hanna Netland  2003  11  430  35.01  1:16.35  2:00.23    2:43.44   
  Madla Svømmeklubb  2:38.22                 
                     
Helene Osnes Vestre  2003  10  398  34.05  1:16.49  2:01.83    2:47.66   
  Haugesund Svømmeklubb  2:41.08                 
                     
Tiril Ask  2003  397  37.12  1:20.11  2:03.97    2:47.91   
  Bergens SLK  2:59.80                 
                     
Martina Karlsson  2003  382  38.62  1:23.68  2:07.19    2:50.07   
  Linköpings Allmänna SS  2:53.29                 
                     
Stine Rotseth  2003  377  33.86  1:16.18  2:01.80    2:50.83   
  Bergens SLK  2:41.77                 
                     
Alva Högberg  2002  364  37.28  1:21.29  2:06.14    2:52.73   
  Linköpings Allmänna SS  2:56.12                 
                     
Sofia Båvenäs  2002  349  36.29  1:21.01  2:07.93    2:55.19   
  Västerås Simsällskap  2:51.80                 
                     
Ida Lien Børseth  2003  322  36.86  1:21.63  2:10.73    2:59.95   
  Haugesund Svømmeklubb  2:48.95                 
                     
10  Ingrid Hellgren  2003  292  39.46  1:27.64  2:15.55    3:05.87   
  Karlstads Simsällskap  2:55.60                 
                     
11  Clara Gustavson  2003  271  38.72  1:27.52  2:18.06    3:10.60   
  Karlstads Simsällskap  3:01.49                 
                     
12  Femke van Zonneveld  2002  261  39.24  1:27.48  2:19.34    3:12.98   
  Simsällskapet Mora  2:57.83                 
                     
13  Maria Dehgani  2003    242  39.79  1:29.94  2:22.79    3:17.94   
  Linköpings Allmänna SS  3:29.74                 
                     
Tine Hovden Eidheim  2003              DSQ   
  Bergens SLK  3:27.75                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  18:16 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:16   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 19, 200m Fjäril Herrar16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Jacob Larsson (1992) 2:13.24 2010-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
William Kerman  2001  14  497  30.27  1:04.71  1:40.76    2:20.73   
  Anderstorps Simsällskap  2:14.80                 
                     
Gustaf Mild  1997  11  451  31.11  1:07.23  1:45.84    2:25.40   
  Anderstorps Simsällskap  2:17.64                 
                     
Gellert Szabo  2001  10  435  32.19  1:09.37  1:47.33    2:27.14   
  Västerås Simsällskap  2:24.90                 
                     
Anton Kilander  1999              DNS   
  Linköpings Allmänna SS  2:46.16                 
                     
David Engström  2001              DSQ   
  Simklubben Elfsborg  2:26.61                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  18:16 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:19   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 20, 200m Fjäril Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Markus Malm (1997) 2:16.14 2012-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Eric Lundström Silke  2003  14  442  32.62  1:10.82  1:49.41    2:26.37   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  2:24.35                 
                     
Titus Philipson  2002  11  375  32.26  1:11.10  1:51.96    2:34.53   
  Kristiansand Svømmeallianse  2:28.93                 
                     
Henrik Eriksson  2002  10  365  30.45  1:08.34  1:51.86    2:35.93   
  Motala Simsällskap  2:37.76                 
                     
Ole Einar Ueland  2003  332  33.39  1:14.04  1:56.88    2:41.00   
  SK Team Sör  2:21.12                 
                     
Christopher Johnsen Skar  2003  330  33.62  1:15.36  1:58.42    2:41.26   
  Bergens SLK  2:50.48                 
                     
Morgan Malmfors  2002  252  36.02  1:22.39  2:10.97    2:56.53   
  Skuru Idrottsklubb  2:48.72                 
                     
Tom Dijkhuizen  2003  188  40.18  1:30.68  2:23.12    3:14.61   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Fabian Shoghl  2003              DNF   
  Madla Svømmeklubb  2:25.77                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  18:19 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  30 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  19:10   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 21, 1500m Frisim P-20 oy, Finaler 
20 år och yngre: Tobias Svensson (1990) 17:08.31 2008-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Svante Linnér  2000  14  515  1:09.86  2:22.10  3:34.01  4:46.80  18:10.72   
  Motala Simsällskap  17:17.82      5:59.98  7:12.69  8:25.90  9:38.84     
          10:51.68  12:04.84  13:18.17  14:31.53     
          15:45.32  16:58.94         
                     
Birk Lee Johansen  2002  11  500  1:09.33  2:23.47  3:36.92  4:50.75  18:21.81   
  Kristiansand Svømmeallianse  17:40.19      6:04.61  7:18.66  8:31.76  9:46.09     
          11:01.31  12:16.34  13:31.09  14:45.82     
          15:59.72  17:12.15         
                     
Patrik Petkoczi  2002  10  499  1:09.67  2:24.36  3:38.17  4:51.76  18:21.97   
  Jönköpings Simsällskap  18:15.72      6:05.37  7:19.31  8:33.79  9:48.08     
          11:02.97  12:17.84  13:33.01  14:46.37     
          15:59.60  17:12.35         
                     
Christopher Johnsen Skar  2003  467  1:10.50  2:25.41  3:40.47  4:55.76  18:47.23   
  Bergens SLK  18:38.58      6:10.99  7:26.53  8:41.24  9:57.15     
          11:12.10  12:26.65  13:42.27  14:58.62     
          16:15.22  17:31.93         
                     
Magnus Odland  2002  457  1:10.16  2:24.95  3:39.83  4:55.00  18:54.66   
  Haugesund Svømmeklubb  18:25.87      6:11.80  7:28.84  8:46.61  10:04.12     
          11:21.99  12:39.93  13:57.08  15:15.17     
          16:29.37  17:43.83         
                     
Gustav Leifsen  2002  455  1:09.09  2:23.90  3:39.53  4:55.63  18:56.77   
  Haugesund Svømmeklubb  18:28.51      6:12.56  7:29.58  8:46.99  10:42.18     
          11:58.32  13:15.12  14:30.90  15:48.20     
          17:04.67  18:20.58         
                     
Max Grubesic  2004  427  1:12.29  2:30.72  3:49.52  5:08.00  19:21.00   
  Jönköpings Simsällskap  19:42.78      6:25.84  7:42.83  9:01.48  10:19.23     
          11:36.99  12:55.78  14:13.25  15:31.61     
          16:48.08  18:05.95         
                     
Gustaf Walldén  2003  426  1:11.08  2:28.87  3:47.85  5:06.66  19:22.18   
  Simklubben Ena  19:07.78      6:24.84  7:42.60  9:00.88  10:19.06     
          11:36.92  12:55.44  14:13.52  15:31.84     
          16:49.33  18:07.06         
                     
Ola Vestbø  2003  403  1:11.88  2:30.50  3:49.07  5:07.75  19:43.71   
  Haugesund Svømmeklubb  18:25.50      6:27.26  7:46.82  9:07.25  10:28.02     
          11:48.29  13:08.94  14:28.40  15:48.27     
          17:47.65  19:05.73         
                     
10  Vilmer Jansson  2000  403  1:06.02  2:22.31  3:42.70  5:03.38  19:43.98   
  Hallsberg Kumla Simklubb  19:12.34      6:23.87  7:44.04  9:03.55  10:23.85     
          11:45.38  13:07.12  14:29.94  15:50.61     
          17:09.69  18:29.34         
                     
11  Kevin Söderqvist  2004  354  1:16.78  2:39.28  4:03.93  5:27.71  20:35.52   
  Simklubben Elfsborg  19:22.28      6:52.75  8:16.57  9:39.19  11:02.90     
          12:25.37  13:49.50  15:12.23  16:36.03     
          17:59.61  19:20.84         
                     
12  Filip Hedin  2003  314  1:19.24  2:44.71  4:11.12  5:38.31  21:25.35   
  Karlstads Simsällskap  21:27.53      7:05.04  8:32.11  9:58.19  11:25.64     
          12:52.01  14:18.60  15:45.36  17:12.09     
          18:38.05  20:03.63         
                     
13  Siavash Vatani  2003    297  1:18.54  2:43.86  4:11.16  5:38.39  21:50.12   
  Skuru Idrottsklubb  21:12.49      7:04.31  8:32.05  10:00.96  11:29.28     
          13:00.37  14:29.16  15:58.64  17:28.19     
          18:57.88  20:27.22         
                     
14  Hugo Eriksson  2006    243  1:26.82  3:00.18  4:33.64  6:07.35  23:20.79   
  Finspångs Simklubb        7:41.85  9:16.93  10:50.17  12:25.87     
          13:58.36  15:32.92  17:07.42  18:42.07     
          20:17.13  21:51.04         
                     
15  Carl Bönnemark  2006    160  1:38.10  3:30.96  5:21.06  7:11.16  26:48.21   
  Norrköpings Kappsimningsklubb        9:03.55  10:54.68  12:44.35  14:33.92     
          16:21.98  18:07.22  19:56.32  21:43.12     
          23:25.79  25:09.26         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  30 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  19:10 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 22 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  01 juli 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  08:42   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 22, 400m Fri Damer 16-20, Finaler 
16 - 20 år: Caroline Palm (1992) 4:33.09 2012-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Alice Thörnros  2001  14  603  1:07.51  2:19.16  3:31.51    4:43.03   
  Linköpings Allmänna SS  4:33.91                 
                     
Angelica Stark  1999  11  600  1:07.62  2:19.57  3:31.76    4:43.50   
  Jönköpings Simsällskap  4:45.26                 
                     
Andrea Palm  2000  10  571  1:07.39  2:20.02  3:33.73    4:48.10   
  Linköpings Allmänna SS  4:40.99                 
                     
Felicia Smedbäck  2000  518  1:10.16  2:28.20  3:44.90    4:57.64   
  Linköpings Allmänna SS  4:46.45                 
                     
Agnes Arberg  2001  518  1:09.57  2:29.01  3:43.79    4:57.65   
  Jönköpings Simsällskap  4:48.89                 
                     
Sandra Mokhtari  2001  498  1:11.95  2:28.16  3:45.40    5:01.59   
  Linköpings Allmänna SS  5:06.78                 
                     
Kaja Pettersen  2001  488  1:11.64  2:28.23  3:47.02    5:03.68   
  Haugesund Svømmeklubb  4:54.30                 
                     
Erika Tudegård  2001  482  1:12.77  2:30.68  3:47.44    5:04.87   
  Linköpings Allmänna SS  4:47.59                 
                     
Emelie Hellgren  2001  473  1:10.11  2:28.11  3:47.54    5:06.78   
  Fagersta Simklubb  4:43.73                 
                     
10  Matilda Brink  2001  452  1:13.01  2:31.74  3:51.66    5:11.48   
  Jönköpings Simsällskap  4:52.07                 
                     
11  Emma Hjort  2000  447  1:13.65  2:34.08  3:54.09    5:12.67   
  Karlstads Simsällskap  4:59.45                 
                     
12  Ellen Eriksson  2001  412  1:15.44  2:39.65  4:02.24    5:21.27   
  Hallsberg Kumla Simklubb  5:16.41                 
                     
13  Pernille Mjaatvedt  2000    395  1:16.43  2:40.98  4:03.12    5:25.90   
  Bergens SLK  5:06.01                 
                     
14  Tina Hosøy Nordås  2001    372  1:17.38  2:41.88  4:08.55    5:32.51   
  Bergens SLK  5:04.81                 
                     
15  Astrid Svedberg  2001    365  1:17.12  2:43.48  4:10.41    5:34.40   
  Simklubben Elfsborg  5:24.00                 
                     
16  Mariam Moen  2001    348  1:18.29  2:44.74  4:12.92    5:39.92   
  Bergens SLK  5:21.82                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  01 juli 2017 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  08:42 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 23 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  01 juli 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  08:53   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 23, 400m Frisim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Frida Jakobsson (1992) 4:40.67 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Stine Rotseth  2003  14  515  1:11.10  2:27.20  3:44.28    4:58.26   
  Bergens SLK  4:48.60                 
                     
Mari Nilsen  2003  11  514  1:12.05  2:28.61  3:44.82    4:58.38   
  Haugesund Svømmeklubb  4:47.96                 
                     
Tilda Tellfjord  2003  10  498  1:13.15  2:30.76  3:47.62    5:01.54   
  Jönköpings Simsällskap  4:46.19                 
                     
Elise Alme Jensen  2002  497  1:12.25  2:29.89  3:46.60    5:01.88   
  Bergens SLK  4:49.62                 
                     
Felicia Rogell  2003  484  1:12.55  2:29.92  3:48.18    5:04.42   
  Västerås Simsällskap  4:48.30                 
                     
Ida Lien Børseth  2003  477  1:11.68  2:29.69  3:48.40    5:05.91   
  Haugesund Svømmeklubb  4:50.59                 
                     
Nellie Myrlander  2003  475  1:13.52  2:32.42  3:51.61    5:06.31   
  Nässjö SLS  4:51.78                 
                     
Tiril Ask  2003  475  1:13.96  2:33.02  3:51.04    5:06.38   
  Bergens SLK  5:03.61                 
                     
Tine Hovden Eidheim  2003  474  1:12.31  2:29.84  3:48.84    5:06.55   
  Bergens SLK  4:55.12                 
                     
10  Ingvild Sirnes  2003  468  1:13.15  2:32.59  3:52.15    5:07.86   
  Haugesund Svømmeklubb  5:00.68                 
                     
11  Felicia Järvikari  2002  468  1:14.04  2:32.85  3:51.55    5:07.96   
  Linköpings Allmänna SS  4:47.32                 
                     
12  Clara Gustavson  2003  442  1:14.51  2:36.13  3:56.30    5:13.95   
  Karlstads Simsällskap  5:01.57                 
                     
13  Sofia Båvenäs  2002    433  1:14.69  2:36.09  3:57.12    5:15.98   
  Västerås Simsällskap  4:55.89                 
                     
14  Edith Engström  2002    430  1:15.03  2:36.44  3:57.98    5:16.79   
  Västerås Simsällskap  4:59.26                 
                     
15  Camilla Cedres Larsen  2003    404  1:14.94  2:37.79  4:01.12    5:23.36   
  Haugesund Svømmeklubb  5:00.38                 
                     
16  Ingrid Hellgren  2003    357  1:18.86  2:45.34  4:11.47    5:36.89   
  Karlstads Simsällskap  5:07.32                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  01 juli 2017 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  08:53 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 24 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  01 juli 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  09:06   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 24, 400m Frisim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Elin Podéus (1997) 4:38.66 2010-07-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Ebba Bladh Hazard  2004  14  536  1:11.24  2:26.22  3:40.78    4:54.39   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  4:48.25                 
                     
Wilma Svensson  2004  11  533  1:11.37  2:26.81  3:42.21    4:54.83   
  Jönköpings Simsällskap  4:48.39                 
                     
Inger Sandvold  2004  10  485  1:11.60  2:29.05  3:47.36    5:04.36   
  Madla Svømmeklubb  4:53.13                 
                     
Clara Bergh  2004  475  1:10.96  2:30.60  3:51.01    5:06.39   
  Söderhamns Simsällskap  5:01.71                 
                     
Thilde Smedbäck  2004  473  1:14.97  2:34.91  3:52.99    5:06.85   
  Linköpings Allmänna SS  5:07.43                 
                     
Alba Arberg  2005  468  1:15.35  2:34.80  3:53.00    5:07.85   
  Jönköpings Simsällskap  5:15.04                 
                     
Hanna Degerlund  2004  414  1:15.25  2:37.23  3:59.55    5:20.69   
  Västerås Simsällskap  4:57.88                 
                     
Astrid Engström  2004  391  1:13.71  2:38.51  4:04.99    5:26.88   
  Västerås Simsällskap  5:25.59                 
                     
Johanna Fransson  2004  390  1:17.24  2:41.67  4:06.91    5:27.13   
  Oskarshamns Simsällskap  5:24.04                 
                     
10  Amanda Johansson  2005  387  1:16.71  2:41.05  4:06.57    5:27.95   
  Deje Simsällskap  5:16.94                 
                     
11  Alice Fransson  2004  370  1:14.52  2:40.06  4:06.63    5:32.90   
  Linköpings Allmänna SS  5:22.13                 
                     
12  Susanne Steinnes  2005  353  1:17.19  2:45.64  4:13.98    5:38.36   
  Madla Svømmeklubb  5:24.50                 
                     
13  Julia Pietsch  2005    340  1:18.54  2:45.40  4:15.31    5:42.49   
  Örebro Simallians  5:34.27                 
                     
14  Sara Randerstedt  2004    336  1:15.37  2:40.17  4:11.19    5:43.80   
  Simklubben Ena  5:08.11                 
                     
15  Hanna Persson  2004    317  1:23.72  2:53.03  4:24.41    5:50.61   
  Linköpings Allmänna SS  5:30.32                 
                     
16  Maja Arnell  2004    315  1:22.04  2:53.76  4:25.45    5:51.46   
  Linköpings Allmänna SS  5:36.09                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  01 juli 2017 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  09:06 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 25 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  01 juli 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  09:21   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 25, 400m Frisim Damer 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Jeanette Reinert (1996) 5:08.98 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Miranda Wahlstedt  2006  14  442  1:13.01  2:36.69  3:56.72    5:13.81   
  Karlstads Simsällskap  5:14.74                 
                     
Leija Johansson Junttila  2006  11  359  1:16.20  2:43.53  4:11.69    5:36.39   
  Motala Simsällskap  5:44.77                 
                     
Agnes Holmblad  2006  10  328  1:20.21  2:50.75  4:20.52    5:46.53   
  Simklubben Elfsborg  5:44.18                 
                     
Nora Kovacs  2006  292  1:23.04  2:55.83  4:30.45    6:00.10   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Elsa Sjöström  2006  292  1:22.14  2:55.93  4:29.95    6:00.25   
  Simklubben Elfsborg  6:02.84                 
                     
Tilda Andersson  2006  291  1:25.95  3:00.12  4:32.56    6:00.67   
  Jönköpings Simsällskap  6:14.03                 
                     
Ronja Flanagan  2006  283  1:20.36  2:53.82  4:29.53    6:03.93   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  6:24.39                 
                     
Alva Furingsten  2006  283  1:20.55  2:56.97  4:32.71    6:03.94   
  Skuru Idrottsklubb  6:53.66                 
                     
Julia Almquist  2007  214  1:31.41  3:16.49  4:59.56    6:39.70   
  Oskarshamns Simsällskap  6:45.56                 
                     
10  Emma Bergqvist  2007  198  1:32.59  3:18.20  5:05.70    6:50.27   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
11  Ella Jansson  2007  197  1:35.42  3:23.16  5:10.53    6:50.98   
  Nässjö SLS                   
                     
12  Alma Malm  2008  162  1:40.31  3:33.37  5:28.63    7:18.51   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
13  Isabella Isomaa  2007    146  1:42.96  3:39.02  5:37.30    7:34.07   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Frida Erlandsson  2006              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS  6:14.83                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  01 juli 2017 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  09:21 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 26 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  01 juli 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  09:27   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 26, 400m Fri Herrar 16-20, Finaler 
16 - 20 år: Sebastian Olafsson (1996) 4:15.74 2014-07-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
William Kerman  2001  14  574  1:04.06  2:12.66  3:19.50    4:24.79   
  Anderstorps Simsällskap  4:15.89                 
                     
Oliver Tykesson  2000  11  528  1:04.57  2:13.54  3:23.26    4:32.17   
  Linköpings Allmänna SS  4:21.12                 
                     
Gustaf Mild  1997  10  528  1:04.40  2:13.04  3:23.13    4:32.18   
  Anderstorps Simsällskap  4:23.69                 
                     
Naevid Kiasat  2001  431  1:04.51  2:16.96  3:32.94    4:51.20   
  Linköpings Allmänna SS  4:25.16                 
                     
Gellert Szabo  2001  423  1:06.75  2:21.19  3:36.70    4:52.95   
  Västerås Simsällskap  4:49.34                 
                     
Vilmer Jansson  2000  416  1:06.21  2:21.09  3:39.84    4:54.70   
  Hallsberg Kumla Simklubb  4:33.48                 
                     
Jonathan Myrlander  2000  402  1:07.02  2:23.33  3:42.11    4:58.17   
  Nässjö SLS  4:55.12                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  01 juli 2017 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  09:27 
 
Resultat Gren 27 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 27 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  01 juli 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  09:46   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 27, 400m Frisim Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Markus Malm (1997) 4:19.11 2012-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Andreas H Klausen  2002  14  558  1:02.74  2:10.79  3:19.47    4:27.29   
  SK Team Sör  4:12.71                 
                     
Viktor Henrysson  2003  11  510  1:05.04  2:15.07  3:25.28    4:35.35   
  Oskarshamns Simsällskap  4:24.26                 
                     
Job Sanders  2003  10  497  1:05.65  2:17.10  3:28.73    4:37.73   
  Jönköpings Simsällskap  4:25.03                 
                     
Carl Löfgren  2003  487  1:04.98  2:16.19  3:28.45    4:39.68   
  Oskarshamns Simsällskap  4:36.35                 
                     
Patrik Petkoczi  2002  473  1:08.63  2:21.21  3:33.34    4:42.26   
  Jönköpings Simsällskap  4:27.88                 
                     
Birk Lee Johansen  2002  470  1:06.74  2:19.73  3:33.08    4:42.89   
  Kristiansand Svømmeallianse  4:32.73                 
                     
Christopher Johnsen Skar  2003  453  1:08.51  2:22.30  3:35.56    4:46.34   
  Bergens SLK  4:46.67                 
                     
Oscar Wilhelmsson  2002  453  1:06.22  2:19.72  3:33.58    4:46.52   
  Örebro Simallians  4:32.05                 
                     
Magnus Odland  2002  451  1:05.98  2:20.83  3:36.17    4:46.80   
  Haugesund Svømmeklubb  4:41.05                 
                     
10  Ruben Staaf  2002  451  1:07.22  2:20.65  3:35.71    4:46.85   
  Linköpings Allmänna SS  4:44.31                 
                     
11  Eric Lundström Silke  2003  450  1:09.55  2:23.49  3:36.70    4:47.10   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  4:39.41                 
                     
12  Gustaf Walldén  2003  411  1:09.12  2:25.17  3:42.11    4:55.95   
  Simklubben Ena  4:52.01                 
                     
13  Peter Khabarov  2002    405  1:08.43  2:24.12  3:41.63    4:57.35   
  Västerås Simsällskap  5:00.23                 
                     
14  Keilani Eritsland Loren  2003    394  1:12.74  2:30.84  3:47.04    5:00.13   
  Haugesund Svømmeklubb  4:40.58                 
                     
15  Ola Vestbø  2003    393  1:12.12  2:29.63  3:46.52    5:00.20   
  Haugesund Svømmeklubb  4:41.05                 
                     
16  Anton Rautiainen  2003    362  1:09.38  2:28.94  3:49.35    5:08.72   
  Katrineholms Simsällskap  5:09.05                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  01 juli 2017 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  09:46 
 
Resultat Gren 28 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 28 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  01 juli 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  09:51   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 28, 400m Frisim Herrar 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Daniel Forndal (1997) 4:29.78 2010-07-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Gustav Edlund  2004  14  440  1:06.18  2:21.09  3:35.88    4:49.25   
  Linköpings Allmänna SS  4:47.77                 
                     
Noah Malmgren  2004  11  433  1:05.88  2:20.50  3:35.64    4:50.84   
  S71  4:39.83                 
                     
Max Grubesic  2004  10  393  1:09.45  2:27.79  3:45.53    5:00.36   
  Jönköpings Simsällskap  4:51.43                 
                     
Kevin Söderqvist  2004  391  1:11.02  2:29.60  3:48.04    5:00.86   
  Simklubben Elfsborg  4:51.01                 
                     
Gustav Fahlström  2005  388  1:11.31  2:28.85  3:47.70    5:01.66   
  Motala Simsällskap  4:59.95                 
                     
Edvin Karlsson  2004  357  1:13.64  2:34.05  3:53.43    5:09.97   
  Oskarshamns Simsällskap  5:08.87                 
                     
Olle Pettersson  2004  351  1:10.43  2:29.88  3:52.85    5:11.70   
  Katrineholms Simsällskap  5:02.12                 
                     
Aldin Mandzo  2004  343  1:13.99  2:33.71  3:55.44    5:14.15   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  5:11.56                 
                     
Kristian Olaisen  2004  340  1:13.10  2:33.27  3:55.10    5:15.01   
  Haugesund Svømmeklubb  5:02.63                 
                     
10  Leopold Grinnemo  2005  334  1:13.95  2:35.96  3:58.42    5:17.14   
  Jönköpings Simsällskap  5:34.34                 
                     
11  Markus Stahre  2004  330  1:15.67  2:37.40  3:59.91    5:18.23   
  Linköpings Allmänna SS  5:08.92                 
                     
12  Eivind Westermoen-Kristiansen  2004  325  1:15.63  2:36.43  3:59.04    5:19.83   
  Madla Svømmeklubb  5:16.69                 
                     
13  Fabian Lagström  2004    323  1:16.77  2:39.18  4:03.00    5:20.45   
  Oskarshamns Simsällskap  5:23.67                 
                     
14  David Malm  2004    262  1:20.63  2:49.36  4:18.63    5:43.72   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  5:29.44                 
                     
15  Victor Ekblad  2004    261  1:18.45  2:47.24  4:18.24    5:44.01   
  Jönköpings Simsällskap  5:50.32                 
                     
16  Erik Pellfolk  2005    219  1:24.70  2:57.49  4:32.95    6:05.03   
  Karlstads Simsällskap  6:08.78                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  01 juli 2017 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  09:51 
 
Resultat Gren 29 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 29 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  01 juli 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  10:06   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 29, 400m Frisim Herrar 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt (1992) 4:44.91 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lex Albringer  2007  14  253  1:21.73  2:51.32  4:21.17    5:47.93   
  Karlstads Simsällskap  5:53.53                 
                     
Hugo Eriksson  2006  11  237  1:24.28  2:55.52  4:26.37    5:55.41   
  Finspångs Simklubb  5:55.91                 
                     
Simon Axelsson  2006  10  230  1:24.86  2:59.12  4:32.37    5:58.71   
  Linköpings Allmänna SS  6:19.49                 
                     
Fredrik Höglund  2006  226  1:23.28  2:56.51  4:25.12    6:01.25   
  Linköpings Allmänna SS  6:09.03                 
                     
Melker Åkesson  2006  221  1:21.81  2:56.35  4:30.38    6:03.67   
  Jönköpings Simsällskap  6:07.94                 
                     
Arvid Blom  2006  221  1:25.42  2:58.71  4:35.20    6:03.85   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
William Norén  2006  220  1:23.23  2:58.03  4:32.91    6:04.37   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  6:33.13                 
                     
Hugo Larsson  2006  182  1:26.28  3:06.65  4:50.03    6:28.20   
  Linköpings Allmänna SS  7:10.30                 
                     
Daniel Sainz  2006  176  1:32.77  3:14.54  4:56.65    6:31.96   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
10  Theo Nordholm  2006  159  1:33.19  3:16.90  5:03.07    6:45.67   
  Jönköpings Simsällskap  7:24.04                 
                     
11  Olle Blom  2007  154  1:33.80  3:19.15  5:04.90    6:50.51   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  6:37.51                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  01 juli 2017 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  10:06 
 
Resultat Gren 30 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 30 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  01 juli 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  10:23   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 30, 50m Rygg Damer 16-20, Finaler 
16 - 20 år: Rebecka Palm (1990) 31.05 2012-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hilda Linné  2000    621          31.71   
  Linköpings Allmänna SS  31.00                 
Josefine Härdelin  2001    508          33.91   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  32.47                 
Matilda Savén  2000    508          33.91   
  Linköpings Allmänna SS  32.14                 
Mariam Istiphan  2001    497          34.14   
  Jönköpings Simsällskap  32.61                 
Michaela Thyberg  2000    495          34.19   
  Karlstads Simsällskap  32.56                 
Karoline Auestad  1998    466          34.89   
  Madla Svømmeklubb  33.16                 
Johanna Gunnarsson  1999    466          34.90   
  Linköpings Allmänna SS  33.01                 
Salma Gabot  2001    448          35.34   
  Örebro Simallians  33.98                 
Louise Johansson  1999    438          35.61   
  Simklubben Elfsborg  34.28                 
10  Elise Gidlöf  1999    427          35.92   
  Linköpings Allmänna SS  35.48                 
11  Sandra Mokhtari  2001    401          36.68   
  Linköpings Allmänna SS  35.15                 
12  Astrid Svedberg  2001    400          36.71   
  Simklubben Elfsborg  33.74                 
13  Felicia Smedbäck  2000    391          36.98   
  Linköpings Allmänna SS  35.16                 
14  Jennie Lundgren  2001    385          37.18   
  Hallsberg Kumla Simklubb  35.29                 
15  Emma Hjort  2000    373          37.57   
  Karlstads Simsällskap  35.75                 
16  Sandra Lange  1999    370          37.66   
  Alvesta Simsällskap  34.50                 
17  Ebba Rydberg  2001    370          37.67   
  Västerås Simsällskap  35.20                 
18  Emelie Hellgren  2001    363          37.91   
  Fagersta Simklubb  35.26                 
19  Helene Hana Solberg  2001    356          38.17   
  Bergens SLK  45.10                 
20  Tina Hosøy Nordås  2001    349          38.40   
  Bergens SLK  36.91                 
21  Celine Gramstad  2000    348          38.45   
  Madla Svømmeklubb  36.95                 
22  Alice Almén  2001    346          38.51   
  Linköpings Allmänna SS  37.31                 
23  Alma Moen  1997    343          38.65   
  Kristiansand Svømmeallianse  38.08                 
24  Malin Ettrup  2000    331          39.09   
  Madla Svømmeklubb  36.09                 
25  Emmy Hedin  2001    329          39.17   
  Karlstads Simsällskap  37.73                 
26  Ida Ullstrand  2001    326          39.28   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  38.28                 
27  Kaia Pettersen  2000    322          39.47   
  Bergens SLK  38.08                 
28  Mariam Moen  2001    314          39.80   
  Bergens SLK  38.27                 
29  Pernille Mjaatvedt  2000    300          40.42   
  Bergens SLK  37.81                 
30  Hanna Karlsson  2000    295          40.64   
  Simsällskapet Mora  37.76                 
31  Michelle Cen  2000    292          40.78   
  Örebro Simallians  37.30                 
32  Nora Berg Bjørnevoll  2001    279          41.37   
  Bergens SLK  39.47                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  01 juli 2017 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  10:23 
 
Resultat Gren 31 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 31 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  01 juli 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  10:32   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 31, 50m Ryggsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Tilda Öman (2000) 31.58 2015-07-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Magdalena Hagsten Skarda  2003  14  520          33.63   
  Örebro Simallians  32.48                 
Elsa Bergh  2002  11  497          34.16   
  Söderhamns Simsällskap  32.78                 
Clara Gustavson  2003  10  496          34.18   
  Karlstads Simsällskap  32.22                 
Nadija Sabic  2002  476          34.64   
  Jönköpings Simsällskap  32.70                 
Stine Rotseth  2003  474          34.69   
  Bergens SLK  33.60                 
Felicia Järvikari  2002  465          34.91   
  Linköpings Allmänna SS  33.78                 
Ingvild Sirnes  2003  5.5  463          34.97   
  Haugesund Svømmeklubb  33.22                 
Julia Holmberg  2002  5.5  463          34.97   
  Västerås Simsällskap  33.44                 
Michelle Träff  2002  439          35.58   
  Karlstads Simsällskap  33.83                 
10  Lovisa Königsson  2002  435          35.70   
  Simklubben Ena  34.89                 
11  Lisa Flaa  2002  421          36.10   
  Nässjö SLS  35.45                 
12  Lovis Jernberg  2002  416          36.24   
  Söderhamns Simsällskap  35.36                 
13  Lena Årebo  2002    414          36.28   
  Linköpings Allmänna SS  34.33                 
14  Charlotte Frøiland  2003    410          36.40   
  Haugesund Svømmeklubb  35.08                 
14  Darja Koutchinskaia  2003    410          36.40   
  Linköpings Allmänna SS  36.04                 
16  Elise Alme Jensen  2002    406          36.54   
  Bergens SLK  36.10                 
17  Nellie Myrlander  2003    405          36.56   
  Nässjö SLS  34.38                 
18  Lisa Berg  2002    404          36.60   
  Madla Svømmeklubb  34.13                 
19  Hanna Netland  2003    396          36.82   
  Madla Svømmeklubb  33.10                 
20  Tiril Ask  2003    389          37.06   
  Bergens SLK  36.96                 
21  Natalie Stjärnås  2003    385          37.17   
  Jönköpings Simsällskap  34.69                 
22  Emmie Davis  2002    385          37.19   
  Jönköpings Simsällskap  36.27                 
23  Thea Jansson  2003    372          37.62   
  Nässjö SLS  35.83                 
24  Lisen Hill  2002    369          37.72   
  Simsällskapet Mora  36.13                 
25  Emma Sebelius  2002    365          37.85   
  Hallsberg Kumla Simklubb  36.60                 
26  Charlotte Stokka  2003    361          38.00   
  Madla Svømmeklubb  36.15                 
27  Wilma Nääf  2002    330          39.15   
  Västerås Simsällskap  35.43                 
28  Tine Hovden Eidheim  2003    327          39.26   
  Bergens SLK  36.56                 
Amanda Weiding  2003              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS  35.24                 
Elsa Jansson  2002              DSQ   
  Hallsberg Kumla Simklubb  32.35                 
Klara Gårdman  2002              DSQ   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  32.03                 
Wilma Holmertz  2003              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS  33.90                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  01 juli 2017 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  10:32 
 
Resultat Gren 32 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 32 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2017    Utskriftsdatum  01 juli 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  10:35   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 juni 2017         
 
 
Gren 32, 50m Ryggsim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Lova Andersson (2000) 31.64 2013-07-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Karianne Auestad-Kjellsen  2004  14  501          34.07   
  Madla Svømmeklubb  33.06                 
Thilde Smedbäck  2004  11  493          34.25   
  Linköpings Allmänna SS  33.64                 
Hanna Degerlund  2004  10  482          34.50   
  Västerås Simsällskap  33.27                 
Matilda Nilsson  2004  475          34.67   
  Jönköpings Simsällskap  33.80                 
Moa Holmquist  2004  466          34.90   
  Jönköpings Simsällskap  33.55                 
Matilda Olausson  2004  465          34.92   
  Simklubben Ena  34.71                 
Johanna Fransson  2004  416          36.23   
  Oskarshamns Simsällskap  36.23                 
Tara Klarbo Egan  2005  403          36.61   
  Simklubben Ena  35.60                 
Maija Brattström  2004  395          36.88   
  Hallsberg Kumla Simklubb  37.81                 
10  Alice Fransson  2004  390          37.03   
  Linköpings Allmänna SS  35.82                 
11  Olivia Gustafsson  2004  383          37.25   
  Linköpings Allmänna SS  36.39                 
12  Tove Gustafsson  2004  380          37.34   
  Alvesta Simsällskap  36.28                 
13  Erica Segerström  2004    377          37.43   
  Karlstads Simsällskap  37.79                 
14  Hannah Lilja  2004    362          37.94   
  Simklubben Elfsborg  38.55                 
15  Märta Högfeldt  2005    361          37.97   
  Linköpings Allmänna SS  37.62                 
16  Susanne Steinnes  2005    358          38.08   
  Madla Svømmeklubb  37.91                 
17  Sofija Bojovic  2004    357          38.12   
  Finspångs Simklubb  38.07                 
18  Emilia Eriksson  2004    350          38.39   
  Motala Simsällskap  36.42