Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  NUSS ÄLDRE    Utskriftsdatum  08 februari 2010   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  11:21   
  Arrangör  LASS         
 
 
Gren 1, 1500m Frisim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Johan Claar JSS 16.13.90 2002 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:03.14  2:10.15  3:18.23  4:26.53  17:11.55   
          5:34.94  6:44.25  7:53.63  9:02.76     
          10:12.15  11:22.43  12:32.33  13:42.37     
          14:52.21  16:02.36         
Norbert Vajda  1993  Karlskoga Simförening    1:03.87  2:12.54  3:23.04  4:34.12  17:42.99   
          5:46.55  6:58.87  8:10.62  9:22.49     
          10:34.62  11:46.50  12:58.24  14:09.98     
          15:21.29  16:32.54         
Nicolas Nord  1994  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.16  2:15.08  3:25.31  4:36.14  17:52.63   
          5:47.46  6:58.45  8:10.50  9:22.24     
          10:34.58  11:47.09  13:00.07  14:13.06     
          15:26.49  16:39.95         
John Nordberg  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:06.45  2:18.83  3:30.73  4:43.21  18:00.59   
          5:56.74  7:08.15  8:22.25  9:36.02     
          10:49.77  12:03.81  13:14.53  14:26.34     
          15:38.65  16:50.46         
Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    1:07.11  2:18.61  3:31.05  4:43.27  18:02.48   
          5:55.81  7:07.85  8:20.64  9:33.36     
          10:45.80  11:59.03  13:12.35  14:25.68     
          15:38.74  16:51.88         
Christoffer Malmgren  1994  Spårvägens Simförening    1:11.28  2:25.93  3:41.43  4:56.86  18:39.60   
          6:11.02  7:26.72  8:42.53  9:57.45     
          11:11.53  12:27.10  13:44.11  14:59.87     
          16:13.27  17:27.67         
Johan Ingmarsson  1991  Karlstads Simsällskap    1:06.60  2:19.14  3:33.82  4:49.72  18:44.72   
          6:06.14  7:21.09  8:35.92  9:52.65     
          11:08.40  12:24.72  13:40.90  14:56.74     
          16:12.44  17:29.00         
Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:05.93  2:18.97  3:33.28  4:48.43  18:45.00   
          6:03.57  7:19.46  8:36.23  9:52.62     
          11:08.92  12:24.87  13:41.81  14:58.83     
          16:15.00  17:30.73         
Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg    1:07.11  2:19.17  3:34.32  4:50.35  18:56.73   
          6:06.37  7:23.26  8:40.88  9:58.29     
          11:13.40  12:30.60  13:48.23  15:06.06     
          16:23.84  17:41.06         
10  Henrik Ridell  1994  Simklubben Triton    1:08.17  2:22.48  3:37.73  4:54.37  18:59.85   
          6:11.03  7:27.44  8:44.16  10:00.17     
          11:17.24  12:34.28  13:50.89  15:08.03     
          16:26.43  17:45.03         
11  Johan Nilsson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    1:10.90  2:28.22  3:47.15  5:05.63  19:36.47   
          6:24.82  7:44.60  9:03.56  10:20.56     
          11:39.33  12:57.57  14:16.59  15:36.62     
          16:54.68  18:15.54         
12  Christian Isaksson  1990  Karlskoga Simförening    1:11.32  2:28.58  3:47.47  5:06.62  19:47.02   
          6:26.08  7:45.86  9:06.20  10:26.35     
          11:46.72  13:07.63  14:29.14  15:49.73     
          17:10.00  18:29.67         
                     
 
Gren 2, 800m Frisim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Ann Berglund JSS 8.52.02 2001 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Amanda Widlund  1993  Simklubben Triton    1:08.07  2:20.10  3:33.34  4:46.04  9:40.05   
          6:00.12  7:14.15  8:28.38       
Malin Thunholm  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.29  2:21.04  3:33.74  4:47.32  9:41.95   
          6:01.08  7:14.96  8:29.36       
Maria Hedwall  1991  Karlstads Simsällskap    1:08.69  2:22.85  3:37.53  4:53.13  9:49.20   
          6:08.84  7:23.67  8:37.97       
Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    1:09.39  2:23.59  3:38.88  4:54.53  9:49.77   
          6:09.42  7:23.82  8:37.94       
Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap    1:08.66  2:21.39  3:35.17  4:49.99  9:53.81   
          6:06.25  7:22.44  8:38.59       
Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.47  2:22.29  3:37.80  4:53.72  9:55.76   
          6:10.81  7:27.36  8:43.23       
Olivia Lindqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    1:11.20  2:26.14  3:39.82  4:55.42  9:59.15   
          6:10.20  7:26.97  8:44.58       
Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap    1:11.01  2:27.78  3:44.73  5:00.61  10:01.13   
          6:15.01  7:30.04  8:46.76       
Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:09.22  2:24.56  3:42.68  5:01.88  10:13.41   
          6:20.47  7:39.11  8:57.34       
10  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:11.68  2:30.40  3:48.83  5:08.12  10:17.71   
          6:26.50  7:45.29  9:02.44       
11  Anna Gren  1993  Simklubben Triton    1:12.31  2:28.94  3:46.40  5:04.55  10:22.90   
          6:23.99  7:44.03  9:04.03       
12  Josefin Eriksson  1992  Linköpings Allmänna SS    1:12.92  2:32.38  3:52.58  5:14.52  10:49.59   
          6:37.52  8:01.93  9:25.93       
                     
 
Gren 3, 1500m Frisim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Linus Junefelt JSS 16.00.99 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Simon Wanna  1996  Säffle Simsällskap    1:07.15  2:17.06  3:25.90  4:37.81  17:36.60   
          5:48.58  7:00.75  8:12.08  9:23.41     
          10:33.65  11:45.63  12:56.60  14:09.25     
          15:20.07  16:30.86         
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    1:05.44  2:15.22  3:25.43  4:35.39  17:36.70   
          5:47.06  6:58.47  8:09.66  9:22.04     
          10:32.68  11:43.79  12:55.07  14:07.62     
          15:19.09  16:29.55         
Haider Adel Ali  1995  Spårvägens Simförening    1:06.19  2:16.13  3:26.00  4:36.26  17:41.60   
          5:47.43  6:58.78  8:10.60  9:22.27     
          10:33.84  11:45.00  12:57.32  14:09.30     
          15:20.87  16:32.23         
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    1:06.74  2:17.49  3:27.35  4:37.54  17:41.88   
          5:48.33  6:59.30  8:10.97  9:23.93     
          10:34.67  11:45.79  12:56.61  14:10.15     
          15:20.82  16:32.34         
Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    1:09.92  2:22.93  3:35.97  4:50.19  18:24.34   
          6:05.45  7:20.51  8:35.46  9:50.35     
          11:04.72  12:19.16  13:33.39  14:47.57     
          16:01.61  17:15.24         
Erik Nyström  1996  Simklubben Nautilus    1:08.00  2:21.98  3:36.08  4:50.64  18:24.78   
          6:05.78  7:20.33  8:34.73  9:50.07     
          11:04.51  12:18.79  13:32.76  14:47.35     
          16:01.21  17:14.65         
Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:10.26  2:25.08  3:40.68  4:56.00  18:50.28   
          6:11.94  7:26.82  8:42.02  9:57.47     
          11:13.22  12:29.55  13:44.97  15:01.09     
          16:18.70  17:36.15         
Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.72  2:25.40  3:42.67  5:01.75  19:35.31   
          6:23.04  7:42.58  9:03.45  10:23.79     
          11:44.18  13:03.81  14:22.71  15:41.37     
          17:00.90  18:20.01         
Jakob Clemedtson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:10.74  2:27.80  3:46.66  5:05.42  19:36.28   
          6:25.30  7:44.94  9:04.35  10:24.04     
          11:43.42  13:03.33  14:22.91  15:42.61     
          17:01.83  18:20.45         
10  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    1:13.85  2:34.13  3:54.31  5:14.83  20:32.92   
          6:37.60  7:59.97  9:22.25  10:46.95     
          12:12.00  13:36.08  14:59.17  16:22.74     
          17:46.08  19:10.34         
11  Patrik Bjärterot  1995  Jönköpings Simsällskap    1:16.89  2:38.22  3:59.95  5:21.98  20:48.28   
          6:44.89  8:08.53  9:32.19  10:56.48     
          12:19.98  13:44.32  15:09.90  16:35.39     
          18:00.34  19:25.16         
12  Johan Ulander  1995  Linköpings Allmänna SS    1:14.75  2:38.06  4:02.03  5:26.19  20:58.31   
          6:51.01  8:15.90  9:41.09  11:06.92     
          12:32.73  13:59.25  15:24.89  16:49.79     
          18:14.72  19:36.85         
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Emilia Nilsson LASS 9.03.92 2002 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    1:07.81  2:20.67  3:32.73  4:45.14  9:33.11   
          5:57.55  7:10.32  8:22.84       
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:06.14  2:18.50  3:32.18  4:46.82  9:42.28   
          6:00.14  7:14.42  8:28.53       
Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    1:06.69  2:19.66  3:33.22  4:47.23  9:44.70   
          6:02.14  7:16.40  8:31.70       
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:08.47  2:22.32  3:36.87  4:52.36  9:50.87   
          6:06.65  7:22.12  8:37.33       
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    1:08.42  2:23.41  3:38.14  4:54.11  9:52.60   
          6:08.82  7:23.79  8:39.02       
Ida Gutlic  1996  Malmö Kappsimningsklubb    1:08.03  2:22.51  3:37.25  4:53.08  9:57.50   
          6:08.72  7:25.15  8:41.41       
Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap    1:08.22  2:22.84  3:38.67  4:55.73  10:01.07   
          6:12.43  7:28.58  8:45.59       
Josefine Bivesand  1995  Malmö Kappsimningsklubb    1:08.86  2:23.24  3:38.31  4:54.14  10:01.91   
          6:10.23  7:27.40  8:45.26       
Cornelia Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    1:12.63  2:28.52  3:45.49  5:03.12  10:14.17   
          6:21.34  7:39.39  8:57.90       
10  Emelie Burstedt  1995  Karlstads Simsällskap    1:12.51  2:29.82  3:46.23  5:03.28  10:15.54   
          6:21.69  7:39.59  8:58.35       
11  Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap    1:12.45  2:28.88  3:46.27  5:05.54  10:23.61   
          6:24.67  7:44.69  9:04.30       
12  Julia Dannfors  1995  Upsala Simsällskap    1:10.93  2:28.37  3:48.16  5:08.30  10:26.74   
          6:28.25  7:48.40  9:08.18       
                     
 
Gren 5, 4X100m Frisim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: LASS 3.25.10 2002 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Skk Lag 1  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            3:40.25   
  Alexander Morgan  1996      26.77  56.06      56.06   
  Philip Björklund  1992      25.31  53.60      1:49.66   
  Erik Schönning  1993      25.90  54.76      2:44.42   
  Oscar Lindström  1992      26.47  55.83      3:40.25   
                     
Lag 1 Kalmar  1991  Kalmar Simsällskap            3:49.68   
  Martin Åsenius  1994      28.33  58.37      58.37   
  Albin Goodwin  1991      26.66  55.36      1:53.73   
  Arvid Salomonsson  1995      28.20  58.63      2:52.36   
  Albin Hjortryd  1994      27.66  57.32      3:49.68   
                     
Upsala Sim Pojkar Jun Lag  1990  Upsala Simsällskap            3:51.15   
  David Hällman  1992      27.30  57.08      57.08   
  Henrik Ocklind  1993      27.30  57.74      1:54.82   
  Björn Wallberg  1991      26.48  57.84      2:52.66   
  Viktor Umenius  1993      27.48  58.49      3:51.15   
                     
Lag 1 SK Triton  1992  Simklubben Triton            3:51.88   
  Rasmus Wetterborg  1996      26.91  56.38      56.38   
  Adam Sjöstrand  1992      26.97  58.49      1:54.87   
  Henrik Ridell  1994      28.28  1:00.14      2:55.01   
  Henrik Nilsson  1994      26.82  56.87      3:51.88   
                     
Skuru Lag 1 Herr  1990  Skuru Idrottsklubb            3:52.05   
  Jesper Falk  1994      28.43  59.47      59.47   
  Niklas Lindström  1991      26.14  54.90      1:54.37   
  Lachlan Mcpheat  1994      28.76  1:00.43      2:54.80   
  Sebastian Ridderskans  1994      26.59  57.25      3:52.05   
                     
Lass Lag 1  1990  Linköpings Allmänna SS            3:53.15   
  Grim Sjöberg  1995      26.99  56.47      56.47   
  Thomas Törnström  1992      26.87  57.31      1:53.78   
  Anton Persson  1993      26.97  57.84      2:51.62   
  Kevin Petersson  1994      28.89  1:01.53      3:53.15   
                     
Skk Lag 2  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            3:54.40   
  Lucas Thomée  1993      27.49  58.20      58.20   
  Johannes Henriksson  1993      27.12  57.20      1:55.40   
  Jakob Svensson  1992      28.33  1:01.33      2:56.73   
  Patrik Lantto  1992      26.07  57.67      3:54.40   
                     
Västerås SS  1994  Västerås Simsällskap            3:56.71   
  Johan Nyström  1994      27.94  57.76      57.76   
  Omid Janani  1994      27.40  57.93      1:55.69   
  David Hallberg  1994      27.35  57.66      2:53.35   
  Max Östberg  1996      29.83  1:03.36      3:56.71   
                     
Mkk 1H 14 Oyngre .  1992  Malmö Kappsimningsklubb            3:57.16   
  Anton Kostevski  1995      28.63  59.42      59.42   
  Gustav Hellqvist  1995      28.00  58.62      1:58.04   
  August Ström  1995      27.55  57.81      2:55.85   
  Anton Persson  1994      29.18  1:01.31      3:57.16   
                     
10  Spårvägen 1  1990  Spårvägens Simförening            3:58.36   
  Tobias Gustafson  1994      28.04  58.91      58.91   
  Haider Adel Ali  1995      28.26  59.20      1:58.11   
  Daniel Ojaste  1994      28.85  1:00.83      2:58.94   
  Jesper Billquist  1994      28.27  59.42      3:58.36   
                     
11  Skuru Lag 2 Herr  1990  Skuru Idrottsklubb            4:13.26   
  Joakim Uhlin  1994      28.35  1:02.19      1:02.19   
  Harald Andersson  1991      28.26  1:01.66      2:03.85   
  Nicklas Jansson  1992      29.78  1:03.53      3:07.38   
  Aron Strandberg  1994      30.57  1:05.88      4:13.26   
                     
12  Upsala Simsällskap Lag 2  1990  Upsala Simsällskap            4:14.02   
  Emil Dahlbom  1994      27.98  1:00.07      1:00.07   
  Carl Winlöf  1994      29.80  1:03.89      2:03.96   
  Philip Lind  1995      30.84  1:04.78      3:08.74   
  Axel Dahlbom  1996      30.95  1:05.28      4:14.02   
                     
13  Karlskoga Sf  1990  Karlskoga Simförening            4:17.15   
  Christian Isaksson  1990      30.85  1:05.62      1:05.62   
  André Lauri  1996      31.10  1:05.90      2:11.52   
  Thomas Ngai  1994      30.96  1:05.08      3:16.60   
  Norbert Vajda  1993      28.72  1:00.55      4:17.15   
                     
                     
 
Gren 6, 4X100m Frisim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Skärets SS 3.56.41 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Skk Lag 1  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            4:11.90   
  Frida Jerrå  1993      31.31  1:04.68      1:04.68   
  Linnéa Rydberg  1994      29.40  1:03.74      2:08.42   
  Sara Finati  1992      29.14  1:01.59      3:10.01   
  Johanna Wetterborg  1992      28.83  1:01.89      4:11.90   
                     
Nkk Lag 1  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:13.53   
  Johanna Hultberg  1993      30.19  1:03.78      1:03.78   
  Sarah Nyman  1991      29.80  1:02.84      2:06.62   
  Mireille Magnusson  1994      30.48  1:03.87      3:10.49   
  Malin Thunholm  1993      29.62  1:03.04      4:13.53   
                     
Karlstads SS Damer Lag 1  1990  Karlstads Simsällskap            4:17.05   
  Maria Hedwall  1991      31.56  1:05.55      1:05.55   
  Emelie Holm  1991      31.10  1:05.63      2:11.18   
  Ronja Johansson-Eld  1993      29.24  1:02.35      3:13.53   
  Karin Melin  1994      30.01  1:03.52      4:17.05   
                     
Lag 1 Kalmar  1992  Kalmar Simsällskap            4:20.19   
  Amanda Axelsson  1992      31.87  1:05.70      1:05.70   
  Isabell Heiding  1996      30.67  1:04.04      2:09.74   
  Jenny Sjölund  1996      30.76  1:05.89      3:15.63   
  Martina Johansson  1994      29.98  1:04.56      4:20.19   
                     
Upsala Sim Flickor Jun la  1990  Upsala Simsällskap            4:21.40   
  Julia Kindlund  1994      30.56  1:03.45      1:03.45   
  Felicia Lidström  1994      30.28  1:04.88      2:08.33   
  Katarina Burman  1993      31.62  1:08.19      3:16.52   
  Ebba Lind  1993      30.78  1:04.88      4:21.40   
                     
Mkk 1 Damer .  1990  Malmö Kappsimningsklubb            4:24.42   
  Emma Jansson  1994      30.59  1:03.46      1:03.46   
  Elin Hemby  1994      32.09  1:06.48      2:09.94   
  Hannah Lindberg  1995      32.11  1:08.60      3:18.54   
  Viktoria Petersson  1993      31.27  1:05.88      4:24.42   
                     
Skuru Lag 1 Dam  1990  Skuru Idrottsklubb            4:25.63   
  Ulrika Bygdeman  1993      31.17  1:05.60      1:05.60   
  Jennie Boérius  1991      32.57  1:10.55      2:16.15   
  Hanna von Sydow  1994      30.48  1:04.16      3:20.31   
  Filippa Kärrfelt  1993      30.97  1:05.32      4:25.63   
                     
                     
 
Gren 7, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Linda Knutsson LASS 28.44, 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap            30.49   
Amanda Widlund  1993  Simklubben Triton            31.41   
Josefin Nilsson  1993  Simklubben Triton            31.58   
Linnéa Rydberg  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            31.62   
Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap            31.66   
Emma Jansson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            31.67   
Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap            31.86   
Alice Rigbäck  1994  Örebro Simallians            31.87   
Frida Jerrå  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            31.93   
10  Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap            32.31   
11  Sofia Ek  1992  Örebro Simallians            32.32   
12  Felicia Lidström  1994  Upsala Simsällskap            32.53   
13  Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.82   
14  Ulrika Bygdeman  1993  Skuru Idrottsklubb            32.83   
15  Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.16   
16  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.43   
16  Elin Hemby  1994  Malmö Kappsimningsklubb            33.43   
18  Amalia Lind  1994  Upsala Simsällskap            33.53   
19  Maja Leander  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.59   
20  Ebba Lind  1993  Upsala Simsällskap            33.70   
21  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.80   
22  Isabelle Åhling  1993  Karlskoga Simförening            33.88   
23  Caroline Johansson  1993  Linköpings Allmänna SS            33.89   
24  Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg            34.06   
25  Szidonia Tökés  1993  Simklubben Triton            34.35   
26  Karin Melin  1994  Karlstads Simsällskap            34.39   
27  Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            34.47   
28  Rebecca Bergström  1993  Örebro Simallians            34.75   
Lina Colvås  1992  Värnamo Simsällskap            DNS   
Lizette Berggården  1993  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 8, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: David Larsson Skärets SS 25.44, 2006 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.40   
Niklas Lindström  1991  Skuru Idrottsklubb            27.02   
Jesper Billquist  1994  Spårvägens Simförening            27.74   
Jonathan Lidqvist  1991  Värnamo Simsällskap            28.24   
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS            28.29   
Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap            28.57   
Albin Goodwin  1991  Kalmar Simsällskap            28.79   
Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap            28.92   
Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.23   
10  Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970            29.24   
11  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.26   
12  Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg            29.30   
13  Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton            29.37   
14  Henrik Ocklind  1993  Upsala Simsällskap            29.43   
15  Björn Wallberg  1991  Upsala Simsällskap            29.51   
16  Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS            29.53   
17  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.57   
18  Daniel Pettersson  1991  Linköpings Allmänna SS            29.69   
19  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS            29.73   
20  Sebastian Ridderskans  1994  Skuru Idrottsklubb            29.84   
21  Hannes Ronnerheim  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.89   
22  Viktor Umenius  1993  Upsala Simsällskap            30.04   
23  Marcus Bådholm  1991  Skuru Idrottsklubb            30.07   
24  Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS            30.08   
25  Emil Dahlbom  1994  Upsala Simsällskap            30.15   
26  Andreas Bodin  1992  Linköpings Allmänna SS            30.79   
27  Harald Andersson  1991  Skuru Idrottsklubb            30.81   
28  Johan Ingmarsson  1991  Karlstads Simsällskap            31.27   
29  Norbert Vajda  1993  Karlskoga Simförening            31.45   
30  Christian Isaksson  1990  Karlskoga Simförening            31.57   
                     
 
Gren 9, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Ann-Louise Jakobsson Fagersta SK 28.87, 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Helin Rahim  1995  Spårvägens Simförening            30.44   
Nathalie Larsson  1996  Örebro Simallians            30.50   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.70   
Malin Sjöström  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.76   
Ingrid Cerutti  1995  Malmö Kappsimningsklubb            31.81   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            32.07   
Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            32.36   
Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.56   
Evelina Loftén  1996  Skuru Idrottsklubb            32.98   
10  My Arneke Möjne  1995  Linköpings Allmänna SS            33.27   
11  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS            33.35   
12  Josefine Norlin  1996  Upsala Simsällskap            33.44   
13  Johanna Niklasson  1996  Karlsborgs Simklubb            33.48   
13  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.48   
15  Elisabeth Ödman  1995  Upsala Simsällskap            33.51   
16  Johanna André  1995  Trollhättans Simsällskap            33.58   
17  Ida Fahlborg  1996  Västerås Simsällskap            33.68   
18  Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970            33.77   
19  Josefine Bivesand  1995  Malmö Kappsimningsklubb            33.79   
20  Vilma Heimer  1996  Upsala Simsällskap            33.85   
21  Maria Schultzén  1995  Linköpings Allmänna SS            34.14   
22  Jenny Sjölund  1996  Kalmar Simsällskap            34.27   
23  Alice Suits  1996  Skuru Idrottsklubb            34.33   
24  Maria Bergqvist  1995  Linköpings Allmänna SS            34.37   
25  Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening            35.40   
25  Alexandra Volkova  1996  Simklubben Triton            35.40   
27  Danielle Lönnberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            35.48   
28  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.95   
29  Isabelle Stenvold  1996  Trollhättans Simsällskap            36.96   
30  Linn Rosenkvist  1995  Simklubben Triton            37.12   
                     
 
Gren 10, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: David Larsson Skäret SS 26.03, 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap            28.02   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton            28.18   
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            28.47   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            28.51   
August Ström  1995  Malmö Kappsimningsklubb            28.55   
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.16   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.17   
Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap            29.62   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.71   
10  Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.75   
11  Gustav Hellqvist  1995  Malmö Kappsimningsklubb            30.03   
12  Anton Kostevski  1995  Malmö Kappsimningsklubb            30.13   
13  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.19   
14  Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap            30.32   
15  Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap            30.68   
16  Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.03   
17  Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS            31.12   
18  John Classon  1995  Kalmar Simsällskap            31.54   
19  David Larsson  1996  Kalmar Simsällskap            31.95   
20  Simon Wanna  1996  Säffle Simsällskap            31.98   
21  Kevin Kilit  1995  Jönköpings Simsällskap            32.46   
22  Gabriel Lindeby  1995  Kalmar Simsällskap            32.48   
23  Patrik Talib  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            32.91   
24  Stefan Tran  1995  Kalmar Simsällskap            33.24   
25  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb            33.33   
26  Ola Björnfot  1995  Skuru Idrottsklubb            33.60   
27  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.59   
Kenan Olovcic  1995  Simklubben Nautilus            DNS   
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap            DNS   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 11, 400m Frisim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Eva Berglund JSS 4.23.11, 2002 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Malin Thunholm  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:07.29  2:19.47  3:31.57    4:42.97   
Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap    1:07.93  2:20.59  3:33.91    4:45.57   
Hanna Hagström  1991  Örebro Simallians    1:09.32  2:21.35  3:34.22    4:45.85   
Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:08.80  2:21.76  3:34.50    4:47.37   
Maria Hedwall  1991  Karlstads Simsällskap    1:07.91  2:21.92  3:36.98    4:52.05   
Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    1:06.97  2:21.80  3:38.31    4:53.24   
Olivia Lindqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    1:11.27  2:25.16  3:38.80    4:54.18   
Elin Wallin  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:11.70  2:28.05  3:44.72    5:00.74   
Anna Gren  1993  Simklubben Triton    1:12.39  2:30.14  3:47.90    5:04.47   
10  Viktoria Petersson  1993  Malmö Kappsimningsklubb    1:13.01  2:30.96  3:49.84    5:05.84   
11  Maja Leander  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:13.17  2:31.44  3:49.28    5:06.09   
12  Hanna von Sydow  1994  Skuru Idrottsklubb    1:13.40  2:31.50  3:49.68    5:07.15   
13  Filippa Kärrfelt  1993  Skuru Idrottsklubb    1:12.61  2:30.11  3:49.47    5:08.33   
14  Amanda Axelsson  1992  Kalmar Simsällskap    1:12.69  2:33.00  3:53.37    5:10.04   
15  Rebecca Bergström  1993  Örebro Simallians    1:14.39  2:32.91  3:52.55    5:11.88   
16  Ida Augustsson  1994  Simklubben Nautilus    1:13.96  2:32.68  3:52.21    5:12.72   
17  Josefin Eriksson  1992  Linköpings Allmänna SS    1:15.99  2:38.73  4:00.97    5:23.61   
                     
 
Gren 12, 400m Frisim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Janne Kindgren NKK 4.05.47, 1999 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Philip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    1:01.26  2:07.38  3:13.92    4:20.51   
Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    1:01.05  2:07.18  3:14.95    4:22.65   
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:01.18  2:07.72  3:15.03    4:22.70   
Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    58.74  2:05.66  3:15.18    4:25.08   
David Hällman  1992  Upsala Simsällskap    1:02.06  2:08.95  3:17.60    4:25.94   
Nicolas Nord  1994  Malmö Kappsimningsklubb    1:02.49  2:10.12  3:18.88    4:26.80   
Norbert Vajda  1993  Karlskoga Simförening    1:02.28  2:09.75  3:19.84    4:30.42   
Erik Schönning  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    1:04.90  2:16.17  3:24.70    4:30.49   
Oscar Lindström  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    1:03.29  2:13.98  3:23.35    4:31.65   
10  Nils Åström  1993  Värnamo Simsällskap    1:05.21  2:14.39  3:24.75    4:32.85   
11  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap    1:05.70  2:16.45  3:28.54    4:37.75   
12  Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians    1:03.90  2:14.90  3:27.75    4:37.84   
13  Kim Andreasson Quistberg  1994  Kalmar Simsällskap    1:05.57  2:17.71  3:30.32    4:42.20   
14  Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    1:06.87  2:19.15  3:31.47    4:42.60   
15  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.67  2:16.62  3:31.13    4:42.96   
16  Jesper Falk  1994  Skuru Idrottsklubb    1:06.26  2:18.67  3:31.95    4:43.32   
17  Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg    1:04.58  2:18.76  3:32.75    4:48.12   
John Nordberg  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 13, 200m Medley Damer, Finaler 
NUSS rekord: Sara Thydén Kalmar SS 2.19.89, 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Gutlic  1996  Malmö Kappsimningsklubb    33.27  1:11.70  1:54.86    2:31.03   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.33  1:10.62  1:56.08    2:31.51   
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    34.18  1:14.37  1:57.49    2:32.38   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.54  1:12.98  1:59.51    2:33.20   
Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    34.03  1:15.05  2:01.44    2:36.69   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.85  1:13.11  2:00.91    2:36.80   
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    35.50  1:17.97  2:02.50    2:38.18   
Cecilia Wallén  1995  Spårvägens Simförening    33.53  1:14.40  2:01.31    2:38.48   
Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    33.86  1:14.91  2:00.97    2:38.57   
10  Frida Cedergårdh  1995  Spårvägens Simförening    34.68  1:17.54  2:02.89    2:39.32   
11  Elisabeth Ödman  1995  Upsala Simsällskap    34.60  1:16.83  2:04.03    2:41.08   
12  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    35.22  1:16.78  2:03.06    2:41.13   
13  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.19  1:15.89  2:03.16    2:41.45   
14  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    34.77  1:16.85  2:06.57    2:44.17   
15  Jenny Sjölund  1996  Kalmar Simsällskap    35.49  1:18.74  2:07.09    2:44.28   
16  Cornelia Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    35.12  1:18.86  2:08.88    2:45.78   
17  Malin Sjöström  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.72  1:17.91  2:07.00    2:46.70   
Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 14, 200m Medley Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Linus Junefelt JSS 2.09.41, 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.07  1:07.03  1:47.64    2:20.36   
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    30.59  1:09.42  1:48.83    2:22.53   
Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.00  1:09.80  1:50.21    2:22.69   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    31.77  1:08.78  1:51.84    2:24.26   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    30.84  1:07.30  1:49.56    2:24.71   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.75  1:09.20  1:51.62    2:25.24   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.94  1:10.25  1:52.62    2:26.41   
Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap    32.64  1:09.75  1:53.49    2:26.72   
Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap    31.08  1:10.76  1:55.97    2:28.58   
10  Gustav Hellqvist  1995  Malmö Kappsimningsklubb    31.92  1:09.03  1:54.57    2:29.09   
11  Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.38  1:09.94  1:55.75    2:29.62   
12  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    31.68  1:09.89  1:56.13    2:30.21   
13  Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS    32.10  1:11.85  1:56.25    2:30.43   
14  Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    33.22  1:13.30  1:57.91    2:32.75   
15  Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    33.10  1:14.01  1:58.43    2:33.66   
16  Haider Adel Ali  1995  Spårvägens Simförening    32.06  1:12.53  2:00.46    2:34.15   
17  Simon Wanna  1996  Säffle Simsällskap    34.17  1:15.71  2:01.27    2:35.41   
18  Anton Kostevski  1995  Malmö Kappsimningsklubb    31.21  1:10.47  2:00.66    2:37.13   
                     
 
Gren 15, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Ann Berglund JSS 1.04.04, 2001 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Martina Johansson  1994  Kalmar Simsällskap    34.26        1:09.49   
Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap    33.87        1:10.28   
Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap    34.48        1:10.91   
Emma Jansson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    34.40        1:11.57   
Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.78        1:11.72   
Szidonia Tökés  1993  Simklubben Triton    35.22        1:12.38   
Alice Rigbäck  1994  Örebro Simallians    35.31        1:12.43   
Camilla Hamdi  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    35.60        1:13.82   
Emelie Holm  1991  Karlstads Simsällskap    36.17        1:13.90   
10  Hanna von Sydow  1994  Skuru Idrottsklubb    35.60        1:14.45   
11  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap    36.41        1:14.74   
12  Lizette Berggården  1993  Linköpings Allmänna SS    36.28        1:15.41   
13  Malin Asp  1994  Simklubben Triton    36.92        1:15.50   
14  Anna Gren  1993  Simklubben Triton    36.60        1:15.76   
15  Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg    37.12        1:16.18   
16  Elin Hemby  1994  Malmö Kappsimningsklubb    37.26        1:16.56   
17  Elin Sjöstrand  1994  Simklubben Triton    37.36        1:16.66   
18  Filippa Kärrfelt  1993  Skuru Idrottsklubb    37.29        1:17.21   
19  Amalia Lind  1994  Upsala Simsällskap    38.13        1:17.26   
20  Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben 1970    37.23        1:17.32   
21  Matilda Olsén  1994  Kalmar Simsällskap    37.68        1:17.41   
22  Sara Birgersson  1993  Västerås Simsällskap    39.11        1:18.91   
23  Ida Augustsson  1994  Simklubben Nautilus    39.39        1:20.56   
24  Isabelle Åhling  1993  Karlskoga Simförening    40.15        1:25.17   
                     
 
Gren 16, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Michael Berntsson SK Elfsborg 57.20, 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Albin Hjortryd  1994  Kalmar Simsällskap    30.25        1:01.87   
Henrik Ocklind  1993  Upsala Simsällskap    30.34        1:02.65   
Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap    30.09        1:02.92   
Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.88        1:03.69   
Lucas Thomée  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    31.83        1:04.23   
Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    31.10        1:04.34   
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS    31.61        1:05.28   
Christoffer Malmgren  1994  Spårvägens Simförening    32.29        1:06.21   
Nicolas Nord  1994  Malmö Kappsimningsklubb    32.07        1:07.10   
10  Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap    33.03        1:07.50   
11  Björn Wallberg  1991  Upsala Simsällskap    33.45        1:07.58   
12  Joakim Uhlin  1994  Skuru Idrottsklubb    32.70        1:07.64   
13  Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    33.27        1:08.57   
14  Tobias Gustafson  1994  Spårvägens Simförening    33.62        1:08.89   
15  Viktor Johnsson  1994  Linköpings Allmänna SS    33.46        1:09.13   
16  Hannes Ronnerheim  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.91        1:09.62   
17  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    33.10        1:09.89   
18  Emil Dahlbom  1994  Upsala Simsällskap    33.71        1:11.20   
19  Viktor Umenius  1993  Upsala Simsällskap    34.13        1:11.57   
20  Kim Andreasson Quistberg  1994  Kalmar Simsällskap    34.91        1:12.01   
21  Henrik Ridell  1994  Simklubben Triton    34.87        1:12.07   
22  Jesper Billquist  1994  Spårvägens Simförening    35.10        1:12.37   
23  Daniel Ojaste  1994  Spårvägens Simförening    35.81        1:13.82   
Jesper Falk  1994  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Sofie Vellner JSS 2.35.42, 2001 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    39.11  1:22.34  2:05.11    2:46.50   
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    38.56  1:22.14  2:06.60    2:50.82   
Ida Gutlic  1996  Malmö Kappsimningsklubb    38.64  1:22.10  2:07.26    2:52.90   
Vendela Mörkdal  1995  Skuru Idrottsklubb    38.65  1:22.54  2:08.23    2:53.63   
Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.38  1:22.66  2:08.04    2:53.89   
Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    40.06  1:24.38  2:09.78    2:54.63   
Nathalie Larsson  1996  Örebro Simallians    38.77  1:23.02  2:08.41    2:54.67   
Maja Linderholm  1996  Karlstads Simsällskap    39.16  1:23.31  2:09.02    2:54.81   
Frida Cedergårdh  1995  Spårvägens Simförening    40.85  1:26.08  2:11.12    2:55.15   
10  Isabella Lian  1996  Skuru Idrottsklubb    39.19  1:24.12  2:10.16    2:55.97   
11  Johanna Niklasson  1996  Karlsborgs Simklubb    40.10  1:26.08  2:12.62    2:56.72   
12  Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap    40.25  1:25.91  2:12.44    2:59.20   
13  My Arneke Möjne  1995  Linköpings Allmänna SS    40.61  1:25.88  2:12.64    2:59.34   
14  Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening    40.78  1:27.34  2:13.99    2:59.76   
15  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    41.67  1:27.90  2:15.17    3:01.94   
16  Maja Lundström  1995  Malmö Kappsimningsklubb    39.79  1:25.21  2:12.85    3:02.61   
17  Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap    41.33  1:27.62  2:15.14    3:03.13   
18  Isabelle Stenvold  1996  Trollhättans Simsällskap    41.33  1:28.74  2:18.81    3:09.29   
                     
 
Gren 18, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Christoffer Nyhlén Trollhättans SS 2.31.69, 1998 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    33.78  1:12.22  1:51.54    2:31.46  14-15 Åldersgrupp Rekord 
Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.62  1:13.43  1:53.42    2:32.91   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    34.55  1:14.38  1:54.48    2:33.68   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    35.33  1:14.96  1:53.79    2:34.59   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    36.17  1:16.77  1:59.42    2:42.63   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.41  1:17.68  2:00.59    2:44.54   
André Lauri  1996  Karlskoga Simförening    37.04  1:19.49  2:03.20    2:46.29   
Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.68  1:17.46  2:01.88    2:47.48   
Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    38.88  1:21.87  2:06.61    2:50.15   
Patrik Jansson  1995  Skuru Idrottsklubb    37.93  1:21.63  2:06.54    2:50.15   
11  Philip Lind  1995  Upsala Simsällskap    39.25  1:22.44  2:06.78    2:51.70   
12  Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.17  1:22.78  2:08.85    2:55.95   
13  Björn Andersson  1996  Karlstads Simsällskap    39.70  1:26.03  2:13.90    3:01.13   
14  Erik Nyström  1996  Simklubben Nautilus    41.19  1:29.72  2:19.93    3:09.25   
15  Elias Axelsson  1996  Kalmar Simsällskap    42.24  1:32.26  2:22.10    3:10.09   
Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg            DNS   
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap            DNS   
Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 19, 100m Frisim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Jonna Nybäck Västerås SS 57.20, 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.04        1:02.70   
Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    30.25        1:02.82   
Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap    30.34        1:02.95   
Johanna Wetterborg  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    30.12        1:03.32   
Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.23        1:03.43   
Amanda Widlund  1993  Simklubben Triton    30.89        1:03.46   
Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap    30.86        1:03.95   
Alice Rigbäck  1994  Örebro Simallians    30.82        1:04.12   
Karin Melin  1994  Karlstads Simsällskap    30.55        1:04.32   
10  Linnéa Rydberg  1994  Stockholms Kappsimningsklubb    30.48        1:04.38   
11  Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.62        1:04.41   
12  Felicia Lidström  1994  Upsala Simsällskap    30.91        1:04.43   
13  Maria Hedwall  1991  Karlstads Simsällskap    31.80        1:05.30   
14  Malin Thunholm  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.39        1:05.35   
15  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.62        1:05.37   
16  Maja Leander  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.95        1:05.62   
17  Lizette Berggården  1993  Linköpings Allmänna SS    30.92        1:05.64   
18  Frida Jerrå  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    31.65        1:05.78   
19  Elin Hemby  1994  Malmö Kappsimningsklubb    32.61        1:08.20   
20  Elin Wallin  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.04        1:08.43   
Lina Colvås  1992  Värnamo Simsällskap            DNS   
Isabelle Åhling  1993  Karlskoga Simförening            DNS   
Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap            DSQ   
Ulrika Bygdeman  1993  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 20, 100m Frisim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Erik Dorch LASS 51.02, 2001 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jonathan Lidqvist  1991  Värnamo Simsällskap    26.45        54.18   
Philip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    26.58        54.28   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.05        55.23   
Albin Goodwin  1991  Kalmar Simsällskap    27.47        55.96   
Alexander Söderman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.80        56.03   
Erik Schönning  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    27.42        56.16   
Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap    27.78        56.47   
Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    26.86        56.84   
Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap    27.50        56.86   
10  David Hällman  1992  Upsala Simsällskap    27.65        57.26   
11  Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.54        57.27   
12  Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians    27.48        57.56   
13  Oscar Lindström  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    28.09        57.87   
14  Norbert Vajda  1993  Karlskoga Simförening    27.81        57.96   
15  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.43        58.07   
16  Sebastian Ridderskans  1994  Skuru Idrottsklubb    27.78        58.09   
17  Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS    27.80        58.32   
18  Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    28.16        58.33   
19  Adam Sjöstrand  1992  Simklubben Triton    27.90        58.93   
20  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS    28.33        59.10   
21  Patrik Lantto  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    28.43        59.17   
22  Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS    28.24        59.29   
23  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.54        59.74   
24  Jakob Svensson  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    28.61        1:01.59   
                     
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Martina Grahnström JSS 2.19.77, 2006 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap    34.85  1:15.86  1:57.93    2:37.14   
Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    34.04  1:14.56  1:56.66    2:37.72   
Josefine Bivesand  1995  Malmö Kappsimningsklubb    34.72  1:15.42  1:57.34    2:39.82   
Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    35.73  1:17.67  1:59.39    2:40.59   
Malin Sjöström  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.77  1:14.95  1:58.15    2:45.35   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    35.99  1:17.63  2:02.18    2:45.58   
Helin Rahim  1995  Spårvägens Simförening    35.60  1:17.67  2:03.47    2:51.57   
Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap    36.29  1:19.95  2:05.81    2:52.06   
Maria Schultzén  1995  Linköpings Allmänna SS    36.16  1:18.76  2:05.79    2:54.02   
10  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.20  1:25.22  2:14.81    3:01.21   
11  Danielle Lönnberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    38.11  1:24.90  2:13.48    3:03.37   
12  Evelina Loftén  1996  Skuru Idrottsklubb    36.77  1:22.69  2:13.64    3:04.06   
Julia Dannfors  1995  Upsala Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 22, 100m Medley Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Linus Junefelt JSS 1.00.51, 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    29.90        1:03.62   
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    32.14        1:05.36   
Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.08        1:06.24   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.82        1:07.14   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    31.32        1:07.28   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.41        1:07.69   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.65        1:08.02   
Gustav Hellqvist  1995  Malmö Kappsimningsklubb    31.61        1:08.33   
Arwid Anesten  1995  Simklubben Elfsborg    32.56        1:09.09   
10  Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap    33.16        1:09.50   
11  Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    32.38        1:09.85   
12  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.74        1:10.00   
13  Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS    33.71        1:10.94   
14  David Larsson  1996  Kalmar Simsällskap    33.60        1:11.12   
15  Kevin Kilit  1995  Jönköpings Simsällskap    35.39        1:12.00   
16  John Classon  1995  Kalmar Simsällskap    33.03        1:13.14   
17  Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    34.23        1:13.80   
18  Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap    34.49        1:14.26   
19  Patrik Jansson  1995  Skuru Idrottsklubb    36.54        1:14.50   
20  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.19        1:14.91   
21  Philip Lind  1995  Upsala Simsällskap    37.64        1:15.37   
22  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.81        1:15.76   
23  Patrik Talib  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    35.41        1:15.89   
Anton Kostevski  1995  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Gren 23, 4X50m Medley Damer, Finaler 
NUSS rekord: Västerås SS 1.58.68, 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ösa 1 Damer  1993  Örebro Simallians            2:06.43   
  Nathalie Larsson  1996      31.69        31.69   
  Hanna Hagström  1991      35.41        1:07.10   
  Sofia Ek  1992      31.46        1:38.56   
  Alice Rigbäck  1994      27.87        2:06.43   
                     
Skk Lag 1  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            2:10.42   
  Camilla Hamdi  1993      34.55        34.55   
  Sara Finati  1992      35.46        1:10.01   
  Frida Jerrå  1993      32.58        1:42.59   
  Johanna Wetterborg  1992      27.83        2:10.42   
                     
Nkk Lag 1  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:11.43   
  Malin Pettersson  1994      33.44        33.44   
  Martina Ågren  1992      37.15        1:10.59   
  Sarah Nyman  1991      32.30        1:42.89   
  Johanna Hultberg  1993      28.54        2:11.43   
                     
Upsala Sim Flickor Jun la  1990  Upsala Simsällskap            2:12.29   
  Julia Kindlund  1994      32.85        32.85   
  Felicia Lidström  1994      37.42        1:10.27   
  Katarina Burman  1993      32.26        1:42.53   
  Ebba Lind  1993      29.76        2:12.29   
                     
Skuru Lag 1 Dam  1990  Skuru Idrottsklubb            2:12.31   
  Hanna von Sydow  1994      34.02        34.02   
  Ulrika Bygdeman  1993      34.86        1:08.88   
  Jennie Boérius  1991      34.00        1:42.88   
  Filippa Kärrfelt  1993      29.43        2:12.31   
                     
Lag 1 SK Triton  1992  Simklubben Triton            2:12.42   
  Szidonia Tökés  1993      33.32        33.32   
  Josefin Nilsson  1993      37.76        1:11.08   
  Amanda Widlund  1993      30.98        1:42.06   
  Elin Sjöstrand  1994      30.36        2:12.42   
                     
Karlstads SS Damer Lag 1  1990  Karlstads Simsällskap            2:12.84   
  Emelie Holm  1991      34.36        34.36   
  Ronja Johansson-Eld  1993      35.86        1:10.22   
  Maria Hedwall  1991      33.15        1:43.37   
  Karin Melin  1994      29.47        2:12.84   
                     
Mkk 1 Damer .  1990  Malmö Kappsimningsklubb            2:16.10   
  Elin Hemby  1994      36.22        36.22   
  Emma Jansson  1994      35.49        1:11.71   
  Viktoria Petersson  1993      33.69        1:45.40   
  Hannah Lindberg  1995      30.70        2:16.10   
                     
Lag 1 Kalmar  1992  Kalmar Simsällskap            2:16.28   
  Martina Johansson  1994      33.35        33.35   
  Amanda Axelsson  1992      40.10        1:13.45   
  Jenny Sjölund  1996      33.85        1:47.30   
  Isabell Heiding  1996      28.98        2:16.28   
                     
10  Lass Lag 1  1990  Linköpings Allmänna SS            2:17.07   
  Caroline Johansson  1993      34.33        34.33   
  Johanna Johansson  1991      41.16        1:15.49   
  Josefin Eriksson  1992      33.35        1:48.84   
  Lizette Berggården  1993      28.23        2:17.07   
                     
                     
 
Gren 24, 4X200m Frisim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: LASS 7.53.81, 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Värnamo SS Lag  1991  Värnamo Simsällskap            8:14.96   
  Jonathan Lidqvist  1991      59.74  2:01.75      2:01.75   
  Andreas Mann  1994      59.74  2:02.85      4:04.60   
  Nils Åström  1993      59.55  2:02.99      6:07.59   
  Jovan Ostojic  1994      1:01.79  2:07.37      8:14.96   
                     
Skk Lag 1  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            8:20.21   
  Erik Schönning  1993      1:00.90  2:07.16      2:07.16   
  Lucas Thomée  1993      1:00.63  2:06.21      4:13.37   
  Oscar Lindström  1992      1:00.34  2:06.84      6:20.21   
  Philip Björklund  1992      58.17  2:00.00      8:20.21   
                     
Västerås SS  1994  Västerås Simsällskap            8:31.28   
  David Hallberg  1994      1:00.33  2:04.74      2:04.74   
  Max Östberg  1996      1:05.53  2:14.70      4:19.44   
  Johan Nyström  1994      58.72  2:02.81      6:22.25   
  Omid Janani  1994      1:01.80  2:09.03      8:31.28   
                     
Lass Lag 1  1990  Linköpings Allmänna SS            8:40.22   
  Thomas Törnström  1992      1:02.13  2:10.04      2:10.04   
  Grim Sjöberg  1995      58.74  2:03.97      4:14.01   
  Daniel Pettersson  1991      1:04.13  2:14.52      6:28.53   
  Rikard Gustafsson  1991      1:01.70  2:11.69      8:40.22   
                     
Mkk 1H 14 Oyngre .  1992  Malmö Kappsimningsklubb            8:44.11   
  Nicolas Nord  1994      1:00.32  2:06.72      2:06.72   
  August Ström  1995      1:02.85  2:09.47      4:16.19   
  Gustav Hellqvist  1995      1:03.49  2:13.90      6:30.09   
  Anton Kostevski  1995      1:04.22  2:14.02      8:44.11   
                     
Spårvägen 1  1990  Spårvägens Simförening            8:49.15   
  Christoffer Malmgren  1994      1:03.12  2:11.66      2:11.66   
  Jesper Billquist  1994      1:04.46  2:14.51      4:26.17   
  Daniel Ojaste  1994      1:05.26  2:14.95      6:41.12   
  Haider Adel Ali  1995      1:01.64  2:08.03      8:49.15   
                     
Lag 1 Kalmar  1991  Kalmar Simsällskap            8:51.05   
  Albin Goodwin  1991      1:01.09  2:06.60      2:06.60   
  Arvid Salomonsson  1995      1:04.47  2:10.74      4:17.34   
  Kim Andreasson Quistberg  1994      1:05.54  2:13.97      6:31.31   
  Martin Åsenius  1994      1:05.22  2:19.74      8:51.05   
                     
Skuru Lag 1 Herr  1990  Skuru Idrottsklubb            8:58.48   
  Niklas Lindström  1991      1:02.73  2:10.09      2:10.09   
  Lachlan Mcpheat  1994      1:03.05  2:11.64      4:21.73   
  Sebastian Ridderskans  1994      1:06.13  2:22.06      6:43.79   
  Jesper Falk  1994      1:03.79  2:14.69      8:58.48   
                     
Skuru Lag 2 Herr  1990  Skuru Idrottsklubb            9:27.17   
  Joakim Uhlin  1994      1:04.46  2:19.34      2:19.34   
  Harald Andersson  1991      1:06.46  2:22.39      4:41.73   
  Marcus Bådholm  1991      1:06.15  2:19.92      7:01.65   
  Nicklas Jansson  1992      1:08.42  2:25.52      9:27.17   
                     
Karlskoga Sf  1990  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
                     
 
Gren 25, 4X50m Medley Damer, Finaler 
NUSS rekord: LASS 2.05.80, 1998 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nkk Lag 1  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:10.84   
  Josefine Rydberg  1995      34.28        34.28   
  Isabella Hagberg  1996      36.90        1:11.18   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      30.48        1:41.66   
  Tina Johansson  1995      29.18        2:10.84   
                     
Mkk 1 D15  1995  Malmö Kappsimningsklubb            2:11.46   
  Ida Gutlic  1996      33.00        33.00   
  Maja Lundström  1995      38.24        1:11.24   
  Ingrid Cerutti  1995      30.97        1:42.21   
  Josefine Bivesand  1995      29.25        2:11.46   
                     
Lass Lag 1  1995  Linköpings Allmänna SS            2:14.62   
  Ena Glavas  1995      35.17        35.17   
  My Arneke Möjne  1995      38.02        1:13.19   
  Madelene Andersson  1995      31.01        1:44.20   
  Maria Bergqvist  1995      30.42        2:14.62   
                     
Jss Lag 1  1995  Jönköpings Simsällskap            2:15.20   
  Jonna Andersson  1995      34.32        34.32   
  Felicia Wallgren  1995      37.56        1:11.88   
  Jennifer Hertzberg  1996      33.73        1:45.61   
  Cornelia Andersson  1995      29.59        2:15.20   
                     
Västerås SS  1995  Västerås Simsällskap            2:16.00   
  Elin Berggren  1996      35.52        35.52   
  Malin Ejdersund  1995      38.21        1:13.73   
  Ida Fahlborg  1996      33.41        1:47.14   
  Elin Ottosson-Bixo  1995      28.86        2:16.00   
                     
Skk Lag 1  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            2:16.22   
  Julia Peterson  1995      33.51        33.51   
  Sara Borén  1995      38.27        1:11.78   
  Danielle Lönnberg  1995      34.10        1:45.88   
  Astrid Berg  1995      30.34        2:16.22   
                     
Skuru Lag 1 F15  1995  Skuru Idrottsklubb            2:17.10   
  Alice Suits  1996      35.00        35.00   
  Vendela Mörkdal  1995      37.50        1:12.50   
  Evelina Loftén  1996      33.58        1:46.08   
  Isabella Lian  1996      31.02        2:17.10   
                     
Upsala Sim Flickor Lag 1  1995  Upsala Simsällskap            2:17.10   
  Vilma Heimer  1996      35.81        35.81   
  Elisabeth Ödman  1995      37.37        1:13.18   
  Josefine Norlin  1996      33.63        1:46.81   
  Julia Dannfors  1995      30.29        2:17.10   
                     
Lass Lag 2  1995  Linköpings Allmänna SS            2:18.18   
  Maria Schultzén  1995      35.65        35.65   
  Linnea Magnusson  1996      36.58        1:12.23   
  Erika Settland  1996      33.70        1:45.93   
  Sandra Grahn  1996      32.25        2:18.18   
                     
10  Lag 1 SK Triton  1996  Simklubben Triton            2:18.48   
  Julia Falk-Saunders  1996      35.07        35.07   
  Lina Wingren  1996      37.22        1:12.29   
  Linn Rosenkvist  1995      36.24        1:48.53   
  Alexandra Volkova  1996      29.95        2:18.48   
                     
                     
 
Gren 26, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Jens Petersson SKK 25.55, 2002 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Niklas Lindström  1991  Skuru Idrottsklubb            28.28   
Henrik Ocklind  1993  Upsala Simsällskap            29.16   
Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap            29.62   
Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg            29.82   
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS            29.89   
Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap            30.73   
Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.87   
Björn Wallberg  1991  Upsala Simsällskap            30.96   
Lucas Thomée  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            31.11   
10  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.35   
11  Joakim Uhlin  1994  Skuru Idrottsklubb            31.36   
12  Patrik Lantto  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            31.58   
13  Alexander Söderman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.65   
14  Viktor Johnsson  1994  Linköpings Allmänna SS            31.91   
15  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS            32.04   
16  Viktor Umenius  1993  Upsala Simsällskap            32.30   
17  Sebastian Ridderskans  1994  Skuru Idrottsklubb            32.36   
18  Emil Dahlbom  1994  Upsala Simsällskap            32.41   
19  Nicolas Nord  1994  Malmö Kappsimningsklubb            32.54   
20  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.94   
21  Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970            33.32   
22  Henrik Ridell  1994  Simklubben Triton            33.35   
23  Pontus Högberg  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.55   
24  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap            33.80   
25  Norbert Vajda  1993  Karlskoga Simförening            33.93   
26  Kim Andreasson Quistberg  1994  Kalmar Simsällskap            34.13   
27  Johan Ingmarsson  1991  Karlstads Simsällskap            34.39   
28  Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.91   
29  Nicklas Jansson  1992  Skuru Idrottsklubb            36.04   
Albin Hjortryd  1994  Kalmar Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 27, 50m Ryggsim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Ann Berglund JSS 30.06, 2001 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Martina Johansson  1994  Kalmar Simsällskap            32.61   
Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap            32.69   
Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.05   
Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.15   
Szidonia Tökés  1993  Simklubben Triton            33.38   
Amanda Widlund  1993  Simklubben Triton            33.39   
Lizette Berggården  1993  Linköpings Allmänna SS            33.48   
Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap            33.99   
Alice Rigbäck  1994  Örebro Simallians            34.07   
10  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap            34.33   
11  Caroline Johansson  1993  Linköpings Allmänna SS            34.51   
12  Camilla Hamdi  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            34.63   
13  Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.76   
14  Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.05   
15  Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap            35.26   
16  Anna Gren  1993  Simklubben Triton            35.31   
17  Matilda Olsén  1994  Kalmar Simsällskap            35.45   
18  Filippa Kärrfelt  1993  Skuru Idrottsklubb            35.72   
19  Elin Hemby  1994  Malmö Kappsimningsklubb            35.85   
20  Malin Thunholm  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.32   
21  Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben 1970            36.40   
22  Rebecca Bergström  1993  Örebro Simallians            36.86   
23  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.88   
24  Elin Sjöstrand  1994  Simklubben Triton            36.92   
25  Malin Asp  1994  Simklubben Triton            37.14   
26  Ida Augustsson  1994  Simklubben Nautilus            37.16   
27  Sara Birgersson  1993  Västerås Simsällskap            37.53   
28  Karin Melin  1994  Karlstads Simsällskap            38.34   
Emelie Holm  1991  Karlstads Simsällskap            DSQ   
Isabelle Åhling  1993  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 28, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Jens Petersson SKK 27.84, 1998 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton            29.47   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.03   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            31.17   
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            31.62   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            31.67   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.69   
Anton Kostevski  1995  Malmö Kappsimningsklubb            31.72   
Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.81   
Gustav Hellqvist  1995  Malmö Kappsimningsklubb            31.90   
10  John Classon  1995  Kalmar Simsällskap            32.17   
11  Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap            32.96   
12  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            34.25   
13  Erik Nyström  1996  Simklubben Nautilus            34.44   
14  Axel Dahlbom  1996  Upsala Simsällskap            34.60   
15  David Larsson  1996  Kalmar Simsällskap            34.61   
16  Daniel Svensson  1996  Säffle Simsällskap            34.72   
17  Stefan Tran  1995  Kalmar Simsällskap            34.80   
18  André Lauri  1996  Karlskoga Simförening            34.89   
19  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.01   
20  Patrik Jansson  1995  Skuru Idrottsklubb            35.03   
21  Kevin Kilit  1995  Jönköpings Simsällskap            35.11   
22  Jakob Granelli  1995  Upsala Simsällskap            35.36   
22  Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            35.36   
24  Elias Axelsson  1996  Kalmar Simsällskap            35.63   
25  Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.64   
26  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.91   
27  Jakob Clemedtson  1996  Linköpings Allmänna SS            36.00   
28  Ola Björnfot  1995  Skuru Idrottsklubb            36.23   
29  Gabriel Lindeby  1995  Kalmar Simsällskap            36.66   
30  Martin Jareman  1996  Skuru Idrottsklubb            36.80   
                     
 
Gren 29, 50m Ryggsim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Lina Edlund JSS 30.20, 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Nathalie Larsson  1996  Örebro Simallians            30.85   
Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            32.95   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.17   
Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap            33.18   
Ida Gutlic  1996  Malmö Kappsimningsklubb            33.41   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.56   
Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970            34.71   
Alice Suits  1996  Skuru Idrottsklubb            34.84   
Josefine Bivesand  1995  Malmö Kappsimningsklubb            35.02   
10  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap            35.14   
11  Jonna Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap            35.19   
12  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS            35.20   
13  Josefine Norlin  1996  Upsala Simsällskap            35.37   
14  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.44   
15  Johanna Niklasson  1996  Karlsborgs Simklubb            35.46   
16  Elisabeth Ödman  1995  Upsala Simsällskap            35.84   
17  Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap            36.08   
18  Maria Schultzén  1995  Linköpings Allmänna SS            36.12   
19  Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.19   
20  Ida Fahlborg  1996  Västerås Simsällskap            36.20   
21  Vilma Heimer  1996  Upsala Simsällskap            36.22   
22  Jenny Sjölund  1996  Kalmar Simsällskap            36.55   
23  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.61   
24  Angelica Yngvesson  1996  Simklubben Elfsborg            36.78   
25  Ingrid Cerutti  1995  Malmö Kappsimningsklubb            36.82   
26  Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.14   
27  Johanna André  1995  Trollhättans Simsällskap            37.15   
28  Maria Bergqvist  1995  Linköpings Allmänna SS            37.71   
29  Linn Rosenkvist  1995  Simklubben Triton            38.86   
Evelina Wensberg  1996  Säffle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 30, 400m Medley Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Johan Sundqvist JSS 4.36.33, 2000 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    1:09.67  2:27.54  3:52.47    4:58.24   
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:08.32  2:24.01  3:51.03    5:00.43   
Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS    1:06.80  2:26.55  3:52.88    5:00.59   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:05.84  2:25.59  3:56.36    5:02.06   
Lachlan Mcpheat  1994  Skuru Idrottsklubb    1:14.80  2:31.99  3:53.13    5:02.64   
Erik Schönning  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    1:08.49  2:31.87  4:04.25    5:09.36   
Nils Åström  1993  Värnamo Simsällskap    1:10.36  2:34.66  4:05.91    5:12.44   
Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap    1:14.10  2:35.44  4:04.47    5:17.13   
Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    1:11.41  2:33.80  4:05.23    5:18.19   
10  Kim Andreasson Quistberg  1994  Kalmar Simsällskap    1:13.42  2:34.21  4:12.22    5:22.81   
11  Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    1:17.13  2:43.18  4:07.87    5:22.88   
12  Andreas Bodin  1992  Linköpings Allmänna SS    1:10.33  2:37.48  4:10.71    5:29.24   
13  John Nordberg  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:15.88  2:42.50  4:18.63    5:30.73   
14  Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg    1:17.82  2:47.12  4:16.18    5:31.21   
15  Johan Nilsson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    1:16.27  2:45.38  4:22.50    5:39.49   
16  Niclas Mauritzson  1994  Örebro Simallians    1:17.26  2:48.40  4:24.75    5:45.76   
17  Carl Winlöf  1994  Upsala Simsällskap    1:17.14  2:50.33  4:28.30    5:46.23   
Nicolas Nord  1994  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 31, 400m Medley Damer, Finaler 
NUSS rekord: Ann Berglund JSS 4.57.98, 2001 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Olivia Lindqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    1:18.08  2:42.64  4:18.00    5:33.22   
Ulrika Bygdeman  1993  Skuru Idrottsklubb    1:18.89  2:46.05  4:21.17    5:40.62   
Elin Wallin  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:23.01  2:54.79  4:25.75    5:45.12   
Anna Gren  1993  Simklubben Triton    1:23.15  2:50.51  4:31.78    5:50.17   
Mikaela Olofsson  1992  Västerås Simsällskap    1:23.55  3:03.76  4:42.69    6:05.16   
Emma Jansson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Viktoria Petersson  1993  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 32, 200m Frisim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Erik Pönni JSS 1.57.36, 1999 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    27.92  59.36  1:32.11    2:02.70   
Adrian Johannesson  1995  Simklubben Elfsborg    28.37  59.46  1:31.53    2:02.82   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    28.89  1:00.77  1:32.37    2:03.33   
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.92  1:01.65  1:33.56    2:05.24   
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    29.17  1:00.90  1:33.17    2:05.24   
Haider Adel Ali  1995  Spårvägens Simförening    28.79  1:00.41  1:33.93    2:06.80   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    30.00  1:02.63  1:35.97    2:07.01   
Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.15  1:01.14  1:34.99    2:07.47   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.90  1:02.91  1:36.00    2:07.91   
10  Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    29.04  1:01.11  1:34.90    2:08.39   
11  Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.56  1:02.07  1:35.72    2:08.76   
12  Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap    30.32  1:04.56  1:38.41    2:10.12   
13  Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    30.98  1:03.72  1:37.17    2:11.70   
14  Simon Wanna  1996  Säffle Simsällskap    31.18  1:05.38  1:40.48    2:12.98   
15  Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.54  1:04.47  1:38.87    2:13.47   
16  Gustav Hellqvist  1995  Malmö Kappsimningsklubb    30.62  1:05.26  1:40.42    2:14.80   
17  Kevin Kilit  1995  Jönköpings Simsällskap    31.40  1:06.69  1:41.89    2:15.30   
August Ström  1995  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 33, 200m Frisim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Emilia Nilsson LASS 2.05.67, 2002 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap    31.71  1:07.20  1:42.18    2:15.84   
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    31.71  1:06.54  1:41.82    2:16.14   
Frida Cedergårdh  1995  Spårvägens Simförening    32.22  1:07.70  1:42.78    2:16.93   
Nathalie Larsson  1996  Örebro Simallians    32.59  1:07.57  1:42.96    2:17.25   
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    31.97  1:06.87  1:42.75    2:17.99   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.95  1:07.95  1:43.27    2:18.02   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.62  1:07.68  1:43.40    2:18.26   
Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    32.96  1:08.15  1:43.15    2:18.69   
Ingrid Cerutti  1995  Malmö Kappsimningsklubb    32.63  1:08.15  1:44.41    2:19.41   
10  Cornelia Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    32.86  1:08.02  1:44.44    2:19.90   
11  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    32.18  1:07.86  1:44.31    2:20.15   
12  Danielle Lönnberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    34.65  1:11.46  1:46.90    2:22.48   
13  Isabell Heiding  1996  Kalmar Simsällskap    33.14  1:10.03  1:46.81    2:22.53   
14  Cecilia Wallén  1995  Spårvägens Simförening    33.27  1:09.94  1:47.03    2:24.14   
15  Helin Rahim  1995  Spårvägens Simförening    33.30  1:10.77  1:47.76    2:24.48   
16  Josefine Norlin  1996  Upsala Simsällskap    33.56  1:12.91  1:53.44    2:32.04   
17  Johanna André  1995  Trollhättans Simsällskap    34.57  1:12.38  1:51.89    2:32.48   
Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 34, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Erik Andersson Trollhättans SS 56.04, 2002 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.87        59.87   
Philip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    28.54        1:01.12   
Jonathan Lidqvist  1991  Värnamo Simsällskap    28.92        1:02.31   
Jesper Billquist  1994  Spårvägens Simförening    29.24        1:02.46   
Nicolas Nord  1994  Malmö Kappsimningsklubb    30.07        1:03.12   
Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    30.65        1:04.34   
Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap    30.18        1:04.49   
Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS    30.21        1:04.67   
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS    29.99        1:05.11   
10  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.41        1:05.18   
11  Nils Åström  1993  Värnamo Simsällskap    30.98        1:05.78   
12  Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS    30.01        1:05.90   
13  Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    31.42        1:06.99   
14  Viktor Umenius  1993  Upsala Simsällskap    31.21        1:07.11   
15  Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970    30.74        1:07.33   
16  Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    31.90        1:07.55   
17  Johannes Henriksson  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    31.14        1:07.82   
18  Daniel Pettersson  1991  Linköpings Allmänna SS    31.50        1:08.85   
19  Hannes Ronnerheim  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.16        1:08.88   
20  Sebastian Ridderskans  1994  Skuru Idrottsklubb    31.46        1:09.43   
21  Christian Isaksson  1990  Karlskoga Simförening    32.17        1:09.83   
22  Harald Andersson  1991  Skuru Idrottsklubb    31.91        1:10.39   
23  Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.86        1:10.83   
24  Jakob Svensson  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    32.64        1:11.32   
                     
 
Gren 35, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Linda Knutsson LASS 1.02.05, 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Amanda Widlund  1993  Simklubben Triton    32.46        1:07.93   
Josefin Nilsson  1993  Simklubben Triton    33.15        1:09.83   
Linnéa Rydberg  1994  Stockholms Kappsimningsklubb    32.18        1:10.98   
Elin Hemby  1994  Malmö Kappsimningsklubb    34.25        1:12.58   
Amalia Lind  1994  Upsala Simsällskap    34.30        1:13.03   
Maria Hedwall  1991  Karlstads Simsällskap    33.68        1:13.23   
Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.74        1:13.27   
Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap    33.92        1:13.41   
Josefin Eriksson  1992  Linköpings Allmänna SS    34.03        1:13.62   
10  Maja Leander  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.60        1:15.08   
11  Sofia Ek  1992  Örebro Simallians    34.68        1:15.14   
12  Viktoria Petersson  1993  Malmö Kappsimningsklubb    34.94        1:15.17   
13  Lizette Berggården  1993  Linköpings Allmänna SS    34.45        1:15.68   
14  Ida Augustsson  1994  Simklubben Nautilus    35.71        1:16.36   
15  Karin Melin  1994  Karlstads Simsällskap    35.34        1:17.56   
16  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.78        1:18.50   
17  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.75        1:19.00   
18  Louise Ericson  1994  Trollhättans Simsällskap    35.72        1:19.23   
19  Isabelle Åhling  1993  Karlskoga Simförening    36.16        1:19.87   
Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 36, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Linus Junefelt JSS 2.07.70, 2006 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    33.23  1:08.64  1:44.98    2:19.54   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    32.90  1:08.41  1:44.87    2:19.82   
Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap    34.64  1:10.93  1:48.26    2:26.24   
Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.37  1:11.81  1:49.68    2:26.95   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    35.17  1:12.45  1:50.64    2:27.98   
Gustav Hellqvist  1995  Malmö Kappsimningsklubb    35.55  1:13.49  1:52.31    2:30.41   
John Classon  1995  Kalmar Simsällskap    36.19  1:15.84  1:56.23    2:34.07   
Erik Nyström  1996  Simklubben Nautilus    36.26  1:15.27  1:55.19    2:34.45   
Georg Hess  1996  Simklubben Elfsborg    35.80  1:14.46  1:54.14    2:34.87   
10  Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    35.85  1:16.58  1:57.67    2:36.65   
11  Patrik Jansson  1995  Skuru Idrottsklubb    37.09  1:17.28  1:58.17    2:37.89   
12  Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.03  1:17.07  1:58.68    2:38.57   
13  Arwid Anesten  1995  Simklubben Elfsborg    36.52  1:17.22  1:58.88    2:38.67   
14  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.38  1:17.84  2:01.77    2:44.40   
15  Axel Dahlbom  1996  Upsala Simsällskap    38.47  1:19.76  2:02.47    2:45.63   
16  Stefan Tran  1995  Kalmar Simsällskap    38.47  1:22.29  2:06.79    2:50.18   
17  Elias Axelsson  1996  Kalmar Simsällskap    41.50  1:26.33  2:11.79    2:54.25   
                     
 
Gren 37, 200m Ryggsim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Ann Berglund JSS 2.20.93, 1999 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Gutlic  1996  Malmö Kappsimningsklubb    35.88  1:13.07  1:50.42    2:28.31   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.27  1:14.80  1:53.46    2:30.61   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.64  1:14.95  1:53.20    2:31.61   
Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap    35.90  1:14.93  1:54.13    2:32.60   
Cecilia Wallén  1995  Spårvägens Simförening    37.32  1:17.86  1:57.08    2:35.88   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    37.60  1:17.75  1:58.05    2:36.19   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    37.50  1:18.23  1:58.68    2:36.35   
Josefine Bivesand  1995  Malmö Kappsimningsklubb    37.16  1:17.48  1:58.06    2:38.83   
Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    37.10  1:19.09  2:01.73    2:41.97   
10  Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970    37.79  1:18.73  2:01.01    2:42.33   
11  Frida Cedergårdh  1995  Spårvägens Simförening    37.72  1:19.17  2:01.91    2:43.18   
12  Maria Schultzén  1995  Linköpings Allmänna SS    37.88  1:19.61  2:02.74    2:43.20   
13  Jonna Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    38.08  1:19.19  2:01.34    2:43.34   
14  Julia Dannfors  1995  Upsala Simsällskap    38.62  1:19.92  2:02.20    2:44.10   
15  Evelina Wensberg  1996  Säffle Simsällskap    38.19  1:20.71  2:04.09    2:45.37   
16  Vilma Heimer  1996  Upsala Simsällskap    39.61  1:23.61  2:09.49    2:54.42   
17  Angelica Yngvesson  1996  Simklubben Elfsborg    40.69  1:25.35  2:11.88    2:57.30   
Hannah Lindberg  1995  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 38, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Erik Dorch LASS 1.03.26, 2001 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Albin Goodwin  1991  Kalmar Simsällskap    32.89        1:09.96   
Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap    33.87        1:10.14   
Tobias Gustafson  1994  Spårvägens Simförening    33.08        1:10.43   
Alexander Söderman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.45        1:11.42   
Lachlan Mcpheat  1994  Skuru Idrottsklubb    33.90        1:11.65   
Marcus Bådholm  1991  Skuru Idrottsklubb    33.96        1:12.45   
Patrik Lantto  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    33.38        1:12.47   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    34.51        1:12.66   
Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    34.84        1:12.84   
10  Pontus Högberg  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.37        1:13.37   
11  Adam Sjöstrand  1992  Simklubben Triton    34.75        1:13.64   
12  Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap    34.74        1:14.07   
13  Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS    35.55        1:14.66   
14  Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians    34.71        1:14.93   
15  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.62        1:15.55   
16  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    35.84        1:15.74   
17  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap    35.95        1:15.90   
18  Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    34.91        1:16.37   
19  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS    36.75        1:17.71   
20  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.83        1:18.53   
21  Hannes Ronnerheim  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.28        1:18.59   
22  Aladdin Ghaziri  1992  Örebro Simallians    36.85        1:20.26   
23  Carl Winlöf  1994  Upsala Simsällskap    38.02        1:21.96   
Daniel Ojaste  1994  Spårvägens Simförening            DNS   
                     
 
Gren 39, 100m Bröstsim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Therese Bergström LASS 1.10.97, 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.84        1:15.51   
Emma Jansson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    36.73        1:18.13   
Hanna Hagström  1991  Örebro Simallians    37.32        1:18.43   
Ulrika Bygdeman  1993  Skuru Idrottsklubb    36.88        1:18.80   
Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap    37.09        1:18.94   
Alice Rigbäck  1994  Örebro Simallians    38.06        1:20.58   
Felicia Lidström  1994  Upsala Simsällskap    37.71        1:20.92   
Josefin Nilsson  1993  Simklubben Triton    38.79        1:21.38   
Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg    39.36        1:22.16   
10  Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.67        1:22.40   
11  Linnéa Rydberg  1994  Stockholms Kappsimningsklubb    37.49        1:22.47   
12  Amalia Lind  1994  Upsala Simsällskap    39.68        1:23.45   
13  Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap    39.70        1:23.75   
14  Sofia Ek  1992  Örebro Simallians    39.84        1:24.27   
15  Elin Wallin  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.36        1:24.63   
16  Rebecca Bergström  1993  Örebro Simallians    40.27        1:25.00   
17  Johanna Ohlsson  1993  Simklubben Triton    40.56        1:25.03   
18  Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    40.48        1:25.54   
19  Caroline Johansson  1993  Linköpings Allmänna SS    40.89        1:26.26   
20  Szidonia Tökés  1993  Simklubben Triton    41.50        1:26.70   
21  Sara Birgersson  1993  Västerås Simsällskap    40.61        1:27.12   
22  Louise Ericson  1994  Trollhättans Simsällskap    41.15        1:27.27   
23  Johanna Johansson  1991  Linköpings Allmänna SS    41.62        1:28.98   
                     
 
Gren 40, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Linus Junefelt JSS 2.10.04, 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
August Ström  1995  Malmö Kappsimningsklubb    31.95  1:08.01  1:44.76    2:20.56   
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.42  1:07.40  1:44.77    2:21.80   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.62  1:10.40  1:50.17    2:31.36   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    33.32  1:11.86  1:52.55    2:31.51   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.43  1:12.47  1:53.09    2:33.68   
Anton Kostevski  1995  Malmö Kappsimningsklubb    33.81  1:13.14  1:53.50    2:33.88   
David Larsson  1996  Kalmar Simsällskap    36.32  1:17.08  1:57.88    2:38.16   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.75  1:13.63  1:57.64    2:43.16   
Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.47  1:15.85  2:00.38    2:45.04   
10  Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap    33.30  1:13.34  1:57.82    2:46.62   
11  Björn Andersson  1996  Karlstads Simsällskap    36.42  1:20.05  2:05.13    2:49.26   
12  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    35.83  1:19.46  2:06.09    2:52.74   
13  Patrik Bjärterot  1995  Jönköpings Simsällskap    39.62  1:27.12  2:22.17    3:13.78   
                     
 
Gren 41, 100m Medley Damer, Finaler 
NUSS rekord: Ann Berglund JSS 1.06.60, 1999 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nathalie Larsson  1996  Örebro Simallians    32.01        1:09.42   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.22        1:11.60   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    34.44        1:13.16   
Alice Suits  1996  Skuru Idrottsklubb    35.22        1:14.18   
Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    35.44        1:14.21   
Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970    34.99        1:14.30   
Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.00        1:14.65   
Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    33.50        1:14.75   
Elisabeth Ödman  1995  Upsala Simsällskap    34.92        1:14.81   
10  Johanna Niklasson  1996  Karlsborgs Simklubb    35.73        1:14.86   
11  Jenny Sjölund  1996  Kalmar Simsällskap    36.38        1:15.31   
12  Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening    37.73        1:16.12   
13  Johanna André  1995  Trollhättans Simsällskap    35.07        1:16.65   
13  Ingrid Cerutti  1995  Malmö Kappsimningsklubb    36.07        1:16.65   
15  Cornelia Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    36.62        1:17.13   
16  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    37.88        1:17.34   
17  Danielle Lönnberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    36.70        1:17.84   
18  Isabelle Stenvold  1996  Trollhättans Simsällskap    38.41        1:17.97   
19  Maja Lundström  1995  Malmö Kappsimningsklubb    38.05        1:18.85   
20  Alexandra Volkova  1996  Simklubben Triton    36.77        1:19.10   
21  Julia Dannfors  1995  Upsala Simsällskap    37.61        1:19.19   
22  Vilma Heimer  1996  Upsala Simsällskap    37.68        1:19.62   
Josefine Norlin  1996  Upsala Simsällskap            DNS   
Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 42, 4X50m Medley Herrar, Finaler 
NUSS rekord: LASS 1.46.01, 2002 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Skk Lag 1  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            1:54.71   
  Lucas Thomée  1993      30.56        30.56   
  Patrik Lantto  1992      31.80        1:02.36   
  Philip Björklund  1992      27.14        1:29.50   
  Erik Schönning  1993      25.21        1:54.71   
                     
Skuru Lag 1 Herr  1990  Skuru Idrottsklubb            1:56.30   
  Joakim Uhlin  1994      31.30        31.30   
  Marcus Bådholm  1991      32.33        1:03.63   
  Niklas Lindström  1991      26.88        1:30.51   
  Sebastian Ridderskans  1994      25.79        1:56.30   
                     
Lag 1 Kalmar  1991  Kalmar Simsällskap            1:56.30   
  Albin Hjortryd  1994      29.68        29.68   
  Albin Goodwin  1991      31.22        1:00.90   
  Arvid Salomonsson  1995      28.88        1:29.78   
  Martin Åsenius  1994      26.52        1:56.30   
                     
Spårvägen 1  1990  Spårvägens Simförening            1:56.43   
  Christoffer Malmgren  1994      31.67        31.67   
  Tobias Gustafson  1994      31.61        1:03.28   
  Jesper Billquist  1994      26.80        1:30.08   
  Haider Adel Ali  1995      26.35        1:56.43   
                     
Värnamo SS Lag  1991  Värnamo Simsällskap            1:57.05   
  Andreas Mann  1994      30.78        30.78   
  Jovan Ostojic  1994      32.34        1:03.12   
  Nils Åström  1993      29.32        1:32.44   
  Jonathan Lidqvist  1991      24.61        1:57.05   
                     
Lag 1 SK Triton  1992  Simklubben Triton            1:58.22   
  Rasmus Wetterborg  1996      30.09        30.09   
  Adam Sjöstrand  1992      32.30        1:02.39   
  Henrik Nilsson  1994      29.18        1:31.57   
  Henrik Ridell  1994      26.65        1:58.22   
                     
Upsala Sim Pojkar Jun Lag  1990  Upsala Simsällskap            2:01.15   
  Henrik Ocklind  1993      29.93        29.93   
  Carl Winlöf  1994      36.32        1:06.25   
  Björn Wallberg  1991      28.61        1:34.86   
  David Hällman  1992      26.29        2:01.15   
                     
Lass Lag 1  1990  Linköpings Allmänna SS            2:01.68   
  Thomas Törnström  1992      32.80        32.80   
  Eric Karlborg  1993      33.83        1:06.63   
  Anton Persson  1993      28.75        1:35.38   
  Grim Sjöberg  1995      26.30        2:01.68   
                     
Västerås SS  1994  Västerås Simsällskap            2:02.77   
  David Hallberg  1994      31.14        31.14   
  Johan Nyström  1994      33.81        1:04.95   
  Max Östberg  1996      31.24        1:36.19   
  Omid Janani  1994      26.58        2:02.77   
                     
10  Nkk Lag 1  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:04.30   
  Andreas Hemström  1991      31.56        31.56   
  Andreas Nilsson  1993      33.46        1:05.02   
  Jonathan Sühl  1994      32.26        1:37.28   
  Hannes Ronnerheim  1994      27.02        2:04.30   
                     
11  Karlskoga Sf  1990  Karlskoga Simförening            2:06.62   
  Norbert Vajda  1993      33.06        33.06   
  André Lauri  1996      34.81        1:07.87   
  Christian Isaksson  1990      30.37        1:38.24   
  Thomas Ngai  1994      28.38        2:06.62   
                     
Mkk 1 H 15-16 .  1990  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
                     
 
Gren 43, 4X200m Frisim Damer, Finaler 
NUSS rekord: LASS 8.34.55, 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Nkk Lag 1  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            9:14.77   
  Sarah Nyman  1991      1:06.37  2:17.56      2:17.56   
  Johanna Hultberg  1993      1:07.84  2:21.51      4:39.07   
  Malin Thunholm  1993      1:05.30  2:16.23      6:55.30   
  Martina Ågren  1992      1:06.00  2:19.47      9:14.77   
                     
Karlstads SS Damer Lag 1  1990  Karlstads Simsällskap            9:22.75   
  Ronja Johansson-Eld  1993      1:08.26  2:19.82      2:19.82   
  Maria Hedwall  1991      1:06.91  2:19.86      4:39.68   
  Emelie Holm  1991      1:08.23  2:22.52      7:02.20   
  Karin Melin  1994      1:07.81  2:20.55      9:22.75   
                     
Lag 1 Kalmar  1992  Kalmar Simsällskap            9:30.16   
  Martina Johansson  1994      1:09.00  2:21.52      2:21.52   
  Amanda Axelsson  1992      1:09.75  2:25.62      4:47.14   
  Isabell Heiding  1996      1:07.42  2:19.31      7:06.45   
  Jenny Sjölund  1996      1:08.35  2:23.71      9:30.16   
                     
Skk Lag 1  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            9:35.90   
  Johanna Wetterborg  1992      1:08.42  2:26.81      2:26.81   
  Camilla Hamdi  1993      1:09.96  2:28.32      4:55.13   
  Sara Finati  1992      1:06.43  2:23.07      7:18.20   
  Olivia Lindqvist  1993      1:05.60  2:17.70      9:35.90   
                     
Mkk 1 Damer .  1990  Malmö Kappsimningsklubb            9:41.07   
  Viktoria Petersson  1993      1:09.54  2:26.35      2:26.35   
  Emma Jansson  1994      1:05.78  2:17.46      4:43.81   
  Hannah Lindberg  1995      1:13.81  2:34.44      7:18.25   
  Elin Hemby  1994      1:08.37  2:22.82      9:41.07   
                     
                     
 
Gren 44, 4X50m Medley Herrar, Finaler 
NUSS rekord: NKK 1.55.81, 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jss Lag 1  1995  Jönköpings Simsällskap            2:01.64   
  Emil Gustavsson  1995      31.14        31.14   
  Abel Fistume  1995      34.10        1:05.24   
  Olof Karlsson  1996      28.69        1:33.93   
  Kevin Kilit  1995      27.71        2:01.64   
                     
Lass Lag 1  1995  Linköpings Allmänna SS            2:06.55   
  Daniel Olsson  1996      33.22        33.22   
  Oskar Johnsson  1996      36.10        1:09.32   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      28.37        1:37.69   
  Filip Åkesson  1995      28.86        2:06.55   
                     
SK Elfsborg Lag 1 P15  1995  Simklubben Elfsborg            2:06.63   
  Georg Hess  1996      32.54        32.54   
  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996      37.39        1:09.93   
  Arwid Anesten  1995      31.36        1:41.29   
  Adrian Johannesson  1995      25.34        2:06.63   
                     
Nkk Lag 1  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:07.14   
  Henrik Podéus  1995      32.15        32.15   
  Kevin Thorvaldsson  1995      34.95        1:07.10   
  Oskar Renåker  1996      32.78        1:39.88   
  Jens Grundmark  1995      27.26        2:07.14   
                     
Lag 1 Kalmar  1995  Kalmar Simsällskap            2:09.93   
  John Classon  1995      32.54        32.54   
  Stefan Tran  1995      35.69        1:08.23   
  Gabriel Lindeby  1995      32.54        1:40.77   
  David Larsson  1996      29.16        2:09.93   
                     
Skuru Lag 1 P15  1995  Skuru Idrottsklubb            2:14.61   
  Ola Björnfot  1995      34.42        34.42   
  Patrik Jansson  1995      35.32        1:09.74   
  Tim Filipsson  1996      33.33        1:43.07   
  Martin Jareman  1996      31.54        2:14.61   
                     
Skk Lag 1  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
                     
 
Gren 45, 50m Bröstsim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Sofie Vellner JSS 34.21, 2001 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johanna Niklasson  1996  Karlsborgs Simklubb            36.09   
Nathalie Larsson  1996  Örebro Simallians            36.30   
Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.79   
Alice Suits  1996  Skuru Idrottsklubb            36.88   
Maja Linderholm  1996  Karlstads Simsällskap            37.04   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            37.16   
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS            37.54   
Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening            37.75   
Lina Wingren  1996  Simklubben Triton            37.91   
10  Vendela Mörkdal  1995  Skuru Idrottsklubb            38.25   
11  Elisabeth Ödman  1995  Upsala Simsällskap            38.26   
12  Isabella Lian  1996  Skuru Idrottsklubb            38.65   
13  Maja Lundström  1995  Malmö Kappsimningsklubb            39.14   
14  Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.17   
15  Sara Borén  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            39.25   
16  Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970            39.27   
17  Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap            39.62   
18  Jenny Sjölund  1996  Kalmar Simsällskap            39.86   
19  Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap            39.95   
20  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS            39.96   
21  Isabelle Stenvold  1996  Trollhättans Simsällskap            40.08   
22  Frida Henriksson  1995  Filipstads Simklubb            40.81   
23  Evelina Wensberg  1996  Säffle Simsällskap            40.96   
24  Johanna André  1995  Trollhättans Simsällskap            41.31   
25  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            41.50   
25  Elin Höjd  1996  Filipstads Simklubb            41.50   
27  Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            43.59   
28  Victoria Hellgren  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            44.41   
My Arneke Möjne  1995  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Vilma Heimer  1996  Upsala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 46, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Mikael Berntsson SK Elfsborg 31.35, 2000 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            31.61   
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            31.63   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton            32.15   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap            32.41   
Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.17   
Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap            34.00   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.20   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.02   
Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.46   
10  André Lauri  1996  Karlskoga Simförening            35.67   
11  Jakob Granelli  1995  Upsala Simsällskap            35.75   
12  Stefan Tran  1995  Kalmar Simsällskap            35.90   
13  Patrik Jansson  1995  Skuru Idrottsklubb            36.17   
14  Philip Lind  1995  Upsala Simsällskap            36.41   
15  Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.48   
15  Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians            36.48   
17  Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS            36.50   
18  Filip Åkesson  1995  Linköpings Allmänna SS            37.52   
19  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.58   
20  Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            38.55   
21  Gunnar Granlund  1996  Västerås Simsällskap            38.60   
22  Daniel Svensson  1996  Säffle Simsällskap            39.28   
23  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg            39.33   
24  Björn Andersson  1996  Karlstads Simsällskap            39.40   
25  Gabriel Lindeby  1995  Kalmar Simsällskap            39.52   
26  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.98   
27  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.25   
28  Elias Axelsson  1996  Kalmar Simsällskap            40.42   
29  Patrik Talib  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            41.24   
                     
 
Gren 47, 50m Bröstsim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Joline Höstman Alingsås SLS 33.35, 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.99   
Ulrika Bygdeman  1993  Skuru Idrottsklubb            35.63   
Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            36.05   
Emma Jansson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            36.36   
Linnéa Rydberg  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            36.57   
Alice Rigbäck  1994  Örebro Simallians            36.91   
Sofia Ek  1992  Örebro Simallians            37.57   
Felicia Lidström  1994  Upsala Simsällskap            37.68   
Josefin Nilsson  1993  Simklubben Triton            38.14   
10  Elin Wallin  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.45   
11  Sara Birgersson  1993  Västerås Simsällskap            38.58   
12  Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg            38.64   
13  Amalia Lind  1994  Upsala Simsällskap            38.73   
14  Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.75   
15  Elin Hemby  1994  Malmö Kappsimningsklubb            38.83   
16  Rebecca Bergström  1993  Örebro Simallians            39.09   
17  Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben 1970            39.55   
18  Caroline Johansson  1993  Linköpings Allmänna SS            39.58   
19  Louise Ericson  1994  Trollhättans Simsällskap            40.01   
20  Martina Johansson  1994  Kalmar Simsällskap            40.26   
21  Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap            40.30   
22  Amanda Axelsson  1992  Kalmar Simsällskap            40.41   
23  Johanna Wetterborg  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            40.84   
24  Johanna Johansson  1991  Linköpings Allmänna SS            41.37   
25  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            41.44   
Johanna Ohlsson  1993  Simklubben Triton            DNS   
Szidonia Tökés  1993  Simklubben Triton            DSQ   
Hanna Hagström  1991  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 48, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Erik Dorch LASS 29.13, 2001 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Albin Goodwin  1991  Kalmar Simsällskap            31.01   
Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap            32.23   
Alexander Söderman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.69   
Patrik Lantto  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            32.81   
Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton            32.83   
Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap            32.98   
Jonathan Lidqvist  1991  Värnamo Simsällskap            33.09   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap            33.35   
Pontus Högberg  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.47   
10  Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            33.58   
11  Adam Sjöstrand  1992  Simklubben Triton            33.59   
12  Marcus Bådholm  1991  Skuru Idrottsklubb            33.60   
13  Niklas Lindström  1991  Skuru Idrottsklubb            34.11   
14  Aladdin Ghaziri  1992  Örebro Simallians            34.26   
15  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.43   
16  Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS            34.48   
17  Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians            34.85   
18  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.18   
19  Emil Dahlbom  1994  Upsala Simsällskap            35.54   
20  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap            35.73   
21  Christian Isaksson  1990  Karlskoga Simförening            35.89   
22  Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg            35.96   
23  Niclas Mauritzson  1994  Örebro Simallians            36.33   
24  Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970            36.41   
25  Nicklas Jansson  1992  Skuru Idrottsklubb            36.56   
26  Thomas Ngai  1994  Karlskoga Simförening            36.77   
27  Viktor Sandberg  1994  Linköpings Allmänna SS            36.79   
28  Carl Winlöf  1994  Upsala Simsällskap            36.92   
29  Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.11   
Henrik Ridell  1994  Simklubben Triton            DSQ   
                     
 
Gren 49, 400m Frisim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Ann Berglund JSS 4.25.99, 1998 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:07.77  2:20.29  3:31.86    4:42.74   
Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    1:07.30  2:20.24  3:33.37    4:45.23   
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    1:06.63  2:19.08  3:33.00    4:46.16   
Ida Gutlic  1996  Malmö Kappsimningsklubb    1:08.05  2:20.63  3:33.30    4:46.93   
Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap    1:09.30  2:23.79  3:37.63    4:48.84   
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:09.79  2:24.22  3:38.12    4:49.35   
Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    1:09.70  2:25.23  3:38.51    4:51.19   
Josefine Bivesand  1995  Malmö Kappsimningsklubb    1:09.54  2:24.09  3:38.33    4:52.09   
Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap    1:08.96  2:24.02  3:39.09    4:52.92   
10  Cornelia Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    1:09.97  2:24.50  3:39.41    4:54.58   
11  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    1:11.86  2:28.28  3:44.50    4:59.45   
12  Isabell Heiding  1996  Kalmar Simsällskap    1:11.26  2:28.38  3:45.79    5:00.68   
13  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:10.93  2:27.92  3:45.66    5:02.30   
14  Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    1:11.37  2:28.53  3:46.08    5:02.83   
15  Cecilia Johansson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:11.75  2:28.24  3:46.36    5:03.04   
16  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS    1:10.50  2:30.10  3:51.23    5:10.32   
17  Maja Lundström  1995  Malmö Kappsimningsklubb    1:12.96  2:32.14  3:52.58    5:13.06   
Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 50, 400m Frisim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Linus Junefelt JSS 4.09.24, 2006 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.86  2:10.69  3:17.77    4:24.07   
Simon Wanna  1996  Säffle Simsällskap    1:05.77  2:13.55  3:22.45    4:28.30   
Adrian Johannesson  1995  Simklubben Elfsborg    1:02.40  2:10.74  3:20.26    4:28.52   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    1:04.98  2:15.24  3:25.03    4:28.98   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    1:04.22  2:13.45  3:22.67    4:29.17   
Haider Adel Ali  1995  Spårvägens Simförening    1:05.54  2:14.86  3:23.98    4:30.19   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.53  2:10.74  3:21.07    4:30.42   
Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.12  2:13.53  3:22.53    4:31.44   
Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap    1:08.16  2:20.57  3:31.67    4:38.59   
10  Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    1:08.00  2:19.38  3:31.20    4:41.66   
11  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.90  2:19.11  3:31.29    4:42.75   
12  Erik Nyström  1996  Simklubben Nautilus    1:06.18  2:19.35  3:33.30    4:45.30   
13  Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    1:08.40  2:22.36  3:35.61    4:47.79   
14  Axel Dahlbom  1996  Upsala Simsällskap    1:07.90  2:21.08  3:37.27    4:53.23   
15  David Larsson  1996  Kalmar Simsällskap    1:11.72  2:26.13  3:41.66    4:56.24   
16  Jakob Clemedtson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:08.37  2:23.32  3:40.78    4:57.33   
17  Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.38  2:26.01  3:45.01    5:01.22   
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 51, 200m Medley Damer, Finaler 
NUSS rekord: Sara Thydén Kalmar SS 2.18.00, 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Jansson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    33.10  1:13.63  1:57.52    2:33.37   
Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap    33.24  1:12.25  1:58.92    2:34.66   
Alice Rigbäck  1994  Örebro Simallians    33.87  1:14.33  1:59.29    2:35.54   
Ulrika Bygdeman  1993  Skuru Idrottsklubb    34.64  1:16.65  2:01.27    2:38.32   
Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap    34.52  1:17.44  2:01.74    2:38.65   
Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    33.92  1:15.82  2:04.16    2:40.92   
Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap    32.81  1:14.19  2:03.80    2:41.20   
Elin Hemby  1994  Malmö Kappsimningsklubb    34.95  1:17.77  2:04.07    2:41.66   
Martina Johansson  1994  Kalmar Simsällskap    36.44  1:14.89  2:03.25    2:41.68   
10  Ebba Lind  1993  Upsala Simsällskap    34.94  1:18.51  2:04.95    2:43.06   
10  Maja Leander  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.63  1:16.91  2:05.03    2:43.06   
12  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.50  1:16.16  2:08.19    2:44.17   
13  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.53  1:18.41  2:07.75    2:44.68   
14  Olivia Lindqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    37.05  1:19.47  2:08.38    2:45.03   
15  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap    33.79  1:14.60  2:07.88    2:46.72   
16  Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg    35.96  1:19.84  2:05.85    2:47.24   
Linnéa Rydberg  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Gren 52, 200m Medley Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Erik Dorch LASS 2.07.71, 2000 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Philip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    28.26  1:06.10  1:47.38    2:18.45   
Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    30.24  1:06.33  1:47.90    2:20.00   
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    30.35  1:06.05  1:48.07    2:22.01   
Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS    29.78  1:07.70  1:48.88    2:22.06   
Henrik Ocklind  1993  Upsala Simsällskap    30.70  1:05.17  1:49.89    2:24.29   
Nicolas Nord  1994  Malmö Kappsimningsklubb    30.04  1:07.20  1:51.65    2:24.93   
Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    30.80  1:09.76  1:52.57    2:25.73   
David Hällman  1992  Upsala Simsällskap    30.10  1:10.32  1:52.21    2:25.74   
Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    30.43  1:06.62  1:54.29    2:28.04   
10  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.66  1:07.58  1:53.31    2:28.05   
11  Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.76  1:09.48  1:55.93    2:29.45   
12  Hannes Ronnerheim  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.66  1:10.67  1:53.79    2:29.46   
13  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    31.57  1:11.02  1:56.71    2:30.85   
14  Johannes Henriksson  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    31.89  1:11.23  1:57.21    2:30.91   
15  Nils Åström  1993  Värnamo Simsällskap    32.04  1:14.39  1:59.48    2:32.82   
16  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.90  1:11.94  1:57.22    2:34.63   
17  Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS    29.10  1:10.25  1:57.09    2:36.04   
Christoffer Malmgren  1994  Spårvägens Simförening            DNS   
                     
 
Gren 53, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Lina Edlund JSS 1.03.79, 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nathalie Larsson  1996  Örebro Simallians    32.15        1:08.01   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.97        1:09.66   
Ida Gutlic  1996  Malmö Kappsimningsklubb    33.98        1:09.78   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.27        1:10.25   
Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap    34.51        1:11.32   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    34.66        1:11.33   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.49        1:12.66   
Cecilia Wallén  1995  Spårvägens Simförening    35.55        1:12.67   
Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970    35.96        1:13.44   
10  Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    35.06        1:14.09   
11  Alice Suits  1996  Skuru Idrottsklubb    35.89        1:14.39   
12  Ida Fahlborg  1996  Västerås Simsällskap    36.47        1:15.42   
13  Jonna Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    36.94        1:15.69   
14  Maria Schultzén  1995  Linköpings Allmänna SS    37.09        1:15.83   
15  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    37.06        1:15.87   
16  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.25        1:17.18   
17  Evelina Wensberg  1996  Säffle Simsällskap    37.46        1:17.39   
18  Vilma Heimer  1996  Upsala Simsällskap    38.39        1:17.57   
19  Johanna Niklasson  1996  Karlsborgs Simklubb    37.81        1:17.64   
20  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS    37.67        1:17.76   
21  Julia Dannfors  1995  Upsala Simsällskap    38.70        1:18.45   
22  Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap    37.70        1:18.58   
23  Hannah Lindberg  1995  Malmö Kappsimningsklubb    39.07        1:21.09   
24  Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.61        1:24.02   
                     
 
Gren 54, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Pontus Renholm Polisen 59.66, 2001 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    31.54        1:04.91   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    32.32        1:05.60   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.14        1:06.28   
Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.56        1:07.14   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.97        1:08.23   
Anton Kostevski  1995  Malmö Kappsimningsklubb    33.64        1:08.30   
Gustav Hellqvist  1995  Malmö Kappsimningsklubb    33.29        1:09.00   
Georg Hess  1996  Simklubben Elfsborg    33.72        1:09.53   
Arwid Anesten  1995  Simklubben Elfsborg    33.74        1:09.71   
10  David Larsson  1996  Kalmar Simsällskap    34.37        1:10.64   
11  John Classon  1995  Kalmar Simsällskap    34.31        1:10.89   
12  Patrik Jansson  1995  Skuru Idrottsklubb    35.06        1:12.52   
13  Erik Nyström  1996  Simklubben Nautilus    35.42        1:12.58   
14  Simon Wanna  1996  Säffle Simsällskap    35.99        1:12.83   
15  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    34.96        1:14.12   
16  Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    35.58        1:14.41   
17  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.07        1:14.75   
18  Axel Dahlbom  1996  Upsala Simsällskap    36.80        1:14.79   
19  Stefan Tran  1995  Kalmar Simsällskap    37.04        1:16.58   
20  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.78        1:17.72   
21  Ola Björnfot  1995  Skuru Idrottsklubb    36.68        1:17.85   
22  Daniel Svensson  1996  Säffle Simsällskap    38.44        1:21.93   
Olof Karlsson  1996  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 55, 200m Bröstsim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Therese Bergström LASS 2.33.90, 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.23  1:19.06  2:01.01    2:43.06   
Hanna Hagström  1991  Örebro Simallians    37.50  1:19.70  2:02.15    2:44.87   
Emma Jansson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    38.44  1:21.52  2:05.20    2:49.92   
Felicia Lidström  1994  Upsala Simsällskap    38.65  1:21.62  2:06.13    2:51.73   
Ulrika Bygdeman  1993  Skuru Idrottsklubb    38.56  1:23.51  2:08.31    2:52.70   
Elin Wallin  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.12  1:24.30  2:10.50    2:56.23   
Sofia Ek  1992  Örebro Simallians    39.80  1:24.81  2:11.99    2:59.76   
Louise Ericson  1994  Trollhättans Simsällskap    40.67  1:26.91  2:14.59    3:03.00   
Rebecca Bergström  1993  Örebro Simallians    41.64  1:28.47  2:16.61    3:04.11   
10  Sara Birgersson  1993  Västerås Simsällskap    40.56  1:27.75  2:17.07    3:05.41   
11  Mikaela Olofsson  1992  Västerås Simsällskap    43.16  1:30.85  2:19.39    3:07.65   
12  Johanna Johansson  1991  Linköpings Allmänna SS    42.49  1:30.46  2:20.59    3:12.24   
13  Matilda Olsén  1994  Kalmar Simsällskap    43.81  1:33.99  2:25.31    3:15.11   
Johanna Ohlsson  1993  Simklubben Triton            DNS   
Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 56, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Mattias Kahlin Västerås SS 2.20.13, 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tobias Gustafson  1994  Spårvägens Simförening    34.59  1:14.65  1:54.40    2:33.51   
Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap    34.96  1:14.84  1:55.08    2:35.16   
Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    35.76  1:16.22  1:57.34    2:39.04   
Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    35.98  1:16.16  1:58.51    2:39.28   
Patrik Lantto  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    36.28  1:17.98  2:00.21    2:41.49   
Marcus Bådholm  1991  Skuru Idrottsklubb    36.27  1:16.90  1:58.63    2:41.90   
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    37.36  1:19.43  2:01.69    2:44.00   
Pontus Högberg  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.57  1:17.71  2:00.46    2:44.34   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    36.58  1:18.96  2:01.73    2:45.75   
10  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap    37.93  1:20.28  2:03.60    2:46.27   
11  Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians    36.02  1:18.60  2:03.06    2:47.44   
12  Adam Sjöstrand  1992  Simklubben Triton    36.93  1:19.08  2:04.51    2:51.54   
13  Martin Åsenius  1994  Kalmar Simsällskap    40.75  1:26.88  2:14.65    2:58.63   
14  Carl Winlöf  1994  Upsala Simsällskap    39.54  1:24.49  2:11.69    2:58.67   
15  Aladdin Ghaziri  1992  Örebro Simallians    40.23  1:27.26  2:15.95    3:04.82   
16  Erik Sejmyr  1994  Linköpings Allmänna SS    42.01  1:30.31  2:19.64    3:07.36   
Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton            DNS   
Niclas Mauritzson  1994  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 57, 100m Frisim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Lina Edlund JSS 58.71, 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Frida Cedergårdh  1995  Spårvägens Simförening    29.29        1:00.63   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.19        1:02.31   
Helin Rahim  1995  Spårvägens Simförening    30.74        1:02.75   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.50        1:03.19   
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    30.23        1:03.42   
Ingrid Cerutti  1995  Malmö Kappsimningsklubb    30.45        1:03.71   
Ida Gutlic  1996  Malmö Kappsimningsklubb    30.84        1:03.85   
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.63        1:03.93   
Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    30.70        1:04.07   
10  Ida Fahlborg  1996  Västerås Simsällskap    30.86        1:04.19   
11  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.09        1:04.48   
12  Isabell Heiding  1996  Kalmar Simsällskap    31.41        1:04.58   
13  Josefine Bivesand  1995  Malmö Kappsimningsklubb    31.24        1:04.92   
14  Elisabeth Ödman  1995  Upsala Simsällskap    30.95        1:05.17   
15  Johanna André  1995  Trollhättans Simsällskap    31.33        1:05.30   
16  Danielle Lönnberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    32.45        1:05.66   
17  Cecilia Wallén  1995  Spårvägens Simförening    31.29        1:05.86   
18  Malin Sjöström  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.68        1:06.37   
19  Alice Suits  1996  Skuru Idrottsklubb    32.00        1:06.41   
20  Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    31.50        1:06.99   
21  Maria Bergqvist  1995  Linköpings Allmänna SS    32.21        1:07.74   
22  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS    32.26        1:08.15   
23  Maja Lundström  1995  Malmö Kappsimningsklubb    32.72        1:08.78   
My Arneke Möjne  1995  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 58, 100m Frisim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: David Larsson Skäret SS 53.24, 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    26.60        55.40   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    26.96        55.98   
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    27.31        56.38   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    27.56        56.68   
Adrian Johannesson  1995  Simklubben Elfsborg    27.76        56.87   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    27.81        57.25   
August Ström  1995  Malmö Kappsimningsklubb    27.64        57.62   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.34        57.96   
Haider Adel Ali  1995  Spårvägens Simförening    28.03        58.23   
10  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.46        58.34   
11  Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.30        58.42   
12  Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap    28.75        58.79   
13  Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    28.15        58.98   
14  Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    28.98        59.28   
15  Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.58        59.70   
16  Arwid Anesten  1995  Simklubben Elfsborg    28.81        1:00.26   
17  Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.14        1:00.58   
18  Kevin Kilit  1995  Jönköpings Simsällskap    29.28        1:01.10   
18  Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    28.93        1:01.10   
20  Anton Kostevski  1995  Malmö Kappsimningsklubb    30.38        1:01.32   
21  Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.87        1:01.39   
22  Ivan Liljeqvist  1996  Jönköpings Simsällskap    29.66        1:01.94   
23  Simon Wanna  1996  Säffle Simsällskap    30.75        1:02.91   
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 59, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Linda Knutsson LASS 2.15.66, 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amanda Widlund  1993  Simklubben Triton    33.44  1:11.54  1:50.54    2:29.51   
Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.71  1:15.35  1:58.42    2:40.72   
Viktoria Petersson  1993  Malmö Kappsimningsklubb    35.91  1:17.88  2:01.59    2:46.47   
                     
 
Gren 60, 100m Medley Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Erik Dorch LASS 56.70, 2001 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jonathan Lidqvist  1991  Värnamo Simsällskap    29.29        1:02.74   
Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap    29.35        1:03.84   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.38        1:03.92   
Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap    30.47        1:03.94   
Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    31.00        1:05.32   
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS    29.77        1:05.78   
Alexander Söderman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.98        1:05.79   
Albin Goodwin  1991  Kalmar Simsällskap    32.22        1:05.83   
Henrik Ocklind  1993  Upsala Simsällskap    30.09        1:06.30   
Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.32        1:06.30   
11  Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap    29.68        1:06.43   
12  Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS    31.15        1:06.91   
13  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.52        1:07.05   
14  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.92        1:07.12   
15  Hannes Ronnerheim  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.17        1:07.33   
16  Patrik Lantto  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    32.84        1:07.78   
17  Jesper Billquist  1994  Spårvägens Simförening    31.29        1:07.82   
18  Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    30.14        1:08.20   
19  Nicolas Nord  1994  Malmö Kappsimningsklubb    31.18        1:08.35   
20  Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.45        1:08.56   
21  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    31.85        1:09.22   
22  Johannes Henriksson  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    32.48        1:10.58   
23  Adam Sjöstrand  1992  Simklubben Triton    32.54        1:10.85   
Lachlan Mcpheat  1994  Skuru Idrottsklubb            DNS   
                     
 
Gren 61, 4X50m Frisim Damer, Finaler 
NUSS rekord: LASS 1.47.65, 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Skk Lag 1  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            1:54.38   
  Linnéa Rydberg  1994      29.44        29.44   
  Sara Finati  1992      27.96        57.40   
  Frida Jerrå  1993      28.82        1:26.22   
  Johanna Wetterborg  1992      28.16        1:54.38   
                     
Ösa 1 Damer  1993  Örebro Simallians            1:54.53   
  Alice Rigbäck  1994      28.68        28.68   
  Nathalie Larsson  1996      27.53        56.21   
  Hanna Hagström  1991      29.20        1:25.41   
  Sofia Ek  1992      29.12        1:54.53   
                     
Nkk Lag 1  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:55.17   
  Johanna Hultberg  1993      29.37        29.37   
  Martina Ågren  1992      28.91        58.28   
  Mireille Magnusson  1994      28.50        1:26.78   
  Sarah Nyman  1991      28.39        1:55.17   
                     
Karlstads SS Damer Lag 1  1990  Karlstads Simsällskap            1:56.89   
  Ronja Johansson-Eld  1993      28.64        28.64   
  Emelie Holm  1991      29.92        58.56   
  Maria Hedwall  1991      29.65        1:28.21   
  Karin Melin  1994      28.68        1:56.89   
                     
Lag 1 Kalmar  1991  Kalmar Simsällskap            1:57.87   
  Amanda Axelsson  1992      29.74        29.74   
  Isabell Heiding  1996      29.30        59.04   
  Jenny Sjölund  1996      29.85        1:28.89   
  Martina Johansson  1994      28.98        1:57.87   
                     
Upsala Sim Flickor Jun la  1990  Upsala Simsällskap            1:58.80   
  Ebba Lind  1993      30.04        30.04   
  Felicia Lidström  1994      29.16        59.20   
  Katarina Burman  1993      30.65        1:29.85   
  Julia Kindlund  1994      28.95        1:58.80   
                     
Skuru Lag 1 Dam  1990  Skuru Idrottsklubb            2:00.40   
  Filippa Kärrfelt  1993      29.78        29.78   
  Jennie Boérius  1991      31.50        1:01.28   
  Ulrika Bygdeman  1993      29.86        1:31.14   
  Hanna von Sydow  1994      29.26        2:00.40   
                     
Mkk 1 Damer .  1990  Malmö Kappsimningsklubb            2:01.09   
  Emma Jansson  1994      28.89        28.89   
  Elin Hemby  1994      30.85        59.74   
  Hannah Lindberg  1995      30.74        1:30.48   
  Viktoria Petersson  1993      30.61        2:01.09   
                     
Lag 1 SK Triton  1992  Simklubben Triton            DSQ   
                     
                     
 
Gren 62, 4X100m Medley Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Skäret SS 3.58.31, 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Skk Lag 1  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            4:08.12   
  Lucas Thomée  1993      31.99  1:04.55      1:04.55   
  Alexander Morgan  1996      31.58  1:08.19      2:12.74   
  Philip Björklund  1992      27.44  1:00.18      3:12.92   
  Erik Schönning  1993      26.31  55.20      4:08.12   
                     
Värnamo SS Lag  1991  Värnamo Simsällskap            4:16.05   
  Andreas Mann  1994      32.88  1:06.94      1:06.94   
  Jovan Ostojic  1994      34.00  1:12.75      2:19.69   
  Nils Åström  1993      29.32  1:03.31      3:23.00   
  Jonathan Lidqvist  1991      25.68  53.05      4:16.05   
                     
Skuru Lag 1 Herr  1990  Skuru Idrottsklubb            4:19.59   
  Joakim Uhlin  1994      31.84  1:06.60      1:06.60   
  Lachlan Mcpheat  1994      33.25  1:11.81      2:18.41   
  Niklas Lindström  1991      27.92  1:01.43      3:19.84   
  Sebastian Ridderskans  1994      27.71  59.75      4:19.59   
                     
Lag 1 SK Triton  1992  Simklubben Triton            4:20.77   
  Rasmus Wetterborg  1996      31.32  1:04.03      1:04.03   
  Adam Sjöstrand  1992      33.86  1:13.11      2:17.14   
  Henrik Nilsson  1994      30.64  1:06.03      3:23.17   
  Henrik Ridell  1994      26.82  57.60      4:20.77   
                     
Lag 1 Kalmar  1991  Kalmar Simsällskap            4:21.36   
  Albin Hjortryd  1994      30.91  1:03.51      1:03.51   
  Albin Goodwin  1991      33.14  1:11.48      2:14.99   
  Arvid Salomonsson  1995      30.55  1:06.04      3:21.03   
  Martin Åsenius  1994      28.24  1:00.33      4:21.36   
                     
Mkk 1H 14 Oyngre .  1992  Malmö Kappsimningsklubb            4:25.09   
  Anton Kostevski  1995      34.96  1:11.00      1:11.00   
  Anton Persson  1994      33.99  1:13.03      2:24.03   
  Nicolas Nord  1994      29.73  1:03.24      3:27.27   
  August Ström  1995      27.46  57.82      4:25.09   
                     
Upsala Sim Pojkar Jun Lag  1990  Upsala Simsällskap            4:25.47   
  Henrik Ocklind  1993      31.12  1:03.70      1:03.70   
  Philip Lind  1995      37.13  1:18.46      2:22.16   
  Viktor Umenius  1993      29.79  1:07.16      3:29.32   
  David Hällman  1992      26.81  56.15      4:25.47   
                     
Lass Lag 1  1990  Linköpings Allmänna SS            4:25.92   
  Grim Sjöberg  1995      32.34  1:07.41      1:07.41   
  Eric Karlborg  1993      34.99  1:14.12      2:21.53   
  Kevin Petersson  1994      30.03  1:05.91      3:27.44   
  Anton Persson  1993      27.51  58.48      4:25.92   
                     
Västerås SS  1994  Västerås Simsällskap            4:29.33   
  David Hallberg  1994      32.23  1:07.12      1:07.12   
  Johan Nyström  1994      34.04  1:13.94      2:21.06   
  Max Östberg  1996      32.27  1:10.03      3:31.09   
  Omid Janani  1994      27.80  58.24      4:29.33   
                     
10  Nkk Lag 1  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:30.85   
  Andreas Hemström  1991      33.06  1:08.03      1:08.03   
  Hannes Ronnerheim  1994      34.43  1:15.30      2:23.33   
  Andreas Nilsson  1993      30.25  1:05.52      3:28.85   
  Jonathan Sühl  1994      28.90  1:02.00      4:30.85   
                     
11  Karlskoga Sf  1990  Karlskoga Simförening            4:38.62   
  Norbert Vajda  1993      33.96  1:11.25      1:11.25   
  André Lauri  1996      35.39  1:16.11      2:27.36   
  Christian Isaksson  1990      31.05  1:07.70      3:35.06   
  Thomas Ngai  1994      30.35  1:03.56      4:38.62   
                     
Spårvägen 1  1990  Spårvägens Simförening            DSQ   
                     
                     
 
Gren 63, 4X50m Frisim Damer, Finaler 
NUSS rekord: SK Elfsborg 1.50.43, 2009 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nkk Lag 1  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:56.72   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      28.32        28.32   
  Josefine Rydberg  1995      28.70        57.02   
  Tina Johansson  1995      29.54        1:26.56   
  Hanna Klipic  1996      30.16        1:56.72   
                     
Mkk 1 D15  1995  Malmö Kappsimningsklubb            1:58.18   
  Ingrid Cerutti  1995      29.59        29.59   
  Josefine Bivesand  1995      29.71        59.30   
  Maja Lundström  1995      30.54        1:29.84   
  Ida Gutlic  1996      28.34        1:58.18   
                     
Jss Lag 1  1995  Jönköpings Simsällskap            1:58.23   
  Felicia Wallgren  1995      29.42        29.42   
  Jennifer Hertzberg  1996      29.50        58.92   
  Cecilia Johansson  1996      30.19        1:29.11   
  Cornelia Andersson  1995      29.12        1:58.23   
                     
Lass Lag 1  1995  Linköpings Allmänna SS            1:59.45   
  Linnea Magnusson  1996      29.70        29.70   
  Madelene Andersson  1995      28.45        58.15   
  Ena Glavas  1995      30.49        1:28.64   
  Maria Bergqvist  1995      30.81        1:59.45   
                     
Skk Lag 1  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            2:00.38   
  Julia Peterson  1995      29.35        29.35   
  Danielle Lönnberg  1995      29.50        58.85   
  Sara Borén  1995      31.49        1:30.34   
  Astrid Berg  1995      30.04        2:00.38   
                     
Västerås SS  1995  Västerås Simsällskap            2:00.98   
  Elin Berggren  1996      31.08        31.08   
  Ida Fahlborg  1996      30.05        1:01.13   
  Clara Wiman  1996      31.05        1:32.18   
  Elin Ottosson-Bixo  1995      28.80        2:00.98   
                     
Upsala Sim Flickor Lag 1  1995  Upsala Simsällskap            2:02.56   
  Elisabeth Ödman  1995      29.71        29.71   
  Vilma Heimer  1996      31.03        1:00.74   
  Malin Burman  1996      31.36        1:32.10   
  Julia Dannfors  1995      30.46        2:02.56   
                     
Skuru Lag 1 F15  1995  Skuru Idrottsklubb            2:02.94   
  Alice Suits  1996      30.57        30.57   
  Evelina Loftén  1996      30.17        1:00.74   
  Vendela Mörkdal  1995      31.36        1:32.10   
  Isabella Lian  1996      30.84        2:02.94   
                     
Lag 1 SK Triton  1996  Simklubben Triton            2:03.81   
  Alexandra Volkova  1996      30.74        30.74   
  Linn Rosenkvist  1995      31.94        1:02.68   
  Julia Falk-Saunders  1996      30.90        1:33.58   
  Lina Wingren  1996      30.23        2:03.81   
                     
10  Lass Lag 2  1995  Linköpings Allmänna SS            2:07.72   
  Sandra Grahn  1996      33.92        33.92   
  Erika Settland  1996      30.67        1:04.59   
  Maria Schultzén  1995      30.99        1:35.58   
  Fanny Vikholm  1996      32.14        2:07.72   
                     
                     
 
Gren 64, 50m Frisim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: David Larsson Skäret SS 24.29, 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            25.65   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton            25.96   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            26.05   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            26.29   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap            26.68   
Adrian Johannesson  1995  Simklubben Elfsborg            26.81   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.90   
August Ström  1995  Malmö Kappsimningsklubb            27.23   
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.25   
10  Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.41   
11  Arwid Anesten  1995  Simklubben Elfsborg            27.51   
12  Gustav Hellqvist  1995  Malmö Kappsimningsklubb            27.70   
13  Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.78   
14  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.89   
15  Kevin Kilit  1995  Jönköpings Simsällskap            28.02   
15  Simon Wanna  1996  Säffle Simsällskap            28.02   
17  Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            28.14   
18  Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.28   
19  John Classon  1995  Kalmar Simsällskap            28.30   
20  Daniel Svensson  1996  Säffle Simsällskap            28.57   
21  Anton Kostevski  1995  Malmö Kappsimningsklubb            28.58   
22  Georg Hess  1996  Simklubben Elfsborg            28.68   
23  Stefan Tran  1995  Kalmar Simsällskap            28.97   
24  Patrik Jansson  1995  Skuru Idrottsklubb            29.21   
25  Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.23   
26  Gunnar Granlund  1996  Västerås Simsällskap            29.46   
27  Ola Björnfot  1995  Skuru Idrottsklubb            29.69   
28  Erik Nyström  1996  Simklubben Nautilus            29.77   
29  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.88   
Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 65, 50m Frisim Damer, Finaler 
NUSS rekord: Ann Berglund JSS 27.20, 1999 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Nathalie Larsson  1996  Örebro Simallians            27.86   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.07   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.05   
Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970            29.42   
Ida Gutlic  1996  Malmö Kappsimningsklubb            29.44   
Isabell Heiding  1996  Kalmar Simsällskap            29.54   
Ingrid Cerutti  1995  Malmö Kappsimningsklubb            29.61   
Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.93   
Elisabeth Ödman  1995  Upsala Simsällskap            29.98   
10  Ida Fahlborg  1996  Västerås Simsällskap            30.06   
11  Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.08   
12  Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            30.10   
13  Josefine Bivesand  1995  Malmö Kappsimningsklubb            30.11   
14  Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS            30.23   
15  Johanna Niklasson  1996  Karlsborgs Simklubb            30.26   
16  Jenny Sjölund  1996  Kalmar Simsällskap            30.32   
17  Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap            30.39   
18  Danielle Lönnberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            30.64   
19  Alice Suits  1996  Skuru Idrottsklubb            30.85   
20  Angelica Yngvesson  1996  Simklubben Elfsborg            31.08   
21  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton            31.16   
22  Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.19   
23  Maria Bergqvist  1995  Linköpings Allmänna SS            31.38   
24  Hannah Lindberg  1995  Malmö Kappsimningsklubb            31.39   
25  Johanna André  1995  Trollhättans Simsällskap            31.61   
26  Maja Lundström  1995  Malmö Kappsimningsklubb            31.64   
27  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS            31.93   
Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
Jonna Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
Cornelia Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 66, 50m Frisim Herrar, Finaler 
NUSS rekord: Rickard Piehl LASS 23.59, 2002 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Philip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            24.94   
Jonathan Lidqvist  1991  Värnamo Simsällskap            25.09   
Albin Goodwin  1991  Kalmar Simsällskap            25.38   
Niklas Lindström  1991  Skuru Idrottsklubb            25.52   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.55   
Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap            25.88   
Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS            25.92   
Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap            26.11   
Alexander Söderman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.14   
10  Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton            26.15   
11  Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians            26.16   
12  Björn Wallberg  1991  Upsala Simsällskap