Resultat Totalt - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2011    Utskriftsdatum  03 juli 2011   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:58   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  2011-07-01         
 
 
Gren 1, 50m Fjäril Damer 16-oä, Finaler 
16 - 99 år: Erika Hegestig 29.00 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Jennifer Schwartz  1994  14  548          30.64   
  Strängnäs Simsällskap                   
Rebecca Florinus  1994  11  541          30.77   
  Västerås Simsällskap                   
Maria Lunusjkin  1993  10  539          30.80   
  Saltsjöbadens Idrottsfö                   
Hanna Gustavsson  1994  517          31.23   
  Simklubben Elfsborg                   
Alexandra Polivanchuk  1990  480          32.01   
  Örebro Simallians                   
Natalie Mirsch  1991  468          32.29   
  Simklubben Elfsborg                   
Josefin Wahlberg  1995  468          32.30   
  Västerviks Simsällskap                   
Julia Peterson  1995  467          32.31   
  Stockholms Kappsimnings                   
Lovisa Malmberg  1995  464          32.39   
  Stockholms Kappsimnings                   
10  Matilda Axelsson  1995  458          32.53   
  Nässjö SLS                   
11  Johanna Hultberg  1993  450          32.71   
  Norrköpings Kappsimning                   
12  Felicia Lidström  1994  438          33.00   
  Upsala Simsällskap                   
13  Sara Finati  1992    433          33.14   
  Stockholms Kappsimnings                   
14  Emma Anzén  1993    431          33.20   
  Norrköpings Kappsimning                   
15  Mathilda Sjöberg  1995    429          33.23   
  Skuru Idrottsklubb                   
16  Sara Huslid  1995    415          33.61   
  Södertälje Simsällskap                   
17  Karin Melin  1994    411          33.73   
  Karlstads Simsällskap                   
18  Mireille Magnusson  1994    402          33.96   
  Norrköpings Kappsimning                   
19  Felicia Wallgren  1995    393          34.24   
  Jönköpings Simsällskap                   
20  Jennie Sveronius  1994    390          34.31   
  Södertälje Simsällskap                   
21  Tina Johansson  1995    388          34.36   
  Norrköpings Kappsimning                   
22  Linnea Lindén  1995    387          34.40   
  Ludvika Simsällskap                   
23  Viktoria Vuori  1995    379          34.65   
  Simklubben Ena                   
24  Victoria Johnsson  1994    361          35.20   
  Jönköpings Simsällskap                   
25  Maria Schultzén  1995    353          35.46   
  Linköpings Allmänna SS                   
26  Ida-Karin Fjällmyr  1995    334          36.13   
  Upsala Simsällskap                   
27  Hanna Karlsson  1995    309          37.07   
  Strängnäs Simsällskap                   
27  Matilda Lundberg  1995    309          37.07   
  Ludvika Simsällskap                   
29  Malin Nilsson  1995    297          37.56   
  Trollhättans Simsällska                   
30  Elna Eriksson  1995    292          37.79   
  Linköpings Allmänna SS                   
31  Emelie Burstedt  1995    285          38.10   
  Karlstads Simsällskap                   
32  Moa Alexandersson  1994    274          38.62   
  Hultsfreds Simsällskap                   
33  Mathilda Sandström  1995    262          39.19   
  Norrköpings Kappsimning                   
34  Linnea Grele  1995    177          44.61   
  Upsala Simsällskap                   
Sara Rådman  1995              DNS   
  Alingsås SLS                   
 
Gren 2, 50m Fjärilsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Vera Johansson (1995) 30.06 2010-07-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Ellen Thor  1997  14  538          30.83   
  Motala Simsällskap                   
Ronja Wikström  1996  11  508          31.41   
  Umeå Simsällskap                   
Erika Settland  1996  10  500          31.58   
  Linköpings Allmänna SS                   
Olivia Sjöblom  1997  497          31.66   
  Ludvika Simsällskap                   
Maria Lövgren  1997  480          32.01   
  Västerås Simsällskap                   
Emilia Herlitz  1997  477          32.09   
  Saltsjöbadens Idrottsfö                   
Elin Berggren  1996  468          32.30   
  Västerås Simsällskap                   
Felicia Andersson  1997  456          32.57   
  Uddevalla Sim                   
Amanda Kimander  1997  450          32.71   
  Skuru Idrottsklubb                   
10  Angelica Damberg  1996  447          32.79   
  Ludvika Simsällskap                   
11  Klara Carlström  1997  446          32.82   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
12  Evelina Loftén  1996  429          33.24   
  Skuru Idrottsklubb                   
13  Ida Fahlborg  1996    427          33.30   
  Västerås Simsällskap                   
14  Josefine Norlin  1996    424          33.38   
  Upsala Simsällskap                   
15  Linnea Waldemarsson  1996    421          33.44   
  Hultsfreds Simsällskap                   
16  Klara Wallenbro  1997    417          33.55   
  Spårvägens Simförening                   
17  Kelly Hultgren  1997    416          33.58   
  Umeå Simsällskap                   
18  Ida Johansson  1996    415          33.62   
  Örebro Simallians                   
19  Jennifer Hertzberg  1996    409          33.77   
  Jönköpings Simsällskap                   
20  Hanna Rydén  1996    409          33.78   
  Alingsås SLS                   
21  Petra Johansson  1997    408          33.79   
  Säffle Simsällskap                   
22  Viktoria Engsoo  1996    396          34.13   
  Södertälje Simsällskap                   
23  Moa Bremfors  1997    388          34.38   
  Simklubben Ena                   
24  Malin Wallén  1997    387          34.41   
  Spårvägens Simförening                   
25  Saga Söderberg  1997    382          34.56   
  Upsala Simsällskap                   
26  Erika Gardelin  1997    378          34.67   
  Spårvägens Simförening                   
27  Madeleine Porshagen  1997    378          34.68   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
28  Sofia Henell  1997    372          34.85   
  Linköpings Allmänna SS                   
29  Evelina Wensberg  1996    370          34.93   
  Säffle Simsällskap                   
30  Klara Axesol Thunberg  1996    369          34.96   
  Oskarshamns Simsällskap                   
31  Sofie Palm  1996    349          35.62   
  Linköpings Allmänna SS                   
32  Molly Ångström  1997    347          35.68   
  Umeå Simsällskap                   
33  Enya Mcpheat  1997    345          35.76   
  Skuru Idrottsklubb                   
34  Isabella Hagberg  1996    336          36.05   
  Norrköpings Kappsimning                   
35  Linnea Sterner  1996    329          36.31   
  Norrköpings Kappsimning                   
36  Elisabeth Krische  1996    313          36.94   
  Simklubben Elfsborg                   
37  Jenny Andersson  1997    311          37.00   
  Karlstads Simsällskap                   
38  Michaela Drake  1996    305          37.26   
  Umeå Simsällskap                   
39  Sophia Zellén  1996    278          38.42   
  Alingsås SLS                   
 
Gren 3, 50m Fjärilsim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Rebecca Diaz-Nilsson (1996) 30.68 2009-07-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Rebecka Gustafsson  1998  14  540          30.78   
  Simklubben Ena                   
Elin Elm  1998  11  502          31.55   
  Linköpings Allmänna SS                   
Anna Eriksson  1999  10  484          31.93   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Lina Berggren  1998  463          32.40   
  Västerås Simsällskap                   
Anna Hassler  1998  456          32.56   
  Skuru Idrottsklubb                   
Frida Byström  1998  438          33.02   
  Västerås Simsällskap                   
Lisa Eriksson  1998  435          33.09   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Gabriella Petersson  1998  423          33.41   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
Amanda Magnusson  1999  418          33.53   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
10  Emma Bergqvist  1998  412          33.70   
  Linköpings Allmänna SS                   
11  Mikaela Jarlemark  1998  404          33.90   
  Karlskoga Simförening                   
12  Alma Karlsson  1999  395          34.17   
  Stockholms Kappsimnings                   
13  Julia Karlsson  1998    395          34.18   
  Ludvika Simsällskap                   
14  Cassandra Engback  1999    390          34.30   
  Ösmo Simsällskap                   
15  Sara Wallberg  1999    379          34.64   
  Norrköpings Kappsimning                   
16  Sara Thunholm  1999    375          34.77   
  Norrköpings Kappsimning                   
17  Isabelle Grahn  1998    370          34.92   
  Norrköpings Kappsimning                   
18  Lovisa Lampi  1999    370          34.93   
  Linköpings Allmänna SS                   
19  Marta Qvirist  1998    368          34.99   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
20  Linn Gustafsson  1998    365          35.07   
  Karlstads Simsällskap                   
21  Elin Thörner  1998    364          35.10   
  Säffle Simsällskap                   
22  Linnéa Fahlberg  1998    358          35.30   
  Simklubben Elfsborg                   
23  Matilda Larsson  1998    357          35.35   
  Uddevalla Sim                   
24  Ellen Holmberg  1998    343          35.83   
  Upsala Simsällskap                   
25  Elise Gidlöf  1999    337          36.03   
  Linköpings Allmänna SS                   
26  Sarah Reichhuber  1998    330          36.27   
  Skuru Idrottsklubb                   
27  Julia Nilsson  1999    328          36.36   
  Spårvägens Simförening                   
28  Beatrice Andersson  1998    325          36.46   
  Linköpings Allmänna SS                   
29  Ellinor Grele  1998    324          36.49   
  Upsala Simsällskap                   
30  Julia Blomquist  1998    321          36.63   
  Stockholms Kappsimnings                   
31  Ella Nordanskog  1998    319          36.70   
  Linköpings Allmänna SS                   
32  Liva Bihre  1998    312          36.95   
  Upsala Simsällskap                   
33  Andréa Persson  1999    309          37.10   
  Västerås Simsällskap                   
34  Agnes Fährlin  1998    307          37.17   
  Spårvägens Simförening                   
35  Rebecka Bankefors  1998    303          37.31   
  Upsala Simsällskap                   
36  Wilma Tukonen  1998    287          37.99   
  Spårvägens Simförening                   
37  Maja Fredriksson  1999    270          38.77   
  Ludvika Simsällskap                   
38  Tilde Malm  1999    270          38.81   
  Norrköpings Kappsimning                   
39  Therese Johansson  1999    241          40.28   
  Säffle Simsällskap                   
Therese Wibrink  1998              DSQ   
  Alingsås SLS                   
 
Gren 4, 50m Fjäril Damer 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Ellen Olsson 34.36 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Emma Bergkvist  2000  14  352          35.51   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Maja Jansson  2000  11  302          37.37   
  Ludvika Simsällskap                   
Filippa Simonsson  2000  10  292          37.77   
  Motala Simsällskap                   
Saga Sandström  2000  284          38.15   
  Umeå Simsällskap                   
Tilda Öman  2000  266          38.98   
  Simklubben Elfsborg                   
Signe Nordegren  2000  251          39.74   
  Skuru Idrottsklubb                   
Lina Nederman  2000  250          39.80   
  Örebro Simallians                   
Sofie Wirfalk  2000  237          40.52   
  Simklubben Elfsborg                   
Madeleine Karlsson  2000  236          40.54   
  Motala Simsällskap                   
10  Johannalouise Eriksson  2000  235          40.64   
  Umeå Simsällskap                   
11  Maja Jernberg  2000  227          41.12   
  Uddevalla Sim                   
12  Josefine Härdelin  2001  216          41.77   
  Norrköpings Kappsimning                   
13  Olivia Rudqvist  2000    209          42.24   
  Trollhättans Simsällska                   
14  Annie Hegmegi  2003    209          42.26   
  Nässjö SLS                   
15  Tea Tagesson  2000    206          42.42   
  Örebro Simallians                   
16  Josefine Regard  2000    203          42.69   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
17  Ida Nederman  2000    197          43.09   
  Örebro Simallians                   
18  Alba Croneborg  2000    195          43.26   
  Skuru Idrottsklubb                   
19  Emilia Prior  2001    191          43.53   
  Nässjö SLS                   
20  Ebba Martin  2000    188          43.78   
  Stockholms Kappsimnings                   
21  Lisa Palmqvist  2000    185          44.01   
  Oskarshamns Simsällskap                   
22  Hanna Gebart  2000    182          44.20   
  Simklubben S 02                   
23  Fanny Odin  2000    179          44.52   
  Spårvägens Simförening                   
24  Thea Granström  2000    172          45.05   
  Umeå Simsällskap                   
25  Clara Momats  2000    154          46.80   
  Örebro Simallians                   
26  Amanda Hagsten  2000    147          47.48   
  Simklubben Nautilus                   
27  Moa Holmström  2001    145          47.70   
  Ludvika Simsällskap                   
28  Nelly Åkerblom  2000    145          47.74   
  Skuru Idrottsklubb                   
29  Linda Svensson  2000    141          48.15   
  Spårvägens Simförening                   
30  Alice Aurell  2001    131          49.30   
  Simklubben S 02                   
31  Lisa Rydelius  2001    91          55.81   
  Ludvika Simsällskap                   
Alice Ahlmén  2001              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS                   
Astrid Hammar  2000              DSQ   
  Saltsjöbadens Idrottsfö                   
Emma Ivarsson  2000              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS                   
Maike Kuhlins  2000              DSQ   
  Spårvägens Simförening                   
Tuva Orre Sandström  2001              DSQ   
  Umeå Simsällskap                   
Tuva Sandström  2001              DSQ   
  Umeå Simsällskap                   
Vendela Bergdahl  2000              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS                   
 
Gren 5, 50m Fjäril Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Marcus Piehl 25.82 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Fabian Bergman  1994  14  546          27.44   
  Saltsjöbadens Idrottsfö                   
Charlie Bostedt  1986  11  544          27.47   
  Umeå Simsällskap                   
Marcus Lindström  1989  10  525          27.80   
  Norrköpings Kappsimning                   
Ivar Stenberg  1993  515          27.99   
  Trollhättans Simsällska                   
Andreas Nilsson  1993  496          28.33   
  Norrköpings Kappsimning                   
Olle Lindberg  1995  490          28.46   
  Simklubben Ena                   
Marcus Johansson  1995  489          28.47   
  Nässjö SLS                   
Viktor Myrlander  1993  483          28.58   
  Nässjö SLS                   
Max Galjaart  1994  481          28.63   
  Ludvika Simsällskap                   
10  André Gradin  1994  480          28.64   
  Södertälje Simsällskap                   
11  Marcus Nordin  1992  462          29.02   
  Södertälje Simsällskap                   
12  Abel Fistume  1995  455          29.17   
  Jönköpings Simsällskap                   
13  Marcus Bådholm  1991    444          29.40   
  Skuru Idrottsklubb                   
14  Henrik Ocklind  1993    434          29.62   
  Upsala Simsällskap                   
15  Oscar Fredriksson  1994    431          29.70   
  Ludvika Simsällskap                   
16  Fredrik Ekesten  1995    424          29.85   
  Simklubben Ena                   
17  Hannes Ronnerheim  1994    412          30.14   
  Norrköpings Kappsimning                   
18  Hampus Andersson  1994    411          30.18   
  Motala Simsällskap                   
19  Gustav Pettersson  1994    406          30.28   
  Stockholms Kappsimnings                   
20  David Westin  1995    399          30.47   
  Sala Simsällskap                   
21  Emil Dahlbom  1994    398          30.50   
  Upsala Simsällskap                   
22  Jesper Falk  1994    397          30.51   
  Skuru Idrottsklubb                   
22  Johan Nyström  1994    397          30.51   
  Västerås Simsällskap                   
24  Jesper Skoglund  1995    397          30.52   
  Uddevalla Sim                   
25  Patrik Lantto  1992    394          30.59   
  Stockholms Kappsimnings                   
26  Jakob Granelli  1995    390          30.70   
  Upsala Simsällskap                   
27  Robert Dagvall  1992    385          30.82   
  Ludvika Simsällskap                   
28  Johan Pettersson  1994    363          31.45   
  Upsala Simsällskap                   
29  Pontus Lindholm  1994    361          31.51   
  Strängnäs Simsällskap                   
30  Omid Janani  1994    357          31.61   
  Västerås Simsällskap                   
31  Patrik Talib  1995    356          31.65   
  Stockholms Kappsimnings                   
32  Jonathan Sühl  1994    354          31.71   
  Norrköpings Kappsimning                   
33  Jack Sjölund  1995    352          31.78   
  Skuru Idrottsklubb                   
34  Gustav Rogne  1992    341          32.09   
  Säffle Simsällskap                   
35  Marcus Fredriksson  1992    330          32.45   
  Ludvika Simsällskap                   
36  Pontus Hammarkvist  1995    318          32.86   
  Norrköpings Kappsimning                   
37  Kenan Olovcic  1995    297          33.63   
  Örebro Simallians                   
David Magnusson  1995              DSQ   
  Norrköpings Kappsimning                   
 
Gren 6, 50m Fjärilsim Herrar14-15, Finaler 
14 - 15 år: Adam Ackerstierna (1995) 27.73 2010-07-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Alexander Vestin  1996  14  501          28.24   
  Karlstads Simsällskap                   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  11  479          28.66   
  Linköpings Allmänna SS                   
Marcus Forsgren  1996  10  462          29.02   
  Norrköpings Kappsimning                   
Filip Tagesson  1996  438          29.54   
  Örebro Simallians                   
Markus Malm  1997  434          29.63   
  Anderstorps Simsällskap                   
Tim Filipsson  1996  433          29.64   
  Skuru Idrottsklubb                   
William Reinholdsson  1997  428          29.76   
  Simklubben Elfsborg                   
Oskar Renåker  1996  4.5  422          29.90   
  Norrköpings Kappsimning                   
Sean Johansson  1997  4.5  422          29.90   
  Upsala Simsällskap                   
10  Rasmus Nieminen  1997  400          30.43   
  Motala Simsällskap                   
11  Alexander Frost  1997  395          30.57   
  Norrköpings Kappsimning                   
12  Alexander Almqvist  1996  389          30.72   
  Södertälje Simsällskap                   
13  Henry Kerman  1997    385          30.83   
  Anderstorps Simsällskap                   
14  Simon Bodestig  1996    381          30.95   
  Uddevalla Sim                   
15  Anton Hasbany  1996    376          31.07   
  Södertälje Simsällskap                   
16  Alfred Roos  1996    373          31.16   
  Nässjö SLS                   
16  Jakob Clemedtson  1996    373          31.16   
  Linköpings Allmänna SS                   
18  Axel Dahlbom  1996    371          31.21   
  Upsala Simsällskap                   
19  Carl Rogne  1996    369          31.26   
  Säffle Simsällskap                   
20  Erland Ekholm  1996    354          31.70   
  Skuru Idrottsklubb                   
20  Gustaf Dahlman  1997    354          31.70   
  Västerås Simsällskap                   
22  William Myrlander  1997    349          31.85   
  Nässjö SLS                   
23  Casper Eriksson  1996    345          31.97   
  Simklubben Elfsborg                   
24  Filip Sund  1997    339          32.17   
  Umeå Simsällskap                   
25  Robin Fröstberg  1996    336          32.25   
  Oskarshamns Simsällskap                   
26  Johan Edebrink  1996    332          32.39   
  Strängnäs Simsällskap                   
27  John Bankefors  1996    320          32.79   
  Upsala Simsällskap                   
28  Alfred Lindén  1997    317          32.89   
  Ludvika Simsällskap                   
29  Oliver Freiholtz  1997    315          32.96   
  Spårvägens Simförening                   
30  Gustaf Mild  1997    310          33.13   
  Anderstorps Simsällskap                   
31  Adam Palmqvist  1997    308          33.23   
  Oskarshamns Simsällskap                   
32  Andre Söderhäll  1996    303          33.41   
  Norrköpings Kappsimning                   
33  Stefan Kureljusic  1997    291          33.85   
  Södertälje Simsällskap                   
34  Georg Hess  1996    272          34.63   
  Simklubben Elfsborg                   
35  Filip Forsman  1997    252          35.53   
  Skuru Idrottsklubb                   
36  Hannes Hjärne  1997    245          35.87   
  Skuru Idrottsklubb                   
37  Anton Karlsson  1997    243          35.96   
  Norrköpings Kappsimning                   
38  Axel Podéus  1997    217          37.33   
  Norrköpings Kappsimning                   
 
Gren 7, 50m Fjärilsim Herrar12-13, Finaler 
12 - 13 år: Oskar Ekström 29.12 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Hampus Lovinge  1998  14  392          30.65   
  Norrköpings Kappsimning                   
Arvid Kjellén  1998  11  367          31.34   
  Spårvägens Simförening                   
Filip Grimberg  1998  10  355          31.67   
  Hultsfreds Simsällskap                   
Victor Johansson  1998  350          31.83   
  Nässjö SLS                   
Hugo Rydberg  1998  344          32.01   
  Norrköpings Kappsimning                   
Lukas Steiner  1998  337          32.22   
  Västerås Simsällskap                   
Aron Qvirist  1998  325          32.64   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
Timo Oosterveld  1998  323          32.70   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Adam Albringer  1999  318          32.87   
  Karlstads Simsällskap                   
10  Andre Filipsson  1999  315          32.96   
  Skuru Idrottsklubb                   
11  Tor Leander  1999  311          33.12   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
12  Adam Koponen  1999  308          33.22   
  Hultsfreds Simsällskap                   
13  Calle Lindroth  1998    300          33.52   
  Norrköpings Kappsimning                   
14  Steven Angelo Larsson  1998    297          33.63   
  Trollhättans Simsällska                   
15  William Lulek  1998    289          33.93   
  Skuru Idrottsklubb                   
16  Anton Schough  1998    271          34.64   
  Örebro Simallians                   
17  Fredrik Levin  1998    267          34.82   
  Umeå Simsällskap                   
18  William Svalander  1998    266          34.86   
  Saltsjöbadens Idrottsfö                   
19  Daniel Sjöblom Ahlström  1998    266          34.88   
  Spårvägens Simförening                   
20  Elias Altman  1998    265          34.90   
  Saltsjöbadens Idrottsfö                   
21  Jack Ekström  1998    263          35.02   
  Skuru Idrottsklubb                   
22  Matthias Sandström-Karlss  1998    261          35.10   
  Norrköpings Kappsimning                   
23  Isak Wikström  1999    259          35.19   
  Umeå Simsällskap                   
24  Pär Börjesson  1998    243          35.96   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
25  Lukas Peterson  1998    241          36.06   
  Stockholms Kappsimnings                   
26  Daniel Engelson  1998    234          36.42   
  Linköpings Allmänna SS                   
27  Albin Robertsson  1998    231          36.55   
  Uddevalla Sim                   
28  Oscar Brohammer  1998    226          36.83   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
29  Anton Lornell  1998    215          37.44   
  Simklubben Elfsborg                   
30  Alex Kaufmann  1999    215          37.47   
  Spårvägens Simförening                   
31  Simon Linnér  1999    214          37.51   
  Motala Simsällskap                   
32  Harald Brobacke  1999    195          38.68   
  Västerås Simsällskap                   
33  Gustav Ejdersund  1998    195          38.69   
  Västerås Simsällskap                   
34  Kalle Sandahl  1999    193          38.80   
  Stockholms Kappsimnings                   
35  Anton Johansson  1999    181          39.63   
  Västerås Simsällskap                   
36  Jesper Böhn  1998    176          40.06   
  Simklubben S 02                   
37  Anton Campalto  1998    175          40.07   
  Ludvika Simsällskap                   
Emil Skytt  1999              DSQ   
  Västerås Simsällskap                   
Erik Nicklasson  1998              DSQ   
  Oskarshamns Simsällskap                   
Jakob Gustafsson  1999              DSQ   
  Ludvika Simsällskap                   
 
Gren 8, 50m Fjäril Herrar 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt 32.57 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Sebastian Petersson  2000  14  249          35.64   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
Jonathan Myrlander  2000  11  233          36.44   
  Nässjö SLS                   
Oskar Hegmegi  2001  10  196          38.61   
  Nässjö SLS                   
Isak Gustafsson  2001  192          38.87   
  Skuru Idrottsklubb                   
Tobias Åberg  2000  185          39.34   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
Johan Rydahl  2001  169          40.55   
  Karlstads Simsällskap                   
Sebastian Tufvesson  2000  159          41.43   
  Stockholms Kappsimnings                   
Marcus Vilhelmsson  2000  138          43.36   
  Nässjö SLS                   
Philip Batista-Gröndahl  2000  137          43.52   
  Ludvika Simsällskap                   
10  Viktor Sjöström  2001  132          44.04   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
11  Max Engström  2001  119          45.66   
  Norrköpings Kappsimning                   
12  Oliver Tykesson  2000  116          45.94   
  Linköpings Allmänna SS                   
13  Victor Castenson  2000    111          46.66   
  Nässjö SLS                   
14  Svante Linnér  2000    91          49.94   
  Motala Simsällskap                   
15  Naevid Kiasat  2001    87          50.70   
  Linköpings Allmänna SS                   
August Mathisen  2001              DSQ   
  Karlstads Simsällskap                   
David Albringer  2001              DSQ   
  Karlstads Simsällskap                   
David Wollersjö  2000              DSQ   
  Alingsås SLS                   
Erik Ohlsén  2000              DSQ   
  Västerviks Simsällskap                   
Mathias Göransson  2000              DSQ   
  Spårvägens Simförening                   
Timothy Larsson  2001              DSQ   
  Ludvika Simsällskap                   
 
Gren 9, 100m Rygg Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Beatrice Andersson (1989) 1:05.82 2010-07-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Victoria Johnsson  1994  14  521  35.26        1:12.25   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Julia Peterson  1995  11  501  34.94        1:13.20   
  Stockholms Kappsimnings                   
                     
Rebecca Florinus  1994  10  497  35.43        1:13.35   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Hanna von Sydow  1994  496  35.14        1:13.43   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Lisa Magnusson  1994  486  35.82        1:13.94   
  Bollnäs Simsällskap                   
                     
Julia Kindlund  1994  479  35.44        1:14.28   
  Upsala Simsällskap                   
                     
Mathilda Sjöberg  1995  478  36.11        1:14.33   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Annie Myrlander  1995  472  36.40        1:14.67   
  Nässjö SLS                   
                     
Jonna Andersson  1995  447  36.57        1:16.00   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
10  Emma Anzén  1993  438  36.90        1:16.53   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
11  Johanna Hultberg  1993  429  37.15        1:17.05   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
12  Lovisa Linderholm  1994  423  37.36        1:17.43   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
13  Ena Glavas  1995    403  37.07        1:18.69   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
14  Viktoria Vuori  1995    396  38.51        1:19.16   
  Simklubben Ena                   
                     
15  Malin Nilsson  1995    395  39.00        1:19.19   
  Trollhättans Simsällska                   
                     
16  Mireille Magnusson  1994    383  37.87        1:20.06   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
17  Alexandra Polivanchuk  1990    378  38.76        1:20.37   
  Örebro Simallians                   
                     
18  Julia Dannfors  1995    377  40.08        1:20.48   
  Upsala Simsällskap                   
                     
19  Jennifer Schwartz  1994    375  38.25        1:20.60   
  Strängnäs Simsällskap                   
                     
20  Matilda Lundberg  1995    360  39.99        1:21.69   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
21  Malin Thunholm  1993    346  40.02        1:22.80   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
22  Emelie Burstedt  1995    333  40.52        1:23.87   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
23  Hanna Karlsson  1995    294  42.46        1:27.45   
  Strängnäs Simsällskap                   
                     
Tina Johansson  1995              DSQ   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
 
Gren 10, 100m Ryggsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Sara Thydén 1:09.03 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Emelia Karlsson  1997  14  517  35.64        1:12.40   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Olivia Sjöblom  1997  11  511  34.82        1:12.69   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
Amanda Kimander  1997  10  490  34.88        1:13.74   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Amanda Löfgren  1997  481  36.08        1:14.18   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Elin Berggren  1996  462  36.10        1:15.19   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Clara Wiman  1996  459  36.51        1:15.34   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Saskia Kuhlins  1996  457  36.24        1:15.47   
  Spårvägens Simförening                   
                     
Sofia von Sydow  1997  441  36.66        1:16.36   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Amanda Andersson  1996  434  37.59        1:16.79   
  Uddevalla Sim                   
                     
10  Lovisa Malmgren  1997  428  37.80        1:17.10   
  Spårvägens Simförening                   
                     
11  Mikaela Sigvardsson  1996  402  38.87        1:18.74   
  Spårvägens Simförening                   
                     
12  Ellen Thor  1997  400  38.02        1:18.86   
  Motala Simsällskap                   
                     
13  Malin Wallén  1997    396  38.35        1:19.15   
  Spårvägens Simförening                   
                     
14  Elisabeth Krische  1996    392  37.81        1:19.41   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
15  Madeleine Olofsson  1997    384  38.72        1:19.95   
  Västerås Simsällskap                   
                     
16  Klara Wallenbro  1997    377  38.73        1:20.42   
  Spårvägens Simförening                   
                     
17  Evelina Wensberg  1996    371  38.24        1:20.89   
  Säffle Simsällskap                   
                     
18  Viktoria Engsoo  1996    370  39.18        1:20.97   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
19  Enya Mcpheat  1997    369  39.09        1:21.00   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
20  Linn Olanders  1996    365  39.17        1:21.36   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
21  Sofia Henell  1997    364  39.01        1:21.39   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
22  Johanna Nilsson  1996    345  40.36        1:22.89   
  Nässjö SLS                   
                     
23  Kelly Hultgren  1997    305  42.07        1:26.37   
  Umeå Simsällskap                   
                     
24  Emilia Herlitz  1997    243  41.62        1:33.20   
  Saltsjöbadens Idrottsfö                   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Elin Podéus (1997) 1:13.45 2010-07-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna Hassler  1998  14  532  34.21        1:11.71  12-13 Åldersgrupp Rekord 
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Alexandra Engsoo  1998  11  518  35.05        1:12.35   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
Lisa Eriksson  1998  10  466  36.31        1:14.96   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
                     
Elin Elm  1998  442  37.77        1:16.31   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Amanda Magnusson  1999  441  37.14        1:16.36   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
                     
Rebecka Gustafsson  1998  435  37.17        1:16.69   
  Simklubben Ena                   
                     
Gabriella Petersson  1998  434  36.85        1:16.75   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
                     
Emma Bergqvist  1998  431  37.57        1:16.92   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Linnéa Carlsson  1998  426  36.63        1:17.26   
  Upsala Simsällskap                   
                     
10  Lovisa Lampi  1999  420  37.13        1:17.63   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
11  Lina Berggren  1998  396  39.05        1:19.12   
  Västerås Simsällskap                   
                     
12  Frida Byström  1998  393  38.48        1:19.38   
  Västerås Simsällskap                   
                     
13  Therese Wibrink  1998    386  38.89        1:19.81   
  Alingsås SLS                   
                     
14  Julia Karlsson  1998    385  38.07        1:19.88   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
15  Sara Thunholm  1999    379  37.77        1:20.30   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
16  Marta Qvirist  1998    356  40.17        1:22.03   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
                     
17  Julia Blomquist  1998    354  40.26        1:22.19   
  Stockholms Kappsimnings                   
                     
18  Anna Eriksson  1999    344  40.28        1:22.93   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
                     
19  Ebba Nyman  1998    344  40.22        1:22.97   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
20  Elin Thörner  1998    339  41.11        1:23.32   
  Säffle Simsällskap                   
                     
21  Mikaela Jarlemark  1998    331  40.22        1:24.01   
  Karlskoga Simförening                   
                     
22  Agnes Fährlin  1998    320  41.39        1:25.01   
  Spårvägens Simförening                   
                     
23  Liva Bihre  1998    269  42.38        1:30.05   
  Upsala Simsällskap                   
                     
Moa Lindahl  1999              DSQ   
  Spårvägens Simförening                   
                     
 
Gren 12, 100m Ryggsim Damer 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Jeanette Reinert 1:19.15 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Emma Bergkvist  2000  14  360  40.60        1:21.73   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
                     
Tilda Öman  2000  11  353  40.82        1:22.26   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Saga Sandström  2000  10  350  40.54        1:22.44   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Hanna Gebart  2000  330  42.37        1:24.10   
  Simklubben S 02                   
                     
Ebba Martin  2000  317  40.95        1:25.24   
  Stockholms Kappsimnings                   
                     
Signe Nordegren  2000  315  41.33        1:25.44   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Nelly Åkerblom  2000  289  43.55        1:27.94   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Filippa Simonsson  2000  281  44.05        1:28.71   
  Motala Simsällskap                   
                     
Johannalouise Eriksson  2000  275  44.34        1:29.36   
  Umeå Simsällskap                   
                     
10  Madeleine Karlsson  2000  264  44.05        1:30.57   
  Motala Simsällskap                   
                     
11  Sofie Wirfalk  2000  253  45.26        1:31.94   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
12  Matilda Henning  2000  244  45.10        1:33.06   
  Spårvägens Simförening                   
                     
13  Lisa Palmqvist  2000    243  45.44        1:33.11   
  Oskarshamns Simsällskap                   
                     
14  Lina Nederman  2000    237  45.57        1:33.97   
  Örebro Simallians                   
                     
15  Maja Jernberg  2000    230  46.16        1:34.81   
  Uddevalla Sim                   
                     
16  Clara Momats  2000    229  46.98        1:34.98   
  Örebro Simallians                   
                     
17  Astrid Hammar  2000    229  46.06        1:35.06   
  Saltsjöbadens Idrottsfö                   
                     
18  Ida Nederman  2000    224  46.78        1:35.74   
  Örebro Simallians                   
                     
19  Alba Croneborg  2000    222  47.48        1:35.99   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
20  Olivia Rudqvist  2000    213  49.26        1:37.34   
  Trollhättans Simsällska                   
                     
21  Fanny Odin  2000    212  47.64        1:37.53   
  Spårvägens Simförening                   
                     
22  Claudia Carlson  2001    205  47.39        1:38.60   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
23  Tea Tagesson  2000    204  48.83        1:38.74   
  Örebro Simallians                   
                     
24  Alice Aurell  2001    202  47.04        1:39.11   
  Simklubben S 02                   
                     
 
Gren 13, 100m Rygg Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Carl Holmertz (19909 1:01.95 2010-07-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Fabian Bergman  1994  14  587  30.38        1:02.05   
  Saltsjöbadens Idrottsfö                   
                     
Adis Licina  1994  11  474  31.51        1:06.61   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
Charlie Bostedt  1986  10  468  32.04        1:06.90   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Fredrik Ekesten  1995  464  32.60        1:07.11   
  Simklubben Ena                   
                     
Henrik Ocklind  1993  449  32.46        1:07.81   
  Upsala Simsällskap                   
                     
Viktor Myrlander  1993  443  33.38        1:08.15   
  Nässjö SLS                   
                     
Grim Sjöberg  1995  437  32.77        1:08.47   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
David Westin  1995  433  32.54        1:08.68   
  Sala Simsällskap                   
                     
Thomas Törnström  1992  412  32.91        1:09.82   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
10  Johan Andersson  1995  393  33.94        1:10.91   
  Uddevalla Sim                   
                     
11  Max Galjaart  1994  392  34.36        1:10.95   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
12  Oscar Fredriksson  1994  387  34.53        1:11.26   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
13  Jakob Svensson  1992    386  34.04        1:11.34   
  Stockholms Kappsimnings                   
                     
14  Marcus Nordin  1992    369  34.31        1:12.39   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
15  Felix Gudehn  1995    365  34.89        1:12.69   
  Stockholms Kappsimnings                   
                     
16  Joacim Castenson  1995    364  35.23        1:12.73   
  Nässjö SLS                   
                     
17  Kevin Thorvaldsson  1995    359  34.56        1:13.07   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
18  Adam Novak  1995    348  35.58        1:13.87   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
19  Hampus Johansson  1995    335  35.50        1:14.80   
  Uddevalla Sim                   
                     
20  Alexander Hagelin  1995    327  36.23        1:15.41   
  Bålsta Simklubb                   
                     
21  Robert Dagvall  1992    304  37.27        1:17.25   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
22  David Magnusson  1995    294  37.65        1:18.15   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
23  Jesper Falk  1994    266  38.12        1:20.72   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
24  Kenan Olovcic  1995    262  38.83        1:21.19   
  Örebro Simallians                   
                     
 
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Adam Ackerstierna (1995) 1:05.78 2010-07-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Oskar Gannholm-Johansson  1996  14  461  31.79        1:07.24   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Rasmus Nieminen  1997  11  422  33.78        1:09.23   
  Motala Simsällskap                   
                     
Georg Hess  1996  10  415  33.66        1:09.63   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Sean Johansson  1997  399  33.55        1:10.55   
  Upsala Simsällskap                   
                     
Gustaf Dahlman  1997  391  34.79        1:11.02   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Filip Tagesson  1996  382  34.63        1:11.58   
  Örebro Simallians                   
                     
Axel Bååthe  1997  373  34.44        1:12.17   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Martin Jareman  1996  370  35.08        1:12.33   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Markus Malm  1997  363  34.80        1:12.80   
  Anderstorps Simsällskap                   
                     
10  Oskar Johnsson  1996  362  35.74        1:12.87   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
11  Daniel Olsson  1996  361  34.65        1:12.92   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
12  Hannes Hjärne  1997  360  34.87        1:13.04   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
13  Axel Dahlbom  1996    350  35.80        1:13.73   
  Upsala Simsällskap                   
                     
14  Adam Palmqvist  1997    344  35.80        1:14.11   
  Oskarshamns Simsällskap                   
                     
15  Gustaf Mild  1997    341  36.17        1:14.36   
  Anderstorps Simsällskap                   
                     
16  Oskar Renåker  1996    331  36.71        1:15.06   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
17  David Josefsson  1997    327  35.96        1:15.36   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
18  William Myrlander  1997    326  36.29        1:15.47   
  Nässjö SLS                   
                     
19  Alexander Lind  1997    323  37.44        1:15.74   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
20  Alfred Lindén  1997    318  36.40        1:16.07   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
21  Kalle Svensson  1997    309  37.30        1:16.84   
  Uddevalla Sim                   
                     
22  William Reinholdsson  1997    306  37.49        1:17.09   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
23  David Pålsson  1996    302  37.10        1:17.41   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
                     
24  Henry Kerman  1997    292  36.71        1:18.27   
  Anderstorps Simsällskap                   
                     
 
Gren 15, 100m Ryggsim Herrar 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Linus Junefeldt 1:09.47 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Filip Grimberg  1998  14  388  35.16        1:11.24   
  Hultsfreds Simsällskap                   
                     
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  11  365  35.76        1:12.70   
  Spårvägens Simförening                   
                     
Karl Zimmerman  1998  10  352  35.28        1:13.55   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
                     
Lukas Steiner  1998  333  35.94        1:14.97   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Elias Altman  1998  330  36.79        1:15.16   
  Saltsjöbadens Idrottsfö                   
                     
Erik Nicklasson  1998  329  36.52        1:15.25   
  Oskarshamns Simsällskap                   
                     
Jack Ekström  1998  320  36.33        1:15.96   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Adam Albringer  1999  313  36.76        1:16.50   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Hugo Rydberg  1998  312  37.38        1:16.61   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
10  Tor Leander  1999  305  37.13        1:17.20   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
                     
11  Arvid Kjellén  1998  302  37.11        1:17.39   
  Spårvägens Simförening                   
                     
12  Steven Angelo Larsson  1998  302  37.68        1:17.42   
  Trollhättans Simsällska                   
                     
13  Anton Schough  1998    297  39.60        1:17.85   
  Örebro Simallians                   
                     
14  Adam Koponen  1999    285  38.53        1:18.89   
  Hultsfreds Simsällskap                   
                     
15  William Lulek  1998    279  37.67        1:19.47   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
16  Aron Qvirist  1998    277  37.47        1:19.69   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
                     
17  Jonathan Ekelund  1999    276  37.71        1:19.76   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
                     
18  Andre Filipsson  1999    276  38.35        1:19.79   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
19  Timo Oosterveld  1998    259  39.49        1:21.44   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
                     
20  Victor Johansson  1998    256  39.34        1:21.75   
  Nässjö SLS                   
                     
21  Matthias Sandström-Karlss  1998    254  40.31        1:22.06   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
22  Isak Wikström  1999    253  40.11        1:22.16   
  Umeå Simsällskap                   
                     
23  Oscar Brohammer  1998    252  39.66        1:22.18   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
                     
24  Pär Börjesson  1998    250  39.46        1:22.43   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
                     
 
Gren 16, 100m Ryggsim Herrar 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt 1:13.17 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Jonathan Myrlander  2000  14  241  41.41        1:23.49   
  Nässjö SLS                   
                     
Sebastian Petersson  2000  11  214  42.88        1:26.78   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
                     
Oskar Robertsson  2000  10  209  43.21        1:27.46   
  Uddevalla Sim                   
                     
Oskar Hegmegi  2001  201  42.23        1:28.65   
  Nässjö SLS                   
                     
Tobias Åberg  2000  197  42.98        1:29.24   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
                     
Isak Gustafsson  2001  180  44.29        1:32.02   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Svante Linnér  2000  168  45.90        1:34.09   
  Motala Simsällskap                   
                     
Erik Ohlsén  2000  162  45.72        1:35.31   
  Västerviks Simsällskap                   
                     
Viktor Sjöström  2001  158  47.68        1:36.03   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
                     
10  Max Engström  2001  158  46.21        1:36.05   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
11  Oliver Tykesson  2000  157  47.84        1:36.23   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
12  Victor Castenson  2000  157  47.00        1:36.33   
  Nässjö SLS                   
                     
13  Sebastian Tufvesson  2000    145  48.62        1:38.77   
  Stockholms Kappsimnings                   
                     
14  David Wollersjö  2000    135  48.45        1:41.14   
  Alingsås SLS                   
                     
15  David Albringer  2001    130  50.66        1:42.64   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
16  Marcus Vilhelmsson  2000    127  51.17        1:43.40   
  Nässjö SLS                   
                     
17  Wilhelm Lindqvist  2000    126  51.80        1:43.73   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
18  Fredrik Brunned  2000    117  52.28        1:46.22   
  Umeå Simsällskap                   
                     
19  Max Ström  2000    111  53.33        1:47.95   
  Uddevalla Sim                   
                     
20  Linus Söderholm  2002    109  51.70        1:48.75   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
21  Benjamin Levin  2000    105  53.07        1:49.97   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
22  Naevid Kiasat  2001    99  55.23        1:52.42   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
23  August Mathisen  2001    94  57.08        1:54.33   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Johan Rydahl  2001              DSQ   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
 
Gren 17, 200m Fjäril Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Ebba Rosenquist (1989) 2:23.38 2010-07-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Linnea Lindén  1995  14  269  38.62  1:26.71  2:20.18    3:11.26   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
Ida-Karin Fjällmyr  1995  11  246  38.05  1:29.53  2:23.39    3:17.00   
  Upsala Simsällskap                   
                     
Lovisa Malmberg  1995              DSQ   
  Stockholms Kappsimnings                   
                     
 
Gren 18, 200m Fjärilsim Damer14-15, Finaler 
14 - 15 år: Sara Thydén 2:25.07 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Jennifer Hertzberg  1996  14  461  35.55  1:15.18  1:57.50    2:39.71   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Ida Johansson  1996  11  442  34.57  1:14.58  1:56.92    2:42.02   
  Örebro Simallians                   
                     
Erika Settland  1996  10  417  34.61  1:15.83  2:01.38    2:45.16   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Petra Johansson  1997  415  36.12  1:18.70  2:02.77    2:45.49   
  Säffle Simsällskap                   
                     
Amanda Andersson  1996  410  35.75  1:17.46  2:01.95    2:46.15   
  Uddevalla Sim                   
                     
Elin Berggren  1996  405  35.19  1:17.74  2:02.33    2:46.86   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Emelia Karlsson  1997  391  37.18  1:20.99  2:04.73    2:48.81   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Amanda Kimander  1997  378  36.19  1:20.53  2:06.73    2:50.70   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Ronja Wikström  1996  367  35.61  1:19.57  2:06.26    2:52.38   
  Umeå Simsällskap                   
                     
10  Madeleine Porshagen  1997  332  38.57  1:23.48  2:11.66    2:58.29   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
                     
11  Felicia Andersson  1997  332  34.46  1:18.27  2:07.44    2:58.30   
  Uddevalla Sim                   
                     
12  Hanna Rydén  1996  326  38.26  1:23.37  2:11.03    2:59.31   
  Alingsås SLS                   
                     
13  Molly Ångström  1997    263  40.08  1:29.10  2:19.64    3:12.71   
  Umeå Simsällskap                   
                     
14  Vilma Adolfsson  1997    228  42.07  1:34.62  2:30.62    3:21.91   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
15  Emma Johansson  1997    204  42.65  1:35.18  2:30.23    3:29.47   
  Nässjö SLS                   
                     
 
Gren 19, 200m Fjäril Herrar16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Jacob Larsson (1992) 2:13.24 2010-07-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Olle Lindberg  1995  14  476  31.04  1:07.09  1:44.92    2:22.80   
  Simklubben Ena                   
                     
Marcus Johansson  1995  11  472  31.00  1:06.33  1:44.75    2:23.21   
  Nässjö SLS                   
                     
Kevin Petersson  1994  10  413  31.39  1:08.20  1:47.86    2:29.74   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Johan Nyström  1994  372  32.41  1:10.28  1:51.25    2:35.03   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Jesper Skoglund  1995  350  33.36  1:14.27  1:56.15    2:38.24   
  Uddevalla Sim                   
                     
Ivar Stenberg  1993  297  31.08  1:11.15  1:57.79    2:47.08   
  Trollhättans Simsällska                   
                     
 
Gren 20, 200m Fjäril Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Ossian Arvidsson 2:23.24 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Tim Filipsson  1996  14  464  30.58  1:06.48  1:44.30    2:23.99   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Sean Johansson  1997  11  420  31.87  1:08.68  1:49.13    2:28.92   
  Upsala Simsällskap                   
                     
Fredrik Nilsson  1997  10  394  32.91  1:11.80  1:51.54    2:32.08   
  Upsala Simsällskap                   
                     
Oskar Johnsson  1996  394  32.25  1:09.71  1:50.36    2:32.17   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Carl Rogne  1996  366  33.40  1:12.49  1:54.12    2:35.87   
  Säffle Simsällskap                   
                     
Henry Kerman  1997  345  34.28  1:15.99  1:58.09    2:38.97   
  Anderstorps Simsällskap                   
                     
Rasmus Nieminen  1997  338  34.42  1:14.67  1:57.67    2:40.01   
  Motala Simsällskap                   
                     
Robin Fröstberg  1996  320  34.70  1:16.21  2:00.73    2:43.09   
  Oskarshamns Simsällskap                   
                     
Alexander Frost  1997  305  36.02  1:18.10  2:01.19    2:45.70   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
10  Kalle Svensson  1997  290  36.65  1:18.48  2:02.67    2:48.43   
  Uddevalla Sim                   
                     
11  Jakob Clemedtson  1996  276  32.95  1:13.39  1:59.27    2:51.17   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
12  Axel Björstam  1997  238  39.44  1:25.42  2:13.71    2:59.82   
  Karlskoga Simförening                   
                     
13  John Bankefors  1996    194  35.27  1:22.90  2:15.83    3:12.54   
  Upsala Simsällskap                   
                     
 
Gren 21, 1500m Frisim Herrar, Finaler 
0 år och äldre: Tobias Svensson 17:08.31 2008-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Markus Malm  1997  14  568  1:06.80  2:18.29  3:29.86  4:41.18  17:35.91   
  Anderstorps Simsällskap        5:51.45  7:00.86  8:10.81  9:21.32     
          10:32.28  11:42.56  12:53.11  14:04.04     
          15:15.06  16:26.13         
                     
Erik Nyström  1996  11  548  1:05.47  2:16.49  3:28.51  4:40.58  17:48.97   
  Örebro Simallians        5:52.86  7:05.53  8:17.81  9:30.29     
          10:42.70  11:54.98  13:06.72  14:18.24     
          15:30.04  16:41.26         
                     
Alexander Vestin  1996  10  547  1:05.84  2:18.22  3:30.05  4:42.15  17:49.19   
  Karlstads Simsällskap        5:53.46  7:05.91  8:17.69  9:30.25     
          10:42.07  11:54.34  13:06.74  14:19.09     
          15:30.82  16:42.10         
                     
Viktor Myrlander  1993  477  1:06.91  2:20.33  3:34.35  4:49.16  18:39.15   
  Nässjö SLS        6:04.38  7:19.50  8:34.47  9:49.53     
          11:05.38  12:20.97  13:37.30  14:52.82     
          16:08.92  17:24.86         
                     
Karl Olsson  1996  417  1:09.14  2:25.70  3:43.67  5:03.53  19:30.69   
  Uddevalla Sim        6:22.91  7:43.01  9:02.85  10:23.46     
          11:43.23  13:03.75  14:23.43  15:44.00     
          17:00.96  18:18.35         
                     
Joacim Castenson  1995  417  1:07.46  2:24.20  3:41.91  5:00.95  19:30.74   
  Nässjö SLS        6:19.82  7:39.15  8:58.78  10:18.74     
          11:40.49  12:59.55  14:19.91  15:42.11     
          17:02.49  18:20.22         
                     
Alexander Hagelin  1995  413  1:09.59  2:27.58  3:46.27  5:05.69  19:34.08   
  Bålsta Simklubb        6:25.18  7:42.97  9:02.30  10:22.32     
          11:41.34  13:00.07  14:19.35  15:39.38     
          16:59.32  18:18.94         
                     
Patrik Bjärterot  1995  401  1:14.32  2:33.56  3:52.57  5:10.92  19:45.73   
  Jönköpings Simsällskap        6:29.41  7:48.13  9:07.34  10:26.57     
          11:46.00  13:06.31  14:26.34  15:46.11     
          17:05.94  18:26.19         
                     
Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  386  1:12.47  2:31.18  3:51.26  5:10.48  20:00.96   
  Simklubben Elfsborg        6:30.50  7:51.19  9:12.50  10:34.18     
          11:56.29  13:17.88  14:40.27  16:01.89     
          17:22.27  18:42.91         
                     
10  Axel Podéus  1997  372  1:15.27  2:35.12  3:55.99  5:17.67  20:16.00   
  Norrköpings Kappsimning        6:38.50  7:58.92  9:21.21  10:43.25     
          12:05.06  13:28.07  14:51.22  16:14.61     
          17:36.65  18:58.48         
                     
11  Philip Bergstedt  1998  372  1:13.59  2:33.65  3:54.09  5:16.75  20:16.17   
  Alingsås SLS        6:38.94  8:00.27  9:21.73  10:43.98     
          12:06.19  13:28.98  14:52.27  16:15.85     
          17:38.38  18:59.85         
                     
12  Pontus Lindholm  1994  371  1:10.90  2:30.80  3:51.70  5:13.07  20:17.35   
  Strängnäs Simsällskap        6:33.00  7:54.26  9:14.38  10:35.30     
          11:58.08  13:21.56  14:45.54  16:08.45     
          17:31.85  18:55.77         
                     
13  Rasmus Olsson  1994    357  1:12.62  2:31.53  3:51.65  5:10.92  20:32.45   
  Trollhättans Simsällska        6:31.91  7:53.60  9:14.75  10:37.16     
          12:00.46  13:23.35  14:48.51  16:13.12     
          17:38.67  19:05.31         
                     
14  Matthias Sandström-Karlss  1998    340  1:15.96  2:38.92  4:00.96  5:24.96  20:53.30   
  Norrköpings Kappsimning        6:48.53  8:13.49  9:39.40  11:04.60     
          12:29.62  13:55.38  15:19.18  16:44.65     
          18:10.38  19:34.72         
                     
15  Jesper Böhn  1998    323  1:15.24  2:38.53  4:03.65  5:30.34  21:14.72   
  Simklubben S 02        6:56.54  8:23.27  9:48.14  11:15.39     
          12:42.36  14:09.07  15:35.87  17:02.70     
          18:29.31  19:53.94         
                     
16  Johan Edebrink  1996    279  1:15.03  2:40.23  4:08.54  5:37.56  22:18.57   
  Strängnäs Simsällskap        7:06.71  8:35.62  10:07.16  11:38.15     
          13:08.37  14:40.59  16:13.29  17:45.84     
          19:18.23  20:49.97         
                     
 
Gren 22, 400m Fri Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Rebecka Palm 4:39.21 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Danielle Lönnberg  1995  14  533  1:10.38  2:25.46  3:40.72    4:55.04   
  Stockholms Kappsimnings                   
                     
Olivia Lindqvist  1993  11  532  1:10.86  2:26.18  3:41.28    4:55.13   
  Stockholms Kappsimnings                   
                     
Malin Thunholm  1993  10  521  1:10.48  2:25.85  3:42.08    4:57.15   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
Annie Myrlander  1995  515  1:11.06  2:27.87  3:44.31    4:58.35   
  Nässjö SLS                   
                     
Karin Melin  1994  493  1:11.77  2:30.20  3:46.95    5:02.64   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Felicia Lidström  1994  466  1:10.14  2:27.56  3:48.46    5:08.45   
  Upsala Simsällskap                   
                     
Malin Nilsson  1995  466  1:13.38  2:34.29  3:53.53    5:08.46   
  Trollhättans Simsällska                   
                     
Elin Ottosson-Bixo  1995  463  1:12.05  2:30.15  3:49.69    5:09.03   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Emelie Burstedt  1995  450  1:14.88  2:34.04  3:53.71    5:12.14   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
10  Viktoria Vuori  1995  442  1:12.38  2:32.78  3:54.20    5:13.93   
  Simklubben Ena                   
                     
11  Boel Knutson  1995  431  1:12.47  2:32.99  3:55.34    5:16.48   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
12  Linnea Lindén  1995  410  1:15.94  2:38.70  4:01.18    5:21.95   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
13  Sara Huslid  1995    408  1:14.52  2:37.54  4:01.03    5:22.31   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
14  Matilda Lundberg  1995    406  1:15.21  2:39.24  4:02.76    5:22.93   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
15  Julia Dannfors  1995    395  1:16.34  2:39.97  4:04.56    5:26.01   
  Upsala Simsällskap                   
                     
16  Cornelia Kesti  1995    368  1:16.71  2:42.20  4:08.74    5:33.77   
  Upsala Simsällskap                   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Frida Jakobsson 4:40.67 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Daniela Kindstrand  1997  14  550  1:08.67  2:23.52  3:38.24    4:51.92   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Ida Johansson  1996  11  545  1:10.13  2:25.50  3:40.54    4:52.70   
  Örebro Simallians                   
                     
Linnea Magnusson  1996  10  540  1:08.91  2:24.53  3:40.53    4:53.75   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Amanda Andersson  1996  527  1:09.95  2:25.68  3:41.71    4:56.11   
  Uddevalla Sim                   
                     
Emelia Karlsson  1997  524  1:10.15  2:25.25  3:41.43    4:56.64   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Sofia Henell  1997  512  1:11.93  2:27.69  3:43.60    4:59.02   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Evelina Wensberg  1996  503  1:12.26  2:28.30  3:45.07    5:00.66   
  Säffle Simsällskap                   
                     
Klara Axesol Thunberg  1996  501  1:10.92  2:26.90  3:44.06    5:01.12   
  Oskarshamns Simsällskap                   
                     
Maria Lövgren  1997  491  1:10.61  2:28.15  3:46.36    5:03.23   
  Västerås Simsällskap                   
                     
10  Elin Berggren  1996  482  1:12.18  2:29.52  3:47.74    5:04.97   
  Västerås Simsällskap                   
                     
11  Felicia Andersson  1997  457  1:10.66  2:28.46  3:49.53    5:10.54   
  Uddevalla Sim                   
                     
12  Jennifer Hertzberg  1996  447  1:13.11  2:31.95  3:52.73    5:12.75   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
13  Madeleine Porshagen  1997    446  1:12.94  2:32.19  3:52.95    5:13.02   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
                     
14  Moa Bremfors  1997    440  1:14.21  2:34.66  3:56.62    5:14.37   
  Simklubben Ena                   
                     
15  Cecilia Johansson  1996    428  1:16.14  2:36.85  3:57.55    5:17.32   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
16  Ronja Wikström  1996    391  1:19.60  2:41.04  4:03.77    5:27.06   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 24, 400m Frisim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Elin Podéus (1997) 4:38.66 2010-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Frida Byström  1998  14  507  1:11.12  2:27.87  3:44.35    4:59.86   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Lisa Eriksson  1998  11  486  1:11.75  2:29.86  3:48.95    5:04.11   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
                     
Elin Elm  1998  10  483  1:11.31  2:30.09  3:49.90    5:04.76   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Emma Bergqvist  1998  479  1:09.71  2:27.13  3:46.67    5:05.69   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Amanda Magnusson  1999  475  1:10.82  2:28.98  3:47.61    5:06.58   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
                     
Matilda Larsson  1998  464  1:12.88  2:32.20  3:51.10    5:08.91   
  Uddevalla Sim                   
                     
Lina Berggren  1998  458  1:11.93  2:30.66  3:50.85    5:10.24   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Elin Thörner  1998  449  1:15.32  2:35.52  3:56.21    5:12.32   
  Säffle Simsällskap                   
                     
Anna Eriksson  1999  436  1:12.50  2:33.30  3:54.70    5:15.36   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
                     
10  Marta Qvirist  1998  427  1:13.79  2:34.01  3:55.77    5:17.61   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
                     
11  Beatrice Andersson  1998  414  1:15.85  2:37.78  4:01.16    5:20.93   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
12  Sara Wallberg  1999  410  1:17.86  2:41.17  4:04.74    5:21.82   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
13  Linn Gustafsson  1998    399  1:16.32  2:40.12  4:03.92    5:24.82   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
14  Sara Thunholm  1999    395  1:14.86  2:38.96  4:02.48    5:25.98   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
15  Alexandra Engsoo  1998    382  1:15.04  2:39.07  4:04.48    5:29.58   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
16  Ive Johansson  1998    367  1:17.83  2:43.73  4:11.77    5:34.16   
  Filipstads Simklubb                   
                     
 
Gren 25, 400m Frisim Damer 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Jeanette Reinert 5:08.98 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Emma Bergkvist  2000  14  373  1:15.38  2:40.71  4:08.26    5:32.16   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
                     
Saga Sandström  2000  11  349  1:19.53  2:48.53  4:16.85    5:39.75   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Madeleine Karlsson  2000  10  296  1:21.82  2:54.84  4:28.37    5:58.80   
  Motala Simsällskap                   
                     
Ebba Martin  2000  278  1:23.91  2:57.95  4:33.86    6:06.26   
  Stockholms Kappsimnings                   
                     
Sofie Wirfalk  2000  277  1:25.15  3:00.11  4:35.83    6:06.86   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Nelly Åkerblom  2000  274  1:25.06  3:02.08  4:38.54    6:08.29   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Johannalouise Eriksson  2000  272  1:27.39  3:03.02  4:39.24    6:09.30   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Hanna Gebart  2000  263  1:26.12  3:03.11  4:40.37    6:13.44   
  Simklubben S 02                   
                     
Anna Westborg  2002  233  1:27.42  3:07.93  4:48.97    6:28.56   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
10  Olivia Rudqvist  2000  223  1:30.61  3:12.93  4:56.15    6:34.29   
  Trollhättans Simsällska                   
                     
11  Fanny Odin  2000  193  1:35.32  3:21.75  5:09.84    6:53.63   
  Spårvägens Simförening                   
                     
12  Emma Ivarsson  2000  178  1:39.23  3:27.48  5:17.42    7:05.40   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
13  Tuva Sandström  2001    170  1:42.23  3:36.39  5:26.72    7:11.58   
  Umeå Simsällskap                   
                     
14  Astrid Onno  2000    157  1:41.81  3:36.96  5:29.26    7:23.73   
  Spårvägens Simförening                   
                     
15  Tuva Orre Sandström  2001    153  1:41.03  3:30.42  5:30.19    7:27.46   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Thea Granström  2000              DNS   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 26, 400m Fri Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Niclas Granström 4:21.88 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Fabian Bergman  1994  14  540  1:04.24  2:14.30  3:23.66    4:30.18   
  Saltsjöbadens Idrottsfö                   
                     
Fredrik Ekesten  1995  11  529  1:03.48  2:13.68  3:23.97    4:32.18   
  Simklubben Ena                   
                     
Marcus Johansson  1995  10  527  1:04.07  2:13.72  3:24.37    4:32.41   
  Nässjö SLS                   
                     
Johan Nyström  1994  520  1:04.93  2:14.96  3:24.95    4:33.74   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Erik Johansson  1994  487  1:05.24  2:14.50  3:24.37    4:39.78   
  Nässjö SLS                   
                     
Felix Gudehn  1995  448  1:07.04  2:20.36  3:33.98    4:47.63   
  Stockholms Kappsimnings                   
                     
Joacim Castenson  1995  445  1:04.90  2:19.18  3:34.92    4:48.18   
  Nässjö SLS                   
                     
Jesper Falk  1994  418  1:05.98  2:23.51  3:41.03    4:54.32   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Jesper Skoglund  1995  416  1:07.15  2:22.71  3:40.75    4:54.90   
  Uddevalla Sim                   
                     
10  Jakob Svensson  1992  407  1:07.12  2:22.33  3:40.52    4:56.93   
  Stockholms Kappsimnings                   
                     
11  David Magnusson  1995  403  1:07.75  2:24.97  3:43.39    4:57.88   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
12  Kim Myrlander  1991  371  1:09.41  2:28.85  3:48.92    5:06.26   
  Nässjö SLS                   
                     
13  Patrik Bjärterot  1995    355  1:14.12  2:33.47  3:52.56    5:10.67   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
 
Gren 27, 400m Frisim Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Alexander Linge 4:28.13 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Markus Malm  1997  14  570  1:03.37  2:09.53  3:17.34    4:25.42  14-15 Åldersgrupp Rekord 
  Anderstorps Simsällskap                   
                     
Rasmus Nieminen  1997  11  539  1:03.37  2:12.46  3:22.65    4:30.44   
  Motala Simsällskap                   
                     
Alexander Vestin  1996  10  537  1:03.95  2:14.17  3:23.95    4:30.76   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Erik Nyström  1996  483  1:04.15  2:15.98  3:28.95    4:40.53   
  Örebro Simallians                   
                     
Karl Olsson  1996  460  1:05.20  2:16.80  3:30.74    4:45.06   
  Uddevalla Sim                   
                     
Gustaf Dahlman  1997  454  1:06.19  2:19.85  3:34.82    4:46.30   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Jakob Clemedtson  1996  448  1:06.47  2:19.44  3:34.11    4:47.65   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Gustaf Mild  1997  441  1:08.99  2:23.60  3:37.43    4:49.22   
  Anderstorps Simsällskap                   
                     
Axel Bååthe  1997  438  1:05.47  2:19.07  3:33.08    4:49.74   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
10  Carl Rogne  1996  435  1:08.69  2:22.22  3:37.27    4:50.37   
  Säffle Simsällskap                   
                     
11  Filip Tagesson  1996  434  1:05.53  2:19.41  3:34.82    4:50.65   
  Örebro Simallians                   
                     
12  Rasmus Rantanen  1997  433  1:08.66  2:23.46  3:38.39    4:50.91   
  Falu Simsällskap                   
                     
13  Henry Kerman  1997    430  1:08.26  2:24.23  3:39.31    4:51.58   
  Anderstorps Simsällskap                   
                     
14  Fredrik Nilsson  1997    429  1:08.01  2:21.87  3:37.82    4:51.83   
  Upsala Simsällskap                   
                     
15  Tim Filipsson  1996    387  1:07.47  2:22.32  3:40.31    5:02.10   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
16  Simon Bodestig  1996    358  1:11.47  2:30.80  3:52.13    5:09.91   
  Uddevalla Sim                   
                     
 
Gren 28, 400m Frisim Herrar 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Daniel Forndal (1997) 4:29.78 2010-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Hampus Lovinge  1998  14  458  1:08.64  2:21.97  3:34.15    4:45.40   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
Filip Grimberg  1998  11  428  1:08.30  2:23.01  3:39.17    4:52.06   
  Hultsfreds Simsällskap                   
                     
Hugo Rydberg  1998  10  420  1:05.43  2:21.23  3:38.78    4:53.86   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
Lukas Steiner  1998  418  1:06.03  2:22.23  3:39.25    4:54.36   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Adam Albringer  1999  396  1:11.59  2:29.39  3:45.68    4:59.79   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Matthias Sandström-Karlss  1998  395  1:10.27  2:27.47  3:45.66    4:59.92   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
Victor Johansson  1998  387  1:09.59  2:27.80  3:46.31    5:01.88   
  Nässjö SLS                   
                     
Albin Robertsson  1998  386  1:10.64  2:27.84  3:46.57    5:02.28   
  Uddevalla Sim                   
                     
Tor Leander  1999  376  1:11.24  2:29.48  3:48.61    5:04.99   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
                     
10  Aron Qvirist  1998  373  1:11.06  2:29.75  3:48.91    5:05.79   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
                     
11  Philip Bergstedt  1998  362  1:09.70  2:28.75  3:50.43    5:08.74   
  Alingsås SLS                   
                     
12  Isak Wikström  1999  355  1:12.24  2:31.68  3:53.21    5:10.92   
  Umeå Simsällskap                   
                     
13  Arvid Kjellén  1998    322  1:11.66  2:33.74  3:57.96    5:21.20   
  Spårvägens Simförening                   
                     
14  Jesper Böhn  1998    321  1:13.55  2:38.17  4:02.12    5:21.40   
  Simklubben S 02                   
                     
15  Gustav Ejdersund  1998    319  1:13.55  2:37.80  4:02.73    5:22.20   
  Västerås Simsällskap                   
                     
16  Timo Oosterveld  1998    300  1:15.07  2:40.17  4:05.32    5:28.65   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
                     
 
Gren 29, 400m Frisim Herrar 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt 4:44.91 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Sebastian Petersson  2000  14  271  1:18.87  2:46.80  4:14.99    5:39.87   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
                     
Jonathan Myrlander  2000  11  259  1:21.47  2:51.42  4:21.72    5:45.42   
  Nässjö SLS                   
                     
Isak Gustafsson  2001  10  258  1:21.79  2:51.88  4:22.01    5:45.54   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Oliver Tykesson  2000  212  1:27.42  3:01.52  4:36.13    6:09.19   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Philip Batista-Gröndahl  2000  206  1:24.78  3:01.59  4:39.97    6:12.84   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
Sebastian Tufvesson  2000  202  1:28.13  3:06.60  4:45.52    6:14.96   
  Stockholms Kappsimnings                   
                     
David Wollersjö  2000  184  1:28.37  3:08.94  4:49.42    6:26.76   
  Alingsås SLS                   
                     
Kevin Wåhlin  2000  163  1:34.12  3:21.60  5:05.41    6:42.94   
  Norrköpings Kappsimning                   
                     
Svante Linnér  2000  162  1:32.21  3:15.79  5:01.58    6:43.46   
  Motala Simsällskap                   
                     
10  Victor Castenson  2000  151  1:39.30  3:25.77  5:11.32    6:53.12   
  Nässjö SLS                   
                     
11  Naevid Kiasat  2001  141  1:41.31  3:29.92  5:19.20    7:03.09   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
12  Albin Staaf  2000  135  1:40.21  3:31.39  5:22.94    7:09.03   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
13  Wilhelm Lindqvist  2000    125  1:46.08  3:38.66  5:33.77    7:20.38   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
 
Gren 30, 50m Rygg Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Erika Hegestig 31.18 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Julia Peterson  1995  14  555          32.92   
  Stockholms Kappsimnings                   
Hanna von Sydow  1994  11  493          34.25   
  Skuru Idrottsklubb                   
Lisa Magnusson  1994  10  491          34.31   
  Bollnäs Simsällskap                   
Julia Kindlund  1994  481          34.54   
  Upsala Simsällskap                   
Annie Myrlander  1995  475          34.68   
  Nässjö SLS                   
Mireille Magnusson  1994  471          34.78   
  Norrköpings Kappsimning                   
Victoria Johnsson  1994  469          34.82   
  Jönköpings Simsällskap                   
Alexandra Polivanchuk  1990  461          35.03   
  Örebro Simallians                   
Mathilda Sjöberg  1995  456          35.16   
  Skuru Idrottsklubb                   
10  Jonna Andersson  1995  448          35.36   
  Jönköpings Simsällskap                   
11  Lovisa Linderholm  1994  441          35.55   
  Simklubben Elfsborg                   
12  Johanna Hultberg  1993  437          35.65   
  Norrköpings Kappsimning                   
13  Emma Anzén  1993    435          35.70   
  Norrköpings Kappsimning                   
14  Rebecca Florinus  1994    434          35.73   
  Västerås Simsällskap                   
15  Maria Schultzén  1995    375          37.53   
  Linköpings Allmänna SS                   
16  Karin Melin  1994    375          37.54   
  Karlstads Simsällskap                   
17  Felicia Wallgren  1995    374          37.57   
  Jönköpings Simsällskap                   
18  Ena Glavas  1995    373          37.60   
  Linköpings Allmänna SS                   
19  Viktoria Vuori  1995    352          38.33   
  Simklubben Ena                   
20  Malin Nilsson  1995    351          38.36   
  Trollhättans Simsällska                   
21  Tina Johansson  1995    324          39.41   
  Norrköpings Kappsimning                   
22  Natalie Mirsch  1991    313          39.87   
  Simklubben Elfsborg                   
23  Tove Gannholm-Johansson  1994    303          40.31   
  Linköpings Allmänna SS                   
24  Moa Alexandersson  1994    287          41.02   
  Hultsfreds Simsällskap                   
25  Ida-Karin Fjällmyr  1995    281          41.29   
  Upsala Simsällskap                   
26  Cornelia Kesti  1995    277          41.49   
  Upsala Simsällskap                   
27  Mathilda Sandström  1995    259          42.47   
  Norrköpings Kappsimning                   
28  Elna Eriksson  1995    221          44.74   
  Linköpings Allmänna SS                   
Sara Rådman  1995              DNS   
  Alingsås SLS                   
 
Gren 31, 50m Ryggsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Jessica Allberg (1995) 32.54 2010-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Amanda Persson  1996  14  526          33.52   
  Filipstads Simklubb                   
Amanda Kimander  1997  11  519          33.68   
  Skuru Idrottsklubb                   
Olivia Sjöblom  1997  10  487          34.40   
  Ludvika Simsällskap                   
Elin Berggren  1996  459          35.08   
  Västerås Simsällskap                   
Amanda Löfgren  1997  454          35.22   
  Västerås Simsällskap                   
Saskia Kuhlins  1996  443          35.50   
  Spårvägens Simförening                   
Sofia von Sydow  1997  438          35.63   
  Skuru Idrottsklubb                   
Elin Håkansson  1997  432          35.79   
  Karlskoga Simförening                   
Enya Mcpheat  1997  417          36.22   
  Skuru Idrottsklubb                   
10  Elisabeth Krische  1996  415          36.27   
  Simklubben Elfsborg                   
11  Clara Wiman  1996  406          36.55   
  Västerås Simsällskap                   
12  Linn Olanders  1996  400          36.72   
  Södertälje Simsällskap                   
13  Malin Wallén  1997    396          36.85   
  Spårvägens Simförening                   
14  Ronja Wikström  1996    394          36.92   
  Umeå Simsällskap                   
15  Emelia Karlsson  1997    393          36.94   
  Jönköpings Simsällskap                   
16  Ellen Thor  1997    387          37.14   
  Motala Simsällskap                   
17  Josefine Norlin  1996    386          37.18   
  Upsala Simsällskap                   
18  Maria Lövgren  1997    383          37.25   
  Västerås Simsällskap                   
19  Hanna Rydén  1996    378          37.41   
  Alingsås SLS                   
20  Madeleine Olofsson  1997    377          37.47   
  Västerås Simsällskap                   
21  Ida Fahlborg  1996    376          37.48   
  Västerås Simsällskap                   
22  Sofia Henell  1997    371          37.67   
  Linköpings Allmänna SS                   
23  Linnea Waldemarsson  1996    360          38.05   
  Hultsfreds Simsällskap                   
24  Emilia Herlitz  1997    353          38.30   
  Saltsjöbadens Idrottsfö                   
25  Elin Sandberg  1997    350          38.38   
  Umeå Simsällskap                   
26  Moa Bremfors  1997    344          38.62   
  Simklubben Ena                   
27  Kelly Hultgren  1997    327          39.26   
  Umeå Simsällskap                   
28  Ronja Isaksson  1997    321          39.53   
  Motala Simsällskap                   
29  Johanna Nilsson  1996    320          39.58   
  Nässjö SLS                   
30  Isabella Hagberg  1996    310          39.97   
  Norrköpings Kappsimning                   
31  Cecilia Johansson  1996    241          43.48   
  Jönköpings Simsällskap                   
Johanna Westman  1997              DSQ   
  Västerviks Simsällskap                   
 
Gren 32, 50m Ryggsim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Nathalie Larsson (1996) 33.14 2009-07-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna Hassler  1998  14  526          33.53   
  Skuru Idrottsklubb                   
Alexandra Engsoo  1998  11  497          34.16   
  Södertälje Simsällskap                   
Gabriella Petersson  1998  10  474          34.71   
  Mölndals Allmänna Simsä                   
Julia Karlsson  1998  471          34.77   
  Ludvika Simsällskap                   
Lisa Eriksson  1998  454          35.20   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Linnéa Carlsson  1998  443          35.51   
  Upsala Simsällskap                   
Rebecka Gustafsson  1998  435          35.72   
  Simklubben Ena                   
Emma Bergqvist  1998  396          36.86   
  Linköpings Allmänna SS                   
Elin Elm  1998  391          37.01   
  Linköpings Allmänna SS                   
10  Lovisa Lampi  1999  386          37.15   
  Linköpings Allmänna SS                   
11  Therese Wibrink  1998  370          37.68   
  Alingsås SLS                   
12  Sara Thunholm  1999  369          37.72   
  Norrköpings Kappsimning                   
13  Cassandra Engback  1999    366          37.83   
  Ösmo Simsällskap                   
14  Mikaela Jarlemark  1998    359          38.08   
  Karlskoga Simförening                   
15  Julia Blomquist  1998    357          38.14   
  Stockholms Kappsimnings                   
16  Agnes Fährlin  1998    342          38.70   
  Spårvägens Simförening                   
17  Ellen Holmberg  1998    341          38.74   
  Upsala Simsällskap                   
18  Anna Eriksson  1999    326          39.31   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
19  Sarah Reichhuber  1998    326          39.32   
  Skuru Idrottsklubb                   
20  Rebecka Bankefors  1998    325          39.34   
  Upsala Simsällskap                   
21  Sara Wallberg  1999    324          39.40   
  Norrköpings Kappsimning                   
22  Alma Karlsson  1999    323          39.43   
  Stockholms Kappsimnings                   
23  Hilda Andersson  1999    323          39.44   
  Uddevalla Sim                   
24  Moa Lindahl  1999    322          39.50   
  Spårvägens Simförening                   
25  Tilde Malm  1999    318          39.65   
  Norrköpings Kappsimning                   
26  Sandra Wivestrand  1998    317          39.67   
  Alingsås SLS                   
27  Elin Thörner  1998    314          39.83   
  Säffle Simsällskap                   
28  Therese Johansson  1999    301          40.37   
  Säffle Simsällskap                   
29  Susanna Mehrstedt  1999    298          40.50   
  Stockholms Kappsimnings                   
30  Liva Bihre  1998    293          40.75   
  Upsala Simsällskap                   
31  Julia Nilsson  1999    277          41.51   
  Spårvägens Simförening                   
32  Linnéa Fahlberg  1998    264          42.19   
  Simklubben Elfsborg                   
 
Gren 33, 50m Ryggsim Damer 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Alice Ivarsson 37.21 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Saga Sandström  2000  14  358          38.10   
  Umeå Simsällskap                   
Tilda Öman  2000  11  348          38.48   
  Simklubben Elfsborg                   
Emma Bergkvist  2000  10  328          39.22   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Ebba Martin  2000  324          39.39   
  Stockholms Kappsimnings                   
Signe Nordegren  2000  311          39.96   
  Skuru Idrottsklubb                   
Johannalouise Eriksson  2000  301          40.37   
  Umeå Simsällskap                   
Kristina Johnsson  2000  298          40.53   
  Ösmo Simsällskap                   
Hanna Gebart  2000  295          40.64   
  Simklubben S 02                   
Filippa Simonsson  2000  292          40.78   
  Motala Simsällskap                   
10  Nelly Åkerblom  2000  269          41.93   
  Skuru Idrottsklubb                   
11  Maja Jernberg  2000  266          42.08   
  Uddevalla Sim                   
12  Matilda Henning  2000  263          42.22   
  Spårvägens Simförening                   
13  Lina Nederman  2000    263          42.26   
  Örebro Simallians                   
14  Emilia Prior  2001    250          42.98   
  Nässjö SLS                   
15  Maja Jansson  2000    249          43.04   
  Ludvika Simsällskap                   
16  Madeleine Karlsson  2000    242          43.45   
  Motala Simsällskap                   
17  Lisa Palmqvist  2000    239          43.58   
  Oskarshamns Simsällskap                   
18  Clara Momats  2000    235          43.86   
  Örebro Simallians                   
19  Sofie Wirfalk  2000    233          43.97   
  Simklubben Elfsborg                   
20  Annie Hegmegi  2003    231          44.12   
  Nässjö SLS                   
21  Astrid Hammar  2000    229          44.23   
  Saltsjöbadens Idrottsfö                   
22  Tea Tagesson  2000    226          44.41   
  Örebro Simallians                   
23  Fanny Odin  2000    214          45.22   
  Spårvägens Simförening                   
24  Josefine Härdelin  2001    209          45.58   
  Norrköpings Kappsimning                   
25  Alba Croneborg  2000    208          45.69   
  Skuru Idrottsklubb                   
26  Claudia Carlson  2001    204          45.99   
  Skuru Idrottsklubb                   
27  Alice Aurell  2001    197          46.51   
  Simklubben S 02                   
28  Astrid Onno  2000    179          47.98   
  Spårvägens Simförening                   
29  Moa Holmström  2001    177          48.17   
  Ludvika Simsällskap                   
30  Maike Kuhlins  2000    171          48.71   
  Spårvägens Simförening                   
31  Eva Sigurdsson  2001    168          49.05   
  Ösmo Simsällskap                   
32  Linda Svensson  2000    124          54.25   
  Spårvägens Simförening                   
 
Gren 34, 50m Rygg Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Michael Berndtsson 27.98 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Fabian Bergman  1994  14  554          29.27   
  Saltsjöbadens Idrottsfö                   
Adis Licina  1994  11  509          30.11   
  Södertälje Simsällskap                   
Charlie Bostedt  1986  10  475          30.82   
  Umeå Simsällskap                   
Henrik Ocklind  1993  438          31.66   
  Upsala Simsällskap                   
Thomas Törnström  1992  427          31.93   
  Linköpings Allmänna SS                   
Max Galjaart  1994  424          31.99   
  Ludvika Simsällskap                   
Marcus Nordin  1992  415          32.22   
  Södertälje Simsällskap                   
Viktor Myrlander  1993  414          32.26   
  Nässjö SLS                   
Erik Johansson  1994  403          32.54   
  Nässjö SLS                   
10  Andreas Nilsson  1993  383          33.11   
  Norrköpings Kappsimning                   
11  André Gradin  1994  375          33.34