Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2010    Utskriftsdatum  04 juli 2010   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:48   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  2010-07-02         
 
 
Gren 1, 50m Fjäril Damer 16-oä, Finaler 
16 - 99 år: Erika Hegestig 29.00 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ebba Rosenquist  1989  Stockholms Kappsimningsklubb            29.29   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.31   
Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.09   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS            30.11   
Erica Ackerstierna  1992  Simklubben Ena            30.19   
Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening            30.58   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS            30.80   
Hanna Gustavsson  1994  Simklubben Elfsborg            30.98   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS            31.44   
10  Tove Törnström  1991  Linköpings Allmänna SS            31.61   
11  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.68   
12  Sara Lundbergh  1993  Ljungby Simsällskap            31.75   
13  Anna Johansson  1992  Simklubben Nautilus            31.80   
14  Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg            31.81   
15  Rita Tóth  1994  Göteborg Sim            31.91   
16  Janina Fredriksson  1994  Uddevalla Sim            31.95   
17  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap            32.43   
18  Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.45   
19  Hanna Pavlu Lewin  1993  Skuru Idrottsklubb            32.56   
20  Linnéa Rydberg  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            32.58   
21  Julia Pedersen  1993  Simklubben Ena            32.62   
22  Ulrika Bygdeman  1993  Skuru Idrottsklubb            32.64   
23  Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg            32.77   
24  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.28   
25  Josefin Eriksson  1992  Linköpings Allmänna SS            33.63   
25  Linnea Almqvist  1991  Karlskoga Simförening            33.63   
27  Anna Wärn  1992  Karlskoga Simförening            33.81   
28  Rebecka Ek  1994  Karlskoga Simförening            34.52   
29  Ida Lindén  1994  Västerviks Simsällskap            34.54   
30  Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg            34.65   
31  Sara Birgersson  1993  Västerås Simsällskap            34.79   
32  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.05   
                     
 
Gren 2, 50m Fjärilsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Mathilda Gärdesmed (1994) 30.82 2009-07-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Vera Johansson  1995  Simklubben Nautilus            30.06  14-15 Åldersgrupp Rekord 
Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS            30.76   
Karolina Näsén  1996  Simklubben Ägir            31.69   
Josefin Wahlberg  1995  Västerviks Simsällskap            31.94   
Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            32.40   
Lovisa Malmberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            32.92   
Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS            33.04   
Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap            33.25   
Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.55   
10  Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap            33.69   
11  Sofie Andersson  1996  Göteborg Sim            33.72   
12  Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS            33.82   
13  Ida Fahlborg  1996  Västerås Simsällskap            33.84   
14  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap            33.88   
15  Angelica Damberg  1996  Ludvika Simsällskap            34.30   
16  Cornelia Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap            34.31   
17  Evelina Loftén  1996  Skuru Idrottsklubb            34.44   
18  Jenny Sjölund  1996  Kalmar Simsällskap            34.63   
19  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.69   
20  Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening            34.91   
21  Frida Lundbergh  1995  Ljungby Simsällskap            34.93   
22  Maria Schultzén  1995  Linköpings Allmänna SS            34.95   
23  Hanna Rydén  1996  Alingsås SLS            35.67   
24  Agnes Pap  1995  Ljungby Simsällskap            35.86   
25  Mari Edlert  1995  Upsala Simsällskap            36.03   
26  Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap            36.22   
27  Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.23   
28  Ida Johansson  1996  Simklubben Nautilus            36.29   
29  Ida Jensen  1996  Ljungby Simsällskap            36.43   
30  Viktoria Vuori  1995  Simklubben Ena            36.79   
31  Matilda Sjödin  1995  Simklubben Ägir            37.50   
Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 3, 50m Fjärilsim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Rebecca Diaz-Nilsson (1996) 30.68 2009-07-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.79   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb            31.26   
Maria Lövgren  1997  Västerås Simsällskap            32.33   
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim            32.79   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS            33.04   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim            33.35   
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap            33.59   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            34.03   
Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim            34.31   
10  Frida Byström  1998  Västerås Simsällskap            34.88   
11  Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS            35.01   
12  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap            35.03   
13  Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb            35.12   
14  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim            35.28   
15  Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS            35.33   
16  Madeleine Porshagen  1997  SK Strängnäs Frisimmare            35.92   
17  Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb            36.01   
18  Olivia Sjöblom  1997  Ludvika Simsällskap            36.20   
19  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap            36.38   
20  Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb            36.40   
21  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS            36.60   
22  Isabelle Grahn  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.93   
23  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap            36.96   
24  Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS            37.02   
25  Issabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap            37.58   
26  Emilia Lindh  1997  Västerås Simsällskap            37.61   
27  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS            37.62   
28  Sarah Reichhuber  1998  Skuru Idrottsklubb            38.65   
29  Jennifer Goding  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.08   
30  Emma Strandberg  1997  Uddevalla Sim            39.10   
Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap            DNS   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            DSQ   
                     
 
Gren 4, 50m Fjäril Damer 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Ellen Olsson 34.36 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Casandra Engback  1999  Ösmo Simsällskap            35.54   
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare            35.95   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap            36.45   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.47   
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.46   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS            37.47   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.13   
Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb            38.55   
Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap            39.09   
10  Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap            39.53   
11  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap            40.47   
12  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS            41.30   
13  Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare            42.02   
14  Frida Kimander  1999  Skuru Idrottsklubb            42.48   
15  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap            43.68   
16  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg            43.92   
17  Linnéa Sjödahl  2000  Ljungby Simsällskap            44.09   
18  Gabriella Sanftleben  1999  Uddevalla Sim            44.22   
19  Miranda Söderberg  1999  Upsala Simsällskap            44.64   
20  Josefine Johannesson  1999  Västerås Simsällskap            46.28   
21  Angelica Stark  1999  Nässjö SLS            47.77   
22  Hanna Eriksson  1999  Nässjö SLS            48.78   
23  Felicia Näsström  1999  Västerås Simsällskap            57.07   
24  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS            1:00.51   
Annie Hegmegi  2003  Nässjö SLS            DSQ   
Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians            DSQ   
Rebecca Båvenäs  1999  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 5, 50m Fjäril Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Marcus Piehl 25.82 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.64   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS            26.81   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.84   
Tomas Andolfsson  1987  Hultsfreds Simsällskap            26.89   
Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap            26.95   
Samuel Bälter  1991  Linköpings Allmänna SS            27.21   
Carl Holmertz  1990  Linköpings Allmänna SS            27.74   
Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.76   
Viktor Jönsson  1986  Simklubben Elfsborg            27.76   
10  Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.90   
11  Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.07   
12  Eric Rylén  1990  Simklubben Ena            28.10   
13  Marcus Lindström  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.22   
14  Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap            28.48   
15  Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.56   
16  Albin Goodwin  1991  Kalmar Simsällskap            28.82   
17  Erik Schönning  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            28.93   
18  Pontus Björklund  1989  Stockholms Kappsimningsklubb            29.17   
19  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS            29.25   
20  Sebastian Ridderskans  1994  Skuru Idrottsklubb            29.31   
21  Lucas Thomée  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            29.42   
22  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS            29.48   
23  Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS            29.60   
24  Jakob Svensson  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            29.64   
25  Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS            29.83   
26  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.13   
27  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS            30.43   
28  Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap            30.46   
29  Hannes Ronnerheim  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.92   
30  Christian Isaksson  1990  Karlskoga Simförening            31.94   
31  Emil Dahlbom  1994  Upsala Simsällskap            32.19   
                     
 
Gren 6, 50m Fjärilsim Herrar14-15, Finaler 
14 - 15 år: Jonathan Kling 28.11 2008-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena            27.73  14-15 Åldersgrupp Rekord 
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            28.11   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            28.48   
Marcus Johansson  1995  Nässjö SLS            29.58   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.93   
Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap            30.58   
Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap            30.85   
Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena            30.95   
Jesper Skoglund  1995  Uddevalla Sim            30.99   
10  Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena            31.07   
11  Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians            31.37   
12  Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS            31.43   
13  Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap            31.94   
14  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.19   
15  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb            32.27   
16  Patrik Talib  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            32.45   
17  Pontus Hammarkvist  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.51   
18  André Lauri  1996  Karlskoga Simförening            32.95   
19  Kevin Kilit  1995  Jönköpings Simsällskap            33.00   
20  Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.27   
21  David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.62   
22  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            34.17   
23  Max Svedlund-Selander  1996  Lysekils Simsällskap            34.18   
24  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS            34.84   
25  Johan Ulander  1995  Linköpings Allmänna SS            35.30   
26  Andre Söderhäll  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.66   
27  Filip Åkesson  1995  Linköpings Allmänna SS            35.82   
28  Martin Jareman  1996  Skuru Idrottsklubb            36.38   
29  Erik Nyström  1996  Simklubben Nautilus            36.39   
30  Patrik Bjärterot  1995  Jönköpings Simsällskap            36.84   
31  Erland Ekholm  1996  Skuru Idrottsklubb            37.58   
Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 7, 50m Fjärilsim Herrar12-13, Finaler 
12 - 13 år: Oskar Ekström 29.12 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim            30.57   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS            30.59   
David Wimmerstedt  1997  Upsala Simsällskap            30.88   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.92   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap            30.98   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.60   
William Myrlander  1997  Nässjö SLS            32.10   
Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap            32.73   
Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb            32.96   
10  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap            33.43   
11  William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg            33.97   
12  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.06   
13  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap            34.32   
14  Victor Johansson  1998  Nässjö SLS            34.38   
15  David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.52   
16  Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap            34.57   
17  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap            34.73   
18  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.27   
19  Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.37   
20  Arvid Löfgren  1997  Linköpings Allmänna SS            35.50   
21  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.56   
22  Nisse Jansson  1997  Skuru Idrottsklubb            35.65   
23  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb            35.90   
24  Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb            35.97   
25  Emil Simonsson  1997  Motala Simsällskap            36.80   
26  Daniel Engelson  1998  Linköpings Allmänna SS            37.50   
27  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap            37.51   
28  Matthias Sandström-Karlss  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.75   
28  Philip Bergstedt  1998  Alingsås SLS            37.75   
30  Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim            37.77   
31  Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap            37.81   
32  Filip Grimberg  1998  Hultsfreds Simsällskap            38.15   
                     
 
Gren 8, 50m Fjäril Herrar 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt 32.57 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb            34.80   
Adam Koponen  1999  Hultsfreds Simsällskap            38.17   
Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS            41.09   
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap            44.00   
Karl Dannfors  1999  Upsala Simsällskap            44.44   
Axl Svedlund-Selander  1999  Lysekils Simsällskap            45.00   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS            46.07   
Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap            46.59   
Emil Söderholm  1999  Ludvika Simsällskap            47.08   
10  Philip Dannfors  1999  Upsala Simsällskap            47.80   
11  Manne Holgersson  1999  Alingsås SLS            48.04   
12  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap            49.33   
13  Viktor Sjöström  2001  Alingsås SLS            51.35   
14  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS            54.28   
Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap            DSQ   
Johan Karlsson  1999  Simklubben Solsta            DSQ   
Oskar Hegmegi  2001  Nässjö SLS            DSQ   
                     
 
Gren 9, 100m Rygg Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Erika Hegestig 1:06.19 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Beatrice Andersson  1989  Jönköpings Simsällskap    32.64        1:05.82  16-99 Åldersrekord 
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    32.38        1:06.14   
Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap    33.10        1:09.19   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    35.22        1:12.29   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    35.61        1:12.98   
Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening    35.51        1:13.00   
Julia Pedersen  1993  Simklubben Ena    35.62        1:13.25   
Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap    35.33        1:13.81   
Martina Johansson  1994  Kalmar Simsällskap    35.49        1:13.92   
10  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.01        1:13.96   
11  Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap    36.20        1:14.76   
12  Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.03        1:15.05   
13  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.91        1:15.16   
14  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap    36.89        1:15.95   
15  Anna Johansson  1992  Simklubben Nautilus    36.43        1:16.04   
16  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.31        1:16.67   
17  Lykke Koch  1994  Uddevalla Sim    37.60        1:17.69   
18  Hanna von Sydow  1994  Skuru Idrottsklubb    36.66        1:17.71   
19  Solveig Ramallo  1993  Göteborg Sim    37.21        1:18.31   
20  Linn Johansson  1994  Simklubben Nautilus    37.37        1:18.37   
21  Rita Tóth  1994  Göteborg Sim    37.75        1:18.54   
22  Rebecka Ek  1994  Karlskoga Simförening    38.62        1:18.84   
23  Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg    40.58        1:22.88   
Camilla Hamdi  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            DNF   
                     
 
Gren 10, 100m Ryggsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Sara Thydén 1:09.03 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jessica Allberg  1995  Skuru Idrottsklubb    33.75        1:09.88   
Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    34.64        1:13.09   
Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    36.48        1:13.67   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    36.56        1:13.93   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.96        1:14.24   
Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    36.69        1:16.38   
Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    36.88        1:16.94   
Alice Suits  1996  Skuru Idrottsklubb    37.12        1:17.13   
Jonna Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    37.57        1:17.23   
10  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    37.65        1:17.78   
10  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS    37.00        1:17.78   
12  Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS    39.16        1:18.99   
13  Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    39.03        1:19.00   
14  Hanna Rydén  1996  Alingsås SLS    38.69        1:19.63   
15  Maria Schultzén  1995  Linköpings Allmänna SS    39.42        1:19.89   
16  Ida Jensen  1996  Ljungby Simsällskap    39.29        1:19.93   
17  Isabell Heiding  1996  Kalmar Simsällskap    39.22        1:20.90   
18  Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap    39.56        1:21.75   
19  Frida Lundbergh  1995  Ljungby Simsällskap    39.95        1:21.90   
20  Julia Dannfors  1995  Upsala Simsällskap    40.30        1:22.62   
21  Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.72        1:23.51   
22  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.56        1:26.09   
23  Viktoria Vuori  1995  Simklubben Ena    41.62        1:26.30   
24  Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.95        1:27.36   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Nathalie Larsson (1996) 1:13.54 2009-07-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.25        1:13.45  12-13 Åldersgrupp Rekord 
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    36.57        1:14.46   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    36.47        1:15.32   
Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS    36.97        1:15.46   
Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap    37.88        1:16.32   
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    38.13        1:16.61   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    36.72        1:16.67   
Alice Ståhle  1997  Västerås Simsällskap    38.04        1:17.22   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    38.76        1:17.84   
10  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    37.89        1:18.18   
11  Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS    38.14        1:18.63   
12  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim    38.14        1:19.36   
13  Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    38.25        1:19.43   
14  Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    38.26        1:20.15   
15  Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.25        1:20.22   
16  Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare    39.37        1:21.53   
17  Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    39.37        1:21.63   
18  Issabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    40.32        1:21.66   
19  Maria Lövgren  1997  Västerås Simsällskap    40.30        1:21.93   
20  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    39.66        1:22.14   
21  Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb    39.55        1:22.20   
22  Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb    39.98        1:22.84   
23  Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb    40.76        1:23.17   
24  Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb    43.12        1:32.27   
                     
 
Gren 12, 100m Ryggsim Damer 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Jeanette Reinert 1:19.15 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.74        1:22.75   
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    40.27        1:23.28   
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    41.03        1:25.08   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.00        1:25.45   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    42.66        1:27.10   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.46        1:28.30   
Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS    43.52        1:30.08   
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    43.52        1:30.22   
Linnéa Sjödahl  2000  Ljungby Simsällskap    43.48        1:30.60   
10  Jacqueline Larsson  1999  Ludvika Simsällskap    44.33        1:32.22   
11  Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    43.01        1:32.51   
12  Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians    46.68        1:33.10   
13  Frida Kimander  1999  Skuru Idrottsklubb    44.65        1:33.50   
14  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    45.57        1:33.57   
15  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    47.34        1:34.05   
16  Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    44.67        1:34.23   
17  Angelica Stark  1999  Nässjö SLS    48.94        1:36.06   
18  Gabriella Sanftleben  1999  Uddevalla Sim    45.52        1:36.45   
19  Vilma Andersson-Johansson  1999  Linköpings Allmänna SS    46.06        1:36.52   
20  Josefine Johannesson  1999  Västerås Simsällskap    46.30        1:36.68   
21  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    46.66        1:37.25   
22  Ellen Carlsson  1999  Hultsfreds Simsällskap    48.36        1:39.86   
23  Hanna Eriksson  1999  Nässjö SLS    50.26        1:45.17   
24  Felicia Näsström  1999  Västerås Simsällskap    52.60        1:48.15   
                     
 
Gren 13, 100m Rygg Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Linus Kanth 1:02.28 2008-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Carl Holmertz  1990  Linköpings Allmänna SS    30.17        1:01.95  16-99 Åldersgrupp Rekord 
Samuel Bälter  1991  Linköpings Allmänna SS    30.51        1:02.72   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    31.07        1:04.15   
Viktor Jönsson  1986  Simklubben Elfsborg    31.38        1:05.28   
Lucas Thomée  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    31.69        1:06.01   
Lachlan Mcpheat  1994  Skuru Idrottsklubb    32.39        1:07.41   
Joakim Uhlin  1994  Skuru Idrottsklubb    32.20        1:08.30   
Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim    33.63        1:09.12   
Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap    33.27        1:09.18   
10  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    33.86        1:10.04   
11  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    32.83        1:10.20   
12  Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    34.25        1:11.77   
13  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.59        1:12.86   
14  Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    35.35        1:13.07   
15  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap    36.28        1:15.94   
16  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS    35.86        1:16.08   
17  Oscar Fredriksson  1994  Ludvika Simsällskap    36.84        1:17.58   
18  Niclas Friberg  1992  Linköpings Allmänna SS    37.76        1:18.94   
19  Emil Dahlbom  1994  Upsala Simsällskap    36.74        1:19.75   
20  Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.89        1:20.05   
                     
 
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Jacob Fredriksson 1:07.03 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    32.51        1:05.78  14-15 Åldersgrupp Rekord 
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    32.53        1:07.49   
Johan Andersson  1995  Uddevalla Sim    33.58        1:09.03   
Arwid Anesten  1995  Simklubben Elfsborg    33.91        1:10.74   
Georg Hess  1996  Simklubben Elfsborg    34.34        1:12.07   
Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    34.72        1:12.22   
David Larsson  1996  Kalmar Simsällskap    34.96        1:12.33   
Patrik Jansson  1995  Skuru Idrottsklubb    35.09        1:12.57   
Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    35.51        1:12.74   
10  Erik Nyström  1996  Simklubben Nautilus    35.79        1:13.85   
11  John Classon  1995  Kalmar Simsällskap    35.82        1:14.15   
12  August Eriksson  1995  Västerås Simsällskap    36.85        1:16.22   
13  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim    37.06        1:16.98   
14  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    37.42        1:17.29   
15  Joacim Castenson  1995  Nässjö SLS    37.18        1:17.36   
16  Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    36.95        1:18.09   
16  Gunnar Granlund  1996  Västerås Simsällskap    37.41        1:18.09   
18  Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap    38.00        1:18.60   
19  Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena    38.52        1:19.05   
20  Max Svedlund-Selander  1996  Lysekils Simsällskap    39.60        1:20.48   
21  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.95        1:20.85   
22  Martin Jareman  1996  Skuru Idrottsklubb    39.62        1:21.66   
23  David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.27        1:21.68   
24  Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.01        1:22.21   
                     
 
Gren 15, 100m Ryggsim Herrar 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Linus Junefeldt 1:09.47 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    35.40        1:13.21   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    34.78        1:13.48   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.53        1:14.28   
David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.11        1:15.72   
William Myrlander  1997  Nässjö SLS    36.86        1:16.18   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    37.22        1:17.96   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    38.30        1:18.18   
Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    37.76        1:18.70   
Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim    39.62        1:20.32   
10  Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    39.06        1:20.35   
11  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    38.68        1:20.68   
12  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    39.93        1:21.09   
13  Kristoffer Loo  1997  Kalmar Simsällskap    40.60        1:21.22   
14  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.33        1:21.50   
15  Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap    40.19        1:21.68   
16  Filip Grimberg  1998  Hultsfreds Simsällskap    39.41        1:22.04   
17  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.98        1:22.93   
18  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    40.17        1:23.49   
19  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.13        1:23.74   
20  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.64        1:24.06   
21  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    41.84        1:26.02   
22  Daniel Engelson  1998  Linköpings Allmänna SS    42.49        1:26.13   
23  Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap    42.77        1:27.76   
David Wimmerstedt  1997  Upsala Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 16, 100m Ryggsim Herrar 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt 1:13.17 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    39.26        1:22.52   
Adam Koponen  1999  Hultsfreds Simsällskap    42.59        1:26.47   
Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    43.74        1:32.06   
Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    45.76        1:36.23   
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    47.49        1:36.91   
Manne Holgersson  1999  Alingsås SLS    48.76        1:38.09   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    47.43        1:38.71   
Oskar Hegmegi  2001  Nässjö SLS    48.40        1:40.51   
Axl Svedlund-Selander  1999  Lysekils Simsällskap    47.53        1:40.69   
10  Karl Dannfors  1999  Upsala Simsällskap    49.26        1:40.98   
11  Gustav Henell  1999  Linköpings Allmänna SS    48.49        1:41.86   
12  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    51.37        1:44.26   
13  Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    51.25        1:44.80   
14  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    51.00        1:45.80   
15  Emil Söderholm  1999  Ludvika Simsällskap    52.49        1:48.52   
16  Philip Dannfors  1999  Upsala Simsällskap    51.72        1:49.59   
17  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    52.81        1:49.83   
18  Viktor Sjöström  2001  Alingsås SLS    56.28        1:51.11   
19  Carl Friberg  2000  Linköpings Allmänna SS    56.72        1:57.57   
20  Johan Karlsson  1999  Simklubben Solsta    57.23        1:58.54   
21  Anton Kilander  2000  Linköpings Allmänna SS    1:02.77        2:07.91   
                     
 
Gren 17, 200m Fjäril Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Madeleine Stein 2:27.83 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ebba Rosenquist  1989  Stockholms Kappsimningsklubb    31.68  1:07.96  1:46.42    2:23.38  16ö99 Åldersgrupp Re 
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    32.47  1:07.96  1:45.39    2:23.59   
Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg    34.70  1:13.82  1:55.91    2:40.03   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.46  1:15.32  1:59.13    2:43.38   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    35.25  1:18.28  2:03.59    2:48.58   
Natalie Israelsson  1994  Karlskoga Simförening    39.89  1:29.37  2:17.60    3:06.77   
Moa Alexandersson  1994  Hultsfreds Simsällskap    41.36  1:31.69  2:26.80    3:22.04   
Tove Törnström  1991  Linköpings Allmänna SS            DNF   
                     
 
Gren 18, 200m Fjärilsim Damer14-15, Finaler 
14 - 15 år: Sara Thydén 2:25.07 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS    37.20  1:20.86  2:08.69    2:52.81   
Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS    35.23  1:19.06  2:06.36    2:53.18   
Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.83  1:22.66  2:10.86    2:57.99   
Ida Johansson  1996  Simklubben Nautilus    37.01  1:21.51  2:09.80    2:59.12   
                     
 
Gren 19, 200m Fjäril Herrar16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Jeton Aliu 2:22.56 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    29.68  1:02.55  1:37.73    2:13.24  16-99 Åldersgrupp Rekord 
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    29.56  1:02.32  1:37.65    2:14.99   
Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    31.57  1:08.73  1:49.89    2:33.89   
Kim Andreasson Quistberg  1994  Kalmar Simsällskap    34.18  1:14.06  1:55.82    2:37.27   
Christian Isaksson  1990  Karlskoga Simförening    33.86  1:13.70  1:54.42    2:39.92   
                     
 
Gren 20, 200m Fjäril Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Ossian Arvidsson 2:23.24 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena    32.31  1:10.51  1:49.87    2:29.47   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.18  1:11.43  1:51.98    2:31.55   
Marcus Johansson  1995  Nässjö SLS    33.24  1:12.50  1:52.84    2:32.49   
Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS    33.15  1:11.17  1:50.62    2:36.05   
David Larsson  1996  Kalmar Simsällskap    36.96  1:18.45  1:59.63    2:39.28   
Jesper Skoglund  1995  Uddevalla Sim    34.47  1:15.98  1:58.08    2:39.83   
Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.81  1:16.70  2:00.43    2:42.20   
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    33.87  1:14.90  1:57.98    2:43.44   
Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    36.37  1:21.11  2:05.62    2:49.44   
10  Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap    34.43  1:18.96  2:07.31    2:55.32   
                     
 
Gren 21, 1500m Frisim Herrar, Finaler 
0 år och äldre: Tobias Svensson 17:08.31 2008-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    1:06.44  2:16.81  3:27.85  4:39.13  17:42.90   
          5:51.17  7:02.05  8:13.46  9:25.07     
          10:36.71  11:48.00  12:59.10  14:10.25     
          15:21.69  16:33.11         
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    1:08.80  2:24.38  3:39.36  4:53.87  18:36.89   
          6:09.10  7:24.32  8:39.98  9:54.23     
          11:08.69  12:24.18  13:38.89  14:53.95     
          16:09.13  17:24.22         
Karl Olsson  1996  Uddevalla Sim    1:05.21  2:16.93  3:32.42  4:47.99  18:54.84   
          6:04.91  7:21.79  8:38.47  9:55.04     
          11:12.76  12:33.26  13:50.93  15:06.96     
          16:24.45  17:41.42         
Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    1:10.68  2:28.94  3:47.08  5:04.88  19:28.01   
          6:21.84  7:38.75  8:56.89  10:15.98     
          11:35.03  12:56.53  14:14.95  15:34.53     
          16:53.06  18:10.32         
Jesper Falk  1994  Skuru Idrottsklubb    1:09.31  2:29.03  3:51.51  5:13.11  20:16.41   
          6:35.84  7:58.38  9:20.63  10:43.30     
          12:06.80  13:29.97  14:52.10  16:15.53     
          17:39.42  19:00.16         
Jakob Clemedtson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:11.16  2:28.48  3:47.03  5:08.56  20:23.37   
          6:30.86  7:53.60  9:17.97  10:41.87     
          12:06.37  13:29.82  14:53.66  16:17.77     
          17:41.03  19:03.75         
Alexander Matkoski  1996  Upsala Simsällskap    1:09.72  2:28.96  3:50.48  5:12.94  20:33.63   
          6:37.10  8:01.23  9:26.07  10:51.11     
          12:15.95  13:39.84  15:04.54  16:29.23     
          17:52.31  19:14.37         
Patrik Bjärterot  1995  Jönköpings Simsällskap    1:17.45  2:40.81  4:04.64  5:28.03  20:36.46   
          6:51.03  8:13.83  9:36.04  10:58.29     
          12:20.69  13:42.67  15:04.93  16:27.35     
          17:50.92  19:14.42         
Joacim Castenson  1995  Nässjö SLS    1:16.81  2:42.48  4:08.91  5:35.30  21:17.04   
          7:02.78  8:29.73  9:55.83  11:21.88     
          12:47.31  14:13.21  15:38.67  17:05.91     
          18:32.79  19:58.09         
10  Anton Jaensson  1995  Örebro Simallians    1:17.05  2:41.83  4:08.12  5:34.97  21:30.04   
          7:03.41  8:31.43  9:58.24  11:25.47     
          12:50.51  14:16.70  15:42.51  17:09.75     
          18:37.25  20:05.07         
11  Philip Bergstedt  1998  Alingsås SLS    1:19.41  2:48.01  4:16.42  5:50.78  22:41.21   
          7:21.78  8:52.40  10:24.59  11:55.48     
          13:26.54  14:57.77  16:28.53  17:58.38     
          19:28.47  20:51.68         
12  Eric Gustafsson  1996  Örebro Simallians    1:20.88  2:49.11  4:21.47  5:54.34  22:57.26   
          7:27.23  9:01.80  10:34.36  12:06.64     
          13:40.24  15:13.90  16:47.94  18:21.33     
          19:54.97  2:21.58         
13  Edwin Ekberg  1997  Hultsfreds Simsällskap    1:23.58  2:55.85  4:29.41  5:54.34  23:30.92   
          7:39.01  9:13.79  10:48.49  12:24.58     
          14:03.85  15:42.25  17:18.46  18:53.33     
          20:27.22  22:01.55         
Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap            DNS   
                     
                     
                     
                     
 
Gren 22, 400m Fri Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Rebecka Palm 4:39.21 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Renee Huuva  1990  Stockholms Kappsimningsklubb    1:45.03  2:21.42  3:32.33    4:44.04   
Janina Fredriksson  1994  Uddevalla Sim    1:08.89  2:22.03  3:35.45    4:46.91   
Olivia Lindqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    1:09.04  2:22.10  3:35.06    4:48.17   
Julia Pedersen  1993  Simklubben Ena    1:09.10  2:22.79  3:36.31    4:49.99   
Malin Thunholm  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:09.53  2:24.55  3:41.32    4:57.17   
Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:09.72  2:27.00  3:45.22    5:02.12   
Erica Ackerstierna  1992  Simklubben Ena    1:09.41  2:25.26  3:43.55    5:02.61   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    1:09.66  2:25.88  3:44.62    5:03.21   
Maria Åkesson  1992  Västerviks Simsällskap    1:16.50  2:40.40  4:04.31    5:24.62   
10  Hanna von Sydow  1994  Skuru Idrottsklubb    1:17.56  2:40.86  4:05.45    5:24.84   
11  Amanda Stavås  1993  Anderstorps Simsällskap    1:20.34  2:47.00  4:13.13    5:34.74   
12  Julia Nygård  1994  Karlskoga Simförening    1:20.34  2:46.72  4:13.31    5:35.15   
13  Mathilda Haglind  1994  Upsala Simsällskap    1:19.76  2:47.60  4:16.64    5:45.29   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Frida Jakobsson 4:40.67 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    1:09.49  2:21.80  3:34.40    4:45.75   
Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    1:08.48  2:21.82  3:35.03    4:46.66   
Cornelia Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    1:10.61  2:23.53  3:37.34    4:49.86   
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    1:10.10  2:24.73  3:40.39    4:54.09   
Vera Johansson  1995  Simklubben Nautilus    1:10.02  2:25.74  3:41.30    4:54.28   
Karolina Näsén  1996  Simklubben Ägir    1:09.49  2:24.36  3:40.64    4:54.79   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.25  2:23.71  3:41.09    4:56.90   
Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    1:10.33  2:26.88  3:43.42    4:57.22   
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:10.45  2:27.13  3:44.33    5:01.44   
10  Ida Fahlborg  1996  Västerås Simsällskap    1:13.24  2:31.77  3:48.96    5:03.64   
11  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    1:10.84  2:28.77  3:47.58    5:04.57   
12  Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap    1:09.81  2:28.37  3:48.54    5:06.92   
13  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    1:14.67  2:33.74  3:51.97    5:09.94   
14  Isabell Heiding  1996  Kalmar Simsällskap    1:11.03  2:29.68  3:52.08    5:12.88   
15  Cecilia Johansson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:15.76  2:36.43  3:56.44    5:15.45   
16  Julia Dannfors  1995  Upsala Simsällskap    1:16.52  2:41.21  4:05.54    5:28.81   
                     
 
Gren 24, 400m Frisim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Vilma Ekström 4:46.09 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:05.47  2:17.42  3:28.75    4:38.66  12-13 Åldersgrupp Rekord 
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    1:06.51  2:23.03  3:42.75    4:57.68   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    1:11.97  2:30.88  3:50.68    5:07.24   
Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim    1:12.15  2:30.81  3:49.96    5:08.38   
Olivia Sjöblom  1997  Ludvika Simsällskap    1:14.26  2:35.36  3:55.52    5:12.93   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    1:15.56  2:36.91  3:57.91    5:13.41   
Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap    1:15.35  2:36.36  3:56.56    5:14.14   
Alice Ståhle  1997  Västerås Simsällskap    1:14.30  2:34.64  3:55.69    5:14.85   
Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    1:15.21  2:36.55  3:59.37    5:20.90   
10  Madeleine Porshagen  1997  SK Strängnäs Frisimmare    1:13.52  2:36.04  3:59.24    5:21.12   
11  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    1:18.16  2:41.49  4:03.40    5:21.90   
12  Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS    1:15.58  2:38.56  4:01.16    5:21.92   
13  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    1:16.60  2:39.79  4:03.12    5:26.33   
14  Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    1:12.69  2:37.68  4:03.24    5:27.08   
15  Emma Strandberg  1997  Uddevalla Sim    1:17.04  2:44.19  4:12.94    5:39.40   
Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 25, 400m Frisim Damer 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Jeanette Reinert 5:08.98 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:14.73  2:39.15  4:03.82    5:25.10   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:16.93  2:42.22  4:08.69    5:30.19   
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    1:16.86  2:46.07  4:16.44    5:40.57   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:20.56  2:49.79  4:19.71    5:46.21   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    1:19.88  2:49.24  4:20.44    5:50.12   
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    1:22.46  2:54.81  4:26.12    5:55.43   
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    1:24.53  2:57.41  4:30.00    5:57.25   
Jacqueline Larsson  1999  Ludvika Simsällskap    1:23.43  2:56.99  4:33.91    6:09.44   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    1:24.28  2:59.04  4:36.19    6:12.56   
10  Josefine Johannesson  1999  Västerås Simsällskap    1:26.36  3:03.09  4:41.76    6:17.29   
11  Gabriella Sanftleben  1999  Uddevalla Sim    1:28.12  3:05.08  4:37.94    6:23.28   
12  Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:28.72  3:08.83  4:48.32    6:23.50   
13  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS    1:28.31  3:07.39  4:48.72    6:25.11   
14  Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    1:31.27  3:13.10  4:56.20    6:37.42   
15  Hanna Eriksson  1999  Nässjö SLS    1:35.53  3:21.34  5:07.52    6:52.67   
16  Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians    1:37.51  3:27.63  5:18.33    7:03.61   
                     
 
Gren 26, 400m Fri Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Niclas Granström 4:21.88 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    1:01.44  2:08.07  3:16.41    4:24.34   
Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    1:02.79  2:10.08  3:18.59    4:25.42   
Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:03.19  2:10.95  3:19.23    4:25.50   
Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    1:03.65  2:11.46  3:19.67    4:27.03   
Eric Rylén  1990  Simklubben Ena    1:03.70  2:13.11  3:26.33    4:41.50   
Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    1:07.37  2:21.55  3:34.88    4:46.79   
Kim Andreasson Quistberg  1994  Kalmar Simsällskap    1:09.85  2:27.04  3:42.41    4:57.10   
Jesper Falk  1994  Skuru Idrottsklubb    1:07.81  2:25.36  3:44.69    5:00.65   
                     
 
Gren 27, 400m Frisim Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Alexander Linge 4:28.13 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:03.30  2:12.14  3:23.57    4:33.29   
Erik Nyström  1996  Simklubben Nautilus    1:06.75  2:20.03  3:33.08    4:44.01   
Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:07.12  2:20.01  3:33.56    4:45.40   
Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap    1:07.52  2:22.30  3:37.36    4:49.22   
Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    1:07.45  2:23.58  3:41.51    4:52.84   
Marcus Johansson  1995  Nässjö SLS    1:09.26  2:25.17  3:41.43    4:53.43   
August Eriksson  1995  Västerås Simsällskap    1:08.27  2:23.08  3:38.50    4:53.45   
David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.08  2:23.69  3:41.63    4:54.27   
Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    1:10.38  2:27.37  3:43.07    4:54.65   
10  Karl Olsson  1996  Uddevalla Sim    1:08.81  2:24.64  3:41.90    4:56.26   
11  David Larsson  1996  Kalmar Simsällskap    1:12.03  2:28.14  3:44.34    4:57.83   
12  Jesper Skoglund  1995  Uddevalla Sim    1:09.95  2:26.08  3:43.90    4:59.51   
13  Jakob Clemedtson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:09.82  2:27.22  3:46.16    5:03.33   
14  Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    1:11.80  2:30.21  3:49.72    5:11.08   
15  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim    1:11.43  2:30.90  3:53.62    5:13.08   
16  Alexander Matkoski  1996  Upsala Simsällskap    1:11.10  2:32.44  3:55.50    5:14.54   
                     
 
Gren 28, 400m Frisim Herrar 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Linus Junefeldt 4:35.29 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    1:04.77  2:13.13  3:21.45    4:29.78  12-13 Åldersgrupp Rekord 
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    1:04.79  2:14.98  3:25.83    4:37.40   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    1:05.76  2:17.00  3:29.59    4:40.85   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    1:08.01  2:21.31  3:35.77    4:49.78   
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    1:08.67  2:24.28  3:40.65    4:55.70   
Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap    1:11.31  2:29.26  3:49.45    5:04.36   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:10.61  2:28.39  3:47.21    5:04.89   
Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    1:12.10  2:31.99  3:52.57    5:06.10   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    1:11.90  2:30.88  3:49.98    5:06.76   
10  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:12.33  2:31.14  3:50.51    5:08.24   
11  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:13.32  2:33.05  3:52.27    5:08.38   
12  Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim    1:11.12  2:29.20  3:50.00    5:08.81   
13  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    1:14.00  2:33.02  3:52.50    5:09.36   
14  William Myrlander  1997  Nässjö SLS    1:12.53  2:32.04  3:52.35    5:10.31   
15  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:12.07  2:33.56  3:56.05    5:17.00   
16  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    1:13.88  2:36.64  4:01.20    5:23.60   
                     
 
Gren 29, 400m Frisim Herrar 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt 4:44.91 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    1:14.90  2:40.96  4:06.55    5:28.45   
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    1:27.13  3:02.55  4:36.95    6:07.12   
Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    1:26.95  3:02.24  4:36.93    6:07.83   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    1:27.63  3:05.43  4:45.77    6:12.12   
Karl Dannfors  1999  Upsala Simsällskap    1:24.56  3:05.03  4:45.63    6:20.75   
Emil Söderholm  1999  Ludvika Simsällskap    1:33.94  3:17.28  5:04.18    6:40.77   
William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    1:31.76  3:15.95  5:03.96    6:45.36   
Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    1:31.01  3:18.77  5:05.91    6:45.61   
Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    1:36.52  3:22.73  5:04.91    6:47.63   
10  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    1:38.44  3:26.12  5:19.26    7:04.68   
11  Gustav Henell  1999  Linköpings Allmänna SS    1:37.26  3:28.73  5:18.86    7:04.97   
12  Viktor Sjöström  2001  Alingsås SLS    1:44.52  3:37.74  5:30.86    7:10.69   
Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 30, 50m Rygg Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Erika Hegestig 31.18 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Beatrice Andersson  1989  Jönköpings Simsällskap            31.52   
Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap            32.17   
Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg            32.19   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS            33.39   
Anna Johansson  1992  Simklubben Nautilus            34.44   
Martina Johansson  1994  Kalmar Simsällskap            34.62   
Julia Pedersen  1993  Simklubben Ena            34.76   
Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.77   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.82   
Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap            34.82   
11  Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.11   
12  Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap            35.27   
13  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.51   
14  Rita Tóth  1994  Göteborg Sim            35.82   
15  Rebecka Ek  1994  Karlskoga Simförening            35.86   
16  Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.99   
17  Camilla Hamdi  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            36.00   
18  Hanna Pavlu Lewin  1993  Skuru Idrottsklubb            36.10   
19  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.18   
20  Solveig Ramallo  1993  Göteborg Sim            36.36   
21  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap            36.42   
22  Hanna von Sydow  1994  Skuru Idrottsklubb            36.65   
23  Linn Johansson  1994  Simklubben Nautilus            36.84   
24  Linnéa Rydberg  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            36.93   
25  Matilda Olsén  1994  Kalmar Simsällskap            36.95   
26  Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.04   
27  Amanda Axelsson  1992  Kalmar Simsällskap            37.99   
28  Malin Thunholm  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.37   
29  Ida Augustsson  1994  Simklubben Nautilus            38.41   
30  Anna Wärn  1992  Karlskoga Simförening            38.64   
31  Linnea Almqvist  1991  Karlskoga Simförening            38.83   
32  Sara Birgersson  1993  Västerås Simsällskap            39.41   
                     
 
Gren 31, 50m Ryggsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Caroline Palm 32.69 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jessica Allberg  1995  Skuru Idrottsklubb            32.54  14-15 Åldersgrupp Rekord 
Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            33.20   
Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS            34.11   
Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS            34.12   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            35.02   
Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS            35.10   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap            36.01   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap            36.13   
Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap            36.25   
10  Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap            36.26   
11  Jonna Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap            36.64   
12  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS            36.68   
13  Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim            36.69   
14  Maria Schultzén  1995  Linköpings Allmänna SS            36.85   
15  Vera Johansson  1995  Simklubben Nautilus            36.90   
16  Hanna Rydén  1996  Alingsås SLS            37.15   
17  Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap            37.45   
18  Ida Jensen  1996  Ljungby Simsällskap            37.58   
18  Isabell Heiding  1996  Kalmar Simsällskap            37.58   
20  Felicia Fors  1996  SK Strängnäs Frisimmare            37.67   
21  Sofie Andersson  1996  Göteborg Sim            37.89   
22  Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.11   
23  Frida Lundbergh  1995  Ljungby Simsällskap            38.26   
24  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.42   
25  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap            38.75   
26  Angelica Damberg  1996  Ludvika Simsällskap            38.92   
27  Victoria Hellgren  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.78   
28  Cecilia Johansson  1996  Jönköpings Simsällskap            40.08   
29  Mari Edlert  1995  Upsala Simsällskap            40.31   
30  Ida-Karin Fjällmyr  1995  Upsala Simsällskap            40.41   
31  Viktoria Vuori  1995  Simklubben Ena            40.54   
32  Agnes Pap  1995  Ljungby Simsällskap            40.65   
                     
 
Gren 32, 50m Ryggsim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Nathalie Larsson (1996) 33.14 2009-07-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb            34.28   
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap            34.81   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.82   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            34.86   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim            35.43   
Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.64   
Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap            35.94   
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS            36.30   
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare            36.89   
10  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim            36.97   
11  Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap            37.02   
12  Julia Karlsson  1998  Ludvika Simsällskap            37.05   
13  Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb            37.17   
14  Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS            37.52   
15  Maria Lövgren  1997  Västerås Simsällskap            37.71   
16  Anna Hassler  1998  Skuru Idrottsklubb            37.81   
17  Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb            38.33   
18  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap            38.36   
19  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS            38.38   
20  Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS            38.44   
21  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap            38.59   
22  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            38.65   
23  Issabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap            38.66   
24  Linnéa Carlsson  1998  Upsala Simsällskap            38.73   
24  Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb            38.73   
26  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim            39.36   
27  Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb            39.65   
28  Frida Byström  1998  Västerås Simsällskap            39.69   
29  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            41.34   
Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Julia Blomquist  1998  Stockholms Kappsimningsklubb            DNS   
Oda Rabenius  1997  Stockholms Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Gren 33, 50m Ryggsim Damer 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Alice Ivarsson 37.21 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.37   
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap            38.40   
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare            39.39   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap            39.81   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.88   
Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb            40.89   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            41.25   
Frida Kimander  1999  Skuru Idrottsklubb            41.79   
Casandra Engback  1999  Ösmo Simsällskap            41.85   
10  Linnéa Sjödahl  2000  Ljungby Simsällskap            42.05   
11  Vilma Andersson-Johansson  1999  Linköpings Allmänna SS            42.08   
12  Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            42.66   
13  Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare            42.94   
14  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap            43.67   
15  Angelica Stark  1999  Nässjö SLS            44.26   
16  Jacqueline Larsson  1999  Ludvika Simsällskap            44.30   
17  Ellen Carlsson  1999  Hultsfreds Simsällskap            46.29   
18  Josefine Johannesson  1999  Västerås Simsällskap            46.58   
19  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg            48.52   
20  Jennifer Gustavsson  1999  Linköpings Allmänna SS            49.05   
21  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS            49.30   
22  Felicia Näsström  1999  Västerås Simsällskap            49.57   
23  Annie Hegmegi  2003  Nässjö SLS            50.49   
24  Rebecca Båvenäs  1999  Västerås Simsällskap            51.91   
25  Bella Engelson  2001  Linköpings Allmänna SS            55.93   
26  Olivia Malm  2000  Linköpings Allmänna SS            57.27   
27  Greta Koponen  2002  Hultsfreds Simsällskap            58.57   
Hanna Eriksson  1999  Nässjö SLS            DSQ   
Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 34, 50m Rygg Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Michael Berndtsson 27.98 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Carl Holmertz  1990  Linköpings Allmänna SS            28.21   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.68   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.10   
Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap            29.52   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap            29.67   
Viktor Jönsson  1986  Simklubben Elfsborg            30.29   
Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap            30.32   
Niklas Lindström  1991  Skuru Idrottsklubb            30.70   
Lucas Thomée  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            31.06   
10  Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.17   
11  Marcus Lindström  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.66   
12  Joakim Uhlin  1994  Skuru Idrottsklubb            31.73   
12  Zacharias Sjöberg  1991  Linköpings Allmänna SS            31.73   
14  Eric Rylén  1990  Simklubben Ena            32.13   
15  Jakob Svensson  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            32.21   
16  Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.28   
17  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim            32.53   
18  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS            32.69   
19  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.90   
20  Philip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            33.09   
21  Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.10   
22  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.17   
23  Hannes Ronnerheim  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.91   
24  Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS            34.03   
25  Erik Schönning  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            34.11   
26  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap            35.25   
27  Love Dahlstedt  1994  Skuru Idrottsklubb            35.54   
28  Oscar Fredriksson  1994  Ludvika Simsällskap            35.63   
29  Niclas Friberg  1992  Linköpings Allmänna SS            35.98   
30  Nicklas Jansson  1992  Skuru Idrottsklubb            36.03   
31  Emil Dahlbom  1994  Upsala Simsällskap            36.26   
32  Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.77   
                     
 
Gren 35, 50m Ryggsim Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Fredrik Hallberg 31.08 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            30.43  14-15 Åldersgrupp Rekord 
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena            31.52   
Arwid Anesten  1995  Simklubben Elfsborg            31.61   
John Classon  1995  Kalmar Simsällskap            32.57   
Georg Hess  1996  Simklubben Elfsborg            33.32   
Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena            33.48   
Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap            34.14   
Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians            34.25   
André Lauri  1996  Karlskoga Simförening            34.59   
10  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            34.65   
11  David Larsson  1996  Kalmar Simsällskap            34.92   
12  Erik Nyström  1996  Simklubben Nautilus            35.11   
13  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim            35.20   
14  August Eriksson  1995  Västerås Simsällskap            35.29   
15  Jesper Skoglund  1995  Uddevalla Sim            35.67   
16  Kevin Kilit  1995  Jönköpings Simsällskap            35.69   
17  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.75   
18  Joacim Castenson  1995  Nässjö SLS            35.88   
19  Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.92   
20  Oscar Sands  1995  Göteborg Sim            36.59   
21  Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena            36.64   
22  Max Svedlund-Selander  1996  Lysekils Simsällskap            36.79   
23  Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.99   
24  Axel Lundgren  1995  Göteborg Sim            37.18   
25  Andre Söderhäll  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.56   
26  Martin Jareman  1996  Skuru Idrottsklubb            38.11   
27  Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.61   
28  Filip Åkesson  1995  Linköpings Allmänna SS            38.62   
29  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap            39.01   
30  Eric Gustafsson  1996  Örebro Simallians            39.76   
31  Erland Ekholm  1996  Skuru Idrottsklubb            40.53   
32  Pontus Hammarkvist  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.78   
                     
 
Gren 36, 50m Ryggsim Herrar 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Stefan Stojmenovic 31.91 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim            33.98   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.34   
David Wimmerstedt  1997  Upsala Simsällskap            34.55   
William Myrlander  1997  Nässjö SLS            35.26   
David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.57   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.83   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap            36.61   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap            36.69   
Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb            36.77   
Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap            36.77   
11  Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap            37.29   
12  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap            37.34   
13  Filip Grimberg  1998  Hultsfreds Simsällskap            37.60   
14  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb            37.74   
15  Kristoffer Loo  1997  Kalmar Simsällskap            37.95   
16  Emil Simonsson  1997  Motala Simsällskap            37.97   
17  Nisse Jansson  1997  Skuru Idrottsklubb            38.11   
18  Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap            38.31   
19  Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim            38.65   
20  Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap            38.68   
21  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb            39.00   
22  Petter Lindberg  1997  Skuru Idrottsklubb            39.06   
23  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.26   
24  William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg            40.34   
25  Daniel Engelson  1998  Linköpings Allmänna SS            40.79   
26  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.80   
27  Hannes Wirfalk  1997  Simklubben Elfsborg            41.74   
28  Arvid Löfgren  1997  Linköpings Allmänna SS            41.75   
29  Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            41.81   
30  Matthias Sandström-Karlss  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            41.92   
31  Jesper Askenberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            43.12   
Timo Oosterveld  1998  SK Strängnäs Frisimmare            DNS   
                     
 
Gren 37, 50m Ryggsim Herrar 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt 33.65 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Adam Koponen  1999  Hultsfreds Simsällskap            39.05   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb            39.23   
Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS            42.95   
Axl Svedlund-Selander  1999  Lysekils Simsällskap            42.98   
Manne Holgersson  1999  Alingsås SLS            44.63   
Oskar Hegmegi  2001  Nässjö SLS            44.63   
Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap            45.44   
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap            46.17   
Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap            46.21   
10  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap            48.19   
11  Philip Dannfors  1999  Upsala Simsällskap            48.34   
12  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap            48.64   
13  Viktor Sjöström  2001  Alingsås SLS            49.38   
14  Emil Söderholm  1999  Ludvika Simsällskap            49.53   
15  Gustav Henell  1999  Linköpings Allmänna SS            50.36   
16  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap            51.76   
17  Carl Friberg  2000  Linköpings Allmänna SS            53.53   
18  Karl Dannfors  1999  Upsala Simsällskap            57.03   
19  Anton Kilander  2000  Linköpings Allmänna SS            58.81   
                     
 
Gren 38, 100m Bröst Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Therése Bergström 1:15.97 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening    35.78        1:15.73  16-99 Åldersgrupp Rekord 
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.36        1:18.05   
Erica Ackerstierna  1992  Simklubben Ena    35.98        1:18.15   
Sara Lundbergh  1993  Ljungby Simsällskap    37.72        1:20.91   
Ulrika Bygdeman  1993  Skuru Idrottsklubb    37.80        1:20.91   
Rebecka Ek  1994  Karlskoga Simförening    38.59        1:21.03   
Hanna Hagström  1991  Örebro Simallians    39.02        1:22.61   
Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    39.21        1:22.76   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.60        1:23.15   
10  Felicia Lidström  1994  Upsala Simsällskap    39.99        1:24.49   
11  Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg    39.90        1:24.61   
12  Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg    40.28        1:24.85   
13  Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg    39.77        1:24.89   
14  Linnea Kling  1993  Simklubben Nautilus    40.15        1:25.00   
15  Sofia Ziethén  1994  Alingsås SLS    41.14        1:25.24   
16  Lykke Koch  1994  Uddevalla Sim    40.44        1:25.43   
17  Cecilia Bruhn  1989  Stockholms Kappsimningsklubb    40.75        1:25.66   
18  Amanda Stavås  1993  Anderstorps Simsällskap    41.18        1:25.96   
19  Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.66        1:26.49   
20  Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.95        1:26.61   
21  Sara Birgersson  1993  Västerås Simsällskap    41.65        1:26.98   
22  Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap    41.55        1:27.62   
23  Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.06        1:28.19   
24  Linnéa Rydberg  1994  Stockholms Kappsimningsklubb    40.83        1:28.94   
                     
 
Gren 39, 100m Bröstsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Linnea Kling 1:18.82 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Victoria Forsman  1995  Linköpings Allmänna SS    36.67        1:16.95  14-15 Åldersgrupp Rekord 
Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.13        1:18.59   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    38.80        1:20.74   
Vendela Mörkdal  1995  Skuru Idrottsklubb    38.65        1:22.65   
Matilda Sjödin  1995  Simklubben Ägir    38.57        1:23.16   
Angelica Damberg  1996  Ludvika Simsällskap    39.05        1:23.18   
Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS    38.31        1:23.48   
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    39.23        1:23.53   
Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening    38.69        1:24.18   
10  Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    40.06        1:25.53   
11  Elin Johansson  1996  Uddevalla Sim    40.76        1:25.63   
12  Sara Borén  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    40.31        1:26.23   
13  Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap    40.34        1:26.61   
14  Alice Suits  1996  Skuru Idrottsklubb    40.34        1:26.71   
15  Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    41.02        1:27.42   
16  Ida Fahlborg  1996  Västerås Simsällskap    41.18        1:27.89   
17  Hanna Rydén  1996  Alingsås SLS    42.88        1:28.64   
18  Maja Bergstrand  1996  Göteborg Sim    41.57        1:29.73   
19  Felicia Fors  1996  SK Strängnäs Frisimmare    42.84        1:31.65   
20  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.97        1:31.71   
21  Jenny Sjölund  1996  Kalmar Simsällskap    43.65        1:32.90   
22  Jonna Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    44.48        1:32.91   
23  Ida Johansson  1996  Simklubben Nautilus    43.64        1:32.95   
24  Jennifer Falter  1996  Göteborg Sim    43.89        1:33.46   
                     
 
Gren 40, 100m Bröstsim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Sara Ottosson Bixo 1:18.72 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    39.54        1:22.74   
Tilda Lindgren  1997  Kalmar Simsällskap    40.16        1:24.37   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    40.74        1:24.83   
Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb    41.09        1:24.84   
Emma Strandberg  1997  Uddevalla Sim    40.40        1:27.10   
Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    41.44        1:28.24   
Maria Lövgren  1997  Västerås Simsällskap    42.20        1:28.56   
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    41.92        1:30.19   
Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap    43.35        1:30.25   
10  Emilia Lindh  1997  Västerås Simsällskap    43.69        1:30.58   
11  Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap    43.05        1:30.84   
12  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    43.34        1:30.99   
13  Julia Marksund-Larsson  1997  Uddevalla Sim    43.22        1:31.20   
14  Amanda Nyback  1997  Västerås Simsällskap    44.70        1:31.99   
15  Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    44.48        1:32.14   
16  Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.72        1:32.35   
17  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.03        1:32.46   
18  Hanna Wester  1997  Uddevalla Sim    44.49        1:32.98   
19  Ebba Nylander  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    42.87        1:33.03   
20  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    44.92        1:34.21   
21  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    45.02        1:34.53   
22  Jennifer Goding  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.59        1:36.49   
23  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    45.53        1:36.60   
Diana Saleh  1997  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 41, 100m Bröstsim Damer 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Lina Berggren (1998) 1:25.97 2009-07-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    40.85        1:27.46   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.60        1:29.71   
Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians    44.55        1:32.74   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.64        1:33.63   
Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    44.65        1:35.15   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    46.48        1:37.86   
Linnéa Sjödahl  2000  Ljungby Simsällskap    46.46        1:38.50   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    47.50        1:38.79   
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.93        1:38.94   
10  Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    46.85        1:39.30   
11  Gabriella Sanftleben  1999  Uddevalla Sim    48.84        1:41.63   
12  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS    48.19        1:41.69   
13  Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    49.24        1:42.17   
14  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    50.46        1:45.15   
15  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg    50.29        1:45.23   
16  Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    51.11        1:47.20   
17  Jacqueline Larsson  1999  Ludvika Simsällskap    51.26        1:48.04   
18  Ellen Carlsson  1999  Hultsfreds Simsällskap    53.85        1:51.26   
19  Jennifer Gustavsson  1999  Linköpings Allmänna SS    53.41        1:53.21   
20  Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    53.76        1:53.50   
21  Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    53.45        1:54.01   
22  Vilma Andersson-Johansson  1999  Linköpings Allmänna SS    55.17        1:55.32   
23  Rebecca Båvenäs  1999  Västerås Simsällskap    57.66        1:58.27   
24  Felicia Näsström  1999  Västerås Simsällskap    1:01.73        2:09.93   
                     
 
Gren 42, 100m Bröst Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Mattias Kahlöin 1:07.68 2008-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Deniz Hekmati  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.59        1:07.87   
Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    32.28        1:08.57   
Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg    33.53        1:10.55   
Pontus Björklund  1989  Stockholms Kappsimningsklubb    33.17        1:11.71   
Albin Goodwin  1991  Kalmar Simsällskap    33.55        1:12.33   
Zacharias Sjöberg  1991  Linköpings Allmänna SS    32.79        1:12.50   
Lachlan Mcpheat  1994  Skuru Idrottsklubb    34.08        1:12.72   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    35.05        1:14.41   
Patrik Lantto  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    34.97        1:15.26   
10  Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS    35.56        1:15.84   
11  Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    36.30        1:16.31   
12  Christian Isaksson  1990  Karlskoga Simförening    36.53        1:18.73   
13  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    37.29        1:20.44   
14  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap    37.82        1:21.01   
15  Nicklas Jansson  1992  Skuru Idrottsklubb    37.13        1:21.15   
16  Niclas Mauritzson  1994  Örebro Simallians    38.46        1:21.17   
17  Johan Pettersson  1994  Upsala Simsällskap    37.60        1:22.31   
18  Martin Åsenius  1994  Kalmar Simsällskap    39.27        1:23.35   
19  Marcus Fredriksson  1992  Ludvika Simsällskap    39.49        1:23.48   
20  Carl Winlöf  1994  Upsala Simsällskap    37.95        1:23.78   
21  Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.61        1:24.37   
22  Niclas Friberg  1992  Linköpings Allmänna SS    41.80        1:31.97   
                     
 
Gren 43, 100m Bröst Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Gulliver Koch 1:12.75 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    32.06        1:08.07  14-15 Åldersgrupp Rekord 
Johan Andersson  1995  Uddevalla Sim    33.95        1:13.07   
Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.53        1:13.58   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    34.19        1:13.82   
Mateo Herrera  1995  Alingsås SLS    36.48        1:17.53   
André Lauri  1996  Karlskoga Simförening    36.63        1:18.75   
Patrik Jansson  1995  Skuru Idrottsklubb    36.70        1:19.05   
Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    37.10        1:19.80   
Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS    38.04        1:20.35   
10  Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.78        1:22.75   
11  August Eriksson  1995  Västerås Simsällskap    39.22        1:22.83   
12  Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    38.11        1:23.33   
13  Anton Jaensson  1995  Örebro Simallians    38.24        1:23.56   
14  Filip Åkesson  1995  Linköpings Allmänna SS    40.12        1:23.71   
15  Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap    40.41        1:25.20   
16  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.10        1:25.29   
17  Karl Olsson  1996  Uddevalla Sim    40.57        1:25.47   
18  Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap    40.60        1:25.86   
19  Erland Ekholm  1996  Skuru Idrottsklubb    40.75        1:26.25   
20  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap    41.34        1:26.52   
21  Pontus Hammarkvist  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.84        1:26.87   
22  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS    40.55        1:27.38   
23  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.16        1:30.34   
24  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim    43.27        1:32.09   
                     
 
Gren 44, 100m Bröst Herrar 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Oskar Ekström 1:17.60 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    38.10        1:19.82   
William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg    40.04        1:23.53   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    40.48        1:24.58   
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    40.96        1:25.90   
Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    41.48        1:26.46   
Petter Lindberg  1997  Skuru Idrottsklubb    40.47        1:27.23   
Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    42.06        1:27.65   
Arvid Löfgren  1997  Linköpings Allmänna SS    42.00        1:27.93   
Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    41.47        1:28.07   
10  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.18        1:28.13   
11  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.25        1:28.38   
12  Daniel Sumi  1997  Simklubben Elfsborg    42.57        1:29.27   
13  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    43.24        1:29.46   
14  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.03        1:29.61   
15  Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    43.06        1:29.92   
16  Emil Simonsson  1997  Motala Simsällskap    42.35        1:30.58   
17  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap    44.55        1:31.74   
18  David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.80        1:32.50   
19  Nisse Jansson  1997  Skuru Idrottsklubb    41.99        1:32.78   
20  Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.96        1:32.89   
21  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    43.06        1:33.44   
22  Edwin Ekberg  1997  Hultsfreds Simsällskap    44.76        1:34.04   
23  Jesper Askenberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.33        1:34.61   
24  Filip Grimberg  1998  Hultsfreds Simsällskap    44.57        1:35.62   
                     
 
Gren 45, 100m Bröst Herrar 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Daniel Forndal 1:24.71 2008-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adam Koponen  1999  Hultsfreds Simsällskap    46.31        1:35.70   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    45.72        1:35.76   
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    49.95        1:42.90   
William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    51.76        1:50.41   
Johan Karlsson  1999  Simklubben Solsta    52.59        1:50.94   
Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    53.77        1:52.48   
Carl Friberg  2000  Linköpings Allmänna SS    56.98        1:56.92   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    56.46        1:58.23   
Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    55.20        1:58.35   
10  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    57.99        2:01.92   
11  Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    57.93        2:03.13   
12  Viktor Sjöström  2001  Alingsås SLS    1:02.02        2:04.51   
13  Axl Svedlund-Selander  1999  Lysekils Simsällskap    1:00.16        2:10.86   
14  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    1:03.17        2:12.78   
Manne Holgersson  1999  Alingsås SLS            DNF   
Anton Kilander  2000  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 46, 4X50m Fjäril Damer 13 o Y, Finaler 
13 år och yngre: Jönköpings SS 2:13.75 2008-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Västerås Lag 1  1997  Västerås Simsällskap            2:16.78   
  Maria Lövgren  1997      33.51        33.51   
  Alice Ståhle  1997      34.42        1:07.93   
  Lina Berggren  1998      34.44        1:42.37   
  Frida Byström  1998      34.41        2:16.78   
                     
Skuru Lag 1 Dam  1999  Skuru Idrottsklubb            2:20.21   
  Marlene Pavlu Lewin  1997      32.56        32.56   
  Amanda Kimander  1997      35.89        1:08.45   
  Anna Hassler  1998      37.58        1:46.03   
  Enya Mcpheat  1997      34.18        2:20.21   
                     
Kalmar SS Damer [1997]  1997  Kalmar Simsällskap            2:20.24   
  Josefin Lewton  1997      33.27        33.27   
  Ellen Lindeby  1999      36.60        1:09.87   
  Sara Rasmussen  1997      37.05        1:46.92   
  Miranda Arvidsson  1998      33.32        2:20.24   
                     
Linköpings ASS  1997  Linköpings Allmänna SS            2:21.41   
  Elin Elm  1998      33.61        33.61   
  Emma Bergqvist  1998      35.18        1:08.79   
  Emma Magnusson  1998      36.53        1:45.32   
  Sofia Henell  1997      36.09        2:21.41   
                     
Norrköpings KK Lag 1  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:25.54   
  Elin Podéus  1997      31.46        31.46   
  Sara Wallberg  1999      38.90        1:10.36   
  Sara Thunholm  1999      37.85        1:48.21   
  Isabelle Grahn  1998      37.33        2:25.54   
                     
SK Strängnäs Frisimmare 1  1999  SK Strängnäs Frisimmare            2:28.85   
  Emma Bergkvist  2000      40.46        40.46   
  Lisa Eriksson  1998      37.03        1:17.49   
  Madeleine Porshagen  1997      35.89        1:53.38   
  Anna Eriksson  1999      35.47        2:28.85   
                     
Kalmar SS 2 Damer  1997  Kalmar Simsällskap            2:30.19   
  Tilda Lindgren  1997      37.27        37.27   
  Linnea Wranå  1998      38.49        1:15.76   
  Issabella Hong  1998      37.25        1:53.01   
  Cajsa Ljunggren  1998      37.18        2:30.19   
                     
Uddevalla Damer [1997]  1997  Uddevalla Sim            2:31.74   
  Julia Marksund-Larsson  1997      38.16        38.16   
  Felicia Andersson  1997      33.19        1:11.35   
  Hanna Wester  1997      41.38        1:52.73   
  Emma Strandberg  1997      39.01        2:31.74   
                     
Västerås SS Lag 2  1997  Västerås Simsällskap            2:35.11   
  Amanda Löfgren  1997      37.58        37.58   
  Amanda Nyback  1997      39.93        1:17.51   
  Emilia Lindh  1997      38.15        1:55.66   
  Andréa Persson  1999      39.45        2:35.11   
                     
10  Norrköpings KK Lag 2  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:36.47   
  Sally Ericsson  1997      39.54        39.54   
  Tilde Malm  1999      37.60        1:17.14   
  Ebba Nyman  1998      41.46        1:58.60   
  Jennifer Goding  1998      37.87        2:36.47   
                     
11  Skk Damer [1997]  1997  Stockholms Kappsimningsklubb            2:39.45   
  Oda Rabenius  1997      40.39        40.39   
  Ebba Nylander  1998      39.91        1:20.30   
  Julia Blomquist  1998      39.52        1:59.82   
  Alma Karlsson  1999      39.63        2:39.45   
                     
12  Skuru Lag 2 Dam  1999  Skuru Idrottsklubb            2:48.55   
  Ulrika Blom  1997      39.51        39.51   
  Ylva Dahlstedt  1997      43.58        1:23.09   
  Lise Öberg  1998      48.94        2:12.03   
  Sarah Reichhuber  1998      36.52        2:48.55   
                     
Nässjö SLS Lag 1  1997  Nässjö SLS            DSQ   
  Emma Johansson  1997      39.95        39.95   
                     
                     
 
Gren 47, 4X50m Fjäril Herrar 13 oY, Finaler 
13 år och yngre: LASS 2:10.35 2001-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Norrköpings KK Lag 1  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:13.09   
  Alexander Frost  1997      31.78        31.78   
  David Josefsson  1997      34.47        1:06.25   
  Hugo Rydberg  1998      34.68        1:40.93   
  Hampus Lovinge  1998      32.16        2:13.09   
                     
Skuru Lag 1 Herr  1999  Skuru Idrottsklubb            2:21.36   
  Axel Bååthe  1997      34.16        34.16   
  William Lulek  1998      36.04        1:10.20   
  Nisse Jansson  1997      36.26        1:46.46   
  Andre Filipsson  1999      34.90        2:21.36   
                     
Norrköpings KK Lag 2  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:27.30   
  Anton Karlsson  1997      36.08        36.08   
  Calle Lindroth  1998      35.29        1:11.37   
  Matthias Sandström-Karlss  1998      40.20        1:51.57   
  Axel Podéus  1997      35.73        2:27.30   
                     
Nässjö SLS Lag 1  1997  Nässjö SLS            2:36.33   
  William Myrlander  1997      31.99        31.99   
  Victor Johansson  1998      33.30        1:05.29   
  Jonathan Myrlander  2000      40.87        1:46.16   
  Oskar Hegmegi  2001      50.17        2:36.33   
                     
Upsala S Herrar [1997]  1997  Upsala Simsällskap            2:47.58   
  Sean Johansson  1997      33.88        33.88   
  Philip Dannfors  1999      50.59        1:24.47   
  David Wimmerstedt  1997      30.65        1:55.12   
  Karl Dannfors  1999      52.46        2:47.58   
                     
Ludvika SS - Indians  1997  Ludvika Simsällskap            3:18.67   
  Anton Campalto  1998      46.86        46.86   
  Henrik Bransell  1999      51.31        1:38.17   
  Emil Söderholm  1999      49.89        2:28.06   
  Jakob Gustafsson  1999      50.61        3:18.67   
                     
Västerås SS  1997  Västerås Simsällskap            DSQ   
  Lukas Steiner  1998      37.92        37.92   
                     
                     
 
Gren 48, 100m Frisim Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Jennie Carlsson 59.33 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    27.87        57.94  16-99 Åldersgrupp Rekord 
Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap    28.59        59.37   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    28.62        59.40   
Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    29.09        59.50   
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    28.61        1:00.32   
Beatrice Andersson  1989  Jönköpings Simsällskap    29.38        1:00.53   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    29.05        1:00.59   
Renee Huuva  1990  Stockholms Kappsimningsklubb    29.16        1:01.50   
Ebba Rosenquist  1989  Stockholms Kappsimningsklubb    30.04        1:01.92   
10  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.74        1:02.33   
11  Julia Pedersen  1993  Simklubben Ena    30.08        1:02.89   
12  Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg    30.09        1:03.21   
13  Rebecka Ek  1994  Karlskoga Simförening    31.36        1:04.07   
14  Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    30.99        1:04.45   
15  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.94        1:04.54   
16  Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.04        1:04.94   
17  Hanna Gustavsson  1994  Simklubben Elfsborg    31.38        1:05.22   
18  Janina Fredriksson  1994  Uddevalla Sim    30.95        1:05.43   
19  Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    31.80        1:06.09   
20  Linnea Almqvist  1991  Karlskoga Simförening    31.87        1:07.07   
21  Anna Wärn  1992  Karlskoga Simförening    32.20        1:07.24   
22  Linn Johansson  1994  Simklubben Nautilus    32.10        1:07.56   
23  Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.54        1:07.68   
24  Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.28        1:08.97   
                     
 
Gren 49, 100m Frisim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Petra Carlsson 1:00.92 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Vera Johansson  1995  Simklubben Nautilus    29.09        1:00.20  14-15 Åldersgrupp Rekord 
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    30.71        1:02.57   
Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS    30.39        1:03.08   
Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    30.42        1:03.51   
Victoria Forsman  1995  Linköpings Allmänna SS    30.99        1:03.90   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.97        1:04.22   
Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    31.29        1:04.91   
Jessica Allberg  1995  Skuru Idrottsklubb    31.08        1:04.95   
Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    32.05        1:05.44   
10  Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    31.58        1:05.45   
11  Isabell Heiding  1996  Kalmar Simsällskap    31.74        1:06.00   
12  Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    31.05        1:06.05   
13  Danielle Lönnberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    31.79        1:06.29   
14  Angelica Damberg  1996  Ludvika Simsällskap    31.07        1:06.32   
15  Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    31.85        1:06.90   
16  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    32.23        1:06.95   
17  Josefine Norlin  1996  Upsala Simsällskap    31.56        1:06.96   
18  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS    31.56        1:07.03   
19  Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap    32.33        1:07.31   
20  Ida Fahlborg  1996  Västerås Simsällskap    31.69        1:07.51   
21  Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap    32.29        1:07.94   
22  Josefin Wahlberg  1995  Västerviks Simsällskap    32.31        1:08.20   
23  Alice Suits  1996  Skuru Idrottsklubb    32.52        1:08.58   
24  Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.19        1:10.08   
                     
 
Gren 50, 100m Frisim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Henne Holmertz 1:03.71 2000-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    30.49        1:02.44  12-13 Åldersgrupp Rekord 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.94        1:03.05   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    32.09        1:06.97   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    32.53        1:07.26   
Frida Byström  1998  Västerås Simsällskap    32.80        1:07.38   
Maria Lövgren  1997  Västerås Simsällskap    33.70        1:07.92   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    33.23        1:08.41   
Olivia Sjöblom  1997  Ludvika Simsällskap    33.45        1:08.49   
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare    32.93        1:08.80   
10  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    33.30        1:08.91   
11  Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS    32.46        1:08.97   
12  Madeleine Porshagen  1997  SK Strängnäs Frisimmare    33.18        1:09.48   
13  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    33.47        1:09.54   
14  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim    33.29        1:09.55   
15  Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    32.87        1:09.70   
16  Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    33.41        1:09.85   
17  Emma Strandberg  1997  Uddevalla Sim    33.83        1:10.60   
18  Alice Ståhle  1997  Västerås Simsällskap    34.70        1:10.88   
19  Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb    34.22        1:12.16   
20  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    34.86        1:12.65   
21  Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb    34.79        1:13.17   
22  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    34.79        1:13.44   
23  Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb    34.38        1:14.30   
Tilda Lindgren  1997  Kalmar Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 51, 100m Frisim Damer 11 o Y, Finaler 
99 år och yngre: Jeanette Reinert 1:07.59 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    33.50        1:09.33   
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.89        1:11.78   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.24        1:13.12   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.15        1:13.99   
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    35.46        1:16.64   
Casandra Engback  1999  Ösmo Simsällskap    35.18        1:17.29   
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    37.76        1:18.24   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    37.36        1:18.95   
Linnéa Sjödahl  2000  Ljungby Simsällskap    37.71        1:19.27   
10  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    37.08        1:19.42   
11  Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    38.52        1:20.28   
12  Angelica Stark  1999  Nässjö SLS    39.11        1:20.30   
13  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    39.34        1:20.45   
14  Miranda Söderberg  1999  Upsala Simsällskap    38.83        1:21.46   
15  Jacqueline Larsson  1999  Ludvika Simsällskap    38.64        1:22.14   
16  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS    39.26        1:22.22   
17  Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    39.34        1:22.58   
18  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    39.25        1:22.95   
19  Gabriella Sanftleben  1999  Uddevalla Sim    39.64        1:23.29   
20  Frida Kimander  1999  Skuru Idrottsklubb    39.44        1:23.59   
21  Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    40.57        1:27.82   
22  Ellen Carlsson  1999  Hultsfreds Simsällskap    41.63        1:29.36   
23  Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians    43.49        1:30.56   
24  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg    43.32        1:31.92   
                     
 
Gren 52, 100m Frisim Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Marcus Piehl 52.21 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    26.11        53.99   
Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap    26.22        54.63   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    26.53        55.26   
Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.60        55.57   
Philip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    26.78        55.63   
Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.99        56.85   
Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.87        56.99   
Tomas Andolfsson  1987  Hultsfreds Simsällskap    26.39        57.17   
Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap    27.14        57.47   
10  Niklas Lindström  1991  Skuru Idrottsklubb    27.87        57.74   
11  Erik Schönning  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    28.02        58.01   
12  Albin Goodwin  1991  Kalmar Simsällskap    28.24        58.45   
13  Eric Rylén  1990  Simklubben Ena    28.02        58.64   
14  Jakob Svensson  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    28.03        58.79   
15  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.07        58.84   
16  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.42        59.54   
17  Lucas Thomée  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    28.90        59.70   
18  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    28.83        59.90   
19  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    29.29        59.91   
20  Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    29.22        1:00.15   
21  Martin Åsenius  1994  Kalmar Simsällskap    28.75        1:00.45   
22  Patrik Lantto  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    28.86        1:01.34   
23  Norbert Vajda  1993  Karlskoga Simförening    29.51        1:01.53   
24  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS    29.63        1:02.51   
                     
 
Gren 53, 100m Frisim Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Zacharias Sjöberg 57.18 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    26.53        55.70  14-15 Åldersgrupp Rekord 
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    27.24        56.73   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    27.66        57.46   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    27.58        58.25   
Arwid Anesten  1995  Simklubben Elfsborg    28.97        1:00.62   
Marcus Johansson  1995  Nässjö SLS    29.41        1:00.96   
Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    29.94        1:01.29   
Joacim Castenson  1995  Nässjö SLS    29.66        1:01.64   
Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    29.29        1:02.07   
10  Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.79        1:02.24   
11  Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.17        1:02.56   
12  David Larsson  1996  Kalmar Simsällskap    30.96        1:03.42   
13  Kevin Kilit  1995  Jönköpings Simsällskap    30.88        1:03.45   
14  Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.56        1:03.55   
15  Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    30.46        1:03.63   
16  Georg Hess  1996  Simklubben Elfsborg    30.22        1:03.74   
17  Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap    30.80        1:03.76   
18  Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    30.20        1:04.16   
19  Karl Olsson  1996  Uddevalla Sim    30.70        1:04.22   
20  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim    31.37        1:04.54   
21  David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.23        1:05.16   
22  Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap    30.69        1:05.87   
23  Jesper Skoglund  1995  Uddevalla Sim    31.31        1:06.00   
24  Patrik Jansson  1995  Skuru Idrottsklubb    35.94        1:15.13   
                     
 
Gren 54, 100m Frisim Herrar 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Oskar Ekström 59.79 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    29.69        1:01.08   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    29.74        1:02.40   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    30.39        1:03.63   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.57        1:04.67   
Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    31.11        1:04.87   
Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    30.48        1:05.03   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    31.58        1:05.47   
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    31.61        1:05.70   
William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg    31.89        1:05.90   
10  Daniel Sumi  1997  Simklubben Elfsborg    31.67        1:06.09   
11  Nisse Jansson  1997  Skuru Idrottsklubb    31.93        1:06.36   
12  Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    31.64        1:06.60   
13  David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.75        1:06.72   
14  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.88        1:07.20   
15  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    32.53        1:07.95   
16  Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap    32.61        1:07.97   
17  William Myrlander  1997  Nässjö SLS    32.19        1:08.01   
18  Victor Johansson  1998  Nässjö SLS    32.70        1:08.11   
19  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    32.96        1:08.53   
20  Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap    33.58        1:08.59   
21  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap    33.94        1:09.03   
22  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    32.22        1:09.07   
23  Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim    33.85        1:09.47   
24  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.54        1:11.04   
                     
 
Gren 55, 100m Frisim Herrar 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt 1:04.91 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    33.35        1:10.54   
Adam Koponen  1999  Hultsfreds Simsällskap    34.76        1:10.75   
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    38.49        1:20.47   
Philip Dannfors  1999  Upsala Simsällskap    38.35        1:21.73   
Axl Svedlund-Selander  1999  Lysekils Simsällskap    37.26        1:22.50   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    39.35        1:23.16   
Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    39.90        1:23.72   
William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    40.90        1:25.57   
Karl Dannfors  1999  Upsala Simsällskap    39.02        1:26.17   
10  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    40.47        1:26.28   
11  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    42.07        1:29.09   
12  Manne Holgersson  1999  Alingsås SLS    42.53        1:29.19   
13  Emil Söderholm  1999  Ludvika Simsällskap    42.38        1:29.76   
14  Viktor Sjöström  2001  Alingsås SLS    46.16        1:32.95   
15  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    44.98        1:33.06   
16  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    43.55        1:33.24   
17  Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    43.69        1:35.14   
18  Oskar Hegmegi  2001  Nässjö SLS    43.83        1:36.10   
19  Johan Karlsson  1999  Simklubben Solsta    46.82        1:39.55   
20  Carl Friberg  2000  Linköpings Allmänna SS    47.81        1:39.61   
21  Anton Kilander  2000  Linköpings Allmänna SS    58.78        2:02.02   
                     
 
Gren 56, 200m Bröst Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Anna Lindberg 2:50.51 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    35.54  1:14.50  1:54.54    2:34.92  16-99 Åldersgrupp Rekord 
Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening    36.54  1:17.39  1:59.55    2:41.51   
Ulrika Bygdeman  1993  Skuru Idrottsklubb    37.54  1:21.42  2:06.68    2:52.75   
Erica Ackerstierna  1992  Simklubben Ena    37.12  1:21.05  2:06.80    2:54.09   
Hanna Hagström  1991  Örebro Simallians    40.33  1:24.26  2:09.88    2:55.26   
Lykke Koch  1994  Uddevalla Sim    40.08  1:24.83  2:10.36    2:56.41   
Cecilia Bruhn  1989  Stockholms Kappsimningsklubb    40.34  1:25.51  2:11.75    3:00.20   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.09  1:26.97  2:15.10    3:03.96   
Amanda Stavås  1993  Anderstorps Simsällskap    42.76  1:29.89  2:18.68    3:05.24   
10  Yvonne Katana  1994  Karlskoga Simförening    43.51  1:31.21  2:20.21    3:08.90   
11  Sara Birgersson  1993  Västerås Simsällskap    40.80  1:28.41  2:18.98    3:09.48   
12  Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    44.19  1:32.52  2:22.14    3:10.53   
13  Mikaela Olofsson  1992  Västerås Simsällskap    44.79  1:34.23  2:23.96    3:13.59   
Mathilda Haglind  1994  Upsala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 57, 200m Bröstsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Karin Berg 2:51.96 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.81  1:21.32  2:06.59    2:49.85  14-15 Åldersgrupp Rekord 
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    40.61  1:24.43  2:08.53    2:51.83   
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    39.06  1:23.60  2:11.99    2:59.83   
Angelica Damberg  1996  Ludvika Simsällskap    40.46  1:26.76  2:14.39    3:00.50   
Vendela Mörkdal  1995  Skuru Idrottsklubb    39.93  1:25.72  2:13.80    3:02.62   
Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS    40.81  1:27.41  2:15.49    3:03.03   
Elin Johansson  1996  Uddevalla Sim    41.90  1:28.72  2:16.72    3:03.31   
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    41.24  1:28.87  2:16.67    3:05.21   
Hanna Rydén  1996  Alingsås SLS    42.46  1:30.46  2:18.08    3:05.60   
10  Matilda Sjödin  1995  Simklubben Ägir    40.65  1:28.14  2:18.66    3:07.37   
11  Sara Borén  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    42.68  1:31.24  2:20.18    3:09.55   
12  Maja Bergstrand  1996  Göteborg Sim    42.21  1:31.11  2:20.44    3:10.30   
13  Jonna Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    44.59  1:32.59  2:22.67    3:12.09   
14  Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening    39.57  1:25.65  2:20.96    3:15.56   
15  Viktoria Vuori  1995  Simklubben Ena    44.88  1:35.86  2:29.26    3:21.69   
Victoria Forsman  1995  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 58, 200m Bröst Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Gustav Öhrling 2:34.58 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    33.26  1:10.19  1:48.48    2:27.22  16-99 Åldersgrupp Rekord 
Lachlan Mcpheat  1994  Skuru Idrottsklubb    35.66  1:15.92  1:57.49    2:38.56   
Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    36.85  1:17.86  1:59.10    2:40.92   
Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.68  1:17.01  2:00.13    2:42.00   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    37.00  1:19.69  2:01.84    2:44.98   
Patrik Lantto  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    35.46  1:17.09  2:03.17    2:49.00   
Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    38.65  1:24.10  2:09.98    2:55.82   
Niclas Mauritzson  1994  Örebro Simallians    40.83  1:27.42  2:15.81    3:01.23   
Marcus Fredriksson  1992  Ludvika Simsällskap    40.02  1:26.86  2:15.78    3:02.99   
10  Johan Pettersson  1994  Upsala Simsällskap    39.46  1:26.42  2:14.52    3:03.75   
11  Mathias Eriksson  1993  Simklubben Solsta    39.52  1:25.41  2:15.98    3:06.68   
                     
 
Gren 59, 200m Bröst Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Gulliver Koch 2:38.53 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    33.62  1:12.69  1:53.30    2:34.38  14-15 Åldersgrupp Rekord 
Johan Andersson  1995  Uddevalla Sim    36.21  1:18.36  2:00.98    2:42.85   
Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.20  1:18.47  2:01.46    2:43.49   
André Lauri  1996  Karlskoga Simförening    37.16  1:19.53  2:03.26    2:46.17   
Mateo Herrera  1995  Alingsås SLS    38.80  1:22.50  2:06.00    2:51.01   
Patrik Jansson  1995  Skuru Idrottsklubb    37.34  1:20.97  2:06.82    2:52.98   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    37.92  1:23.03  2:08.66    2:54.29   
August Eriksson  1995  Västerås Simsällskap    40.79  1:25.47  2:09.89    2:55.62   
Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    39.94  1:26.21  2:12.74    2:57.43   
10  Anton Jaensson  1995  Örebro Simallians    40.85  1:27.47  2:14.15    2:59.41   
11  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap    43.45  1:35.33  2:24.54    3:09.47   
12  Erland Ekholm  1996  Skuru Idrottsklubb    41.05  1:29.78  2:19.61    3:09.64   
13  Karl Olsson  1996  Uddevalla Sim    42.21  1:32.26  2:23.62    3:12.31   
14  Pontus Hammarkvist  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.08  1:36.16  2:26.27    3:13.31   
15  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS    43.28  1:34.26  2:26.30    3:16.91   
16  Erik Nyström  1996  Simklubben Nautilus    43.70  1:33.92  2:26.02    3:17.07   
                     
 
Gren 60, 100m Fjäril Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Emilia Nilsson 1:03.29 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ebba Rosenquist  1989  Stockholms Kappsimningsklubb    30.13        1:04.48   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    30.53        1:04.54   
Tove Törnström  1991  Linköpings Allmänna SS    31.87        1:06.98   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    31.60        1:08.40   
Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening    32.74        1:09.37   
Erica Ackerstierna  1992  Simklubben Ena    31.63        1:10.31   
Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg    33.55        1:10.67   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.67        1:11.04   
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    33.44        1:12.16   
10  Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.30        1:12.61   
11  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap    34.20        1:13.67   
12  Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg    33.65        1:13.71   
13  Felicia Lidström  1994  Upsala Simsällskap    33.24        1:14.06   
14  Josefin Eriksson  1992  Linköpings Allmänna SS    33.92        1:14.40   
15  Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap    33.58        1:15.54   
16  Maria Åkesson  1992  Västerviks Simsällskap    34.57        1:15.77   
17  Janina Fredriksson  1994  Uddevalla Sim    33.86        1:16.21   
18  Sara Lundbergh  1993  Ljungby Simsällskap    33.89        1:16.32   
19  Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    35.43        1:16.42   
20  Ida Augustsson  1994  Simklubben Nautilus    34.88        1:16.86   
21  Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.74        1:17.68   
22  Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.27        1:18.30   
23  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.00        1:19.30   
                     
 
Gren 61, 100m Fjäril Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Sara Thydén 1:05.11 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Vera Johansson  1995  Simklubben Nautilus    31.55        1:06.78   
Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    31.63        1:08.80   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    33.06        1:11.22   
Lovisa Malmberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    33.74        1:11.84   
Karolina Näsén  1996  Simklubben Ägir    32.37        1:11.96   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    33.85        1:12.59   
Cornelia Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    34.08        1:13.37   
Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS    33.20        1:14.17   
Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    34.27        1:14.39   
10  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS    35.42        1:14.70   
11  Josefin Wahlberg  1995  Västerviks Simsällskap    33.98        1:15.31   
12  Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap    34.29        1:15.43   
13  Jenny Sjölund  1996  Kalmar Simsällskap    35.65        1:16.46   
14  Maria Schultzén  1995  Linköpings Allmänna SS    35.10        1:16.73   
15  Ida Fahlborg  1996  Västerås Simsällskap    35.36        1:17.41   
16  Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    36.49        1:18.20   
17  Cecilia Johansson  1996  Jönköpings Simsällskap    36.85        1:18.60   
18  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.69        1:18.96   
19  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    36.44        1:19.48   
20  Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    36.21        1:20.12   
21  Evelina Loftén  1996  Skuru Idrottsklubb    36.66        1:21.79   
22  Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap    37.70        1:22.97   
23  Hanna Rydén  1996  Alingsås SLS    39.05        1:23.82   
Ida Johansson  1996  Simklubben Nautilus            DSQ   
                     
 
Gren 62, 100m Fjäril Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Petra Carlsson 1:10.16 2002-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.75        1:08.16  12-13 Åldersgrupp Rekord 
Maria Lövgren  1997  Västerås Simsällskap    34.58        1:13.40   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    33.91        1:14.41   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    34.30        1:15.07   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    34.61        1:16.81   
Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS    35.92        1:17.78   
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    35.58        1:18.31   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    37.07        1:19.09   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    37.29        1:22.76   
10  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap    37.83        1:23.58   
11  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim    37.21        1:23.98   
12  Madeleine Porshagen  1997  SK Strängnäs Frisimmare    37.13        1:24.27   
13  Julia Marksund-Larsson  1997  Uddevalla Sim    38.82        1:24.79   
14  Emma Strandberg  1997  Uddevalla Sim    40.27        1:29.04   
15  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    39.16        1:29.07   
16  Therese Wibrink  1998  Alingsås SLS    39.79        1:30.37   
17  Issabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    40.40        1:30.66   
18  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    38.94        1:31.11   
19  Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare    41.70        1:31.83   
20  Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    42.43        1:32.01   
21  Anna Hassler  1998  Skuru Idrottsklubb    41.89        1:32.35   
22  Vilma Adolfsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.10        1:32.49   
23  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    42.53        1:36.11   
Ebba Nylander  1998  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 63, 100m Fjäril Damer 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Martina Granström 1:15.26 2002-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    37.32        1:22.07   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.91        1:26.23   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.00        1:29.41   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    41.65        1:31.00   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    41.94        1:33.92   
Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    43.63        1:36.51   
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    41.21        1:37.71   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    44.26        1:37.81   
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    45.34        1:38.04   
10  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    44.16        1:38.70   
11  Miranda Söderberg  1999  Upsala Simsällskap    46.90        1:42.57   
12  Linnéa Sjödahl  2000  Ljungby Simsällskap    46.41        1:45.68   
13  Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians    52.81        1:56.37   
Casandra Engback  1999  Ösmo Simsällskap            DSQ   
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 64, 100m Fjäril Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Pelle Schöld 1:00.42 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap    27.09        59.38  16-99 Åldersgrupp Rekord 
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    28.13        59.91   
Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    28.42        1:00.74   
Philip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    29.02        1:01.85   
Erik Schönning  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    29.39        1:03.29   
Viktor Jönsson  1986  Simklubben Elfsborg    28.69        1:03.52   
Niklas Lindström  1991  Skuru Idrottsklubb    29.36        1:04.04   
Sebastian Ridderskans  1994  Skuru Idrottsklubb    29.65        1:05.61   
Lucas Thomée  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    29.01        1:07.23   
10  Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    30.42        1:07.35   
11  Eric Rylén  1990  Simklubben Ena    30.84        1:07.55   
12  Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS    30.31        1:08.35   
13  Christian Isaksson  1990  Karlskoga Simförening    32.25        1:09.07   
14  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.29        1:09.09   
15  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS    30.53        1:09.31   
16  Kim Andreasson Quistberg  1994  Kalmar Simsällskap    33.26        1:09.71   
17  Norbert Vajda  1993  Karlskoga Simförening    33.18        1:10.88   
18  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap    32.86        1:12.03   
19  Mathias Eriksson  1993  Simklubben Solsta    33.50        1:16.15   
20  Carl Winlöf  1994  Upsala Simsällskap    36.18        1:18.21   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 65, 100m Fjäril Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Alexander Linge 1:02.27 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    28.74        1:01.49  14-15 Åldersgrupp Rekord 
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    29.73        1:06.27   
Marcus Johansson  1995  Nässjö SLS    30.20        1:06.28   
Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena    31.21        1:06.64   
Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap    30.74        1:07.11   
David Larsson  1996  Kalmar Simsällskap    31.71        1:07.51   
Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    30.92        1:07.67   
Jesper Skoglund  1995  Uddevalla Sim    31.72        1:07.83   
John Classon  1995  Kalmar Simsällskap    32.43        1:09.53   
10  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.21        1:10.05   
11  Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap    32.84        1:10.72   
12  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.01        1:11.43   
13  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    32.58        1:13.04   
14  David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.99        1:15.13   
15  Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap    32.70        1:15.92   
16  Pontus Hammarkvist  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.44        1:18.08   
17  Johan Ulander  1995  Linköpings Allmänna SS    35.76        1:20.73   
18  Max Svedlund-Selander  1996  Lysekils Simsällskap    36.20        1:23.69   
19  Andre Söderhäll  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.36        1:29.61   
20  Anton Jaensson  1995  Örebro Simallians    41.44        1:32.70   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Patrik Talib  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 66, 100m Fjäril Herrar 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Oskar Ekström 1:06.38 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    31.16        1:07.79   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    31.98        1:08.36   
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    31.79        1:09.29   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    32.99        1:10.48   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.47        1:10.92   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.59        1:11.71   
Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    33.30        1:11.88   
William Myrlander  1997  Nässjö SLS    32.53        1:14.43   
Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    35.15        1:16.42   
10  Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap    36.64        1:17.82   
11  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap    37.43        1:19.10   
12  Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    36.37        1:19.14   
13  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    36.47        1:19.27   
14  Victor Johansson  1998  Nässjö SLS    36.10        1:19.53   
15  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.70        1:20.28   
16  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.58        1:23.61   
17  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.41        1:23.63   
18  Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim    37.89        1:24.51   
19  Daniel Engelson  1998  Linköpings Allmänna SS    39.04        1:24.59   
20  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    35.78        1:25.51   
21  Matthias Sandström-Karlss  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.04        1:30.11   
22  Filip Grimberg  1998  Hultsfreds Simsällskap    42.58        1:33.89   
23  Philip Bergstedt  1998  Alingsås SLS    40.16        1:35.15   
William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg            DSQ   
                     
 
Gren 67, 100m Fjäril Herrar 11 o Y, Finaler 
99 år och yngre: Linus Junefeldt 1:14.27 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    37.38        1:23.88   
Adam Koponen  1999  Hultsfreds Simsällskap    40.93        1:30.69   
Emil Söderholm  1999  Ludvika Simsällskap    47.93        1:43.66   
Manne Holgersson  1999  Alingsås SLS    51.12        1:53.42   
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    54.17        1:54.17   
Viktor Sjöström  2001  Alingsås SLS    1:02.19        2:05.65   
Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 68, 4X50m Rygg Damer 13 o Y, Finaler 
13 år och yngre: Västerås SS 2:25.02 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Kalmar SS Damer [1997]  1997  Kalmar Simsällskap            2:24.12  0-13 Åldersgrupp Rekord 
  Josefin Lewton  1997      35.56        35.56   
  Issabella Hong  1998      38.72        1:14.28   
  Linnea Wranå  1998      35.37        1:49.65   
  Miranda Arvidsson  1998      34.47        2:24.12   
                     
Skuru Lag 1 Dam  1999  Skuru Idrottsklubb            2:28.47   
  Marlene Pavlu Lewin  1997      35.05        35.05   
  Anna Hassler  1998      38.58        1:13.63   
  Enya Mcpheat  1997      38.69        1:52.32   
  Amanda Kimander  1997      36.15        2:28.47   
                     
Västerås Lag 1  1997  Västerås Simsällskap            2:28.48   
  Amanda Löfgren  1997      37.64        37.64   
  Alice Ståhle  1997      37.13        1:14.77   
  Lina Berggren  1998      36.99        1:51.76   
  Maria Lövgren  1997      36.72        2:28.48   
                     
Norrköpings KK Lag 1  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:30.71   
  Sally Ericsson  1997      36.24        36.24   
  Sara Thunholm  1999      40.02        1:16.26   
  Elin Podéus  1997      36.55        1:52.81   
  Anna Grundmark  1997      37.90        2:30.71   
                     
Uddevalla Damer [1997]  1997  Uddevalla Sim            2:40.03   
  Felicia Andersson  1997      38.57        38.57   
  Hanna Wester  1997      41.45        1:20.02   
  Emma Strandberg  1997      39.99        2:00.01   
  Julia Marksund-Larsson  1997      40.02        2:40.03   
                     
Kalmar SS 2 Damer  1997  Kalmar Simsällskap            2:41.67   
  Tilda Lindgren  1997      39.25        39.25   
  Sara Rasmussen  1997      41.79        1:21.04   
  Sofie Jaensson  1997      40.49        2:01.53   
  Cajsa Ljunggren  1998      40.14        2:41.67   
                     
Linköpings ASS  1997  Linköpings Allmänna SS            2:42.52   
  Elise Gidlöf  1999      45.95        45.95   
  Elin Elm  1998      39.11        1:25.06   
  Lovisa Lampi  1999      41.73        2:06.79   
  Emma Magnusson  1998      35.73        2:42.52   
                     
SK Strängnäs Frisimmare 1  1999  SK Strängnäs Frisimmare            2:43.20   
  Lisa Eriksson  1998      38.62        38.62   
  Anna Eriksson  1999      40.69        1:19.31   
  Madeleine Porshagen  1997      41.38        2:00.69   
  Emma Bergkvist  2000      42.51        2:43.20   
                     
Västerås SS Lag 2  1997  Västerås Simsällskap            2:45.54   
  Madeleine Olofsson  1997      39.48        39.48   
  Frida Byström  1998      39.57        1:19.05   
  Amanda Nyback  1997      44.89        2:03.94   
  Emilia Lindh  1997      41.60        2:45.54   
                     
10  Skuru Lag 2 Dam  1999  Skuru Idrottsklubb            2:46.83   
  Sofia von Sydow  1997      39.57        39.57   
  Lise Öberg  1998      43.59        1:23.16   
  Ylva Dahlstedt  1997      42.55        2:05.71   
  Frida Kimander  1999      41.12        2:46.83   
                     
11  Norrköpings KK Lag 2  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:49.23   
  Sara Wallberg  1999      43.26        43.26   
  Ebba Nyman  1998      41.25        1:24.51   
  Jennifer Goding  1998      42.76        2:07.27   
  Tilde Malm  1999      41.96        2:49.23   
                     
12  Skk Damer [1997]  1997  Stockholms Kappsimningsklubb            2:49.41   
  Ebba Nylander  1998      42.96        42.96   
  Oda Rabenius  1997      42.55        1:25.51   
  Alma Karlsson  1999      43.49        2:09.00   
  Julia Blomquist  1998      40.41        2:49.41   
                     
13  Ludvika SS - Småproffsen  1997  Ludvika Simsällskap            2:52.42   
  Julia Karlsson  1998      37.76        37.76   
  Anna Miram  1999      43.80        1:21.56   
  Jacqueline Larsson  1999      45.39        2:06.95   
  Frida Lannhard  2000      45.47        2:52.42   
                     
14  Upsala S Damer [1997]  1997  Upsala Simsällskap            2:58.31   
  Julia Norlin  1998      46.80        46.80   
  Saga Söderberg  1997      44.44        1:31.24   
  Miranda Söderberg  1999      46.73        2:17.97   
  Linnéa Carlsson  1998      40.34        2:58.31   
                     
15  Nässjö SLS Lag 1  1997  Nässjö SLS            3:10.31   
  Emma Johansson  1997      44.25        44.25   
  Angelica Stark  1999      46.54        1:30.79   
  Annie Hegmegi  2003      51.76        2:22.55   
  Hanna Eriksson  1999      47.76        3:10.31   
                     
                     
 
Gren 69, 4X50m Rygg Herrar 13 o Y, Finaler 
13 år och yngre: NKK 2:22.10 2002-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Norrköpings KK Lag 1  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:28.81   
  Hampus Lovinge  1998      35.82        35.82   
  Hugo Rydberg  1998      40.67        1:16.49   
  Alexander Frost  1997      37.91        1:54.40   
  David Josefsson  1997      34.41        2:28.81   
                     
Skuru Lag 1 Herr  1999  Skuru Idrottsklubb            2:29.28   
  Hannes Hjärne  1997      36.57        36.57   
  William Lulek  1998      37.59        1:14.16   
  Andre Filipsson  1999      38.89        1:53.05   
  Nisse Jansson  1997      36.23        2:29.28   
                     
Norrköpings KK Lag 2  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:45.87   
  Axel Podéus  1997      40.20        40.20   
  Matthias Sandström-Karlss  1998      43.88        1:24.08   
  Calle Lindroth  1998      42.05        2:06.13   
  Anton Karlsson  1997      39.74        2:45.87   
                     
Upsala S Herrar [1997]  1997  Upsala Simsällskap            2:47.48   
  David Wimmerstedt  1997      35.63        35.63   
  Sean Johansson  1997      39.83        1:15.46   
  Karl Dannfors  1999      46.50        2:01.96   
  Philip Dannfors  1999      45.52        2:47.48   
                     
Nässjö SLS Lag 1  1997  Nässjö SLS            2:48.44   
  William Myrlander  1997      36.21        36.21   
  Victor Johansson  1998      42.69        1:18.90   
  Jonathan Myrlander  2000      44.18        2:03.08   
  Oskar Hegmegi  2001      45.36        2:48.44   
                     
Västerås SS  1997  Västerås Simsällskap            2:49.50   
  Lukas Steiner  1998      36.82        36.82   
  Anton Johansson  1999      46.33        1:23.15   
  Gustav Ejdersund  1998      41.45        2:04.60   
  Harald Brobacke  1999      44.90        2:49.50   
                     
Ludvika SS - Indians  1997  Ludvika Simsällskap            DSQ   
  Henrik Bransell  1999      50.36        50.36   
                     
                     
 
Gren 70, 200m Medley Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Emilia Nilsson 2:29.52 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    29.49  1:07.71  1:51.85    2:24.38  16-99 Åldersgrupp Rekord 
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    31.66  1:11.31  1:52.10    2:25.41   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    30.93  1:09.62  1:51.44    2:25.54   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    32.13  1:11.30  1:56.51    2:30.52   
Renee Huuva  1990  Stockholms Kappsimningsklubb    32.44  1:14.40  1:58.53    2:33.62   
Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening    32.61  1:13.74  1:57.31    2:34.04   
Ebba Rosenquist  1989  Stockholms Kappsimningsklubb    31.49  1:14.83  2:01.84    2:36.76   
Ulrika Bygdeman  1993  Skuru Idrottsklubb    34.76  1:17.50  2:03.11    2:40.66   
Lykke Koch  1994  Uddevalla Sim    35.62  1:17.95  2:03.65    2:40.72   
10  Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.11  1:14.76  2:03.24    2:41.94   
11  Rebecka Ek  1994  Karlskoga Simförening    36.81  1:20.05  2:05.72    2:42.08   
12  Martina Johansson  1994  Kalmar Simsällskap    35.85  1:15.86  2:04.36    2:42.14   
13  Felicia Lidström  1994  Upsala Simsällskap    33.92  1:17.58  2:04.51    2:43.56   
14  Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    36.31  1:17.21  2:08.89    2:49.13   
15  Amanda Stavås  1993  Anderstorps Simsällskap    37.15  1:23.09  2:11.76    2:50.95   
16  Linnea Kling  1993  Simklubben Nautilus    36.68  1:22.20  2:10.45    2:52.37   
                     
 
Gren 71, 200m Medley Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Sara Thydén 2:25.42 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    32.91  1:15.30  2:00.58    2:36.42   
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    34.96  1:18.69  2:03.79    2:38.71   
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    35.39  1:16.57  2:03.17    2:39.05   
Victoria Forsman  1995  Linköpings Allmänna SS    33.56  1:16.81  2:01.04    2:39.95   
Lovisa Malmberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    34.30  1:17.69  2:05.64    2:42.39   
Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    35.04  1:18.15  2:05.47    2:42.79   
Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    36.48  1:18.41  2:09.02    2:45.14   
Jenny Sjölund  1996  Kalmar Simsällskap    35.69  1:18.59  2:09.02    2:46.27   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    36.55  1:19.14  2:08.51    2:46.84   
10  Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.68  1:22.35  2:07.22    2:46.89   
11  Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    35.22  1:20.17  2:09.76    2:49.31   
12  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    36.40  1:19.43  2:10.94    2:49.36   
13  Frida Lundbergh  1995  Ljungby Simsällskap    38.34  1:24.65  2:12.69    2:51.24   
14  Josefine Norlin  1996  Upsala Simsällskap    37.94  1:24.44  2:16.24    2:52.51   
15  Julia Dannfors  1995  Upsala Simsällskap    39.49  1:24.28  2:15.87    2:52.92   
16  Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening    36.73  1:27.55  2:15.12    2:56.74   
                     
 
Gren 72, 200m Medley Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Emilia Nilsson 2:36.89 2000-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.96  1:12.29  1:59.23    2:33.87  12-13 Åldersgrupp Rekord 
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    33.83  1:15.37  2:04.27    2:40.75   
Alice Ståhle  1997  Västerås Simsällskap    35.87  1:17.02  2:04.66    2:42.44   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    34.70  1:17.73  2:07.43    2:43.79   
Maria Lövgren  1997  Västerås Simsällskap    34.90  1:19.99  2:07.84    2:45.22   
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    35.41  1:19.63  2:08.34    2:47.76   
Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap    40.21  1:22.76  2:10.68    2:48.53   
Frida Byström  1998  Västerås Simsällskap    37.97  1:24.13  2:13.76    2:49.57   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    35.76  1:18.01  2:10.87    2:49.82   
10  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    36.81  1:18.82  2:11.76    2:50.98   
11  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim    36.21  1:20.62  2:13.02    2:52.08   
12  Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS    36.59  1:19.81  2:14.31    2:53.53   
13  Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb    36.58  1:22.16  2:11.73    2:53.99   
14  Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb    38.36  1:24.21  2:17.45    2:58.16   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap            DSQ   
Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 73, 200m Medley Damer 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Jeanette Reinert 2:46.44 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    36.78  1:21.99  2:11.09    2:51.73   
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.23  1:26.22  2:19.44    2:57.99   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.41  1:29.35  2:20.13    2:58.15   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.77  1:29.77  2:19.96    2:58.91   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    39.63  1:27.66  2:23.02    3:06.15   
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    41.75  1:31.60  2:26.89    3:07.56   
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    43.12  1:30.57  2:26.09    3:09.23   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    42.56  1:33.83  2:28.77    3:10.43   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    38.84  1:31.65  2:28.59    3:11.30   
10  Linnéa Sjödahl  2000  Ljungby Simsällskap    45.61  1:33.52  2:31.80    3:16.35   
11  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    46.34  1:38.54  2:33.30    3:16.87   
12  Gabriella Sanftleben  1999  Uddevalla Sim    47.42  1:38.88  2:33.70    3:20.85   
13  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    44.87  1:38.88  2:34.44    3:22.63   
14  Miranda Söderberg  1999  Upsala Simsällskap    46.17  1:38.77  2:38.44    3:23.94   
15  Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    44.09  1:38.64  2:39.83    3:28.89   
16  Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians    53.19  1:45.63  2:40.35    3:34.14   
                     
 
Gren 74, 200m Medley Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Tobias Törnström 2:19.72 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    28.36  1:01.92  1:41.75    2:13.02  16-99 Åldersgrupp Rekord 
Samuel Bälter  1991  Linköpings Allmänna SS    27.97  1:04.18  1:45.34    2:18.18   
Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    29.78  1:08.33  1:45.69    2:18.90   
Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    30.97  1:08.54  1:49.95    2:23.03   
Philip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    29.12  1:08.63  1:53.06    2:25.06   
Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    31.04  1:09.23  1:53.18    2:28.39   
Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    31.00  1:11.33  1:58.41    2:30.67   
Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim    32.35  1:10.46  1:56.16    2:31.40   
Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.22  1:10.59  1:56.54    2:33.63   
10  Nicklas Jansson  1992  Skuru Idrottsklubb    33.40  1:14.54  2:00.99    2:40.17   
11  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS    30.71  1:12.70  2:00.52    2:40.90   
12  Niclas Mauritzson  1994  Örebro Simallians    32.81  1:17.31  2:03.79    2:43.61   
13  Christian Isaksson  1990  Karlskoga Simförening    32.84  1:16.76  2:03.02    2:44.50   
14  Johan Pettersson  1994  Upsala Simsällskap    33.69  1:19.37  2:07.00    2:45.11   
15  Carl Winlöf  1994  Upsala Simsällskap    34.79  1:19.93  2:07.89    2:45.85   
16  Emil Dahlbom  1994  Upsala Simsällskap    34.35  1:18.88  2:09.75    2:46.50   
                     
 
Gren 75, 200m Medley Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Zacharias Sjöberg 2:24.35 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    29.58  1:05.48  1:45.66    2:18.26  14-15 Åldersgrupp Rekord 
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.70  1:06.77  1:53.40    2:27.61   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.77  1:09.77  1:58.12    2:30.72   
Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS    31.82  1:13.02  1:58.05    2:33.74   
David Larsson  1996  Kalmar Simsällskap    32.32  1:12.34  2:00.00    2:35.03   
Marcus Johansson  1995  Nässjö SLS    31.57  1:13.29  2:01.40    2:35.08   
Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap    31.97  1:13.55  1:58.56    2:36.55   
André Lauri  1996  Karlskoga Simförening    33.41  1:15.95  2:00.47    2:36.63   
Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    33.30  1:15.26  2:01.28    2:36.66   
10  Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap    31.55  1:14.82  2:03.41    2:37.18   
11  Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    34.70  1:17.12  2:02.15    2:38.01   
12  Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena    32.34  1:13.30  2:03.18    2:38.88   
13  August Eriksson  1995  Västerås Simsällskap    36.50  1:18.35  2:03.37    2:38.91   
14  Jesper Skoglund  1995  Uddevalla Sim    32.68  1:14.28  2:02.87    2:40.01   
15  John Classon  1995  Kalmar Simsällskap    33.31  1:14.32  2:04.80    2:42.19   
Johan Andersson  1995  Uddevalla Sim            DSQ   
                     
 
Gren 76, 200m Medley Herrar 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Oskar Ekström 2:27.41 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    31.51  1:09.20  1:52.89    2:26.78  12-13 Åldersgrupp Rekord 
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    32.92  1:11.98  1:55.47    2:27.40   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    33.11  1:14.77  2:03.91    2:37.93   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.50  1:15.06  2:03.24    2:40.39   
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    32.73  1:15.66  2:03.91    2:41.07   
Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    35.04  1:17.75  2:05.94    2:42.55   
Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    34.79  1:18.50  2:06.58    2:44.08   
William Myrlander  1997  Nässjö SLS    35.06  1:18.48  2:08.84    2:46.41   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.60  1:22.40  2:11.48    2:47.77   
10  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    38.28  1:21.42  2:11.46    2:48.58   
11  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    36.39  1:21.38  2:10.55    2:48.65   
12  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap    36.16  1:21.19  2:11.36    2:49.27   
13  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    34.49  1:20.05  2:13.35    2:51.73   
14  Nisse Jansson  1997  Skuru Idrottsklubb    37.84  1:21.91  2:15.37    2:53.99   
15  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    36.47  1:21.70  2:14.78    2:55.10   
Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 77, 200m Medley Herrar 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt 2:36.55 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    37.67  1:23.47  2:17.45    2:54.87   
Adam Koponen  1999  Hultsfreds Simsällskap    39.57  1:25.73  2:19.13    2:57.29   
Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    42.65  1:32.94  2:33.05    3:18.04   
Karl Dannfors  1999  Upsala Simsällskap    50.22  1:44.39  2:43.76    3:31.39   
Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    50.68  1:45.80  2:47.05    3:32.22   
Emil Söderholm  1999  Ludvika Simsällskap    48.74  1:47.02  2:51.40    3:37.32   
Viktor Sjöström  2001  Alingsås SLS    59.72  1:57.47  3:06.92    3:56.93   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS            DNF   
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap            DSQ   
Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap            DSQ   
Manne Holgersson  1999  Alingsås SLS            DSQ   
                     
 
Gren 78, 50m Bröstsim Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Elin Andersson 33.09 2008-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS            33.45   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            35.17   
Erica Ackerstierna  1992  Simklubben Ena            35.49   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS            35.91   
Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening            36.19   
Renee Huuva  1990  Stockholms Kappsimningsklubb            36.23   
Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb