Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre    Utskriftsdatum  12 juli 2009   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:19   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
 
 
Gren 1, 50m Fjäril Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Erika Hegestig 29.00 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.29   
Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg            31.63   
Jessica Grund  1993  Västerås Simsällskap            32.23   
Lina Colvås  1992  Värnamo Simsällskap            32.25   
Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg            32.56   
Lisethe Karlsson  1991  Fagersta Simklubb            32.67   
Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.68   
Caroline Johansson  1993  Linköpings Allmänna SS            32.92   
Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.08   
10  Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.14   
11  Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.34   
12  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.68   
13  Sophie Almqvist-Andersson  1993  Fagersta Simklubb            33.78   
14  Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg            33.89   
15  Josefine Ohlsson  1993  Värnamo Simsällskap            34.30   
16  Lizette Berggården  1993  Linköpings Allmänna SS            34.40   
17  Hanna Skogefors  1993  Värnamo Simsällskap            34.56   
18  Amelia Andersson  1990  Örebro Simallians            34.58   
19  Rebecca Bergström  1993  Örebro Simallians            34.82   
20  Fanny Ericsson  1993  Värnamo Simsällskap            34.96   
21  Amanda Stavås  1993  Anderstorps Simsällskap            35.31   
22  Josefin Eriksson  1992  Linköpings Allmänna SS            35.38   
23  Linnea Kling  1993  Simklubben Nautilus            35.57   
24  Sara Birgersson  1993  Västerås Simsällskap            36.11   
25  Evelina Pettersson-Bååth  1991  Örebro Simallians            37.45   
26  Alexandra Andersson  1993  Simklubben Elfsborg            38.25   
Johanna Svensson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 2, 50m Fjärilsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Kristin Boström 30.99 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap            30.82  14-15 Åldersgrupp Rekord 
Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS            31.41   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap            31.69   
Maria Bergqvist  1995  Linköpings Allmänna SS            32.86   
Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.92   
Cornelia Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap            33.28   
Alice Rigbäck  1994  Örebro Simallians            33.40   
Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap            33.44   
Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.70   
10  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970            34.11   
11  Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap            34.49   
11  Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap            34.49   
13  Sabina Franzén  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.79   
14  Ida Augustsson  1994  Simklubben Nautilus            35.25   
15  Victoria Forsman  1995  Linköpings Allmänna SS            35.34   
16  Jasmine Elgh  1995  Jönköpings Simsällskap            35.36   
17  Maria Schultzén  1995  Linköpings Allmänna SS            35.44   
18  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.04   
19  Hannah Ullhamre  1994  Linköpings Allmänna SS            36.37   
20  Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben 1970            36.68   
21  Vendela Juberg  1995  Nässjö SLS            37.10   
22  Hanna Larsson  1995  Simklubben Elfsborg            37.18   
23  Anna Oskar  1995  Västerås Simsällskap            37.41   
24  Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap            37.45   
25  Boel Knutson  1995  Simklubben Elfsborg            38.18   
26  Gabriella Ståhl  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.63   
27  Elna Eriksson  1995  Linköpings Allmänna SS            38.92   
28  Mirjam de Reuver  1994  Örebro Simallians            39.12   
29  Melissa Mihaljuk Olsson  1995  Västerås Simsällskap            40.24   
30  Victoria Hellgren  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            41.05   
31  Fanny Ryhman  1995  Anderstorps Simsällskap            41.15   
Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS            DSQ   
                     
 
Gren 3, 50m Fjärilsim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Petra Carlsson 30.94 2002-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.68  12-13 Åldersgrupp Rekord 
Nathalie Larsson  1996  Örebro Simallians            31.81   
Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap            32.52   
Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap            32.69   
Maria Lövgren  1997  Västerås Simsällskap            34.30   
Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb            34.47   
Mana Shams  1996  Jönköpings Simsällskap            34.50   
Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.30   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap            35.72   
10  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS            35.78   
11  Karin Sjöberg  1997  Motala Simsällskap            35.82   
12  Karin Åström  1997  Värnamo Simsällskap            35.92   
13  Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.10   
14  Ida Johansson  1996  Simklubben Nautilus            36.23   
15  Ida Fahlborg  1996  Simsällskapet Kanalen            36.27   
16  Sofia Johannesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.40   
17  Sarah Turesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.90   
18  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.92   
19  Emelia Karlsson  1997  Jönköpings Simsällskap            37.24   
20  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap            37.28   
21  Cecilia Johansson  1996  Jönköpings Simsällskap            37.65   
22  Amanda Knudsen  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            37.95   
23  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap            38.04   
24  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.19   
25  Cajsa Törnqvist  1996  Åsundens Simsällskap            38.20   
26  Sara Ytterström  1996  Simklubben Nautilus            38.82   
27  Camilla Ullberg  1997  Åsundens Simsällskap            39.23   
28  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS            39.63   
29  My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            40.12   
30  Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap            40.33   
31  Alice Ståhle  1997  Västerås Simsällskap            40.34   
32  Tamara Juric  1997  Linköpings Allmänna SS            41.31   
33  Jessica Öhman  1997  Linköpings Allmänna SS            41.79   
34  Nancy Saliba  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            41.93   
35  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap            42.00   
36  Olivia Ståhl  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            42.18   
37  Johanna Nilsson  1996  Nässjö SLS            42.21   
38  Emilia Lindh  1997  Västerås Simsällskap            42.58   
39  Sara Engström  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            43.94   
40  Amanda Nyback  1997  Västerås Simsällskap            46.99   
                     
 
Gren 4, 50m Fjäril Damer 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Ellen Olsson 34.36 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap            34.60   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS            34.80   
Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS            36.52   
Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            39.70   
Kajsa Bengtsson  1999  Värnamo Simsällskap            39.77   
Frida Byström  1998  Västerås Simsällskap            39.96   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.02   
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS            40.94   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap            41.15   
10  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS            41.71   
11  Jennifer Goding  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            42.26   
12  Sara Arvidsson  1998  Örebro Simallians            42.39   
13  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            43.88   
14  Alice Mullern  1998  Jönköpings Simsällskap            44.02   
15  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg            44.94   
16  Beatrice Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            45.76   
17  Erica Pedersen  1998  Simklubben Elfsborg            46.70   
18  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            47.12   
19  Miranda Söderberg  1999  Upsala Simsällskap            47.41   
20  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            47.66   
21  Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS            47.74   
22  Matilda Holström  1998  Simklubben Elfsborg            52.40   
23  Emma Axelsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            53.46   
24  Malin Engström  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            54.50   
Moa Wikström  1998  Jönköpings Simsällskap            DNS   
Anna Odin  1999  Värnamo Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 5, 50m Fjäril Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Marcus Piehl 25.82 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mikael Larsson  1990  Västerås Simsällskap            28.27   
Daniel Pettersson  1991  Linköpings Allmänna SS            28.93   
Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.03   
Joakim Jonasson  1987  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.03   
Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS            29.16   
Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.18   
Håkon Brennhagen  1993  SSK Skjetten Svømming            29.19   
Christian Ellefors  1988  Västerås Simsällskap            29.44   
Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.47   
10  Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap            29.77   
11  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.13   
12  Adam Linderholm  1992  Simklubben Elfsborg            31.24   
13  Andreas Bodin  1992  Linköpings Allmänna SS            31.32   
14  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS            31.47   
15  David Gustavsson  1992  Simklubben Elfsborg            31.90   
Mattias Fahlén  1992  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 6, 50m Fjärilsim Herrar14-15, Finaler 
14 - 15 år: Jonathan Kling 28.11 2008-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hannes Ronnerheim  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.16   
Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap            31.11   
Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap            31.99   
Niclas Mauritzson  1994  Örebro Simallians            32.61   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap            33.42   
Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.69   
Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.82   
Nehro Pourian  1994  Västerås Simsällskap            35.27   
Kevin Kilit  1995  Jönköpings Simsällskap            35.69   
10  Erik Sejmyr  1994  Linköpings Allmänna SS            35.71   
11  Johan Ulander  1995  Linköpings Allmänna SS            36.59   
12  Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.63   
13  Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.65   
14  David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.16   
15  Patrik Bjärterot  1995  Jönköpings Simsällskap            38.61   
16  Martin Wikström  1995  Jönköpings Simsällskap            38.63   
17  Pontus Johansson  1994  Simklubben Elfsborg            43.97   
                     
 
Gren 7, 50m Fjärilsim Herrar12-13, Finaler 
12 - 13 år: Oskar Ekström 29.12 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap            30.30   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            31.53   
Zackarias Holmstrand  1996  Anderstorps Simsällskap            31.81   
Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS            32.02   
David Wimmerstedt  1997  Upsala Simsällskap            32.16   
Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians            32.53   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap            32.66   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap            32.77   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.10   
10  Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap            33.12   
11  Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap            33.51   
12  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap            34.35   
13  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.74   
14  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb            35.84   
15  Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap            35.87   
16  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.25   
17  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            36.35   
18  Pontus Askmalm  1996  Linköpings Allmänna SS            36.87   
19  Casper Eriksson  1996  Simklubben Elfsborg            37.90   
20  Gunnar Granlund  1996  Västerås Simsällskap            37.96   
21  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.24   
22  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap            38.88   
23  Gabriel Johansson  1996  Simklubben Nautilus            39.13   
24  Kalle Svensson  1997  Lysekils Simsällskap            39.31   
25  David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.26   
26  Tim Petersson-Brolin  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            43.66   
27  Filip Wormeus  1997  Jönköpings Simsällskap            44.02   
28  Albin Lundell  1997  Simklubben Elfsborg            44.85   
29  Andre Söderhäll  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            45.72   
29  Roberto Dobrescu  1997  Jönköpings Simsällskap            45.72   
31  Jakob Odin  1997  Värnamo Simsällskap            47.28   
Alexander Karlstedt  1997  Västerås Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 8, 50m Fjäril Herrar 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt 32.57 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.34   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.15   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb            36.92   
Jesper Askenberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.37   
Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            39.90   
Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.08   
Lukas Steiner  1998  Simsällskapet Kanalen            40.61   
Daniel Engelson  1998  Linköpings Allmänna SS            41.72   
Robin Nordenstad  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            43.02   
10  Matthias Sandström-Karl  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            43.47   
11  Linus Eriksson  1998  Åsundens Simsällskap            44.63   
12  Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            46.04   
13  Gustav Ejdersund  1998  Västerås Simsällskap            46.18   
14  Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS            50.44   
15  Sebastian Ståhl  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            53.73   
16  Erik Bjärterot  1998  Jönköpings Simsällskap            56.15   
17  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            59.05   
Samuel Saliba  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
Konrad Ekström  1998  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 9, 100m Rygg Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Erika Hegestig 1:06.19 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg    36.31        1:14.44   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.91        1:16.45   
Caroline Johansson  1993  Linköpings Allmänna SS    36.92        1:17.30   
Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.94        1:17.75   
Sophie Almqvist-Andersson  1993  Fagersta Simklubb    38.19        1:17.85   
Malin Thunholm  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.86        1:18.53   
Felicia Fredriksson  1993  Örebro Simallians    38.20        1:19.79   
Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg    39.52        1:20.18   
Jessica Grund  1993  Västerås Simsällskap    38.76        1:20.41   
10  Johanna Vinefur  1992  Örebro Simallians    38.94        1:20.91   
11  Lizette Berggården  1993  Linköpings Allmänna SS    38.37        1:21.01   
12  Sara Birgersson  1993  Västerås Simsällskap    41.54        1:23.53   
13  Jennie Norblad  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.37        1:27.68   
14  Alexandra Andersson  1993  Simklubben Elfsborg    42.86        1:29.01   
                     
 
Gren 10, 100m Ryggsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Sara Thydén 1:09.03 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap    36.09        1:12.90   
Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap    36.40        1:13.87   
Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.45        1:15.40   
Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    37.73        1:17.95   
Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS    38.13        1:19.27   
Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS    38.74        1:19.49   
Ida Augustsson  1994  Simklubben Nautilus    39.79        1:21.48   
Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS    39.13        1:21.67   
Maria Schultzén  1995  Linköpings Allmänna SS    39.53        1:21.79   
10  Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben 1970    40.16        1:22.05   
11  Victoria Forsman  1995  Linköpings Allmänna SS    40.31        1:22.60   
12  Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.86        1:23.94   
13  Boel Knutson  1995  Simklubben Elfsborg    42.41        1:29.02   
14  Victoria Hellgren  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.57        1:29.05   
15  Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap    43.14        1:29.09   
16  Sabina Franzén  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.79        1:31.44   
17  Gabriella Ståhl  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.02        1:32.75   
18  Anna Oskar  1995  Västerås Simsällskap    44.84        1:33.97   
19  Melissa Mihaljuk Olsson  1995  Västerås Simsällskap    47.29        1:34.97   
20  Elna Eriksson  1995  Linköpings Allmänna SS    48.13        1:41.25   
Fanny Ahlqvist  1994  Värnamo Simsällskap            DNS   
Annie Nilsson  1995  Åsundens Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Josefin Molin 1:14.68 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nathalie Larsson  1996  Örebro Simallians    35.25        1:13.54  12-13 Åldersgrupp Rekord 
Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap    37.21        1:16.10   
Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.24        1:18.24   
Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap    37.72        1:18.26   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    38.91        1:20.03   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    39.42        1:20.89   
Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS    39.82        1:21.23   
My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.55        1:22.14   
Karin Åström  1997  Värnamo Simsällskap    40.43        1:22.21   
10  Emelia Karlsson  1997  Jönköpings Simsällskap    40.47        1:22.56   
11  Sofia Johannesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.49        1:23.28   
12  Maria Lövgren  1997  Västerås Simsällskap    41.72        1:23.40   
13  Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap    41.03        1:23.58   
14  Cajsa Törnqvist  1996  Åsundens Simsällskap    42.31        1:23.63   
15  Mana Shams  1996  Jönköpings Simsällskap    41.33        1:23.94   
16  Karin Sjöberg  1997  Motala Simsällskap    41.92        1:24.24   
17  Amanda Knudsen  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.47        1:25.18   
18  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.93        1:25.61   
19  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.27        1:25.63   
20  Angelica Yngvesson  1996  Simklubben Elfsborg    42.03        1:27.67   
21  Alice Ståhle  1997  Västerås Simsällskap    43.18        1:27.76   
22  Ida Johansson  1996  Simklubben Nautilus    42.49        1:27.95   
23  Ida Fahlborg  1996  Simsällskapet Kanalen    42.10        1:28.65   
24  Sara Ytterström  1996  Simklubben Nautilus    43.00        1:28.71   
25  Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb    42.33        1:29.09   
26  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    42.63        1:29.41   
27  Cecilia Johansson  1996  Jönköpings Simsällskap    44.06        1:29.49   
28  Sara Engström  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.66        1:29.72   
29  Sarah Turesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.50        1:29.92   
30  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    43.97        1:30.21   
31  Camilla Ullberg  1997  Åsundens Simsällskap    44.46        1:31.02   
32  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS    43.99        1:31.23   
33  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap    44.59        1:31.29   
34  Olivia Ståhl  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.99        1:31.93   
35  Sofie Palm  1996  Linköpings Allmänna SS    44.91        1:32.83   
36  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.33        1:32.96   
37  Jessica Öhman  1997  Linköpings Allmänna SS    45.50        1:33.21   
38  Nancy Saliba  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.68        1:33.94   
39  Isabella Hellgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    46.46        1:34.27   
40  Elin Löwstedt  1996  Västerås Simsällskap    46.75        1:35.77   
41  Tamara Juric  1997  Linköpings Allmänna SS    47.46        1:37.11   
42  Emilia Lindh  1997  Västerås Simsällskap    49.00        1:38.66   
43  Michelle Petersson  1997  Linköpings Allmänna SS    46.87        1:40.06   
44  Amanda Nyback  1997  Västerås Simsällskap    49.90        1:41.87   
45  Julia Andersson  1997  Linköpings Allmänna SS    50.45        1:42.78   
46  Sara Nilsson  1996  Åsundens Simsällskap    56.39        1:56.25   
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 12, 100m Ryggsim Damer 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Jeanette Reinert 1:19.15 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    40.18        1:21.46   
Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS    40.27        1:21.95   
Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.25        1:25.36   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    42.14        1:26.79   
Frida Byström  1998  Västerås Simsällskap    46.26        1:31.83   
Sara Arvidsson  1998  Örebro Simallians    45.73        1:33.08   
Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.65        1:33.54   
Alice Mullern  1998  Jönköpings Simsällskap    46.50        1:35.85   
Kajsa Bengtsson  1999  Värnamo Simsällskap    47.34        1:37.90   
10  Beatrice Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    48.92        1:39.14   
11  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    48.61        1:39.23   
12  Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS    48.27        1:40.07   
13  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    49.43        1:40.45   
14  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    51.31        1:41.18   
15  Ella Nordanskog  1998  Linköpings Allmänna SS            1:41.70   
16  Emma Axelsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    50.61        1:43.92   
17  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    49.69        1:44.31   
18  Jennifer Goding  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    50.38        1:44.35   
19  Moa Wikström  1998  Jönköpings Simsällskap    49.95        1:44.65   
20  Anna Odin  1999  Värnamo Simsällskap            1:50.85   
21  Emma Hansson  1998  Åsundens Simsällskap    53.67        1:51.42   
22  Matilda Holström  1998  Simklubben Elfsborg    55.22        1:51.73   
23  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    1:02.69        2:10.44   
Emma Ydreskog  1998  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 13, 100m Rygg Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Linus Kanth 1:02.28 2008-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mikael Larsson  1990  Västerås Simsällskap    32.30        1:06.54   
Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap    35.21        1:10.48   
Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    34.55        1:10.94   
Håkon Brennhagen  1993  SSK Skjetten Svømming    34.61        1:11.31   
Adam Linderholm  1992  Simklubben Elfsborg    35.20        1:14.00   
David Gustavsson  1992  Simklubben Elfsborg    36.05        1:15.43   
Daniel Pettersson  1991  Linköpings Allmänna SS    36.38        1:16.31   
Andreas Bodin  1992  Linköpings Allmänna SS    39.31        1:20.60   
                     
 
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Jacob Fredriksson 1:07.03 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap    33.17        1:09.07   
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    34.69        1:12.03   
Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap    35.96        1:15.05   
Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians    35.17        1:15.34   
Viktor Johnsson  1994  Linköpings Allmänna SS    36.47        1:15.82   
Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    37.52        1:15.90   
Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    35.87        1:16.28   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    38.21        1:19.07   
Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.61        1:20.72   
10  Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.84        1:22.31   
11  Kevin Kilit  1995  Jönköpings Simsällskap    41.89        1:24.16   
12  Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.25        1:25.39   
13  David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.36        1:26.20   
14  Nehro Pourian  1994  Västerås Simsällskap    41.05        1:27.20   
15  Patrik Bjärterot  1995  Jönköpings Simsällskap    45.17        1:31.35   
16  Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.50        1:32.49   
17  Pontus Johansson  1994  Simklubben Elfsborg    48.42        1:33.73   
Johan Ulander  1995  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 15, 100m Ryggsim Herrar 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Linus Junefeldt 1:09.47 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap    36.75        1:13.59   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    37.03        1:14.22   
Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    37.01        1:17.46   
Erik Nyström  1996  Simklubben Nautilus    38.10        1:18.31   
David Wimmerstedt  1997  Upsala Simsällskap    38.34        1:20.25   
David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.40        1:20.35   
Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS    40.31        1:22.14   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    40.33        1:22.60   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    40.01        1:23.04   
10  Edin Ramic  1996  Värnamo Simsällskap    41.66        1:24.01   
11  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.42        1:24.88   
12  Pontus Askmalm  1996  Linköpings Allmänna SS    40.26        1:25.03   
13  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    42.06        1:25.13   
14  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.42        1:25.68   
15  Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap    42.43        1:26.33   
16  Gunnar Granlund  1996  Västerås Simsällskap    42.01        1:26.78   
17  Casper Eriksson  1996  Simklubben Elfsborg    42.78        1:27.03   
18  Kalle Svensson  1997  Lysekils Simsällskap    42.84        1:27.39   
19  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.09        1:27.58   
20  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.38        1:27.60   
21  Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    45.26        1:28.88   
22  Filip Wormeus  1997  Jönköpings Simsällskap    45.07        1:31.96   
23  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    44.70        1:32.23   
24  Nils Ydreskog  1996  Linköpings Allmänna SS    45.87        1:33.07   
25  Albin Lundell  1997  Simklubben Elfsborg    45.46        1:35.23   
26  Roberto Dobrescu  1997  Jönköpings Simsällskap    47.08        1:35.71   
27  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap    45.82        1:36.53   
28  Tim Petersson-Brolin  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.37        1:38.05   
29  Jakob Odin  1997  Värnamo Simsällskap    48.65        1:38.25   
30  Andre Söderhäll  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.42        1:42.41   
Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg            DSQ   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Ryggsim Herrar 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt 1:13.17 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.44        1:17.75   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.49        1:22.43   
Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.68        1:27.69   
Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.98        1:27.84   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    42.19        1:28.79   
Jesper Askenberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.61        1:29.73   
Daniel Engelson  1998  Linköpings Allmänna SS    44.39        1:29.97   
Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.43        1:32.22   
Lukas Steiner  1998  Simsällskapet Kanalen    43.53        1:32.47   
10  Gustav Ejdersund  1998  Västerås Simsällskap    46.40        1:36.54   
11  Matthias Sandström-Karl  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    49.39        1:39.25   
12  Konrad Ekström  1998  Linköpings Allmänna SS    49.97        1:41.69   
13  Robin Nordenstad  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    50.41        1:41.82   
14  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    49.48        1:41.91   
15  Sebastian Ståhl  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    50.50        1:43.52   
16  Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    52.05        1:45.31   
17  Samuel Saliba  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    52.40        1:46.43   
18  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    51.82        1:46.68   
19  Erik Bjärterot  1998  Jönköpings Simsällskap    54.37        1:49.85   
Caspian Süsskind  1998  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Adam Kindstrand  2000  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 17, 200m Fjäril Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Madeleine Stein 2:27.83 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.70  1:12.81  1:55.42    2:37.12   
Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg    34.35  1:14.56  1:57.05    2:39.10   
Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.50  1:17.37  2:00.69    2:43.97   
Amelia Andersson  1990  Örebro Simallians    37.54  1:24.51  2:15.68    3:10.94   
Josefin Eriksson  1992  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Josefine Ohlsson  1993  Värnamo Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 18, 200m Fjärilsim Damer14-15, Finaler 
14 - 15 år: Sara Thydén 2:25.07 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    35.01  1:15.52  1:58.12    2:37.89   
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap    33.29  1:11.38  1:55.71    2:41.77   
Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    35.84  1:18.87  2:02.56    2:46.72   
Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    35.39  1:17.42  2:00.84    2:46.79   
Cornelia Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    36.11  1:18.93  2:04.48    2:50.51   
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    35.79  1:19.07  2:04.93    2:51.74   
Jasmine Elgh  1995  Jönköpings Simsällskap    39.64  1:25.79  2:13.21    2:59.96   
Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS    37.77  1:27.51  2:16.95    3:09.53   
Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap    39.64  1:29.53  2:20.15    3:11.43   
                     
 
Gren 21, 1500m Frisim Herrar Öppen, Finaler 
0 år och äldre: Tobias Svensson 17:08.31 2008-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap    1:07.61  2:21.33  3:36.25  4:51.37  18:26.70   
          6:06.14  7:20.71  8:34.82  9:49.09     
          11:03.79  12:18.03  13:32.12  14:45.75     
          16:00.24  17:14.66         
Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg    1:08.92  2:23.38  3:38.73  4:54.07  18:47.04   
          6:09.27  7:23.26  8:39.10  9:55.03     
          11:11.84  12:28.78  13:44.71  15:00.31     
          16:16.06  17:31.66         
Jörgen Gundersen  1995  SSK Skjetten Svømming    1:08.95  2:22.99  3:38.14  4:53.95  18:57.22   
          6:10.47  7:26.83  8:42.70  9:58.76     
          11:15.29  12:31.87  13:48.48  15:05.61     
          16:23.26  17:40.35         
Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    1:09.22  2:24.75  3:40.68  4:56.89  19:03.01   
          6:13.30  7:30.20  8:46.98  10:04.19     
          11:21.66  12:39.05  13:55.72  15:13.15     
          16:30.14  17:47.35         
Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    1:14.92  2:34.81  3:53.18  5:11.60  19:18.28   
          6:29.88  7:48.00  9:05.41  10:22.88     
          11:39.41  12:56.02  14:13.18  15:29.81     
          16:46.81  18:03.38         
Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    1:13.09  2:33.15  3:54.45  5:16.50  20:20.40   
          6:38.87  8:01.41  9:23.94  10:46.63     
          12:09.70  13:31.30  14:54.26  16:15.69     
          17:38.39  19:00.48         
Gabriel Johansson  1996  Simklubben Nautilus    1:15.94  2:37.45  4:00.86  5:25.76  20:37.91   
          6:49.97  8:13.10  9:35.87  10:58.37     
          12:19.72  13:44.09  15:08.33  16:31.58     
          17:54.70  19:17.28         
Martin Wikström  1995  Jönköpings Simsällskap    1:17.63  2:42.21  4:09.99  5:37.95  21:30.69   
          7:05.39  8:31.28  11:25.14  12:53.12     
          14:19.80  15:46.61  17:13.72  18:41.34     
          20:08.12  21:30.69         
Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap    1:14.17  2:37.56  4:03.88  5:31.82  21:43.80   
          7:00.14  8:26.95  9:54.88  11:23.20     
          12:49.15  14:16.83  15:44.98  17:14.61     
          18:45.65  20:17.54         
10  Patrik Bjärterot  1995  Jönköpings Simsällskap    1:22.33  2:49.33  4:17.40  5:44.96  21:59.71   
          7:12.84  8:40.32  10:07.88  11:37.36     
          13:06.42  14:34.32  16:03.06  17:32.16     
          19:02.18  20:31.65         
Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap            DNS   
                     
                     
                     
                     
 
Gren 22, 400m Fri Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Rebecka Palm 4:39.21 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Lisethe Karlsson  1991  Fagersta Simklubb    1:08.37  2:21.72  3:35.34    4:48.07   
Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:09.46  2:25.16  3:40.73    4:52.42   
Malin Thunholm  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.58  2:23.23  3:39.25    4:52.61   
Fanny Ericsson  1993  Värnamo Simsällskap    1:12.41  2:29.25  3:46.89    5:06.24   
Hanna Skogefors  1993  Värnamo Simsällskap    1:11.85  2:30.93  3:51.71    5:11.32   
Jessica Grund  1993  Västerås Simsällskap    1:11.25  2:30.58  3:52.12    5:11.45   
Johanna Vinefur  1992  Örebro Simallians    1:15.88  2:37.75  3:59.63    5:21.26   
Johanna Johansson  1991  Linköpings Allmänna SS    1:17.14  2:38.75  4:01.75    5:21.91   
Jennie Norblad  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:16.05  2:37.79  4:00.94    5:22.95   
10  Josefin Eriksson  1992  Linköpings Allmänna SS    1:16.45  2:38.98  4:02.51    5:26.03   
11  Ida Malmsten  1993  Värnamo Simsällskap    1:18.88  2:44.55  4:08.69    5:30.32   
12  Alexandra Andersson  1993  Simklubben Elfsborg    1:17.69  2:43.21  4:09.90    5:33.93   
13  Evelina Pettersson-Bååth  1991  Örebro Simallians    1:17.03  2:43.27  4:10.20    5:36.09   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Frida Jakobsson 4:40.67 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap    1:08.90  2:22.48  3:36.76    4:49.35   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    1:12.38  2:27.71  3:40.32    4:52.23   
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap    1:10.27  2:25.63  3:42.07    4:56.01   
Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    1:10.72  2:25.87  3:41.69    4:56.04   
Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    1:10.46  2:27.15  3:44.09    4:59.74   
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    1:12.20  2:29.53  3:48.77    5:06.08   
Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    1:15.05  2:34.54  3:52.11    5:07.14   
Cornelia Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    1:13.81  2:33.09  3:51.51    5:07.50   
Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS    1:15.87  2:35.98  3:55.43    5:11.36   
10  Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap    1:13.25  2:32.36  3:52.84    5:12.07   
11  Ida Augustsson  1994  Simklubben Nautilus    1:15.00  2:36.84  3:58.94    5:20.33   
12  Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS    1:15.80  2:38.22  3:59.48    5:20.46   
13  Jasmine Elgh  1995  Jönköpings Simsällskap    1:16.80  2:39.08  4:01.18    5:21.31   
14  Vendela Juberg  1995  Nässjö SLS    1:17.45  2:40.03  4:02.52    5:22.30   
15  Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:14.35  2:41.42  4:10.22    5:33.63   
16  Boel Knutson  1995  Simklubben Elfsborg    1:13.43  2:39.03  4:10.64    5:37.92   
                     
 
Gren 24, 400m Frisim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Vilma Ekström 4:46.09 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap    1:11.61  2:28.65  3:45.77    5:00.31   
Karin Sjöberg  1997  Motala Simsällskap    1:12.64  2:30.00  3:47.71    5:00.78   
Emelia Karlsson  1997  Jönköpings Simsällskap    1:11.80  2:28.41  3:45.75    5:02.22   
Karin Åström  1997  Värnamo Simsällskap    1:14.59  2:33.83  3:53.79    5:12.26   
Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap    1:12.95  2:31.56  3:52.89    5:14.94   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:15.15  2:36.07  3:57.83    5:16.92   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    1:15.66  2:37.22  3:58.47    5:17.12   
Ida Johansson  1996  Simklubben Nautilus    1:14.65  2:35.69  3:57.63    5:17.59   
Mana Shams  1996  Jönköpings Simsällskap    1:15.26  2:36.88  3:59.25    5:20.72   
10  Cecilia Johansson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:16.60  2:39.01  4:02.20    5:22.75   
11  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:14.06  2:36.00  4:01.06    5:26.11   
12  Sarah Turesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:16.69  2:40.38  4:06.42    5:29.36   
13  Ida Fahlborg  1996  Simsällskapet Kanalen    1:17.27  2:43.92  4:10.98    5:33.32   
14  Amanda Knudsen  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:17.46  2:42.51  4:09.27    5:33.35   
15  Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb    1:16.71  2:42.27  4:10.42    5:35.37   
16  Sofia Johannesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:16.65  2:43.13  4:12.32    5:39.24   
17  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    1:21.34  2:51.75  4:21.07    5:45.20   
18  Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:18.17  2:45.38  4:16.14    5:45.43   
19  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:18.35  2:48.14  4:20.50    5:48.35   
20  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:19.04  2:49.89  4:23.31    5:52.65   
21  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    1:21.82  2:54.66  4:25.65    5:52.89   
22  Sofie Palm  1996  Linköpings Allmänna SS    1:24.90  2:56.94  4:27.38    5:56.64   
23  My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:21.89  2:53.59  4:28.17    5:58.74   
24  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS    1:21.46  2:55.68  4:30.71    6:03.13   
                     
 
Gren 25, 400m Frisim Damer 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Jeanette Reinert 5:08.98 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    1:16.22  2:40.19  4:04.54    5:26.68   
Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS    1:15.86  2:40.08  4:06.29    5:32.45   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    1:21.09  2:53.10  4:26.02    5:56.37   
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    1:25.85  3:02.37  4:36.74    6:07.57   
Beatrice Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    1:27.00  3:05.97  4:46.12    6:20.53   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    1:31.66  3:09.24  4:47.96    6:24.96   
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:27.61  3:06.53  4:48.15    6:25.63   
Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS    1:30.82  3:13.98  4:52.93    6:26.76   
Alice Mullern  1998  Jönköpings Simsällskap    1:30.24  3:12.63  4:53.66    6:29.26   
10  Kajsa Bengtsson  1999  Värnamo Simsällskap    1:30.10  3:13.79  4:52.65    6:31.17   
11  Jennifer Goding  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:33.62  3:17.50  5:01.67    6:38.13   
12  Moa Wikström  1998  Jönköpings Simsällskap    1:32.83  3:14.95  4:59.23    6:38.37   
13  Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:32.00  3:19.75  5:09.17    6:48.68   
14  Emma Axelsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:37.14  3:23.98  5:11.72    6:53.21   
15  Anna Odin  1999  Värnamo Simsällskap    1:34.34  3:22.97  5:13.17    6:57.30   
16  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:40.89  3:31.93  5:25.74    7:14.96   
                     
 
Gren 26, 400m Fri Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Niclas Granström 4:21.88 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    1:03.91  2:14.74  3:26.83    4:34.36   
Nils Åström  1993  Värnamo Simsällskap    1:04.52  2:14.70  3:26.35    4:34.59   
Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg    1:06.51  2:18.12  3:29.78    4:41.89   
                     
 
Gren 27, 400m Frisim Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Alexander Linge 4:28.13 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap    1:05.65  2:16.20  3:27.63    4:37.63   
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    1:07.70  2:19.35  3:29.32    4:39.09   
Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    1:07.82  2:20.93  3:35.42    4:49.81   
Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    1:08.88  2:24.08  3:39.40    4:52.63   
Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:09.45  2:28.09  3:48.09    5:06.23   
Kevin Kilit  1995  Jönköpings Simsällskap    1:15.02  2:37.93  4:00.80    5:20.77   
Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:13.53  2:35.23  3:59.04    5:21.28   
David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:13.89  2:37.07  4:02.67    5:22.92   
Pontus Johansson  1994  Simklubben Elfsborg    1:18.53  2:44.24  4:10.11    5:30.89   
10  Patrik Bjärterot  1995  Jönköpings Simsällskap    1:20.13  2:46.21  4:11.12    5:35.82   
Jörgen Gundersen  1995  SSK Skjetten Svømming            DNS   
                     
 
Gren 28, 400m Frisim Herrar 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Linus Junefeldt 4:35.29 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    1:06.48  2:17.73  3:29.66    4:39.39   
Zackarias Holmstrand  1996  Anderstorps Simsällskap    1:07.28  2:21.31  3:36.60    4:50.56   
Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    1:09.99  2:24.33  3:39.46    4:53.93   
Erik Nyström  1996  Simklubben Nautilus    1:11.52  2:29.14  3:47.83    5:01.82   
Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:11.55  2:28.74  3:46.17    5:02.85   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    1:12.04  2:31.49  3:51.22    5:07.18   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:08.27  2:26.73  3:50.09    5:10.44   
Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    1:11.43  2:31.85  3:52.41    5:11.73   
Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:12.01  2:31.02  3:52.81    5:12.81   
10  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:14.97  2:36.69  3:59.04    5:18.85   
11  Edin Ramic  1996  Värnamo Simsällskap    1:13.87  2:37.68  4:00.86    5:21.42   
12  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:14.73  2:39.69  4:05.18    5:25.29   
13  Gabriel Johansson  1996  Simklubben Nautilus    1:16.85  2:40.54  4:05.22    5:27.89   
14  Pontus Askmalm  1996  Linköpings Allmänna SS    1:14.58  2:40.52  4:05.52    5:30.42   
15  Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap    1:16.14  2:43.41  4:11.50    5:37.16   
16  Gunnar Granlund  1996  Västerås Simsällskap    1:17.47  2:46.92  4:19.07    5:47.53   
                     
 
Gren 29, 400m Frisim Herrar 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt 4:44.91 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:11.73  2:31.21  3:52.59    5:11.69   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:15.21  2:40.02  4:05.78    5:28.13   
Jesper Askenberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:18.06  2:46.10  4:16.72    5:44.29   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    1:20.02  2:52.07  4:26.53    5:58.42   
Albin Lövgren  1999  Mariestads Simsällskap    1:21.35  2:53.92  4:29.99    6:04.72   
Lukas Steiner  1998  Simsällskapet Kanalen    1:26.08  3:02.84  4:40.77    6:14.28   
Konrad Ekström  1998  Linköpings Allmänna SS    1:29.52  3:06.64  4:44.77    6:19.52   
Daniel Engelson  1998  Linköpings Allmänna SS    1:27.43  3:07.48  4:48.71    6:27.26   
Matthias Sandström-Karl  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:27.83  3:13.01  4:56.96    6:38.31   
10  Gustav Ejdersund  1998  Västerås Simsällskap    1:33.58  3:24.80  5:12.78    6:53.99   
11  Erik Bjärterot  1998  Jönköpings Simsällskap    1:39.64  3:31.37  5:27.27    7:15.68   
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 30, 50m Rygg Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Erika Hegestig 31.18 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.99   
Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg            34.01   
Johanna Svensson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.54   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.05   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.10   
Lizette Berggården  1993  Linköpings Allmänna SS            35.24   
Sophie Almqvist-Andersson  1993  Fagersta Simklubb            35.79   
Caroline Johansson  1993  Linköpings Allmänna SS            36.12   
Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.18   
10  Felicia Fredriksson  1993  Örebro Simallians            36.84   
11  Linnea Kling  1993  Simklubben Nautilus            37.39   
12  Jessica Grund  1993  Västerås Simsällskap            37.50   
13  Johanna Vinefur  1992  Örebro Simallians            37.99   
14  Rebecca Bergström  1993  Örebro Simallians            38.21   
15  Amelia Andersson  1990  Örebro Simallians            38.42   
16  Sara Birgersson  1993  Västerås Simsällskap            38.56   
17  Amanda Stavås  1993  Anderstorps Simsällskap            38.76   
18  Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.92   
19  Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg            39.28   
20  Hanna Skogefors  1993  Värnamo Simsällskap            39.67   
21  Ida Malmsten  1993  Värnamo Simsällskap            40.33   
                     
 
Gren 31, 50m Ryggsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Caroline Palm 32.69 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.58   
Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap            34.90   
Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap            35.10   
Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.15   
Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS            35.45   
Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS            35.80   
Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap            36.29   
Alice Rigbäck  1994  Örebro Simallians            36.50   
Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS            36.52   
10  Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.11   
11  Maria Schultzén  1995  Linköpings Allmänna SS            38.22   
12  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS            38.53   
13  Ida Augustsson  1994  Simklubben Nautilus            38.78   
14  Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben 1970            39.97   
15  Boel Knutson  1995  Simklubben Elfsborg            41.01   
16  Anna Oskar  1995  Västerås Simsällskap            42.01   
17  Victoria Hellgren  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            42.09   
18  Fanny Ahlqvist  1994  Värnamo Simsällskap            42.31   
19  Gabriella Ståhl  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            42.60   
20  Melissa Mihaljuk Olsson  1995  Västerås Simsällskap            43.08   
21  Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap            43.16   
22  Fanny Ryhman  1995  Anderstorps Simsällskap            43.38   
23  Hanna Larsson  1995  Simklubben Elfsborg            43.59   
24  Mirjam de Reuver  1994  Örebro Simallians            43.66   
25  Elna Eriksson  1995  Linköpings Allmänna SS            45.73   
26  Mathilda Sandström  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            48.06   
27  Annie Nilsson  1995  Åsundens Simsällskap            48.95   
                     
 
Gren 32, 50m Ryggsim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Kristina Johansson 35.12 2000-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Nathalie Larsson  1996  Örebro Simallians            33.14  12-13 Åldersgrupp Rekord 
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.29   
Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap            35.45   
Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap            37.20   
Cajsa Törnqvist  1996  Åsundens Simsällskap            37.28   
Sofia Johannesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            37.80   
Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS            37.92   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap            38.39   
Maria Lövgren  1997  Västerås Simsällskap            38.55   
10  Karin Åström  1997  Värnamo Simsällskap            38.81   
11  My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.89   
12  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap            39.04   
13  Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.07   
14  Amanda Knudsen  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            39.89   
15  Emelia Karlsson  1997  Jönköpings Simsällskap            39.94   
16  Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap            40.13   
17  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            40.15   
18  Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb            40.56   
19  Ida Fahlborg  1996  Simsällskapet Kanalen            41.12   
20  Sara Engström  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            41.18   
21  Angelica Yngvesson  1996  Simklubben Elfsborg            41.41   
22  Mana Shams  1996  Jönköpings Simsällskap            41.44   
23  Sara Ytterström  1996  Simklubben Nautilus            41.46   
24  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap            41.64   
25  Alice Ståhle  1997  Västerås Simsällskap            41.95   
26  Camilla Ullberg  1997  Åsundens Simsällskap            41.98   
27  Sofie Palm  1996  Linköpings Allmänna SS            42.21   
28  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap            42.52   
28  Johanna Nilsson  1996  Nässjö SLS            42.52   
30  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS            42.71   
31  Isabella Hellgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            42.74   
32  Jessica Öhman  1997  Linköpings Allmänna SS            42.81   
33  Olivia Ståhl  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            42.98   
34  Cecilia Johansson  1996  Jönköpings Simsällskap            43.07   
35  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            43.38   
36  Emilia Lindh  1997  Västerås Simsällskap            43.53   
37  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS            43.62   
38  Nancy Saliba  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            43.80   
39  Elin Löwstedt  1996  Västerås Simsällskap            43.92   
40  Michelle Petersson  1997  Linköpings Allmänna SS            44.19   
41  Tamara Juric  1997  Linköpings Allmänna SS            44.63   
42  Vilma Adolfsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            46.30   
43  Amanda Nyback  1997  Västerås Simsällskap            46.40   
44  Sara Nilsson  1996  Åsundens Simsällskap            53.35   
45  Emma Helgesson  1997  Simklubben Elfsborg            58.92   
Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
Julia Andersson  1997  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 33, 50m Ryggsim Damer 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Alice Ivarsson 37.21 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.67   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap            40.18   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS            40.33   
Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS            40.84   
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS            41.07   
Frida Byström  1998  Västerås Simsällskap            41.32   
Sara Arvidsson  1998  Örebro Simallians            43.03   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            44.87   
Erica Pedersen  1998  Simklubben Elfsborg            44.96   
10  Alice Mullern  1998  Jönköpings Simsällskap            45.01   
11  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            45.57   
12  Beatrice Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            45.71   
13  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap            46.25   
14  Kajsa Bengtsson  1999  Värnamo Simsällskap            47.87   
15  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg            48.04   
16  Ella Nordanskog  1998  Linköpings Allmänna SS            48.09   
17  Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS            48.68   
18  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            49.41   
19  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS            49.45   
20  Moa Wikström  1998  Jönköpings Simsällskap            49.80   
21  Matilda Holström  1998  Simklubben Elfsborg            50.60   
22  Emma Hansson  1998  Åsundens Simsällskap            50.74   
23  Emma Ydreskog  1998  Linköpings Allmänna SS            50.84   
24  Emma Axelsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            51.59   
25  Andrea Vestgård  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            55.01   
26  Malin Engström  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            56.42   
27  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS            59.90   
Anna Odin  1999  Värnamo Simsällskap            DSQ   
Jennifer Goding  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 34, 50m Rygg Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Michael Berndtsson 27.98 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Joakim Jonasson  1987  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.88   
Mikael Larsson  1990  Västerås Simsällskap            31.50   
Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap            31.95   
Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS            32.22   
David Gustavsson  1992  Simklubben Elfsborg            32.61   
Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.64   
Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.22   
Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.56   
Adam Linderholm  1992  Simklubben Elfsborg            33.82   
10  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.14   
11  Håkon Brennhagen  1993  SSK Skjetten Svømming            34.73   
12  Daniel Pettersson  1991  Linköpings Allmänna SS            35.02   
13  Nicolas Lindeman  1989  Västerås Simsällskap            37.26   
14  Mattias Fahlén  1992  Västerås Simsällskap            43.65   
                     
 
Gren 35, 50m Ryggsim Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Fredrik Hallberg 31.08 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap            32.38   
Viktor Johnsson  1994  Linköpings Allmänna SS            33.45   
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap            33.67   
Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap            33.86   
Hannes Ronnerheim  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.44   
Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.33   
Erik Sejmyr  1994  Linköpings Allmänna SS            37.61   
Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.65   
Kevin Kilit  1995  Jönköpings Simsällskap            38.71   
10  Niclas Mauritzson  1994  Örebro Simallians            39.02   
11  Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.40   
12  David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.80   
13  Nehro Pourian  1994  Västerås Simsällskap            40.12   
14  Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.23   
15  Patrik Bjärterot  1995  Jönköpings Simsällskap            43.46   
16  Pontus Johansson  1994  Simklubben Elfsborg            44.12   
                     
 
Gren 36, 50m Ryggsim Herrar 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Stefan Stojmenovic 31.91 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            33.81   
Zackarias Holmstrand  1996  Anderstorps Simsällskap            35.04   
Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians            36.66   
Erik Nyström  1996  Simklubben Nautilus            37.25   
Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS            37.49   
David Wimmerstedt  1997  Upsala Simsällskap            37.55   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap            37.69   
David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.84   
Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap            38.02   
10  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.20   
11  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            38.51   
12  Pontus Askmalm  1996  Linköpings Allmänna SS            38.98   
13  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.52   
14  Casper Eriksson  1996  Simklubben Elfsborg            39.57   
15  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.82   
16  Kalle Svensson  1997  Lysekils Simsällskap            40.67   
17  Gunnar Granlund  1996  Västerås Simsällskap            40.79   
18  Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap            40.90   
19  Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap            41.10   
20  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap            41.14   
21  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            41.71   
22  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap            42.56   
23  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg            43.39   
24  Albin Lundell  1997  Simklubben Elfsborg            43.44   
25  Andre Söderhäll  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            44.54   
26  Filip Wormeus  1997  Jönköpings Simsällskap            44.91   
27  Viktor Widroth  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            45.41   
28  Jakob Odin  1997  Värnamo Simsällskap            46.38   
29  Roberto Dobrescu  1997  Jönköpings Simsällskap            47.07   
30  Alexander Karlstedt  1997  Västerås Simsällskap            49.15   
                     
 
Gren 37, 50m Ryggsim Herrar 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt 33.65 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.10   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.57   
Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            40.15   
Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            40.27   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb            41.38   
Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            42.86   
Jesper Askenberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            43.40   
Albin Lövgren  1999  Mariestads Simsällskap            43.86   
Lukas Steiner  1998  Simsällskapet Kanalen            44.01   
10  Sebastian Ståhl  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            44.87   
11  Gustav Ejdersund  1998  Västerås Simsällskap            45.03   
12  Robin Nordenstad  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            46.14   
13  Samuel Saliba  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            47.16   
14  Matthias Sandström-Karl  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            47.27   
15  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS            49.15   
16  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            49.33   
17  Konrad Ekström  1998  Linköpings Allmänna SS            49.55   
18  Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS            49.74   
19  Linus Eriksson  1998  Åsundens Simsällskap            50.50   
20  Erik Bjärterot  1998  Jönköpings Simsällskap            51.12   
21  Adam Kindstrand  2000  Linköpings Allmänna SS            59.45   
Caspian Süsskind  1998  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Daniel Engelson  1998  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Gabriel Ulltjärna  2000  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 38, 100m Bröst Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Therése Bergström 1:15.97 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Josefine Ohlsson  1993  Värnamo Simsällskap    38.72        1:21.30   
Linnea Kling  1993  Simklubben Nautilus    38.57        1:21.30   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.35        1:22.86   
Frida Ulander  1993  Linköpings Allmänna SS    38.91        1:23.47   
Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg    38.92        1:24.81   
Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.34        1:25.43   
Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg    41.72        1:25.84   
Lina Colvås  1992  Värnamo Simsällskap    40.75        1:26.40   
Jessica Grund  1993  Västerås Simsällskap    40.85        1:26.89   
10  Amanda Stavås  1993  Anderstorps Simsällskap    41.89        1:27.08   
11  Sara Birgersson  1993  Västerås Simsällskap    42.22        1:28.58   
12  Rebecca Bergström  1993  Örebro Simallians    42.48        1:29.65   
13  Fanny Ericsson  1993  Värnamo Simsällskap    42.49        1:30.67   
14  Jennie Norblad  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.81        1:30.80   
15  Caroline Johansson  1993  Linköpings Allmänna SS    43.69        1:31.47   
16  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.72        1:33.44   
17  Johanna Johansson  1991  Linköpings Allmänna SS    44.30        1:34.83   
18  Evelina Pettersson-Bååth  1991  Örebro Simallians    45.09        1:36.85   
19  Alexandra Andersson  1993  Simklubben Elfsborg    46.25        1:36.98   
                     
 
Gren 39, 100m Bröstsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Linnea Kling 1:18.82 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS    39.89        1:23.93   
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    40.44        1:24.92   
Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    41.62        1:27.06   
Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap    42.20        1:30.03   
Fanny Ryhman  1995  Anderstorps Simsällskap    43.70        1:31.14   
Ida Augustsson  1994  Simklubben Nautilus    42.91        1:31.71   
Hannah Ullhamre  1994  Linköpings Allmänna SS    43.69        1:32.98   
Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben 1970    43.27        1:33.27   
Sabina Franzén  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.08        1:33.87   
10  Hanna Larsson  1995  Simklubben Elfsborg    45.36        1:34.50   
11  Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    44.60        1:36.42   
12  Victoria Hellgren  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    46.26        1:37.70   
13  Anna Oskar  1995  Västerås Simsällskap    46.33        1:39.20   
14  Vendela Juberg  1995  Nässjö SLS    46.45        1:40.13   
15  Melissa Mihaljuk Olsson  1995  Västerås Simsällskap    49.76        1:41.80   
16  Boel Knutson  1995  Simklubben Elfsborg    48.82        1:43.94   
17  Gabriella Ståhl  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    49.67        1:44.72   
18  Annie Nilsson  1995  Åsundens Simsällskap    55.27        1:51.92   
Mirjam de Reuver  1994  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 40, 100m Bröstsim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Sara Ottosson Bixo 1:18.72 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nathalie Larsson  1996  Örebro Simallians    40.47        1:23.66   
Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.54        1:24.01   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    42.90        1:29.56   
Sara Engström  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.23        1:31.11   
Amanda Nyback  1997  Västerås Simsällskap    44.41        1:31.60   
Emilia Lindh  1997  Västerås Simsällskap    44.59        1:31.69   
Karin Sjöberg  1997  Motala Simsällskap    44.94        1:32.21   
Ida Johansson  1996  Simklubben Nautilus    42.86        1:32.53   
Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    43.44        1:32.67   
10  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.10        1:32.81   
11  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS    44.23        1:32.85   
12  Mana Shams  1996  Jönköpings Simsällskap    44.97        1:33.85   
13  Maria Lövgren  1997  Västerås Simsällskap    45.13        1:34.68   
14  Michelle Petersson  1997  Linköpings Allmänna SS    46.82        1:36.33   
15  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap    47.40        1:36.39   
16  Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.80        1:36.49   
17  Alice Ståhle  1997  Västerås Simsällskap    46.73        1:37.53   
18  Sarah Turesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.79        1:38.62   
19  Ida Fahlborg  1996  Simsällskapet Kanalen    46.08        1:39.66   
20  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.81        1:40.11   
21  Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap    47.85        1:40.50   
22  Sara Ytterström  1996  Simklubben Nautilus    47.52        1:40.69   
23  Cajsa Törnqvist  1996  Åsundens Simsällskap    48.79        1:40.98   
24  Elin Löwstedt  1996  Västerås Simsällskap    48.35        1:41.48   
25  Sofie Palm  1996  Linköpings Allmänna SS    47.99        1:41.72   
26  Jessica Öhman  1997  Linköpings Allmänna SS    49.26        1:41.73   
27  Isabella Hellgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.55        1:42.53   
28  Nancy Saliba  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    49.24        1:44.64   
29  Johanna Nilsson  1996  Nässjö SLS    49.90        1:46.02   
30  Vilma Adolfsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    53.50        1:51.32   
Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
Olivia Ståhl  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 41, 100m Bröstsim Damer 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Vilma Ekström 1:26.52 2005-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    40.68        1:25.97  0-11 Åldersgrupp Rekord 
Sara Arvidsson  1998  Örebro Simallians    45.25        1:34.47   
Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.08        1:39.06   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    46.51        1:39.16   
Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    47.78        1:41.42   
Jennifer Goding  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.87        1:41.48   
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    49.24        1:41.74   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    50.02        1:42.05   
Kajsa Bengtsson  1999  Värnamo Simsällskap    49.16        1:44.57   
10  Moa Wikström  1998  Jönköpings Simsällskap    50.11        1:45.41   
11  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    51.32        1:46.08   
12  Beatrice Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    51.81        1:46.67   
13  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    50.54        1:47.14   
14  Erica Pedersen  1998  Simklubben Elfsborg    51.78        1:47.15   
15  Malin Engström  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    52.33        1:49.38   
16  Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS    53.49        1:49.82   
17  Emma Hansson  1998  Åsundens Simsällskap    52.20        1:51.08   
18  Alice Mullern  1998  Jönköpings Simsällskap    52.65        1:52.00   
19  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    53.43        1:53.05   
20  Anna Odin  1999  Värnamo Simsällskap    54.97        1:54.05   
21  Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS    54.27        1:54.23   
22  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    55.48        1:54.42   
23  Matilda Holström  1998  Simklubben Elfsborg    56.44        1:55.81   
24  Emma Ydreskog  1998  Linköpings Allmänna SS    56.11        1:56.36   
25  Emma Axelsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    58.62        1:58.48   
26  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    55.04        1:58.71   
27  Andrea Vestgård  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    59.13        2:04.73   
28  Ella Nordanskog  1998  Linköpings Allmänna SS    58.95        2:05.70   
Frida Byström  1998  Västerås Simsällskap            DNF   
Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 42, 100m Bröst Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Mattias Kahlöin 1:07.68 2008-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jonas Sandell von Boisman  1992  Linköpings Allmänna SS    33.34        1:10.01   
Joakim Jonasson  1987  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.58        1:15.21   
Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS    35.72        1:16.41   
Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS    36.82        1:19.53   
Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap    38.98        1:20.22   
Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg    38.00        1:22.52   
Mattias Fahlén  1992  Västerås Simsällskap    49.61        1:48.07   
                     
 
Gren 43, 100m Bröst Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Gulliver Koch 1:12.75 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap    36.14        1:14.90   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    34.93        1:15.09   
Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians    37.47        1:20.18   
Hannes Ronnerheim  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.50        1:20.94   
Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap    38.95        1:23.63   
Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    40.09        1:23.75   
Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.94        1:24.96   
Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.44        1:26.28   
Martin Wikström  1995  Jönköpings Simsällskap    40.48        1:27.10   
10  Niclas Mauritzson  1994  Örebro Simallians    41.69        1:28.22   
11  Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.29        1:28.89   
12  Erik Sejmyr  1994  Linköpings Allmänna SS    42.51        1:28.99   
13  Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.41        1:29.45   
14  Anton Jaensson  1995  Örebro Simallians    43.80        1:31.32   
15  Nehro Pourian  1994  Västerås Simsällskap    41.57        1:32.01   
16  David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.65        1:34.15   
Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 44, 100m Bröst Herrar 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Oskar Ekström 1:17.60 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Zackarias Holmstrand  1996  Anderstorps Simsällskap    39.21        1:21.80   
Filip Fredriksson  1996  Linköpings Allmänna SS    39.80        1:24.31   
Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap    40.65        1:25.49   
Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    39.95        1:26.13   
Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS    41.55        1:27.07   
David Wimmerstedt  1997  Upsala Simsällskap    38.68        1:27.75   
Pontus Askmalm  1996  Linköpings Allmänna SS    41.21        1:29.23   
Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    42.13        1:29.39   
Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.94        1:29.83   
10  Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    44.74        1:32.62   
11  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap    44.56        1:33.95   
12  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    44.08        1:34.40   
12  Gunnar Granlund  1996  Västerås Simsällskap    45.11        1:34.40   
14  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.25        1:34.67   
15  Kalle Svensson  1997  Lysekils Simsällskap    45.07        1:34.86   
16  Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap    44.64        1:34.95   
17  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    45.51        1:35.91   
18  Erik Nyström  1996  Simklubben Nautilus    44.97        1:36.28   
19  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.18        1:38.18   
20  Nils Ydreskog  1996  Linköpings Allmänna SS    48.08        1:39.21   
21  Roberto Dobrescu  1997  Jönköpings Simsällskap    47.63        1:39.91   
22  Edin Ramic  1996  Värnamo Simsällskap    47.94        1:41.49   
23  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    48.79        1:43.36   
24  David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    49.56        1:44.76   
25  Viktor Widroth  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    53.09        1:49.37   
26  Albin Lundell  1997  Simklubben Elfsborg    53.65        1:50.08   
27  Alexander Karlstedt  1997  Västerås Simsällskap    52.94        1:50.17   
28  Filip Wormeus  1997  Jönköpings Simsällskap    54.69        1:51.91   
29  Andre Söderhäll  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    57.01        2:04.06   
Axel Nordanskog  1996  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 45, 100m Bröst Herrar 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Daniel Forndal 1:24.71 2008-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.66        1:31.73   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.20        1:32.24   
Jesper Askenberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.34        1:38.13   
Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    48.79        1:38.45   
Lukas Steiner  1998  Simsällskapet Kanalen    47.48        1:38.59   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    47.04        1:39.67   
Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    47.32        1:41.58   
Albin Lövgren  1999  Mariestads Simsällskap    48.84        1:42.33   
Daniel Engelson  1998  Linköpings Allmänna SS    50.21        1:45.92   
10  Sebastian Ståhl  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    52.22        1:47.22   
11  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    53.19        1:50.98   
12  Gustav Ejdersund  1998  Västerås Simsällskap    54.54        1:54.12   
13  Robin Nordenstad  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    54.32        1:57.25   
14  Konrad Ekström  1998  Linköpings Allmänna SS    56.74        1:57.38   
15  Adam Kindstrand  2000  Linköpings Allmänna SS    59.04        2:00.85   
16  Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    1:01.85        2:08.40   
17  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    1:03.38        2:08.82   
18  Gabriel Ulltjärna  2000  Linköpings Allmänna SS    1:02.24        2:12.05   
19  Erik Bjärterot  1998  Jönköpings Simsällskap    1:05.53        2:13.58   
Caspian Süsskind  1998  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 46, 4X50m Fjäril Damer 13 o Y, Finaler 
13 år och yngre: Jönköpings SS 2:13.75 2008-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jss Damer  1996  Jönköpings Simsällskap            2:20.31   
  Jennifer Hertzberg  1996      33.20        33.20   
  Mana Shams  1996      34.53        1:07.73   
  Cecilia Johansson  1996      37.07        1:44.80   
  Emelia Karlsson  1997      35.51        2:20.31   
                     
Lass Lag 1  1996  Linköpings Allmänna SS            2:22.11   
  Linnea Magnusson  1996      34.23        34.23   
  Daniela Kindstrand  1997      35.83        1:10.06   
  Erika Settland  1996      36.09        1:46.15   
  Elin Elm  1998      35.96        2:22.11   
                     
Nkk Lag 1  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:23.64   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      31.21        31.21   
  Tilde Malm  1999      39.33        1:10.54   
  Linnea Sterner  1996      37.82        1:48.36   
  Isabella Hagberg  1996      35.28        2:23.64   
                     
Mass Lag 1  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:23.70   
  Ulrika Holm  1996      35.20        35.20   
  Klara Carlström  1997      35.49        1:10.69   
  Sarah Turesson  1996      37.62        1:48.31   
  Sofia Johannesson  1996      35.39        2:23.70   
                     
Västerås SS Lag 1  1996  Västerås Simsällskap            2:23.86   
  Clara Wiman  1996      38.03        38.03   
  Elin Berggren  1996      35.03        1:13.06   
  Maria Lövgren  1997      35.25        1:48.31   
  Lina Berggren  1998      35.55        2:23.86   
                     
Värnamo Lag 1  1996  Värnamo Simsällskap            2:32.19   
  Karin Åström  1997      35.63        35.63   
  Fanny Trollstad  1997      40.99        1:16.62   
  Kajsa Bengtsson  1999      43.42        2:00.04   
  Johanna Pettersson  1996      32.15        2:32.19   
                     
Västerås SS Lag 2  1996  Västerås Simsällskap            2:45.82   
  Frida Byström  1998      40.91        40.91   
  Andréa Persson  1999      42.47        1:23.38   
  Amanda Löfgren  1997      41.75        2:05.13   
  Alice Ståhle  1997      40.69        2:45.82   
                     
Lass Lag 2  1996  Linköpings Allmänna SS            2:46.61   
  Emma Bergqvist  1998      39.83        39.83   
  Tamara Juric  1997      44.63        1:24.46   
  Emelie Gidlöf  1997      41.53        2:05.99   
  Jessica Öhman  1997      40.62        2:46.61   
                     
Nkk Lag 2  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:52.48   
  Jennifer Goding  1998      44.30        44.30   
  Nancy Saliba  1997      41.75        1:26.05   
  Anna Grundmark  1997      43.59        2:09.64   
  Olivia Ståhl  1996      42.84        2:52.48   
                     
10  SK Elfsborg Lag 1 Flick  2005  Simklubben Elfsborg            3:07.90   
  Angelica Yngvesson  1996      37.89        37.89   
  Linnéa Fahlberg  1998      46.50        1:24.39   
  Erica Pedersen  1998      49.25        2:13.64   
  Matilda Holström  1998      54.26        3:07.90   
                     
                     
 
Gren 47, 4X50m Fjäril Herrar 13 oY, Finaler 
13 år och yngre: LASS 2:10.35 2001-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lass Lag 1  1996  Linköpings Allmänna SS            2:12.91   
  Filip Fredriksson  1996      34.76        34.76   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      30.05        1:04.81   
  Pontus Askmalm  1996      35.94        1:40.75   
  Oskar Johnsson  1996      32.16        2:12.91   
                     
Nkk Lag 1  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:19.60   
  Hampus Lovinge  1998      34.15        34.15   
  Hugo Rydberg  1998      36.30        1:10.45   
  Alexander Frost  1997      33.57        1:44.02   
  Oskar Renåker  1996      35.58        2:19.60   
                     
Jss Herrar  1996  Jönköpings Simsällskap            2:19.97   
  Olof Karlsson  1996      31.41        31.41   
  Daniel Forndal  1997      32.52        1:03.93   
  Ivan Liljeqvist  1996      32.92        1:36.85   
  Filip Wormeus  1997      43.12        2:19.97   
                     
Anderstorps SS  1996  Anderstorps Simsällskap            2:22.41   
  Markus Malm  1997      34.57        34.57   
  Gustaf Mild  1997      38.37        1:12.94   
  Henry Kerman  1997      36.76        1:49.70   
  Zackarias Holmstrand  1996      32.71        2:22.41   
                     
Nkk Lag 2  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:41.58   
  Anton Karlsson  1997      37.01        37.01   
  Jesper Askenberg  1998      41.73        1:18.74   
  David Josefsson  1997      44.24        2:02.98   
  Axel Podéus  1997      38.60        2:41.58   
                     
Västerås SS Lag 1  1996  Västerås Simsällskap            2:44.09   
  Max Östberg  1996      33.92        33.92   
  Gunnar Granlund  1996      38.79        1:12.71   
  Alexander Karlstedt  1997      41.54        1:54.25   
  Gustav Ejdersund  1998      49.84        2:44.09   
                     
Lass Lag 2  1996  Linköpings Allmänna SS            2:58.55   
  Daniel Olsson  1996      37.28        37.28   
  Konrad Ekström  1998      43.58        1:20.86   
  Daniel Engelson  1998      44.79        2:05.65   
  Albert Askmalm  2000      52.90        2:58.55   
                     
SK Elfsborg Lag 1 Pojk  2005  Simklubben Elfsborg            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
                     
 
Gren 48, 100m Frisim Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Jennie Carlsson 59.33 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Colvås  1992  Värnamo Simsällskap    30.45        1:02.47   
Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.01        1:02.74   
Lisethe Karlsson  1991  Fagersta Simklubb    30.97        1:03.56   
Frida Ulander  1993  Linköpings Allmänna SS    31.80        1:05.88   
Jessica Grund  1993  Västerås Simsällskap    31.55        1:06.19   
Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.05        1:06.83   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.17        1:07.43   
Sophie Almqvist-Andersson  1993  Fagersta Simklubb    32.60        1:07.51   
Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg    33.16        1:07.88   
10  Malin Thunholm  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.69        1:08.06   
10  Felicia Fredriksson  1993  Örebro Simallians    32.67        1:08.06   
12  Linnea Kling  1993  Simklubben Nautilus    33.39        1:08.18   
13  Lizette Berggården  1993  Linköpings Allmänna SS    32.63        1:08.35   
14  Hanna Skogefors  1993  Värnamo Simsällskap    33.33        1:08.73   
15  Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg    33.17        1:09.09   
16  Rebecca Bergström  1993  Örebro Simallians    33.48        1:09.42   
17  Fanny Ericsson  1993  Värnamo Simsällskap    33.30        1:10.09   
18  Amanda Stavås  1993  Anderstorps Simsällskap    34.33        1:10.60   
19  Josefin Eriksson  1992  Linköpings Allmänna SS    34.29        1:11.19   
20  Sara Birgersson  1993  Västerås Simsällskap    34.99        1:11.50   
21  Jennie Norblad  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.17        1:11.52   
22  Alexandra Andersson  1993  Simklubben Elfsborg    35.39        1:11.96   
23  Johanna Vinefur  1992  Örebro Simallians    34.41        1:12.39   
24  Evelina Pettersson-Bååth  1991  Örebro Simallians    34.40        1:13.14   
25  Johanna Johansson  1991  Linköpings Allmänna SS    35.05        1:14.11   
                     
 
Gren 49, 100m Frisim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Petra Carlsson 1:00.92 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    31.10        1:03.29   
Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS    30.77        1:03.35   
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap    31.19        1:04.03   
Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    31.97        1:06.23   
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    31.79        1:07.20   
Cornelia Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    33.13        1:07.80   
Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    32.37        1:07.81   
Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap    32.83        1:08.17   
Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS    32.69        1:08.22   
10  Jasmine Elgh  1995  Jönköpings Simsällskap    33.66        1:08.45   
11  Vendela Juberg  1995  Nässjö SLS    34.21        1:09.48   
12  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.18        1:09.54   
13  Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.12        1:10.22   
14  Boel Knutson  1995  Simklubben Elfsborg    33.61        1:10.50   
15  Anna Oskar  1995  Västerås Simsällskap    33.38        1:10.84   
16  Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben 1970    33.56        1:11.12   
17  Hanna Larsson  1995  Simklubben Elfsborg    34.22        1:11.96   
18  Ida Augustsson  1994  Simklubben Nautilus    34.17        1:12.02   
19  Maria Schultzén  1995  Linköpings Allmänna SS    35.67        1:13.68   
20  Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap    35.36        1:13.80   
21  Fanny Ahlqvist  1994  Värnamo Simsällskap    35.79        1:14.75   
22  Gabriella Ståhl  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.46        1:17.47   
23  Victoria Hellgren  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.62        1:19.35   
24  Fanny Ryhman  1995  Anderstorps Simsällskap    37.03        1:19.74   
                     
 
Gren 50, 100m Frisim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Henne Holmertz 1:03.71 2000-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.64        1:05.17   
Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap    31.98        1:05.67   
Nathalie Larsson  1996  Örebro Simallians    31.67        1:06.30   
Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap    32.04        1:07.22   
Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.24        1:07.32   
Karin Sjöberg  1997  Motala Simsällskap    33.17        1:07.39   
Angelica Yngvesson  1996  Simklubben Elfsborg    33.38        1:10.05   
Sofia Johannesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.00        1:10.49   
Ida Johansson  1996  Simklubben Nautilus    33.88        1:10.66   
10  My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.46        1:10.96   
11  Amanda Knudsen  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.03        1:11.08   
12  Ida Fahlborg  1996  Simsällskapet Kanalen    34.29        1:11.10   
13  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.92        1:11.24   
14  Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb    34.76        1:11.73   
15  Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.66        1:12.26   
16  Johanna Nicklasson  1996  Karlsborgs Simklubb    33.65        1:12.45   
17  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    34.83        1:12.47   
18  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    34.77        1:12.56   
19  Sarah Turesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.01        1:12.64   
20  Emelia Karlsson  1997  Jönköpings Simsällskap    34.37        1:12.66   
21  Karin Åström  1997  Värnamo Simsällskap    34.92        1:12.87   
22  Mana Shams  1996  Jönköpings Simsällskap    34.91        1:12.88   
23  Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.90        1:14.02   
24  Cajsa Törnqvist  1996  Åsundens Simsällskap    36.65        1:15.35   
                     
 
Gren 51, 100m Frisim Damer 11 o Y, Finaler 
99 år och yngre: Jeanette Reinert 1:07.59 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    33.80        1:09.91   
Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS    35.86        1:15.21   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    37.64        1:19.09   
Frida Byström  1998  Västerås Simsällskap    40.43        1:19.61   
Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.83        1:21.01   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    39.60        1:22.48   
Beatrice Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    40.25        1:23.63   
Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.59        1:24.01   
Jennifer Goding  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.83        1:24.66   
10  Tova Lilja  1999  Säffle Simsällskap    40.59        1:24.88   
11  Alice Mullern  1998  Jönköpings Simsällskap    41.40        1:24.92   
12  Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.58        1:24.96   
13  Kajsa Bengtsson  1999  Värnamo Simsällskap    41.34        1:26.87   
14  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.03        1:29.34   
15  Erica Pedersen  1998  Simklubben Elfsborg    44.43        1:30.34   
16  Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS    41.15        1:30.53   
17  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    42.74        1:30.85   
18  Moa Wikström  1998  Jönköpings Simsällskap    43.78        1:31.54   
19  Emma Axelsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.28        1:32.32   
20  Anna Odin  1999  Värnamo Simsällskap    44.89        1:34.46   
21  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    45.68        1:35.65   
22  Emma Ydreskog  1998  Linköpings Allmänna SS    46.65        1:36.74   
23  Matilda Holström  1998  Simklubben Elfsborg    45.79        1:36.90   
24  Ella Nordanskog  1998  Linköpings Allmänna SS    47.71        1:40.62   
                     
 
Gren 52, 100m Frisim Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Marcus Piehl 52.21 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adam Linderholm  1992  Simklubben Elfsborg    27.47        57.72   
Jonas Sandell von Boisman  1992  Linköpings Allmänna SS    28.45        57.89   
Joakim Jonasson  1987  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.65        58.55   
Mikael Larsson  1990  Västerås Simsällskap    27.87        59.07   
Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    28.41        59.39   
Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap    29.66        1:00.40   
Daniel Pettersson  1991  Linköpings Allmänna SS    28.01        1:00.40   
Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS    29.21        1:00.55   
Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.03        1:00.59   
10  Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS    28.75        1:00.96   
11  Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg    29.37        1:01.37   
12  David Gustavsson  1992  Simklubben Elfsborg    29.80        1:02.16   
13  Nils Åström  1993  Värnamo Simsällskap    29.91        1:02.81   
14  Andreas Bodin  1992  Linköpings Allmänna SS    31.18        1:04.88   
                     
 
Gren 53, 100m Frisim Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Zacharias Sjöberg 57.18 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap    28.40        58.09   
Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap    28.70        58.52   
Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians    28.39        59.46   
Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap    29.27        1:02.33   
Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    29.99        1:03.03   
Hannes Ronnerheim  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.61        1:03.49   
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    30.58        1:03.52   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.45        1:03.63   
Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.46        1:04.81   
10  Kevin Kilit  1995  Jönköpings Simsällskap    31.36        1:05.03   
11  Viktor Johnsson  1994  Linköpings Allmänna SS    31.67        1:06.74   
12  Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.04        1:07.14   
13  Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    32.21        1:07.86   
14  Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.19        1:07.90   
15  Niclas Mauritzson  1994  Örebro Simallians    31.97        1:08.01   
16  Nehro Pourian  1994  Västerås Simsällskap    32.17        1:09.56   
17  Erik Sejmyr  1994  Linköpings Allmänna SS    33.08        1:10.44   
18  Martin Wikström  1995  Jönköpings Simsällskap    33.61        1:10.76   
19  David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.87        1:11.49   
20  Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.27        1:12.59   
21  Pontus Johansson  1994  Simklubben Elfsborg    36.15        1:13.25   
22  Patrik Bjärterot  1995  Jönköpings Simsällskap    37.69        1:19.15   
23  Anton Jaensson  1995  Örebro Simallians    37.62        1:19.54   
Johan Ulander  1995  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 54, 100m Frisim Herrar 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Oskar Ekström 59.79 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.29        1:01.84   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    30.91        1:02.41   
Zackarias Holmstrand  1996  Anderstorps Simsällskap    30.22        1:02.57   
David Wimmerstedt  1997  Upsala Simsällskap    31.15        1:06.04   
Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    31.12        1:06.15   
Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap    31.80        1:08.22   
Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap    33.04        1:08.23   
Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS    32.96        1:08.38   
Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    32.67        1:08.49   
10  Erik Nyström  1996  Simklubben Nautilus    33.12        1:08.83   
11  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    33.41        1:09.95   
12  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.09        1:10.26   
13  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    34.20        1:10.48   
14  Pontus Askmalm  1996  Linköpings Allmänna SS    33.29        1:10.70   
15  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    33.61        1:10.93   
16  Gunnar Granlund  1996  Västerås Simsällskap    33.30        1:11.03   
17  David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.61        1:12.52   
18  Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    34.62        1:12.74   
19  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.23        1:12.75   
20  Casper Eriksson  1996  Simklubben Elfsborg    34.64        1:13.17   
21  Edin Ramic  1996  Värnamo Simsällskap    34.53        1:13.71   
22  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    33.80        1:13.88   
23  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    35.48        1:14.53   
24  Gabriel Johansson  1996  Simklubben Nautilus    36.33        1:14.64   
25  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.88        1:14.87   
26  Kalle Svensson  1997  Lysekils Simsällskap    35.74        1:15.79   
27  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.91        1:16.93   
28  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap    38.45        1:17.66   
29  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    37.57        1:18.30   
30  Jakob Odin  1997  Värnamo Simsällskap    37.48        1:19.40   
31  Filip Wormeus  1997  Jönköpings Simsällskap    38.90        1:19.88   
32  Roberto Dobrescu  1997  Jönköpings Simsällskap    39.32        1:22.16   
                     
 
Gren 55, 100m Frisim Herrar 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt 1:04.91 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.47        1:08.31   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.46        1:09.26   
Albin Lövgren  1999  Mariestads Simsällskap    34.08        1:13.47   
Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.91        1:15.32   
Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.23        1:15.71   
Jesper Askenberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.56        1:16.14   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    35.09        1:16.69   
Matthias Sandström-Karl  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.74        1:21.99   
Lukas Steiner  1998  Simsällskapet Kanalen    39.39        1:22.43   
10  Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.39        1:22.92   
11  Daniel Engelson  1998  Linköpings Allmänna SS    39.84        1:26.16   
12  Sebastian Ståhl  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.85        1:26.65   
13  Konrad Ekström  1998  Linköpings Allmänna SS    41.54        1:26.72   
14  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    42.48        1:29.91   
15  Samuel Saliba  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.35        1:30.80   
16  Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    41.87        1:31.04   
17  Gustav Ejdersund  1998  Västerås Simsällskap    42.28        1:31.16   
18  Erik Bjärterot  1998  Jönköpings Simsällskap    46.11        1:33.83   
19  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    46.89        1:40.03   
20  Adam Kindstrand  2000  Linköpings Allmänna SS    50.70        1:49.29   
Robin Nordenstad  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
Gabriel Ulltjärna  2000  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 56, 200m Bröst Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Anna Lindberg 2:50.51 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josefine Ohlsson  1993  Värnamo Simsällskap    41.91  1:27.09  2:13.64    2:58.30   
Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg    41.24  1:27.40  2:14.66    2:59.55   
Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.67  1:25.57  2:12.37    2:59.60   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.10  1:26.62  2:13.58    3:00.36   
Amanda Stavås  1993  Anderstorps Simsällskap    43.20  1:31.39  2:21.69    3:11.25   
Jessica Grund  1993  Västerås Simsällskap    44.83  1:33.25  2:24.25    3:15.99   
Johanna Johansson  1991  Linköpings Allmänna SS    44.90  1:34.11  2:26.44    3:18.06   
Sara Birgersson  1993  Västerås Simsällskap    45.69  1:37.53  2:30.10    3:22.30   
                     
 
Gren 57, 200m Bröstsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Karin Berg 2:51.96 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS    42.68  1:30.02  2:18.26    3:03.62   
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    42.42  1:30.02  2:18.78    3:04.93   
Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap    43.96  1:31.32  2:21.00    3:09.52   
Hannah Ullhamre  1994  Linköpings Allmänna SS    44.96  1:35.93  2:26.13    3:16.81   
Sabina Franzén  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.89  1:38.35  2:30.55    3:23.48   
Fanny Ryhman  1995  Anderstorps Simsällskap    46.95  1:40.36  2:35.08    3:26.37   
Victoria Hellgren  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.38  1:40.12  2:34.42    3:26.84   
Mirjam de Reuver  1994  Örebro Simallians    46.74  1:40.36  2:36.98    3:32.33   
Melissa Mihaljuk Olsson  1995  Västerås Simsällskap    50.92  1:44.88  2:40.64    3:34.54   
10  Anna Oskar  1995  Västerås Simsällskap    49.73  1:44.42  2:42.17    3:36.22   
11  Mathilda Sandström  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    48.52  1:45.48  2:42.14    3:37.18   
12  Gabriella Ståhl  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    50.69  1:46.98  2:45.02    3:39.91   
                     
 
Gren 58, 200m Bröst Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Gustav Öhrling 2:34.58 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jonas Sandell von Boisman  1992  Linköpings Allmänna SS    35.65  1:15.69  1:58.13    2:38.78   
Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap    40.17  1:26.23  2:14.48    3:01.70   
Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg    42.96  1:32.27  2:23.43    3:13.37   
Mattias Fahlén  1992  Västerås Simsällskap    50.39  1:49.15  2:45.70    3:39.46   
                     
 
Gren 59, 200m Bröst Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Gulliver Koch 2:38.53 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    37.43  1:20.78  2:06.14    2:48.07   
Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap    38.87  1:21.73  2:05.23    2:48.09   
Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap    39.67  1:23.30  2:09.91    2:56.84   
Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.79  1:28.65  2:17.57    3:06.04   
Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.36  1:30.68  2:19.61    3:08.33   
Martin Wikström  1995  Jönköpings Simsällskap    42.96  1:32.27  2:24.07    3:12.75   
Niclas Mauritzson  1994  Örebro Simallians    45.41  1:34.36  2:25.84    3:13.13   
Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.34  1:32.88  2:24.11    3:13.35   
Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.82  1:32.48  2:23.59    3:14.54   
10  Nehro Pourian  1994  Västerås Simsällskap    44.80  1:35.76  2:29.80    3:23.33   
                     
 
Gren 60, 100m Fjäril Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Emilia Nilsson 1:03.29 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg    33.87        1:10.89   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.54        1:11.71   
Frida Ulander  1993  Linköpings Allmänna SS    33.14        1:13.18   
Josefin Eriksson  1992  Linköpings Allmänna SS    34.87        1:13.56   
Caroline Johansson  1993  Linköpings Allmänna SS    34.58        1:13.69   
Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.86        1:15.14   
Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg    35.13        1:15.68   
Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg    35.75        1:17.88   
Jessica Grund  1993  Västerås Simsällskap    34.18        1:17.88   
10  Ida Malmsten  1993  Värnamo Simsällskap    37.91        1:19.79   
11  Hanna Skogefors  1993  Värnamo Simsällskap    37.10        1:19.86   
12  Amelia Andersson  1990  Örebro Simallians    36.79        1:20.83   
13  Alexandra Andersson  1993  Simklubben Elfsborg    41.20        1:32.69   
14  Evelina Pettersson-Bååth  1991  Örebro Simallians    41.13        1:34.07   
Josefine Ohlsson  1993  Värnamo Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 61, 100m Fjäril Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Sara Thydén 1:05.11 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap    32.28        1:09.05   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    33.64        1:10.34   
My Arneke Möjne  1995  Linköpings Allmänna SS    34.32        1:14.47   
Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap    34.68        1:14.64   
Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS    33.88        1:15.83   
Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    35.14        1:16.62   
Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    33.72        1:16.74   
Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    35.90        1:17.51   
Cornelia Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    35.15        1:17.67   
10  Ida Augustsson  1994  Simklubben Nautilus    35.89        1:18.90   
11  Jasmine Elgh  1995  Jönköpings Simsällskap    37.80        1:20.95   
12  Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.65        1:24.68   
13  Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap    41.26        1:27.97   
14  Sabina Franzén  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.19        1:32.71   
15  Anna Oskar  1995  Västerås Simsällskap    40.79        1:33.05   
16  Gabriella Ståhl  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.73        1:33.07   
17  Melissa Mihaljuk Olsson  1995  Västerås Simsällskap    42.42        1:33.18   
18  Vendela Juberg  1995  Nässjö SLS    41.57        1:34.42   
19  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS    40.64        1:38.03   
20  Victoria Hellgren  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.93        1:38.27   
21  Mirjam de Reuver  1994  Örebro Simallians    43.29        1:43.04   
Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap            DNF   
                     
 
Gren 62, 100m Fjäril Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Petra Carlsson 1:10.16 2002-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap            1:11.19   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:11.74   
Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap            1:13.80   
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    35.20        1:18.30   
Nathalie Larsson  1996  Örebro Simallians            1:18.33   
Mana Shams  1996  Jönköpings Simsällskap            1:19.22   
Karin Åström  1997  Värnamo Simsällskap            1:19.87   
Karin Sjöberg  1997  Motala Simsällskap    36.62        1:19.94   
Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS            1:20.52   
10  Ida Johansson  1996  Simklubben Nautilus            1:22.57   
11  Maria Lövgren  1997  Västerås Simsällskap    39.19        1:23.90   
12  Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.88        1:24.38   
13  Johanna Nicklasson  1996  Karlsborgs Simklubb            1:25.48   
13  Ida Fahlborg  1996  Simsällskapet Kanalen            1:25.48   
15  Emelia Karlsson  1997  Jönköpings Simsällskap            1:25.70   
16  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap            1:25.77   
17  Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:25.78   
18  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap            1:25.93   
19  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:28.13   
20  Camilla Ullberg  1997  Åsundens Simsällskap    41.96        1:29.62   
21  Sarah Turesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.00        1:29.65   
22  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS    39.86        1:29.69   
23  Cecilia Johansson  1996  Jönköpings Simsällskap    41.33        1:29.96   
24  Cajsa Törnqvist  1996  Åsundens Simsällskap    40.26        1:30.05   
25  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.81        1:30.60   
26  My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.81        1:35.09   
27  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.11        1:39.21   
28  Nancy Saliba  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.34        1:42.69   
29  Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap    50.94        1:44.99   
Amanda Knudsen  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
Sara Nilsson  1996  Åsundens Simsällskap            DSQ   
Isabella Hellgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 63, 100m Fjäril Damer 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Martina Granström 1:15.26 2002-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS            1:22.37   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap            1:25.61   
Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:36.46   
Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:41.06   
Tova Lilja  1999  Säffle Simsällskap            1:43.36   
Kajsa Bengtsson  1999  Värnamo Simsällskap            1:43.90   
Sara Arvidsson  1998  Örebro Simallians            1:47.73   
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:50.85   
Jennifer Goding  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:52.72   
10  Moa Wikström  1998  Jönköpings Simsällskap            1:57.22   
11  Miranda Söderberg  1999  Upsala Simsällskap            1:58.55   
Alice Mullern  1998  Jönköpings Simsällskap            DNS   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS            DNF   
                     
 
Gren 64, 100m Fjäril Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Pelle Schöld 1:00.42 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Håkon Brennhagen  1993  SSK Skjetten Svømming            1:04.43   
Jonas Sandell von Boisman  1992  Linköpings Allmänna SS            1:04.61   
Nils Åström  1993  Värnamo Simsällskap            1:06.77   
Daniel Pettersson  1991  Linköpings Allmänna SS            1:07.71   
Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS            1:07.90   
Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS            1:08.89   
Andreas Bodin  1992  Linköpings Allmänna SS            1:10.18   
David Gustavsson  1992  Simklubben Elfsborg            1:10.80   
Adam Linderholm  1992  Simklubben Elfsborg            1:15.44   
                     
 
Gren 65, 100m Fjäril Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Alexander Linge 1:02.27 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap            1:08.19   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:10.73   
Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap            1:11.87   
Jörgen Gundersen  1995  SSK Skjetten Svømming            1:15.27   
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap            1:16.77   
Kevin Kilit  1995  Jönköpings Simsällskap            1:25.53   
David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:29.08   
Patrik Bjärterot  1995  Jönköpings Simsällskap            1:37.18   
Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 66, 100m Fjäril Herrar 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Oskar Ekström 1:06.38 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap            1:08.61   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap            1:13.11   
Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians            1:14.60   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap            1:15.31   
Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS            1:16.19   
Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap            1:16.45   
Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:17.46   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:17.72   
Filip Fredriksson  1996  Linköpings Allmänna SS            1:19.21   
10  Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap            1:21.14   
11  Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap            1:21.76   
12  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb            1:22.79   
13  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:24.52   
14  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap            1:25.69   
15  Gabriel Johansson  1996  Simklubben Nautilus            1:30.31   
16  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            1:30.54   
17  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            1:30.59   
18  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap            1:31.59   
19  Casper Eriksson  1996  Simklubben Elfsborg            1:34.15   
20  Kalle Svensson  1997  Lysekils Simsällskap            1:37.78   
21  Filip Wormeus  1997  Jönköpings Simsällskap            1:47.29   
22  Roberto Dobrescu  1997  Jönköpings Simsällskap            1:55.34   
David Wimmerstedt  1997  Upsala Simsällskap            DSQ   
Edin Ramic  1996  Värnamo Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 67, 100m Fjäril Herrar 11 o Y, Finaler 
99 år och yngre: Linus Junefeldt 1:14.27 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:16.80   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:19.39   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb            1:28.75   
Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:36.81   
Jesper Askenberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:39.99   
Erik Bjärterot  1998  Jönköpings Simsällskap            2:33.98   
Albin Lövgren  1999  Mariestads Simsällskap            DSQ   
Lukas Steiner  1998  Simsällskapet Kanalen            DSQ   
                     
 
Gren 68, 4X50m Rygg Damer 13 o Y, Finaler 
13 år och yngre: Västerås SS 2:25.02 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jss Damer  1996  Jönköpings Simsällskap            2:35.50   
  Jennifer Hertzberg  1996                 
  Emelia Karlsson  1997                 
  Cecilia Johansson  1996                 
  Mana Shams  1996      2:35.50        2:35.50   
                     
Västerås SS Lag 1  1996  Västerås Simsällskap            2:36.28   
  Elin Berggren  1996                 
  Clara Wiman  1996                 
  Maria Lövgren  1997                 
  Amanda Löfgren  1997      2:36.28        2:36.28   
                     
Nkk Lag 1  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:39.42   
  Anna Grundmark  1997                 
  Isabella Hagberg  1996                 
  Elin Podéus  1997                 
  Sara Engström  1996      2:39.42        2:39.42   
                     
Värnamo Lag 1  1996  Värnamo Simsällskap            2:42.01   
  Karin Åström  1997                 
  Fanny Trollstad  1997                 
  Kajsa Bengtsson  1999                 
  Johanna Pettersson  1996      2:42.01        2:42.01   
                     
Lass Lag 1  1996  Linköpings Allmänna SS            2:43.22   
  Linnea Magnusson  1996                 
  Daniela Kindstrand  1997                 
  Emma Bergqvist  1998                 
  Elin Elm  1998      2:43.22        2:43.22   
                     
Västerås SS Lag 2  1996  Västerås Simsällskap            2:49.83   
  Alice Ståhle  1997                 
  Lina Berggren  1998                 
  Emilia Lindh  1997                 
  Frida Byström  1998      2:49.83        2:49.83   
                     
Lass Lag 2  1996  Linköpings Allmänna SS            2:50.99   
  Sofie Palm  1996                 
  Erika Settland  1996                 
  Jessica Öhman  1997                 
  Emma Magnusson  1998      2:50.99        2:50.99   
                     
Nkk Lag 2  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:59.31   
  Nancy Saliba  1997                 
  Ebba Nyman  1998                 
  Olivia Ståhl  1996                 
  Isabella Hellgren  1996      2:59.31        2:59.31   
                     
SK Elfsborg Lag 1 Flick  2005  Simklubben Elfsborg            3:16.16   
  Angelica Yngvesson  1996                 
  Linnéa Fahlberg  1998                 
  Erica Pedersen  1998                 
  Emma Helgesson  1997      3:16.16        3:16.16   
                     
Mass Lag 1  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
  Ulrika Holm  1996                 
  My Janzén  1997                 
                     
                     
 
Gren 69, 4X50m Rygg Herrar 13 o Y, Finaler 
13 år och yngre: NKK 2:22.10 2002-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lass Lag 1  1996  Linköpings Allmänna SS            2:29.39   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996                 
  Oskar Johnsson  1996                 
  Daniel Olsson  1996                 
  Pontus Askmalm  1996      2:29.39        2:29.39   
                     
Jss Herrar  1996  Jönköpings Simsällskap            2:36.47   
  Olof Karlsson  1996                 
  Daniel Forndal  1997                 
  Ivan Liljeqvist  1996                 
  Filip Wormeus  1997      2:36.47        2:36.47   
                     
Nkk Lag 1  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:37.08   
  David Josefsson  1997                 
  Hampus Lovinge  1998                 
  Anton Karlsson  1997                 
  Hugo Rydberg  1998      2:37.08        2:37.08   
                     
Anderstorps SS  1996  Anderstorps Simsällskap            2:40.18   
  Markus Malm  1997                 
  Gustaf Mild  1997                 
  Henry Kerman  1997                 
  Zackarias Holmstrand  1996      2:40.18        2:40.18   
                     
Västerås SS Lag 1  1996  Västerås Simsällskap            2:46.52   
  Max Östberg  1996                 
  Gunnar Granlund  1996                 
  Gustav Ejdersund  1998                 
  Fredrik Byström  1996      2:46.52        2:46.52   
                     
Nkk Lag 2  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:47.61   
  Oskar Renåker  1996                 
  Axel Podéus  1997                 
  Alexander Frost  1997                 
  Jesper Askenberg  1998      2:47.61        2:47.61   
                     
Lass Lag 2  1996  Linköpings Allmänna SS            3:04.44   
  Filip Fredriksson  1996                 
  Daniel Engelson  1998                 
  Mattias Grynning  1999                 
  Tom Andersson  1998      3:04.44        3:04.44   
                     
                     
 
Gren 70, 200m Medley Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Emilia Nilsson 2:29.52 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lina Colvås  1992  Värnamo Simsällskap    33.59  1:15.45  2:01.05    2:35.89   
Lisethe Karlsson  1991  Fagersta Simklubb    35.35  1:19.03  2:03.70    2:38.46   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.30  1:14.78  2:04.29    2:40.05   
Frida Ulander  1993  Linköpings Allmänna SS    35.46  1:18.20  2:04.62    2:40.62   
Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.48  1:18.27  2:06.20    2:41.95   
Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg    33.71  1:13.61  2:02.76    2:42.12   
Caroline Johansson  1993  Linköpings Allmänna SS    35.52  1:18.96  2:09.58    2:48.34   
Jessica Grund  1993  Västerås Simsällskap    35.50  1:20.61  2:11.01    2:49.42   
Sophie Almqvist-Andersson  1993  Fagersta Simklubb    38.00  1:21.71  2:13.37    2:51.11   
10  Amanda Stavås  1993  Anderstorps Simsällskap    37.85  1:23.40  2:12.48    2:51.76   
11  Josefin Eriksson  1992  Linköpings Allmänna SS    35.23  1:23.06  2:11.96    2:52.19   
12  Lizette Berggården  1993  Linköpings Allmänna SS    36.61  1:20.86  2:13.62    2:52.32   
13  Rebecca Bergström  1993  Örebro Simallians    36.84  1:24.20  2:12.24    2:53.40   
14  Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg    36.24  1:22.70  2:11.82    2:53.64   
15  Amelia Andersson  1990  Örebro Simallians    36.09  1:20.94  2:13.25    2:58.98   
16  Johanna Johansson  1991  Linköpings Allmänna SS    38.17  1:29.33  2:18.91    3:00.21   
                     
 
Gren 71, 200m Medley Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Sara Thydén 2:25.42 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    35.29  1:14.42  2:03.06    2:38.97   
Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap    35.01  1:16.02  2:05.61    2:40.92   
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    35.68  1:20.71  2:06.97    2:43.44   
Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    35.98  1:19.88  2:07.76    2:44.28   
Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    36.08  1:20.47  2:08.28    2:45.97   
Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS    38.36  1:22.59  2:09.43    2:48.28   
Cornelia Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    36.98  1:23.71  2:15.86    2:53.73   
Ida Augustsson  1994  Simklubben Nautilus    37.25  1:23.68  2:14.92    2:55.58   
Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap    40.23  1:27.98  2:16.42    2:55.75   
10  Jasmine Elgh  1995  Jönköpings Simsällskap    38.38  1:27.63  2:17.41    2:56.65   
11  Maria Schultzén  1995  Linköpings Allmänna SS    37.60  1:23.60  2:18.28    2:58.29   
12  Hannah Ullhamre  1994  Linköpings Allmänna SS    36.54  1:24.64  2:16.83    2:59.29   
13  Vendela Juberg  1995  Nässjö SLS    40.24  1:32.17  2:27.52    3:07.06   
14  Sabina Franzén  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.15  1:29.44  2:26.19    3:10.95   
Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS            DNS   
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 72, 200m Medley Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Emilia Nilsson 2:36.89 2000-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Nathalie Larsson  1996  Örebro Simallians    34.39  1:16.86  2:04.58    2:41.05   
Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap    35.31  1:18.53  2:07.34    2:42.90   
Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap    35.26  1:18.84  2:08.59    2:43.90   
Karin Sjöberg  1997  Motala Simsällskap    36.83  1:22.74  2:11.63    2:47.25   
Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.66  1:17.68  2:09.88    2:48.38   
Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.17  1:26.12  2:09.61    2:49.81   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    38.42  1:23.57  2:11.24    2:51.65   
Johanna Nicklasson  1996  Karlsborgs Simklubb    39.10  1:24.14  2:12.22    2:51.94   
Emelia Karlsson  1997  Jönköpings Simsällskap    39.26  1:22.94  2:14.99    2:54.45   
10  Karin Åström  1997  Värnamo Simsällskap    39.04  1:23.63  2:16.02    2:54.90   
11  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    38.71  1:24.65  2:16.85    2:56.38   
12  Mana Shams  1996  Jönköpings Simsällskap    37.40  1:23.45  2:16.54    2:56.80   
13  Maria Lövgren  1997  Västerås Simsällskap    39.09  1:25.77  2:17.40    2:58.53   
14  Sofia Johannesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.18  1:22.67  2:18.51    2:58.54   
15  Ida Johansson  1996  Simklubben Nautilus    37.78  1:27.26  2:18.19    2:58.75   
16  Ida Fahlborg  1996  Simsällskapet Kanalen    40.58  1:28.93  2:23.84    3:02.93   
17  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.35  1:28.37  2:21.97    3:02.96   
18  Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.21  1:28.98  2:22.81    3:04.32   
19  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    41.14  1:31.76  2:22.93    3:04.88   
20  Alice Ståhle  1997  Västerås Simsällskap    41.67  1:30.04  2:22.63    3:05.67   
21  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS    38.36  1:31.98  2:23.03    3:07.19   
22  Cecilia Johansson  1996  Jönköpings Simsällskap    42.12  1:32.17  2:30.86    3:09.84   
23  Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb    40.52  1:30.91  2:31.19    3:12.96   
24  My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.27  1:36.77  2:33.84    3:15.96   
                     
 
Gren 73, 200m Medley Damer 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Jeanette Reinert 2:46.44 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS    38.95  1:23.53  2:18.54    2:57.74   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    43.66  1:30.93  2:20.52    3:01.23   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    39.38  1:30.53  2:26.67    3:08.69   
Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.12  1:28.90  2:26.35    3:12.91   
Sara Arvidsson  1998  Örebro Simallians    45.80  1:36.75  2:29.29    3:15.75   
Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.99  1:34.80  2:31.31    3:15.94   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.33  1:38.62  2:34.25    3:19.29   
Kajsa Bengtsson  1999  Värnamo Simsällskap    44.37  1:37.54  2:36.79    3:21.81   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    43.27  1:40.40  2:35.80    3:24.04   
10  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    47.54  1:44.33  2:42.24    3:29.61   
11  Jennifer Goding  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.52  1:47.88  2:44.73    3:32.62   
12  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    49.59  1:48.26  2:47.58    3:36.72   
13  Moa Wikström  1998  Jönköpings Simsällskap    55.08  1:51.53  2:49.39    3:38.34   
Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg            DNS   
Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 74, 200m Medley Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Tobias Törnström 2:19.72 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Håkon Brennhagen  1993  SSK Skjetten Svømming    31.06  1:09.68  1:53.19    2:25.76   
Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    30.97  1:10.13  1:54.78    2:26.25   
Mikael Larsson  1990  Västerås Simsällskap    29.13  1:06.99  1:53.34    2:28.24   
Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS    30.55  1:09.83  1:53.71    2:29.68   
Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS    32.02  1:16.00  2:01.41    2:37.22   
Andreas Bodin  1992  Linköpings Allmänna SS    31.64  1:14.90  2:01.19    2:37.26   
David Gustavsson  1992  Simklubben Elfsborg    32.51  1:12.06  2:03.62    2:39.59   
Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 75, 200m Medley Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Zacharias Sjöberg 2:24.35 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    32.34  1:13.58  1:57.61    2:35.58   
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    34.32  1:14.63  2:04.09    2:38.01   
Jörgen Gundersen  1995  SSK Skjetten Svømming    35.01  1:16.02  2:05.42    2:40.98   
Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.74  1:21.10  2:09.78    2:45.40   
Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.86  1:23.77  2:15.33    2:54.45   
Erik Sejmyr  1994  Linköpings Allmänna SS    39.70  1:26.25  2:16.77    2:55.90   
Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.14  1:27.61  2:16.30    2:56.79   
Johan Ulander  1995  Linköpings Allmänna SS    37.93  1:26.37  2:16.78    2:57.12   
Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.43  1:29.09  2:16.77    2:57.40   
10  Viktor Johnsson  1994  Linköpings Allmänna SS    41.74  1:24.63  2:21.62    3:01.66   
11  Martin Wikström  1995  Jönköpings Simsällskap    44.99  1:33.10  2:22.70    3:02.18   
12  Patrik Bjärterot  1995  Jönköpings Simsällskap    40.75  1:30.55  2:28.09    3:10.93   
Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap            DNS   
David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 76, 200m Medley Herrar 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Oskar Ekström 2:27.41 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    34.47  1:15.87  2:00.33    2:34.70   
Zackarias Holmstrand  1996  Anderstorps Simsällskap    33.98  1:15.50  2:01.90    2:37.42   
Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap    33.75  1:14.06  2:01.80    2:39.11   
Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS    34.55  1:19.12  2:05.97    2:42.79   
Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    34.63  1:18.40  2:06.12    2:43.16   
Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    35.92  1:21.01  2:10.72    2:47.81   
Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap    36.28  1:22.77  2:12.64    2:50.67   
Pontus Askmalm  1996  Linköpings Allmänna SS    38.27  1:27.48  2:15.80    2:54.81   
Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.08  1:26.20  2:16.59    2:55.55   
10  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    39.98  1:26.73  2:17.78    2:55.69   
11  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    37.15  1:19.56  2:17.51    2:56.62   
12  Edin Ramic  1996  Värnamo Simsällskap    38.78  1:25.21  2:16.58    2:56.84   
13  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    37.42  1:26.34  2:18.04    2:58.10   
14  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.72  1:26.07  2:18.98    2:58.55   
15  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    36.64  1:23.91  2:20.13    2:59.47   
16  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    40.23  1:28.96  2:26.08    3:08.24   
                     
 
Gren 77, 200m Medley Herrar 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt 2:36.55 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.61  1:19.95  2:09.66    2:49.33   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    39.90  1:28.34  2:24.49    3:06.83   
Jesper Askenberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.06  1:34.87  2:29.83    3:11.97   
Daniel Engelson  1998  Linköpings Allmänna SS    44.62  1:33.56  2:33.00    3:18.70   
Lukas Steiner  1998  Simsällskapet Kanalen    45.39  1:36.06  2:37.34    3:20.93   
Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.65  1:31.30  2:36.32    3:21.63   
Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.96  1:35.19  2:36.56    3:22.66   
Robin Nordenstad  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.48  1:37.66  2:43.09    3:30.12   
Sebastian Ståhl  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    55.23  1:49.83  2:48.28    3:34.08   
10  Konrad Ekström  1998  Linköpings Allmänna SS    46.07  1:42.25  2:46.50    3:35.40   
11  Samuel Saliba  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    53.66  1:52.39  3:05.76    3:57.39   
12  Erik Bjärterot  1998  Jönköpings Simsällskap    1:07.33  2:07.20  3:17.31    4:07.47   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Gustav Ejdersund  1998  Västerås Simsällskap            DSQ   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 78, 50m Bröstsim Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Elin Andersson 33.09 2008-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linnea Kling  1993  Simklubben Nautilus            37.50   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.40   
Josefine Ohlsson  1993  Värnamo Simsällskap            39.10   
Lisethe Karlsson  1991  Fagersta Simklubb            39.38   
Amanda Stavås  1993  Anderstorps Simsällskap            39.45   
Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.58   
Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg            39.61   
Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg            39.63   
Jessica Grund  1993  Västerås Simsällskap            39.67   
10  Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.77   
11  Fanny Ericsson  1993  Värnamo Simsällskap            40.19   
12  Sara Birgersson  1993  Västerås Simsällskap            40.70   
13  Rebecca Bergström  1993  Örebro Simallians            41.16   
14  Caroline Johansson  1993  Linköpings Allmänna SS            42.21   
15  Jennie Norblad  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            43.27   
16  Evelina Pettersson-Bååth  1991  Örebro Simallians            43.42   
17  Felicia Fredriksson  1993  Örebro Simallians            43.83   
18  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            44.62   
19  Lizette Berggården  1993  Linköpings Allmänna SS            46.33   
                     
 
Gren 79, 50m Bröstsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Linnea Kling 37.08 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
My Arneke Möjne  1995  Linköpings Allmänna SS            38.03   
Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS            38.33   
Alice Rigbäck  1994  Örebro Simallians            39.85   
Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap            41.36   
Hannah Ullhamre  1994  Linköpings Allmänna SS            41.74   
Sabina Franzén  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            42.19   
Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben 1970            42.23   
Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap            42.64   
Fanny Ryhman  1995  Anderstorps Simsällskap            43.31   
10  Hanna Larsson  1995  Simklubben Elfsborg            44.08   
11  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            45.01   
12  Mirjam de Reuver  1994  Örebro Simallians            45.53   
13  Anna Oskar  1995  Västerås Simsällskap            46.04   
14  Vendela Juberg  1995  Nässjö SLS            46.53   
15  Victoria Hellgren  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            46.57   
16  Boel Knutson  1995  Simklubben Elfsborg            47.02   
17  Ida Augustsson  1994  Simklubben Nautilus            47.12   
18  Melissa Mihaljuk Olsson  1995  Västerås Simsällskap            47.97   
19  Gabriella Ståhl  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            47.99   
20  Elna Eriksson  1995  Linköpings Allmänna SS            48.28   
21  Annie Nilsson  1995  Åsundens Simsällskap            53.68   
                     
 
Gren 80, 50m Bröstsim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Vilma Ekström 35.36 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johanna Nicklasson  1996  Karlsborgs Simklubb            37.59   
Nathalie Larsson  1996  Örebro Simallians            38.47   
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS            38.65   
Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.01   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.92   
Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap            42.34   
Sara Engström  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            42.36   
Amanda Nyback  1997  Västerås Simsällskap            42.46   
Emilia Lindh  1997  Västerås Simsällskap            42.68   
10  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS            42.88   
11  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS            43.21   
12  Ida Johansson  1996  Simklubben Nautilus            43.49   
13  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap            43.74   
14  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap            44.07   
15  Mana Shams  1996  Jönköpings Simsällskap            44.11   
16  Maria Lövgren  1997  Västerås Simsällskap            44.18   
17  Karin Sjöberg  1997  Motala Simsällskap            44.20   
18  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap            44.63   
19  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap            44.68   
20  Elin Löwstedt  1996  Västerås Simsällskap            44.76   
21  Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            45.06   
22  Ida Fahlborg  1996  Simsällskapet Kanalen            45.23   
23  Michelle Petersson  1997  Linköpings Allmänna SS            45.28   
24  Sofia Johannesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            45.29   
25  Olivia Ståhl  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            45.77   
26  Cajsa Törnqvist  1996  Åsundens Simsällskap            46.10   
27  Alice Ståhle  1997  Västerås Simsällskap            46.39   
28  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            46.55   
29  Isabella Hellgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            46.82   
30  Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap            46.84   
31  Sofie Palm  1996  Linköpings Allmänna SS            47.54   
32  Vilma Adolfsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            49.13   
33  Camilla Ullberg  1997  Åsundens Simsällskap            49.57   
34  Tamara Juric  1997  Linköpings Allmänna SS            50.66   
35  Emma Helgesson  1997  Simklubben Elfsborg            53.98   
36  Sara Nilsson  1996  Åsundens Simsällskap            58.91   
                     
 
Gren 81, 50m Bröstsim Damer 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Vilma Ekström 39.03 2005-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap            40.17   
Sara Arvidsson  1998  Örebro Simallians            44.29   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            44.65   
Jennifer Goding  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            45.25   
Frida Byström  1998  Västerås Simsällskap            45.32   
Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            46.89   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS            47.03   
Kajsa Bengtsson  1999  Värnamo Simsällskap            47.17   
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS