Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  NUSS äldre 25m 2009    Utskriftsdatum  01 februari 2009   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  18:08   
  Arrangör  Västerås SS         
 
 
Gren 1, 1500m Frisim Po Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Johan Claar (1984) 16:13.90 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Tobias Svensson  1990  Västerås Simsällskap    1:01.42  2:07.72  3:14.73  4:22.57  17:03.88   
          5:30.67  6:39.52  7:49.10  8:58.90     
          10:09.13  11:18.06  12:27.28  13:37.42     
          14:47.44  15:55.60         
Christian Slettebo  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:05.49  2:14.34  3:23.48  4:32.56  17:23.80   
          5:41.70  6:50.80  8:00.24  9:09.68     
          10:19.22  11:29.32  12:38.93  13:49.40     
          15:00.30  16:11.91         
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:01.98  2:09.50  3:19.26  4:29.42  17:37.53   
          5:40.53  6:51.92  8:03.56  9:15.15     
          10:27.36  11:39.62  12:51.65  14:04.24     
          15:16.03  16:27.86         
Nils Åström  1993  Värnamo Simsällskap    1:06.10  2:16.91  3:27.46  4:38.83  17:38.32   
          5:50.56  7:00.82  8:12.39  9:24.10     
          10:35.79  11:47.51  12:58.09  14:09.23     
          15:20.23  16:31.26         
Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:02.99  2:11.88  3:22.94  4:34.19  17:45.14   
          5:45.72  6:57.22  8:08.56  9:20.77     
          10:32.76  11:44.64  12:56.27  14:07.85     
          15:20.15  16:32.74         
Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.99  2:20.60  3:33.03  4:45.32  17:54.30   
          5:57.86  7:10.05  8:23.35  9:35.56     
          10:47.19  11:59.51  13:10.37  14:22.15     
          15:33.14  16:45.05         
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.74  2:15.98  3:29.08  4:42.25  18:10.91   
          5:55.86  7:08.89  8:22.61  9:36.23     
          10:50.09  12:04.51  13:18.97  14:33.02     
          15:46.60  17:00.00         
Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:06.04  2:16.78  3:27.79  4:39.23  18:12.00   
          5:51.07  7:02.97  8:16.46  9:30.27     
          10:45.17  11:59.83  13:14.65  14:29.93     
          15:44.93  16:59.35         
David Hällman  1992  Upsala Simsällskap    1:06.03  2:16.69  3:27.37  4:38.54  18:15.81   
          5:51.55  7:05.06  8:19.38  9:34.37     
          10:49.03  12:04.95  13:20.40  14:36.10     
          15:50.92  17:04.24         
10  Jakob Svensson  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    1:04.14  2:14.08  3:26.28  4:40.08  18:18.04   
          5:54.25  7:08.12  8:22.05  9:36.03     
          10:50.31  12:05.01  13:21.14  14:35.77     
          15:50.04  17:04.22         
11  Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg    1:04.01  2:15.82  3:28.87  4:42.67  18:41.20   
          5:57.13  7:12.41  8:27.53  9:43.14     
          10:59.90  12:16.88  13:33.92  14:51.25     
          16:08.57  17:25.25         
12  David Gustavsson  1992  Simklubben Elfsborg    1:05.66  2:19.10  3:32.90  4:46.75  18:42.75   
          6:02.91  7:18.85  8:34.04  9:50.29     
          11:06.10  12:22.11  13:38.44  14:55.39     
          16:10.71  17:27.98         
13  Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap    1:09.25  2:25.36  3:40.54  4:59.02  18:57.19   
          6:14.47  7:30.56  8:46.51  10:03.20     
          11:20.36  12:35.92  13:53.00  15:10.14     
          16:26.13  17:42.27         
14  Joakim Enell  1993  Nässjö SLS    1:09.40  2:24.61  3:41.07  4:58.31  19:11.54   
          6:15.49  7:32.78  8:50.65  10:09.21     
          11:26.54  12:44.12  14:01.57  15:19.87     
          16:39.57  17:57.39         
                     
 
Gren 2, 800m Frisim Fl Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Ann Berglund (1984) 8:52.02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Sofia Berggren  1991  Västerås Simsällskap    1:07.58  2:18.78  3:30.84  4:42.98  9:26.98   
          5:55.30  7:06.59  8:17.59       
Emma Waite  1992  Göteborg Sim    1:08.04  2:19.42  3:30.83  4:42.67  9:28.51   
          5:54.24  7:06.39  8:18.76       
Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    1:07.96  2:18.81  3:30.93  4:42.64  9:28.86   
          5:54.90  7:07.35  8:19.60       
Frida Olander  1992  Göteborg Sim    1:07.52  2:18.67  3:30.93  4:43.14  9:28.95   
          5:55.45  7:07.87  8:19.83       
Malin Hedberg  1991  Västerås Simsällskap    1:08.48  2:19.90  3:31.10  4:42.64  9:31.74   
          5:55.13  7:07.67  8:20.28       
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:07.88  2:19.00  3:31.25  4:43.43  9:36.81   
          5:55.79  7:09.40  8:24.12       
Renee Huuva  1990  Stockholms Kappsimningsklubb    1:05.97  2:17.76  3:30.45  4:43.38  9:38.72   
          5:56.65  7:11.42  8:26.36       
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:09.05  2:24.71  3:41.13  4:57.93  10:00.65   
          6:15.07  7:31.50  8:47.75       
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:06.82  2:20.49  3:36.27  4:52.74  10:01.45   
          6:10.61  7:28.73  8:46.05       
10  Maria Hedwall  1991  Karlstads Simsällskap    1:10.00  2:24.43  3:40.49  4:57.83  10:04.41   
          6:15.35  7:33.62  8:49.84       
11  Fanny Ericsson  1993  Värnamo Simsällskap    1:11.05  2:27.71  3:42.79  4:59.50  10:06.30   
          6:16.77  7:33.30  8:51.00       
12  Olivia Lindqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    1:10.87  2:26.92  3:43.04  5:00.07  10:07.43   
          6:16.95  7:34.46  8:52.16       
13  Saga Hjalmarsson  1990  Kristinehamns Simsällskap    1:12.71  2:30.66  3:49.01  5:07.54  10:19.97   
          6:26.21  7:45.08  9:03.37       
14  Hanna Skogefors  1993  Värnamo Simsällskap    1:10.63  2:27.59  3:44.23  5:03.52  10:29.62   
          6:25.55  7:47.97  9:10.10       
                     
 
Gren 3, 1500m Frisim Po 15, Finaler 
NUSS-rekord: Linus Junefelt (1992) 16:00.99 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:02.70  2:09.83  3:16.55  4:24.04  17:01.41   
          5:32.32  6:41.23  7:49.31  8:58.34     
          10:07.87  11:18.03  12:28.43  13:38.92     
          14:47.12  15:56.57         
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:06.60  2:16.30  3:27.12  4:38.30  17:44.80   
          5:49.77  7:01.03  8:12.57  9:23.74     
          10:35.08  11:46.86  12:58.50  14:10.45     
          15:22.39  16:34.41         
Heidar Adel Ali  1995  Spårvägens Simförening    1:06.54  2:18.37  3:31.06  4:43.98  18:03.28   
          5:56.87  7:09.58  8:22.85  9:33.82     
          10:45.83  11:58.81  13:12.70  14:26.72     
          15:40.29  16:53.63         
Ali Adel Ali  1994  Spårvägens Simförening    1:06.21  2:17.60  3:29.86  4:40.96  18:03.67   
          5:53.65  7:07.27  8:20.12  9:33.48     
          10:44.76  11:57.17  13:10.89  14:24.46     
          15:38.23  16:51.06         
Christopher Jedel  1995  Göteborg Sim    1:07.23  2:19.92  3:33.06  4:45.93  18:18.82   
          5:59.25  7:12.83  8:25.48  9:38.79     
          10:53.12  12:07.09  13:22.72  14:36.95     
          15:52.16  17:05.28         
Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap    1:07.32  2:20.65  3:36.07  4:51.48  18:29.04   
          6:06.43  7:22.35  8:37.24  9:51.82     
          11:06.32  12:19.96  13:33.67  14:47.70     
          16:01.68  17:16.81         
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    1:09.85  2:23.64  3:37.31  4:52.19  18:33.32   
          6:07.15  7:20.60  8:34.96  9:49.80     
          11:05.44  12:20.50  13:35.56  14:50.98     
          16:05.91  17:20.78         
Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    1:10.36  2:24.77  3:39.02  4:53.97  18:42.94   
          6:07.99  7:22.43  8:36.84  9:52.16     
          11:06.28  12:21.57  13:37.32  14:54.28     
          16:10.60  17:27.56         
Hampus Herbertsson  1994  Simklubben 1970    1:08.64  2:22.76  3:37.44  4:52.99  18:57.01   
          6:10.85  7:26.93  8:43.65  10:01.44     
          11:19.43  12:37.44  13:55.55  15:11.41     
          16:28.52  17:45.35         
10  Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap    1:08.19  2:23.45  3:38.95  4:55.30  18:57.40   
          6:11.59  7:27.94  8:44.44  10:01.62     
          11:19.00  12:37.59  13:54.97  15:12.24     
          16:28.99  17:45.50         
11  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.04  2:22.63  3:38.24  4:57.55  18:57.84   
          6:13.07  7:30.02  8:47.03  10:03.92     
          11:21.21  12:38.08  13:54.28  15:11.15     
          16:28.56  17:45.04         
12  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap    1:08.87  2:22.99  3:38.28  4:54.24  19:05.79   
          6:10.84  7:27.30  8:44.74  10:02.15     
          11:19.89  12:37.68  13:55.22  15:12.75     
          16:31.34  17:49.33         
13  Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    1:10.60  2:26.27  3:42.51  5:00.93  19:18.16   
          6:18.18  7:36.79  8:54.56  10:11.97     
          11:31.29  12:50.64  14:09.05  15:27.90     
          16:45.05  18:03.00         
Emil Lövgren  1994  Västerås Simsällskap            DNS   
                     
                     
                     
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Fl 15, Finaler 
NUSS-rekord: Emilia Nilsson (1988) 9:03.92 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    1:07.69  2:19.23  3:31.28  4:42.63  9:27.84   
          5:53.67  7:05.52  8:17.12       
Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap    1:09.06  2:22.09  3:34.75  4:47.16  9:34.87   
          5:59.09  7:11.24  8:23.70       
Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    1:08.96  2:22.25  3:35.72  4:49.03  9:46.17   
          6:02.74  7:17.18  8:31.98       
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    1:12.87  2:26.91  3:41.63  4:55.99  9:51.63   
          6:10.30  7:25.46  8:39.25       
Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    1:12.17  2:29.21  3:46.13  5:03.31  10:08.17   
          6:20.67  7:37.52  8:53.84       
Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    1:11.21  2:26.83  3:42.42  4:58.51  10:13.40   
          6:16.59  7:35.92  8:54.33       
Cornelia Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    1:14.53  2:31.74  3:49.80  5:06.68  10:14.42   
          6:23.60  7:40.73  8:59.05       
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    1:12.00  2:28.70  3:46.77  5:05.96  10:20.94   
          6:24.02  7:43.46  9:03.26       
Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    1:14.53  2:33.73  3:53.44  5:13.31  10:22.89   
          6:32.72  7:50.53  9:08.05       
10  Emelie Burstedt  1995  Karlstads Simsällskap    1:11.74  2:29.25  3:46.54  5:05.69  10:24.51   
          6:25.57  7:45.92  9:06.14       
11  Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS    1:13.34  2:31.68  3:50.68  5:10.49  10:28.69   
          6:30.30  7:50.77  9:10.26       
12  Julia Dannfors  1995  Upsala Simsällskap    1:11.74  2:29.86  3:50.25  5:11.90  10:36.91   
          6:33.52  7:55.03  9:16.63       
13  Josefine Matkoski  1994  Upsala Simsällskap    1:13.01  2:33.60  3:55.72  5:18.97  10:48.33   
          6:41.56  8:04.20  9:26.95       
Ida Renfjord  1995  Värnamo Simsällskap            DNS   
                     
                     
 
Gren 5, 4x100m Frisim Po Jun, Finaler 
NUSS-rekord: LASS 3:25.10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Skk Lag 1  Stockholms Kappsimningsklubb            3:44.72   
  Joakim Engqvist  1993      27.40  56.85      56.85   
  Filip Björklund  1992      25.25  53.97      1:50.82   
  Erik Schönning  1993      26.78  56.42      2:47.24   
  Oskar Lindström  1992      26.60  57.48      3:44.72   
                     
Nkk Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            3:50.71   
  Andreas Nilsson  1993      27.18  58.50      58.50   
  Christian Slettebo  1991      27.78  58.51      1:57.01   
  Sebastian Karlsson  1992      26.89  58.75      2:55.76   
  Fredrik Rosenberg  1993      25.82  54.95      3:50.71   
                     
SK Elfsborg Lag 2 Pojk  2005  Simklubben Elfsborg            3:52.61   
  Adam Linderholm  1992      27.79  59.05      59.05   
  Martin Ohlsson  1994      27.65  58.70      1:57.75   
  Christian Svensson  1991      27.11  57.70      2:55.45   
  Adam Paulsson  1995      27.31  57.16      3:52.61   
                     
Skk Lag 2  Stockholms Kappsimningsklubb            3:55.25   
  Matti Melin  1991      27.45  58.72      58.72   
  Johannes Henriksson  1993      28.50  58.72      1:57.44   
  Patrik Lantto  1992      27.87  58.76      2:56.20   
  Jakob Svensson  1992      27.42  59.05      3:55.25   
                     
Karlstads SS Herrar Lag 1  Karlstads Simsällskap            3:55.86   
  Filip Nedin  1990      27.62  58.71      58.71   
  Oskar Holm  1993      29.05  1:00.12      1:58.83   
  Axel Rebner  1994      27.86  59.02      2:57.85   
  Nils Ivars  1993      27.48  58.01      3:55.86   
                     
Spårvägen Sim Lag 2  2000  Spårvägens Simförening            3:59.73   
  Adam Karlsson  1994      27.92  59.42      59.42   
  Ali Adel Ali  1994      28.06  58.59      1:58.01   
  Heidar Adel Ali  1995      28.93  1:02.43      3:00.44   
  Jesper Billquist  1994      27.78  59.29      3:59.73   
                     
SK Elfsborg Lag 1 Pojk  2005  Simklubben Elfsborg            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
                     
 
Gren 6, 4x100m Frisim Fl Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Skärets SS 3:56.41 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Skk Lag 1  Stockholms Kappsimningsklubb            4:08.94   
  Renee Huuva  1990      28.94  1:00.90      1:00.90   
  Sara Finati  1992      29.03  1:02.12      2:03.02   
  Frida Jerrå  1993      29.73  1:03.18      3:06.20   
  Julia Norman  1989      29.79  1:02.74      4:08.94   
                     
Nkk Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:13.94   
  Emma Anzén  1993      30.57  1:03.56      1:03.56   
  Johanna Hultberg  1993      29.64  1:03.56      2:07.12   
  Emma Sandström  1993      30.16  1:04.18      3:11.30   
  Michelle Franzén  1993      29.19  1:02.64      4:13.94   
                     
SK Elfsborg Lag 2 Flick  2005  Simklubben Elfsborg            4:16.15   
  Louise Nyhlén  1993      30.15  1:04.65      1:04.65   
  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992      30.21  1:03.62      2:08.27   
  Caroline Heintz  1992      29.46  1:03.67      3:11.94   
  Natalie Mirsch  1991      30.28  1:04.21      4:16.15   
                     
Karlstads SS Damer Lag 1  Karlstads Simsällskap            4:17.29   
  Ronja Johansson-Eld  1993      29.54  1:01.86      1:01.86   
  Maria Hedwall  1991      31.51  1:05.24      2:07.10   
  Vera Pålsson  1994      31.23  1:06.01      3:13.11   
  Karin Melin  1994      30.12  1:04.18      4:17.29   
                     
Ösa Lag 1  Örebro Simallians            4:23.27   
  Felicia Fredriksson  1993      30.87  1:04.71      1:04.71   
  Johanna Vinefur  1992      32.02  1:07.80      2:12.51   
  Rebecca Bergström  1993      32.30  1:08.93      3:21.44   
  Anna Polivanchuk  1990      29.02  1:01.83      4:23.27   
                     
Värnamo SS Lag 1  Värnamo Simsällskap            DNS   
        14.63           
                   
                   
          63      DNS   
                     
SK Elfsborg Lag 1 Flick  2005  Simklubben Elfsborg            DNS   
        8.94           
                   
                   
          94      DNS   
                     
Skk Lag 2  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
  Johanna Wetterborg  1992      30.21  1:04.02      1:04.02   
  Julia Höglund  1993      30.26        2:08.81   
  Olivia Lindqvist  1993              3:14.63   
                     
Spårvägen 1  1992  Spårvägens Simförening            DSQ   
  Pernilla Lundin  1991      30.77  1:04.86      1:04.86   
  Jenny Melinder  1990              2:07.02   
                     
                     
 
Gren 7, 50m Fjärilsim Fl Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Linda Knutsson (1985) 28.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alexandra Polivanchuk  1990  Örebro Simallians            29.75   
Agnes Brandemark  1992  Västerås Simsällskap            30.38   
Linda Persson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.04   
Linnea Olofsson  1993  Tyresö Simsällskap            31.66   
Anna Polivanchuk  1990  Örebro Simallians            31.74   
Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg            31.85   
Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg            31.95   
Anna Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.03   
Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap            32.15   
10  Amanda Svensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.19   
11  Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.20   
12  Sofia Ek  1992  Trollhättans Simsällskap            32.37   
13  Frida Jerrå  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            32.54   
14  Lizette Berggården  1993  Linköpings Allmänna SS            32.59   
15  Cassandra Eliasson  1991  Kristinehamns Simsällskap            32.70   
16  Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim            32.71   
17  Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap            32.82   
18  Josefin Nilsson  1993  Simklubben Triton            32.88   
19  Caroline Johansson  1993  Linköpings Allmänna SS            32.92   
20  Frida Ulander  1993  Linköpings Allmänna SS            32.96   
21  Julia Norman  1989  Stockholms Kappsimningsklubb            33.06   
22  Felicia Fredriksson  1993  Örebro Simallians            33.18   
23  Hanna Skogefors  1993  Värnamo Simsällskap            33.33   
24  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.43   
25  Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.76   
26  Maja Leander  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.82   
27  Caroline Heintz  1992  Simklubben Elfsborg            33.90   
28  Szidonia Tökés  1993  Simklubben Triton            33.92   
29  Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            33.94   
30  Josefine Ohlsson  1993  Värnamo Simsällskap            33.95   
31  Josefin Eriksson  1992  Linköpings Allmänna SS            33.96   
32  Matea Bradaric  1993  Eskilstuna Simsällskap            34.44   
Julia Höglund  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 8, 50m Fjärilsim Po Jun, Finaler 
NUSS-rekord: David Larsson (1989) 25.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.33   
Christian Johansson  1993  Kristinehamns Simsällskap            28.04   
Pontus Björklund  1989  Stockholms Kappsimningsklubb            28.09   
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS            28.17   
Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.17   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.80   
Jonas Hellström  1990  Spårvägens Simförening            29.06   
Victor Sallhed  1993  Strängnäs Simsällskap            29.08   
Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap            29.22   
10  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS            29.30   
11  Lucas Swartz-Frankenfelt  1990  Göteborg Sim            29.42   
11  Jonas Sandell von Boisman  1992  Linköpings Allmänna SS            29.42   
13  Daniel Pettersson  1991  Linköpings Allmänna SS            29.46   
14  Fredrik Chail  1993  Karlstads Simsällskap            29.49   
15  Karl Bertilsson  1992  Simklubben 1970            29.59   
16  Björn Wallberg  1991  Upsala Simsällskap            29.60   
17  Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap            29.66   
18  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.75   
19  Henrik Ocklind  1993  Upsala Simsällskap            29.83   
20  Erik Wennerstrand  1993  Sala Simsällskap            30.04   
21  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS            30.33   
22  Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.40   
23  Johannes Henriksson  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            30.41   
24  Marcus Landelius  1991  Strängnäs Simsällskap            31.13   
25  Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap            31.28   
26  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS            31.47   
Kim Helander  1992  Tyresö Simsällskap            DNS   
Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap            DNS   
Patrick Granberg  1991  Eskilstuna Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 9, 50m Fjärilsim Fl 15, Finaler 
NUSS-rekord: Ann-Louise Jakobsson (1988) 28.87 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim            29.91   
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap            30.42   
Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg            30.61   
Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS            30.89   
Julia Nilsson  1994  Säffle Simsällskap            31.05   
Hanna Gustavsson  1994  Simklubben Elfsborg            31.64   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap            31.64   
Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap            31.67   
Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap            31.68   
10  Jennifer Schwartz  1994  Strängnäs Simsällskap            31.99   
11  Maria Bergqvist  1995  Linköpings Allmänna SS            32.39   
12  Emma Wahlström  1994  Spårvägens Simförening            32.49   
13  Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap            32.87   
14  Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.89   
15  Amanda Gyllander  1994  Linköpings Allmänna SS            33.28   
16  Cornelia Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap            33.38   
17  Felicia Lidström  1994  Upsala Simsällskap            33.55   
18  Sara Eklund  1995  Tyresö Simsällskap            33.63   
19  Frida Idesten  1995  Strängnäs Simsällskap            33.84   
19  Lovisa Linderholm  1994  Simklubben Elfsborg            33.84   
21  Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap            34.14   
22  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim            34.17   
23  Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap            34.40   
24  Felicia Hagberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.42   
25  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.55   
26  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970            34.70   
27  Betty Siu  1994  Eskilstuna Simsällskap            34.84   
28  Ida Lindén  1994  Västerviks Simsällskap            34.93   
29  Karin Melin  1994  Karlstads Simsällskap            35.12   
30  Josefine Matkoski  1994  Upsala Simsällskap            35.14   
31  Jonna Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap            35.23   
32  Sabina Franzén  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.36   
33  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.40   
33  Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben 1970            35.40   
35  Hannah Ullhamre  1994  Linköpings Allmänna SS            36.02   
                     
 
Gren 10, 50m Fjärilsim Po 15, Finaler 
NUSS-rekord: David Larsson (1989) 26.03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jesper Billquist  1994  Spårvägens Simförening            28.12   
Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap            29.67   
Ali Adel Ali  1994  Spårvägens Simförening            29.84   
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            29.86   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg            30.53   
Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton            30.53   
Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening            30.72   
Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap            30.74   
Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap            30.74   
10  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim            30.75   
11  Heidar Adel Ali  1995  Spårvägens Simförening            30.81   
12  Julian Cöster  1995  Göteborg Sim            30.87   
13  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap            30.98   
14  Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap            31.14   
15  Johannes Cederholm  1994  Strängnäs Simsällskap            31.34   
16  Henrik Ridell  1994  Simklubben Triton            31.64   
17  Oscar Swartz-Frankenfelt  1994  Göteborg Sim            31.83   
18  Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg            32.33   
19  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS            32.36   
20  Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap            32.85   
20  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.85   
22  Hampus Herbertsson  1994  Simklubben 1970            33.23   
23  Johan Pettersson  1994  Upsala Simsällskap            33.30   
24  Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS            33.33   
25  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap            33.37   
26  Niclas Mauritzson  1994  Örebro Simallians            33.58   
27  Sven Andersson  1994  Göteborg Sim            33.94   
28  David Westin  1995  Sala Simsällskap            34.56   
29  Christopher Jedel  1995  Göteborg Sim            34.62   
30  Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.82   
Emil Dahlbom  1994  Upsala Simsällskap            DNS   
Felix Svensson  1994  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 11, 400m Frisim Fl Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Eva Berglund (1984) 4:23.11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Lisethe Karlsson  1991  Fagersta Simklubb    1:06.11  2:15.88  3:25.73    4:36.22   
Emma Waite  1992  Göteborg Sim    1:07.25  2:18.07  3:29.20    4:39.43   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:07.71  2:19.19  3:30.82    4:40.90   
Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    1:07.92  2:19.10  3:30.78    4:41.31   
Frida Olander  1992  Göteborg Sim    1:08.31  2:19.58  3:31.28    4:43.07   
Lina Colvås  1992  Värnamo Simsällskap    1:07.32  2:21.70  3:36.19    4:49.44   
Karin Samuelsson  1993  Linköpings Allmänna SS    1:07.08  2:20.42  3:35.37    4:49.86   
Renee Huuva  1990  Stockholms Kappsimningsklubb    1:07.87  2:18.67  3:32.51    4:50.63   
Lina Widarsson-Hane  1993  Västerås Simsällskap    1:10.09  2:24.20  3:38.50    4:53.18   
10  Saga Hjalmarsson  1990  Kristinehamns Simsällskap    1:10.32  2:25.57  3:41.97    4:57.32   
11  Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:09.77  2:26.19  3:42.67    4:57.42   
12  Olivia Lindqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    1:10.52  2:25.37  3:39.92    4:58.01   
13  Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:10.58  2:25.08  3:42.11    4:59.41   
14  Lisa Wintzell  1992  Karlstads Simsällskap    1:11.14  2:27.63  3:44.07    5:00.41   
15  Maja Leander  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:11.17  2:27.77  3:45.19    5:01.65   
16  Hanna Skogefors  1993  Värnamo Simsällskap    1:11.06  2:29.09  3:48.69    5:07.85   
17  Anna Gren  1993  Simklubben Triton    1:12.48  2:29.64  3:48.76    5:07.90   
18  Johanna Vinefur  1992  Örebro Simallians    1:12.42  2:30.57  3:49.58    5:09.59   
Maria Hedwall  1991  Karlstads Simsällskap            DNS   
Anna Wärn  1992  Karlskoga Simförening            DNS   
Fanny Ericsson  1993  Värnamo Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 12, 400m Frisim Po Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Janne Kindgren (1981) 4:05.47 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jonas Åström  1989  Värnamo Simsällskap    1:00.53  2:04.38  3:09.22    4:11.09   
Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:01.41  2:08.30  3:14.27    4:18.90   
Tobias Svensson  1990  Västerås Simsällskap    1:01.26  2:07.96  3:14.94    4:22.68   
Christian Slettebo  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:02.83  2:10.28  3:17.21    4:23.95   
Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    1:01.70  2:09.82  3:18.59    4:27.14   
David Hällman  1992  Upsala Simsällskap    1:01.37  2:09.36  3:19.09    4:27.27   
Jonathan Lidqvist  1991  Värnamo Simsällskap    1:03.45  2:13.39  3:20.73    4:28.04   
Jakob Svensson  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    1:01.10  2:09.18  3:19.15    4:28.66   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    1:01.37  2:08.34  3:17.94    4:28.82   
10  Nils Åström  1993  Värnamo Simsällskap    1:04.94  2:13.62  3:22.79    4:31.16   
11  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.78  2:11.25  3:21.01    4:31.33   
12  Erik Schönning  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    1:05.17  2:15.95  3:25.57    4:34.63   
13  Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg    1:03.80  2:16.10  3:27.14    4:38.24   
14  Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    1:05.49  2:16.21  3:27.29    4:38.41   
15  David Gustavsson  1992  Simklubben Elfsborg    1:04.99  2:17.68  3:30.55    4:41.96   
16  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    1:08.23  2:22.28  3:35.05    4:45.36   
17  Joakim Enell  1993  Nässjö SLS    1:08.64  2:22.91  3:35.96    4:46.89   
18  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim    1:09.41  2:24.24  3:38.59    4:51.97   
19  Alexander Jovanovic  1993  Eskilstuna Simsällskap    1:07.54  2:25.20  3:44.89    4:58.39   
20  Thomas Danielsson  1993  Västerås Simsällskap    1:11.39  2:29.63  3:48.54    5:06.39   
21  Anders Sandbom  1990  Eskilstuna Simsällskap    1:11.03  2:32.67  3:57.01    5:19.93   
                     
 
Gren 13, 200m Medley Fl 15, Finaler 
NUSS-rekord: Sara Thydén (1989) 2:19.89 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    31.77  1:09.88  1:53.44    2:28.02   
Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap    33.53  1:11.81  1:57.24    2:31.07   
Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    33.92  1:12.35  1:57.36    2:32.37   
Emma Wahlström  1994  Spårvägens Simförening    33.09  1:09.49  1:57.86    2:32.65   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    32.93  1:15.58  1:58.32    2:33.85   
Julia Nilsson  1994  Säffle Simsällskap    32.73  1:13.96  1:58.63    2:34.44   
Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg    32.25  1:13.04  1:59.73    2:37.15   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    35.49  1:14.70  2:01.76    2:37.60   
Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    35.37  1:17.49  2:00.91    2:37.88   
10  Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    35.14  1:16.50  2:01.92    2:37.97   
11  Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.96  1:13.66  2:01.57    2:39.06   
12  Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.15  1:15.09  2:03.26    2:39.71   
13  Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap    33.89  1:14.51  2:03.08    2:40.09   
14  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    35.10  1:17.55  2:03.65    2:40.11   
15  Jennifer Schwartz  1994  Strängnäs Simsällskap    33.60  1:16.10  2:03.49    2:40.45   
16  Victoria Forsman  1995  Linköpings Allmänna SS    36.92  1:21.77  2:03.62    2:40.69   
17  Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap    34.58  1:14.13  2:02.75    2:40.92   
18  My Arneke Möjne  1995  Linköpings Allmänna SS    34.89  1:18.57  2:04.53    2:41.39   
19  Hanna Gustavsson  1994  Simklubben Elfsborg    34.05  1:15.95  2:04.82    2:43.30   
20  Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    35.45  1:18.55  2:05.54    2:43.56   
21  Selma Ogden  1995  Upsala Simsällskap    34.20  1:16.32  2:05.24    2:46.76   
                     
 
Gren 14, 200m Medley Po 15, Finaler 
NUSS-rekord: Linus Junefelt (1992) 2:09.41 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    33.44  1:09.75  1:48.96    2:20.61   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    31.87  1:10.63  1:50.40    2:24.14   
Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    31.49  1:08.99  1:50.67    2:24.23   
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    31.58  1:08.84  1:50.87    2:25.14   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    31.07  1:07.88  1:52.04    2:25.18   
Marcus Aurén  1994  Västerås Simsällskap    30.90  1:07.62  1:52.41    2:25.52   
Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    31.08  1:09.83  1:53.05    2:26.26   
Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg    32.62  1:13.89  1:52.78    2:26.29   
Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening    32.66  1:08.65  1:52.98    2:26.55   
10  Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap    34.21  1:12.11  1:56.14    2:29.00   
11  Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    32.96  1:11.98  1:57.60    2:33.61   
12  Victor Månsson  1995  Västerås Simsällskap    35.00  1:17.00  1:59.51    2:34.21   
13  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    34.06  1:15.03  2:00.34    2:34.30   
14  Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    33.86  1:16.38  1:57.49    2:34.84   
15  Heidar Adel Ali  1995  Spårvägens Simförening    34.21  1:13.24  2:03.62    2:35.67   
16  Viktor Sandberg  1994  Linköpings Allmänna SS    35.87  1:17.13  1:59.34    2:35.86   
17  Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap    32.12  1:12.94  2:01.18    2:36.22   
18  Henrik Ridell  1994  Simklubben Triton    32.90  1:13.11  1:59.77    2:38.63   
19  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap    33.65  1:15.84  2:02.50    2:39.59   
20  Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    34.02  1:14.32  2:05.49    2:40.08   
                     
 
Gren 15, 100m Ryggsim Fl Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Ann Berglund (1984) 1:04.04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anna Polivanchuk  1990  Örebro Simallians    33.05        1:09.08   
Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg    34.21        1:10.75   
Louise Arnell  1993  Värnamo Simsällskap    34.03        1:11.03   
Alexandra Polivanchuk  1990  Örebro Simallians    34.53        1:11.37   
Camilla Hamdi  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    35.37        1:11.93   
Felicia Fredriksson  1993  Örebro Simallians    36.04        1:13.17   
Szidonia Tökés  1993  Simklubben Triton    35.52        1:13.36   
Lina Widarsson-Hane  1993  Västerås Simsällskap    35.75        1:13.38   
Jenny Melinder  1990  Spårvägens Simförening    35.39        1:13.40   
10  Lizette Berggården  1993  Linköpings Allmänna SS    35.41        1:13.73   
11  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.42        1:13.87   
12  Erika Eriksson  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    35.47        1:13.89   
13  Linda Persson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.64        1:14.10   
14  Karin Samuelsson  1993  Linköpings Allmänna SS    35.83        1:14.43   
15  Frida Olander  1992  Göteborg Sim    36.82        1:14.45   
16  Frida Ulander  1993  Linköpings Allmänna SS    36.54        1:14.53   
16  Caroline Johansson  1993  Linköpings Allmänna SS    36.65        1:14.53   
18  Sophie Almqvist-Andersson  1993  Fagersta Simklubb    37.23        1:15.07   
19  Anna Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.74        1:15.31   
20  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap    36.41        1:15.39   
21  Anna Gren  1993  Simklubben Triton    36.46        1:16.25   
22  Solveig Ramallo  1993  Göteborg Sim    36.72        1:16.51   
23  Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg    37.55        1:16.64   
24  Fredrika Wiman  1992  Västerås Simsällskap    36.51        1:17.12   
25  Fanny Ericsson  1993  Värnamo Simsällskap    37.39        1:17.85   
26  Hanna Skogefors  1993  Värnamo Simsällskap    37.66        1:19.07   
Linda Olsson  1992  Tyresö Simsällskap            DNS   
Josefina Bergström  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Ryggsim Po Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Michael Berndtsson (1985) 57.20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.95        1:02.68   
Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.09        1:03.74   
Henrik Ocklind  1993  Upsala Simsällskap    31.06        1:03.82   
Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap    31.39        1:04.39   
Matti Melin  1991  Stockholms Kappsimningsklubb    30.50        1:04.45   
Joakim Engqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    31.64        1:04.91   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    31.26        1:04.99   
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS    31.31        1:05.03   
Jonas Sandell von Boisman  1992  Linköpings Allmänna SS    31.82        1:05.61   
10  Björn Wallberg  1991  Upsala Simsällskap    32.41        1:07.32   
11  Erik Schönning  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    33.30        1:07.54   
12  Patrik Lantto  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    32.83        1:08.16   
13  Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap    32.29        1:08.25   
14  Lucas Thomée  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    33.82        1:08.61   
15  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim    33.41        1:08.66   
16  Mergim Zeqiri  1993  Västerås Simsällskap    33.50        1:09.53   
17  Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.01        1:09.78   
18  Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS    33.48        1:10.01   
19  Karl Bertilsson  1992  Simklubben 1970    33.08        1:10.11   
20  Daniel Pettersson  1991  Linköpings Allmänna SS    34.48        1:10.60   
21  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    34.48        1:11.05   
22  Fredrik Chail  1993  Karlstads Simsällskap    34.82        1:12.06   
23  David Gustavsson  1992  Simklubben Elfsborg    34.62        1:12.31   
24  Marcus Landelius  1991  Strängnäs Simsällskap    34.95        1:14.29   
25  Oliver Adriansson  1993  Simklubben Elfsborg    35.09        1:14.53   
26  Thomas Danielsson  1993  Västerås Simsällskap    38.03        1:18.78   
Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap            DNS   
Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Fl 15, Finaler 
NUSS-rekord: Sofie Vellner (1986) 2:35.42 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    37.57  1:20.07  2:02.62    2:44.40   
Victoria Forsman  1995  Linköpings Allmänna SS    38.72  1:21.38  2:04.70    2:46.76   
Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    39.16  1:21.77  2:04.78    2:47.65   
Felicia Lidström  1994  Upsala Simsällskap    39.01  1:22.27  2:06.65    2:52.17   
My Arneke Möjne  1995  Linköpings Allmänna SS    39.02  1:23.22  2:08.71    2:53.12   
My Arvidsson  1994  Örebro Simallians    38.61  1:22.26  2:08.51    2:55.97   
Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS    39.88  1:25.20  2:12.28    2:59.15   
Agnes Försth  1995  Upsala Simsällskap    39.68  1:24.10  2:11.31    3:00.11   
Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    41.41  1:27.42  2:14.66    3:01.57   
10  Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap    41.68  1:29.36  2:18.74    3:07.61   
11  Louise Ericson  1994  Trollhättans Simsällskap    41.69  1:29.78  2:19.63    3:08.46   
12  Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening    41.80  1:31.03  2:21.10    3:08.92   
13  Sara Arnstedt  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.75  1:30.42  2:20.18    3:09.96   
14  Emelie Burstedt  1995  Karlstads Simsällskap    42.33  1:31.81  2:22.65    3:10.73   
15  Yvonne Katana  1994  Karlskoga Simförening    42.14  1:31.58  2:21.97    3:11.33   
16  Frida Idesten  1995  Strängnäs Simsällskap    41.73  1:31.48  2:22.81    3:12.45   
Malin Kullberg  1995  Västerås Simsällskap            DNS   
Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 18, 200m Bröstsim Po 15, Finaler 
NUSS-rekord: Christoffer Nyhlén (1983) 2:31.69 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    35.23  1:14.08  1:54.29    2:33.07   
Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg    34.38  1:12.78  1:53.87    2:34.34   
Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    36.03  1:16.54  1:58.58    2:40.96   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    37.17  1:17.99  2:00.08    2:43.04   
Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    35.11  1:17.00  2:01.20    2:43.95   
Gustav Thorstrand  1994  Spårvägens Simförening    36.62  1:18.61  2:02.27    2:44.07   
Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.06  1:18.70  2:02.18    2:45.95   
Victor Månsson  1995  Västerås Simsällskap    38.07  1:20.04  2:02.97    2:46.62   
Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap    36.43  1:17.77  2:02.20    2:47.31   
10  Viktor Sandberg  1994  Linköpings Allmänna SS    36.74  1:19.30  2:03.81    2:47.81   
11  Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    36.72  1:20.12  2:04.69    2:49.93   
12  Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians    37.32  1:20.27  2:05.03    2:50.43   
13  Carl Winlöf  1994  Upsala Simsällskap    38.14  1:20.86  2:05.71    2:51.00   
14  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap    39.24  1:22.84  2:07.69    2:52.70   
15  Jeremi Grosz  1995  Eskilstuna Simsällskap    38.41  1:22.95  2:08.55    2:52.89   
16  Sven Andersson  1994  Göteborg Sim    38.56  1:23.88  2:09.50    2:54.08   
17  Julian Cöster  1995  Göteborg Sim    38.81  1:23.40  2:09.15    2:55.78   
18  Philip Lind  1995  Upsala Simsällskap    40.80  1:25.49  2:10.63    2:56.23   
19  Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    40.96  1:26.64  2:13.49    3:00.66   
20  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim    39.19  1:26.16  2:14.78    3:02.87   
Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Gren 19, 100m Frisim Fl Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Jonna Nybäck (1988) 57.20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lisethe Karlsson  1991  Fagersta Simklubb    28.96        1:00.08   
Agnes Brandemark  1992  Västerås Simsällskap    28.93        1:00.28   
Lina Colvås  1992  Värnamo Simsällskap    29.77        1:01.50   
Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap    29.94        1:02.01   
Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    29.43        1:02.47   
Amanda Svensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.53        1:02.54   
Emma Waite  1992  Göteborg Sim    30.17        1:02.69   
Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.14        1:02.87   
Anna Polivanchuk  1990  Örebro Simallians    30.16        1:02.99   
10  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.44        1:03.10   
11  Jenny Melinder  1990  Spårvägens Simförening    31.14        1:04.38   
12  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.93        1:04.47   
13  Cassandra Eliasson  1991  Kristinehamns Simsällskap    31.50        1:04.82   
14  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992  Simklubben Elfsborg    31.00        1:04.83   
15  Caroline Heintz  1992  Simklubben Elfsborg    31.26        1:04.90   
16  Lina Widarsson-Hane  1993  Västerås Simsällskap    31.87        1:05.27   
17  Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.17        1:05.29   
18  Maja Leander  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.81        1:05.37   
19  Frida Olander  1992  Göteborg Sim    31.93        1:05.62   
20  Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    31.61        1:05.98   
21  Fanny Ericsson  1993  Värnamo Simsällskap    31.95        1:06.85   
22  Louise Arnell  1993  Värnamo Simsällskap    32.03        1:07.19   
23  Sophie Almqvist-Andersson  1993  Fagersta Simklubb    32.14        1:07.26   
24  Hanna Skogefors  1993  Värnamo Simsällskap    32.69        1:08.65   
Anna Wärn  1992  Karlskoga Simförening            DNS   
Karin Samuelsson  1993  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Linda Olsson  1992  Tyresö Simsällskap            DNS   
Julia Norman  1989  Stockholms Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Gren 20, 100m Frisim Po Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Erik Dorch (1983) 51.02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    25.74        54.04   
Filip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    26.30        54.94   
Jonas Åström  1989  Värnamo Simsällskap    26.89        55.11   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.63        55.40   
David Hällman  1992  Upsala Simsällskap    27.09        55.91   
Jonathan Lidqvist  1991  Värnamo Simsällskap    27.46        56.71   
Adam Linderholm  1992  Simklubben Elfsborg    26.86        56.84   
Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    27.94        57.49   
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS    27.71        57.73   
10  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.85        58.01   
11  Victor Sallhed  1993  Strängnäs Simsällskap    28.13        58.53   
12  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    27.93        58.61   
13  Björn Wallberg  1991  Upsala Simsällskap    27.88        58.62   
14  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.08        58.72   
15  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS    28.33        58.73   
16  Daniel Pettersson  1991  Linköpings Allmänna SS    27.95        58.79   
17  Oskar Lindström  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    28.42        58.84   
18  Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    28.03        59.07   
19  Karl Bertilsson  1992  Simklubben 1970    28.16        59.22   
20  Adam Sjöstrand  1992  Simklubben Triton    28.29        59.52   
21  Fredrik Chail  1993  Karlstads Simsällskap    28.96        59.63   
22  Johannes Henriksson  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    29.16        59.70   
23  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.25        1:00.46   
24  Lucas Swartz-Frankenfelt  1990  Göteborg Sim    28.18        1:00.77   
25  Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap    28.74        1:00.92   
26  Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg    29.05        1:01.86   
Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap            DNS   
Kim Helander  1992  Tyresö Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Fl 15, Finaler 
NUSS-rekord: Martina Granström (1991) 2:19.77 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    32.70  1:10.23  1:48.49    2:27.98   
Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap    34.66  1:14.61  1:55.47    2:36.38   
Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    34.86  1:15.28  1:56.62    2:37.71   
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap    32.59  1:10.18  1:52.27    2:38.12   
Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    34.96  1:15.73  1:58.34    2:40.95   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    37.02  1:20.22  2:02.34    2:43.75   
Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    37.63  1:19.54  2:03.28    2:48.20   
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    36.30  1:19.84  2:05.08    2:49.36   
Cornelia Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    37.62  1:21.40  2:06.97    2:49.69   
10  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    39.81  1:26.48  2:11.46    2:56.38   
11  Malin Asp  1994  Simklubben Triton    37.02  1:20.69  2:08.98    2:59.07   
12  Jasmine Elgh  1995  Jönköpings Simsällskap    37.78  1:24.65  2:14.27    3:04.54   
13  Jonna Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    38.88  1:26.67  2:16.23    3:05.28   
14  Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap    40.98  1:31.36  2:23.25    3:13.53   
                     
 
Gren 22, 100m Medley Po 15, Finaler 
NUSS-rekord: Linus Junefelt (1992) 1:00.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emil Lövgren  1994  Västerås Simsällskap    29.97        1:05.33   
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    31.29        1:06.18   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    33.03        1:07.36   
Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    32.29        1:07.89   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    32.54        1:08.13   
Gustav Thorstrand  1994  Spårvägens Simförening    32.78        1:08.63   
Jesper Billquist  1994  Spårvägens Simförening    31.80        1:08.66   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    31.23        1:08.88   
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    32.33        1:09.20   
10  Johannes Cederholm  1994  Strängnäs Simsällskap    33.25        1:10.29   
11  Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap    32.21        1:10.39   
12  Henrik Ridell  1994  Simklubben Triton    32.43        1:10.51   
13  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    34.05        1:11.53   
14  Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    33.84        1:11.87   
15  Victor Månsson  1995  Västerås Simsällskap    33.85        1:12.09   
16  Marcus Aurén  1994  Västerås Simsällskap    32.81        1:12.19   
17  Viktor Sandberg  1994  Linköpings Allmänna SS    35.33        1:12.36   
18  Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    35.25        1:13.20   
19  David Westin  1995  Sala Simsällskap    34.02        1:13.51   
20  Julian Cöster  1995  Göteborg Sim    35.07        1:14.18   
21  Hampus Herbertsson  1994  Simklubben 1970    34.28        1:14.27   
22  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.81        1:15.37   
23  Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    35.29        1:17.27   
24  Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.77        1:18.38   
25  Viktor Johnsson  1994  Linköpings Allmänna SS    36.79        1:22.63   
Felix Svensson  1994  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Emil Dahlbom  1994  Upsala Simsällskap            DNS   
Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 23, 4x50m Medley Fl Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Västerås SS 1:58.68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
SK Elfsborg Lag 1 Flick  2005  Simklubben Elfsborg            2:05.80   
  Louise Nyhlén  1993      32.11        32.11   
  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992      34.31        1:06.42   
  Natalie Mirsch  1991      30.73        1:37.15   
  Caroline Heintz  1992      28.65        2:05.80   
                     
Spårvägen 1  1992  Spårvägens Simförening            2:07.19   
  Emma Wahlström  1994      31.33        31.33   
  Sophie Näsström  1993      35.89        1:07.22   
  Jenny Melinder  1990      30.55        1:37.77   
  Pernilla Lundin  1991      29.42        2:07.19   
                     
Värnamo SS Lag 1  Värnamo Simsällskap            2:08.89   
  Louise Arnell  1993      33.63        33.63   
  Josefine Ohlsson  1993      37.17        1:10.80   
  Mathilda Gärdesmed  1994      30.45        1:41.25   
  Lina Colvås  1992      27.64        2:08.89   
                     
Skk Lag 2  Stockholms Kappsimningsklubb            2:11.13   
  Camilla Hamdi  1993      34.12        34.12   
  Linnéa Rydberg  1994      37.33        1:11.45   
  Frida Jerrå  1993      31.23        1:42.68   
  Johanna Wetterborg  1992      28.45        2:11.13   
                     
Nkk Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:13.03   
  Emma Anzén  1993      34.34        34.34   
  Emma Sandström  1993      38.01        1:12.35   
  Michelle Franzén  1993      31.93        1:44.28   
  Johanna Hultberg  1993      28.75        2:13.03   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            2:14.68   
  Karin Samuelsson  1993      34.96        34.96   
  Caroline Johansson  1993      39.58        1:14.54   
  Frida Ulander  1993      32.42        1:46.96   
  Lizette Berggården  1993      27.72        2:14.68   
                     
Ösa Lag 1  Örebro Simallians            2:14.88   
  Felicia Fredriksson  1993      34.11        34.11   
  My Arvidsson  1994      36.96        1:11.07   
  Rebecca Bergström  1993      33.21        1:44.28   
  Johanna Vinefur  1992      30.60        2:14.88   
                     
Karlstads SS Damer Lag 1  Karlstads Simsällskap            2:17.84   
  Lisa Wintzell  1992      37.29        37.29   
  Ronja Johansson-Eld  1993      36.71        1:14.00   
  Vera Pålsson  1994      34.34        1:48.34   
  Karin Melin  1994      29.50        2:17.84   
                     
SK Triton Lag 1  1993  Simklubben Triton            2:19.05   
  Szidonia Tökés  1993      34.00        34.00   
  Josefin Nilsson  1993      38.46        1:12.46   
  Malin Asp  1994      35.34        1:47.80   
  Elin Sjöstrand  1994      31.25        2:19.05   
                     
Trollhättans Simsällskap  Trollhättans Simsällskap            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
Karlskoga Sf  Karlskoga Simförening            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
Värnamo SS Lag 2  Värnamo Simsällskap            DNS   
        11.13           
                   
                   
        13        DNS   
                     
Skk Lag 1  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
  Erika Eriksson  1993      34.42        34.42   
                     
                     
 
Gren 24, 4x200m Frisim Po Jun, Finaler 
NUSS-rekord: LASS 7:53.81 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Värnamo SS Lag 1  Värnamo Simsällskap            8:17.83   
  Jonas Åström  1989      57.51  1:57.67      1:57.67   
  Nils Åström  1993      1:01.26  2:08.22      4:05.89   
  Jovan Ostojic  1994      1:00.76  2:08.16      6:14.05   
  Jonathan Lidqvist  1991      1:00.03  2:03.78      8:17.83   
                     
Skk Lag 1  Stockholms Kappsimningsklubb            8:19.85   
  Joakim Engqvist  1993      1:00.95  2:07.58      2:07.58   
  Filip Björklund  1992      57.42  2:00.01      4:07.59   
  Erik Schönning  1993      1:01.15  2:06.93      6:14.52   
  Jakob Svensson  1992      59.67  2:05.33      8:19.85   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            8:25.29   
  Jonas Sandell von Boisman  1992      59.57  2:06.00      2:06.00   
  Thomas Törnström  1992      58.58  2:04.05      4:10.05   
  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993      1:00.49  2:06.47      6:16.52   
  Rikard Gustafsson  1991      59.27  2:08.77      8:25.29   
                     
Nkk Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            8:31.05   
  Fredrik Rosenberg  1993      57.85  2:01.69      2:01.69   
  Christian Slettebo  1991      1:00.48  2:04.98      4:06.67   
  Robin Pålsson  1993      1:03.39  2:13.91      6:20.58   
  Andreas Nilsson  1993      1:01.38  2:10.47      8:31.05   
                     
Spårvägen Sim Lag 2  2000  Spårvägens Simförening            8:42.46   
  Ali Adel Ali  1994      1:01.28  2:07.49      2:07.49   
  Gustav Thorstrand  1994      1:03.57  2:09.77      4:17.26   
  Adam Karlsson  1994      1:02.98  2:11.14      6:28.40   
  Heidar Adel Ali  1995      1:04.48  2:14.06      8:42.46   
                     
Karlstads SS Herrar Lag 1  Karlstads Simsällskap            8:56.19   
  Axel Rebner  1994      1:01.63  2:07.66      2:07.66   
  Oskar Holm  1993      1:04.15  2:13.87      4:21.53   
  Oskar Olsson  1995      1:07.41  2:20.95      6:42.48   
  Filip Nedin  1990      1:04.76  2:13.71      8:56.19   
                     
SK Elfsborg Lag 1 Pojk  2005  Simklubben Elfsborg            DSQ   
  Oliver Adriansson  1993      1:03.12        2:15.93   
                     
                     
 
Gren 25, 4x50m Medley Fl 15, Finaler 
NUSS-rekord: LASS 2:05.80 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
SK Elfsborg Lag 1 Flick  2005  Simklubben Elfsborg            2:08.15   
  Felicia Eriksson  1994      33.17        33.17   
  Josefine Heintz  1994      37.02        1:10.19   
  Hanna Gustavsson  1994      30.66        1:40.85   
  Lovisa Linderholm  1994      27.30        2:08.15   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            2:11.77   
  Amanda Gyllander  1994      34.87        34.87   
  Victoria Forsman  1995      35.26        1:10.13   
  My Arneke Möjne  1995      33.08        1:43.21   
  Maria Bergqvist  1995      28.56        2:11.77   
                     
Nsls Lag 1  1996  Nässjö SLS            2:13.18  tlb 
  Annie Myrlander  1995      34.67        34.67   
  Matilda Axelsson  1995      37.74        1:12.41   
  Alice Holmberg  1995      30.13        1:42.54   
  Vendela Juberg  1995      30.64        2:13.18   
                     
Upsala Sim Fl 15 Lag 1  1994  Upsala Simsällskap            2:14.59   
  Julia Kindlund  1994      33.72        33.72   
  Felicia Lidström  1994      37.11        1:10.83   
  Josefine Matkoski  1994      34.07        1:44.90   
  Selma Ogden  1995      29.69        2:14.59   
                     
Jss Damer  1994  Jönköpings Simsällskap            2:16.06   
  Maria Galic  1995      34.04        34.04   
  Felicia Wallgren  1995      39.44        1:13.48   
  Elinn Gadmar  1994      31.82        1:45.30   
  Jasmine Elgh  1995      30.76        2:16.06   
                     
Nkk Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:16.79   
  Mireille Magnusson  1994      34.80        34.80   
  Felicia Hagberg  1994      39.47        1:14.27   
  Josefine Rydberg  1995      32.61        1:46.88   
  Malin Pettersson  1994      29.91        2:16.79   
                     
Lass Lag 2  Linköpings Allmänna SS            DNS   
        16.06           
                   
                   
              DNS   
                     
                     
 
Gren 26, 50m Ryggsim Po Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Jens Petersson (1983) 25.55 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.21   
Matti Melin  1991  Stockholms Kappsimningsklubb            29.36   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians            29.76   
Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap            29.98   
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS            30.04   
Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.28   
Henrik Ocklind  1993  Upsala Simsällskap            30.74   
Björn Wallberg  1991  Upsala Simsällskap            30.94   
Christian Johansson  1993  Kristinehamns Simsällskap            30.99   
10  Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.07   
11  Jakob Svensson  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            31.18   
12  Joakim Engqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            31.24   
13  Erik Wennerstrand  1993  Sala Simsällskap            31.46   
14  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim            31.88   
15  Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.03   
16  Victor Sallhed  1993  Strängnäs Simsällskap            32.10   
17  Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS            32.47   
18  Marcus Landelius  1991  Strängnäs Simsällskap            32.53   
18  Mergim Zeqiri  1993  Västerås Simsällskap            32.53   
20  Jonathan Lidqvist  1991  Värnamo Simsällskap            32.56   
21  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS            32.62   
22  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.67   
23  Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap            32.77   
24  Adam Linderholm  1992  Simklubben Elfsborg            32.79   
25  David Gustavsson  1992  Simklubben Elfsborg            32.80   
26  Karl Bertilsson  1992  Simklubben 1970            32.91   
27  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS            33.02   
28  Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap            33.05   
29  Fredrik Chail  1993  Karlstads Simsällskap            33.09   
30  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS            33.17   
                     
 
Gren 27, 50m Ryggsim Fl Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Ann Berglund (1984) 30.06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anna Polivanchuk  1990  Örebro Simallians            32.06   
Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg            32.16   
Alexandra Polivanchuk  1990  Örebro Simallians            32.42   
Agnes Brandemark  1992  Västerås Simsällskap            32.79   
Lizette Berggården  1993  Linköpings Allmänna SS            33.06   
Szidonia Tökés  1993  Simklubben Triton            33.79   
Erika Eriksson  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            33.91   
Camilla Hamdi  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            34.06   
Louise Arnell  1993  Värnamo Simsällskap            34.16   
10  Caroline Heintz  1992  Simklubben Elfsborg            34.27   
11  Amanda Svensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.30   
12  Caroline Johansson  1993  Linköpings Allmänna SS            34.37   
13  Lina Colvås  1992  Värnamo Simsällskap            34.58   
14  Jenny Melinder  1990  Spårvägens Simförening            34.66   
14  Sophie Almqvist-Andersson  1993  Fagersta Simklubb            34.66   
16  Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.76   
17  Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap            34.98   
18  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap            35.10   
19  Josefina Bergström  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.14   
20  Solveig Ramallo  1993  Göteborg Sim            35.17   
21  Anna Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.26   
22  Julia Höglund  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            35.29   
23  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.32   
24  Anna Gren  1993  Simklubben Triton            35.52   
25  Fredrika Wiman  1992  Västerås Simsällskap            35.57   
25  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.57   
27  Sophie Näsström  1993  Spårvägens Simförening            35.68   
28  Felicia Fredriksson  1993  Örebro Simallians            35.82   
29  Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.86   
30  Johanna Vinefur  1992  Örebro Simallians            36.38   
31  Maja Leander  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.72   
                     
 
Gren 28, 50m Ryggsim Po 15, Finaler 
NUSS-rekord: Jens Petersson (1983) 27.84 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening            29.38   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap            30.58   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg            31.60   
Jesper Billquist  1994  Spårvägens Simförening            31.77   
Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap            31.82   
Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.31   
Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap            32.64   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap            32.65   
David Westin  1995  Sala Simsällskap            32.70   
10  Henrik Ridell  1994  Simklubben Triton            33.34   
11  Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians            33.53   
12  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim            33.56   
13  Johannes Cederholm  1994  Strängnäs Simsällskap            33.58   
14  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap            33.87   
15  Oscar Swartz-Frankenfelt  1994  Göteborg Sim            34.61   
16  Viktor Johnsson  1994  Linköpings Allmänna SS            35.09   
17  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.51   
18  Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.65   
19  Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.99   
20  Kevin Kilit  1995  Jönköpings Simsällskap            36.12   
21  Christopher Jedel  1995  Göteborg Sim            36.20   
22  Julian Cöster  1995  Göteborg Sim            36.46   
                     
 
Gren 29, 50m Ryggsim Fl 15, Finaler 
NUSS-rekord: Lina Edlund (1989) 30.20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emma Wahlström  1994  Spårvägens Simförening            30.97   
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim            31.59   
Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg            32.90   
Sara Eklund  1995  Tyresö Simsällskap            33.76   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.80   
Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.94   
Lovisa Linderholm  1994  Simklubben Elfsborg            34.15   
Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap            34.22   
Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap            34.30   
10  Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS            34.31   
11  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.37   
12  Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS            34.69   
13  Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS            34.77   
14  Amanda Gyllander  1994  Linköpings Allmänna SS            35.23   
15  Jennifer Schwartz  1994  Strängnäs Simsällskap            35.34   
16  Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap            35.41   
16  Jonna Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap            35.41   
18  Felicia Hagberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.71   
19  Betty Siu  1994  Eskilstuna Simsällskap            35.79   
20  My Arvidsson  1994  Örebro Simallians            35.84   
21  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS            35.90   
22  Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben 1970            36.03   
23  Sara Arnstedt  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.20   
24  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970            36.33   
25  Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap            36.72   
26  Frida Idesten  1995  Strängnäs Simsällskap            36.91   
27  Josefine Matkoski  1994  Upsala Simsällskap            37.19   
28  Elin Sjöstrand  1994  Simklubben Triton            37.30   
29  Agnes Försth  1995  Upsala Simsällskap            37.50   
30  Maria Schultzén  1995  Linköpings Allmänna SS            37.59   
Rebecka Ek  1994  Karlskoga Simförening            DNS   
Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS            DSQ   
                     
 
Gren 30, 400m Medley Po Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Johan Sundqvist (1982) 4:36.33 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    1:09.38  2:29.53  3:48.36    4:58.75   
Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    1:09.30  2:28.65  3:57.82    5:08.94   
Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    1:13.65  2:35.30  4:06.37    5:19.02   
Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg    1:16.31  2:42.79  4:14.14    5:26.58   
Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap    1:18.94  2:39.97  4:17.05    5:26.58   
Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
Nils Åström  1993  Värnamo Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 31, 400m Medley Fl Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Ann Berglund (1984) 4:57.98 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    1:13.66  2:35.98  4:08.43    5:18.55   
Frida Ulander  1993  Linköpings Allmänna SS    1:15.53  2:36.95  4:07.50    5:22.05   
Emma Waite  1992  Göteborg Sim    1:18.12  2:39.57  4:14.89    5:26.82   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:15.08  2:44.98  4:18.22    5:31.77   
Olivia Lindqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    1:20.28  2:45.24  4:21.04    5:34.49   
Cecilia Bruhn  1989  Stockholms Kappsimningsklubb    1:17.57  2:45.16  4:16.43    5:35.27   
Lina Widarsson-Hane  1993  Västerås Simsällskap    1:18.94  2:43.51  4:20.98    5:37.54   
Lovisa Holmberg  1993  Västerås Simsällskap    1:23.54  2:52.20  4:32.34    5:50.44   
Johanna Vinefur  1992  Örebro Simallians    1:21.92  2:52.40  4:37.08    5:56.94   
Hanna Skogefors  1993  Värnamo Simsällskap            DNS   
Fanny Ericsson  1993  Värnamo Simsällskap            DNS   
Pernilla Lundin  1991  Spårvägens Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 32, 200m Frisim Po 15, Finaler 
NUSS-rekord: Erik Pönni (1984) 1:57.36 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    28.32  59.47  1:31.43    2:02.96   
Ali Adel Ali  1994  Spårvägens Simförening    28.71  1:00.18  1:32.45    2:04.08   
Gustav Thorstrand  1994  Spårvägens Simförening    29.42  1:02.07  1:35.21    2:06.33   
Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    29.23  1:01.23  1:34.44    2:06.41   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    29.89  1:02.24  1:34.78    2:07.00   
Marcus Aurén  1994  Västerås Simsällskap    30.21  1:03.28  1:36.66    2:08.56   
Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians    29.63  1:02.86  1:36.50    2:08.97   
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    31.17  1:03.64  1:36.52    2:09.11   
Heidar Adel Ali  1995  Spårvägens Simförening    30.26  1:03.39  1:37.31    2:10.03   
10  Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap    30.40  1:03.02  1:37.19    2:10.39   
11  Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    30.46  1:03.71  1:37.33    2:10.70   
12  Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    30.26  1:04.40  1:38.59    2:11.62   
13  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    30.73  1:04.68  1:39.66    2:12.12   
14  Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    30.56  1:03.90  1:38.23    2:12.14   
15  Hampus Herbertsson  1994  Simklubben 1970    30.36  1:04.67  1:40.06    2:13.35   
16  Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    31.81  1:05.71  1:40.62    2:13.73   
17  Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    31.49  1:05.80  1:40.85    2:15.68   
18  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap    31.04  1:05.06  1:40.39    2:15.87   
19  Oscar Swartz-Frankenfelt  1994  Göteborg Sim    32.07  1:06.93  1:42.41    2:16.27   
20  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim    31.53  1:07.88  1:42.22    2:16.55   
21  Julian Cöster  1995  Göteborg Sim    31.56  1:07.08  1:43.58    2:20.13   
                     
 
Gren 33, 200m Frisim Fl 15, Finaler 
NUSS-rekord: Emilia Nilsson (1988) 2:05.67 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    31.52  1:05.34  1:39.19    2:11.79   
Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap    31.53  1:05.34  1:39.18    2:11.81   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.40  1:05.62  1:39.97    2:14.07   
Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    31.73  1:06.04  1:40.58    2:14.44   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    32.32  1:06.02  1:40.59    2:14.64   
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap    32.42  1:07.20  1:43.09    2:19.17   
Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    32.27  1:08.01  1:44.84    2:21.99   
Karin Melin  1994  Karlstads Simsällskap    32.50  1:08.75  1:45.52    2:22.24   
Lovisa Linderholm  1994  Simklubben Elfsborg    32.06  1:07.76  1:44.93    2:22.29   
10  Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    32.60  1:08.91  1:46.96    2:22.84   
11  Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.02  1:09.23  1:47.06    2:23.40   
12  Maria Bergqvist  1995  Linköpings Allmänna SS    33.03  1:09.57  1:47.29    2:24.04   
13  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS    32.54  1:09.25  1:47.47    2:24.13   
14  Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS    32.92  1:10.28  1:48.28    2:24.20   
15  Cornelia Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    33.65  1:10.77  1:48.49    2:24.89   
16  Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    33.66  1:11.16  1:49.22    2:25.27   
17  Jasmine Elgh  1995  Jönköpings Simsällskap    33.52  1:10.65  1:48.63    2:25.84   
18  Jennifer Schwartz  1994  Strängnäs Simsällskap    33.52  1:10.81  1:49.76    2:26.13   
19  Selma Ogden  1995  Upsala Simsällskap    33.22  1:10.64  1:49.05    2:26.18   
20  Hanna Gustavsson  1994  Simklubben Elfsborg    33.49  1:11.12  1:49.33    2:26.83   
21  Julia Dannfors  1995  Upsala Simsällskap    34.01  1:11.77  1:50.91    2:30.20   
                     
 
Gren 34, 100m Fjärilsim Po Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Erik Andersson (1984) 56.04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jonas Åström  1989  Värnamo Simsällskap    28.42        59.99   
Filip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    28.71        1:00.97   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.27        1:01.11   
Christian Johansson  1993  Kristinehamns Simsällskap    28.53        1:01.51   
Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.01        1:01.58   
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS    29.17        1:02.76   
Victor Sallhed  1993  Strängnäs Simsällskap    29.87        1:04.49   
Jonathan Lidqvist  1991  Värnamo Simsällskap    30.58        1:04.60   
Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS    30.29        1:05.41   
10  Daniel Pettersson  1991  Linköpings Allmänna SS    30.07        1:05.46   
11  Erik Schönning  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    31.24        1:06.08   
12  Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS    30.50        1:06.10   
13  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.07        1:06.22   
14  David Hällman  1992  Upsala Simsällskap    31.31        1:07.17   
15  Lucas Swartz-Frankenfelt  1990  Göteborg Sim    30.60        1:07.18   
16  Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    31.18        1:07.71   
17  Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    30.99        1:08.24   
18  Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    31.78        1:08.77   
19  Nils Åström  1993  Värnamo Simsällskap    32.32        1:09.67   
20  Henrik Ocklind  1993  Upsala Simsällskap    32.32        1:10.01   
21  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.34        1:10.59   
Karl Bertilsson  1992  Simklubben 1970            DSQ   
                     
 
Gren 35, 100m Fjärilsim Fl Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Linda Knutsson (1985) 1:02.05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexandra Polivanchuk  1990  Örebro Simallians    30.79        1:06.06   
Agnes Brandemark  1992  Västerås Simsällskap    31.43        1:06.49   
Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg    32.16        1:10.74   
Linda Persson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.27        1:10.94   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.92        1:11.08   
Amanda Svensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.34        1:11.64   
Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    33.86        1:11.87   
Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    33.14        1:12.09   
Sofia Ek  1992  Trollhättans Simsällskap    34.14        1:12.09   
10  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.26        1:12.25   
11  Josefin Eriksson  1992  Linköpings Allmänna SS    33.80        1:12.58   
12  Josefin Nilsson  1993  Simklubben Triton    33.56        1:12.71   
13  Linnea Olofsson  1993  Tyresö Simsällskap    33.82        1:12.94   
14  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap    34.22        1:14.00   
15  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.71        1:14.51   
16  Josefine Ohlsson  1993  Värnamo Simsällskap    34.49        1:14.73   
17  Frida Jerrå  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    34.16        1:14.77   
18  Veronika Feldwisch  1992  Tyresö Simsällskap    35.43        1:15.41   
19  Maja Leander  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.83        1:15.73   
20  Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.33        1:16.83   
21  Lisa Wintzell  1992  Karlstads Simsällskap    37.00        1:19.62   
22  Sophie Almqvist-Andersson  1993  Fagersta Simklubb    36.49        1:19.70   
23  Johanna Johansson  1991  Linköpings Allmänna SS    37.08        1:21.58   
Felicia Fredriksson  1993  Örebro Simallians            DSQ   
Hanna Skogefors  1993  Värnamo Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 36, 200m Ryggsim Po 15, Finaler 
NUSS-rekord: Linus Junefelt (1992) 2:07.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening    32.61  1:08.64  1:43.90    2:17.80   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    32.51  1:08.15  1:43.96    2:18.09   
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    34.75  1:11.76  1:48.96    2:25.77   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    35.26  1:12.48  1:50.18    2:26.78   
Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    35.45  1:12.74  1:50.75    2:28.17   
Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.54  1:14.43  1:53.52    2:31.32   
David Westin  1995  Sala Simsällskap    35.23  1:14.98  1:53.23    2:31.85   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    36.21  1:15.77  1:55.69    2:34.50   
Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap    38.21  1:17.81  1:58.13    2:36.19   
10  Hampus Herbertsson  1994  Simklubben 1970    36.63  1:16.33  1:56.87    2:36.39   
11  Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap    37.40  1:17.65  1:58.31    2:37.05   
12  Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    37.19  1:17.66  1:58.37    2:38.20   
13  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.93  1:19.69  2:00.95    2:40.13   
14  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    38.68  1:20.30  2:02.38    2:40.90   
15  Viktor Johnsson  1994  Linköpings Allmänna SS    37.68  1:19.15  2:01.70    2:43.51   
16  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim    38.54  1:20.51  2:02.15    2:43.94   
17  Christopher Jedel  1995  Göteborg Sim    38.14  1:19.75  2:02.50    2:44.01   
18  Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    38.13  1:19.40  2:02.72    2:44.71   
Emil Lövgren  1994  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 37, 200m Ryggsim Fl 15, Finaler 
NUSS-rekord: Ann Berglund (1984) 2:20.93 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Wahlström  1994  Spårvägens Simförening    33.04  1:09.00  1:46.09    2:23.70   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.71  1:13.37  1:51.78    2:29.90   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    36.28  1:14.24  1:52.65    2:30.17   
Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap    35.95  1:14.79  1:54.05    2:33.22   
Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap    37.10  1:16.57  1:56.55    2:34.86   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.15  1:17.00  1:57.34    2:35.19   
Sara Eklund  1995  Tyresö Simsällskap    36.56  1:16.40  1:58.06    2:38.06   
Amanda Gyllander  1994  Linköpings Allmänna SS    36.82  1:16.95  1:58.61    2:39.03   
Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    38.03  1:19.07  2:00.37    2:39.28   
10  Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    38.03  1:19.57  2:00.62    2:40.65   
11  Josefine Matkoski  1994  Upsala Simsällskap    38.32  1:19.06  2:00.59    2:41.01   
12  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    38.52  1:20.15  2:00.96    2:41.32   
13  Jonna Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    38.71  1:20.64  2:02.09    2:41.96   
14  Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS    39.65  1:22.04  2:04.64    2:44.86   
15  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.12  1:19.89  2:02.36    2:45.51   
16  Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben 1970    39.62  1:22.15  2:05.89    2:48.10   
17  Julia Dannfors  1995  Upsala Simsällskap    40.33  1:23.02  2:06.26    2:48.72   
18  Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    39.79  1:23.70  2:07.24    2:49.68   
19  Frida Idesten  1995  Strängnäs Simsällskap    40.45  1:25.69  2:11.65    2:54.88   
Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim            DSQ   
My Arvidsson  1994  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 38, 100m Bröstsim Po Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Erik Dorch (1983) 1:03.26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Pontus Björklund  1989  Stockholms Kappsimningsklubb    31.82        1:07.69   
Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    32.90        1:09.14   
Jonas Sandell von Boisman  1992  Linköpings Allmänna SS    32.79        1:09.48   
Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    33.17        1:10.68   
Jonas Hellström  1990  Spårvägens Simförening    33.04        1:10.84   
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    33.93        1:11.88   
Adam Sjöstrand  1992  Simklubben Triton    34.44        1:13.41   
Patrik Lantto  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    34.30        1:13.47   
Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    35.14        1:15.43   
10  Erik Wennerstrand  1993  Sala Simsällskap    34.77        1:15.90   
11  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.00        1:15.99   
12  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.76        1:16.16   
13  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim    36.64        1:16.77   
14  David Hällman  1992  Upsala Simsällskap    36.42        1:17.53   
15  Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg    36.94        1:18.57   
16  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    37.42        1:19.20   
17  Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    38.63        1:19.86   
18  Alexander Jovanovic  1993  Eskilstuna Simsällskap    39.27        1:22.53   
19  Mergim Zeqiri  1993  Västerås Simsällskap    38.19        1:22.66   
20  Anders Sandbom  1990  Eskilstuna Simsällskap    40.63        1:25.55   
21  Thomas Danielsson  1993  Västerås Simsällskap    40.57        1:27.14   
Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 39, 100m Bröstsim Fl Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Therese Bergström (1987) 1:10.97 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.79        1:16.26   
Mathilda Engfors-Nyqvist  1992  Simklubben Elfsborg    35.72        1:17.47   
Lisethe Karlsson  1991  Fagersta Simklubb    36.27        1:17.58   
Hanna Hagström  1991  Örebro Simallians    36.89        1:17.93   
Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    37.19        1:18.15   
Cecilia Bruhn  1989  Stockholms Kappsimningsklubb    36.43        1:18.54   
Tina Johansson  1989  Simklubben 1970    36.52        1:18.58   
Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap    37.53        1:19.30   
Sophie Näsström  1993  Spårvägens Simförening    37.03        1:19.67   
10  Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    37.18        1:19.69   
11  Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg    37.70        1:20.07   
12  Frida Olander  1992  Göteborg Sim    38.41        1:20.54   
13  Frida Ulander  1993  Linköpings Allmänna SS    37.69        1:20.55   
14  Josefine Ohlsson  1993  Värnamo Simsällskap    38.68        1:21.18   
15  Pernilla Lundin  1991  Spårvägens Simförening    39.40        1:22.01   
16  Josefina Bergström  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.62        1:22.22   
17  Anna Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.01        1:22.79   
18  Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.29        1:23.02   
19  Sofia Ek  1992  Trollhättans Simsällskap    39.41        1:23.31   
20  Fanny Ericsson  1993  Värnamo Simsällskap    39.61        1:24.41   
21  Josefin Nilsson  1993  Simklubben Triton    40.42        1:25.15   
22  Linnea Olofsson  1993  Tyresö Simsällskap    41.33        1:25.82   
23  Lina Widarsson-Hane  1993  Västerås Simsällskap    41.40        1:27.39   
Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg            DNS   
Sara Löfgren  1991  Tyresö Simsällskap            DNS   
Lina Colvås  1992  Värnamo Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 40, 200m Fjärilsim Po 15, Finaler 
NUSS-rekord: Linus Junefelt (1992) 2:10.04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Marcus Aurén  1994  Västerås Simsällskap    30.75  1:05.79  1:43.01    2:22.23   
Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    30.54  1:06.50  1:44.54    2:22.24   
Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    32.37  1:09.15  1:47.74    2:27.81   
Jesper Billquist  1994  Spårvägens Simförening    33.24  1:11.92  1:51.57    2:30.90   
Oscar Swartz-Frankenfelt  1994  Göteborg Sim    33.69  1:12.37  1:53.10    2:34.13   
Julian Cöster  1995  Göteborg Sim    33.66  1:14.29  1:57.74    2:41.07   
Christopher Jedel  1995  Göteborg Sim    35.71  1:17.30  2:00.44    2:42.47   
Henrik Ridell  1994  Simklubben Triton    33.50  1:13.87  1:58.60    2:44.49   
Sven Andersson  1994  Göteborg Sim    36.45  1:20.12  2:04.93    2:49.52   
10  Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    37.30  1:21.95  2:07.96    2:54.94   
11  Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    38.84  1:24.58  2:12.55    2:58.67   
12  Joacim Westin  1994  Upsala Simsällskap    38.11  1:24.04  2:10.05    3:00.59   
Pontus Hammarkvist  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 41, 100m Medley Fl 15, Finaler 
NUSS-rekord: Ann Berglund (1984) 1:06.60 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    31.94        1:09.69   
Julia Nilsson  1994  Säffle Simsällskap    32.67        1:11.01   
Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    34.13        1:11.39   
Emma Wahlström  1994  Spårvägens Simförening    32.24        1:11.82   
Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg    33.23        1:11.94   
Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap    33.99        1:12.18   
Hanna Gustavsson  1994  Simklubben Elfsborg    33.30        1:13.17   
Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    35.01        1:13.87   
Lovisa Linderholm  1994  Simklubben Elfsborg    34.88        1:14.25   
10  Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap    33.03        1:14.47   
11  Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap    34.17        1:14.62   
12  Linnéa Rydberg  1994  Stockholms Kappsimningsklubb    34.76        1:15.02   
13  Selma Ogden  1995  Upsala Simsällskap    35.49        1:15.16   
14  My Arvidsson  1994  Örebro Simallians    34.83        1:15.19   
15  Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    35.17        1:15.44   
16  Victoria Forsman  1995  Linköpings Allmänna SS    37.06        1:15.63   
17  Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap    35.26        1:15.77   
18  Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS    36.11        1:15.83   
19  Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS    34.47        1:16.29   
20  Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    36.37        1:16.51   
21  Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    35.87        1:16.52   
22  Amanda Gyllander  1994  Linköpings Allmänna SS    35.82        1:17.32   
23  Frida Idesten  1995  Strängnäs Simsällskap    36.03        1:18.03   
24  Maria Bergqvist  1995  Linköpings Allmänna SS    36.14        1:18.52   
25  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.20        1:19.18   
26  Hannah Ullhamre  1994  Linköpings Allmänna SS    36.29        1:20.14   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap            DNS   
Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 42, 4x50m Medley Po Jun, Finaler 
NUSS-rekord: LASS 1:46.01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
SK Elfsborg Lag 1 Pojk  2005  Simklubben Elfsborg            1:48.77   
  Andreas Englund  1992      28.99        28.99   
  Nicklas Åkerlund  1989      30.02        59.01   
  Tamas Katzer  1992      26.39        1:25.40   
  Melker Selin  1993      23.37        1:48.77   
                     
Skk Lag 1  Stockholms Kappsimningsklubb            1:53.32   
  Matti Melin  1991      29.07        29.07   
  Pontus Björklund  1989      30.63        59.70   
  Filip Björklund  1992      27.53        1:27.23   
  Joakim Engqvist  1993      26.09        1:53.32   
                     
SK Elfsborg Lag 2 Pojk  2005  Simklubben Elfsborg            1:57.35   
  Martin Ohlsson  1994      31.70        31.70   
  Fredrik Olsson  1994      33.55        1:05.25   
  Jacob Larsson  1992      27.01        1:32.26   
  Adam Linderholm  1992      25.09        1:57.35   
                     
Värnamo SS Lag 1  Värnamo Simsällskap            1:57.42   
  Andreas Mann  1994      32.15        32.15   
  Jovan Ostojic  1994      33.69        1:05.84   
  Jonas Åström  1989      26.29        1:32.13   
  Jonathan Lidqvist  1991      25.29        1:57.42   
                     
Karlstads SS Herrar Lag 1  Karlstads Simsällskap            1:57.91   
  Filip Nedin  1990      29.76        29.76   
  Nils Ivars  1993      32.13        1:01.89   
  Axel Rebner  1994      30.26        1:32.15   
  Fredrik Chail  1993      25.76        1:57.91   
                     
Spårvägen Sim Lag 3  2000  Spårvägens Simförening            1:58.88   
  Adam Karlsson  1994      30.85        30.85   
  Jonas Hellström  1990      32.48        1:03.33   
  Jesper Billquist  1994      28.69        1:32.02   
  Gustav Thorstrand  1994      26.86        1:58.88   
                     
Skk Lag 2  Stockholms Kappsimningsklubb            1:58.92   
  Jakob Svensson  1992      30.51        30.51   
  Patrik Lantto  1992      33.31        1:03.82   
  Erik Schönning  1993      28.75        1:32.57   
  Oskar Lindström  1992      26.35        1:58.92   
                     
Upsala Sim Po Jun Lag 1  1989  Upsala Simsällskap            2:00.93   
  Henrik Ocklind  1993      30.38        30.38   
  Carl Winlöf  1994      35.24        1:05.62   
  David Hällman  1992      29.48        1:35.10   
  Björn Wallberg  1991      25.83        2:00.93   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
                     
 
Gren 43, 4x200m Frisim Fl Jun, Finaler 
NUSS-rekord: LASS 8:34.55 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Nkk Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            9:07.98   
  Michelle Franzén  1993      1:06.63  2:14.97      2:14.97   
  Emma Anzén  1993      1:04.74  2:15.59      4:30.56   
  Emma Sandström  1993      1:08.16  2:20.69      6:51.25   
  Martina Ågren  1992      1:04.87  2:16.73      9:07.98   
                     
Värnamo SS Lag 1  Värnamo Simsällskap            9:15.64   
  Lina Colvås  1992      1:04.63  2:13.77      2:13.77   
  Fanny Ericsson  1993      1:07.63  2:20.34      4:34.11   
  Hanna Skogefors  1993      1:09.06  2:23.00      6:57.11   
  Mathilda Gärdesmed  1994      1:06.49  2:18.53      9:15.64   
                     
Skk Lag 1  Stockholms Kappsimningsklubb            9:26.31   
  Frida Jerrå  1993      1:06.86  2:21.51      2:21.51   
  Sara Finati  1992      1:06.82  2:22.23      4:43.74   
  Julia Höglund  1993      1:07.73  2:24.22      7:07.96   
  Olivia Lindqvist  1993      1:06.24  2:18.35      9:26.31   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            9:29.05   
  Lizette Berggården  1993      1:06.61  2:20.91      2:20.91   
  Frida Ulander  1993      1:06.62  2:19.20      4:40.11   
  Josefin Eriksson  1992      1:09.18  2:22.25      7:02.36   
  Johanna Johansson  1991      1:09.88  2:26.69      9:29.05   
                     
Karlstads SS Damer Lag 1  Karlstads Simsällskap            9:37.66   
  Lisa Wintzell  1992      1:10.27  2:24.84      2:24.84   
  Emelie Burstedt  1995      1:12.70  2:31.82      4:56.66   
  Karin Melin  1994      1:09.52  2:22.75      7:19.41   
  Ronja Johansson-Eld  1993      1:06.86  2:18.25      9:37.66   
                     
SK Elfsborg Lag 1 Flick  2005  Simklubben Elfsborg            9:46.51   
  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992      1:09.34  2:25.37      2:25.37   
  Natalie Mirsch  1991      1:09.80  2:27.58      4:52.95   
  Louise Nyhlén  1993      1:10.06  2:24.64      7:17.59   
  Viktoria Nyberg  1991      1:10.26  2:28.92      9:46.51   
                     
Värnamo SS Lag 2  Värnamo Simsällskap            DNS   
        37.66           
                   
                   
          66      DNS   
                     
                     
 
Gren 44, 4x50m Medley Po 15, Finaler 
NUSS-rekord: Norrköpings KK 1:55.81 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Västerås SS Lag 1  Västerås Simsällskap            2:01.25   
  David Hallberg  1994      31.61        31.61   
  Johan Nyström  1994      33.62        1:05.23   
  Marcus Aurén  1994      29.91        1:35.14   
  Emil Lövgren  1994      26.11        2:01.25   
                     
Jss Herrar  1994  Jönköpings Simsällskap            2:04.09   
  Axel Pettersson  1995      30.94        30.94   
  Sebastian Dobrescu  1994      32.68        1:03.62   
  Abel Fistume  1995      31.64        1:35.26   
  Kevin Kilit  1995      28.83        2:04.09   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            2:10.61   
  Kevin Petersson  1994      35.08        35.08   
  Viktor Sandberg  1994      34.08        1:09.16   
  Grim Sjöberg  1995      32.22        1:41.38   
  Viktor Johnsson  1994      29.23        2:10.61   
                     
Nkk Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:16.32   
  Henrik Podéus  1995      34.67        34.67   
  Jonathan Sühl  1994      36.66        1:11.33   
  Pontus Hammarkvist  1995      36.07        1:47.40   
  Jens Grundmark  1995      28.92        2:16.32   
                     
                     
 
Gren 45, 50m Bröstsim Fl 15, Finaler 
NUSS-rekord: Sofie Vellner (1986) 34.21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Victoria Forsman  1995  Linköpings Allmänna SS            35.71   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap            35.90   
My Arneke Möjne  1995  Linköpings Allmänna SS            37.41   
Felicia Lidström  1994  Upsala Simsällskap            38.02   
Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg            38.09   
Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap            38.17   
My Arvidsson  1994  Örebro Simallians            38.39   
Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS            38.45   
Selma Ogden  1995  Upsala Simsällskap            38.49   
10  Agnes Försth  1995  Upsala Simsällskap            38.62   
11  Linnéa Rydberg  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            39.03   
12  Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening            39.10   
13  Hanna Gustavsson  1994  Simklubben Elfsborg            39.60   
14  Frida Idesten  1995  Strängnäs Simsällskap            39.66   
15  Felicia Hagberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.18   
16  Louise Ericson  1994  Trollhättans Simsällskap            40.45   
17  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970            40.54   
18  Hannah Ullhamre  1994  Linköpings Allmänna SS            40.59   
19  Sara Borén  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            40.73   
20  Malin Ejdersund  1995  Västerås Simsällskap            40.78   
21  Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben 1970            41.36   
22  Vendela Juberg  1995  Nässjö SLS            41.81   
23  Sabina Franzén  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            42.30   
24  Elin Sjöstrand  1994  Simklubben Triton            42.63   
25  Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap            43.05   
26  Sara Arnstedt  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            43.22   
Betty Siu  1994  Eskilstuna Simsällskap            DNS   
Yvonne Katana  1994  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 46, 50m Bröstsim Po 15, Finaler 
NUSS-rekord: Michael Berndtsson (1985) 31.35 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            31.99   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap            32.80   
Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg            33.31   
Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton            33.45   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap            33.71   
Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap            34.08   
Felix Svensson  1994  Linköpings Allmänna SS            34.91   
Viktor Sandberg  1994  Linköpings Allmänna SS            35.08   
Henrik Ridell  1994  Simklubben Triton            35.15   
Jeremi Grosz  1995  Eskilstuna Simsällskap            35.15   
11  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim            35.61   
12  Carl Winlöf  1994  Upsala Simsällskap            35.78   
13  Gustav Thorstrand  1994  Spårvägens Simförening            35.87   
14  Johannes Cederholm  1994  Strängnäs Simsällskap            35.97   
15  Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians            36.11   
16  Sven Andersson  1994  Göteborg Sim            36.34   
17  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap            37.16   
18  Martin Hedman  1994  Köpings Simsällskap            37.26   
19  Victor Månsson  1995  Västerås Simsällskap            37.35   
20  Julian Cöster  1995  Göteborg Sim            37.53   
21  Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.63   
22  Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg            37.75   
23  Johan Pettersson  1994  Upsala Simsällskap            38.08   
24  Niclas Mauritzson  1994  Örebro Simallians            38.17   
25  Philip Lind  1995  Upsala Simsällskap            38.55   
26  Daniel Truong  1995  Eskilstuna Simsällskap            38.61   
27  Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening            38.66   
28  David Westin  1995  Sala Simsällskap            39.30   
Nehro Pourian  1994  Västerås Simsällskap            DNS   
Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 47, 50m Bröstsim Fl Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Joline Höglund (1988) 33.35 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.22   
Mathilda Engfors-Nyqvist  1992  Simklubben Elfsborg            35.56   
Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            35.90   
Lisethe Karlsson  1991  Fagersta Simklubb            35.96   
Tina Johansson  1989  Simklubben 1970            36.16   
Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim            36.50   
Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap            36.61   
Hanna Hagström  1991  Örebro Simallians            36.76   
Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg            36.95   
10  Sophie Näsström  1993  Spårvägens Simförening            37.00   
11  Rebecca Bergström  1993  Örebro Simallians            38.15   
12  Pernilla Lundin  1991  Spårvägens Simförening            38.48   
13  Anna Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.49   
14  Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg            38.70   
15  Amanda Svensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            39.01   
16  Fanny Ericsson  1993  Värnamo Simsällskap            39.06   
17  Josefina Bergström  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            39.21   
18  Cassandra Eliasson  1991  Kristinehamns Simsällskap            39.33   
19  Josefin Nilsson  1993  Simklubben Triton            39.39   
20  Caroline Johansson  1993  Linköpings Allmänna SS            39.53   
21  Linnea Olofsson  1993  Tyresö Simsällskap            39.58   
22  Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.61   
23  Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg            40.43   
24  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.56   
25  Johanna Johansson  1991  Linköpings Allmänna SS            40.79   
26  Lina Widarsson-Hane  1993  Västerås Simsällskap            41.00   
27  Julia Taxén  1991  Karlskoga Simförening            42.35   
Anna Polivanchuk  1990  Örebro Simallians            DNS   
Sofia Ek  1992  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 48, 50m Bröstsim Po Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Erik Dorch (1983) 29.13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg            30.83   
Jonas Sandell von Boisman  1992  Linköpings Allmänna SS            32.41   
Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap            32.48   
Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.53   
Jonas Hellström  1990  Spårvägens Simförening            32.71   
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim            33.27   
Patrik Lantto  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            34.01   
Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap            34.05   
Erik Wennerstrand  1993  Sala Simsällskap            34.21   
10  Adam Sjöstrand  1992  Simklubben Triton            34.30   
11  Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg            34.57   
12  Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap            34.74   
13  Christian Johansson  1993  Kristinehamns Simsällskap            34.80   
14  Karl Bertilsson  1992  Simklubben 1970            35.01   
15  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.04   
16  Marcus Hedman  1992  Köpings Simsällskap            35.28   
17  Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS            35.39   
18  David Hällman  1992  Upsala Simsällskap            35.55   
19  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS            35.62   
20  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS            35.66   
21  Oliver Adriansson  1993  Simklubben Elfsborg            35.68   
22  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim            36.50   
23  Alexander Jovanovic  1993  Eskilstuna Simsällskap            36.99   
24  Marcus Landelius  1991  Strängnäs Simsällskap            37.71   
25  Fredrik Chail  1993  Karlstads Simsällskap            38.18   
26  Adam Linderholm  1992  Simklubben Elfsborg            38.50   
27  Thomas Danielsson  1993  Västerås Simsällskap            39.50   
Mergim Zeqiri  1993  Västerås Simsällskap            DNS   
Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Pontus Björklund  1989  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 49, 400m Frisim Fl 15, Finaler 
NUSS-rekord: Ann Berglund (1984) 4:25.99 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    1:06.52  2:16.83  3:27.69    4:36.03   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:04.51  2:15.23  3:26.67    4:37.40   
Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap    1:06.98  2:17.83  3:29.22    4:38.83   
Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    1:07.39  2:18.95  3:29.82    4:40.10   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    1:09.60  2:22.19  3:35.06    4:47.31   
Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    1:10.66  2:26.82  3:42.15    4:55.60   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    1:10.38  2:27.58  3:42.97    4:56.54   
Elin Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    1:11.10  2:26.51  3:42.05    4:56.75   
Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    1:11.86  2:28.89  3:44.79    4:57.44   
10  Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    1:10.68  2:25.26  3:41.95    4:58.21   
11  Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS    1:12.40  2:29.05  3:45.33    4:59.42   
12  Lovisa Linderholm  1994  Simklubben Elfsborg    1:11.39  2:27.98  3:44.83    4:59.48   
13  My Arneke Möjne  1995  Linköpings Allmänna SS    1:11.34  2:28.77  3:46.04    5:00.77   
14  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS    1:11.43  2:28.22  3:46.11    5:02.83   
15  Karin Melin  1994  Karlstads Simsällskap    1:12.63  2:30.56  3:47.99    5:03.33   
16  Cornelia Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    1:12.69  2:30.16  3:47.62    5:04.00   
17  Annalee Hogan  1995  Tyresö Simsällskap    1:11.86  2:30.28  3:47.74    5:04.93   
18  Maria Bergqvist  1995  Linköpings Allmänna SS    1:11.42  2:28.85  3:48.81    5:10.06   
19  Emelie Burstedt  1995  Karlstads Simsällskap    1:14.51  2:33.84  3:52.84    5:10.36   
20  Josefine Matkoski  1994  Upsala Simsällskap    1:12.14  2:31.89  3:52.50    5:12.30   
21  Julia Dannfors  1995  Upsala Simsällskap    1:13.92  2:34.24  3:56.59    5:17.15   
                     
 
Gren 50, 400m Frisim Po 15, Finaler 
NUSS-rekord: Linus Junefelt (1992) 4:09.24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    1:01.08  2:07.04  3:13.60    4:18.85   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:02.16  2:09.19  3:15.78    4:22.78   
Ali Adel Ali  1994  Spårvägens Simförening    1:04.53  2:12.50  3:19.36    4:24.60   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    1:03.86  2:11.51  3:19.02    4:25.45   
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:04.49  2:12.82  3:22.96    4:32.19   
Heidar Adel Ali  1995  Spårvägens Simförening    1:06.51  2:16.32  3:26.15    4:35.04   
Marcus Aurén  1994  Västerås Simsällskap    1:04.37  2:14.15  3:25.40    4:37.70   
Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    1:07.19  2:19.14  3:30.69    4:38.83   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    1:07.73  2:19.17  3:31.61    4:39.98   
10  Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap    1:07.22  2:17.57  3:30.82    4:42.75   
11  Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    1:05.36  2:17.40  3:30.90    4:43.77   
12  Christopher Jedel  1995  Göteborg Sim    1:07.89  2:20.20  3:32.52    4:44.12   
13  Hampus Herbertsson  1994  Simklubben 1970    1:04.85  2:18.56  3:33.32    4:44.29   
14  Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    1:07.75  2:20.50  3:33.69    4:45.18   
15  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap    1:07.44  2:20.90  3:33.98    4:45.29   
16  Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    1:07.82  2:20.66  3:33.93    4:46.11   
17  Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    1:08.10  2:20.51  3:33.61    4:46.19   
18  Oscar Swartz-Frankenfelt  1994  Göteborg Sim    1:07.33  2:19.96  3:33.87    4:46.71   
19  Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap    1:05.06  2:18.65  3:33.14    4:48.62   
20  Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    1:08.70  2:24.16  3:40.08    4:55.27   
Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
Gren 51, 200m Medley Fl Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Sara Thydén (1989) 2:18.00 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Agnes Brandemark  1992  Västerås Simsällskap    31.92  1:10.39  1:53.82    2:27.60   
Lisethe Karlsson  1991  Fagersta Simklubb    33.12  1:13.14  1:56.07    2:29.61   
Alexandra Polivanchuk  1990  Örebro Simallians    30.70  1:10.79  1:56.14    2:31.40   
Emma Waite  1992  Göteborg Sim    34.17  1:12.20  1:57.98    2:31.42   
Renee Huuva  1990  Stockholms Kappsimningsklubb    32.38  1:11.95  1:55.50    2:31.63   
Frida Ulander  1993  Linköpings Allmänna SS    33.30  1:12.39  1:56.71    2:32.47   
Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    33.86  1:13.49  2:00.26    2:34.48   
Jenny Melinder  1990  Spårvägens Simförening    33.15  1:12.57  1:58.24    2:34.62   
Amanda Svensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.94  1:14.40  2:02.15    2:38.12   
10  Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.43  1:15.32  2:01.68    2:38.40   
11  Josefina Bergström  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.84  1:15.59  2:02.15    2:39.53   
12  Lina Widarsson-Hane  1993  Västerås Simsällskap    34.82  1:14.83  2:02.74    2:39.80   
13  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.52  1:17.12  2:05.29    2:41.01   
14  Anna Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.17  1:16.57  2:03.43    2:42.16   
15  Hanna Skogefors  1993  Värnamo Simsällskap    34.98  1:17.82  2:05.76    2:43.24   
16  Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    33.66  1:17.89  2:03.21    2:43.61   
17  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap    34.10  1:13.95  2:04.77    2:43.83   
18  Sophie Almqvist-Andersson  1993  Fagersta Simklubb    36.53  1:19.08  2:07.11    2:44.36   
19  Fanny Ericsson  1993  Värnamo Simsällskap    35.85  1:20.04  2:08.14    2:46.65   
Sofia Berggren  1991  Västerås Simsällskap            DNS   
Anna Polivanchuk  1990  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
Gren 52, 200m Medley Po Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Erik Dorch (1983) 2:07.71 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    28.44  1:03.02  1:43.93    2:15.49   
Jonas Sandell von Boisman  1992  Linköpings Allmänna SS    30.22  1:06.83  1:46.30    2:17.57   
Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    28.89  1:05.23  1:46.79    2:18.14   
Filip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    29.84  1:07.92  1:48.84    2:20.62   
Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    29.00  1:02.78  1:49.81    2:23.65   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.94  1:07.07  1:52.36    2:24.40   
Joakim Engqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    31.78  1:09.25  1:53.55    2:26.22   
Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap    32.37  1:09.37  1:54.79    2:27.04   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.32  1:05.81  1:52.82    2:27.21   
10  Henrik Ocklind  1993  Upsala Simsällskap    31.99  1:08.33  1:53.73    2:27.35   
11  David Hällman  1992  Upsala Simsällskap    31.15  1:11.05  1:54.50    2:27.57   
12  Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    31.67  1:10.34  1:53.98    2:27.84   
13  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim    32.49  1:10.21  1:52.95    2:28.47   
14  Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    32.04  1:11.14  1:52.58    2:28.89   
15  Erik Wennerstrand  1993  Sala Simsällskap    30.87  1:09.32  1:53.38    2:29.14   
16  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.34  1:10.01  1:57.20    2:30.64   
17  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    33.60  1:12.27  1:57.48    2:32.71   
18  Nils Åström  1993  Värnamo Simsällskap    32.89  1:13.81  1:59.02    2:34.02   
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
Victor Sallhed  1993  Strängnäs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 53, 100m Ryggsim Fl 15, Finaler 
NUSS-rekord: Lina Edlund (1989) 1:03.79 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emma Wahlström  1994  Spårvägens Simförening    31.75        1:06.70   
Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    34.14        1:10.05   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    35.23        1:10.89   
Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap    34.84        1:11.52   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.40        1:11.61   
Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap    34.57        1:11.82   
Sara Eklund  1995  Tyresö Simsällskap    35.43        1:12.43   
Amanda Gyllander  1994  Linköpings Allmänna SS    35.66        1:13.58   
Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    36.27        1:14.48   
10  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    37.00        1:15.44   
11  Jonna Andersson  1995  Jönköpings Simsällskap    36.88        1:15.88   
12  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.33        1:16.29   
13  Jennifer Schwartz  1994  Strängnäs Simsällskap    37.22        1:16.45   
14  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    37.69        1:16.93   
15  Malin Asp  1994  Simklubben Triton    37.52        1:17.20   
16  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS    37.23        1:17.23   
17  Josefine Matkoski  1994  Upsala Simsällskap    37.35        1:17.48   
18  Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    36.41        1:17.62   
19  Felicia Hagberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.86        1:17.70   
20  Elin Sjöstrand  1994  Simklubben Triton    38.09        1:17.79   
21  Maria Schultzén  1995  Linköpings Allmänna SS    37.60        1:17.87   
22  Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap    37.98        1:18.09   
22  Betty Siu  1994  Eskilstuna Simsällskap    38.02        1:18.09   
24  Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    38.06        1:18.33   
25  Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben 1970    38.28        1:18.62   
26  Frida Idesten  1995  Strängnäs Simsällskap    38.63        1:20.66   
27  Hannah Ullhamre  1994  Linköpings Allmänna SS    39.16        1:21.62   
                     
 
Gren 54, 100m Ryggsim Po 15, Finaler 
NUSS-rekord: Pontus Renholm (1986) 59.66 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening    30.45        1:02.76   
Emil Lövgren  1994  Västerås Simsällskap    31.78        1:04.77   
Ali Adel Ali  1994  Spårvägens Simförening    31.67        1:05.45   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    31.99        1:05.79   
Marcus Aurén  1994  Västerås Simsällskap    33.17        1:07.83   
Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.19        1:09.59   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    32.82        1:10.14   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    34.77        1:10.66   
Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap    34.93        1:11.44   
10  Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    34.78        1:11.60   
11  David Westin  1995  Sala Simsällskap    35.04        1:11.96   
12  Henrik Ridell  1994  Simklubben Triton    34.90        1:12.94   
13  Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    36.48        1:13.00   
14  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim    35.14        1:13.44   
15  Martin Hedman  1994  Köpings Simsällskap    35.34        1:13.87   
16  Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.71        1:14.05   
17  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.87        1:14.12   
18  Viktor Johnsson  1994  Linköpings Allmänna SS    36.12        1:15.41   
18  Oscar Swartz-Frankenfelt  1994  Göteborg Sim    36.81        1:15.41   
20  Julian Cöster  1995  Göteborg Sim    37.59        1:18.00   
21  Christopher Jedel  1995  Göteborg Sim    37.60        1:18.01   
22  August Eriksson  1995  Västerås Simsällskap    38.80        1:18.66   
Niclas Mauritzson  1994  Örebro Simallians            DSQ   
Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 55, 200m Bröstsim Fl Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Therese Bergström (1987) 2:33.90 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Hagström  1991  Örebro Simallians    37.37  1:18.89  2:00.91    2:43.72   
Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    37.38  1:20.07  2:03.08    2:45.68   
Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.92  1:19.40  2:03.04    2:47.66   
Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap    38.79  1:21.86  2:05.86    2:49.50   
Tina Johansson  1989  Simklubben 1970    38.22  1:22.46  2:07.36    2:52.30   
Frida Olander  1992  Göteborg Sim    39.95  1:23.24  2:08.00    2:52.52   
Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg    38.79  1:23.31  2:08.34    2:53.16   
Sophie Näsström  1993  Spårvägens Simförening    38.26  1:21.80  2:06.61    2:53.21   
Cecilia Bruhn  1989  Stockholms Kappsimningsklubb    39.43  1:22.94  2:07.48    2:53.45   
10  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992  Simklubben Elfsborg    38.76  1:23.65  2:09.35    2:54.74   
11  Frida Ulander  1993  Linköpings Allmänna SS    39.04  1:23.47  2:09.51    2:55.09   
12  Josefin Nilsson  1993  Simklubben Triton    40.90  1:26.34  2:13.42    3:00.49   
13  Caroline Johansson  1993  Linköpings Allmänna SS    40.87  1:27.40  2:15.43    3:03.39   
14  Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg    41.91  1:27.70  2:15.87    3:04.83   
15  Lovisa Holmberg  1993  Västerås Simsällskap    42.65  1:30.53  2:18.94    3:07.51   
16  Mikaela Olofsson  1992  Västerås Simsällskap    43.90  1:32.45  2:22.15    3:12.11   
Fanny Ericsson  1993  Värnamo Simsällskap            DNS   
Sara Löfgren  1991  Tyresö Simsällskap            DNS   
Julia Taxén  1991  Karlskoga Simförening            DNF   
                     
 
Gren 56, 200m Bröstsim Po Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Mattias Kahlin (1987) 2:20.13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    33.73  1:11.75  1:49.99    2:28.64   
Jonas Sandell von Boisman  1992  Linköpings Allmänna SS    34.22  1:12.49  1:51.65    2:29.65   
Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    34.60  1:13.47  1:52.34    2:30.84   
Pontus Björklund  1989  Stockholms Kappsimningsklubb    32.49  1:11.00  1:52.52    2:35.11   
Jonas Hellström  1990  Spårvägens Simförening    35.58  1:14.51  1:54.79    2:35.48   
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    35.85  1:17.20  2:00.28    2:43.14   
Adam Sjöstrand  1992  Simklubben Triton    35.58  1:16.41  1:59.93    2:43.68   
Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim    36.76  1:18.18  2:01.26    2:44.04   
Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap    38.55  1:23.43  2:08.48    2:52.96   
10  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    40.76  1:26.88  2:14.22    3:00.29   
11  Anders Sandbom  1990  Eskilstuna Simsällskap    41.44  1:28.74  2:17.71    3:03.89   
Alexander Jovanovic  1993  Eskilstuna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 57, 100m Frisim Fl 15, Finaler 
NUSS-rekord: Lina Edlund (1989) 58.71 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Julia Nilsson  1994  Säffle Simsällskap    29.14        1:00.27   
Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    29.48        1:00.40   
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    29.62        1:00.84   
Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg    29.41        1:01.31   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.91        1:01.82   
Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap    30.26        1:02.46   
Lovisa Linderholm  1994  Simklubben Elfsborg    30.31        1:02.80   
Hanna Gustavsson  1994  Simklubben Elfsborg    30.53        1:02.80   
Annalee Hogan  1995  Tyresö Simsällskap    30.47        1:03.17   
10  Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS    30.19        1:03.72   
11  Maria Bergqvist  1995  Linköpings Allmänna SS    30.71        1:04.00   
12  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    31.23        1:04.19   
13  Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    31.60        1:04.37   
14  Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.58        1:04.49   
15  Felicia Wallgren  1995  Jönköpings Simsällskap    31.23        1:04.92   
16  Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    31.54        1:05.46   
17  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.88        1:05.56   
18  Jennifer Schwartz  1994  Strängnäs Simsällskap    31.69        1:05.73   
19  Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    31.49        1:05.84   
20  Amanda Gyllander  1994  Linköpings Allmänna SS    32.17        1:06.25   
21  Matilda Axelsson  1995  Nässjö SLS    31.66        1:06.29   
22  Selma Ogden  1995  Upsala Simsällskap    31.87        1:06.53   
23  Victoria Forsman  1995  Linköpings Allmänna SS    32.17        1:07.29   
24  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS    32.51        1:07.41   
25  Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap    33.05        1:07.89   
26  Jasmine Elgh  1995  Jönköpings Simsällskap    32.44        1:07.92   
27  Frida Idesten  1995  Strängnäs Simsällskap    32.54        1:08.08   
Emma Wahlström  1994  Spårvägens Simförening            DNS   
                     
 
Gren 58, 100m Frisim Po 15, Finaler 
NUSS-rekord: David Larsson (1989) 53.24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ali Adel Ali  1994  Spårvägens Simförening    27.86        57.29   
Jovan Ostojic  1994  Värnamo Simsällskap    27.97        57.49   
Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians    27.62        57.56   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    27.82        57.94   
Gustav Thorstrand  1994  Spårvägens Simförening    28.49        58.35   
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    28.02        58.51   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    28.42        58.85   
Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    28.35        59.01   
Marcus Aurén  1994  Västerås Simsällskap    28.74        59.34   
10  Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    28.66        59.38   
11  Heidar Adel Ali  1995  Spårvägens Simförening    28.39        59.55   
12  Hampus Herbertsson  1994  Simklubben 1970    28.55        59.56   
13  Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap    28.50        59.67   
14  Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    28.93        59.71   
15  Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    28.67        59.83   
16  Jesper Billquist  1994  Spårvägens Simförening    28.62        59.91   
17  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    29.30        1:00.10   
18  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    29.02        1:00.16   
19  Omid Janani  1994  Västerås Simsällskap    29.06        1:00.58   
20  Johannes Cederholm  1994  Strängnäs Simsällskap    29.15        1:00.85   
21  Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    28.78        1:01.36   
22  Victor Månsson  1995  Västerås Simsällskap    29.92        1:02.09   
23  Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    29.86        1:02.55   
24  Felix Svensson  1994  Linköpings Allmänna SS    29.01        1:02.96   
25  Abel Fistume  1995  Jönköpings Simsällskap    30.47        1:03.58   
26  Viktor Sandberg  1994  Linköpings Allmänna SS    30.31        1:03.90   
27  Henrik Ridell  1994  Simklubben Triton    28.96        1:04.11   
Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 59, 200m Fjärilsim Fl Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Linda Knutsson (1985) 2:15.66 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    33.99  1:11.92  1:50.28    2:28.16   
Agnes Brandemark  1992  Västerås Simsällskap    33.79  1:11.83  1:50.46    2:29.55   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.46  1:14.23  1:54.82    2:35.74   
Josefin Eriksson  1992  Linköpings Allmänna SS    35.03  1:14.50  1:55.25    2:37.91   
Pernilla Lundin  1991  Spårvägens Simförening    34.34  1:14.50  1:58.62    2:43.10   
Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg    34.42  1:15.07  1:58.71    2:43.88   
Lisa Wintzell  1992  Karlstads Simsällskap    36.28  1:19.15  2:03.94    2:48.37   
Frida Jerrå  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    35.01  1:17.81  2:04.99    2:55.03   
Jenny Stensson  1993  Tyresö Simsällskap    40.07  1:26.30  2:13.84    2:59.14   
10  Johanna Johansson  1991  Linköpings Allmänna SS    37.91  1:23.21  2:11.84    3:01.22   
11  Amelia Andersson  1990  Örebro Simallians    37.28  1:21.12  2:10.99    3:06.75   
12  Mikaela Olofsson  1992  Västerås Simsällskap    40.08  1:28.38  2:20.60    3:11.89   
Hanna Skogefors  1993  Värnamo Simsällskap            DNS   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Gren 60, 100m Medley Po Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Erik Dorch (1983) 56.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg    29.55        1:02.15   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    29.34        1:04.02   
Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.27        1:04.05   
Jonas Sandell von Boisman  1992  Linköpings Allmänna SS    30.69        1:04.21   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.14        1:04.68   
Jonas Hellström  1990  Spårvägens Simförening    30.70        1:05.01   
Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    30.07        1:05.11   
Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap    29.58        1:05.18   
Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    32.45        1:06.14   
10  Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg    29.30        1:06.24   
11  Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.33        1:06.71   
12  Erik Wennerstrand  1993  Sala Simsällskap    30.47        1:06.73   
13  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.92        1:06.77   
14  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.87        1:07.48   
15  Joakim Engqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    31.22        1:07.62   
16  Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS    31.51        1:08.44   
17  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.17        1:08.47   
18  Henrik Ocklind  1993  Upsala Simsällskap    31.24        1:08.85   
19  Daniel Pettersson  1991  Linköpings Allmänna SS    31.53        1:09.17   
20  David Hällman  1992  Upsala Simsällskap    33.00        1:09.21   
21  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS    32.81        1:10.14   
22  Marcus Landelius  1991  Strängnäs Simsällskap    31.92        1:10.96   
23  Victor Sallhed  1993  Strängnäs Simsällskap    32.05        1:11.13   
24  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    32.99        1:11.16   
25  Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg    33.36        1:11.43   
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Oliver Adriansson  1993  Simklubben Elfsborg            DSQ   
                     
 
Gren 61, 4x50m Frisim Fl Jun, Finaler 
NUSS-rekord: LASS 1:47.65 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Skk Lag 1  Stockholms Kappsimningsklubb            1:52.44   
  Renee Huuva  1990      28.60        28.60   
  Julia Norman  1989      28.02        56.62   
  Sara Finati  1992      27.41        1:24.03   
  Johanna Wetterborg  1992      28.41        1:52.44   
                     
Spårvägen Sim Lag 1  2000  Spårvägens Simförening            1:55.47   
  Sophie Näsström  1993      29.53        29.53   
  Emma Wahlström  1994      27.72        57.25   
  Jenny Melinder  1990      28.65        1:25.90   
  Pernilla Lundin  1991      29.57        1:55.47   
                     
Nkk Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:55.98   
  Johanna Hultberg  1993      29.01        29.01   
  Martina Ågren  1992      28.54        57.55   
  Emma Anzén  1993      28.88        1:26.43   
  Emma Sandström  1993      29.55        1:55.98   
                     
SK Elfsborg Lag 1 Flick  2005  Simklubben Elfsborg            1:56.81   
  Caroline Heintz  1992      28.83        28.83   
  Viktoria Nyberg  1991      29.89        58.72   
  Louise Nyhlén  1993      29.10        1:27.82   
  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992      28.99        1:56.81   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            1:59.58   
  Lizette Berggården  1993      27.89        27.89   
  Caroline Johansson  1993      31.36        59.25   
  Frida Ulander  1993      29.20        1:28.45   
  Johanna Johansson  1991      31.13        1:59.58   
                     
Karlstads SS Damer Lag 1  Karlstads Simsällskap            2:00.82   
  Ronja Johansson-Eld  1993      28.90        28.90   
  Vera Pålsson  1994      30.48        59.38   
  Emelie Burstedt  1995      31.39        1:30.77   
  Karin Melin  1994      30.05        2:00.82   
                     
Ösa Lag 1  Örebro Simallians            2:01.37   
  Rebecca Bergström  1993      30.56        30.56   
  Felicia Fredriksson  1993      29.88        1:00.44   
  My Arvidsson  1994      29.77        1:30.21   
  Johanna Vinefur  1992      31.16        2:01.37   
                     
SK Triton Lag 1  1993  Simklubben Triton            2:02.84   
  Josefin Nilsson  1993      30.96        30.96   
  Szidonia Tökés  1993      30.07        1:01.03   
  Anna Gren  1993      30.49        1:31.52   
  Elin Sjöstrand  1994      31.32        2:02.84   
                     
SK Elfsborg Lag 2 Flick  2005  Simklubben Elfsborg            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
Skk Lag 2  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
  Camilla Hamdi  1993      29.68        29.68   
                     
                     
 
Gren 62, 4x100m Medley Po Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Skäret SK 3:58.31 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
SK Elfsborg Lag 1 Pojk  2005  Simklubben Elfsborg            4:02.96   
  Andreas Englund  1992      30.10  1:02.94      1:02.94   
  Nicklas Åkerlund  1989      31.82  1:08.29      2:11.23   
  Jacob Larsson  1992      27.97  59.76      3:10.99   
  Melker Selin  1993      24.39  51.97      4:02.96   
                     
Skk Lag 1  Stockholms Kappsimningsklubb            4:10.94   
  Matti Melin  1991      30.01  1:04.13      1:04.13   
  Pontus Björklund  1989      31.41  1:07.84      2:11.97   
  Filip Björklund  1992      28.19  1:01.70      3:13.67   
  Joakim Engqvist  1993      27.18  57.27      4:10.94   
                     
Karlstads SS Herrar Lag 1  Karlstads Simsällskap            4:16.54   
  Filip Nedin  1990      31.16  1:04.18      1:04.18   
  Nils Ivars  1993      32.87  1:10.25      2:14.43   
  Axel Rebner  1994      29.58  1:04.43      3:18.86   
  Fredrik Chail  1993      26.63  57.68      4:16.54   
                     
SK Elfsborg Lag 2 Pojk  2005  Simklubben Elfsborg            4:17.59   
  Martin Ohlsson  1994      31.81  1:07.72      1:07.72   
  Fredrik Olsson  1994      33.36  1:11.99      2:19.71   
  Tamas Katzer  1992      27.66  1:02.00      3:21.71   
  Adam Linderholm  1992      25.84  55.88      4:17.59   
                     
Spårvägen Sim Lag 2  2000  Spårvägens Simförening            4:19.70   
  Adam Karlsson  1994      31.30  1:05.12      1:05.12   
  Jonas Hellström  1990      32.90  1:10.70      2:15.82   
  Jesper Billquist  1994      29.48  1:05.73      3:21.55   
  Gustav Thorstrand  1994      27.74  58.15      4:19.70   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            4:21.18   
  Thomas Törnström  1992      31.97  1:05.95      1:05.95   
  Jonas Sandell von Boisman  1992      33.47  1:10.55      2:16.50   
  Daniel Pettersson  1991      29.14  1:04.03      3:20.53   
  Rikard Gustafsson  1991      28.16  1:00.65      4:21.18   
                     
Skk Lag 2  Stockholms Kappsimningsklubb            4:24.55   
  Jakob Svensson  1992      31.11  1:05.07      1:05.07   
  Patrik Lantto  1992      33.83  1:13.86      2:18.93   
  Johannes Henriksson  1993      29.66  1:05.19      3:24.12   
  Lucas Thomée  1993      28.02  1:00.43      4:24.55   
                     
Upsala Sim Po Jun Lag 1  1989  Upsala Simsällskap            4:31.74   
  Henrik Ocklind  1993      31.76  1:05.50      1:05.50   
  Carl Winlöf  1994      36.41  1:18.85      2:24.35   
  David Hällman  1992      31.12  1:08.22      3:32.57   
  Björn Wallberg  1991      26.98  59.17      4:31.74   
                     
                     
 
Gren 63, 4x50m Frisim Fl 15, Finaler 
NUSS-rekord: Norrköpings KK 1:51.42 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
SK Elfsborg Lag 1 Flick  2005  Simklubben Elfsborg            1:50.43  0-999 Åldersgrupp Rekord 
  Josefine Heintz  1994      27.75        27.75   
  Lovisa Linderholm  1994      27.34        55.09   
  Hanna Gustavsson  1994      28.17        1:23.26   
  Felicia Eriksson  1994      27.17        1:50.43   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            1:58.30   
  Madelene Andersson  1995      29.93        29.93   
  Maria Bergqvist  1995      29.24        59.17   
  Amanda Gyllander  1994      29.10        1:28.27   
  Ena Glavas  1995