Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  06 februari 2011   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  19:15   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2011         
 
 
Gren 1, 1500m Frisim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Johan Claar (1984) 16:13.90 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    1:04.31  2:14.30  3:23.58  4:33.54  17:24.95   
          5:44.22  6:52.88  8:02.67  9:12.12     
          10:22.13  11:32.80  12:43.75  13:54.11     
          15:05.34  16:16.26         
Marcus Johansson  1995  Nässjö SLS    1:04.75  2:14.42  3:24.37  4:34.94  17:34.92   
          5:45.94  6:56.59  8:07.34  9:18.26     
          10:29.03  11:41.03  12:52.76  14:04.23     
          15:16.08  16:26.84         
Lachlan Mcpheat  1994  Skuru Idrottsklubb    1:04.74  2:14.09  3:24.62  4:34.59  17:38.57   
          5:44.90  6:55.40  8:06.16  9:17.53     
          10:29.35  11:40.95  12:52.84  14:05.26     
          15:17.50  16:29.69         
Andreas Bunaes  1995  Haldens Svømmeklub    1:05.30  2:50.07  3:59.54  5:09.74  17:40.11   
          6:20.30  7:30.66  8:41.46  9:53.25     
          11:04.90  12:16.62  13:29.18  14:41.51     
          15:53.40  17:07.30         
Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    1:07.49  2:19.78  3:31.00  4:42.73  17:45.06   
          5:54.14  7:05.86  8:17.80  9:29.24     
          10:41.27  11:53.72  13:04.87  14:16.65     
          15:27.42  16:36.92         
Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    1:05.65  2:15.71  3:25.99  4:36.92  17:56.36   
          5:48.81  7:01.51  8:14.51  9:27.10     
          10:39.78  11:53.26  13:06.51  14:19.80     
          15:33.73  16:45.24         
Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    1:07.09  2:17.96  3:30.57  4:43.11  18:26.73   
          5:56.34  7:09.71  8:24.30  9:38.88     
          10:54.79  12:10.78  13:26.76  14:42.24     
          15:56.63  17:11.71         
Jesper Falk  1994  Skuru Idrottsklubb    1:06.51  2:21.03  3:36.10  4:51.59  18:41.10   
          6:07.48  7:23.82  8:40.27  9:55.54     
          11:11.64  12:27.35  13:43.61  14:59.67     
          16:14.43  17:30.28         
Joacim Castenson  1995  Nässjö SLS    1:06.12  2:18.64  3:31.89  4:45.99  18:41.41   
          5:59.72  7:15.03  8:30.31  9:46.08     
          11:01.77  12:18.27  13:35.78  14:53.88     
          16:11.45  17:29.73         
10  Johan Andersson  1995  Uddevalla Sim    1:07.58  2:20.89  3:34.90  4:49.78  18:52.05   
          6:05.58  7:21.77  8:39.04  9:56.30     
          11:13.55  12:30.77  13:48.46  15:05.67     
          16:22.44  17:39.10         
11  Patrik Bjärterot  1995  Jönköpings Simsällskap    1:10.94  2:26.45  3:42.30  4:58.96  19:04.66   
          6:15.70  7:31.98  8:48.40  10:05.08     
          11:21.81  12:38.70  13:56.09  15:13.46     
          16:31.20  17:48.33         
12  Hampus Johansson  1995  Uddevalla Sim    1:09.48  2:25.93  3:43.87  5:02.16  19:32.38   
          6:21.58  7:41.18  9:01.32  10:20.30     
          11:40.04  12:59.83  14:19.15  15:38.49     
          16:58.32  18:17.58         
13  Jesper Skoglund  1995  Uddevalla Sim    1:09.11  2:25.68  3:42.60  5:00.50  19:35.52   
          6:19.65  7:38.24  8:57.55  10:16.79     
          11:37.13  12:57.83  14:18.78  15:39.31     
          16:58.56  18:17.23         
14  Anton Jaensson  1995  Örebro Simallians    1:11.87  2:29.48  3:48.02  5:07.85  20:00.74   
          6:28.41  7:49.94  9:10.89  10:31.53     
          11:52.85  13:14.86  14:37.72  15:59.66     
          17:21.65  18:42.49         
Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap            DNF   
                     
                     
                     
                     
 
Gren 2, 800m Frisim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Ann Berglund (1984) 8:52.02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    1:06.60  2:19.16  3:33.19  4:47.04  9:36.54   
          6:00.75  7:14.19  8:26.99       
Anna Forsstrøm  1994  Haldens Svømmeklub    1:07.29  2:19.70  3:33.26  4:47.35  9:37.21   
          6:01.04  7:15.54  8:27.82       
Janina Fredriksson  1994  Uddevalla Sim    1:06.68  2:19.06  3:32.99  4:47.47  9:43.00   
          6:01.68  7:16.48  8:30.94       
Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    1:08.94  2:22.57  3:36.67  4:50.19  9:45.12   
          6:04.40  7:18.45  8:32.54       
Victoria Johnsson  1994  Jönköpings Simsällskap    1:09.25  2:22.50  3:35.94  4:48.90  9:48.73   
          6:03.02  7:17.49  8:33.72       
Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap    1:06.26  2:17.54  3:31.66  4:46.85  9:50.82   
          6:02.46  7:19.71  8:36.16       
Danielle Lönnberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    1:09.30  2:22.70  3:36.54  4:51.25  9:51.04   
          6:05.90  7:20.93  8:37.68       
Jonna Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    1:12.08  2:26.17  3:42.46  4:59.45  10:12.39   
          6:17.45  7:36.70  8:55.83       
Emelie Burstedt  1995  Karlstads Simsällskap    1:11.91  2:29.39  3:46.74  5:05.03  10:19.12   
          6:23.53  7:43.05  9:02.49       
10  Malin Nilsson  1995  Trollhättans Simsällskap    1:10.62  2:28.10  3:46.39  5:06.49  10:19.19   
          6:25.32  7:44.06  9:02.79       
11  Boel Knutson  1995  Simklubben Elfsborg    1:13.75  2:33.26  3:52.81  5:13.25  10:28.71   
          6:33.69  7:53.51  9:12.00       
12  Sofie Jonasson  1994  Trollhättans Simsällskap    1:13.11  2:30.17  3:48.89  5:08.56  10:30.92   
          6:29.33  7:50.62  9:10.99       
13  Julia Dannfors  1995  Upsala Simsällskap    1:12.60  2:31.23  3:50.22  5:11.26  10:33.37   
          6:32.58  7:54.14  9:14.61       
14  Astrid Berg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    1:17.91  2:39.99  4:03.43  5:26.37  10:56.82   
          6:49.27  8:12.61  9:35.42       
                     
 
Gren 3, 1500m Frisim P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Linus Junefelt (1992) 16:00.99 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    1:02.61  2:10.32  3:18.87  4:27.78  17:24.12   
          5:37.23  6:47.63  7:57.50  9:07.26     
          10:17.77  11:28.19  12:39.16  13:50.45     
          15:01.88  16:13.23         
Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    1:05.42  2:15.05  3:25.05  4:35.13  17:27.46   
          5:45.98  6:56.79  8:07.35  9:18.03     
          10:28.45  11:38.64  12:49.60  13:59.94     
          15:10.05  16:19.92         
Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    1:04.51  2:13.42  3:23.20  4:33.54  17:34.88   
          5:44.55  6:55.79  8:07.28  9:18.68     
          10:30.25  11:41.65  12:52.29  14:02.79     
          15:14.12  16:25.52         
Erik Nyström  1996  Örebro Simallians    1:04.34  2:14.50  3:25.40  4:36.07  17:43.30   
          5:47.07  6:58.82  8:09.68  9:21.19     
          10:32.64  11:44.72  12:57.12  14:09.12     
          15:21.61  16:33.55         
Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    1:04.79  2:14.89  3:26.82  4:39.11  18:09.27   
          5:51.80  7:05.39  8:19.46  9:33.99     
          10:48.22  12:02.44  13:17.21  14:32.19     
          15:46.35  17:00.41         
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    1:04.44  2:13.58  3:23.39  4:34.10  18:12.39   
          5:45.54  6:56.76  8:08.16  9:19.59     
          10:32.10  11:44.87  12:58.89  14:17.31     
          15:36.25  16:55.09         
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    1:07.02  2:18.56  3:31.66  4:45.99  18:42.81   
          6:02.49  7:18.63  8:34.90  9:51.11     
          11:06.46  12:22.52  13:39.29  14:57.01     
          16:14.52  17:29.88         
Karl Olsson  1996  Uddevalla Sim    1:06.75  2:19.45  3:33.76  4:49.55  18:50.91   
          6:06.86  7:24.70  8:42.50  9:57.01     
          11:12.96  12:29.73  13:46.54  15:03.95     
          16:22.39  17:38.78         
Simon Bergquist  1996  Örebro Simallians    1:07.56  2:23.56  3:40.22  4:56.98  19:07.36   
          6:13.81  7:31.23  8:49.06  10:07.08     
          11:25.32  12:44.03  14:03.32  15:21.22     
          16:38.34  17:55.57         
10  Simon Bodestig  1996  Uddevalla Sim    1:08.23  2:23.07  3:38.44  4:55.69  19:09.63   
          6:12.54  7:30.39  8:47.96  10:05.88     
          11:24.07  12:43.97  14:01.24  15:20.23     
          16:38.27  17:56.16         
11  Fredrik Nilsson  1997  Upsala Simsällskap    1:07.17  2:20.95  3:36.72  4:54.80  19:12.59   
          6:13.17  7:32.04  8:49.83  10:07.86     
          11:26.44  12:45.03  14:04.26  15:21.63     
          16:40.57  17:58.31         
12  William Myrlander  1997  Nässjö SLS    1:10.80  2:28.86  3:46.97  5:06.47  19:14.72   
          6:24.85  7:42.52  9:00.42  10:17.17     
          11:35.54  12:53.27  14:10.66  15:28.75     
          16:45.26  18:01.78         
13  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    1:10.17  2:26.18  3:42.43  5:00.19  19:35.42   
          6:18.22  7:36.89  8:55.60  10:14.32     
          11:34.15  12:53.51  14:15.18  15:35.78     
          16:56.80  18:16.99         
14  Kristoffer Loo  1997  Kalmar Simsällskap    1:11.96  2:31.60  3:51.54  5:11.69  19:57.63   
          6:32.86  7:54.72  9:16.77  10:35.81     
          11:56.52  13:18.30  14:39.99  16:02.61     
          17:24.27  18:41.41         
15  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:12.65  2:31.80  3:52.05  5:12.54  20:04.35   
          6:34.32  7:56.01  9:17.27  10:39.81     
          12:02.02  13:22.79  14:44.55  16:05.64     
          17:27.08  18:46.99         
16  Filip Wormeus  1997  Jönköpings Simsällskap    1:13.83  2:33.20  3:54.29  5:16.95  20:41.12   
          6:39.58  8:02.51  9:26.06  10:51.31     
          12:16.01  13:41.39  15:06.84  16:31.42     
          17:56.14  19:19.52         
                     
 
Gren 4, 800m Frisim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Emelia Nilsson (1988) 9:03.92 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:06.47  2:19.62  3:33.50  4:47.36  9:42.11   
          6:01.14  7:15.98  8:29.86       
Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS    1:07.67  2:20.37  3:34.17  4:48.39  9:44.09   
          6:02.65  7:16.99  8:31.47       
Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    1:08.11  2:21.33  3:35.81  4:51.12  9:51.62   
          6:06.88  7:22.51  8:38.50       
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    1:08.38  2:22.35  3:37.59  4:53.63  9:52.83   
          6:09.83  7:25.88  8:40.29       
Madelen Rydqvist  1996  Simklubben Triton    1:09.39  2:22.62  3:36.63  4:51.00  9:56.03   
          6:06.32  7:22.77  8:39.59       
Amanda Andersson  1996  Uddevalla Sim    1:08.46  2:22.64  3:37.87  4:54.19  9:57.70   
          6:11.04  7:27.23  8:43.54       
Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap    1:11.32  2:26.54  3:41.72  4:58.27  10:00.49   
          6:14.22  7:30.74  8:46.47       
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    1:11.54  2:27.61  3:45.27  5:03.13  10:13.26   
          6:21.28  7:38.94  8:56.91       
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    1:09.20  2:25.58  3:42.08  5:00.31  10:16.20   
          6:20.23  7:40.06  8:59.02       
10  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:09.81  2:24.47  3:40.87  4:58.69  10:16.79   
          6:17.71  7:37.45  8:57.71       
11  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    1:12.48  2:31.92  3:51.11  5:11.53  10:18.30   
          6:31.42  7:48.82  9:07.56       
12  Angelica Willstein  1997  Växjö Simsällskap    1:12.68  2:31.71  3:51.43  5:11.76  10:29.80   
          6:31.96  7:51.95  9:12.07       
13  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    1:14.75  2:33.83  3:54.15  5:15.24  10:34.89   
          6:36.65  7:58.13  9:17.56       
14  Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton    1:13.47  2:32.03  3:52.05  5:12.81  10:39.81   
          6:34.22  7:56.62  9:18.82       
15  Elin Ehner  1996  Trollhättans Simsällskap    1:15.92  2:37.82  4:00.98  5:23.01  10:50.09   
          6:46.38  8:08.60  9:30.59       
16  Isabelle Stenvold  1996  Trollhättans Simsällskap    1:12.96  2:35.53  3:58.69  5:21.72  11:01.81   
          6:47.01  8:12.58  9:37.57       
                     
 
Gren 5, 4X100m Frisim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: LASS 3:25.10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Nässjö SLS Lag 1  Nässjö SLS            3:42.87   
  Erik Johansson  1994      26.35  55.68      55.68   
  Viktor Myrlander  1993      26.61  56.46      1:52.14   
  Marcus Johansson  1995      26.79  56.70      2:48.84   
  Martin Magnusson  1994      25.97  54.03      3:42.87   
                     
Skk Herrar [1994]  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            3:48.18   
  Jakob Svensson  1992      26.97  57.64      57.64   
  Felix Gudehn  1995      27.21  57.46      1:55.10   
  Patrik Lantto  1992      26.93  57.17      2:52.27   
  Oscar Lindström  1992      26.33  55.91      3:48.18   
                     
Kungsbacka Herrar [1995]  1995  Kungsbacka Simsällskap            3:53.12   
  Viktor Hörndahl  1995      25.65  54.70      54.70   
  Niklas Sandberg  1995      27.58  58.46      1:53.16   
  Erik Asp  1995      27.90  59.43      2:52.59   
  Theodor Hennings  1995      28.45  1:00.53      3:53.12   
                     
Kalmar SS Herrar [1994]  1994  Kalmar Simsällskap            3:53.21   
  Arvid Salomonsson  1995      27.80  57.36      57.36   
  Martin Åsenius  1994      26.39  56.38      1:53.74   
  John Classon  1995      27.38  59.14      2:52.88   
  Kim Andreasson Quistberg  1994      28.40  1:00.33      3:53.21   
                     
Skuru Ik Herrar Lag 1  1991  Skuru Idrottsklubb            3:54.80   
  Sebastian Ridderskans  1994      27.19  57.95      57.95   
  Jesper Falk  1994      28.05  1:00.23      1:58.18   
  Lachlan Mcpheat  1994      27.97  58.64      2:56.82   
  Joakim Uhlin  1994      26.82  57.98      3:54.80   
                     
Upsala S Herrar [1991]  1991  Upsala Simsällskap            4:02.96   
  Emil Dahlbom  1994      28.01  59.27      59.27   
  Viktor Umenius  1993      27.89  59.12      1:58.39   
  Jakob Granelli  1995      28.44  1:01.48      2:59.87   
  Joacim Westin  1994      28.81  1:03.09      4:02.96   
                     
Ösa Herrar [1991]  1995  Örebro Simallians            4:06.79   
  Erik Nyström  1996      29.62  1:01.50      1:01.50   
  Kenan Olovcic  1995      30.00  1:03.80      2:05.30   
  Simon Bergquist  1996      29.63  1:03.04      3:08.34   
  Filip Tagesson  1996      26.94  58.45      4:06.79   
                     
Jönköping Herrar [1995]  1995  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
  Abel Fistume  1995      27.13        58.49   
                     
                     
 
Gren 6, 4X100m Frisim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Skärets SS 3:56.41 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Skk Damer [1994]  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            4:10.63   
  Julia Peterson  1995      29.65  1:03.65      1:03.65   
  Sara Finati  1992      28.72  1:01.11      2:04.76   
  Danielle Lönnberg  1995      29.24  1:02.78      3:07.54   
  Johanna Wetterborg  1992      29.24  1:03.09      4:10.63   
                     
Nässjö SLS Lag 1  Nässjö SLS            4:12.39   
  Matilda Axelsson  1995      29.53  1:02.81      1:02.81   
  Alice Holmberg  1995      27.86  59.75      2:02.56   
  Johanna Nilsson  1996      32.48  1:09.13      3:11.69   
  Annie Myrlander  1995      28.77  1:00.70      4:12.39   
                     
Upsala S Damer [1991]  1991  Upsala Simsällskap            4:14.90   
  Julia Kindlund  1994      30.14  1:04.40      1:04.40   
  Felicia Lidström  1994      30.64  1:04.44      2:08.84   
  Elisabeth Ödman  1995      29.83  1:03.23      3:12.07   
  Ylva Henriksson  1994      29.29  1:02.83      4:14.90   
                     
Skk Damer Lag 2  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            4:16.17   
  Lovisa Malmberg  1995      30.55  1:04.28      1:04.28   
  Linnéa Rydberg  1994      29.50  1:02.78      2:07.06   
  Olivia Lindqvist  1993      31.02  1:05.34      3:12.40   
  Frida Jerrå  1993      30.13  1:03.77      4:16.17   
                     
Västerås Damer [1995]  1995  Västerås Simsällskap            4:18.85   
  Elin Ottosson-Bixo  1995      30.85  1:05.42      1:05.42   
  Rebecca Florinus  1994      30.02  1:03.39      2:08.81   
  Sara Birgersson  1993      30.58  1:04.74      3:13.55   
  Malin Ejdersund  1995      30.84  1:05.30      4:18.85   
                     
Karlstads SS  1994  Karlstads Simsällskap            4:20.38   
  Linnéa Svärd  1995      30.74  1:04.43      1:04.43   
  Maja Linderholm  1996      30.57  1:05.49      2:09.92   
  Lina Watz  1996      32.07  1:07.55      3:17.47   
  Karin Melin  1994      29.53  1:02.91      4:20.38   
                     
Jönköping Damer [1995]  1995  Jönköpings Simsällskap            4:20.40   
  Victoria Johnsson  1994      29.81  1:02.69      1:02.69   
  Felicia Wallgren  1995      30.83  1:06.11      2:08.80   
  Jonna Andersson  1995      31.14  1:06.30      3:15.10   
  Cornelia Andersson  1995      31.17  1:05.30      4:20.40   
                     
Kalmar SS Damer [1994]  1994  Kalmar Simsällskap            4:20.54   
  Amanda Axelsson  1992      30.41  1:02.87      1:02.87   
  Martina Johansson  1994      29.87  1:03.10      2:05.97   
  Sally Goodwin  1994      30.68  1:05.22      3:11.19   
  Patricia Zonta-Gustavsson  1994      31.70  1:09.35      4:20.54   
                     
Kungsbacka Damer [1991]  1991  Kungsbacka Simsällskap            4:22.22   
  Sara Jonasson  1993      31.37  1:06.36      1:06.36   
  Matilda Gustafsson  1995      31.39  1:07.42      2:13.78   
  Amanda Eriksson  1992      30.52  1:06.26      3:20.04   
  Kristin Ivansson  1994      28.87  1:02.18      4:22.22   
                     
10  Trollhättan Damer [1994]  1994  Trollhättans Simsällskap            4:24.76   
  Sofia Jansson  1994      30.28  1:03.61      1:03.61   
  Malin Nilsson  1995      30.86  1:05.88      2:09.49   
  Sofie Jonasson  1994      32.70  1:09.74      3:19.23   
  Johanna André  1995      30.36  1:05.53      4:24.76   
                     
11  Växjö SS Damer 1  1994  Växjö Simsällskap            4:34.17   
  Ebba Stillman  1996      32.61  1:08.59      1:08.59   
  Tove Möller  1994      31.98  1:07.37      2:15.96   
  Angelica Willstein  1997      33.50  1:10.52      3:26.48   
  Alexandra Viksten  1996      31.98  1:07.69      4:34.17   
                     
                     
 
Gren 7, 50m Fjärilsim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Linda Knutsson (1985) 28.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS            29.61   
Amanda Sundström  1995  Uddevalla Sim            29.89   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS            30.28   
Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap            30.92   
Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap            31.10   
Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap            31.52   
Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            31.57   
Sally Goodwin  1994  Kalmar Simsällskap            31.72   
Kristin Ivansson  1994  Kungsbacka Simsällskap            31.81   
10  Ylva Henriksson  1994  Upsala Simsällskap            31.82   
11  Linnéa Rydberg  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            31.84   
12  Sofia Ek  1992  Örebro Simallians            31.97   
13  Lovisa Malmberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            31.98   
14  Frida Jerrå  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            32.16   
15  Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg            32.23   
16  Martina Johansson  1994  Kalmar Simsällskap            32.42   
17  Rebecka Ek  1994  Karlskoga Simförening            32.74   
18  Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap            32.80   
19  Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS            32.81   
20  Elisabeth Ödman  1995  Upsala Simsällskap            32.83   
21  Victoria Johnsson  1994  Jönköpings Simsällskap            32.84   
22  Sara Jonasson  1993  Kungsbacka Simsällskap            33.05   
23  Felicia Lidström  1994  Upsala Simsällskap            33.14   
24  Karin Melin  1994  Karlstads Simsällskap            33.22   
25  Sara Birgersson  1993  Västerås Simsällskap            33.26   
26  Linnéa Svärd  1995  Karlstads Simsällskap            33.35   
27  Anne Helene Bakke  1994  Haldens Svømmeklub            33.99   
28  Matilda Gustafsson  1995  Kungsbacka Simsällskap            34.16   
29  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.36   
30  Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening            34.52   
31  Elin Wallin  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.60   
32  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS            34.73   
33  Johanna André  1995  Trollhättans Simsällskap            34.74   
34  Patricia Zonta-Gustavsson  1994  Kalmar Simsällskap            34.98   
34  Tove Gannholm-Johansson  1994  Linköpings Allmänna SS            34.98   
36  Tove Möller  1994  Växjö Simsällskap            35.15   
37  Louise Ericson  1994  Trollhättans Simsällskap            35.39   
38  Mikaela Olofsson  1992  Västerås Simsällskap            35.80   
39  Sofie Jonasson  1994  Trollhättans Simsällskap            35.89   
40  Fenja Elbert  1995  Alingsås SLS            38.01   
                     
 
Gren 8, 50m Fjärilsim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: David Larsson (1989) 25.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS            27.88   
Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS            27.91   
Marcus Johansson  1995  Nässjö SLS            28.02   
Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.35   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.51   
Marcus Bådholm  1991  Skuru Idrottsklubb            28.63   
Johan Andersson  1995  Uddevalla Sim            28.64   
Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap            28.75   
Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS            28.82   
10  John Classon  1995  Kalmar Simsällskap            28.83   
11  Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.87   
12  Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS            28.98   
13  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.00   
14  Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            29.02   
15  Sebastian Ridderskans  1994  Skuru Idrottsklubb            29.31   
16  Philip Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap            29.58   
17  Jesper Skoglund  1995  Uddevalla Sim            29.65   
18  Martin Åsenius  1994  Kalmar Simsällskap            29.66   
19  Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.02   
20  Viktor Umenius  1993  Upsala Simsällskap            30.13   
21  Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.18   
22  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.38   
23  Joacim Westin  1994  Upsala Simsällskap            30.72   
24  Jakob Granelli  1995  Upsala Simsällskap            30.93   
25  Gabriel Lindeby  1995  Kalmar Simsällskap            31.04   
26  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap            31.08   
27  Johan Pettersson  1994  Upsala Simsällskap            31.11   
28  Kevin Kilit  1995  Jönköpings Simsällskap            31.17   
29  Theodor Hennings  1995  Kungsbacka Simsällskap            31.30   
30  Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            31.32   
31  Nicklas Jansson  1992  Skuru Idrottsklubb            31.35   
31  Niclas Friberg  1992  Linköpings Allmänna SS            31.35   
33  Patrik Talib  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            31.78   
34  Pontus Hammarkvist  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.42   
35  Gustav Rogne  1992  Säffle Simsällskap            32.49   
36  Kenan Olovcic  1995  Örebro Simallians            32.71   
37  Carl Winlöf  1994  Upsala Simsällskap            34.16   
Emil Dahlbom  1994  Upsala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 50m Fjärilsim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Ann-Louise Jakobsson (1988) 28.87 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim            31.41   
Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.68   
Maria Lövgren  1997  Västerås Simsällskap            31.70   
Sofia Zand  1997  Linköpings Allmänna SS            32.00   
Louise Zettergren  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            32.14   
Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.28   
Josefine Norlin  1996  Upsala Simsällskap            32.31   
Amanda Andersson  1996  Uddevalla Sim            32.48   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap            32.51   
10  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            32.66   
11  Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap            32.83   
12  Maja Linderholm  1996  Karlstads Simsällskap            32.84   
13  Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap            32.91   
14  Ulrika Krüger  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.06   
15  Madelen Rydqvist  1996  Simklubben Triton            33.15   
16  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS            33.18   
17  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap            33.36   
18  Ida Fahlborg  1996  Västerås Simsällskap            33.47   
19  Marie Hanson  1997  Simklubben Triton            33.62   
20  Johanna Niklasson  1996  Karlsborgs Simklubb            33.68   
21  Evelina Loftén  1996  Skuru Idrottsklubb            33.75   
22  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap            33.87   
23  Emma Stenberg  1996  Ystads Simsällskap            33.96   
24  Julia Falk-Saunders  1996  Simklubben Triton            34.01   
25  Josefine Hedmo  1996  Upsala Simsällskap            34.16   
26  Issabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap            34.19   
27  Ida Borg  1997  Simklubben Triton            34.24   
28  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap            34.29   
29  Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.32   
30  Isabelle Stenvold  1996  Trollhättans Simsällskap            34.56   
31  Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton            34.65   
32  Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap            34.74   
33  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap            34.88   
34  Elin Ehner  1996  Trollhättans Simsällskap            34.97   
35  Alexandra Volkova  1996  Simklubben Triton            35.09   
35  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.09   
37  Angelica Yngvesson  1996  Simklubben Elfsborg            35.24   
38  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap            35.32   
39  Alexandra Viksten  1996  Växjö Simsällskap            35.61   
40  Camilla Ullberg  1997  Åsundens Simsällskap            36.68   
                     
 
Gren 10, 50m Fjärilsim P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: David Larsson (1989) 26.03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            27.82   
Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap            28.18   
Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap            28.55   
Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap            28.83   
Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap            29.09   
Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap            29.21   
André Lauri  1996  Karlskoga Simförening            29.52   
David Larsson  1996  Kalmar Simsällskap            29.70   
William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg            29.75   
10  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb            29.92   
11  Simon Bergquist  1996  Örebro Simallians            30.45   
12  Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap            30.65   
13  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap            30.89   
14  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS            30.91   
15  Björn Andersson  1996  Karlstads Simsällskap            31.11   
16  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb            31.15   
17  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.20   
18  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            31.24   
18  William Myrlander  1997  Nässjö SLS            31.24   
20  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap            31.34   
21  Simon Bodestig  1996  Uddevalla Sim            31.35   
22  Axel Dahlbom  1996  Upsala Simsällskap            31.40   
23  Casper Eriksson  1996  Simklubben Elfsborg            31.43   
24  Daniel Svensson  1996  Säffle Simsällskap            31.64   
25  Gunnar Granlund  1996  Västerås Simsällskap            31.67   
26  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap            31.79   
27  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap            31.85   
28  Niklas Rior  1997  Stockholms Kappsimningsklubb            31.97   
29  Ossian Ankarberg  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            32.12   
30  Fredrik Nilsson  1997  Upsala Simsällskap            32.15   
31  Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim            32.23   
32  Henrik Bolle  1996  Turebergs Simklubb            32.66   
33  Johan Sundström  1996  Upsala Simsällskap            32.68   
34  Markus Nordmark  1996  Nässjö SLS            32.91   
35  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap            32.93   
35  David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.93   
37  Elias Axelsson  1996  Kalmar Simsällskap            33.35   
38  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap            33.73   
39  Muhamed Halilic  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.77   
Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 11, 400m Frisim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Eva Berglund (1984) 4:23.11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap    1:05.94  2:16.84  3:28.26    4:39.79   
Janina Fredriksson  1994  Uddevalla Sim    1:06.48  2:18.60  3:31.20    4:41.13   
Anna Forsstrøm  1994  Haldens Svømmeklub    1:07.97  2:20.91  3:32.48    4:41.41   
Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    1:07.26  2:19.82  3:33.98    4:46.82   
Danielle Lönnberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    1:08.18  2:22.15  3:35.44    4:47.54   
Olivia Lindqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    1:08.71  2:23.27  3:38.28    4:52.98   
Amanda Axelsson  1992  Kalmar Simsällskap    1:08.63  2:24.90  3:42.17    4:57.12   
Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:09.94  2:26.95  3:44.30    4:59.68   
Emelie Burstedt  1995  Karlstads Simsällskap    1:11.38  2:28.22  3:44.87    5:00.00   
10  Malin Nilsson  1995  Trollhättans Simsällskap    1:10.78  2:28.08  3:45.19    5:00.18   
11  Anna Andersson  1993  Nässjö SLS    1:11.51  2:28.84  3:47.69    5:03.93   
12  Elin Wallin  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:11.29  2:28.37  3:47.46    5:05.51   
13  Boel Knutson  1995  Simklubben Elfsborg    1:13.59  2:31.12  3:49.55    5:07.31   
14  Sofie Jonasson  1994  Trollhättans Simsällskap    1:13.17  2:34.16  3:54.30    5:12.67   
15  Julia Dannfors  1995  Upsala Simsällskap    1:14.45  2:34.34  3:55.32    5:15.69   
16  Sofi Marklew  1995  Deje Simsällskap    1:15.05  2:35.92  3:55.84    5:16.11   
17  Petronella Läckgren  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    1:12.63  2:34.65  3:58.13    5:19.50   
18  Linnéa Svärd  1995  Karlstads Simsällskap    1:15.79  2:39.63  4:01.56    5:22.35   
19  Tove Möller  1994  Växjö Simsällskap    1:15.92  2:38.97  4:02.42    5:24.73   
Louise Ericson  1994  Trollhättans Simsällskap            DNF   
                     
 
Gren 12, 400m Frisim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Janne Kindgren (1981) 4:05.47 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    1:02.40  2:09.30  3:15.77    4:19.31   
Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    1:01.08  2:07.32  3:14.79    4:19.85   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    1:01.88  2:08.44  3:15.71    4:20.42   
Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    1:00.50  2:05.91  3:12.58    4:21.23   
Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    1:02.91  2:10.26  3:17.38    4:24.34   
Marcus Johansson  1995  Nässjö SLS    1:04.14  2:12.44  3:20.99    4:26.74   
Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:01.98  2:08.49  3:17.73    4:27.92   
Martin Magnusson  1994  Nässjö SLS    59.76  2:07.70  3:19.19    4:32.26   
Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    1:04.13  2:14.59  3:26.36    4:36.44   
10  Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap    1:03.71  2:14.09  3:25.97    4:36.72   
10  Kim Andreasson Quistberg  1994  Kalmar Simsällskap    1:05.49  2:16.45  3:27.31    4:36.72   
12  Andreas Bunaes  1995  Haldens Svømmeklub    1:03.37  2:13.48  3:25.60    4:37.06   
13  Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.97  2:14.29  3:25.23    4:37.18   
14  Joacim Castenson  1995  Nässjö SLS    1:03.81  2:15.64  3:28.23    4:40.18   
15  Patrik Jansson  1995  Skuru Idrottsklubb    1:06.13  2:18.26  3:32.25    4:44.67   
16  Joakim Enell  1993  Nässjö SLS    1:06.68  2:19.56  3:33.16    4:45.43   
17  David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:07.20  2:20.81  3:36.53    4:48.89   
18  Rasmus Olsson  1994  Trollhättans Simsällskap    1:07.06  2:20.44  3:35.60    4:49.18   
19  Mikael Frost  1993  Alingsås SLS    1:04.38  2:17.82  3:34.17    4:50.59   
20  Jonathan Ahlbäck  1995  Deje Simsällskap    1:09.45  2:24.71  3:40.07    4:54.21   
21  Patrik Bjärterot  1995  Jönköpings Simsällskap    1:12.29  2:27.72  3:43.37    4:58.55   
22  Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians    1:13.56  2:30.64  3:46.94    5:00.80   
23  Anton Jaensson  1995  Örebro Simallians    1:13.62  2:29.30  3:45.77    5:01.31   
                     
 
Gren 13, 200m Medley F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Sara Thydén (1989) 2:19.89 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    32.74  1:10.75  1:57.32    2:32.10   
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    33.74  1:13.88  1:57.28    2:32.21   
My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.85  1:11.20  1:56.99    2:34.67   
Sofia Zand  1997  Linköpings Allmänna SS    34.47  1:14.50  2:01.25    2:36.56   
Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap    36.87  1:15.77  2:00.08    2:36.84   
Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS    34.64  1:12.78  2:03.01    2:37.17   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    33.45  1:12.52  2:01.29    2:37.38   
Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.49  1:13.34  2:01.45    2:37.96   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    34.63  1:15.32  2:01.07    2:38.11   
10  Alice Suits  1996  Skuru Idrottsklubb    35.07  1:15.18  2:00.69    2:38.27   
11  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS    34.08  1:16.71  2:02.91    2:39.66   
12  Madelen Rydqvist  1996  Simklubben Triton    34.64  1:17.27  2:02.40    2:39.71   
13  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    34.52  1:14.91  2:03.10    2:39.79   
14  Ida Borg  1997  Simklubben Triton    36.30  1:15.45  2:03.65    2:40.36   
15  Maria Lövgren  1997  Västerås Simsällskap    34.24  1:16.02  2:03.86    2:40.79   
16  Alice Ståhle  1997  Västerås Simsällskap    36.11  1:15.76  2:04.12    2:43.20   
17  Issabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    35.53  1:16.80  2:06.00    2:44.58   
18  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    35.79  1:21.45  2:06.51    2:45.01   
19  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    38.03  1:19.08  2:08.86    2:45.14   
20  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.54  1:19.37  2:07.64    2:46.30   
21  Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap    36.32  1:20.63  2:07.91    2:48.38   
22  Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton    37.92  1:22.81  2:14.09    2:54.24   
Evelina Wensberg  1996  Säffle Simsällskap            DSQ   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 14, 200m Medley P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Linus Junefelt (1992) 2:09.41 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.62  1:06.73  1:49.66    2:22.26   
Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.50  1:07.84  1:49.31    2:22.26   
Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    30.82  1:08.66  1:49.66    2:22.89   
Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    31.66  1:09.85  1:51.30    2:24.24   
David Larsson  1996  Kalmar Simsällskap    31.74  1:09.00  1:55.31    2:29.68   
Björn Andersson  1996  Karlstads Simsällskap    32.29  1:13.51  1:57.34    2:32.27   
Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    31.89  1:12.27  1:57.79    2:32.28   
Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    32.78  1:12.91  1:57.25    2:32.29   
Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    33.71  1:13.60  1:57.95    2:33.30   
10  Erik Nyström  1996  Örebro Simallians    34.44  1:12.57  1:59.47    2:34.05   
11  Alexander Matkoski  1996  Upsala Simsällskap    33.64  1:16.07  1:58.77    2:35.46   
12  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    34.15  1:12.66  2:00.94    2:35.67   
13  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    37.96  1:19.30  2:00.26    2:36.82   
14  Gunnar Granlund  1996  Västerås Simsällskap    34.02  1:14.06  2:00.63    2:37.28   
15  Daniel Sumi  1997  Simklubben Elfsborg    33.59  1:13.99  2:00.29    2:37.53   
16  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    34.56  1:14.58  2:03.42    2:38.06   
17  David Zachrisson  1996  Kungsbacka Simsällskap    30.83  1:10.85  2:01.44    2:38.22   
18  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    32.67  1:13.38  2:04.13    2:38.76   
19  William Myrlander  1997  Nässjö SLS    35.05  1:17.55  2:06.91    2:42.63   
20  Daniel Svensson  1996  Säffle Simsällskap    33.23  1:16.94  2:04.86    2:43.30   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap            DNS   
William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg            DNF   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Georg Hess  1996  Simklubben Elfsborg            DSQ   
                     
 
Gren 15, 100m Ryggsim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Ann Berglund (1984) 1:04.04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Amanda Sundström  1995  Uddevalla Sim    32.43        1:06.38   
Victoria Johnsson  1994  Jönköpings Simsällskap    33.59        1:08.68   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.38        1:09.05   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    33.94        1:09.23   
Camilla Hamdi  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    34.65        1:09.96   
Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap    33.62        1:10.49   
Martina Johansson  1994  Kalmar Simsällskap    34.43        1:10.64   
Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.97        1:10.99   
Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    33.94        1:11.35   
10  Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    35.16        1:12.17   
11  Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    35.34        1:12.69   
12  Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS    34.57        1:12.82   
13  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS    35.17        1:13.61   
14  Jonna Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    35.70        1:13.64   
15  Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap    35.01        1:13.84   
16  Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS    35.86        1:14.46   
17  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap    37.08        1:16.11   
18  Matilda Olsén  1994  Kalmar Simsällskap    37.08        1:16.15   
19  Malin Nilsson  1995  Trollhättans Simsällskap    37.44        1:17.13   
20  Therese Karlsson  1995  Motala Simsällskap    36.82        1:17.36   
21  Emelie Burstedt  1995  Karlstads Simsällskap    39.10        1:18.88   
22  Fenja Elbert  1995  Alingsås SLS    37.93        1:18.90   
23  Sofi Marklew  1995  Deje Simsällskap    39.55        1:20.12   
24  Anna Andersson  1993  Nässjö SLS    39.43        1:21.22   
25  Mathilda Haglind  1994  Upsala Simsällskap    39.26        1:21.73   
26  Tove Gannholm-Johansson  1994  Linköpings Allmänna SS    39.88        1:22.93   
Hanna von Sydow  1994  Skuru Idrottsklubb            DNS   
Mathilda Sjöberg  1995  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Ryggsim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Michael Berndtsson (1985) 57.20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joakim Uhlin  1994  Skuru Idrottsklubb    30.36        1:02.14   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    31.46        1:03.82   
Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.49        1:04.28   
John Classon  1995  Kalmar Simsällskap    31.59        1:04.44   
Martin Magnusson  1994  Nässjö SLS    31.28        1:04.52   
Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.51        1:04.61   
Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    31.18        1:04.84   
Erik Asp  1995  Kungsbacka Simsällskap    31.10        1:05.32   
Johan Andersson  1995  Uddevalla Sim    32.01        1:06.29   
10  Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    32.42        1:07.26   
11  Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap    32.96        1:07.59   
12  Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.63        1:07.69   
13  Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS    32.87        1:08.31   
14  Andreas Bunaes  1995  Haldens Svømmeklub    32.56        1:08.37   
15  Hampus Johansson  1995  Uddevalla Sim    33.20        1:09.40   
16  Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.02        1:09.45   
17  Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    33.63        1:09.80   
18  Jesper Skoglund  1995  Uddevalla Sim    34.19        1:11.08   
19  Joacim Westin  1994  Upsala Simsällskap    34.18        1:11.21   
20  Adam Novak  1995  Skuru Idrottsklubb    34.31        1:11.89   
21  Kenan Olovcic  1995  Örebro Simallians    35.86        1:14.19   
22  Theodor Hennings  1995  Kungsbacka Simsällskap    36.72        1:15.12   
23  Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.12        1:15.33   
24  Jonathan Ahlbäck  1995  Deje Simsällskap    36.95        1:16.10   
25  Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians    36.49        1:16.79   
26  Pontus Hammarkvist  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.78        1:23.22   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Sofie Vellner (1986) 2:35.42 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Maja Linderholm  1996  Karlstads Simsällskap    37.30  1:19.55  2:03.49    2:48.64   
Johanna Niklasson  1996  Karlsborgs Simklubb    39.09  1:22.01  2:06.44    2:51.13   
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    38.61  1:22.31  2:07.20    2:51.35   
Tilda Lindgren  1997  Kalmar Simsällskap    40.07  1:24.56  2:09.39    2:52.01   
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    38.71  1:22.51  2:07.43    2:52.03   
Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb    38.95  1:22.52  2:06.88    2:52.26   
Isabella Lian  1996  Skuru Idrottsklubb    38.62  1:22.75  2:08.63    2:55.45   
Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap    40.59  1:25.45  2:10.81    2:56.08   
Josefine Hedmo  1996  Upsala Simsällskap    39.60  1:24.25  2:10.05    2:56.50   
10  Louise Zettergren  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    39.29  1:24.39  2:10.20    2:56.60   
11  Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    37.83  1:23.39  2:10.76    2:58.27   
12  Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap    39.89  1:25.11  2:11.13    2:58.38   
13  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    40.15  1:25.58  2:12.13    2:58.94   
14  Madelen Rydqvist  1996  Simklubben Triton    40.20  1:25.60  2:12.11    2:59.28   
15  Angelica Willstein  1997  Växjö Simsällskap    39.95  1:25.09  2:12.86    3:00.87   
16  Evelina Wensberg  1996  Säffle Simsällskap    41.23  1:28.76  2:18.42    3:05.34   
17  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.72  1:28.62  2:17.02    3:05.46   
18  Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.33  1:28.69  2:18.08    3:07.15   
19  Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb    42.16  1:29.87  2:19.31    3:07.49   
20  Emilia Lindh  1997  Västerås Simsällskap    42.69  1:30.30  2:19.39    3:08.30   
21  Isabelle Hoverberg  1996  Kungsbacka Simsällskap    41.96  1:29.45  2:19.15    3:09.85   
22  Ellinore Irvefjord  1997  Trollhättans Simsällskap    42.98  1:31.15  2:20.68    3:10.77   
23  Amanda Nyback  1997  Västerås Simsällskap    44.28  1:32.58  2:22.96    3:12.13   
                     
 
Gren 18, 200m Bröstsim P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Alexander Morgan (1996) 2:31.46 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap    34.28  1:13.31  1:54.41    2:35.60   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    35.54  1:15.54  1:56.15    2:36.94   
William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg    36.31  1:17.20  1:57.89    2:37.28   
Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    36.58  1:18.75  2:00.91    2:42.70   
Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    37.00  1:18.70  2:01.48    2:43.86   
Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    37.16  1:19.22  2:02.21    2:44.31   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    37.35  1:19.15  2:02.80    2:46.41   
Karl Olsson  1996  Uddevalla Sim    37.76  1:19.91  2:03.34    2:47.51   
Arvid Löfgren  1997  Linköpings Allmänna SS    38.89  1:22.39  2:06.86    2:50.97   
10  Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    38.77  1:22.76  2:07.56    2:51.79   
11  Erland Ekholm  1996  Skuru Idrottsklubb    37.86  1:21.72  2:07.32    2:52.12   
12  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS    37.59  1:21.34  2:06.45    2:52.32   
13  Alexander Matkoski  1996  Upsala Simsällskap    37.26  1:20.76  2:07.78    2:54.36   
14  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    36.72  1:19.77  2:06.56    2:54.73   
15  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    39.64  1:24.31  2:09.88    2:55.21   
16  Erik Nyström  1996  Örebro Simallians    39.20  1:24.74  2:11.40    2:56.72   
17  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap    40.25  1:26.22  2:12.98    2:57.07   
18  Navid Fageeh  1997  Uddevalla Sim    39.34  1:24.69  2:11.58    2:58.32   
19  Petter Lindberg  1997  Skuru Idrottsklubb    38.06  1:25.59  2:14.60    3:04.92   
20  Muhamed Halilic  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.69  1:26.63  2:15.76    3:05.23   
21  Emil Björk  1996  Västerås Simsällskap    42.50  1:31.51  2:21.27    3:09.85   
22  Linus Olsson  1996  Trollhättans Simsällskap    38.26  1:24.59  2:16.83    3:10.24   
23  Elias Axelsson  1996  Kalmar Simsällskap    43.92  1:34.16  2:22.78    3:11.61   
Edwin Ekberg  1997  Hultsfreds Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 19, 100m Frisim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Jonna Nybäck (1988) 57.20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS    29.34        1:00.75   
Janina Fredriksson  1994  Uddevalla Sim    29.93        1:01.65   
Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    30.14        1:02.09   
Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    30.03        1:02.27   
Victoria Johnsson  1994  Jönköpings Simsällskap    29.91        1:02.61   
Rebecka Ek  1994  Karlskoga Simförening    30.34        1:02.64   
Amanda Axelsson  1992  Kalmar Simsällskap    30.77        1:02.78   
Kristin Ivansson  1994  Kungsbacka Simsällskap    29.99        1:02.90   
Linnéa Rydberg  1994  Stockholms Kappsimningsklubb    30.01        1:03.03   
10  Karin Melin  1994  Karlstads Simsällskap    30.39        1:03.12   
11  Johanna Wetterborg  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    30.58        1:03.68   
12  Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS    30.42        1:03.85   
13  Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.00        1:03.88   
14  Felicia Lidström  1994  Upsala Simsällskap    30.99        1:04.50   
15  Danielle Lönnberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    31.10        1:04.66   
16  Ylva Henriksson  1994  Upsala Simsällskap    30.59        1:04.77   
17  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.91        1:04.89   
18  Linnéa Svärd  1995  Karlstads Simsällskap    30.61        1:04.91   
19  Anna Forsstrøm  1994  Haldens Svømmeklub    31.45        1:05.11   
20  Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg    31.60        1:05.12   
21  Frida Jerrå  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    31.57        1:05.23   
22  Elisabeth Ödman  1995  Upsala Simsällskap    30.50        1:05.35   
23  Anne Helene Bakke  1994  Haldens Svømmeklub    31.71        1:05.39   
24  Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    30.84        1:05.72   
25  Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    30.68        1:05.74   
26  Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    31.61        1:06.19   
27  Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap    31.76        1:06.42   
28  Paulina Johansson  1993  Motala Simsällskap    31.53        1:06.61   
29  Therese Karlsson  1995  Motala Simsällskap    32.01        1:06.72   
30  Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap    31.63        1:07.06   
31  Elin Wallin  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.20        1:07.34   
32  Johanna André  1995  Trollhättans Simsällskap    32.32        1:08.14   
                     
 
Gren 20, 100m Frisim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Erik Dorch (1983) 51.02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    25.56        54.48   
Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    26.21        54.97   
Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.98        56.49   
Oscar Lindström  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    27.33        56.60   
Martin Åsenius  1994  Kalmar Simsällskap    27.18        56.73   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    27.01        56.74   
Sebastian Ridderskans  1994  Skuru Idrottsklubb    26.92        57.30   
Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    27.76        57.37   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.77        57.38   
10  Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap    27.84        57.49   
11  Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    27.34        57.54   
12  Jakob Svensson  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    27.73        57.58   
13  Joakim Enell  1993  Nässjö SLS    27.81        57.78   
14  Hampus Andersson  1994  Motala Simsällskap    27.20        57.94   
15  Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    28.42        58.18   
16  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS    27.19        58.28   
17  Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.01        58.59   
18  Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    27.59        58.69   
19  Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS    27.54        58.77   
20  Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.29        58.99   
21  Emil Dahlbom  1994  Upsala Simsällskap    28.14        59.09   
22  Joacim Castenson  1995  Nässjö SLS    27.81        59.39   
23  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.29        59.79   
24  Patrik Jansson  1995  Skuru Idrottsklubb    28.51        59.86   
25  Jesper Falk  1994  Skuru Idrottsklubb    27.86        1:00.10   
26  Viktor Umenius  1993  Upsala Simsällskap    28.68        1:00.37   
27  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap    28.80        1:00.51   
28  Love Dahlstedt  1994  Skuru Idrottsklubb    28.64        1:00.62   
29  Kevin Kilit  1995  Jönköpings Simsällskap    28.89        1:00.63   
30  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.36        1:02.08   
31  Andreas Bunaes  1995  Haldens Svømmeklub    29.82        1:02.48   
32  Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.01        1:04.68   
                     
 
Gren 21, 200m Fjärilsim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Martina Granström (1991) 2:19.77 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    33.75  1:12.13  1:52.65    2:32.69   
Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap    34.11  1:12.51  1:51.86    2:32.76   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    35.00  1:15.18  1:56.38    2:37.88   
Amanda Andersson  1996  Uddevalla Sim    34.47  1:15.08  1:57.83    2:41.31   
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    35.25  1:17.14  2:00.40    2:42.63   
Ida Fahlborg  1996  Västerås Simsällskap    35.64  1:17.84  2:01.13    2:44.43   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    39.18  1:23.10  2:08.57    2:50.13   
Elin Ehner  1996  Trollhättans Simsällskap    36.96  1:21.46  2:07.65    2:51.30   
Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS    36.13  1:19.18  2:04.12    2:51.62   
10  Marie Hanson  1997  Simklubben Triton    37.14  1:20.70  2:06.92    2:51.82   
11  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    36.57  1:21.34  2:07.99    2:53.62   
12  Emma Stenberg  1996  Ystads Simsällskap    35.54  1:18.61  2:05.86    2:56.14   
13  Julia Falk-Saunders  1996  Simklubben Triton    37.27  1:23.19  2:11.49    2:58.00   
14  Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.71  1:19.04  2:07.37    3:00.51   
15  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap    39.14  1:24.39  2:12.43    3:01.34   
16  Camilla Ullberg  1997  Åsundens Simsällskap    40.20  1:32.63  2:26.65    3:17.61   
Elvira Källberg  1997  Kungsbacka Simsällskap            DNF   
Linn Jarnehammar  1996  Nässjö SLS            DNF   
                     
 
Gren 22, 100m Medley P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Linus Junefelt (1992) 1:00.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    28.76        1:04.21   
Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.40        1:04.87   
André Lauri  1996  Karlskoga Simförening    30.74        1:06.00   
Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.89        1:06.14   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    30.69        1:06.53   
Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    30.74        1:07.10   
Axel Dahlbom  1996  Upsala Simsällskap    31.20        1:08.35   
David Larsson  1996  Kalmar Simsällskap    31.35        1:08.99   
Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    32.01        1:09.40   
10  Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    32.23        1:10.02   
11  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    31.87        1:10.28   
12  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS    33.37        1:10.34   
13  Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap    32.63        1:10.61   
14  Georg Hess  1996  Simklubben Elfsborg    31.83        1:10.78   
15  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    32.20        1:11.38   
16  Daniel Sumi  1997  Simklubben Elfsborg    33.62        1:11.39   
17  William Myrlander  1997  Nässjö SLS    33.14        1:11.61   
18  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    33.00        1:11.72   
19  Gunnar Granlund  1996  Västerås Simsällskap    32.79        1:12.06   
20  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap    34.06        1:12.39   
21  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    33.47        1:12.47   
22  Daniel Svensson  1996  Säffle Simsällskap    34.34        1:12.58   
23  Casper Eriksson  1996  Simklubben Elfsborg    33.74        1:12.88   
24  Niklas Rior  1997  Stockholms Kappsimningsklubb    33.50        1:12.90   
25  Alexander Matkoski  1996  Upsala Simsällskap    35.50        1:13.03   
26  Erik Nyström  1996  Örebro Simallians    34.20        1:13.34   
27  Henrik Bolle  1996  Turebergs Simklubb    33.85        1:13.51   
28  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.94        1:13.70   
29  Arvid Löfgren  1997  Linköpings Allmänna SS    36.17        1:15.67   
Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap            DNS   
Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 23, 4X50m Medley F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Västerås SS 1:58.68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Skk Damer [1994]  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            2:05.00   
  Julia Peterson  1995      32.39        32.39   
  Sara Finati  1992      34.04        1:06.43   
  Lovisa Malmberg  1995      30.68        1:37.11   
  Johanna Wetterborg  1992      27.89        2:05.00   
                     
Nässjö SLS Lag 1  Nässjö SLS            2:06.59   
  Annie Myrlander  1995      32.90        32.90   
  Matilda Axelsson  1995      35.29        1:08.19   
  Alice Holmberg  1995      29.04        1:37.23   
  Anna Andersson  1993      29.36        2:06.59   
                     
Uddevalla Damer [1991]  1991  Uddevalla Sim            2:07.16   
  Amanda Sundström  1995      31.26        31.26   
  Felicia Andersson  1997      35.91        1:07.17   
  Amanda Andersson  1996      31.57        1:38.74   
  Janina Fredriksson  1994      28.42        2:07.16   
                     
Upsala S Damer [1991]  1991  Upsala Simsällskap            2:08.59   
  Julia Kindlund  1994      32.41        32.41   
  Felicia Lidström  1994      37.09        1:09.50   
  Katarina Burman  1993      30.55        1:40.05   
  Ylva Henriksson  1994      28.54        2:08.59   
                     
Kalmar SS Damer [1994]  1994  Kalmar Simsällskap            2:10.45   
  Martina Johansson  1994      32.98        32.98   
  Matilda Olsén  1994      38.58        1:11.56   
  Sally Goodwin  1994      31.13        1:42.69   
  Amanda Axelsson  1992      27.76        2:10.45   
                     
Jönköping Damer [1995]  1995  Jönköpings Simsällskap            2:10.87   
  Jonna Andersson  1995      33.69        33.69   
  Victoria Johnsson  1994      36.48        1:10.17   
  Jennifer Hertzberg  1996      31.77        1:41.94   
  Felicia Wallgren  1995      28.93        2:10.87   
                     
Skk Damer Lag 2  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            2:10.96   
  Camilla Hamdi  1993      34.06        34.06   
  Linnéa Rydberg  1994      35.41        1:09.47   
  Frida Jerrå  1993      32.54        1:42.01   
  Danielle Lönnberg  1995      28.95        2:10.96   
                     
Västerås Damer [1995]  1995  Västerås Simsällskap            2:13.24   
  Rebecca Florinus  1994      33.72        33.72   
  Sara Birgersson  1993      37.37        1:11.09   
  Elin Ottosson-Bixo  1995      31.95        1:43.04   
  Malin Ejdersund  1995      30.20        2:13.24   
                     
Karlstads SS  1994  Karlstads Simsällskap            2:15.49   
  Lina Watz  1996      35.88        35.88   
  Maja Linderholm  1996      37.28        1:13.16   
  Linnéa Svärd  1995      33.00        1:46.16   
  Karin Melin  1994      29.33        2:15.49   
                     
10  Kungsbacka Damer [1991]  1991  Kungsbacka Simsällskap            2:16.01   
  Amanda Eriksson  1992      35.87        35.87   
  Kristin Ivansson  1994      37.16        1:13.03   
  Sara Jonasson  1993      32.51        1:45.54   
  Matilda Gustafsson  1995      30.47        2:16.01   
                     
11  Trollhättan Damer [1994]  1994  Trollhättans Simsällskap            2:18.16   
  Malin Nilsson  1995      36.67        36.67   
  Sofia Jansson  1994      35.75        1:12.42   
  Sofie Jonasson  1994      35.19        1:47.61   
  Johanna André  1995      30.55        2:18.16   
                     
12  Karlsko Sf Damer [1993]  1993  Karlskoga Simförening            2:20.12   
  Elin Håkansson  1997      36.37        36.37   
  Rebecka Ek  1994      35.84        1:12.21   
  Lovisa Rasko-Nguyen  1995      36.00        1:48.21   
  Klara Wallteng  1997      31.91        2:20.12   
                     
13  Växjö SS Damer 1  1994  Växjö Simsällskap            2:20.44   
  Alexandra Viksten  1996      37.31        37.31   
  Angelica Willstein  1997      39.86        1:17.17   
  Ebba Stillman  1996      33.06        1:50.23   
  Tove Möller  1994      30.21        2:20.44   
                     
                     
 
Gren 24, 4X200m Frisim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: LASS 7:53.81 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Nässjö SLS Lag 1  Nässjö SLS            8:14.44   
  Marcus Johansson  1995      59.49  2:03.88      2:03.88   
  Viktor Myrlander  1993      1:01.67  2:05.89      4:09.77   
  Martin Magnusson  1994      56.58  2:01.19      6:10.96   
  Erik Johansson  1994      58.51  2:03.48      8:14.44   
                     
Kungsbacka Herrar [1995]  1995  Kungsbacka Simsällskap            8:37.67   
  Viktor Hörndahl  1995      59.12  2:03.71      2:03.71   
  Niklas Sandberg  1995      1:02.50  2:09.23      4:12.94   
  Philip Hörndahl  1995      1:02.07  2:10.96      6:23.90   
  Theodor Hennings  1995      1:04.02  2:13.77      8:37.67   
                     
Skk Herrar [1994]  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            8:38.40   
  Ossian Ankarberg  1996      1:04.90  2:18.05      2:18.05   
  Felix Gudehn  1995      1:02.54  2:08.81      4:26.86   
  Jakob Svensson  1992      59.06  2:07.18      6:34.04   
  Oscar Lindström  1992      59.42  2:04.36      8:38.40   
                     
Skuru Ik Herrar Lag 1  1991  Skuru Idrottsklubb            8:45.52   
  Lachlan Mcpheat  1994      1:00.52  2:05.49      2:05.49   
  Patrik Jansson  1995      1:01.09  2:09.53      4:15.02   
  Jesper Falk  1994      1:03.03  2:14.75      6:29.77   
  Sebastian Ridderskans  1994      1:02.05  2:15.75      8:45.52   
                     
Kalmar SS Herrar [1994]  1994  Kalmar Simsällskap            8:50.43   
  Arvid Salomonsson  1995      1:02.07  2:08.60      2:08.60   
  Kim Andreasson Quistberg  1994      1:04.55  2:13.08      4:21.68   
  John Classon  1995      1:05.82  2:17.58      6:39.26   
  Martin Åsenius  1994      1:02.80  2:11.17      8:50.43   
                     
Ösa Herrar [1991]  1995  Örebro Simallians            9:03.53   
  Filip Tagesson  1996      1:03.73  2:12.80      2:12.80   
  Dennis Finnström  1995      1:07.93  2:22.46      4:35.26   
  Simon Bergquist  1996      1:05.15  2:16.98      6:52.24   
  Erik Nyström  1996      1:03.33  2:11.29      9:03.53   
                     
Nkk Herrar [1995]  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            9:06.05   
  David Magnusson  1995      1:02.14  2:13.15      2:13.15   
  Henrik Podéus  1995      1:00.52  2:06.79      4:19.94   
  Viktor Casimir  1995      1:05.65  2:20.68      6:40.62   
  Pontus Hammarkvist  1995      1:07.40  2:25.43      9:06.05   
                     
Jönköping Herrar [1995]  1995  Jönköpings Simsällskap            9:10.87   
  Abel Fistume  1995      1:00.94  2:10.09      2:10.09   
  Olof Karlsson  1996      1:05.09  2:18.31      4:28.40   
  Ivan Liljeqvist  1996      1:05.90  2:20.01      6:48.41   
  Kevin Kilit  1995      1:06.52  2:22.46      9:10.87   
                     
                     
 
Gren 25, 4X50m Medley F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: LASS 2:05.80 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Kalmar SS Damer [1996]  1996  Kalmar Simsällskap            2:06.40   
  Josefin Lewton  1997      30.89        30.89   
  Tilda Lindgren  1997      34.96        1:05.85   
  Issabella Hong  1998      32.53        1:38.38   
  Miranda Arvidsson  1998      28.02        2:06.40   
                     
Lass Damer Lag1  1900  Linköpings Allmänna SS            2:07.30   
  Sofia Zand  1997      32.26        32.26   
  Linnea Magnusson  1996      35.16        1:07.42   
  Erika Settland  1996      32.24        1:39.66   
  Daniela Kindstrand  1997      27.64        2:07.30   
                     
Mass Damer 1  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:09.37   
  My Janzén  1997      33.32        33.32   
  Ulrika Krüger  1996      36.45        1:09.77   
  Ulrika Holm  1996      30.33        1:40.10   
  Johanna Åberg  1997      29.27        2:09.37   
                     
Skuru Ik Damer  1999  Skuru Idrottsklubb            2:11.14   
  Sofia von Sydow  1997      32.68        32.68   
  Enya Mcpheat  1997      36.49        1:09.17   
  Evelina Loftén  1996      32.65        1:41.82   
  Alice Suits  1996      29.32        2:11.14   
                     
Västerås Damer Lag 1  1996  Västerås Simsällskap            2:14.54   
  Elin Berggren  1996      34.49        34.49   
  Clara Wiman  1996      38.83        1:13.32   
  Maria Lövgren  1997      31.88        1:45.20   
  Ida Fahlborg  1996      29.34        2:14.54   
                     
SK Triton Damer [1996]  1996  Simklubben Triton            2:15.20   
  Ida Borg  1997      33.62        33.62   
  Fanny Andersson  1997      38.38        1:12.00   
  Madelen Rydqvist  1996      33.56        1:45.56   
  Johanna Nilsson  1996      29.64        2:15.20   
                     
Nkk Damer [1996]  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:16.13   
  Sally Ericsson  1997      33.24        33.24   
  Anna Grundmark  1997      40.01        1:13.25   
  Linnea Sterner  1996      34.19        1:47.44   
  Hanna Klipic  1996      28.69        2:16.13   
                     
Kungsbacka Damer Lag 1  1996  Kungsbacka Simsällskap            2:16.86   
  Rebecca Franzén  1996      36.92        36.92   
  Isabelle Hoverberg  1996      38.35        1:15.27   
  Gina Hvarfvenius  1997      32.08        1:47.35   
  Annica Molin  1996      29.51        2:16.86   
                     
SK Triton Lag 2  1996  Simklubben Triton            2:17.61   
  Julia Falk-Saunders  1996      34.43        34.43   
  Cathlin Kvist  1997      40.04        1:14.47   
  Marie Hanson  1997      33.49        1:47.96   
  Alexandra Volkova  1996      29.65        2:17.61   
                     
10  Upsala S Damer [1997]  1997  Upsala Simsällskap            2:17.68   
  Malin Burman  1996      35.69        35.69   
  Josefine Hedmo  1996      37.98        1:13.67   
  Saga Söderberg  1997      34.26        1:47.93   
  Josefine Norlin  1996      29.75        2:17.68   
                     
11  Västerås Damer Lag 2  1996  Västerås Simsällskap            2:21.48   
  Amanda Löfgren  1997      34.03        34.03   
  Amanda Nyback  1997      41.25        1:15.28   
  Alice Ståhle  1997      35.02        1:50.30   
  Madeleine Olofsson  1997      31.18        2:21.48   
                     
Kungsbacka Damer Lag 2  1996  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
                     
 
Gren 26, 50m Ryggsim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Jens Petersson (1983) 25.55 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
John Classon  1995  Kalmar Simsällskap            29.32   
Joakim Uhlin  1994  Skuru Idrottsklubb            29.51   
Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.55   
Martin Magnusson  1994  Nässjö SLS            29.77   
Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.29   
Erik Asp  1995  Kungsbacka Simsällskap            30.32   
Jakob Svensson  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            30.32   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            30.58   
Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS            30.58   
10  Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS            30.80   
11  Andreas Bunaes  1995  Haldens Svømmeklub            31.02   
12  Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.04   
13  Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.21   
14  Viktor Umenius  1993  Upsala Simsällskap            31.29   
15  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS            31.32   
16  Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap            31.69   
17  Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap            32.10   
18  Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            32.29   
19  Hampus Johansson  1995  Uddevalla Sim            32.43   
20  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap            32.78   
21  Kevin Kilit  1995  Jönköpings Simsällskap            32.85   
22  Adam Novak  1995  Skuru Idrottsklubb            33.11   
23  Joacim Westin  1994  Upsala Simsällskap            33.49   
24  Love Dahlstedt  1994  Skuru Idrottsklubb            33.66   
25  Patrik Jansson  1995  Skuru Idrottsklubb            33.70   
26  Emil Dahlbom  1994  Upsala Simsällskap            33.86   
27  Jesper Falk  1994  Skuru Idrottsklubb            34.55   
27  Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.55   
29  Kenan Olovcic  1995  Örebro Simallians            34.86   
30  Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            34.89   
31  Jakob Granelli  1995  Upsala Simsällskap            34.95   
32  Niclas Friberg  1992  Linköpings Allmänna SS            35.20   
33  Jonathan Ahlbäck  1995  Deje Simsällskap            36.17   
34  Johan Henriksson  1992  Upsala Simsällskap            36.23   
35  Pontus Hammarkvist  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.60   
Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 27, 50m Ryggsim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Ann Berglund (1984) 30.06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hanna von Sydow  1994  Skuru Idrottsklubb            31.60   
Amanda Sundström  1995  Uddevalla Sim            31.62   
Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            31.78   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS            32.25   
Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS            32.34   
Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap            32.60   
Victoria Johnsson  1994  Jönköpings Simsällskap            32.60   
Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.77   
Martina Johansson  1994  Kalmar Simsällskap            32.91   
10  Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.26   
11  Mathilda Sjöberg  1995  Skuru Idrottsklubb            33.50   
12  Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS            33.56   
13  Jonna Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap            33.64   
14  Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap            34.05   
15  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap            34.09   
16  Camilla Hamdi  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            34.11   
17  Rebecka Ek  1994  Karlskoga Simförening            34.49   
18  Matilda Olsén  1994  Kalmar Simsällskap            34.65   
18  Ylva Henriksson  1994  Upsala Simsällskap            34.65   
20  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS            34.72   
21  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.80   
22  Paulina Johansson  1993  Motala Simsällskap            34.86   
23  Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS            34.90   
24  Amanda Eriksson  1992  Kungsbacka Simsällskap            35.00   
25  Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap            35.17   
26  Amanda Axelsson  1992  Kalmar Simsällskap            35.66   
27  Sara Birgersson  1993  Västerås Simsällskap            35.84   
28  Karin Melin  1994  Karlstads Simsällskap            36.12   
29  Malin Nilsson  1995  Trollhättans Simsällskap            36.33   
30  Therese Karlsson  1995  Motala Simsällskap            36.82   
31  Sofi Marklew  1995  Deje Simsällskap            36.92   
32  Fenja Elbert  1995  Alingsås SLS            37.06   
33  Johanna André  1995  Trollhättans Simsällskap            37.80   
34  Mathilda Haglind  1994  Upsala Simsällskap            38.20   
35  Tove Gannholm-Johansson  1994  Linköpings Allmänna SS            38.46   
                     
 
Gren 28, 50m Ryggsim P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Jens Petersson (1983) 27.84 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            29.27   
Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap            30.22   
Georg Hess  1996  Simklubben Elfsborg            30.28   
Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap            30.38   
Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians            31.25   
David Larsson  1996  Kalmar Simsällskap            31.69   
Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap            31.84   
André Lauri  1996  Karlskoga Simförening            31.90   
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb            32.10   
10  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            32.54   
11  William Myrlander  1997  Nässjö SLS            33.13   
12  Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb            33.23   
13  Martin Jareman  1996  Skuru Idrottsklubb            33.34   
13  Simon Bergquist  1996  Örebro Simallians            33.34   
15  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS            33.40   
16  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap            33.42   
17  Daniel Sumi  1997  Simklubben Elfsborg            33.43   
18  Erik Nyström  1996  Örebro Simallians            33.56   
19  Johan Sundström  1996  Upsala Simsällskap            33.62   
20  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap            33.79   
21  William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg            34.00   
22  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap            34.19   
23  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb            34.22   
24  Gunnar Granlund  1996  Västerås Simsällskap            34.27   
25  Nathaniel Jousefi  1997  Upsala Simsällskap            34.45   
26  Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap            34.57   
27  Vincent Kiippa  1997  Skuru Idrottsklubb            34.76   
28  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.77   
29  Elias Axelsson  1996  Kalmar Simsällskap            35.01   
30  Muhamed Halilic  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.48   
31  Petter Lindberg  1997  Skuru Idrottsklubb            36.01   
32  Erland Ekholm  1996  Skuru Idrottsklubb            36.12   
33  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap            36.17   
34  Linus Olsson  1996  Trollhättans Simsällskap            36.84   
35  Simon Sundfors  1996  Kungsbacka Simsällskap            36.89   
36  Markus Nordmark  1996  Nässjö SLS            37.28   
37  Emil Björk  1996  Västerås Simsällskap            39.74   
David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Gren 29, 50m Ryggsim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Lina Edlund (1989) 30.20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap            31.23   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            32.19   
Sofia Zand  1997  Linköpings Allmänna SS            32.54   
Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb            32.80   
My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.32   
Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.56   
Ida Borg  1997  Simklubben Triton            33.70   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap            33.80   
Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap            33.87   
10  Julia Falk-Saunders  1996  Simklubben Triton            34.18   
11  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.59   
12  Maria Lövgren  1997  Västerås Simsällskap            34.65   
13  Angelica Yngvesson  1996  Simklubben Elfsborg            34.70   
14  Issabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap            35.16   
15  Klara Ohlson  1997  Kalmar Simsällskap            35.30   
16  Evelina Wensberg  1996  Säffle Simsällskap            35.34   
17  Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap            35.44   
18  Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb            35.47   
19  Ida Fahlborg  1996  Västerås Simsällskap            35.69   
20  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.76   
21  Maja Linderholm  1996  Karlstads Simsällskap            35.78   
22  Josefine Norlin  1996  Upsala Simsällskap            35.87   
23  Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap            35.94   
24  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.96   
25  Lina Watz  1996  Karlstads Simsällskap            36.01   
26  Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening            36.12   
27  Johanna Nilsson  1996  Nässjö SLS            36.25   
28  Isabelle Stenvold  1996  Trollhättans Simsällskap            36.31   
29  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap            36.55   
30  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.65   
31  Annica Molin  1996  Kungsbacka Simsällskap            36.71   
31  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap            36.71   
33  Ulrika Krüger  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.72   
34  Rebecca Franzén  1996  Kungsbacka Simsällskap            36.78   
35  Madeleine Olofsson  1997  Västerås Simsällskap            36.90   
36  Alexandra Volkova  1996  Simklubben Triton            37.23   
37  Alexandra Viksten  1996  Växjö Simsällskap            37.24   
38  Malin Johansson  1996  Kalmar Simsällskap            37.43   
39  Marie Hanson  1997  Simklubben Triton            37.51   
40  Ellinore Irvefjord  1997  Trollhättans Simsällskap            38.07   
                     
 
Gren 30, 400m Medley P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Johan Sundqvist (1982) 4:36.33 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Lachlan Mcpheat  1994  Skuru Idrottsklubb    1:11.62  2:27.53  3:48.37    4:54.42   
Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    1:07.52  2:25.78  3:49.96    4:54.55   
Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    1:09.19  2:25.72  3:53.40    5:00.93   
Johan Andersson  1995  Uddevalla Sim    1:09.88  2:29.02  3:55.19    5:06.37   
Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    1:10.06  2:31.41  3:58.48    5:11.51   
Kim Andreasson Quistberg  1994  Kalmar Simsällskap    1:12.09  2:32.88  4:07.63    5:17.14   
Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap    1:12.54  2:31.33  4:04.22    5:17.68   
Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:16.76  2:37.83  4:06.46    5:18.28   
Jonathan Ahlbäck  1995  Deje Simsällskap    1:20.34  2:47.16  4:22.10    5:37.44   
10  Patrik Bjärterot  1995  Jönköpings Simsällskap    1:21.63  2:48.62  4:27.26    5:42.74   
                     
 
Gren 31, 400m Medley F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Ann Berglund (1984) 4:57.98 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    1:12.97  2:37.86  4:03.24    5:14.15   
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    1:13.26  2:35.38  4:04.40    5:19.65   
Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap    1:21.01  2:46.16  4:17.67    5:28.39   
Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    1:17.68  2:40.94  4:19.55    5:30.94   
Olivia Lindqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    1:16.81  2:41.88  4:18.81    5:33.90   
Julia Dannfors  1995  Upsala Simsällskap    1:23.85  2:49.50  4:32.71    5:50.61   
Sofie Jonasson  1994  Trollhättans Simsällskap    1:25.06  2:56.92  4:35.49    5:52.38   
Mikaela Olofsson  1992  Västerås Simsällskap    1:23.06  3:00.89  4:40.03    6:02.93   
Malin Nilsson  1995  Trollhättans Simsällskap    1:32.94  3:04.72  4:47.19    6:02.95   
10  Matilda Gustafsson  1995  Kungsbacka Simsällskap    1:23.09  2:56.84  4:48.72    6:13.07   
                     
 
Gren 32, 200m Frisim P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Erik Pönni (1984) 1:57.36 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap    28.70  1:00.26  1:31.38    2:03.49   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    28.93  1:00.82  1:32.86    2:05.01   
Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS    29.69  1:01.58  1:34.10    2:06.51   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    28.31  1:00.57  1:33.70    2:06.59   
André Lauri  1996  Karlskoga Simförening    28.96  1:01.64  1:35.65    2:08.93   
Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    29.90  1:03.00  1:36.41    2:09.63   
Axel Dahlbom  1996  Upsala Simsällskap    29.88  1:03.01  1:37.25    2:12.03   
Karl Olsson  1996  Uddevalla Sim    30.45  1:03.58  1:38.33    2:12.07   
Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    30.56  1:04.81  1:39.52    2:12.33   
10  Erik Nyström  1996  Örebro Simallians    30.72  1:04.19  1:39.04    2:12.99   
11  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    29.89  1:03.36  1:37.96    2:13.17   
12  David Zachrisson  1996  Kungsbacka Simsällskap    30.78  1:04.77  1:40.07    2:14.87   
13  Björn Andersson  1996  Karlstads Simsällskap    30.57  1:05.22  1:40.55    2:14.90   
14  Henrik Bolle  1996  Turebergs Simklubb    29.11  1:03.33  1:40.15    2:16.07   
15  Ossian Ankarberg  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    31.32  1:06.30  1:41.79    2:16.45   
16  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.48  1:05.10  1:40.83    2:16.56   
17  Gunnar Granlund  1996  Västerås Simsällskap    31.09  1:06.06  1:41.55    2:16.58   
18  Simon Bodestig  1996  Uddevalla Sim    31.30  1:06.20  1:41.54    2:17.39   
19  Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    30.93  1:07.12  1:44.22    2:18.59   
20  Alexander Matkoski  1996  Upsala Simsällskap    30.99  1:05.55  1:42.34    2:19.52   
21  William Myrlander  1997  Nässjö SLS    31.45  1:06.78  1:43.92    2:19.92   
22  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    30.28  1:05.27  1:43.49    2:21.11   
23  Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap    32.54  1:08.50  1:45.96    2:23.39   
David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Gren 33, 200m Frisim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Emilia Nilsson (1988) 2:05.67 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS    30.46  1:04.38  1:38.94    2:13.37   
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    31.59  1:05.78  1:42.00    2:17.59   
Amanda Andersson  1996  Uddevalla Sim    32.28  1:07.77  1:43.63    2:17.75   
Maria Lövgren  1997  Västerås Simsällskap    32.23  1:07.38  1:43.09    2:17.96   
Ida Fahlborg  1996  Västerås Simsällskap    32.94  1:08.30  1:43.96    2:18.41   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    32.03  1:07.17  1:43.10    2:18.44   
Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap    32.82  1:07.59  1:43.52    2:19.54   
Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.79  1:07.11  1:43.94    2:20.03   
Madelen Rydqvist  1996  Simklubben Triton    33.06  1:08.60  1:44.48    2:20.04   
10  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    32.32  1:08.57  1:44.95    2:21.06   
11  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    32.48  1:09.08  1:46.28    2:22.00   
12  Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.18  1:07.56  1:44.92    2:22.47   
13  Johanna Niklasson  1996  Karlsborgs Simklubb    32.69  1:08.52  1:45.46    2:22.83   
14  Ida Borg  1997  Simklubben Triton    33.43  1:10.14  1:47.64    2:23.77   
15  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    32.96  1:09.78  1:47.81    2:24.44   
16  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap    33.84  1:11.24  1:48.84    2:24.70   
17  Alice Ståhle  1997  Västerås Simsällskap    33.53  1:10.31  1:47.53    2:24.90   
18  Maja Linderholm  1996  Karlstads Simsällskap    32.63  1:09.75  1:47.47    2:24.96   
19  Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb    34.40  1:11.65  1:49.32    2:25.10   
20  Angelica Willstein  1997  Växjö Simsällskap    33.53  1:10.53  1:48.64    2:26.37   
21  Evelina Wensberg  1996  Säffle Simsällskap    33.32  1:10.67  1:49.29    2:27.26   
22  Isabelle Stenvold  1996  Trollhättans Simsällskap    33.44  1:10.94  1:49.84    2:28.52   
23  Isabelle Hoverberg  1996  Kungsbacka Simsällskap    34.74  1:13.29  1:54.06    2:34.01   
Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 34, 100m Fjärilsim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Erik Andersson (1984) 56.04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.85        1:02.08   
Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.12        1:02.52   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    29.87        1:03.38   
Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS    28.68        1:03.65   
John Classon  1995  Kalmar Simsällskap    29.94        1:03.94   
Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    30.25        1:04.78   
Philip Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    30.69        1:05.22   
Sebastian Ridderskans  1994  Skuru Idrottsklubb    29.65        1:05.30   
Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap    30.89        1:05.41   
10  Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.35        1:06.14   
11  Jesper Skoglund  1995  Uddevalla Sim    30.93        1:06.38   
12  Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    30.42        1:06.97   
13  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.09        1:07.68   
14  Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.79        1:08.20   
15  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap    31.58        1:08.66   
16  Martin Åsenius  1994  Kalmar Simsällskap    31.06        1:08.72   
17  Viktor Umenius  1993  Upsala Simsällskap    31.52        1:08.76   
18  Joakim Uhlin  1994  Skuru Idrottsklubb    31.94        1:10.48   
19  Kim Andreasson Quistberg  1994  Kalmar Simsällskap    32.92        1:10.71   
20  Gabriel Lindeby  1995  Kalmar Simsällskap    32.26        1:11.14   
21  Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians    33.38        1:11.61   
22  Patrik Talib  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    33.62        1:12.43   
23  Hampus Johansson  1995  Uddevalla Sim    32.08        1:12.83   
24  Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.36        1:14.24   
25  David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.14        1:15.20   
26  Kenan Olovcic  1995  Örebro Simallians    35.06        1:17.39   
27  Jesper Falk  1994  Skuru Idrottsklubb    34.10        1:17.67   
28  Patrik Bjärterot  1995  Jönköpings Simsällskap    37.52        1:23.10   
Marcus Bådholm  1991  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
Marcus Johansson  1995  Nässjö SLS            DSQ   
                     
 
Gren 35, 100m Fjärilsim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Linda Knutsson (1985) 1:02.05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Amanda Sundström  1995  Uddevalla Sim    30.73        1:05.65   
Janina Fredriksson  1994  Uddevalla Sim    31.95        1:09.29   
Lovisa Malmberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    32.63        1:09.91   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    32.95        1:10.01   
Kristin Ivansson  1994  Kungsbacka Simsällskap    33.07        1:10.31   
Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg    33.50        1:10.91   
Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap    32.83        1:11.04   
Paulina Johansson  1993  Motala Simsällskap    33.39        1:11.43   
Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS    32.70        1:12.41   
10  Sara Jonasson  1993  Kungsbacka Simsällskap    33.24        1:13.28   
11  Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.99        1:13.60   
12  Martina Johansson  1994  Kalmar Simsällskap    34.53        1:13.80   
13  Ylva Henriksson  1994  Upsala Simsällskap    33.45        1:13.91   
14  Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    33.60        1:14.19   
15  Anne Helene Bakke  1994  Haldens Svømmeklub    34.65        1:14.64   
16  Sally Goodwin  1994  Kalmar Simsällskap    34.92        1:14.72   
17  Frida Jerrå  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    34.48        1:14.74   
18  Sofia Ek  1992  Örebro Simallians    34.56        1:15.26   
19  Linnéa Svärd  1995  Karlstads Simsällskap    34.45        1:15.67   
20  Karin Melin  1994  Karlstads Simsällskap    34.88        1:16.43   
21  Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    34.65        1:16.74   
22  Matilda Gustafsson  1995  Kungsbacka Simsällskap    36.09        1:17.41   
23  Tove Möller  1994  Växjö Simsällskap    36.21        1:19.22   
24  Patricia Zonta-Gustavsson  1994  Kalmar Simsällskap    37.71        1:20.91   
25  Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening    36.03        1:21.35   
26  Sofie Jonasson  1994  Trollhättans Simsällskap    36.95        1:21.81   
27  Natalie Israelsson  1994  Karlskoga Simförening    39.04        1:26.62   
                     
 
Gren 36, 200m Ryggsim P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Linus Junefelt (1992) 2:07.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Georg Hess  1996  Simklubben Elfsborg    33.54  1:08.91  1:43.43    2:17.95   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    33.82  1:09.89  1:46.30    2:22.57   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    32.92  1:10.01  1:46.87    2:22.78   
Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    34.28  1:12.01  1:49.63    2:26.34   
Erik Nyström  1996  Örebro Simallians    35.25  1:12.75  1:51.10    2:28.68   
Axel Dahlbom  1996  Upsala Simsällskap    34.70  1:12.82  1:52.17    2:30.16   
Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    35.94  1:14.81  1:53.57    2:30.55   
Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    35.31  1:13.37  1:52.47    2:31.08   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    35.72  1:14.17  1:53.43    2:31.82   
10  Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    35.87  1:14.98  1:55.54    2:31.93   
11  Martin Jareman  1996  Skuru Idrottsklubb    35.49  1:14.59  1:55.00    2:35.27   
12  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    35.70  1:15.04  1:56.12    2:35.46   
13  William Myrlander  1997  Nässjö SLS    35.92  1:16.24  1:56.93    2:35.86   
14  Kristoffer Loo  1997  Kalmar Simsällskap    37.43  1:16.75  1:56.92    2:35.93   
15  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    35.56  1:15.09  1:56.10    2:36.32   
16  Filip Wormeus  1997  Jönköpings Simsällskap    38.38  1:18.45  1:59.56    2:39.52   
17  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    38.63  1:19.62  2:00.98    2:40.72   
18  Simon Sundfors  1996  Kungsbacka Simsällskap    38.95  1:19.45  2:00.37    2:40.97   
19  Nathaniel Jousefi  1997  Upsala Simsällskap    37.76  1:19.87  2:02.99    2:41.77   
20  Vincent Kiippa  1997  Skuru Idrottsklubb    38.69  1:20.98  2:04.44    2:44.60   
21  Emil Björk  1996  Västerås Simsällskap    42.66  1:28.09  2:13.32    2:56.35   
                     
 
Gren 37, 200m Ryggsim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Ann Berglund (1984) 2:20.93 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap    35.61  1:13.54  1:51.37    2:28.34   
Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb    34.70  1:12.27  1:51.11    2:28.56   
Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    35.19  1:12.94  1:51.36    2:28.95   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    35.90  1:15.09  1:54.67    2:32.12   
My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.98  1:15.01  1:53.90    2:32.19   
Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS    35.93  1:14.67  1:53.94    2:32.52   
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    36.17  1:15.24  1:54.23    2:32.56   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    36.73  1:16.28  1:56.44    2:36.03   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    37.12  1:16.87  1:57.35    2:36.95   
10  Alice Ståhle  1997  Västerås Simsällskap    37.49  1:16.92  1:57.68    2:37.12   
11  Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    37.09  1:17.52  1:58.87    2:39.23   
12  Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.83  1:16.85  1:59.06    2:40.74   
13  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.46  1:18.96  2:00.32    2:41.20   
14  Issabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    38.36  1:19.79  2:01.38    2:41.61   
15  Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap    37.57  1:17.67  2:00.11    2:42.17   
16  Angelica Yngvesson  1996  Simklubben Elfsborg    38.01  1:19.30  2:01.44    2:43.76   
17  Madeleine Olofsson  1997  Västerås Simsällskap    38.68  1:20.22  2:02.69    2:44.51   
18  Madelen Rydqvist  1996  Simklubben Triton    39.20  1:20.89  2:02.65    2:44.64   
19  Malin Johansson  1996  Kalmar Simsällskap    40.29  1:22.06  2:04.12    2:45.48   
20  Johanna Niklasson  1996  Karlsborgs Simklubb    38.86  1:20.43  2:02.99    2:45.70   
21  Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    38.73  1:20.83  2:03.30    2:45.78   
22  Johanna Nilsson  1996  Nässjö SLS    39.02  1:20.70  2:04.79    2:46.17   
23  Evelina Wensberg  1996  Säffle Simsällskap    39.30  1:21.74  2:05.37    2:46.51   
24  Annica Molin  1996  Kungsbacka Simsällskap    38.43  1:20.98  2:05.28    2:49.52   
                     
 
Gren 38, 100m Bröstsim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Erik Dorch (1983) 1:03.26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    31.80        1:07.99   
Lachlan Mcpheat  1994  Skuru Idrottsklubb    32.30        1:09.68   
Hampus Andersson  1994  Motala Simsällskap    32.75        1:10.16   
Johan Andersson  1995  Uddevalla Sim    32.86        1:10.37   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    31.87        1:11.26   
Marcus Bådholm  1991  Skuru Idrottsklubb    33.35        1:11.57   
Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.25        1:11.65   
Patrik Lantto  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    33.53        1:11.73   
Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS    33.37        1:13.31   
10  Erik Rådman  1993  Alingsås SLS    35.35        1:15.32   
11  Rasmus Olsson  1994  Trollhättans Simsällskap    35.47        1:15.56   
12  Patrik Jansson  1995  Skuru Idrottsklubb    35.34        1:15.77   
13  Jakob Granelli  1995  Upsala Simsällskap    35.26        1:16.62   
14  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    35.71        1:16.79   
15  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS    35.47        1:17.00   
16  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.89        1:17.08   
17  Emil Dahlbom  1994  Upsala Simsällskap    36.19        1:17.14   
18  Johan Pettersson  1994  Upsala Simsällskap    35.88        1:17.20   
19  Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg    36.54        1:17.46   
20  Nicklas Jansson  1992  Skuru Idrottsklubb    35.93        1:17.55   
21  Joakim Enell  1993  Nässjö SLS    36.75        1:17.96   
22  Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.37        1:17.97   
23  Mateo Herrera  1995  Alingsås SLS    36.55        1:18.12   
24  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap    37.34        1:18.77   
25  Theodor Hennings  1995  Kungsbacka Simsällskap    37.05        1:18.99   
26  Carl Winlöf  1994  Upsala Simsällskap    36.77        1:19.20   
27  Gabriel Lindeby  1995  Kalmar Simsällskap    37.58        1:19.61   
28  Anton Jaensson  1995  Örebro Simallians    36.83        1:19.74   
29  Joacim Westin  1994  Upsala Simsällskap    36.66        1:19.88   
30  Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.04        1:20.31   
31  Gustav Rogne  1992  Säffle Simsällskap    38.63        1:22.21   
32  Pontus Hammarkvist  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.35        1:26.37   
                     
 
Gren 39, 100m Bröstsim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Therese Bergström (1987) 1:10.97 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rebecka Ek  1994  Karlskoga Simförening    36.12        1:15.45   
Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    35.94        1:16.05   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    36.36        1:16.96   
Vendela Mörkdal  1995  Skuru Idrottsklubb    35.87        1:17.44   
Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS    37.20        1:18.97   
Victoria Johnsson  1994  Jönköpings Simsällskap    37.60        1:19.37   
Elin Wallin  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.56        1:19.45   
Linnéa Rydberg  1994  Stockholms Kappsimningsklubb    36.63        1:19.90   
Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap    37.69        1:20.08   
10  Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    37.96        1:20.63   
11  Paulina Johansson  1993  Motala Simsällskap    37.77        1:20.67   
12  Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg    38.74        1:20.99   
13  Felicia Lidström  1994  Upsala Simsällskap    38.26        1:21.20   
14  Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening    38.84        1:22.63   
15  Sofia Ek  1992  Örebro Simallians    38.78        1:22.65   
16  Sara Borén  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    38.71        1:22.71   
17  Yvonne Katana  1994  Karlskoga Simförening    39.14        1:22.90   
18  Jonna Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap            1:23.82   
19  Elisabeth Ödman  1995  Upsala Simsällskap    38.59        1:23.87   
20  Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    40.22        1:25.15   
21  Sara Birgersson  1993  Västerås Simsällskap    39.53        1:25.19   
22  Linnéa Svärd  1995  Karlstads Simsällskap    40.37        1:25.27   
23  Astrid Berg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            1:25.67   
24  Sofi Marklew  1995  Deje Simsällskap            1:25.95   
25  Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap    40.51        1:26.01   
26  Louise Ericson  1994  Trollhättans Simsällskap    40.98        1:27.97   
27  Emelie Burstedt  1995  Karlstads Simsällskap    41.79        1:28.53   
28  Mathilda Haglind  1994  Upsala Simsällskap            1:28.74   
29  Maria Sundström  1994  Upsala Simsällskap            1:28.92   
30  Anne Helene Bakke  1994  Haldens Svømmeklub            1:29.86   
31  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:30.16   
32  Mikaela Olofsson  1992  Västerås Simsällskap            1:32.05   
                     
 
Gren 40, 200m Fjärilsim P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Linus Junefelt (1992) 2:10.04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    30.95  1:06.81  1:43.94    2:21.54   
Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS    31.75  1:07.48  1:44.55    2:22.74   
David Larsson  1996  Kalmar Simsällskap    32.19  1:08.84  1:45.92    2:23.61   
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    32.00  1:08.52  1:46.93    2:26.53   
Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    32.60  1:10.46  1:49.35    2:28.87   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    33.64  1:12.90  1:53.69    2:33.13   
Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    32.86  1:11.92  1:52.52    2:33.31   
Fredrik Nilsson  1997  Upsala Simsällskap    33.49  1:12.37  1:53.44    2:34.89   
Björn Andersson  1996  Karlstads Simsällskap    33.30  1:12.49  1:54.46    2:35.37   
10  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    36.04  1:17.74  2:00.97    2:43.98   
11  Simon Bergquist  1996  Örebro Simallians    37.48  1:20.97  2:04.46    2:46.62   
12  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap    35.73  1:17.75  2:03.66    2:48.82   
                     
 
Gren 41, 100m Medley F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Ann Berglund (1984) 1:06.60 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    33.91        1:10.36   
Sofia Zand  1997  Linköpings Allmänna SS    32.23        1:10.63   
Alice Suits  1996  Skuru Idrottsklubb    33.38        1:12.81   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    33.45        1:13.47   
Johanna Niklasson  1996  Karlsborgs Simklubb    34.92        1:13.99   
Louise Zettergren  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    35.03        1:14.38   
Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS    34.14        1:14.44   
Maja Linderholm  1996  Karlstads Simsällskap    35.61        1:14.73   
Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb    35.24        1:14.80   
10  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS    35.19        1:15.01   
11  Alice Ståhle  1997  Västerås Simsällskap    34.97        1:15.19   
12  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    36.41        1:15.36   
13  Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.85        1:15.38   
14  Ida Fahlborg  1996  Västerås Simsällskap    34.42        1:15.46   
15  Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    34.59        1:15.61   
16  Julia Falk-Saunders  1996  Simklubben Triton    34.71        1:15.80   
16  Ulrika Krüger  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.06        1:15.80   
18  Ida Borg  1997  Simklubben Triton    34.91        1:16.05   
19  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap    34.70        1:16.72   
20  Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap    36.03        1:16.94   
21  Madelen Rydqvist  1996  Simklubben Triton    36.51        1:17.01   
22  Issabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    35.96        1:17.25   
23  Isabella Lian  1996  Skuru Idrottsklubb    37.18        1:17.45   
24  Ellinore Irvefjord  1997  Trollhättans Simsällskap    36.64        1:17.72   
25  Alexandra Volkova  1996  Simklubben Triton    35.84        1:18.39   
26  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    37.30        1:18.75   
27  Josefine Norlin  1996  Upsala Simsällskap    35.24        1:19.19   
28  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.36        1:19.63   
29  Johanna Nilsson  1996  Nässjö SLS    36.79        1:20.18   
30  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap    38.74        1:21.38   
31  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    37.67        1:21.54   
Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 42, 4X50m Medley P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: LASS 1:46.01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nässjö SLS Lag 1  Nässjö SLS            1:54.90   
  Martin Magnusson  1994      29.46        29.46   
  Viktor Myrlander  1993      33.34        1:02.80   
  Marcus Johansson  1995      27.89        1:30.69   
  Erik Johansson  1994      24.21        1:54.90   
                     
Skuru Ik Herrar Lag 1  1991  Skuru Idrottsklubb            1:55.88   
  Joakim Uhlin  1994      29.69        29.69   
  Lachlan Mcpheat  1994      32.34        1:02.03   
  Marcus Bådholm  1991      28.13        1:30.16   
  Sebastian Ridderskans  1994      25.72        1:55.88   
                     
Skk Herrar [1994]  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            1:56.47   
  Jakob Svensson  1992      30.38        30.38   
  Patrik Lantto  1992      32.44        1:02.82   
  Oscar Lindström  1992      27.90        1:30.72   
  Felix Gudehn  1995      25.75        1:56.47   
                     
Lass Herrar Lag1  1900  Linköpings Allmänna SS            1:58.20   
  Kevin Petersson  1994      30.70        30.70   
  Anton Persson  1993      31.91        1:02.61   
  Rikard Gustafsson  1991      28.06        1:30.67   
  Niclas Friberg  1992      27.53        1:58.20   
                     
Jönköping Herrar [1995]  1995  Jönköpings Simsällskap            1:58.85   
  Olof Karlsson  1996      30.75        30.75   
  Abel Fistume  1995      32.66        1:03.41   
  Ivan Liljeqvist  1996      29.04        1:32.45   
  Kevin Kilit  1995      26.40        1:58.85   
                     
Kalmar SS Herrar [1994]  1994  Kalmar Simsällskap            2:00.69   
  John Classon  1995      29.50        29.50   
  Gabriel Lindeby  1995      35.59        1:05.09   
  Arvid Salomonsson  1995      29.52        1:34.61   
  Martin Åsenius  1994      26.08        2:00.69   
                     
Kungsbacka Herrar [1995]  1995  Kungsbacka Simsällskap            2:01.56   
  Erik Asp  1995      30.30        30.30   
  Theodor Hennings  1995      35.62        1:05.92   
  Philip Hörndahl  1995      28.96        1:34.88   
  Niklas Sandberg  1995      26.68        2:01.56   
                     
Upsala S Herrar [1991]  1991  Upsala Simsällskap            2:01.85   
  Joacim Westin  1994      32.92        32.92   
  Jakob Granelli  1995      33.33        1:06.25   
  Viktor Umenius  1993      29.72        1:35.97   
  Emil Dahlbom  1994      25.88        2:01.85   
                     
Ösa Herrar [1991]  1995  Örebro Simallians            2:07.08   
  Erik Nyström  1996      33.15        33.15   
  Anton Jaensson  1995      36.28        1:09.43   
  Simon Bergquist  1996      31.02        1:40.45   
  Filip Tagesson  1996      26.63        2:07.08   
                     
10  Nkk Herrar [1995]  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:10.12   
  David Magnusson  1995      35.22        35.22   
  Viktor Casimir  1995      34.95        1:10.17   
  Henrik Podéus  1995      31.02        1:41.19   
  Pontus Hammarkvist  1995      28.93        2:10.12   
                     
11  Skuru Ik Lag 3  Skuru Idrottsklubb            2:10.98   
  Martin Jareman  1996      33.21        33.21   
  Petter Lindberg  1997      37.54        1:10.75   
  Vincent Kiippa  1997      33.23        1:43.98   
  Love Dahlstedt  1994      27.00        2:10.98   
                     
Skuru Ik Herrar Lag 2  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
  Adam Novak  1995      32.61        32.61   
  Patrik Jansson  1995      34.56        1:07.17   
                     
                     
 
Gren 43, 4X200m Frisim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: LASS 8:34.55 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Uddevalla Damer [1991]  1991  Uddevalla Sim            9:07.78   
  Felicia Andersson  1997      1:05.58  2:20.09      2:20.09   
  Janina Fredriksson  1994      1:02.92  2:12.74      4:32.83   
  Amanda Sundström  1995      1:07.35  2:19.40      6:52.23   
  Amanda Andersson  1996      1:05.62  2:15.55      9:07.78   
                     
Skk Damer [1994]  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            9:11.21   
  Danielle Lönnberg  1995      1:06.32  2:16.67      2:16.67   
  Lovisa Malmberg  1995      1:06.43  2:18.97      4:35.64   
  Frida Jerrå  1993      1:06.21  2:18.78      6:54.42   
  Olivia Lindqvist  1993      1:04.70  2:16.79      9:11.21   
                     
Nässjö SLS Lag 1  Nässjö SLS            9:15.04   
  Annie Myrlander  1995      1:06.78  2:16.61      2:16.61   
  Alice Holmberg  1995      1:06.64  2:18.88      4:35.49   
  Matilda Axelsson  1995      1:07.84  2:19.26      6:54.75   
  Anna Andersson  1993      1:07.26  2:20.29      9:15.04   
                     
Karlstads SS  1994  Karlstads Simsällskap            9:27.12   
  Karin Melin  1994      1:07.64  2:19.56      2:19.56   
  Maja Linderholm  1996      1:10.86  2:24.24      4:43.80   
  Lina Watz  1996      1:07.84  2:19.55      7:03.35   
  Emelie Burstedt  1995      1:10.22  2:23.77      9:27.12   
                     
Jönköping Damer [1995]  1995  Jönköpings Simsällskap            9:28.31   
  Victoria Johnsson  1994      1:08.21  2:19.36      2:19.36   
  Jonna Andersson  1995      1:10.02  2:25.05      4:44.41   
  Felicia Wallgren  1995      1:09.87  2:26.43      7:10.84   
  Jennifer Hertzberg  1996      1:05.97  2:17.47      9:28.31   
                     
Västerås Damer [1995]  1995  Västerås Simsällskap            9:29.70   
  Sara Birgersson  1993      1:10.51  2:25.00      2:25.00   
  Rebecca Florinus  1994      1:09.20  2:23.46      4:48.46   
  Elin Ottosson-Bixo  1995      1:07.86  2:20.61      7:09.07   
  Malin Ejdersund  1995      1:07.71  2:20.63      9:29.70   
                     
Kalmar SS Damer [1994]  1994  Kalmar Simsällskap            9:36.15   
  Amanda Axelsson  1992      1:07.05  2:19.50      2:19.50   
  Martina Johansson  1994      1:06.38  2:20.18      4:39.68   
  Sally Goodwin  1994      1:08.99  2:23.86      7:03.54   
  Malin Johansson  1996      1:12.30  2:32.61      9:36.15   
                     
Karlsko Sf Damer [1993]  1993  Karlskoga Simförening            9:48.20   
  Elin Håkansson  1997      1:12.26  2:28.09      2:28.09   
  Rebecka Ek  1994      1:06.16  2:15.36      4:43.45   
  Lovisa Rasko-Nguyen  1995      1:12.99  2:31.99      7:15.44   
  Klara Wallteng  1997      1:12.69  2:32.76      9:48.20   
                     
Upsala S Damer [1991]  1991  Upsala Simsällskap            10:07.43   
  Mathilda Haglind  1994      1:14.98  2:37.98      2:37.98   
  Ylva Henriksson  1994      1:08.53  2:23.18      5:01.16   
  Julia Dannfors  1995      1:10.05  2:26.54      7:27.70   
  Maria Sundström  1994      1:15.35  2:39.73      10:07.43   
                     
                     
 
Gren 44, 4X50m Medley P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Norrköpings KK 1:55.81 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lass Herrar Lag1  1900  Linköpings Allmänna SS            1:58.73   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      28.96        28.96   
  Carl Norlander  1997      34.25        1:03.21   
  Oskar Johnsson  1996      28.97        1:32.18   
  Daniel Olsson  1996      26.55        1:58.73   
                     
Elfsborg Herrar [1996]  1996  Simklubben Elfsborg            2:01.61   
  Georg Hess  1996      30.46        30.46   
  William Reinholdsson  1997      33.03        1:03.49   
  Casper Eriksson  1996      30.80        1:34.29   
  Daniel Sumi  1997      27.32        2:01.61   
                     
Skuru Ik Herrar [1996]  1996  Skuru Idrottsklubb            2:03.63   
  Hannes Hjärne  1997      33.16        33.16   
  Erland Ekholm  1996      33.50        1:06.66   
  Tim Filipsson  1996      29.18        1:35.84   
  Axel Bååthe  1997      27.79        2:03.63   
                     
Kungsbacka Herrar [1996]  1996  Kungsbacka Simsällskap            2:03.99   
  Simon Sundfors  1996      36.49        36.49   
  Joel Georgy  1996      31.98        1:08.47   
  Anton Johansson  1996      28.03        1:36.50   
  David Zachrisson  1996      27.49        2:03.99   
                     
Kalmar SS Herrar [1996]  1996  Kalmar Simsällskap            2:05.75   
  Mattias Evaldsson  1997      31.61        31.61   
  Elias Axelsson  1996      36.63        1:08.24   
  David Larsson  1996      29.32        1:37.56   
  Kristoffer Loo  1997      28.19        2:05.75   
                     
Upsala S Herrar [1997]  1997  Upsala Simsällskap            2:06.56   
  Axel Dahlbom  1996      32.04        32.04   
  Alexander Matkoski  1996      35.87        1:07.91   
  Sean Johansson  1997      30.90        1:38.81   
  Fredrik Nilsson  1997      27.75        2:06.56   
                     
Uddevalla Herrar [1996]  1996  Uddevalla Sim            2:09.87   
  Kalle Svensson  1997      33.93        33.93   
  Navid Fageeh  1997      38.42        1:12.35   
  Simon Bodestig  1996      29.88        1:42.23   
  Karl Olsson  1996      27.64        2:09.87   
                     
Västerås Herrar [1996]  1996  Västerås Simsällskap            2:10.87   
  Gunnar Granlund  1996      34.28        34.28   
  Fredrik Byström  1996      36.85        1:11.13   
  Max Östberg  1996      29.14        1:40.27   
  Emil Björk  1996      30.60        2:10.87   
                     
Nässjö SLS Lag 1  Nässjö SLS            2:15.26   
  William Myrlander  1997      32.67        32.67   
  Alfred Roos  1996      35.28        1:07.95   
  Markus Nordmark  1996      31.96        1:39.91   
  Christoffer Ekström  1997      35.35        2:15.26   
                     
Nkk Herrar [1996]  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
  David Josefsson  1997                 
  Muhamed Halilic  1997                 
  Alexander Frost  1997                 
  Axel Podéus  1997              DNS   
                     
                     
 
Gren 45, 50m Bröstsim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Sofie Vellner (1986) 34.21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johanna Niklasson  1996  Karlsborgs Simklubb            35.06   
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS            35.69   
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim            35.79   
Tilda Lindgren  1997  Kalmar Simsällskap            36.12   
Ulrika Krüger  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            37.10   
Maja Linderholm  1996  Karlstads Simsällskap            37.24   
Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb            37.60   
Isabella Lian  1996  Skuru Idrottsklubb            37.74   
My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            37.84   
10  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap            38.16   
11  Josefine Hedmo  1996  Upsala Simsällskap            38.28   
12  Louise Zettergren  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            38.33   
13  Josefine Norlin  1996  Upsala Simsällskap            38.47   
14  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap            38.56   
15  Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap            38.79   
16  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton            39.06   
17  Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap            39.50   
18  Maria Lövgren  1997  Västerås Simsällskap            39.55   
19  Angelica Willstein  1997  Växjö Simsällskap            39.72   
20  Cathlin Kvist  1997  Simklubben Triton            39.78   
21  Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            39.86   
22  Isabelle Hoverberg  1996  Kungsbacka Simsällskap            40.14   
23  Klara Wallteng  1997  Karlskoga Simförening            40.17   
24  Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.56   
25  Amanda Nyback  1997  Västerås Simsällskap            40.74   
26  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap            40.89   
27  Emilia Lindh  1997  Västerås Simsällskap            41.19   
28  Isabelle Stenvold  1996  Trollhättans Simsällskap            41.39   
29  Emma Stenberg  1996  Ystads Simsällskap            41.42   
30  Anna Kam  1996  Gislaveds Simsällskap            41.57   
31  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap            41.65   
32  Ellinore Irvefjord  1997  Trollhättans Simsällskap            42.11   
33  Ida Fahlborg  1996  Västerås Simsällskap            42.30   
Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Alice Suits  1996  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 46, 50m Bröstsim P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Mikael Berndtsson (1985) 31.35 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap            32.28   
André Lauri  1996  Karlskoga Simförening            32.54   
Erland Ekholm  1996  Skuru Idrottsklubb            33.44   
William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg            34.01   
Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap            34.04   
Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians            34.78   
Alfred Roos  1996  Nässjö SLS            35.30   
Henrik Bolle  1996  Turebergs Simklubb            35.69   
Alexander Matkoski  1996  Upsala Simsällskap            35.88   
10  Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap            36.15   
11  David Larsson  1996  Kalmar Simsällskap            36.28   
12  Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb            36.34   
13  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap            36.54   
13  Linus Olsson  1996  Trollhättans Simsällskap            36.54   
15  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap            36.56   
16  Daniel Sumi  1997  Simklubben Elfsborg            36.77   
17  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap            37.41   
18  Roberto Dobrescu  1997  Jönköpings Simsällskap            37.61   
19  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap            37.63   
20  Johan Sundström  1996  Upsala Simsällskap            37.66   
21  Muhamed Halilic  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.72   
22  Elias Axelsson  1996  Kalmar Simsällskap            37.75   
23  Petter Lindberg  1997  Skuru Idrottsklubb            37.82   
24  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap            37.85   
25  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap            37.88   
26  Martin Jareman  1996  Skuru Idrottsklubb            37.90   
27  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb            38.02   
28  Arvid Löfgren  1997  Linköpings Allmänna SS            38.04   
29  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap            38.18   
30  Alexander Bogesten  1997  Anderstorps Simsällskap            38.45   
31  Gunnar Granlund  1996  Västerås Simsällskap            38.74   
32  Emil Simonsson  1997  Motala Simsällskap            39.20   
33  Emil Björk  1996  Västerås Simsällskap            39.33   
34  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap            39.72   
35  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.76   
William Myrlander  1997  Nässjö SLS            DNS   
Daniel Svensson  1996  Säffle Simsällskap            DSQ   
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 47, 50m Bröstsim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Joline Höglund (1988) 33.35 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            34.78   
Rebecka Ek  1994  Karlskoga Simförening            34.89   
Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS            35.90   
Vendela Mörkdal  1995  Skuru Idrottsklubb            36.03   
Linnéa Rydberg  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            36.19   
Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening            36.60   
Victoria Johnsson  1994  Jönköpings Simsällskap            36.64   
Elin Wallin  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            37.05   
Paulina Johansson  1993  Motala Simsällskap            37.25   
10  Felicia Lidström  1994  Upsala Simsällskap            37.46   
11  Sofia Ek  1992  Örebro Simallians            37.55   
12  Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap            37.77   
13  Sara Borén  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            37.78   
14  Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap            37.90   
15  Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg            38.00   
16  Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            38.07   
17  Mathilda Sjöberg  1995  Skuru Idrottsklubb            38.20   
18  Sara Birgersson  1993  Västerås Simsällskap            38.36   
19  Elisabeth Ödman  1995  Upsala Simsällskap            38.40   
20  Yvonne Katana  1994  Karlskoga Simförening            38.44   
21  Anna Andersson  1993  Nässjö SLS            39.39   
22  Frida Kam  1993  Gislaveds Simsällskap            39.53   
23  Johanna Wetterborg  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            39.73   
24  Matilda Olsén  1994  Kalmar Simsällskap            39.83   
25  Sofi Marklew  1995  Deje Simsällskap            39.93   
26  Freja Karlsson  1992  Motala Simsällskap            40.01   
27  Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap            40.04   
28  Mathilda Haglind  1994  Upsala Simsällskap            40.12   
29  Martina Johansson  1994  Kalmar Simsällskap            40.22   
30  Maria Sundström  1994  Upsala Simsällskap            40.39   
31  Louise Ericson  1994  Trollhättans Simsällskap            40.52   
32  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS            40.59   
33  Johanna André  1995  Trollhättans Simsällskap            40.91   
34  Astrid Berg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            41.21   
35  Tove Gannholm-Johansson  1994  Linköpings Allmänna SS            41.57   
36  Karin Melin  1994  Karlstads Simsällskap            41.64   
37  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap            42.06   
38  Anne Helene Bakke  1994  Haldens Svømmeklub            42.42   
39  Mikaela Olofsson  1992  Västerås Simsällskap            42.86   
Tove Möller  1994  Växjö Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 48, 50m Bröstsim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Erik Dorch (1983) 29.13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            30.68   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap            31.47   
Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS            32.44   
Patrik Lantto  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            32.45   
Hampus Andersson  1994  Motala Simsällskap            32.56   
Marcus Bådholm  1991  Skuru Idrottsklubb            32.88   
Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.95   
Jakob Granelli  1995  Upsala Simsällskap            33.09   
Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS            33.33   
10  Rasmus Olsson  1994  Trollhättans Simsällskap            33.97   
11  Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.03   
12  Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.71   
13  Emil Dahlbom  1994  Upsala Simsällskap            34.79   
14  Patrik Jansson  1995  Skuru Idrottsklubb            34.80   
15  Joakim Enell  1993  Nässjö SLS            34.82   
16  Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.84   
17  Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg            35.03   
18  Kevin Kilit  1995  Jönköpings Simsällskap            35.31   
19  Nicklas Jansson  1992  Skuru Idrottsklubb            35.54   
20  Viktor Umenius  1993  Upsala Simsällskap            35.93   
21  Theodor Hennings  1995  Kungsbacka Simsällskap            36.18   
22  Carl Winlöf  1994  Upsala Simsällskap            36.34   
23  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.35   
24  Johan Pettersson  1994  Upsala Simsällskap            36.41   
25  Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            36.64   
26  Jacob Schönning  1995  Upsala Simsällskap            36.80   
27  Anton Jaensson  1995  Örebro Simallians            37.07   
28  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap            37.11   
29  Gabriel Lindeby  1995  Kalmar Simsällskap            37.17   
30  Niclas Friberg  1992  Linköpings Allmänna SS            38.52   
31  Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            39.07   
32  Pontus Hammarkvist  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.09   
33  Gustav Rogne  1992  Säffle Simsällskap            39.13   
                     
 
Gren 49, 400m Frisim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Ann Berglund (1984) 4:25.99 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Emelia Karlsson  1997  Jönköpings Simsällskap    1:07.30  2:17.90  3:29.12    4:41.61   
Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS    1:05.57  2:18.23  3:32.54    4:44.45   
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:08.07  2:20.54  3:33.63    4:45.85   
Madelen Rydqvist  1996  Simklubben Triton    1:09.83  2:23.18  3:36.78    4:50.06   
Amanda Andersson  1996  Uddevalla Sim    1:08.01  2:21.58  3:36.91    4:50.26   
Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    1:09.01  2:22.33  3:37.05    4:51.33   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    1:09.07  2:23.74  3:38.97    4:53.20   
Sofia Zand  1997  Linköpings Allmänna SS    1:07.84  2:22.12  3:38.40    4:53.81   
Lina Watz  1996  Karlstads Simsällskap    1:09.42  2:24.27  3:40.14    4:56.21   
10  Evelina Wensberg  1996  Säffle Simsällskap    1:09.86  2:25.57  3:41.47    4:56.81   
11  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    1:10.89  2:27.06  3:42.88    4:57.01   
12  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:09.94  2:25.12  3:41.68    4:57.30   
13  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    1:09.69  2:26.59  3:43.95    4:59.52   
14  Johanna Niklasson  1996  Karlsborgs Simklubb    1:11.28  2:29.48  3:48.54    5:05.49   
15  Annica Molin  1996  Kungsbacka Simsällskap    1:09.61  2:27.94  3:47.32    5:05.54   
16  Johanna Nilsson  1996  Nässjö SLS    1:12.15  2:30.52  3:49.79    5:06.82   
17  Issabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    1:12.99  2:32.57  3:51.59    5:07.90   
18  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:10.96  2:30.30  3:50.84    5:10.96   
19  Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    1:14.95  2:35.04  3:54.94    5:11.64   
20  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    1:14.47  2:33.57  3:53.41    5:11.92   
21  Ida Borg  1997  Simklubben Triton    1:12.79  2:32.67  3:54.77    5:15.64   
22  Elin Ehner  1996  Trollhättans Simsällskap    1:14.88  2:36.14  3:56.93    5:15.67   
23  Ellinore Irvefjord  1997  Trollhättans Simsällskap    1:13.65  2:35.12  3:57.42    5:18.33   
                     
 
Gren 50, 400m Frisim P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Linus Junefelt (1992) 4:09.24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    1:02.53  2:07.30  3:11.62    4:17.53   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    1:01.94  2:07.93  3:14.62    4:22.13   
Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    1:03.54  2:12.19  3:20.29    4:26.32   
Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:02.80  2:10.01  3:19.05    4:27.01   
Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    1:03.83  2:13.26  3:23.24    4:31.10   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    1:02.44  2:10.70  3:21.06    4:32.95   
Karl Olsson  1996  Uddevalla Sim    1:03.60  2:12.91  3:23.16    4:32.99   
Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    1:05.35  2:15.15  3:25.18    4:33.10   
Erik Nyström  1996  Örebro Simallians    1:04.70  2:15.00  3:25.94    4:34.53   
10  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    1:05.76  2:18.23  3:31.35    4:42.39   
11  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:05.54  2:17.76  3:30.32    4:42.41   
12  Simon Bergquist  1996  Örebro Simallians    1:08.31  2:23.16  3:36.92    4:47.26   
13  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    1:08.13  2:21.70  3:35.98    4:49.09   
14  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    1:09.68  2:24.24  3:37.21    4:50.09   
15  David Zachrisson  1996  Kungsbacka Simsällskap    1:09.44  2:23.86  3:37.57    4:50.26   
16  Fredrik Nilsson  1997  Upsala Simsällskap    1:08.04  2:22.47  3:37.27    4:50.74   
17  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    1:08.14  2:22.52  3:37.65    4:51.48   
18  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    1:05.77  2:17.88  3:37.94    4:53.85   
19  Simon Bodestig  1996  Uddevalla Sim    1:08.11  2:22.43  3:38.37    4:53.91   
20  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    1:05.22  2:21.41  3:38.91    4:54.07   
21  Kristoffer Loo  1997  Kalmar Simsällskap    1:10.00  2:27.22  3:42.56    4:56.76   
22  Roberto Dobrescu  1997  Jönköpings Simsällskap    1:11.25  2:27.77  3:45.73    5:04.29   
23  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:11.31  2:29.12  3:47.71    5:05.16   
24  Filip Wormeus  1997  Jönköpings Simsällskap    1:13.02  2:31.61  3:49.68    5:06.05   
                     
 
Gren 51, 200m Medley F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Sara Thydén (1989) 2:18.00 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    32.31  1:13.21  1:55.48    2:30.51   
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    33.32  1:13.68  1:57.05    2:32.07   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    34.08  1:12.79  1:59.03    2:33.27   
Rebecka Ek  1994  Karlskoga Simförening    35.12  1:15.68  1:58.73    2:34.52   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.95  1:13.11  1:59.61    2:35.34   
Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    34.01  1:13.96  2:01.85    2:36.33   
Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap    33.77  1:13.49  1:59.39    2:37.36   
Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap    32.03  1:10.86  2:01.52    2:38.68   
Martina Johansson  1994  Kalmar Simsällskap    35.87  1:14.98  2:01.93    2:39.08   
10  Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    33.88  1:15.52  2:02.81    2:41.25   
11  Olivia Lindqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    35.95  1:18.41  2:06.46    2:41.78   
12  Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS    33.03  1:17.00  2:05.40    2:41.88   
13  Paulina Johansson  1993  Motala Simsällskap    33.99  1:16.63  2:03.10    2:42.20   
14  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap    32.87  1:13.46  2:05.20    2:43.63   
15  Anne Helene Bakke  1994  Haldens Svømmeklub    35.17  1:19.16  2:07.36    2:44.45   
16  Anna Forsstrøm  1994  Haldens Svømmeklub    37.68  1:20.63  2:09.71    2:44.48   
17  Jonna Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    35.74  1:18.09  2:07.37    2:45.12   
18  Amanda Axelsson  1992  Kalmar Simsällskap    36.16  1:19.04  2:09.89    2:46.20   
19  Ylva Henriksson  1994  Upsala Simsällskap    34.42  1:18.41  2:09.20    2:46.87   
20  Sofia Ek  1992  Örebro Simallians    35.98  1:20.90  2:07.70    2:46.91   
21  Emelie Burstedt  1995  Karlstads Simsällskap    37.15  1:22.51  2:09.66    2:47.23   
22  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.46  1:17.49  2:08.38    2:48.78   
23  Sofie Jonasson  1994  Trollhättans Simsällskap    37.76  1:21.52  2:10.96    2:48.97   
24  Julia Dannfors  1995  Upsala Simsällskap    39.17  1:22.22  2:12.79    2:50.77   
                     
 
Gren 52, 200m Medley P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Erik Dorch (1983) 2:07.71 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    29.07  1:03.98  1:44.82    2:18.15   
Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    29.95  1:07.44  1:48.22    2:19.63   
Johan Andersson  1995  Uddevalla Sim    30.55  1:07.45  1:47.67    2:20.52   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    30.38  1:06.76  1:48.47    2:21.88   
Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    30.90  1:08.15  1:51.18    2:22.46   
Marcus Johansson  1995  Nässjö SLS    29.55  1:08.28  1:51.72    2:22.97   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.30  1:06.78  1:51.20    2:23.23   
Jakob Svensson  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    30.79  1:07.44  1:50.50    2:24.01   
Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    29.90  1:07.09  1:50.48    2:25.07   
10  Erik Asp  1995  Kungsbacka Simsällskap    31.41  1:06.02  1:50.01    2:25.42   
11  Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    28.77  1:06.91  1:50.42    2:26.41   
12  Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap    31.66  1:08.09  1:52.21    2:26.48   
13  Joakim Enell  1993  Nässjö SLS    32.78  1:12.87  1:54.11    2:27.12   
14  Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    29.75  1:07.44  1:50.94    2:27.27   
15  Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.20  1:08.22  1:54.10    2:27.47   
16  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.71  1:09.78  1:53.77    2:27.56   
17  Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.21  1:09.16  1:55.45    2:27.92   
18  Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap    30.83  1:11.06  1:56.49    2:28.66   
19  Jesper Skoglund  1995  Uddevalla Sim    31.36  1:09.02  1:54.53    2:29.84   
20  Andreas Bunaes  1995  Haldens Svømmeklub    32.74  1:11.04  1:56.00    2:30.04   
21  John Classon  1995  Kalmar Simsällskap    31.04  1:08.25  1:56.11    2:30.58   
22  Kim Andreasson Quistberg  1994  Kalmar Simsällskap    32.50  1:11.36  1:57.46    2:30.83   
23  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.79  1:11.84  1:58.91    2:38.30   
24  David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.55  1:15.45  2:03.49    2:38.51   
                     
 
Gren 53, 100m Ryggsim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Lina Edlund (1989) 1:03.79 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    33.36        1:07.51   
Sofia Zand  1997  Linköpings Allmänna SS    33.63        1:08.88   
Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb    33.48        1:09.48   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    34.32        1:09.49   
Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.44        1:10.83   
Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    34.60        1:10.86   
Ida Borg  1997  Simklubben Triton    34.94        1:11.29   
Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS    34.83        1:11.51   
My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.83        1:11.58   
10  Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap    35.20        1:11.67   
11  Alice Suits  1996  Skuru Idrottsklubb    34.56        1:12.25   
12  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    35.60        1:13.30   
13  Julia Falk-Saunders  1996  Simklubben Triton    35.26