Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre (50m)    Utskriftsdatum  10 juli 2016   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  17:27   
  Arrangör  SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  08 juli 2016         
 
 
Gren 1, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jenny Dale Gjerstad  2000  Vestkantsvømmerne            29.42   
Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg            29.82   
Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap            30.24   
Malin Andersson  1999  Kungsbacka Simsällskap            30.49   
Aurora Oseland  2000  Haldens Svømmeklub            30.62   
Emma Rist Jenssen  1999  Team Sor/lil            30.67   
Linnea Dunberg  2000  Kungsbacka Simsällskap            30.69   
Sandra Lange  1999  Alvesta Simsällskap            30.75   
Hilda Linné  2000  Linköpings Allmänna SS            31.56   
10  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg            31.66   
11  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS            31.72   
12  Siri Selander  1999  Stockholms Kappsimningsklubb            31.78   
13  Linn Rehnberg  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.83   
14  Emma Östenstad  2000  Karmøy Svømmeklubb            32.00   
15  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap            32.24   
16  Matilda Savén  2000  Linköpings Allmänna SS            32.29   
17  Maya Lindhe  2000  Södertörns Simsällskap            32.36   
18  Louise Johansson  1999  Simklubben Elfsborg            32.44   
19  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS            32.45   
20  Saga Skarin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            32.56   
21  Mari Lien Børseth  2000  Haugesund Svømmeklubb            32.59   
22  Ulva Kristine Olufsen Bra  2000  Haugesund Svømmeklubb            32.64   
23  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap            32.67   
24  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb            32.68   
25  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap            32.75   
26  Hanna Reithner  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            32.99   
27  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.06   
28  Johanna Gunnarsson  1999  Linköpings Allmänna SS            33.11   
29  Synneva Aarekol Johannessen  2000  Karmøy Svømmeklubb            33.17   
30  Astrid Albertsson  2000  Väsby Simsällskap            33.48   
31  Nellie Andersson  2000  Simklubben 1970            33.92   
32  Lo Lindeblad  2000  Väsby Simsällskap            33.97   
                     
 
Gren 2, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians            29.75   
Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            30.79   
Stina Pernius  2002  Oskarshamns Simsällskap            31.01   
Ingrid Leifsen  2001  Haugesund Svømmeklubb            31.02   
Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            31.03   
Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap            31.33   
Smilla Lönnberg  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            31.47   
Alva Back  2002  S77 Stenungsund            31.55   
Sofia Karls  2002  Solna Sundbyberg SS 04            31.58   
10  Alice Almén  2001  Linköpings Allmänna SS            31.84   
11  Oda Møllerhaug Hansen  2001  Haugesund Svømmeklubb            31.92   
12  Elsa Jörstam  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.93   
13  Klara Eklöf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            32.01   
14  Signe Rönn  2001  Södertörns Simsällskap            32.07   
15  Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap            32.10   
16  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap            32.36   
17  Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            32.37   
18  Wilma Wennerberg  2001  Strängnäs Simklubb            32.38   
19  Julia Karamovic  2001  Simklubben Elfsborg            32.44   
20  Thyra Noomi Haugland Halvorsen  2002  Haldens Svømmeklub            32.57   
21  Erika Tudegård  2001  Linköpings Allmänna SS            32.60   
22  Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb            32.61   
23  Matilda Stenberg  2001  Simklubben 1970            32.93   
24  Tilda Nilsson  2001  Uddevalla Sim            33.08   
25  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap            33.33   
26  Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg            33.79   
27  Therese Bjelland  2001  Haugesund Svømmeklubb            33.83   
28  Clara Balslev  2001  Varberg Sim            33.91   
29  Cornelia Almqvist  2002  Varberg Sim            34.01   
30  Amayah Bergman  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.10   
31  Molly Bengtsson  2001  Varberg Sim            34.64   
Josefine Stenman  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 3, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elvira Mörtstrand  2003  Västerås Simsällskap            30.61   
Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS            31.32   
Thilde Smedbäck  2004  Linköpings Allmänna SS            31.43   
Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians            31.68   
Thea Amalie Aksmo Svendsby  2003  Haldens Svømmeklub            31.68   
Tindra Moberg  2003  Simklubben Elfsborg            31.69   
Matilda Egelrud  2003  Jönköpings Simsällskap            32.07   
Sofia Henningsson  2004  Skövde Simsällskap            32.13   
Boiana Gradinarska  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.36   
10  Emma Lundmark  2003  Solna Sundbyberg SS 04            32.42   
11  Sara Nyqvist  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.49   
12  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap            33.00   
13  Ellie Geigel  2003  Varberg Sim            33.01   
14  Sofia Åstedt  2003  Simklubben Elfsborg            33.03   
15  Anna Krysén  2003  Ludvika Simsällskap            33.04   
16  Ronja Berggren  2003  Varberg Sim            33.36   
17  Emma Dahl Bjørneby  2003  Haldens Svømmeklub            33.83   
18  Nellie Myrlander  2003  Nässjö SLS            33.84   
19  Tilda Carlsson  2003  Motala Simsällskap            33.89   
20  Linn Koivuluoma  2003  Simklubben Elfsborg            33.94   
20  Tilda Tellfjord  2003  Jönköpings Simsällskap            33.94   
22  Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap            34.00   
23  Meia Kivistö  2003  Simklubben 1970            34.12   
24  Matilda Nilsson  2004  Jönköpings Simsällskap            34.61   
25  Tuva Gustavsson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.63   
26  Jane Elgh  2004  Jönköpings Simsällskap            34.77   
27  Moa Holmquist  2004  Jönköpings Simsällskap            35.11   
28  Henriette Dale  2003  Vestkantsvømmerne            35.23   
29  Gabriella Milusic  2004  S77 Stenungsund            35.77   
30  Erica Segerström  2004  Simklubben Solsta            35.85   
31  Wilma Carlheim  2003  Jönköpings Simsällskap            35.98   
32  Amanda Weidning  2003  Linköpings Allmänna SS            36.42   
                     
 
Gren 4, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sofia Abrahamsson  2005  Uddevalla Sim            33.29   
Molly Lund  2005  Skövde Simsällskap            34.57   
Märta Högfeldt  2005  Linköpings Allmänna SS            34.97   
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap            36.62   
Lina Nielsen  2005  Uddevalla Sim            37.22   
Moa Nyblom  2005  Väsby Simsällskap            37.60   
Malvina Walldén  2005  Simklubben Ena            37.79   
Alba Arberg  2005  Jönköpings Simsällskap            38.25   
Leija Johansson Junttila  2006  Motala Simsällskap            38.25   
10  Elsa Sjöström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.46   
11  Signe Wahlberg  2005  Simklubben Elfsborg            39.12   
12  Elsa Kärvestedt  2005  Stockholms Kappsimningsklubb            39.41   
13  Andrea Höglund  2005  Linköpings Allmänna SS            39.96   
14  Nikki Berggren  2005  Varberg Sim            40.32   
15  Lina Dahlgren  2005  Kungsbacka Simsällskap            41.02   
16  Viola Wesslund Möll  2005  Simklubben Elfsborg            41.37   
17  Sofia Wennerholm  2005  Stockholms Kappsimningsklubb            41.90   
18  Alva Furingsten  2006  Skuru Idrottsklubb            42.44   
19  Hilda Hou Vasiiliagou  2006  Simklubben Elfsborg            43.16   
20  Emelie Sveding  2005  Stockholms Kappsimningsklubb            43.18   
21  Ella Gunnarsson  2006  Södertörns Simsällskap            43.88   
22  Felicia Sobotka  2005  Hallsberg Kumla Simklubb            44.63   
23  Linnéa Welinder  2005  Alvesta Simsällskap            45.06   
24  Lovisa Jardelid  2005  Väsby Simsällskap            45.46   
25  Ebba Carlström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap            45.87   
26  Linnea Larsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb            46.51   
27  Mathilda Almgren  2005  Skuru Idrottsklubb            47.11   
28  Matilda Bergström  2005  Skuru Idrottsklubb            47.41   
29  Sofia Wallin  2005  Linköpings Allmänna SS            47.77   
30  Alma Berge Kleber  2006  Simklubben Elfsborg            52.06   
31  Elin Segerström  2007  Simklubben Solsta            54.62   
Signe Lundh  2005  Väsby Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 5, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Viktor Jönsson  1986  Simklubben Elfsborg            26.36   
André Gradin  1994  Örebro Simallians            26.71   
Philip Carlsson  1990  Simklubben Elfsborg            26.73   
Kristoffer A. Samuelsen  1999  Karmøy Svømmeklubb            27.06   
Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.34   
Sixten Almén  1999  Linköpings Allmänna SS            28.18   
Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS            28.37   
Anton Dahlgren  1999  Kungsbacka Simsällskap            28.43   
Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg            28.63   
10  Vegard Vikane  1997  Bergens SLK            29.06   
11  Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb            29.09   
12  Alexander Assor  2000  Uddevalla Sim            29.16   
13  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap            29.17   
14  Arild Degerstrøm  2000  Haugesund Svømmeklubb            29.38   
15  Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap            29.42   
16  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap            29.46   
16  Joel Eliasson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.46   
18  Hjalmar Löfvenborg  1999  Varberg Sim            29.47   
19  Gabriel Hansson  2000  Uddevalla Sim            29.75   
20  Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap            29.87   
21  Albin Staaf  2000  Linköpings Allmänna SS            29.97   
22  Viktor Jändel  1996  Södertörns Simsällskap            30.15   
23  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap            30.36   
24  Torsten Bohlin  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.39   
25  Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg            30.47   
26  Johs Seeberg  2000  Karmøy Svømmeklubb            30.64   
27  Fredrik Eide Fluge  2000  Vestkantsvømmerne            30.68   
28  Erlend Tvedt  2000  Vestkantsvømmerne            30.79   
29  Sander Olai Antun  2000  Vestkantsvømmerne            31.29   
30  Erik Josefson  2000  Varberg Sim            31.75   
31  Oskar Hägglund  1999  Södertörns Simsällskap            33.01   
32  Anton Kilander  1999  Linköpings Allmänna SS            33.18   
                     
 
Gren 6, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap            28.85   
Brage Straume  2001  Vestkantsvømmerne            28.94   
Bjørn Olaisen  2001  Haugesund Svømmeklubb            29.09   
David Reinholdsson  2002  Simklubben Elfsborg            29.13   
David Engström  2001  Simklubben Elfsborg            29.31   
Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            29.46   
Fredrik Jacobsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            29.73   
Axel Flykt-Rosén  2002  Skuru Idrottsklubb            29.79   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap            29.94   
10  Herman Harboe  2001  Haldens Svømmeklub            29.96   
11  Tor Selander  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            30.01   
12  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS            30.22   
13  Tobias Moen Olsen  2002  Vestkantsvømmerne            30.24   
14  Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap            30.28   
15  Lukas Åkerblom  2002  Skuru Idrottsklubb            30.35   
16  Leo Jakobsson  2002  Solna Sundbyberg SS 04            30.36   
17  Leo Iséni  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.43   
18  Alexander Fredholm  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.60   
19  Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians            30.64   
20  Sebastian Nilsson  2002  Linköpings Allmänna SS            30.73   
21  Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap            30.89   
22  Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap            31.04   
23  Daniel Öhman  2002  Skövde Simsällskap            31.18   
24  Douglas Reuterskiöld  2002  Solna Sundbyberg SS 04            31.50   
25  Gabriel Henkel  2001  Skuru Idrottsklubb            31.74   
26  Linus Thörn  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            31.75   
27  Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap            31.93   
28  Elias Axelsson  2002  Linköpings Allmänna SS            31.96   
29  Gustav Jonsson  2002  Södertörns Simsällskap            32.38   
30  Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap            32.44   
31  Morgan Malmfors  2002  Skuru Idrottsklubb            32.87   
Sindre Kampen Nesheim  2001  Bergens SLK            DNS   
                     
 
Gren 7, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ole Einar Ueland  2003  Lillesand IL            29.55   
Job Sanders  2003  Jönköpings Simsällskap            29.92   
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap            30.69   
Felix Jedbratt  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.51   
Henrik Duong  2003  Oskarshamns Simsällskap            31.84   
Alvin Välkki  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.91   
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap            31.99   
Carl Löfgren  2003  Oskarshamns Simsällskap            32.51   
Kevin Rathnasiri  2003  Väsby Simsällskap            33.70   
10  Gergø Varga  2003  Vestkantsvømmerne            34.20   
11  Karl Skogsberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.35   
12  Marcus Sundblad  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.39   
13  Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap            34.52   
14  Otto Reithner  2003  Stockholms Kappsimningsklubb            34.61   
15  Walter Sundling  2004  Stockholms Kappsimningsklubb            34.80   
16  Fredrik Karlsson  2004  Strängnäs Simklubb            34.92   
17  Lukas Fredholm  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.98   
18  Malte Almqvist  2004  Varberg Sim            35.19   
19  David Axelsson  2004  Linköpings Allmänna SS            35.30   
20  William Barkehed  2003  Linköpings Allmänna SS            35.46   
21  Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS            35.60   
22  Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS            35.61   
23  Emil Gunnarsson  2004  Södertörns Simsällskap            35.77   
24  Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.85   
25  William Malmborg  2003  Väsby Simsällskap            35.88   
26  Olle Almén  2003  Linköpings Allmänna SS            36.01   
27  Otto Lundberg  2003  Stockholms Kappsimningsklubb            36.38   
28  Max Swegmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.45   
29  Felix Kinnander  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.83   
30  Hjalmar Mueller  2004  Skuru Idrottsklubb            38.11   
31  Gustav Walldén  2003  Simklubben Ena            38.16   
32  Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg            38.67   
                     
 
Gren 8, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Arvid Kvorning  2005  Varberg Sim            33.57   
Henry Plavans  2005  Södertörns Simsällskap            34.97   
Anton Hegmegi  2005  Jönköpings Simsällskap            35.51   
Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap            37.08   
Gustav Fahlström  2005  Motala Simsällskap            38.46   
Hugo Fransson  2005  Trollhättans Simsällskap            38.72   
Kevin Hellman  2005  Södertörns Simsällskap            39.94   
Elliot Wennerström  2005  Södertörns Simsällskap            40.91   
David Bergqvist  2005  Jönköpings Simsällskap            41.99   
10  Carl Mattson  2005  Stockholms Kappsimningsklubb            42.11   
11  Casper Rengart  2006  Väsby Simsällskap            42.32   
12  Alvin Silow  2005  Mariestads Simsällskap            43.97   
13  Tim Nageus  2005  Simklubben Elfsborg            44.77   
14  Eddie Peng  2007  Väsby Simsällskap            46.41   
15  Lex Albringer  2007  Karlstads Simsällskap            49.13   
16  Hugo Larsson  2006  Linköpings Allmänna SS            49.53   
16  Melker Boman  2005  Simklubben 1970            49.53   
18  Tobias Lindberg  2005  Södertörns Simsällskap            50.61   
19  Elvis Ericsson  2005  Linköpings Allmänna SS            50.89   
20  Gustav Kardfall  2006  Linköpings Allmänna SS            51.11   
21  Leon Larsson  2005  Simklubben 1970            51.96   
22  Edwin Brimalm  2005  Motala Simsällskap            52.16   
23  Simon Axelsson  2006  Linköpings Allmänna SS            53.24   
Brandon Kellokoski  2005  Väsby Simsällskap            DNS   
Isak Malmfors  2005  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 9, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Malin Andersson  1999  Kungsbacka Simsällskap    34.39        1:10.26   
Hanna Reithner  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    35.47        1:12.22   
Christina Vestre  1999  Karmøy Svømmeklubb    35.51        1:13.31   
Nellie Andersson  2000  Simklubben 1970    34.98        1:13.40   
Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    35.13        1:13.47   
Hilda Linné  2000  Linköpings Allmänna SS    34.72        1:13.47   
Linn Rehnberg  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.40        1:13.85   
Emma Dubo  1999  Simklubben Elfsborg    35.28        1:13.97   
Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap    35.82        1:14.73   
10  Linnea Dunberg  2000  Kungsbacka Simsällskap    35.96        1:15.02   
11  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS    35.64        1:15.08   
12  Michaela Johansson  2000  Kungsbacka Simsällskap    36.59        1:15.58   
13  Isabelle Asserståhl  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.78        1:16.84   
14  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    36.94        1:17.04   
15  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    36.80        1:17.05   
16  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg    37.57        1:17.12   
17  Matilda Savén  2000  Linköpings Allmänna SS    38.49        1:17.78   
18  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    37.90        1:17.82   
19  Daniela Fredriksson  2000  Kungsbacka Simsällskap    38.46        1:18.77   
20  Louise Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    39.72        1:19.78   
21  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.88        1:20.07   
22  Johanna Gunnarsson  1999  Linköpings Allmänna SS    39.04        1:21.49   
23  Maya Lindhe  2000  Södertörns Simsällskap    40.05        1:22.11   
24  Kaia Pettersen  2000  Bergens SLK    39.37        1:22.24   
                     
 
Gren 10, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS    35.00        1:11.67   
Therese Bjelland  2001  Haugesund Svømmeklubb    35.18        1:12.27   
Alexandra Schyum  2002  Kungsbacka Simsällskap    36.40        1:14.65   
Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg    36.30        1:14.98   
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    35.25        1:15.13   
Matilda Pfeiff  2001  Väsby Simsällskap    36.64        1:15.78   
Alva Back  2002  S77 Stenungsund    37.53        1:16.08   
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    37.10        1:16.18   
Alwa Widmark  2002  Södertörns Simsällskap    36.01        1:16.30   
10  Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap    35.94        1:16.40   
11  Catherine Emile Fagge  2002  Lillesand IL    36.79        1:16.51   
12  Eva Sigurdsson  2001  Södertörns Simsällskap    37.65        1:17.49   
13  Caroline Kambe  2001  Haugesund Svømmeklubb    38.00        1:17.65   
14  Julia Karamovic  2001  Simklubben Elfsborg    37.43        1:17.75   
15  Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    38.01        1:18.55   
16  Stina Pernius  2002  Oskarshamns Simsällskap    38.30        1:18.60   
17  Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb    38.24        1:18.84   
18  Signe Rönn  2001  Södertörns Simsällskap    37.79        1:19.00   
19  Sofia Karls  2002  Solna Sundbyberg SS 04    37.06        1:19.11   
20  Ingrid Leifsen  2001  Haugesund Svømmeklubb    37.14        1:19.46   
21  Fanny Klasson  2001  Jönköpings Simsällskap    38.44        1:19.89   
22  Hanna Åsbrink  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    38.33        1:20.53   
23  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    38.74        1:22.15   
24  Emma Wetteskog  2001  Kungsbacka Simsällskap    38.80        1:23.39   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    33.50        1:10.32   
Elvira Mörtstrand  2003  Västerås Simsällskap    36.12        1:13.56   
Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    35.78        1:14.60   
Nora Rindahl Misund  2003  Haldens Svømmeklub    36.65        1:15.08   
Thilde Smedbäck  2004  Linköpings Allmänna SS    36.27        1:15.37   
Tindra Moberg  2003  Simklubben Elfsborg    36.86        1:16.35   
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    36.94        1:16.37   
Rebecca Gustafsson  2003  Stockholms Kappsimningsklubb    36.52        1:16.67   
Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS    36.73        1:16.85   
10  Emma Lundmark  2003  Solna Sundbyberg SS 04    37.01        1:17.12   
11  Henriette Dale  2003  Vestkantsvømmerne    38.53        1:17.89   
12  Matilda Egelrud  2003  Jönköpings Simsällskap    37.69        1:18.02   
13  Elin Lundgren  2003  Södertörns Simsällskap    38.09        1:18.38   
14  Nellie Myrlander  2003  Nässjö SLS    38.41        1:18.64   
15  Klara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    37.58        1:19.12   
16  Sofia Henningsson  2004  Skövde Simsällskap    38.86        1:19.51   
17  Linn Koivuluoma  2003  Simklubben Elfsborg    38.81        1:20.00   
18  Boiana Gradinarska  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.45        1:20.21   
19  Moa Holmquist  2004  Jönköpings Simsällskap    38.56        1:20.44   
20  Matilda Nilsson  2004  Jönköpings Simsällskap    38.52        1:20.45   
21  Sara Nyqvist  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.80        1:20.83   
22  Gabriella Milusic  2004  S77 Stenungsund    39.29        1:20.90   
23  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    38.18        1:22.16   
24  Sara Randerstedt  2004  Simklubben Ena    39.08        1:22.57   
                     
 
Gren 12, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sofia Abrahamsson  2005  Uddevalla Sim    38.09        1:19.18   
Molly Lund  2005  Skövde Simsällskap    39.60        1:20.99   
Lina Nielsen  2005  Uddevalla Sim    40.24        1:21.75   
Viola Wesslund Möll  2005  Simklubben Elfsborg    41.47        1:23.84   
Signe Wahlberg  2005  Simklubben Elfsborg    41.18        1:24.54   
Miranda Wahlstedt  2006  Karlstads Simsällskap    41.46        1:26.24   
Alba Arberg  2005  Jönköpings Simsällskap    42.76        1:28.08   
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    42.58        1:28.52   
Märta Högfeldt  2005  Linköpings Allmänna SS    43.61        1:28.88   
10  Julia Arildsson  2005  Linköpings Allmänna SS    43.64        1:29.59   
11  Andrea Höglund  2005  Linköpings Allmänna SS    43.74        1:30.76   
12  Moa Nyblom  2005  Väsby Simsällskap    43.68        1:30.86   
13  Leija Johansson Junttila  2006  Motala Simsällskap    45.04        1:31.46   
14  Malvina Walldén  2005  Simklubben Ena    44.32        1:34.08   
15  Mathilda Almgren  2005  Skuru Idrottsklubb    45.21        1:34.37   
16  Elsa Kärvestedt  2005  Stockholms Kappsimningsklubb    47.03        1:34.95   
17  Nikki Berggren  2005  Varberg Sim    47.61        1:36.07   
18  Elsa Sjöström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.47        1:36.29   
19  Sofia Wennerholm  2005  Stockholms Kappsimningsklubb    47.83        1:36.92   
20  Matilda Bergström  2005  Skuru Idrottsklubb    47.55        1:38.42   
21  Lovisa Jardelid  2005  Väsby Simsällskap    48.68        1:39.70   
22  Emelie Sveding  2005  Stockholms Kappsimningsklubb    48.66        1:40.78   
23  Linnea Larsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    50.44        1:42.40   
24  Linnéa Welinder  2005  Alvesta Simsällskap    48.68        1:42.64   
                     
 
Gren 13, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Kristoffer A. Samuelsen  1999  Karmøy Svømmeklubb    30.50        1:03.66   
Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg    31.74        1:05.63   
Johs Seeberg  2000  Karmøy Svømmeklubb    32.93        1:05.69   
Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim    33.07        1:07.43   
Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    33.21        1:07.79   
Alexander Assor  2000  Uddevalla Sim    33.40        1:09.02   
Kevin Norlin  2000  Kungsbacka Simsällskap    33.95        1:09.76   
Alexander Lemos Thaler  2000  Simklubben Elfsborg    34.13        1:09.86   
Joel Eliasson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.86        1:10.68   
10  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    33.72        1:11.00   
11  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    33.63        1:11.63   
12  Erlend Tvedt  2000  Vestkantsvømmerne    36.66        1:15.71   
13  Torsten Bohlin  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.60        1:16.33   
14  Vegard Vikane  1997  Bergens SLK    36.76        1:16.64   
15  Jonathan Holmberg  2000  Västerås Simsällskap    37.70        1:17.44   
16  Fredrik Eide Fluge  2000  Vestkantsvømmerne    38.43        1:17.98   
17  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    36.24        1:18.30   
18  Erik Josefson  2000  Varberg Sim    38.99        1:19.30   
19  Niklas Johansson  1996  Simklubben Solsta    42.30        1:30.79   
                     
 
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oscar Hegmegi  2001  Jönköpings Simsällskap    31.98        1:06.31   
Sindre Kampen Nesheim  2001  Bergens SLK    32.95        1:07.81   
Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.53        1:08.15   
Isak Gustafsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    33.20        1:08.74   
Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    33.34        1:08.92   
Jakob Josephson  2002  Uddevalla Sim    33.76        1:10.18   
Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    33.52        1:10.23   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    34.65        1:11.17   
Brage Straume  2001  Vestkantsvømmerne    34.41        1:11.83   
10  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    34.91        1:12.78   
11  Daniel Öhman  2002  Skövde Simsällskap    35.74        1:14.11   
12  Tobias Moen Olsen  2002  Vestkantsvømmerne    36.99        1:14.70   
13  Johan Allberg  2002  Skuru Idrottsklubb    35.96        1:14.98   
14  William Norland  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.87        1:15.10   
15  Hugo Lindskog  2002  Skuru Idrottsklubb    35.64        1:15.13   
16  Linus Hagedorn  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.10        1:15.52   
17  Leo Jakobsson  2002  Solna Sundbyberg SS 04    35.80        1:15.92   
18  Tor Selander  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    37.90        1:17.03   
19  David Reinholdsson  2002  Simklubben Elfsborg    37.28        1:17.25   
20  Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap    37.28        1:17.94   
21  Douglas Reuterskiöld  2002  Solna Sundbyberg SS 04    38.92        1:18.80   
22  Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    37.68        1:18.96   
23  Filip Myringby  2001  Karlstads Simsällskap    37.90        1:19.22   
24  Gustav Jonsson  2002  Södertörns Simsällskap    39.97        1:28.60   
                     
 
Gren 15, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    32.71        1:08.80   
Job Sanders  2003  Jönköpings Simsällskap    33.32        1:11.35   
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    35.25        1:12.98   
Otto Reithner  2003  Stockholms Kappsimningsklubb    35.63        1:14.54   
Henrik Duong  2003  Oskarshamns Simsällskap    36.71        1:16.96   
Karl Skogsberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.64        1:17.54   
Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS    37.78        1:17.67   
Gergø Varga  2003  Vestkantsvømmerne    38.59        1:18.80   
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    38.39        1:19.26   
10  Elliot Iséni  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.75        1:19.49   
11  Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.20        1:19.78   
12  Charlie Mcmillan  2004  Gjövik Svömmeklubb    38.12        1:19.88   
12  Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS    39.42        1:19.88   
14  Max Swegmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.27        1:20.07   
15  Felix Jedbratt  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.22        1:20.37   
16  William Barkehed  2003  Linköpings Allmänna SS    38.40        1:20.90   
17  Alvin Välkki  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.69        1:21.28   
18  Gustav Walldén  2003  Simklubben Ena    39.64        1:21.62   
19  Walter Sundling  2004  Stockholms Kappsimningsklubb    40.43        1:22.10   
20  Malte Söderberg  2004  Södertörns Simsällskap    40.21        1:22.30   
21  Marcus Sundblad  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.64        1:22.36   
22  Otto Lundberg  2003  Stockholms Kappsimningsklubb    40.20        1:22.64   
23  Emil Gunnarsson  2004  Södertörns Simsällskap    41.23        1:26.81   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 16, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anton Hegmegi  2005  Jönköpings Simsällskap            1:16.20   
Arvid Kvorning  2005  Varberg Sim            1:23.70   
Gustav Fahlström  2005  Motala Simsällskap            1:25.38   
Kevin Hellman  2005  Södertörns Simsällskap            1:26.40   
Hugo Fransson  2005  Trollhättans Simsällskap            1:28.47   
Tim Nageus  2005  Simklubben Elfsborg    44.63        1:29.86   
Carl Mattson  2005  Stockholms Kappsimningsklubb            1:30.51   
Casper Rengart  2006  Väsby Simsällskap    43.90        1:30.51   
Tobias Lindberg  2005  Södertörns Simsällskap    44.71        1:31.71   
10  Elliot Wennerström  2005  Södertörns Simsällskap            1:33.12   
11  Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap            1:33.42   
12  David Bergqvist  2005  Jönköpings Simsällskap    47.38        1:37.80   
13  Alvin Silow  2005  Mariestads Simsällskap    49.98        1:40.05   
14  Hugo Larsson  2006  Linköpings Allmänna SS    51.54        1:42.49   
15  Elvis Ericsson  2005  Linköpings Allmänna SS    51.54        1:43.17   
16  Eddie Peng  2007  Väsby Simsällskap    51.07        1:44.26   
17  Leon Larsson  2005  Simklubben 1970    50.60        1:44.38   
18  Ebbe Fransson  2008  Trollhättans Simsällskap    50.14        1:45.71   
19  Robin Daremo  2005  Linköpings Allmänna SS    50.09        1:46.08   
20  Melker Boman  2005  Simklubben 1970    52.59        1:46.53   
21  Fredrik Höglund  2006  Linköpings Allmänna SS    50.57        1:47.18   
22  Gustav Kardfall  2006  Linköpings Allmänna SS    52.10        1:51.51   
23  Simon Axelsson  2006  Linköpings Allmänna SS    56.78        1:57.19   
24  Edwin Brimalm  2005  Motala Simsällskap    57.23        1:57.75   
                     
 
Gren 17, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Siri Selander  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    33.60  1:12.95  1:53.03    2:32.65   
Sandra Lange  1999  Alvesta Simsällskap    33.20  1:12.71  1:53.44    2:36.02   
Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS    35.52  1:18.36  2:02.44    2:48.35   
Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    32.67  1:13.80  1:59.78    2:54.56   
Lo Lindeblad  2000  Väsby Simsällskap    38.39  1:23.90  2:10.82    2:56.62   
Hilda Linné  2000  Linköpings Allmänna SS    36.60  1:24.61  2:13.88    3:02.72   
                     
 
Gren 18, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    34.65  1:13.35  1:52.76    2:32.72   
Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    33.92  1:15.60  1:57.36    2:39.78   
Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS    35.64  1:18.79  2:00.91    2:41.33   
Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb    34.31  1:16.11  1:58.79    2:41.99   
Astrid Lilja  2002  Simklubben Elfsborg    37.19  1:21.04  2:06.37    2:51.00   
Alice Almén  2001  Linköpings Allmänna SS    34.27  1:19.37  2:05.44    2:54.61   
Felicia Östlund  2002  Skuru Idrottsklubb    37.21  1:22.79  2:11.03    2:58.10   
Hanna Åsbrink  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    38.54  1:24.49  2:12.83    2:59.73   
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    34.51  1:18.50  2:08.42    3:00.70   
10  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    37.59  1:24.94  2:14.54    3:02.15   
11  Amayah Bergman  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.65  1:23.89  2:14.89    3:03.68   
12  Fanny Klasson  2001  Jönköpings Simsällskap    39.38  1:27.30  2:18.02    3:07.80   
13  Lisa Flaa  2002  Nässjö SLS    38.84  1:26.41  2:16.99    3:08.00   
14  Matilda Bengtsson  2002  Kungsbacka Simsällskap    39.65  1:28.09  2:18.32    3:10.47   
Ellen Eriksson  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 19, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Fredrik Eide Fluge  2000  Vestkantsvømmerne    31.85  1:08.71  1:46.51    2:25.38   
Sixten Almén  1999  Linköpings Allmänna SS    31.98  1:09.76  1:48.48    2:27.44   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    32.02  1:09.86  1:48.36    2:27.61   
Albin Staaf  2000  Linköpings Allmänna SS    35.82  1:16.84  1:58.15    2:39.20   
Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    35.15  1:20.40  2:07.80    2:49.07   
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    33.81  1:17.20  2:05.09    2:51.62   
Anton Kilander  1999  Linköpings Allmänna SS    35.18  1:17.64  2:04.09    2:54.31   
                     
 
Gren 20, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Brage Straume  2001  Vestkantsvømmerne    31.55  1:08.38  1:41.47    2:17.15   
Tobias Moen Olsen  2002  Vestkantsvømmerne    31.62  1:07.00  1:43.14    2:19.98   
Fredrik Jacobsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    32.81  1:10.79  1:49.96    2:29.18   
Bjørn Olaisen  2001  Haugesund Svømmeklubb    31.99  1:08.06  1:47.33    2:31.24   
Leo Jakobsson  2002  Solna Sundbyberg SS 04    34.96  1:15.33  1:56.81    2:37.10   
Tor Selander  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    34.28  1:14.35  1:56.72    2:37.67   
David Engström  2001  Simklubben Elfsborg    33.57  1:14.62  1:57.15    2:37.96   
Linus Thörn  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    35.44  1:17.27  1:59.09    2:40.28   
Alexander Fredholm  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.21  1:11.56  1:56.81    2:45.26   
10  Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap    33.65  1:14.81  1:59.95    2:50.77   
11  Morgan Malmfors  2002  Skuru Idrottsklubb    37.93  1:24.21  2:12.08    2:59.42   
Axel Flykt-Rosén  2002  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
Elias Axelsson  2002  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Hampus Bjärud  2001  Ludvika Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 21, 1500m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Arild Degerstrøm  2000  Haugesund Svømmeklubb    1:04.40  2:12.47  3:21.96  4:30.64  17:09.81   
          5:39.46  6:48.11  7:57.28  9:06.61     
          10:16.58  11:25.85  12:35.26  13:43.96     
          14:53.17  16:02.57         
Christer Melberg  2001  Haldens Svømmeklub    1:04.90  2:13.71  3:23.34  4:34.51  17:15.74   
          5:45.46  6:55.71  8:06.42  9:16.34     
          10:26.19  11:35.62  12:43.48  13:51.72     
          14:59.41  16:08.12         
Brage Straume  2001  Vestkantsvømmerne    1:07.88  2:19.72  3:31.84  4:43.38  17:36.39   
          5:54.25  7:05.48  8:16.01  9:26.42     
          10:37.07  11:47.09  12:56.89  14:07.71     
          15:17.50  16:27.80         
Gabriel Henkel  2001  Skuru Idrottsklubb    1:07.05  2:18.67  3:31.79  4:45.32  18:07.36   
          5:58.87  7:12.17  8:25.34  9:38.74     
          10:51.64  12:04.82  13:18.43  14:31.36     
          15:45.61  16:58.30         
Vetle Vatnem  2001  Haugesund Svømmeklubb    1:06.49  2:17.80  3:29.87  4:43.23  18:11.20   
          5:54.84  7:05.04  8:15.61  9:26.34     
          10:37.51  11:49.15  13:02.33  14:18.68     
          15:35.65  16:53.58         
Tobias Moen Olsen  2002  Vestkantsvømmerne    1:07.73  2:19.88  3:31.91  4:42.93  18:13.11   
          5:53.91  7:06.04  8:17.14  9:31.26     
          10:45.16  12:00.21  13:15.39  14:30.23     
          15:45.82  17:01.32         
Sindre Kampen Nesheim  2001  Bergens SLK    1:09.10  2:22.90  3:37.95  4:53.49  18:35.17   
          6:09.12  7:23.88  8:38.24  9:53.56     
          11:08.25  12:22.66  13:37.27  14:52.66     
          16:07.56  17:21.60         
Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap    1:10.47  2:24.67  3:39.55  4:55.10  18:54.43   
          6:10.78  7:27.20  8:42.46  9:59.23     
          11:16.00  12:33.48  13:50.14  15:05.85     
          16:23.10  17:38.92         
Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    1:10.59  2:24.90  3:40.25  4:56.02  18:58.10   
          6:12.14  7:28.30  8:45.49  10:02.49     
          11:18.97  12:35.90  13:52.53  15:08.95     
          16:26.54  17:43.00         
10  Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap    1:09.53  2:25.63  3:42.18  4:58.79  19:06.46   
          6:16.62  7:34.16  8:50.74  10:06.86     
          11:24.05  12:41.80  13:59.58  15:17.55     
          16:35.38  17:52.24         
11  Eliot Sjöqvist  2000  Uddevalla Sim    1:09.40  2:25.20  3:40.69  4:56.99  19:20.88   
          6:13.85  7:31.18  8:50.07  10:08.74     
          11:26.72  12:47.11  14:05.27  15:25.89     
          16:44.49  18:03.91         
12  Johan Allberg  2002  Skuru Idrottsklubb    1:08.51  2:25.08  3:42.35  5:01.43  19:23.92   
          6:19.95  7:38.76  8:56.96  10:14.41     
          11:33.89  12:52.63  14:11.99  15:32.10     
          16:50.70  18:09.35         
13  William Brink  1998  Jönköpings Simsällskap    1:12.63  2:29.93  3:47.68  5:05.86  19:25.21   
          6:24.21  7:42.33  9:01.16  10:19.58     
          11:38.40  12:57.15  14:15.36  15:33.38     
          16:51.75  18:10.40         
14  Fredrik Eide Fluge  2000  Vestkantsvømmerne    1:12.42  2:30.05  3:48.25  5:07.01  19:25.35   
          6:25.27  7:42.21  9:00.98  10:18.57     
          12:18.02  13:37.24  14:56.20  16:15.06     
          17:31.54  18:48.52         
15  Gustav Leifsen  2002  Haugesund Svømmeklubb    1:11.74  2:29.99  3:49.57  5:09.60  19:38.60   
          6:29.17  7:46.81  9:05.99  10:25.27     
          11:44.48  13:03.93  14:23.02  15:43.04     
          17:02.09  18:21.40         
16  Alexander Fredholm  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:12.20  2:32.22  3:53.22  5:14.08  20:09.53   
          6:35.95  7:56.98  9:18.00  10:39.73     
          12:01.29  13:22.28  14:43.99  16:05.95     
          17:28.08  18:49.55         
                     
 
Gren 22, 400m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Emma Östenstad  2000  Karmøy Svømmeklubb    1:07.03  2:17.10  3:28.77    4:40.21   
Christina Vestre  1999  Karmøy Svømmeklubb    1:07.62  2:19.26  3:32.72    4:45.89   
Saga Skarin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    1:10.10  2:26.99  3:44.72    5:00.55   
Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    1:12.00  2:29.83  3:48.52    5:03.94   
Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg    1:11.48  2:30.12  3:48.22    5:05.38   
Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:11.97  2:29.50  3:46.79    5:05.91   
Lina Maltesson  2000  Simklubben Elfsborg    1:11.86  2:29.24  3:47.41    5:06.39   
Michaela Johansson  2000  Kungsbacka Simsällskap    1:12.18  2:31.16  3:49.95    5:08.88   
Hanna Reithner  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    1:14.56  2:34.25  3:52.62    5:08.89   
10  Lo Lindeblad  2000  Väsby Simsällskap    1:13.46  2:34.21  3:53.36    5:10.58   
11  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    1:12.27  2:31.18  3:52.18    5:16.79   
12  Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    1:14.85  2:37.31  4:00.57    5:22.05   
13  Alma Ericsson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:13.44  2:37.03  4:02.11    5:27.03   
14  Stine Forsstrøm  2000  Haldens Svømmeklub    1:13.96  2:36.94  4:03.74    5:29.24   
15  Elin Gustafsson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:16.38  2:42.36  4:09.61    5:33.42   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Therese Bjelland  2001  Haugesund Svømmeklubb    1:08.10  2:19.79  3:31.38    4:42.95   
Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS    1:09.14  2:21.92  3:34.32    4:45.08   
Emilia Rönningdal  2002  S71    1:08.79  2:21.89  3:35.72    4:45.69   
Ingrid Leifsen  2001  Haugesund Svømmeklubb    1:09.69  2:24.76  3:38.16    4:50.86   
Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    1:10.28  2:25.63  3:40.59    4:54.10   
Klara Eklöf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    1:11.93  2:27.97  3:44.88    4:59.46   
Natalie Marie Tennebekk  2001  Vestkantsvømmerne    1:11.16  2:29.74  3:47.29    5:00.02   
Maja Hedström  2001  Varberg Sim    1:09.92  2:26.71  3:43.75    5:00.33   
Eva Sigurdsson  2001  Södertörns Simsällskap    1:10.01  2:25.81  3:44.01    5:00.85   
10  Felicia Östlund  2002  Skuru Idrottsklubb    1:11.86  2:28.97  3:46.14    5:02.75   
11  Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    1:12.70  2:29.51  3:48.39    5:05.11   
12  Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    1:10.47  2:28.12  3:47.63    5:06.23   
13  Caroline Kambe  2001  Haugesund Svømmeklubb    1:13.64  2:32.55  3:51.63    5:09.95   
14  Elise Alme Jensen  2002  Bergens SLK    1:14.09  2:35.11  3:55.19    5:14.42   
15  Adelina Walldén  2002  Västerås Simsällskap    1:14.29  2:33.18  3:55.10    5:15.34   
16  Alwa Widmark  2002  Södertörns Simsällskap    1:14.78  2:35.98  3:58.77    5:19.39   
                     
 
Gren 24, 400m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elvira Mörtstrand  2003  Västerås Simsällskap    1:11.44  2:25.38  3:37.48    4:47.05   
Henriette Dale  2003  Vestkantsvømmerne    1:11.10  2:26.88  3:41.76    4:54.54   
Tilda Tellfjord  2003  Jönköpings Simsällskap    1:11.50  2:27.44  3:43.11    4:56.45   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    1:08.99  2:24.68  3:41.27    4:59.81   
Tindra Moberg  2003  Simklubben Elfsborg    1:11.90  2:29.82  3:47.50    5:05.41   
Thilde Smedbäck  2004  Linköpings Allmänna SS    1:14.02  2:33.58  3:53.95    5:07.54   
Nellie Myrlander  2003  Nässjö SLS    1:12.75  2:31.82  3:52.12    5:08.80   
Sofia Henningsson  2004  Skövde Simsällskap    1:12.43  2:31.57  3:51.75    5:09.30   
Malin Vestman  2003  Skövde Simsällskap    1:13.78  2:33.21  3:52.69    5:10.05   
10  Sara Nyqvist  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:13.41  2:33.70  3:54.38    5:10.87   
11  Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    1:12.23  2:32.09  3:52.76    5:11.23   
12  Emma Lundmark  2003  Solna Sundbyberg SS 04    1:13.69  2:33.73  3:54.35    5:14.08   
13  Linn Koivuluoma  2003  Simklubben Elfsborg    1:13.45  2:33.49  3:54.94    5:15.66   
14  Nora Rindahl Misund  2003  Haldens Svømmeklub    1:17.16  2:39.70  4:01.08    5:16.42   
15  Wilma Svensson  2004  Jönköpings Simsällskap    1:16.98  2:39.02  4:00.38    5:18.33   
Ida Lien Børseth  2003  Haugesund Svømmeklubb            DNS   
                     
 
Gren 25, 400m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Molly Lund  2005  Skövde Simsällskap    1:13.18  2:33.13  3:53.96    5:10.31   
Sofia Abrahamsson  2005  Uddevalla Sim    1:14.59  2:36.84  4:00.42    5:22.77   
Lina Nielsen  2005  Uddevalla Sim    1:19.15  2:44.06  4:09.19    5:31.30   
Alba Arberg  2005  Jönköpings Simsällskap    1:20.37  2:48.61  4:16.16    5:44.00   
Märta Högfeldt  2005  Linköpings Allmänna SS    1:23.27  2:53.72  4:24.42    5:51.30   
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    1:23.14  2:52.55  4:24.61    5:51.77   
Nikki Berggren  2005  Varberg Sim    1:23.91  2:54.18  4:24.58    5:54.31   
Signe Wahlberg  2005  Simklubben Elfsborg    1:21.58  2:52.84  4:24.97    5:57.71   
Malvina Walldén  2005  Simklubben Ena    1:22.98  2:55.47  4:29.05    6:02.63   
10  Elsa Kärvestedt  2005  Stockholms Kappsimningsklubb    1:28.28  3:04.16  4:39.08    6:05.14   
11  Sofia Wennerholm  2005  Stockholms Kappsimningsklubb    1:28.40  3:07.52  4:47.04    6:22.72   
12  Emelie Sveding  2005  Stockholms Kappsimningsklubb    1:31.02  3:09.66  4:50.39    6:27.22   
13  Elsa Sjöström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:33.72  3:21.96  5:10.46    6:52.71   
14  Alva Furingsten  2006  Skuru Idrottsklubb    1:33.89  3:22.78  5:11.81    6:53.66   
15  Emelie Särkiniemi Carlsson  2005  Trollhättans Simsällskap    1:39.24  3:28.66  5:19.46    7:03.84   
                     
 
Gren 26, 400m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Arild Degerstrøm  2000  Haugesund Svømmeklubb    1:02.90  2:10.68  3:18.75    4:23.62   
Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    1:03.05  2:11.00  3:19.25    4:23.84   
Sixten Almén  1999  Linköpings Allmänna SS    1:05.18  2:15.47  3:26.96    4:35.10   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    1:07.59  2:18.53  3:28.73    4:35.85   
Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    1:05.17  2:18.60  3:33.87    4:46.98   
Fredrik Eide Fluge  2000  Vestkantsvømmerne    1:09.03  2:23.24  3:40.27    4:52.35   
Eliot Sjöqvist  2000  Uddevalla Sim    1:08.34  2:24.28  3:40.28    4:52.94   
Viktor Jändel  1996  Södertörns Simsällskap    1:07.90  2:22.66  3:38.78    4:53.46   
Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    1:08.21  2:23.08  3:40.57    4:53.56   
10  Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    1:07.42  2:24.05  3:40.10    4:53.66   
11  Albin Staaf  2000  Linköpings Allmänna SS    1:07.76  2:24.07  3:39.61    4:53.84   
12  Hjalmar Löfvenborg  1999  Varberg Sim    1:09.26  2:26.23  3:42.93    4:55.91   
13  Sander Olai Antun  2000  Vestkantsvømmerne    1:08.78  2:23.84  3:41.18    4:56.55   
14  Erik Josefson  2000  Varberg Sim    1:09.99  2:26.09  3:42.83    4:57.96   
15  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    1:09.03  2:27.46  3:47.76    5:09.03   
Erlend Tvedt  2000  Vestkantsvømmerne            DNS   
                     
 
Gren 27, 400m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Brage Straume  2001  Vestkantsvømmerne    1:05.52  2:12.86  3:19.95    4:26.20   
Tobias Moen Olsen  2002  Vestkantsvømmerne    1:05.03  2:12.83  3:21.29    4:28.70   
Gabriel Henkel  2001  Skuru Idrottsklubb    1:04.08  2:13.69  3:23.68    4:32.43   
Sindre Kampen Nesheim  2001  Bergens SLK    1:05.30  2:14.48  3:26.16    4:36.38   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    1:04.20  2:14.65  3:26.63    4:36.51   
Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap    1:08.95  2:20.00  3:32.03    4:43.10   
Leo Jakobsson  2002  Solna Sundbyberg SS 04    1:07.13  2:20.66  3:35.51    4:46.80   
Bjørn Olaisen  2001  Haugesund Svømmeklubb    1:05.32  2:17.25  2:54.99    4:46.83   
Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    1:06.35  2:19.66  3:35.15    4:47.01   
10  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS    1:09.80  2:24.91  3:37.37    4:48.29   
11  Fredrik Jacobsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    1:08.75  2:23.76  3:40.15    4:49.45   
12  Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.97  2:22.03  3:37.37    4:50.22   
13  Herman Harboe  2001  Haldens Svømmeklub    1:08.91  2:25.37  3:40.64    4:53.31   
14  Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    1:09.04  2:25.52  3:41.65    4:53.92   
15  Daniel Öhman  2002  Skövde Simsällskap    1:10.05  2:27.46  3:44.12    4:59.07   
16  Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap    1:10.80  2:27.46  3:44.75    5:00.59   
                     
 
Gren 28, 400m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Ole Einar Ueland  2003  Lillesand IL    1:06.08  2:18.49  3:30.54    4:42.29   
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    1:07.45  2:20.60  3:33.15    4:43.97   
Job Sanders  2003  Jönköpings Simsällskap    1:05.71  2:18.55  3:33.20    4:44.36   
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    1:06.28  2:18.93  3:33.22    4:46.85   
Carl Löfgren  2003  Oskarshamns Simsällskap    1:06.37  2:21.99  3:39.43    4:56.58   
Gergø Varga  2003  Vestkantsvømmerne    1:09.47  2:27.78  3:44.79    5:00.94   
Karl Skogsberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:11.14  2:29.27  3:48.47    5:03.86   
Lukas Fredholm  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:11.61  2:30.15  3:48.56    5:04.19   
Otto Reithner  2003  Stockholms Kappsimningsklubb    1:10.65  2:29.77  3:48.08    5:04.40   
10  Gustav Walldén  2003  Simklubben Ena    1:13.02  2:30.51  3:49.04    5:05.90   
11  Max Swegmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:12.64  2:30.85  3:50.59    5:09.81   
12  Felix Jedbratt  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:14.04  2:34.16  3:55.56    5:13.36   
13  Otto Lundberg  2003  Stockholms Kappsimningsklubb    1:12.58  2:32.51  3:55.16    5:16.02   
14  Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    1:13.65  2:34.20  3:56.21    5:16.03   
15  Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:12.20  2:33.09  3:56.48    5:16.98   
16  Marcus Sundblad  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:11.32  2:31.92  3:56.40    5:19.69   
                     
 
Gren 29, 400m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Gustav Fahlström  2005  Motala Simsällskap    1:14.52  2:34.64  3:54.55    5:12.05   
Anton Hegmegi  2005  Jönköpings Simsällskap    1:14.38  2:34.35  3:54.71    5:13.34   
Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap    1:16.21  2:42.60  4:07.96    5:30.73   
Arvid Kvorning  2005  Varberg Sim    1:17.57  2:42.79  4:09.23    5:31.09   
Hugo Fransson  2005  Trollhättans Simsällskap    1:16.76  2:45.77  4:16.33    5:45.75   
David Bergqvist  2005  Jönköpings Simsällskap    1:24.24  2:58.92  4:31.42    6:04.07   
Alvin Silow  2005  Mariestads Simsällskap    1:26.74  3:03.02  4:36.69    6:20.00   
Carl Mattson  2005  Stockholms Kappsimningsklubb    1:28.91  3:07.14  4:47.47    6:24.97   
Lex Albringer  2007  Karlstads Simsällskap    1:29.68  3:12.33  4:57.29    6:38.71   
                     
 
Gren 30, 50m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Malin Andersson  1999  Kungsbacka Simsällskap            32.29   
Linn Rehnberg  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.03   
Hilda Linné  2000  Linköpings Allmänna SS            33.20   
Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS            33.29   
Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap            33.59   
Nellie Andersson  2000  Simklubben 1970            33.76   
Emma Rist Jenssen  1999  Team Sor/lil            33.87   
Matilda Savén  2000  Linköpings Allmänna SS            34.15   
Hanna Reithner  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            34.25   
10  Emma Dubo  1999  Simklubben Elfsborg            34.43   
11  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg            34.59   
12  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap            34.62   
13  Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap            34.74   
14  Johanna Gunnarsson  1999  Linköpings Allmänna SS            35.10   
15  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap            35.13   
16  Ulva Kristine Olufsen Bra  2000  Haugesund Svømmeklubb            35.56   
17  Louise Johansson  1999  Simklubben Elfsborg            35.58   
18  Michaela Johansson  2000  Kungsbacka Simsällskap            35.85   
19  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg            35.90   
20  Isabelle Asserståhl  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.05   
21  Daniela Fredriksson  2000  Kungsbacka Simsällskap            36.27   
22  Maya Lindhe  2000  Södertörns Simsällskap            36.33   
23  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap            37.42   
24  Sandra Lange  1999  Alvesta Simsällskap            37.60   
25  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            37.99   
26  Kaia Pettersen  2000  Bergens SLK            38.08   
27  Vinona Bothe  1999  Södertörns Simsällskap            38.55   
28  Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap            38.65   
29  Matilde Pamer  2000  Vestkantsvømmerne            38.86   
30  Mari Lien Børseth  2000  Haugesund Svømmeklubb            38.89   
31  Hannah Lornell  2000  Simklubben Elfsborg            39.10   
32  Siri Selander  1999  Stockholms Kappsimningsklubb            39.32   
                     
 
Gren 31, 50m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians            33.58   
Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            34.12   
Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS            34.33   
Therese Bjelland  2001  Haugesund Svømmeklubb            34.38   
Julia Karamovic  2001  Simklubben Elfsborg            34.53   
Sofia Bekken  2001  Kungsbacka Simsällskap            34.82   
Stina Pernius  2002  Oskarshamns Simsällskap            34.92   
Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap            35.20   
Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg            35.23   
10  Signe Rönn  2001  Södertörns Simsällskap            35.41   
11  Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            35.45   
12  Matilda Stenberg  2001  Simklubben 1970            35.47   
13  Sofia Karls  2002  Solna Sundbyberg SS 04            35.58   
14  Ingrid Leifsen  2001  Haugesund Svømmeklubb            35.61   
15  Alva Back  2002  S77 Stenungsund            35.64   
16  Alexandra Schyum  2002  Kungsbacka Simsällskap            35.65   
17  Catherine Emile Fagge  2002  Lillesand IL            35.77   
18  Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap            35.87   
19  Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb            35.94   
20  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap            36.46   
21  Hanna Åsbrink  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            36.73   
22  Maja Hedström  2001  Varberg Sim            36.77   
23  Emma Wetteskog  2001  Kungsbacka Simsällskap            36.80   
24  Michelle Aspberg  2002  Södertörns Simsällskap            36.90   
25  Klara Alte  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            37.10   
26  Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            37.16   
27  Fanny Klasson  2001  Jönköpings Simsällskap            37.17   
28  Caroline Kambe  2001  Haugesund Svømmeklubb            37.23   
29  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            37.33   
30  Sandra Mokhtari  2001  Linköpings Allmänna SS            37.53   
31  Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb            38.46   
32  Victoria Danielsson  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            38.48   
                     
 
Gren 32, 50m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS            32.59   
Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians            34.54   
Elvira Mörtstrand  2003  Västerås Simsällskap            34.99   
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians            35.05   
Nora Rindahl Misund  2003  Haldens Svømmeklub            35.06   
Klara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap            35.11   
Tindra Moberg  2003  Simklubben Elfsborg            35.12   
Rebecca Gustafsson  2003  Stockholms Kappsimningsklubb            35.71   
Matilda Nilsson  2004  Jönköpings Simsällskap            36.28   
10  Nellie Myrlander  2003  Nässjö SLS            36.29   
11  Emma Lundmark  2003  Solna Sundbyberg SS 04            36.31   
12  Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS            36.46   
13  Boiana Gradinarska  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.54   
14  Elin Lundgren  2003  Södertörns Simsällskap            36.65   
15  Thilde Smedbäck  2004  Linköpings Allmänna SS            36.67   
16  Gabriella Milusic  2004  S77 Stenungsund            36.70   
17  Sofia Henningsson  2004  Skövde Simsällskap            36.72   
18  Moa Holmquist  2004  Jönköpings Simsällskap            36.78   
19  Sofia Åstedt  2003  Simklubben Elfsborg            36.98   
20  Thea Amalie Aksmo Svendsby  2003  Haldens Svømmeklub            36.99   
21  Matilda Egelrud  2003  Jönköpings Simsällskap            37.00   
22  Jane Elgh  2004  Jönköpings Simsällskap            37.17   
23  Henriette Dale  2003  Vestkantsvømmerne            37.20   
24  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap            37.30   
25  Linn Koivuluoma  2003  Simklubben Elfsborg            37.52   
26  Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb            38.04   
27  Thea Jansson  2003  Nässjö SLS            38.05   
28  Olivia Östlund  2003  Skuru Idrottsklubb            38.67   
29  Nelly Askengren Stråhle  2003  Simklubben Elfsborg            38.84   
30  Sara Hopmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            39.09   
31  Sara Randerstedt  2004  Simklubben Ena            39.35   
32  Tilda Carlsson  2003  Motala Simsällskap            39.50   
                     
 
Gren 33, 50m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sofia Abrahamsson  2005  Uddevalla Sim            36.77   
Molly Lund  2005  Skövde Simsällskap            38.26   
Viola Wesslund Möll  2005  Simklubben Elfsborg            38.75   
Märta Högfeldt  2005  Linköpings Allmänna SS            39.54   
Andrea Höglund  2005  Linköpings Allmänna SS            39.57   
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap            39.64   
Signe Wahlberg  2005  Simklubben Elfsborg            40.36   
Miranda Wahlstedt  2006  Karlstads Simsällskap            40.67   
Lina Nielsen  2005  Uddevalla Sim            41.03   
10  Leija Johansson Junttila  2006  Motala Simsällskap            41.58   
11  Mathilda Almgren  2005  Skuru Idrottsklubb            41.71   
12  Moa Nyblom  2005  Väsby Simsällskap            42.12   
13  Julia Arildsson  2005  Linköpings Allmänna SS            42.29   
14  Linnea Hyvönen  2005  Simklubben Elfsborg            43.71   
15  Linnéa Welinder  2005  Alvesta Simsällskap            43.73   
16  Malvina Walldén  2005  Simklubben Ena            44.11   
17  Linnea Larsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb            44.25   
18  Elsa Sjöström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap            44.41   
19  Elsa Kärvestedt  2005  Stockholms Kappsimningsklubb            44.61   
20  Lina Dahlgren  2005  Kungsbacka Simsällskap            44.74   
21  Sofia Wennerholm  2005  Stockholms Kappsimningsklubb            45.13   
22  Lovisa Jardelid  2005  Väsby Simsällskap            45.69   
23  Nikki Berggren  2005  Varberg Sim            45.85   
24  Felicia Sobotka  2005  Hallsberg Kumla Simklubb            46.19   
25  Sally Olsson  2005  Simklubben Elfsborg            46.55   
26  Alva Furingsten  2006  Skuru Idrottsklubb            46.82   
27  Ida Johansson  2006  Väsby Simsällskap            46.94   
28  Emelie Sveding  2005  Stockholms Kappsimningsklubb            47.41   
29  Elin Segerström  2007  Simklubben Solsta            47.75   
30  Emelie Särkiniemi Carlsson  2005  Trollhättans Simsällskap            48.98   
31  Signe Lundh  2005  Väsby Simsällskap            49.63   
Darya Abbaspour  2005  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 34, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Kristoffer A. Samuelsen  1999  Karmøy Svømmeklubb            29.83   
Philip Carlsson  1990  Simklubben Elfsborg            30.39   
Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg            30.76   
Alexander Assor  2000  Uddevalla Sim            31.30   
Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap            31.38   
Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.48   
Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap            31.74   
Johs Seeberg  2000  Karmøy Svømmeklubb            31.78   
Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS            31.95   
10  Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim            32.27   
11  Kevin Norlin  2000  Kungsbacka Simsällskap            32.48   
12  André Gradin  1994  Örebro Simallians            32.61   
13  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap            32.62   
14  Alexander Lemos Thaler  2000  Simklubben Elfsborg            32.69   
15  Simon Sundfors  1996  Kungsbacka Simsällskap            33.52   
16  Vegard Vikane  1997  Bergens SLK            33.55   
17  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap            33.71   
18  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap            34.30   
19  Torsten Bohlin  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.30   
20  Viktor Jändel  1996  Södertörns Simsällskap            35.48   
21  Oskar Hägglund  1999  Södertörns Simsällskap            35.52   
22  Jonathan Holmberg  2000  Västerås Simsällskap            35.68   
23  Albin Staaf  2000  Linköpings Allmänna SS            36.49   
24  Fredrik Eide Fluge  2000  Vestkantsvømmerne            36.87   
25  Anton Kilander  1999  Linköpings Allmänna SS            38.90   
26  Niklas Johansson  1996  Simklubben Solsta            40.73   
Arild Degerstrøm  2000  Haugesund Svømmeklubb            DNS   
Erlend Tvedt  2000  Vestkantsvømmerne            DNS   
                     
 
Gren 35, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Oscar Hegmegi  2001  Jönköpings Simsällskap            31.35   
Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap            31.44   
Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.79   
Sindre Kampen Nesheim  2001  Bergens SLK            31.86   
Isak Gustafsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            31.87   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians            33.19   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap            33.24   
Jakob Josephson  2002  Uddevalla Sim            33.32   
Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            33.56   
10  Fredrik Jacobsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            33.90   
11  Johan Allberg  2002  Skuru Idrottsklubb            34.17   
12  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap            34.19   
13  Brage Straume  2001  Vestkantsvømmerne            34.20   
14  Hugo Lindskog  2002  Skuru Idrottsklubb            34.28   
15  Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap            34.45   
16  Alexander Fredholm  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.59   
16  Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap            34.59   
18  Axel Flykt-Rosén  2002  Skuru Idrottsklubb            34.74   
19  Leo Jakobsson  2002  Solna Sundbyberg SS 04            34.79   
20  Albert Oscarsson  2001  Linköpings Allmänna SS            35.05   
21  Linus Hagedorn  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.39   
22  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS            35.43   
23  David Engström  2001  Simklubben Elfsborg            35.48   
24  Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap            35.54   
25  Filip Myringby  2001  Karlstads Simsällskap            35.65   
26  Sebastian Nilsson  2002  Linköpings Allmänna SS            35.82   
27  Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap            35.91   
28  Gustav Jonsson  2002  Södertörns Simsällskap            36.82   
29  Adam Sehmi  2001  Södertörns Simsällskap            36.86   
30  Linus Thörn  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            37.52   
31  Lukas Åkerblom  2002  Skuru Idrottsklubb            37.79   
32  Tobias Moen Olsen  2002  Vestkantsvømmerne            38.16   
                     
 
Gren 36, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap            32.51   
Job Sanders  2003  Jönköpings Simsällskap            32.70   
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap            33.65   
Henrik Duong  2003  Oskarshamns Simsällskap            35.33   
Karl Skogsberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.96   
Otto Reithner  2003  Stockholms Kappsimningsklubb            36.33   
Walter Sundling  2004  Stockholms Kappsimningsklubb            36.44   
Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS            36.56   
Gergø Varga  2003  Vestkantsvømmerne            36.67   
10  Alvin Välkki  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.70   
11  Edvin Jonsson  2004  Södertörns Simsällskap            36.86   
12  Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS            36.95   
13  Charlie Mcmillan  2004  Gjövik Svömmeklubb            37.06   
14  Gustav Askengren  2004  Simklubben Elfsborg            37.48   
15  William Barkehed  2003  Linköpings Allmänna SS            37.75   
16  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap            37.77   
17  Otto Lundberg  2003  Stockholms Kappsimningsklubb            37.87   
18  Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            37.99   
19  Edvin Karlsson  2004  Oskarshamns Simsällskap            38.36   
20  Gustav Walldén  2003  Simklubben Ena            38.49   
21  Olle Almén  2003  Linköpings Allmänna SS            38.54   
22  Felix Kinnander  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.58   
23  Max Swegmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.68   
24  Phille Andersson Sandwall  2003  Jönköpings Simsällskap            38.74   
25  Marcus Sundblad  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.76   
26  William Malmborg  2003  Väsby Simsällskap            38.94   
27  Malte Almqvist  2004  Varberg Sim            39.13   
28  Lukas Lundberg  2004  Motala Simsällskap            39.31   
29  Emil Gunnarsson  2004  Södertörns Simsällskap            39.43   
30  Fredrik Karlsson  2004  Strängnäs Simklubb            39.94   
31  Siavash Vatani  2003  Skuru Idrottsklubb            39.98   
Sammi Nielsen  2003  Varberg Sim            DNS   
                     
 
Gren 37, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Henry Plavans  2005  Södertörns Simsällskap            34.68   
Anton Hegmegi  2005  Jönköpings Simsällskap            35.54   
Arvid Kvorning  2005  Varberg Sim            40.08   
Tim Nageus  2005  Simklubben Elfsborg            40.08   
Kevin Hellman  2005  Södertörns Simsällskap            40.60   
Gustav Fahlström  2005  Motala Simsällskap            40.81   
Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap            41.69   
Hugo Fransson  2005  Trollhättans Simsällskap            41.75   
Carl Mattson  2005  Stockholms Kappsimningsklubb            42.01   
10  Casper Rengart  2006  Väsby Simsällskap            42.59   
11  Tobias Lindberg  2005  Södertörns Simsällskap            43.37   
12  Fredrik Höglund  2006  Linköpings Allmänna SS            45.22   
13  Eddie Peng  2007  Väsby Simsällskap            46.70   
14  Alvin Silow  2005  Mariestads Simsällskap            46.74   
15  David Bergqvist  2005  Jönköpings Simsällskap            46.86   
16  Robin Daremo  2005  Linköpings Allmänna SS            47.85   
17  Elvis Ericsson  2005  Linköpings Allmänna SS            47.95   
18  Elton Söderberg  2006  Södertörns Simsällskap            48.46   
19  Hugo Larsson  2006  Linköpings Allmänna SS            48.59   
20  Leon Larsson  2005  Simklubben 1970            49.93   
21  Olof Sundqvist  2006  Simklubben Elfsborg            50.05   
22  Ebbe Fransson  2008  Trollhättans Simsällskap            50.46   
23  Edwin Brimalm  2005  Motala Simsällskap            51.40   
24  Gustav Kardfall  2006  Linköpings Allmänna SS            52.50   
25  Justin Rineholm  2006  Linköpings Allmänna SS            52.81   
26  Jonathan Åkerman  2006  Södertörns Simsällskap            53.44   
27  Lex Albringer  2007  Karlstads Simsällskap            53.55   
28  Simon Axelsson  2006  Linköpings Allmänna SS            54.16   
29  Isak Malmfors  2005  Skuru Idrottsklubb            55.22   
30  Alexander Albringer  2007  Karlstads Simsällskap            55.43   
31  Casper Larsson  2006  Simklubben Solsta            56.95   
Melker Boman  2005  Simklubben 1970            DSQ   
                     
 
Gren 38, 100m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Maltesson  2000  Simklubben Elfsborg    36.37        1:17.02   
Linnea Dunberg  2000  Kungsbacka Simsällskap    36.02        1:17.42   
Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb    36.65        1:20.59   
Synneva Aarekol Johannessen  2000  Karmøy Svømmeklubb    38.56        1:23.03   
Astrid Albertsson  2000  Väsby Simsällskap    38.77        1:23.88   
Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    37.92        1:24.01   
Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    38.48        1:24.90   
Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    39.60        1:24.93   
Lena Dyrkolbotn  2000  Karmøy Svømmeklubb    40.52        1:26.39   
10  Isabelle Asserståhl  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.47        1:26.82   
11  Emma Elsius  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.29        1:28.45   
12  Vinona Bothe  1999  Södertörns Simsällskap    40.78        1:28.58   
13  Louise Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    41.44        1:29.11   
14  Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    40.61        1:29.92   
15  Hilda Linné  2000  Linköpings Allmänna SS    42.38        1:29.93   
16  Frida Berndtson  2000  Solna Sundbyberg SS 04    41.75        1:30.60   
16  Ulva Kristine Olufsen Bra  2000  Haugesund Svømmeklubb    41.17        1:30.60   
18  Mari Lien Børseth  2000  Haugesund Svømmeklubb    43.69        1:33.46   
19  Kaia Pettersen  2000  Bergens SLK    42.18        1:34.06   
20  Emelie Larsson  2000  Simklubben Solsta    44.84        1:34.09   
21  Matilde Pamer  2000  Vestkantsvømmerne    47.04        1:39.35   
22  Alma Ericsson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    49.77        1:50.16   
Wilma Klaren  2000  Smålandsstenars Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 39, 100m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Cornelia Almqvist  2002  Varberg Sim    36.08        1:17.16   
Emilia Rönningdal  2002  S71    36.16        1:17.88   
Synne Kristine Lauritzen  2001  Haldens Svømmeklub    37.16        1:18.17   
Adelina Walldén  2002  Västerås Simsällskap    38.16        1:20.45   
Elsa Jörstam  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.86        1:20.64   
Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    36.71        1:21.08   
Erika Tudegård  2001  Linköpings Allmänna SS    37.98        1:21.19   
Smilla Lönnberg  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    38.19        1:21.62   
Alma Johansson  2001  Simklubben Elfsborg    37.80        1:21.66   
10  Matilda Bengtsson  2002  Kungsbacka Simsällskap    38.96        1:23.30   
11  Matilda Pfeiff  2001  Väsby Simsällskap    39.77        1:24.21   
12  Lena Årebo  2002  Linköpings Allmänna SS    39.07        1:24.22   
13  Alwa Widmark  2002  Södertörns Simsällskap    38.76        1:24.34   
14  Elma Starrost  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    39.69        1:24.54   
14  Nora Segerström  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    40.61        1:24.54   
16  Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap    40.70        1:24.96   
17  Cajsa Askengren  2002  Simklubben Elfsborg    39.17        1:25.78   
18  Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    39.91        1:26.10   
19  Felicia Östlund  2002  Skuru Idrottsklubb    40.24        1:26.87   
20  Sofia Karls  2002  Solna Sundbyberg SS 04    39.72        1:26.96   
21  Alva Back  2002  S77 Stenungsund    40.45        1:27.20   
22  Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb    41.02        1:28.43   
23  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    41.17        1:28.66   
24  Clara Balslev  2001  Varberg Sim    39.94        1:28.70   
                     
 
Gren 40, 100m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sofia Henningsson  2004  Skövde Simsällskap    37.71        1:19.72   
Sofia Åstedt  2003  Simklubben Elfsborg    38.01        1:20.53   
Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS    37.89        1:21.36   
Ronja Berggren  2003  Varberg Sim    38.28        1:21.49   
Nelly Askengren Stråhle  2003  Simklubben Elfsborg    38.23        1:21.59   
Thindra Hackwitz  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.30        1:22.04   
Henriette Dale  2003  Vestkantsvømmerne    39.17        1:23.61   
Elvira Mörtstrand  2003  Västerås Simsällskap    39.74        1:24.34   
Meia Kivistö  2003  Simklubben 1970    40.77        1:25.04   
10  Emma Dahl Bjørneby  2003  Haldens Svømmeklub    39.34        1:25.79   
11  Malin Vestman  2003  Skövde Simsällskap    38.78        1:25.83   
12  Nellie Myrlander  2003  Nässjö SLS    40.18        1:26.15   
13  Michelle Wissinger  2004  Väsby Simsällskap    40.50        1:26.79   
14  Wilma Carlheim  2003  Jönköpings Simsällskap    40.50        1:26.80   
15  Stella Warborn  2003  Varberg Sim    41.36        1:27.08   
16  Boiana Gradinarska  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.29        1:27.74   
17  Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    40.73        1:28.15   
18  Sara Hopmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.09        1:28.20   
19  Anna Krysén  2003  Ludvika Simsällskap    41.32        1:28.39   
20  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    40.43        1:28.82   
21  Emilia Esborn  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.84        1:29.32   
22  Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    41.31        1:29.47   
23  Tilda Carlsson  2003  Motala Simsällskap    41.61        1:30.22   
24  Felicia Johansson Thörngren  2003  Simklubben Elfsborg    42.90        1:30.29   
                     
 
Gren 41, 100m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Molly Lund  2005  Skövde Simsällskap    41.38        1:28.85   
Sofia Abrahamsson  2005  Uddevalla Sim    41.97        1:29.08   
Linnea Hyvönen  2005  Simklubben Elfsborg    43.74        1:31.23   
Lina Dahlgren  2005  Kungsbacka Simsällskap    43.49        1:33.37   
Miranda Wahlstedt  2006  Karlstads Simsällskap    44.78        1:34.28   
Alba Arberg  2005  Jönköpings Simsällskap    43.66        1:35.15   
Emelie Sveding  2005  Stockholms Kappsimningsklubb    44.44        1:36.96   
Märta Högfeldt  2005  Linköpings Allmänna SS    46.93        1:39.45   
Sofia Wallin  2005  Linköpings Allmänna SS    47.14        1:40.53   
10  Moa Nyblom  2005  Väsby Simsällskap    46.35        1:40.87   
11  Lina Nielsen  2005  Uddevalla Sim    47.58        1:40.99   
12  Sally Olsson  2005  Simklubben Elfsborg    46.00        1:41.42   
13  Malvina Walldén  2005  Simklubben Ena    46.47        1:43.23   
14  Nikki Berggren  2005  Varberg Sim    48.81        1:43.28   
15  Leija Johansson Junttila  2006  Motala Simsällskap    50.15        1:44.82   
16  Felicia Sobotka  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    50.73        1:44.91   
17  Viola Wesslund Möll  2005  Simklubben Elfsborg    49.70        1:45.15   
18  Andrea Höglund  2005  Linköpings Allmänna SS    49.75        1:46.57   
19  Linnea Larsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    50.11        1:46.66   
20  Linnéa Welinder  2005  Alvesta Simsällskap    49.95        1:47.29   
21  Elsa Kärvestedt  2005  Stockholms Kappsimningsklubb    52.15        1:48.82   
22  Signe Wahlberg  2005  Simklubben Elfsborg    52.59        1:49.77   
23  Elsa Sjöström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap    52.72        1:51.91   
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 42, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elias Hyvönen  2000  Simklubben Elfsborg    31.97        1:08.63   
Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg    32.52        1:08.95   
Anton Dahlgren  1999  Kungsbacka Simsällskap    32.91        1:09.64   
Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim    33.71        1:10.75   
Erik Josefson  2000  Varberg Sim    34.60        1:13.74   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    34.81        1:15.06   
Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    33.72        1:15.29   
Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg    35.43        1:15.87   
Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    35.46        1:15.89   
10  Sander Olai Antun  2000  Vestkantsvømmerne    35.58        1:16.75   
11  Elias Eriksson  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.92        1:19.40   
12  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    35.91        1:19.42   
13  Alexander Lemos Thaler  2000  Simklubben Elfsborg    36.92        1:19.86   
14  Simon Kivistö  1998  Simklubben 1970    37.71        1:21.83   
15  Vegard Vikane  1997  Bergens SLK    37.68        1:22.24   
16  Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    37.93        1:22.65   
17  Albin Staaf  2000  Linköpings Allmänna SS    39.04        1:23.41   
18  Robin Flyman  1995  Örebro Simallians    38.62        1:24.92   
19  Anton Kilander  1999  Linköpings Allmänna SS    40.16        1:25.75   
20  Jonathan Holmberg  2000  Västerås Simsällskap    39.98        1:26.41   
21  Torsten Bohlin  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.22        1:28.10   
22  Niklas Johansson  1996  Simklubben Solsta    48.89        1:45.36   
                     
 
Gren 43, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    33.83        1:11.15   
Albert Oscarsson  2001  Linköpings Allmänna SS    35.56        1:14.50   
Hampus Dahlgren  2001  Kungsbacka Simsällskap    34.25        1:15.09   
Sindre Kampen Nesheim  2001  Bergens SLK    35.32        1:15.85   
Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsällskap    34.10        1:15.93   
Adam Sehmi  2001  Södertörns Simsällskap    36.39        1:15.94   
Lukas Åkerblom  2002  Skuru Idrottsklubb    36.53        1:16.64   
Daniel Öhman  2002  Skövde Simsällskap    35.86        1:17.42   
Bjørn Olaisen  2001  Haugesund Svømmeklubb    36.36        1:17.73   
10  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS    36.34        1:18.10   
11  William Dahl  2001  Haldens Svømmeklub    36.50        1:18.19   
12  Vetle Vatnem  2001  Haugesund Svømmeklubb    37.25        1:19.23   
13  Douglas Reuterskiöld  2002  Solna Sundbyberg SS 04    38.74        1:21.08   
14  Tor Selander  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    39.45        1:22.24   
15  Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    38.37        1:22.25   
16  Linus Thörn  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    38.63        1:22.69   
17  Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap    37.71        1:22.82   
18  David Reinholdsson  2002  Simklubben Elfsborg    39.27        1:23.19   
19  Johan Allberg  2002  Skuru Idrottsklubb    37.53        1:23.36   
20  Viking Josefson  2002  Varberg Sim    39.98        1:23.73   
21  Hugo Lindskog  2002  Skuru Idrottsklubb    40.45        1:25.11   
22  Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap    39.80        1:25.54   
23  David Engström  2001  Simklubben Elfsborg    40.20        1:25.95   
24  Tobias Moen Olsen  2002  Vestkantsvømmerne    41.13        1:28.03   
                     
 
Gren 44, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    35.82        1:15.61   
Jakob Majta  2003  Södertörns Simsällskap    34.62        1:16.28   
Malte Söderberg  2004  Södertörns Simsällskap    38.05        1:20.71   
Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS    38.31        1:21.57   
Karl Skogsberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.74        1:22.02   
Marcus Sundblad  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.07        1:22.68   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    39.03        1:23.64   
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    39.80        1:23.68   
Henrik Duong  2003  Oskarshamns Simsällskap    39.07        1:24.14   
10  Carl Löfgren  2003  Oskarshamns Simsällskap    39.08        1:24.19   
11  Job Sanders  2003  Jönköpings Simsällskap    39.65        1:24.57   
12  Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS    39.64        1:25.23   
13  Tom Dijkhuizen  2003  Västerås Simsällskap    40.04        1:27.24   
14  David Axelsson  2004  Linköpings Allmänna SS    40.95        1:28.24   
15  Gustav Walldén  2003  Simklubben Ena    42.74        1:29.30   
16  Otto Lundberg  2003  Stockholms Kappsimningsklubb    42.77        1:30.89   
17  Max Swegmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.54        1:32.32   
18  Hjalmar Mueller  2004  Skuru Idrottsklubb    43.99        1:33.41   
19  Gergø Varga  2003  Vestkantsvømmerne    44.25        1:33.74   
20  Sammi Nielsen  2003  Varberg Sim    43.22        1:34.20   
21  Emil Gunnarsson  2004  Södertörns Simsällskap    42.86        1:34.57   
22  Walter Sundling  2004  Stockholms Kappsimningsklubb    44.10        1:34.94   
23  Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.60        1:35.31   
24  Malte Almqvist  2004  Varberg Sim    45.37        1:35.82   
                     
 
Gren 45, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anton Hegmegi  2005  Jönköpings Simsällskap    41.41        1:26.68   
Henry Plavans  2005  Södertörns Simsällskap    41.70        1:29.04   
Gustav Fahlström  2005  Motala Simsällskap    44.19        1:33.92   
Hugo Fransson  2005  Trollhättans Simsällskap    45.71        1:39.91   
David Bergqvist  2005  Jönköpings Simsällskap    48.87        1:44.04   
Alvin Silow  2005  Mariestads Simsällskap    49.46        1:44.79   
Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap    49.14        1:44.90   
Casper Rengart  2006  Väsby Simsällskap    48.80        1:44.97   
Elvis Ericsson  2005  Linköpings Allmänna SS    52.23        1:46.48   
10  Tobias Lindberg  2005  Södertörns Simsällskap    54.48        1:52.07   
11  Eddie Peng  2007  Väsby Simsällskap    52.65        1:53.59   
12  Tim Nageus  2005  Simklubben Elfsborg    53.69        1:54.52   
13  Carl Mattson  2005  Stockholms Kappsimningsklubb    54.87        1:55.10   
14  Melker Boman  2005  Simklubben 1970    53.18        1:55.31   
15  Robin Daremo  2005  Linköpings Allmänna SS    55.64        1:56.49   
16  Casper Larsson  2006  Simklubben Solsta    1:00.56        1:59.27   
17  Justin Rineholm  2006  Linköpings Allmänna SS    55.09        1:59.81   
18  Leon Larsson  2005  Simklubben 1970    57.06        2:00.30   
19  Edwin Brimalm  2005  Motala Simsällskap    57.49        2:02.08   
20  Gustav Kardfall  2006  Linköpings Allmänna SS    59.21        2:03.78   
21  Hugo Larsson  2006  Linköpings Allmänna SS    1:00.34        2:06.00   
22  Simon Axelsson  2006  Linköpings Allmänna SS    1:00.80        2:09.40   
23  Fredrik Höglund  2006  Linköpings Allmänna SS    1:01.73        2:13.07   
Elliot Wennerström  2005  Södertörns Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 46, 4X50m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lass Damer Lag 1  2002  Linköpings Allmänna SS            1:55.69   
  Matilda Savén  2000      29.12        29.12   
  Johanna Gunnarsson  1999      28.96        58.08   
  Alice Almén  2001      28.49        1:26.57   
  Erika Tudegård  2001      29.12        1:55.69   
                     
Skk Damer Lag 1  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            1:55.92   
  Amanda Eriksson  2001      29.32        29.32   
  Saga Skarin  2000      29.80        59.12   
  Hanna Reithner  2000      28.61        1:27.73   
  Smilla Lönnberg  2001      28.19        1:55.92   
                     
Elfsborg Damer Gul  2002  Simklubben Elfsborg            1:57.61   
  Sofie Wirfalk  2000      29.63        29.63   
  Linda Fredriksson  2002      29.45        59.08   
  Linnéa Fahlberg  1998      29.10        1:28.18   
  Emma Dubo  1999      29.43        1:57.61   
                     
Södertörn Damer [2001] 2  2001  Södertörns Simsällskap            1:58.30   
  Maya Lindhe  2000      29.56        29.56   
  Signe Rönn  2001      28.84        58.40   
  Eva Sigurdsson  2001      29.18        1:27.58   
  Michelle Aspberg  2002      30.72        1:58.30   
                     
Hsk Damer  2000  Haldens Svømmeklub            1:58.66   
  Stine Forsstrøm  2000      31.65        31.65   
  Aurora Oseland  2000      28.90        1:00.55   
  Synne Kristine Lauritzen  2001      28.84        1:29.39   
  Thyra Noomi Haugland Halvorsen  2002      29.27        1:58.66   
                     
Haugesund SK J1 Jr  2002  Haugesund Svømmeklubb            1:58.82   
  Ingrid Leifsen  2001      28.70        28.70   
  Therese Bjelland  2001      29.38        58.08   
  Ulva Kristine Olufsen Bra  2000      30.08        1:28.16   
  Caroline Kambe  2001      30.66        1:58.82   
                     
Strängnäs Damer  2002  Strängnäs Simklubb            1:59.27   
  Wilma Wennerberg  2001      28.88        28.88   
  Saga Bäckström  2002      29.79        58.67   
  Clara Lönnberg  2001      29.99        1:28.66   
  Adina Nyström  1999      30.61        1:59.27   
                     
Kungsbacka Damer Lag 1  2002  Kungsbacka Simsällskap            1:59.40   
  Malin Andersson  1999      29.57        29.57   
  Linnea Dunberg  2000      29.49        59.06   
  Gina Hvarfvenius  1997      30.05        1:29.11   
  Alexandra Schyum  2002      30.29        1:59.40   
                     
Skk Damer Lag 2  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            1:59.41   
  Elsa Nordström  2001      30.13        30.13   
  Siri Selander  1999      29.64        59.77   
  Klara Alte  2002      30.00        1:29.77   
  Klara Eklöf  2002      29.64        1:59.41   
                     
10  Mass Damer Lag 1  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:59.52   
  Saga Janzén  2002      29.72        29.72   
  Marta Qvirist  1998      31.94        1:01.66   
  Elsa Jörstam  2001      29.54        1:31.20   
  Linn Rehnberg  1998      28.32        1:59.52   
                     
11  Elfsborg Damer Svart  2002  Simklubben Elfsborg            1:59.62   
  Julia Karamovic  2001      30.51        30.51   
  Filippa Trollsfjord  2001      28.83        59.34   
  Lina Maltesson  2000      30.08        1:29.42   
  Louise Johansson  1999      30.20        1:59.62   
                     
12  Ösa Damer  2002  Örebro Simallians            2:00.89   
  Emma Cullberg  2002      28.82        28.82   
  Cornelia Johansson  2003      29.32        58.14   
  Magdalena Hagsten Skarda  2003      30.24        1:28.38   
  Jennifer Titus  2002      32.51        2:00.89   
                     
13  Lass Damer Lag 2  2002  Linköpings Allmänna SS            2:01.51   
  Alice Thörnros  2001      31.07        31.07   
  Hilda Linné  2000      29.05        1:00.12   
  Sandra Mokhtari  2001      30.78        1:30.90   
  Felicia Järvikari  2002      30.61        2:01.51   
                     
14  Ludvika SS Damer  2002  Ludvika Simsällskap            2:01.72   
  Moa Holmström  2001      29.52        29.52   
  Anna Krysén  2003      30.26        59.78   
  Rebecka Östh  1999      28.25        1:28.03   
  Sofie Jörgensen  1978      33.69        2:01.72   
                     
15  Jönköping Damer 1  2002  Jönköpings Simsällskap            2:03.79   
  Emma Roos  1999      29.86        29.86   
  Nadija Sabic  2002      31.06        1:00.92   
  Agnes Arberg  2001      30.67        1:31.59   
  Matilda Brink  2001      32.20        2:03.79   
                     
16  Varberg Damer Lag 1  2001  Varberg Sim            2:05.46   
  Maja Hedström  2001      30.83        30.83   
  Clara Balslev  2001      30.83        1:01.66   
  Cornelia Almqvist  2002      31.96        1:33.62   
  Ronja Berggren  2003      31.84        2:05.46   
                     
17  Mass Damer Lag 2  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:06.05   
  Elin Gustafsson  2000      32.88        32.88   
  Alma Ericsson  2000      31.83        1:04.71   
  Emma Elsius  2000      30.22        1:34.93   
  Isabelle Asserståhl  2000      31.12        2:06.05   
                     
18  Karlstad Damer [2000]  2000  Karlstads Simsällskap            2:06.40   
  Michaela Thyberg  2000      31.21        31.21   
  Emma Hjort  2000      30.88        1:02.09   
  Joline Bakken  2005      34.91        1:37.00   
  Michelle Träff  2002      29.40        2:06.40   
                     
19  Väsby SS Flickor Lag 1  1999  Väsby Simsällskap            2:07.01   
  Matilda Pfeiff  2001      32.42        32.42   
  Astrid Albertsson  2000      30.83        1:03.25   
  Emmy Barmark Jardelid  2002      33.17        1:36.42   
  Lo Lindeblad  2000      30.59        2:07.01   
                     
20  Skuru Ik Damer Lag 1  2000  Skuru Idrottsklubb            2:10.76   
  Josefin Almgren  2002      30.44        30.44   
  Felicia Östlund  2002      30.79        1:01.23   
  Mathilda Almgren  2005      35.99        1:37.22   
  Olivia Östlund  2003      33.54        2:10.76   
                     
21  Motala SS Damer [1917]  2002  Motala Simsällskap            2:12.25   
  Emilia Eriksson  2004      32.57        32.57   
  Ronja Isaksson  1997      31.71        1:04.28   
  Tilda Carlsson  2003      30.98        1:35.26   
  Leija Johansson Junttila  2006      36.99        2:12.25   
                     
22  Hk Sim Damer  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            2:18.47   
  Jennie Lundgren  2001      31.41        31.41   
  Felicia Sobotka  2005      38.40        1:09.81   
  Elsa Jansson  2002      30.07        1:39.88   
  Linnea Larsson  2005      38.59        2:18.47   
                     
Jönköping Damer 2  2002  Jönköpings Simsällskap            DNS   
  Emma Johansson  1997                 
  Annie Hegmegi  2003                 
  Nadija Sabic  2002                 
  Malin Jonsson  1998              DNS   
                     
SK 1970 Damer  2002  Simklubben 1970            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
                     
 
Gren 47, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Forza SK Elfsborg  1984  Simklubben Elfsborg            1:35.81   
  Melker Selin  1993      23.62        23.62   
  Viktor Jönsson  1986      23.65        47.27   
  Philip Carlsson  1990      24.15        1:11.42   
  Linus Johannesson  1983      24.39        1:35.81   
                     
Hsk Herrer 1  2000  Haldens Svømmeklub            1:44.37   
  Herman Harboe  2001      27.02        27.02   
  William Dahl  2001      27.10        54.12   
  David Larsson  1989      24.28        1:18.40   
  Christer Melberg  2001      25.97        1:44.37   
                     
Ösa Herrar  1999  Örebro Simallians            1:45.17   
  Dennis Finnström  1995      26.01        26.01   
  André Gradin  1994      25.11        51.12   
  Tim Baastad  2000      26.59        1:17.71   
  Adrijan Danqi  2002      27.46        1:45.17   
                     
Skk Herrar  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            1:48.75   
  Carl Wennerholm  2002      27.82        27.82   
  Fredrik Jacobsson  2001      26.72        54.54   
  Tor Selander  2002      26.60        1:21.14   
  Isak Gustafsson  2001      27.61        1:48.75   
                     
Lass Herrar Lag 1  2002  Linköpings Allmänna SS            1:48.84   
  Sixten Almén  1999      26.80        26.80   
  Sebastian Nilsson  2002      26.92        53.72   
  Albin Staaf  2000      27.62        1:21.34   
  Naevid Kiasat  2001      27.50        1:48.84   
                     
Elfsborg Herrar Gul  2002  Simklubben Elfsborg            1:49.12   
  Anton Lornell  1998      26.91        26.91   
  Alexander Lemos Thaler  2000      27.16        54.07   
  Jonathan Arvidsson  2000      27.85        1:21.92   
  Elias Hyvönen  2000      27.20        1:49.12   
                     
Mass Herrar Lag 1  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:49.36   
  Aron Qvirist  1998      25.66        25.66   
  Elias Eriksson  1994      27.00        52.66   
  Alexander Fredholm  2001      28.49        1:21.15   
  Torsten Bohlin  1999      28.21        1:49.36   
                     
Uddevalla Herrar 1  2002  Uddevalla Sim            1:50.37   
  Gabriel Hansson  2000      27.55        27.55   
  Oskar Robertsson  2000      28.52        56.07   
  Alexander Assor  2000      26.54        1:22.61   
  Jakob Josephson  2002      27.76        1:50.37   
                     
Skuru Ik Herrar Lag 1  2001  Skuru Idrottsklubb            1:50.42   
  Axel Flykt-Rosén  2002      27.59        27.59   
  Hugo Lindskog  2002      26.96        54.55   
  Gabriel Henkel  2001      27.27        1:21.82   
  Lukas Åkerblom  2002      28.60        1:50.42   
                     
10  Kungsbacka Herrar Lag 1  2002  Kungsbacka Simsällskap            1:50.65   
  Hampus Dahlgren  2001      29.11        29.11   
  Kevin Norlin  2000      27.93        57.04   
  Simon Sundfors  1996      26.77        1:23.81   
  Anton Dahlgren  1999      26.84        1:50.65   
                     
11  Södertörn Herrar Lag 1  2002  Södertörns Simsällskap            1:50.74   
  Viktor Jändel  1996      27.35        27.35   
  Oskar Hägglund  1999      27.94        55.29   
  Adam Sehmi  2001      28.01        1:23.30   
  Gustav Jonsson  2002      27.44        1:50.74   
                     
12  Ludvika SS Herrar  2002  Ludvika Simsällskap            1:50.85   
  Jakob Gustafsson  1999      27.87        27.87   
  Erik Krysén  2000      27.32        55.19   
  Anton Campalto  1998      26.09        1:21.28   
  Hampus Bjärud  2001      29.57        1:50.85   
                     
13  Karlstad Herrar  2001  Karlstads Simsällskap            1:51.27   
  David Albringer  2001      27.76        27.76   
  Linus Andersson  2001      26.91        54.67   
  August Mathisen  2001      27.28        1:21.95   
  Filip Myringby  2001      29.32        1:51.27   
                     
14  Haugesund SK G1 Jr  2002  Haugesund Svømmeklubb            1:51.66   
  Bjørn Olaisen  2001      27.47        27.47   
  Arild Degerstrøm  2000      26.11        53.58   
  Vetle Vatnem  2001      27.17        1:20.75   
  Gustav Leifsen  2002      30.91        1:51.66   
                     
15  Jönköping Herrar [2002]  2002  Jönköpings Simsällskap            1:54.21   
  Oscar Hegmegi  2001      28.19        28.19   
  Daniel Agestav  2002      28.25        56.44   
  Filip Egelrud  2000      27.64        1:24.08   
  Patrik Petkoczi  2002      30.13        1:54.21   
                     
16  Västerås Herrar 14Oä  2002  Västerås Simsällskap            1:57.92   
  Per Granlund  2002      29.45        29.45   
  Gellert Szabo  2001      28.61        58.06   
  Jonathan Holmberg  2000      29.27        1:27.33   
  Max Fahlén  2001      30.59        1:57.92   
                     
17  Lass Herrar Lag 2  2002  Linköpings Allmänna SS            1:58.72   
  Albert Oscarsson  2001      27.90        27.90   
  Ruben Staaf  2002      30.45        58.35   
  Elias Axelsson  2002      28.98        1:27.33   
  Anton Kilander  1999      31.39        1:58.72   
                     
18  Varberg Herrar Lag1  1995  Varberg Sim            1:58.82   
  Hjalmar Löfvenborg  1999      27.68        27.68   
  Erik Josefson  2000      29.12        56.80   
  Malte Almqvist  2004      30.22        1:27.02   
  Sammi Nielsen  2003      31.80        1:58.82   
                     
19  Vestkant G 1 Ej  2002  Vestkantsvømmerne            2:01.37   
  Kristian Myntevik  2001      31.20        31.20   
  Gergø Varga  2003      31.47        1:02.67   
  Fredrik Eide Fluge  2000      29.53        1:32.20   
  Tobias Moen Olsen  2002      29.17        2:01.37   
                     
                     
 
Gren 48, 100m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emma Östenstad  2000  Karmøy Svømmeklubb    30.12        1:01.92   
Aurora Oseland  2000  Haldens Svømmeklub    29.09        1:02.11   
Linn Rehnberg  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.08        1:02.37   
Matilda Savén  2000  Linköpings Allmänna SS    30.34        1:02.97   
Christina Vestre  1999  Karmøy Svømmeklubb    30.15        1:03.11   
Hanna Reithner  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    30.81        1:03.28   
Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap    30.40        1:03.93   
Saga Skarin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    30.59        1:03.96   
Jenny Dale Gjerstad  2000  Vestkantsvømmerne    30.07        1:04.20   
10  Maya Lindhe  2000  Södertörns Simsällskap    31.68        1:04.42   
11  Hilda Linné  2000  Linköpings Allmänna SS    31.87        1:05.42   
12  Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    31.47        1:05.60   
13  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    31.22        1:05.98   
14  Lena Dyrkolbotn  2000  Karmøy Svømmeklubb    32.28        1:06.35   
15  Lo Lindeblad  2000  Väsby Simsällskap    32.07        1:06.96   
16  Johanna Gunnarsson  1999  Linköpings Allmänna SS    32.95        1:07.03   
17  Michaela Johansson  2000  Kungsbacka Simsällskap    32.86        1:08.28   
18  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    33.16        1:08.36   
19  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.29        1:08.50   
20  Emma Dubo  1999  Simklubben Elfsborg    32.66        1:08.78   
21  Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    33.43        1:08.89   
22  Ulva Kristine Olufsen Bra  2000  Haugesund Svømmeklubb    32.64        1:09.30   
Nellie Andersson  2000  Simklubben 1970            DNS   
Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg            DNS   
                     
 
Gren 49, 100m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emilia Rönningdal  2002  S71    29.14        1:00.67   
Smilla Lönnberg  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    30.29        1:01.68   
Wilma Wennerberg  2001  Strängnäs Simklubb    30.16        1:02.32   
Elsa Jörstam  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.48        1:03.92   
Alva Back  2002  S77 Stenungsund    30.39        1:03.99   
Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    30.51        1:04.28   
Ingrid Leifsen  2001  Haugesund Svømmeklubb    30.59