Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  NORDISKA UNGDOMSSIMSPELEN Ä    Utskriftsdatum  04 februari 2008   
  Tävlingsort  ÖREBRO    Utskriftstid  16:23   
  Arrangör  ÖREBRO SIMALLIANS         
 
 
Gren 1, 1500 Frisim P Junior, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Joel Vikner  1991  Västerås Simsällskap    1:01.88  2:07.84  3:14.89  4:22.11  17:02.41   
          5:29.80  6:38.16  7:47.96  8:58.02     
          10:08.90  11:19.02  12:29.61  13:38.73     
          14:48.29  15:56.55         
Mikael Larsson  1990  Västerås Simsällskap    1:02.43  2:09.83  3:18.74  4:28.30  17:14.02   
          5:37.43  6:48.11  7:57.22  9:07.42     
          10:16.64  11:27.20  12:36.21  13:44.94     
          14:54.45  16:04.24         
Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:05.05  2:16.69  3:28.66  4:40.55  17:46.71   
          5:51.96  7:03.61  8:15.12  9:26.65     
          10:38.22  11:50.00  13:01.12  14:12.93     
          15:24.70  16:36.67         
Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.41  2:10.23  3:17.72  4:27.67  17:52.99   
          5:38.13  6:49.00  8:02.18  9:15.89     
          10:29.52  11:42.04  12:56.80  14:10.95     
          15:25.97  16:40.24         
Kristofer Kärki  1991  S71    1:05.94  2:16.00  3:26.57  4:38.41  17:55.85   
          5:50.92  7:03.81  8:16.59  9:28.61     
          10:41.51  11:53.89  13:07.26  14:20.34     
          15:33.57  16:46.40         
Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    1:04.49  2:15.44  3:28.14  4:41.21  18:25.67   
          5:54.09  7:07.63  8:22.20  9:37.41     
          10:52.49  12:08.37  13:24.21  14:39.50     
          15:56.61  17:11.26         
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.45  2:16.51  3:31.36  4:46.93  18:40.15   
          6:03.39  7:18.81  8:35.44  9:51.81     
          11:07.17  12:22.56  13:38.61  14:55.17     
          16:10.51  17:25.74         
Jakob Svensson  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    1:07.28  2:20.83  3:36.98  4:53.60  19:04.64   
          6:11.01  7:28.63  8:45.53  10:02.40     
          11:18.92  12:36.16  13:53.69  15:11.46     
          16:29.84  17:47.94         
Anton Eriksson  1992  Oskarshamns Simsällskap    1:09.54  2:25.34  3:41.89  4:59.58  19:28.85   
          6:18.41  7:37.46  8:54.22  10:14.02     
          11:33.35  12:53.27  14:13.92  15:33.67     
          16:52.04  18:11.60         
                     
 
Gren 2, 800m Frisim F Junior, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Maria Hedwall  1991  Karlstads Simsällskap    1:08.22  2:22.23  3:36.83  4:51.96  9:53.73   
          6:07.41  7:25.40  8:40.10       
Hanna Hagström  1991  Örebro Simallians    1:11.60  2:25.97  3:42.12  4:58.34  10:06.25   
          6:15.20  7:32.75  8:50.37       
Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:09.56  2:25.65  3:43.49  5:00.57  10:06.84   
          6:18.87  7:37.09  8:54.21       
Anna Wärn  1992  Karlskoga Simförening    1:10.92  2:27.27  3:45.07  5:02.87  10:11.87   
          6:21.00  7:38.81  8:56.51       
Pernilla Lundin  1991  Spårvägens Simförening    1:10.93  2:26.31  3:42.59  5:00.04  10:17.09   
          6:20.13  7:40.04  8:59.14       
Natalie Mirsch  1991  Simklubben 1970    1:11.19  2:27.81  3:46.51  5:05.56  10:21.67   
          6:25.18  7:44.58  9:04.16       
Lisa Wintzell  1992  Karlstads Simsällskap    1:12.08  2:30.21  3:50.44  5:10.99  10:32.81   
          6:32.54  7:53.54  9:14.36       
Ronja Bjurulf  1992  Karlstads Simsällskap    1:14.11  2:34.51  3:55.50  5:17.02  10:37.91   
          6:38.79  8:00.44  9:19.99       
Mathilda Johansson  1992  Karlskoga Simförening    1:12.95  2:34.28  3:56.26  5:18.81  10:48.63   
          6:41.60  8:04.59  9:27.76       
10  Lotten Gustafsson  1991  Upsala Simsällskap    1:20.13  2:46.80  4:14.36  5:41.64  11:21.31   
          7:08.70  8:34.72  10:00.43       
11  Natalie Ohtonen  1991  Västerviks Simsällskap    1:20.31  2:47.95  4:16.43  5:43.76  11:27.42   
          7:09.95  8:36.86  10:03.12       
12  Maria Åkesson  1992  Västerviks Simsällskap    1:21.49  2:52.26  4:24.99  5:57.94  12:11.11   
          7:31.57  9:04.75  10:38.40       
                     
 
Gren 3, 1500m Frisim P 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap    1:04.90  2:14.90  3:26.01  4:38.45  18:11.26   
          5:51.45  7:04.27  8:18.16  9:32.29     
          10:46.38  12:01.07  13:15.74  14:30.45     
          15:45.17  16:59.97         
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    1:08.36  2:21.58  3:36.17  4:51.35  18:19.41   
          6:07.08  7:22.15  8:38.05  9:52.99     
          11:07.85  12:20.56  13:33.64  14:46.58     
          15:59.72  17:12.06         
Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    1:06.85  2:19.73  3:33.70  4:47.29  18:19.85   
          6:02.09  7:16.00  8:29.81  9:43.30     
          10:57.87  12:12.73  13:27.32  14:40.80     
          15:55.26  17:08.88         
Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap    1:07.09  2:19.94  3:33.71  4:48.00  18:25.77   
          6:01.81  7:15.25  8:30.46  9:45.48     
          10:59.97  12:14.51  13:28.08  14:41.93     
          15:57.32  17:12.39         
Norbert Vajda  1993  Karlskoga Simförening    1:08.22  2:21.76  3:35.69  4:50.34  18:37.82   
          6:05.56  7:21.24  8:36.89  9:52.17     
          11:07.45  12:22.68  13:38.31  14:53.84     
          16:09.04  17:24.68         
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    1:10.54  2:25.91  3:42.39  5:00.69  18:51.84   
          6:18.12  7:33.34  8:49.46  10:04.76     
          11:21.07  12:37.84  13:53.11  15:09.73     
          16:26.25  17:41.77         
Anton Björck-Teuscher  1993  Grums Simsällskap    1:09.84  2:24.32  3:39.58  4:56.81  18:53.25   
          6:13.72  7:31.02  8:48.38  10:04.73     
          11:21.54  12:37.56  13:53.72  15:10.13     
          16:25.60  17:41.25         
Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    1:10.89  2:26.99  3:43.03  5:00.46  19:00.47   
          6:17.43  7:34.19  8:50.38  10:06.68     
          11:22.89  12:40.24  13:56.81  15:13.99     
          16:30.61  17:46.96         
Viktor Umenius-Wickberg  1993  Upsala Simsällskap    1:08.39  2:25.38  3:41.91  4:58.46  19:08.27   
          6:14.99  7:32.47  8:50.41  10:09.51     
          11:27.05  12:45.25  14:02.68  15:20.48     
          16:36.79  17:53.25         
10  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:11.52  2:27.71  3:44.23  5:01.50  19:10.45   
          6:18.82  7:36.56  8:54.01  10:12.34     
          11:29.63  12:46.66  14:04.31  15:21.82     
          16:38.88  17:55.10         
11  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    1:08.90  2:23.69  3:40.48  4:58.69  19:15.33   
          6:16.06  7:32.93  8:49.62  10:08.22     
          11:26.51  12:45.20  13:24.40  14:41.25     
          15:59.37  17:17.88         
12  Joakim Enell  1993  Nässjö SLS    1:12.36  2:30.93  3:50.19  5:10.64  19:39.93   
          6:29.15  7:50.18  9:09.75  10:29.73     
          11:48.56  13:08.04  14:26.64  15:46.32     
          17:04.81  18:23.97         
13  Christian Karlsson  1993  Södertälje Simsällskap    1:13.75  2:33.55  3:53.17  5:11.92  20:04.38   
          6:30.14  7:51.34  9:10.84  10:32.91     
          11:56.58  13:16.50  14:40.64  16:03.19     
          17:25.72  18:46.70         
14  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    1:14.53  2:34.22  3:54.12  5:15.61  20:15.36   
          6:36.36  7:57.96  9:20.27  10:42.28     
          12:04.67  13:26.99  14:50.22  16:13.27     
          17:35.92  18:58.32         
15  Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    1:16.00  2:39.05  4:03.11  5:26.97  20:54.11   
          6:52.33  8:16.60  9:42.72  11:08.90     
          12:33.50  13:59.23  15:25.48  16:51.06     
          18:14.23  19:35.12         
                     
 
Gren 4, 800m Frisim F 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Ellinor Nilsson  1994  Simklubben Triton    1:06.43  2:17.23  3:29.75  4:42.05  9:35.13   
          5:56.00  7:10.10  8:24.59       
Sotiria Vogli  1994  Västerås Simsällskap    1:09.08  2:22.36  3:34.91  4:48.05  9:39.03   
          6:01.11  7:13.86  8:27.24       
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    1:07.57  2:21.99  3:35.10  4:48.55  9:40.94   
          6:02.37  7:16.23  8:29.70       
Rebecka Hällblad  1993  Oskarshamns Simsällskap    1:06.87  2:18.90  3:31.97  4:45.97  9:46.37   
          6:00.72  7:16.11  8:31.77       
Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.62  2:22.58  3:36.82  4:51.70  9:47.23   
          6:06.17  7:20.63  8:34.97       
Malin Thunholm  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.78  2:23.50  3:39.16  4:54.73  9:57.30   
          6:10.64  7:26.49  8:43.34       
Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    1:08.94  2:24.80  3:41.28  4:57.49  9:58.82   
          6:13.22  7:29.60  8:45.66       
Lina Widarsson-Hane  1993  Västerås Simsällskap    1:06.21  2:18.37  3:32.28  4:47.78  9:59.14   
          6:04.26  7:22.19  8:40.93       
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.35  2:23.27  3:39.25  4:55.87  9:59.47   
          6:12.58  7:29.31  8:45.02       
10  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:06.99  2:21.45  3:39.27  4:56.56  10:03.40   
          6:14.30  7:32.40  8:48.75       
11  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:06.65  2:21.29  3:37.81  4:55.32  10:05.82   
          6:13.34  7:32.48  8:50.94       
12  Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap    1:09.30  2:25.89  3:44.32  5:02.76  10:15.48   
          6:21.24  7:40.54  8:58.79       
13  Matilda Bäckman  1993  Oskarshamns Simsällskap    1:08.57  2:23.65  3:40.59  4:59.30  10:16.25   
          6:19.39  7:38.03  8:58.11       
14  Lovisa Holmberg  1993  Västerås Simsällskap    1:11.92  2:30.78  3:51.33  5:11.36  10:30.75   
          6:31.44  7:51.40  9:11.66       
15  Olivia Lindqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    1:12.65  2:31.39  3:50.96  5:11.18  10:34.49   
          6:32.26  7:53.68  9:15.44       
16  Sofia Hedin  1994  Motala Simsällskap    1:11.57  2:31.25  3:51.97  5:13.90  10:39.98   
          6:35.12  7:57.14  9:19.24       
                     
 
Gren 5, 4x100m Frisim P Junior, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
SK Elfsborg Lag 1  Simklubben Elfsborg            3:49.20   
  Oskar Gustavsson  1990      27.22  57.80      57.80   
  Tamas Katzer  1992      25.86  55.78      1:53.58   
  Jacob Larsson  1992      27.40  57.43      2:51.01   
  Andreas Englund  1992      26.87  58.19      3:49.20   
                     
Mass Lag 1  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            3:50.52   
  Johannes Lampela  1992      26.99  56.39      56.39   
  Viktor Näsman  1992      27.25  58.89      1:55.28   
  Hugo Ingelhammar  1991      27.28  57.75      2:53.03   
  Patric Kartberg  1992      27.28  57.49      3:50.52   
                     
S 71 Lag 1  1991  S71            3:52.07   
  Andreas Myhrberg  1993      27.93  58.58      58.58   
  Kristofer Kärki  1991      27.93  58.54      1:57.12   
  Elias Persson  1994      27.38  57.65      2:54.77   
  Johannes Kärki  1993      26.95  57.30      3:52.07   
                     
Upsala Sim Herrar Lag 1  1988  Upsala Simsällskap            3:53.31   
  Björn Wallberg  1991      27.31  58.41      58.41   
  Mårten Ericsson  1991      27.80  57.76      1:56.17   
  Samuel Larsson  1992      27.17  58.32      2:54.49   
  Filip Rubertsson  1992      27.37  58.82      3:53.31   
                     
Södertälje SS P-Junior 1  1992  Södertälje Simsällskap            3:54.04   
  André Lopez  1991      28.31  1:00.27      1:00.27   
  Simon Nilsson  1991      27.18  57.44      1:57.71   
  Gustav Henriksson  1990      27.47  58.81      2:56.52   
  Philip Boström  1991      27.24  57.52      3:54.04   
                     
Skk Pojkar Juniorer Lag 1  Stockholms Kappsimningsklubb            3:55.41   
  Matti Melin  1991      27.00  57.95      57.95   
  Filip Björklund  1992      26.16  56.39      1:54.34   
  Oscar Lindström  1992      28.58  1:01.54      2:55.88   
  Patrik Lantto  1992      27.85  59.53      3:55.41   
                     
Ösa Lag 1 Po Jun  1990  Örebro Simallians            3:57.22   
  Jonatan Gamerov  1991      28.39  59.82      59.82   
  Anders Hagström  1988      27.30  57.12      1:56.94   
  Jonathan Kling  1993      26.73  57.56      2:54.50   
  Oskar Holmgren  1994      28.86  1:02.72      3:57.22   
                     
Strängnäs Simsällskap  1992  Strängnäs Simsällskap            4:05.45   
  Jesper Ny  1992      28.43  1:02.74      1:02.74   
  Victor Sallhed  1993      28.11  59.67      2:02.41   
  Christopher Olsson  1992      29.03  1:01.48      3:03.89   
  Marcus Landelius  1991      28.37  1:01.56      4:05.45   
                     
                     
 
Gren 6, 4x100m Frisim F Junior, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
SK Elfsborg Lag 1  Simklubben Elfsborg            4:16.60   
  Adéle Jänis  1989      30.51  1:05.89      1:05.89   
  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992      30.42  1:04.25      2:10.14   
  Jessica Kjellström  1989      29.62  1:02.87      3:13.01   
  Josefine Heintz  1994      29.37  1:03.59      4:16.60   
                     
Södertälje SS F-Junior 1  1992  Södertälje Simsällskap            4:17.31   
  Linn Vuorenmaa  1992      29.68  1:02.75      1:02.75   
  Rebecca Larsson  1992      29.66  1:03.62      2:06.37   
  Isabell Karlsson  1992      30.93  1:05.35      3:11.72   
  My Wigholm  1991      30.74  1:05.59      4:17.31   
                     
Ösa Lag 1 Fl Jun  1992  Örebro Simallians            4:17.97   
  Hanna Hagström  1991      31.09  1:05.03      1:05.03   
  Jessica Mauritzson  1989      30.16  1:04.82      2:09.85   
  Beatrice Fors  1991      29.65  1:01.99      3:11.84   
  Madeleine Eriksson  1989      30.57  1:06.13      4:17.97   
                     
Spårvägen 1  1990  Spårvägens Simförening            4:19.28   
  Linda Edin  1990      30.58  1:06.15      1:06.15   
  Magdalena Hallberg  1991      30.46  1:05.17      2:11.32   
  Jenny Melinder  1990      29.93  1:03.67      3:14.99   
  Emma Wahlström  1994      30.11  1:04.29      4:19.28   
                     
SK Elfsborg Lag 2  Simklubben Elfsborg            4:22.52   
  Sandra Offesson  1990      31.08  1:05.16      1:05.16   
  Louise Nyhlén  1993      30.16  1:05.57      2:10.73   
  Daniella Rosengren  1992      30.67  1:05.96      3:16.69   
  Lisa Rythén-Larsson  1989      30.69  1:05.83      4:22.52   
                     
Södertälje SS F-Junior 2  1992  Södertälje Simsällskap            DSQ   
  Moa Dencker  1992      32.34  1:08.23      1:08.23   
  Louise Ahlenius  1992              2:19.11   
                     
                     
 
Gren 7, 50m Fjärilsim F Junior, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Agnes Brandemark  1992  Västerås Simsällskap            30.58   
Josefine Lindgren  1991  Södertälje Simsällskap            30.71   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS            30.71   
Amanda Jönsson  1992  Linköpings Allmänna SS            30.81   
Jessica Kjellström  1989  Simklubben Elfsborg            30.92   
Fredrica Larsson  1991  Köpings Simsällskap            30.99   
Linda Persson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.60   
Julia Andersson  1992  S71            31.65   
Emma Gunnarsson  1990  Köpings Simsällskap            31.67   
10  Lisa Rythén-Larsson  1989  Simklubben Elfsborg            31.69   
10  Beatrice Fors  1991  Örebro Simallians            31.69   
12  Madeleine Eriksson  1989  Örebro Simallians            31.93   
13  Magdalena Hallberg  1991  Spårvägens Simförening            32.39   
13  Linda Edin  1990  Spårvägens Simförening            32.39   
15  Linn Vuorenmaa  1992  Södertälje Simsällskap            32.43   
16  Linn Allert  1992  Billingens Simklubb            32.55   
17  Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            32.65   
18  Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.85   
19  Natalie Mirsch  1991  Simklubben 1970            32.95   
20  Emma Nilsson  1991  Simklubben Nautilus            33.01   
21  Jessica Mauritzson  1989  Örebro Simallians            33.09   
22  Johanna Norström  1990  Köpings Simsällskap            33.14   
23  Carmen Pocrnja  1992  Sala Simsällskap            33.24   
24  Emily Lindmark  1991  Alingsås SLS            33.62   
25  Josefin Eriksson  1992  Linköpings Allmänna SS            33.77   
26  Marielle Aurén  1991  Alingsås SLS            33.97   
27  Ingrid Rogne  1990  Säffle Simsällskap            34.13   
28  Rebecca Skrba  1992  Simklubben Nautilus            34.34   
29  Rebecca Larsson  1992  Södertälje Simsällskap            34.47   
30  Jenny Melinder  1990  Spårvägens Simförening            34.58   
31  Amelia Andersson  1990  Örebro Simallians            34.61   
32  My Wigholm  1991  Södertälje Simsällskap            34.84   
33  Johanna Johansson  1991  Linköpings Allmänna SS            34.85   
33  Louise Kihlman  1989  Västerviks Simsällskap            34.85   
35  Isabell Karlsson  1992  Södertälje Simsällskap            35.23   
                     
 
Gren 8, 50m Fjärilsim P Junior, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Niklas Löfgren  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.52   
Axel Aversund  1991  Alingsås SLS            26.76   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.64   
Emil Lindborg  1991  Motala Simsällskap            27.68   
Anders Hagström  1988  Örebro Simallians            27.82   
Martin Ripendal  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.85   
Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg            28.09   
Filip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            28.57   
Fredrik Hallberg  1992  Västerås Simsällskap            28.63   
10  Markus Petersson  1990  Oskarshamns Simsällskap            28.95   
11  Matti Melin  1991  Stockholms Kappsimningsklubb            29.07   
12  Gustav Jerlvall-Jeppsson  1992  Linköpings Allmänna SS            29.10   
13  Jonas Hellström  1990  Spårvägens Simförening            29.17   
14  Dennis Protic  1992  S71            29.18   
15  Filip Rubertsson  1992  Upsala Simsällskap            29.22   
16  Gustav Henriksson  1990  Södertälje Simsällskap            29.31   
17  Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg            29.34   
18  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS            29.37   
19  Daniel Pettersson  1991  Linköpings Allmänna SS            29.45   
20  Oskar Sjöberg  1991  Motala Simsällskap            29.53   
21  Philip Rasko  1992  Karlskoga Simförening            29.57   
22  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.65   
23  Kristofer Kärki  1991  S71            29.67   
23  André Lopez  1991  Södertälje Simsällskap            29.67   
25  Karl Bertilsson  1992  Simklubben 1970            29.83   
26  André Oksman  1991  IF Åland            29.85   
27  Christopher Olsson  1992  Strängnäs Simsällskap            29.90   
28  Jesper Ny  1992  Strängnäs Simsällskap            30.10   
29  Adam Olsson  1990  Linköpings Allmänna SS            30.14   
30  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.27   
31  Demir Numanspahic  1992  S71            30.42   
32  Niklas Nieminen  1991  Motala Simsällskap            30.95   
33  Oscar Lindström  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            31.08   
34  Anton Eriksson  1992  Oskarshamns Simsällskap            32.14   
Christian Isaksson  1990  Karlskoga Simförening            DSQ   
Mikael Larsson  1990  Västerås Simsällskap            DSQ   
Johan Rebner  1992  Karlstads Simsällskap            DSQ   
Jonatan Gamerov  1991  Örebro Simallians            DSQ   
Samuel Larsson  1992  Upsala Simsällskap            DSQ   
Mårten Ericsson  1991  Upsala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 50m Fjärilsim F 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap            29.77   
Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg            31.50   
Veronika Fredholm  1993  Västerås Simsällskap            31.77   
Josefin Nilsson  1993  Simklubben Triton            31.81   
Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg            31.94   
Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap            31.95   
Elin Thelin  1993  Västerås Simsällskap            32.03   
Matilda Bäckman  1993  Oskarshamns Simsällskap            32.07   
Sotiria Vogli  1994  Västerås Simsällskap            32.07   
10  Olivia Leung  1993  Karlskoga Simförening            32.22   
11  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.23   
12  Amanda Rydh Lostorp  1993  Västerås Simsällskap            32.32   
13  Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap            32.43   
14  Jennifer Schwartz  1994  Strängnäs Simsällskap            32.45   
15  Isabel Mattsson-Coll  1993  Södertälje Simsällskap            32.55   
16  Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.64   
17  Erika Eriksson  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            32.75   
18  Isabella Holmberg  1993  Trollhättans Simsällskap            32.80   
19  Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap            32.81   
20  Paulina Johansson  1993  Motala Simsällskap            32.85   
21  Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.86   
22  Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS            32.88   
23  Frida Jerrå  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            32.93   
24  Felicia Fredriksson  1993  Örebro Simallians            33.20   
25  Moa Strannerud  1993  Södertälje Simsällskap            33.27   
26  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap            33.29   
27  Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap            33.30   
28  Sophie Almqvist-Andersson  1993  Fagersta Simklubb            33.46   
29  Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap            33.55   
30  Caroline Johansson  1993  Linköpings Allmänna SS            33.59   
31  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.72   
32  Corina Sava  1993  Jönköpings Simsällskap            33.76   
33  Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap            33.81   
34  Malin Malcolm  1993  Trollhättans Simsällskap            33.89   
35  Lina Widarsson-Hane  1993  Västerås Simsällskap            33.94   
36  Josefine Lindh  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.00   
36  Rebecka Hällblad  1993  Oskarshamns Simsällskap            34.00   
38  Jessica Grund  1993  Västerås Simsällskap            34.07   
39  Szidonia Tökés  1993  Simklubben Triton            34.15   
40  Patricia Demir  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.37   
                     
 
Gren 10, 50m Fjärilsim P 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Joakim Hvalgren  1993  Harnäs Skutskär Simsällskap            28.18   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians            28.22   
Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap            28.23   
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS            28.25   
Johannes Kärki  1993  S71            28.42   
Elias Persson  1994  S71            28.72   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap            29.07   
Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.09   
Gustav Carlsson  1993  IF Åland            29.15   
10  Victor Sallhed  1993  Strängnäs Simsällskap            29.40   
11  Erik Schönning  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            29.41   
12  Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg            29.45   
13  Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.46   
14  Fredrik Chail  1993  Karlstads Simsällskap            29.56   
15  Emil Lövgren  1994  Västerås Simsällskap            29.81   
16  Andreas Myhrberg  1993  S71            30.42   
17  Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970            30.52   
18  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap            30.66   
19  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.74   
20  Erik Wennerstrand  1993  Sala Simsällskap            30.83   
21  Viktor Umenius-Wickberg  1993  Upsala Simsällskap            31.01   
22  Christoffer Malmqvist  1993  Örebro Simallians            31.14   
23  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.16   
24  Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton            31.44   
25  Felix Svensson  1994  Linköpings Allmänna SS            31.52   
26  Henrik Ocklind  1993  Upsala Simsällskap            31.64   
27  Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap            31.67   
28  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS            32.30   
29  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap            32.44   
30  Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap            32.57   
31  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS            32.60   
32  Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS            32.85   
33  Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap            32.96   
34  Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS            34.03   
35  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS            34.49   
Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
Ludwig Lord-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap            DSQ   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg            DSQ   
Oliver Adriansson  1993  Simklubben Elfsborg            DSQ   
                     
 
Gren 11, 400m Frisim F Junior, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Agnes Brandemark  1992  Västerås Simsällskap    1:12.81  2:25.61  3:38.61    4:49.85   
Maria Hedwall  1991  Karlstads Simsällskap    1:10.01  2:24.40  3:38.53    4:49.92   
Daniella Rosengren  1992  Simklubben Elfsborg    1:07.90  2:21.96  3:38.31    4:53.59   
Pernilla Lundin  1991  Spårvägens Simförening    1:11.10  2:25.43  3:41.25    4:54.58   
Hanna Hagström  1991  Örebro Simallians    1:10.82  2:25.68  3:40.88    4:54.73   
Linn Allert  1992  Billingens Simklubb    1:10.11  2:26.39  3:43.08    4:56.09   
Anna Wärn  1992  Karlskoga Simförening    1:11.12  2:26.86  3:43.73    4:58.69   
Natalie Mirsch  1991  Simklubben 1970    1:11.87  2:27.20  3:44.55    5:02.04   
Lisa Wintzell  1992  Karlstads Simsällskap    1:12.08  2:30.61  3:50.32    5:08.45   
10  Josefin Eriksson  1992  Linköpings Allmänna SS    1:12.07  2:30.26  3:49.03    5:08.63   
11  Sandra Jonsson  1991  Nässjö SLS    1:12.63  2:32.50  3:53.36    5:12.34   
12  Jennie Norblad  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:13.38  2:32.77  3:53.31    5:14.01   
13  Carmen Pocrnja  1992  Sala Simsällskap    1:11.73  2:32.57  3:55.02    5:16.46   
14  Mathilda Johansson  1992  Karlskoga Simförening    1:13.11  2:35.48  3:57.33    5:19.21   
15  Sofie Griph  1991  Linköpings Allmänna SS    1:10.96  2:34.22  3:57.37    5:20.20   
16  Lotten Gustafsson  1991  Upsala Simsällskap    1:16.86  2:42.51  4:08.43    5:32.20   
17  Maria Åkesson  1992  Västerviks Simsällskap    1:19.89  2:49.79  4:19.80    5:50.48   
Louise Axdorff  1992  Örebro Simallians              dns- tlb 
                     
 
Gren 12, 400m Frisim P Junior, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Joel Vikner  1991  Västerås Simsällskap    1:01.03  2:05.84  3:10.26    4:15.81   
Axel Aversund  1991  Alingsås SLS    1:02.50  2:10.19  3:15.78    4:20.52   
Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:00.70  2:06.14  3:14.03    4:21.72   
Mikael Larsson  1990  Västerås Simsällskap    1:01.29  2:08.90  3:16.48    4:23.37   
Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    1:02.48  2:11.95  3:21.94    4:30.36   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.65  2:15.02  3:26.23    4:36.79   
Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:03.60  2:13.96  3:26.21    4:37.90   
Karl Bertilsson  1992  Simklubben 1970    1:05.63  2:17.36  3:28.86    4:37.95   
Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.47  2:14.37  3:26.94    4:40.29   
10  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.69  2:17.33  3:32.66    4:46.27   
11  Markus Petersson  1990  Oskarshamns Simsällskap    1:05.67  2:18.97  3:33.49    4:46.46   
12  Johan Ingmarsson  1991  Karlstads Simsällskap    1:06.56  2:21.12  3:35.50    4:49.20   
13  Jakob Svensson  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    1:05.68  2:18.74  3:35.12    4:50.57   
14  Erik Ekdahl  1991  Alingsås SLS    1:05.77  2:18.53  3:34.16    4:52.24   
15  Anton Eriksson  1992  Oskarshamns Simsällskap    1:07.69  2:21.73  3:38.06    4:52.43   
16  Christian Isaksson  1990  Karlskoga Simförening    1:10.86  2:26.18  3:41.64    4:55.83   
17  Johan Gadde  1991  Karlskoga Simförening    1:10.36  2:27.04  3:44.19    4:55.91   
                     
 
Gren 13, 200m Medley F 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    31.77  1:10.68  1:53.48    2:26.48   
Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.11  1:12.95  1:56.77    2:31.37   
Elin Thelin  1993  Västerås Simsällskap    33.69  1:13.43  1:57.74    2:32.18   
Sotiria Vogli  1994  Västerås Simsällskap    33.69  1:13.92  1:59.29    2:33.63   
Lina Widarsson-Hane  1993  Västerås Simsällskap    34.12  1:13.16  1:59.15    2:34.16   
Matilda Bäckman  1993  Oskarshamns Simsällskap    32.82  1:12.85  1:58.78    2:34.32   
Veronika Fredholm  1993  Västerås Simsällskap    34.63  1:14.79  2:00.45    2:34.42   
Amanda Rydh Lostorp  1993  Västerås Simsällskap    33.94  1:12.71  2:00.68    2:34.90   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.83  1:14.16  1:59.39    2:34.99   
10  Julia Nilsson  1994  Säffle Simsällskap    33.16  1:13.42  1:59.95    2:35.14   
11  Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap    32.12  1:13.22  2:01.35    2:36.12   
12  Anna Hagve Jansson  1994  Linköpings Allmänna SS    33.38  1:13.79  2:01.09    2:36.51   
13  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.83  1:15.22  1:58.11    2:36.61   
14  Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap    34.90  1:15.55  2:01.59    2:37.94   
15  Ellinor Nilsson  1994  Simklubben Triton    35.45  1:16.70  2:03.58    2:38.03   
16  Linn Johansson  1994  Simklubben Nautilus    33.83  1:14.25  2:01.13    2:38.46   
17  Ebba Lind  1993  Upsala Simsällskap    34.50  1:16.94  2:02.33    2:39.41   
18  Sophie Almqvist-Andersson  1993  Fagersta Simklubb    35.87  1:17.61  2:05.06    2:40.25   
19  Paulina Johansson  1993  Motala Simsällskap    34.06  1:17.17  2:01.86    2:40.31   
20  Emma Wahlström  1994  Spårvägens Simförening    33.80  1:12.70  2:02.51    2:40.44   
21  Olivia Leung  1993  Karlskoga Simförening    34.73  1:16.83  2:03.80    2:41.21   
22  Jessica Grund  1993  Västerås Simsällskap    36.09  1:18.76  2:05.41    2:42.80   
23  Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    36.27  1:19.50  2:08.09    2:45.17   
24  Rebecka Hällblad  1993  Oskarshamns Simsällskap    36.39  1:18.87  2:08.11    2:45.22   
                     
 
Gren 14, 200m Medley P 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    29.05  1:05.35  1:46.77    2:17.43   
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS    29.89  1:05.93  1:48.42    2:22.10   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    30.29  1:07.77  1:50.37    2:23.72   
Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.48  1:07.43  1:52.95    2:25.76   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    29.81  1:07.68  1:53.02    2:26.05   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    30.14  1:06.68  1:52.39    2:26.21   
Emil Lövgren  1994  Västerås Simsällskap    31.93  1:10.49  1:53.58    2:27.38   
Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.35  1:10.02  1:53.26    2:28.32   
Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    32.49  1:11.29  1:54.79    2:29.98   
10  Marcus Aurén  1994  Västerås Simsällskap    31.92  1:10.95  1:55.64    2:30.15   
11  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.39  1:10.91  1:57.77    2:30.97   
12  Andreas Myhrberg  1993  S71    33.01  1:12.23  1:57.63    2:31.34   
13  Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap    31.59  1:11.07  1:57.66    2:32.19   
14  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    33.12  1:14.91  1:57.63    2:32.47   
15  Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    32.93  1:12.59  1:57.42    2:33.35   
16  Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    31.16  1:10.71  1:59.79    2:34.73   
17  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    32.45  1:15.21  2:00.46    2:34.92   
18  Christian Karlsson  1993  Södertälje Simsällskap    34.41  1:14.02  2:00.26    2:34.94   
19  Viktor Umenius-Wickberg  1993  Upsala Simsällskap    32.49  1:13.72  2:01.05    2:34.95   
20  Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970    31.47  1:13.68  1:58.73    2:35.09   
21  Henrik Ocklind  1993  Upsala Simsällskap    34.09  1:12.14  2:00.31    2:35.90   
22  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    34.13  1:14.55  1:59.68    2:36.35   
23  Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap    33.00  1:12.95  1:59.47    2:37.37   
24  Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap    35.77  1:16.90  2:03.83    2:39.76   
                     
 
Gren 15, 100m Ryggsim F Junior, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Beatrice Fors  1991  Örebro Simallians    33.15        1:08.08   
Sara Hagve Jansson  1990  Linköpings Allmänna SS    34.81        1:11.12   
Malin Landin  1992  Jönköpings Simsällskap    35.02        1:11.69   
Linn Allert  1992  Billingens Simklubb    35.15        1:11.84   
Daniella Rosengren  1992  Simklubben Elfsborg    34.99        1:12.07   
Sandra Offesson  1990  Simklubben Elfsborg    35.64        1:12.21   
Caroline Johansson  1992  Skövde Simsällskap    35.76        1:12.85   
Linn Vuorenmaa  1992  Södertälje Simsällskap    35.19        1:13.34   
My Wigholm  1991  Södertälje Simsällskap    35.33        1:14.03   
10  Lisa Rythén-Larsson  1989  Simklubben Elfsborg    36.07        1:14.65   
11  Johanna Norström  1990  Köpings Simsällskap    36.29        1:15.42   
12  Emily Lindmark  1991  Alingsås SLS    36.60        1:15.66   
13  Jessica Mauritzson  1989  Örebro Simallians    35.40        1:15.75   
14  Magdalena Hallberg  1991  Spårvägens Simförening    35.75        1:15.92   
15  Marielle Aurén  1991  Alingsås SLS    37.19        1:16.49   
16  Isabell Karlsson  1992  Södertälje Simsällskap    37.15        1:17.13   
17  Fredrika Wiman  1992  Västerås Simsällskap    36.51        1:18.15   
18  Carmen Pocrnja  1992  Sala Simsällskap    37.89        1:18.31   
19  Amanda Jönsson  1992  Linköpings Allmänna SS    37.66        1:18.49   
20  Josefine Lindgren  1991  Södertälje Simsällskap    37.46        1:19.45   
21  Louise Ahlenius  1992  Södertälje Simsällskap    38.35        1:19.89   
22  Emelie Holm  1991  Karlstads Simsällskap    38.90        1:20.19   
23  Amelia Andersson  1990  Örebro Simallians    40.12        1:21.64   
24  Josefin Eriksson  1992  Linköpings Allmänna SS    40.45        1:23.33   
25  Mikaela Olofsson  1992  Västerås Simsällskap    40.73        1:24.33   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Ryggsim P Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.97        1:02.37   
Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.66        1:03.23   
Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    30.75        1:03.25   
Simon Nilsson  1991  Södertälje Simsällskap    31.51        1:04.40   
Gustav Henriksson  1990  Södertälje Simsällskap    31.32        1:04.61   
Fredrik Hallberg  1992  Västerås Simsällskap    31.39        1:04.75   
Mårten Ericsson  1991  Upsala Simsällskap    31.32        1:05.15   
Mikael Larsson  1990  Västerås Simsällskap    31.86        1:05.34   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.90        1:05.39   
10  Emil Lindborg  1991  Motala Simsällskap    32.03        1:06.02   
11  Matti Melin  1991  Stockholms Kappsimningsklubb    31.88        1:06.40   
12  Oskar Gustavsson  1990  Simklubben Elfsborg    32.12        1:07.27   
13  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.46        1:07.64   
14  Gustav Jerlvall-Jeppsson  1992  Linköpings Allmänna SS    33.47        1:08.34   
15  Demir Numanspahic  1992  S71    32.16        1:08.46   
16  Björn Wallberg  1991  Upsala Simsällskap    32.57        1:08.62   
17  Patrik Lantto  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    32.84        1:08.73   
18  Kristofer Kärki  1991  S71    33.73        1:09.24   
19  Samuel Larsson  1992  Upsala Simsällskap    33.93        1:09.71   
20  Philip Rasko  1992  Karlskoga Simförening    34.02        1:10.12   
21  Karl Bertilsson  1992  Simklubben 1970    33.77        1:10.66   
22  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    34.61        1:10.96   
23  Dennis Protic  1992  S71    33.40        1:10.97   
24  Johan Gadde  1991  Karlskoga Simförening    35.10        1:12.04   
Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap            DNS   
Jonas Sandell von Boisman  1992  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Daniel Pettersson  1991  Linköpings Allmänna SS            DNF   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim F 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linnea Kling  1993  Simklubben Nautilus    36.61  1:18.32  2:01.77    2:44.21   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.61  1:18.99  2:02.56    2:45.70   
Amalia Lind  1994  Upsala Simsällskap    38.39  1:20.90  2:03.98    2:47.39   
Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap    36.86  1:19.22  2:03.09    2:47.74   
Elin Thelin  1993  Västerås Simsällskap    37.23  1:19.56  2:03.77    2:48.68   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    38.78  1:22.57  2:06.51    2:50.02   
Emelie Andersson-Blixt  1993  Simklubben Triton    38.60  1:22.09  2:07.07    2:52.17   
Frida Nelson  1993  Oskarshamns Simsällskap    38.73  1:22.55  2:07.32    2:52.66   
Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg    39.24  1:23.97  2:09.18    2:52.66   
10  Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    38.62  1:22.58  2:07.51    2:53.05   
11  Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap    39.95  1:24.40  2:09.62    2:54.41   
12  Felicia Lidström  1994  Upsala Simsällskap    38.94  1:23.18  2:08.43    2:54.71   
13  Ebba Lind  1993  Upsala Simsällskap    40.74  1:25.61  2:11.40    2:57.26   
14  Pauline Lindgren  1993  Södertälje Simsällskap    38.64  1:23.98  2:10.76    2:58.14   
15  Rebecka Ek  1994  Karlskoga Simförening    40.90  1:27.03  2:13.34    2:58.38   
16  Patricia Demir  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.17  1:27.26  2:13.83    2:59.98   
17  Josefin Agnekrans  1994  Södertälje Simsällskap    40.88  1:27.77  2:15.18    3:01.12   
18  Michaela Svanelind  1993  Säffle Simsällskap    40.75  1:27.78  2:14.74    3:01.72   
19  Sanna Sköld  1993  Grums Simsällskap    39.71  1:25.73  2:14.33    3:01.85   
20  Ebba Lindh  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.83  1:27.85  2:16.25    3:02.22   
21  Ellinor Nilsson  1994  Simklubben Triton    41.04  1:27.99  2:15.93    3:02.67   
22  Isabella Holmberg  1993  Trollhättans Simsällskap    42.37  1:29.49  2:18.45    3:07.12   
23  Hannah Ullhamre  1994  Linköpings Allmänna SS    43.01  1:31.92  2:21.84    3:11.44   
Malin Malcolm  1993  Trollhättans Simsällskap              dns-tlb 
                     
 
Gren 18, 200m Bröstsim P 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johannes Kärki  1993  S71    35.01  1:15.81  1:57.68    2:36.44   
Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    35.56  1:15.34  1:55.58    2:36.58   
Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    35.98  1:16.62  1:57.63    2:38.07   
Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    35.35  1:15.98  1:59.13    2:43.21   
Emil Lövgren  1994  Västerås Simsällskap    36.71  1:19.13  2:02.99    2:44.53   
Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg    37.07  1:18.89  2:02.97    2:46.92   
Jonathan Bjelkmark  1994  Södertälje Simsällskap    36.22  1:18.11  2:02.71    2:46.95   
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    36.66  1:19.41  2:03.85    2:47.08   
Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    37.61  1:20.05  2:03.58    2:47.15   
10  Robin van Mulders  1993  Simklubben 1970    37.60  1:21.01  2:05.43    2:49.30   
11  Anton Björck-Teuscher  1993  Grums Simsällskap    38.99  1:22.35  2:06.82    2:50.84   
12  Philip Wallman  1993  Oskarshamns Simsällskap    36.99  1:21.42  2:07.55    2:51.50   
13  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    38.52  1:22.29  2:07.72    2:52.39   
14  Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    37.54  1:21.62  2:07.16    2:52.88   
15  Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    37.97  1:24.06  2:10.16    2:55.78   
16  Christoffer Malmqvist  1993  Örebro Simallians    38.58  1:24.23  2:09.83    2:56.36   
17  Axel Forsberg  1993  Upsala Simsällskap    39.79  1:25.63  2:11.98    2:57.56   
18  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    40.48  1:26.07  2:13.51    3:00.63   
19  Carl Winlöf  1994  Upsala Simsällskap    39.77  1:25.37  2:13.24    3:01.54   
20  Alexander Berggren  1994  Alingsås SLS    40.38  1:26.66  2:15.14    3:01.71   
21  Marcus Aurén  1994  Västerås Simsällskap    41.11  1:27.57  2:15.75    3:03.96   
22  Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap    41.04  1:28.60  2:17.89    3:06.18   
Viktor Sandberg  1994  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 19, 100m Frisim F Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    29.29        1:00.61   
Agnes Brandemark  1992  Västerås Simsällskap    29.63        1:01.17   
Caroline Johansson  1992  Skövde Simsällskap    30.04        1:01.80   
Beatrice Fors  1991  Örebro Simallians    30.91        1:03.51   
Emma Gunnarsson  1990  Köpings Simsällskap    30.81        1:03.60   
Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.43        1:03.87   
Linn Allert  1992  Billingens Simklubb    30.97        1:04.13   
Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    30.62        1:04.17   
Mathilda Engfors-Nyqvist  1992  Simklubben Elfsborg    30.88        1:04.32   
10  Linn Vuorenmaa  1992  Södertälje Simsällskap    30.46        1:04.43   
11  Malin Landin  1992  Jönköpings Simsällskap    31.39        1:04.54   
12  Jenny Melinder  1990  Spårvägens Simförening    30.86        1:05.02   
13  Hanna Hagström  1991  Örebro Simallians    31.59        1:05.17   
14  Jessica Mauritzson  1989  Örebro Simallians    30.75        1:05.43   
15  Amanda Jönsson  1992  Linköpings Allmänna SS    31.01        1:05.48   
16  Emma Nilsson  1991  Simklubben Nautilus    31.33        1:05.72   
17  Linda Edin  1990  Spårvägens Simförening    31.14        1:05.96   
18  Magdalena Hallberg  1991  Spårvägens Simförening    31.43        1:06.15   
19  Carmen Pocrnja  1992  Sala Simsällskap    31.14        1:06.58   
20  Johanna Wetterborg  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    31.04        1:06.78   
21  Maria Hedwall  1991  Karlstads Simsällskap    32.19        1:07.16   
22  Louise Axdorff  1992  Örebro Simallians    31.94        1:07.68   
23  Fredrica Larsson  1991  Köpings Simsällskap    32.50        1:08.66   
                     
 
Gren 20, 100m Frisim P Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joel Vikner  1991  Västerås Simsällskap    25.62        53.70   
Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.35        55.35   
Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.63        55.68   
Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg    26.49        55.89   
Kim Torberntsson  1991  Linköpings Allmänna SS    26.88        56.71   
Anders Hagström  1988  Örebro Simallians    27.89        57.12   
Filip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    26.82        57.28   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.65        57.47   
Niklas Nieminen  1991  Motala Simsällskap    27.36        57.87   
10  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.61        57.89   
11  Kristofer Kärki  1991  S71    27.65        57.95   
12  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS    27.77        58.10   
13  Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.75        58.11   
14  Gustav Henriksson  1990  Södertälje Simsällskap    27.97        58.12   
15  Mikael Larsson  1990  Västerås Simsällskap    27.16        58.16   
16  Simon Sköld  1990  Grums Simsällskap    27.68        58.22   
17  Philip Boström  1991  Södertälje Simsällskap    27.61        58.45   
18  Björn Wallberg  1991  Upsala Simsällskap    27.92        58.54   
19  Matti Melin  1991  Stockholms Kappsimningsklubb    27.79        58.57   
20  Oskar Sjöberg  1991  Motala Simsällskap    27.89        58.73   
21  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.81        59.01   
22  Simon Nilsson  1991  Södertälje Simsällskap    28.13        59.17   
23  Erik Ekdahl  1991  Alingsås SLS    28.79        59.64   
24  Karl Bertilsson  1992  Simklubben 1970    28.67        59.94   
25  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    28.32        1:00.06   
26  Adam Olsson  1990  Linköpings Allmänna SS    28.78        1:00.14   
27  Jonatan Gamerov  1991  Örebro Simallians    28.45        1:00.28   
28  Christopher Olsson  1992  Strängnäs Simsällskap    28.43        1:00.90   
29  Daniel Pettersson  1991  Linköpings Allmänna SS    29.01        1:01.32   
30  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.09        1:01.37   
31  Samuel Larsson  1992  Upsala Simsällskap    29.67        1:03.27   
32  Dennis Protic  1992  S71    30.40        1:05.06   
                     
 
Gren 21, 200m Fjärilsim F 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    34.03  1:12.69  1:52.14    2:31.28   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.91  1:10.55  1:51.22    2:32.39   
Sotiria Vogli  1994  Västerås Simsällskap    34.09  1:12.46  1:54.40    2:38.11   
Paulina Johansson  1993  Motala Simsällskap    33.59  1:14.31  1:57.04    2:39.94   
Matilda Bäckman  1993  Oskarshamns Simsällskap    33.92  1:13.57  1:57.26    2:42.76   
Josefin Nilsson  1993  Simklubben Triton    33.87  1:14.76  1:59.13    2:44.04   
Olivia Määttä  1993  Södertälje Simsällskap    35.89  1:18.70  2:03.68    2:47.45   
Maria Langborger  1993  Oskarshamns Simsällskap    36.56  1:19.60  2:04.32    2:50.25   
Corina Sava  1993  Jönköpings Simsällskap    36.57  1:20.00  2:05.61    2:50.47   
10  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap    39.10  1:25.13  2:12.30    2:58.44   
11  Frida Jerrå  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    36.54  1:20.50  2:09.26    2:59.33   
12  Isabella Holmberg  1993  Trollhättans Simsällskap    36.14  1:22.44  2:12.30    3:00.45   
13  Lizette Berggården  1993  Linköpings Allmänna SS    36.31  1:23.75  2:15.12    3:06.17   
14  Linnéa Rohlin  1993  Södertälje Simsällskap    38.52  1:24.86  2:16.44    3:08.91   
15  Elin Lindwall  1993  Simklubben 1970    40.70  1:30.04  2:21.66    3:09.61   
16  Hannah Ullhamre  1994  Linköpings Allmänna SS    39.97  1:28.89  2:22.46    3:12.80   
17  Sandra Andersson  1993  Södertälje Simsällskap    44.95  1:39.71  2:35.60    3:31.98   
Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 22, 100m Medley P 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joakim Hvalgren  1993  Harnäs Skutskär Simsällskap    29.44        1:03.07   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    29.21        1:03.24   
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS    29.60        1:04.90   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    30.14        1:06.87   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    32.04        1:07.04   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    31.54        1:07.53   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    30.58        1:07.61   
Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.75        1:07.65   
Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.58        1:07.82   
10  Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap    31.13        1:08.32   
11  Gustav Carlsson  1993  IF Åland    32.64        1:09.40   
12  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    34.00        1:09.55   
13  Viktor Umenius-Wickberg  1993  Upsala Simsällskap    32.14        1:10.33   
14  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    33.44        1:10.54   
15  Andreas Myhrberg  1993  S71    33.10        1:10.81   
16  Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap    33.48        1:10.92   
17  Ludwig Lord-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    32.37        1:11.16   
18  Fredrik Chail  1993  Karlstads Simsällskap    31.89        1:11.27   
19  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.03        1:11.41   
20  Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970    33.33        1:11.46   
21  Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    34.28        1:11.59   
22  Victor Sallhed  1993  Strängnäs Simsällskap    32.60        1:12.02   
23  Henrik Ocklind  1993  Upsala Simsällskap    32.79        1:12.19   
24  Erik Wennerstrand  1993  Sala Simsällskap    32.95        1:12.35   
25  Anton Persson  1993  Linköpings Allmänna SS    33.38        1:12.98   
26  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    34.35        1:13.98   
27  Axel Forsberg  1993  Upsala Simsällskap    34.78        1:14.40   
28  Robin van Mulders  1993  Simklubben 1970    35.01        1:14.41   
29  Joakim Enell  1993  Nässjö SLS    36.71        1:15.46   
30  Viktor Doder  1994  Sala Simsällskap    32.77        1:15.72   
31  Felix Svensson  1994  Linköpings Allmänna SS    35.36        1:15.85   
32  Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    36.22        1:18.19   
                     
 
Gren 23, 4x50m Medley F Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
SK Elfsborg Lag 1  Simklubben Elfsborg            2:08.05   
  Louise Nyhlén  1993      32.39        32.39   
  Adéle Jänis  1989      36.18        1:08.57   
  Jessica Kjellström  1989      30.76        1:39.33   
  Josefine Heintz  1994      28.72        2:08.05   
                     
Ösa Lag 1 Fl Jun  1992  Örebro Simallians            2:09.49   
  Beatrice Fors  1991      32.44        32.44   
  Hanna Hagström  1991      36.61        1:09.05   
  Madeleine Eriksson  1989      30.87        1:39.92   
  Jessica Mauritzson  1989      29.57        2:09.49   
                     
Alingsås SLS Lag 1  Alingsås SLS            2:11.14   
  Sofia Andersson  1992      32.01        32.01   
  Emily Lindmark  1991      36.68        1:08.69   
  Marielle Aurén  1991      33.71        1:42.40   
  Mikaela Dahl  1994      28.74        2:11.14   
                     
Spårvägen 1  1990  Spårvägens Simförening            2:12.30   
  Emma Wahlström  1994      33.60        33.60   
  Jenny Melinder  1990      37.41        1:11.01   
  Linda Edin  1990      31.92        1:42.93   
  Magdalena Hallberg  1991      29.37        2:12.30   
                     
SK Nautilus  1992  Simklubben Nautilus            2:12.67   
  Linnea Kling  1993      34.77        34.77   
  Rebecca Skrba  1992      36.26        1:11.03   
  Emma Nilsson  1991      32.59        1:43.62   
  Linn Johansson  1994      29.05        2:12.67   
                     
SK Elfsborg Lag 2  Simklubben Elfsborg            2:13.64   
  Sandra Offesson  1990      34.42        34.42   
  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992      37.24        1:11.66   
  Lisa Rythén-Larsson  1989      31.83        1:43.49   
  Daniella Rosengren  1992      30.15        2:13.64   
                     
Lass  1988  Linköpings Allmänna SS            2:13.72   
  Sara Hagve Jansson  1990      33.59        33.59   
  Sofie Griph  1991      38.21        1:11.80   
  Amanda Jönsson  1992      30.86        1:42.66   
  Josefin Eriksson  1992      31.06        2:13.72   
                     
Karlstads SS Damer Lag 1  Karlstads Simsällskap            2:16.79   
  Emelie Holm  1991      36.58        36.58   
  Ronja Johansson-Eld  1993      35.67        1:12.25   
  Vera Pålsson  1994      33.32        1:45.57   
  Maria Hedwall  1991      31.22        2:16.79   
                     
Karlskoga Sf Lag 1  Karlskoga Simförening            2:18.09   
  Olivia Leung  1993      35.41        35.41   
  Rebecka Ek  1994      38.75        1:14.16   
  Mathilda Johansson  1992      33.93        1:48.09   
  Anna Wärn  1992      30.00        2:18.09   
                     
10  Södertälje SS F-Junior 2  1992  Södertälje Simsällskap            2:21.67   
  Isabell Karlsson  1992      35.55        35.55   
  Moa Dencker  1992      38.63        1:14.18   
  Linnéa Rohlin  1993      36.13        1:50.31   
  Louise Ahlenius  1992      31.36        2:21.67   
                     
Västerås SS Damer  Västerås Simsällskap            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
Södertälje SS F-Junior 1  1992  Södertälje Simsällskap            DSQ   
  My Wigholm  1991      32.53        32.53   
  Rebecca Larsson  1992      35.31        1:07.84   
  Josefine Lindgren  1991      30.55        1:38.39   
                     
                     
 
Gren 24, 4x200m Frisim P Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Mass Lag 2  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            8:22.32   
  Patric Kartberg  1992      1:00.28  2:08.22      2:08.22   
  Niklas Löfgren  1989      59.59  2:01.68      4:09.90   
  Viktor Näsman  1992      1:01.57  2:09.75      6:19.65   
  Johannes Lampela  1992      58.16  2:02.67      8:22.32   
                     
SK Elfsborg Lag 1  Simklubben Elfsborg            8:30.77   
  Jacob Larsson  1992      1:00.22  2:05.48      2:05.48   
  Andreas Englund  1992      1:00.49  2:06.16      4:11.64   
  Vedran Kovacevic  1991      1:00.64  2:13.20      6:24.84   
  Tamas Katzer  1992      59.62  2:05.93      8:30.77   
                     
Lass  1988  Linköpings Allmänna SS            8:35.29   
  Kim Torberntsson  1991      1:00.09  2:05.48      2:05.48   
  Gustav Jerlvall-Jeppsson  1992      1:01.30  2:07.93      4:13.41   
  Thomas Törnström  1992      1:01.47  2:07.09      6:20.50   
  Daniel Pettersson  1991      1:03.16  2:14.79      8:35.29   
                     
Södertälje SS P-Junior 1  1992  Södertälje Simsällskap            8:45.89   
  Simon Nilsson  1991      1:00.22  2:07.49      2:07.49   
  Gustav Henriksson  1990      1:03.57  2:12.71      4:20.20   
  André Lopez  1991      1:04.00  2:14.98      6:35.18   
  Philip Boström  1991      1:01.71  2:10.71      8:45.89   
                     
S 71 Lag 1  1989  S71            8:49.15   
  Andreas Myhrberg  1993      1:03.42  2:11.54      2:11.54   
  Dennis Protic  1992      1:04.40  2:16.82      4:28.36   
  Elias Persson  1994      1:02.52  2:08.81      6:37.17   
  Johannes Kärki  1993      1:02.56  2:11.98      8:49.15   
                     
Ösa Lag 1 Po Jun  1990  Örebro Simallians            8:54.28   
  Jonathan Kling  1993      1:01.99  2:09.92      2:09.92   
  Jonatan Gamerov  1991      1:04.29  2:16.29      4:26.21   
  Oskar Holmgren  1994      1:07.33  2:22.10      6:48.31   
  Anders Hagström  1988      58.60  2:05.97      8:54.28   
                     
Skk Pojkar Juniorer Lag 1  Stockholms Kappsimningsklubb            8:58.84   
  Filip Björklund  1992      1:00.77  2:08.94      2:08.94   
  Oscar Lindström  1992      1:03.09  2:14.59      4:23.53   
  Jakob Svensson  1992      1:04.53  2:14.24      6:37.77   
  Patrik Lantto  1992      1:06.43  2:21.07      8:58.84   
                     
Karlskoga Herr  Karlskoga Simförening            9:30.64   
  Norbert Vajda  1993      1:08.06  2:22.76      2:22.76   
  Johan Gadde  1991      1:09.44  2:23.82      4:46.58   
  Christian Isaksson  1990      1:08.24  2:21.82      7:08.40   
  Philip Rasko  1992      1:09.03  2:22.24      9:30.64   
                     
                     
 
Gren 25, 4x50m Medley F 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Västerås SS Damer Lag 1  Västerås Simsällskap            2:06.52   
  Amanda Rydh Lostorp  1993      32.28        32.28   
  Elin Thelin  1993      35.89        1:08.17   
  Frida Berggren  1994      30.85        1:39.02   
  Veronika Fredholm  1993      27.50        2:06.52   
                     
SK Triton Lag 1  1993  Simklubben Triton            2:12.46   
  Szidonia Tökés  1993      33.46        33.46   
  Emelie Andersson-Blixt  1993      37.55        1:11.01   
  Josefin Nilsson  1993      32.43        1:43.44   
  Ellinor Nilsson  1994      29.02        2:12.46   
                     
Skk F15 Lag 1  Stockholms Kappsimningsklubb            2:13.12   
  Erika Eriksson  1993      33.41        33.41   
  Olivia Lindqvist  1993      38.02        1:11.43   
  Frida Hedman  1993      32.40        1:43.83   
  Julia Höglund  1993      29.29        2:13.12   
                     
Oskarshamns SS Lag 1  1993  Oskarshamns Simsällskap            2:13.35   
  Rebecka Hällblad  1993      32.33        32.33   
  Frida Nelson  1993      38.14        1:10.47   
  Maria Langborger  1993      34.58        1:45.05   
  Matilda Bäckman  1993      28.30        2:13.35   
                     
Nkk Lag 1  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:13.89   
  Ida Nyman  1993      34.41        34.41   
  Emma Sandström  1993      38.19        1:12.60   
  Emma Anzén  1993      31.94        1:44.54   
  Michelle Franzén  1993      29.35        2:13.89   
                     
Trollhättans SS Lag 1  1993  Trollhättans Simsällskap            2:14.28   
  Angelica Stenvold  1993      34.63        34.63   
  Sofia Jansson  1994      36.82        1:11.45   
  Isabella Holmberg  1993      33.40        1:44.85   
  Malin Malcolm  1993      29.43        2:14.28   
                     
Södertälje SS F-15 Lag 1  1993  Södertälje Simsällskap            2:14.53   
  Moa Strannerud  1993      34.42        34.42   
  Jennie Sveronius  1994      37.88        1:12.30   
  Isabel Mattsson-Coll  1993      32.02        1:44.32   
  Camilla Lindquist  1993      30.21        2:14.53   
                     
Upsala Sim Flickor Lag 1  1993  Upsala Simsällskap            2:15.76   
  Julia Kindlund  1994      34.68        34.68   
  Felicia Lidström  1994      37.61        1:12.29   
  Katarina Burman  1993      33.28        1:45.57   
  Ebba Lind  1993      30.19        2:15.76   
                     
Nkk Lag 2  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:15.96   
  Mireille Magnusson  1994      34.51        34.51   
  Patricia Demir  1993      38.78        1:13.29   
  Johanna Hultberg  1993      32.39        1:45.68   
  Malin Thunholm  1993      30.28        2:15.96   
                     
10  Västerås SS Damer Lag 2  Västerås Simsällskap            2:16.17   
  Rebecca Florinus  1994      34.89        34.89   
  Lina Widarsson-Hane  1993      39.71        1:14.60   
  Sotiria Vogli  1994      32.47        1:47.07   
  Jessica Grund  1993      29.10        2:16.17   
                     
11  Lass  1993  Linköpings Allmänna SS            2:16.34   
  Caroline Johansson  1993      34.13        34.13   
  Hannah Ullhamre  1994      41.03        1:15.16   
  Anna Hagve Jansson  1994      31.62        1:46.78   
  Amanda Gyllander  1994      29.56        2:16.34   
                     
12  Södertälje SS F-15 Lag 2  1993  Södertälje Simsällskap            2:16.82   
  Josefin Agnekrans  1994      34.29        34.29   
  Pauline Lindgren  1993      37.98        1:12.27   
  Olivia Määttä  1993      34.23        1:46.50   
  Lovisa Carlman-Bydén  1993      30.32        2:16.82   
                     
13  Ösa Lag 1 Fl 15  1993  Örebro Simallians            2:17.13   
  Alice Rigbäck  1994      34.76        34.76   
  My Arvidsson  1994      37.64        1:12.40   
  Felicia Fredriksson  1993      33.02        1:45.42   
  Maria Heinemann  1994      31.71        2:17.13   
                     
14  Strängnäs SS Damer  1993  Strängnäs Simsällskap            2:22.01   
  Jennifer Schwartz  1994      36.23        36.23   
  Sandra Fredriksson  1994      38.67        1:14.90   
  Frida Idesten  1995      33.87        1:48.77   
  Paula Holst  1994      33.24        2:22.01   
                     
Karlstads SS F 15 Lag 1  Karlstads Simsällskap            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
Skk F15 Lag 2  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
  Camilla Hamdi  1993      35.01        35.01   
  Elin Borén  1993      39.90        1:14.91   
                     
                     
 
Gren 26, 50m Ryggsim P Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.57   
Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.03   
Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg            29.16   
Mårten Ericsson  1991  Upsala Simsällskap            29.52   
Matti Melin  1991  Stockholms Kappsimningsklubb            29.62   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.81   
Gustav Henriksson  1990  Södertälje Simsällskap            29.91   
Fredrik Hallberg  1992  Västerås Simsällskap            30.02   
Emil Lindborg  1991  Motala Simsällskap            30.20   
10  Mikael Larsson  1990  Västerås Simsällskap            30.23   
11  Simon Nilsson  1991  Södertälje Simsällskap            30.43   
12  Oskar Gustavsson  1990  Simklubben Elfsborg            30.71   
13  André Oksman  1991  IF Åland            30.91   
14  Kristofer Kärki  1991  S71            31.10   
15  Björn Wallberg  1991  Upsala Simsällskap            31.13   
16  Johan Rebner  1992  Karlstads Simsällskap            31.19   
17  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.28   
18  Philip Rasko  1992  Karlskoga Simförening            31.66   
19  Christian Bodin  1991  Upsala Simsällskap            31.71   
20  Patrik Lantto  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            31.78   
21  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS            32.03   
22  Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.14   
23  Demir Numanspahic  1992  S71            32.18   
24  Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.21   
25  Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.30   
26  Karl Bertilsson  1992  Simklubben 1970            32.75   
27  Dennis Protic  1992  S71            32.84   
28  Marcus Landelius  1991  Strängnäs Simsällskap            32.94   
28  Samuel Larsson  1992  Upsala Simsällskap            32.94   
30  Jesper Ny  1992  Strängnäs Simsällskap            33.23   
31  Johan Gadde  1991  Karlskoga Simförening            33.27   
32  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS            33.29   
33  Oskar Sjöberg  1991  Motala Simsällskap            33.41   
34  André Lopez  1991  Södertälje Simsällskap            34.06   
35  Erik Ekdahl  1991  Alingsås SLS            34.11   
36  Adam Olsson  1990  Linköpings Allmänna SS            34.24   
37  Christopher Olsson  1992  Strängnäs Simsällskap            34.63   
38  Johan Ingmarsson  1991  Karlstads Simsällskap            36.69   
Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 27, 50m Ryggsim F Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Beatrice Fors  1991  Örebro Simallians            32.09   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS            32.13   
Agnes Brandemark  1992  Västerås Simsällskap            32.35   
Malin Landin  1992  Jönköpings Simsällskap            32.54   
My Wigholm  1991  Södertälje Simsällskap            32.75   
Daniella Rosengren  1992  Simklubben Elfsborg            33.20   
Caroline Johansson  1992  Skövde Simsällskap            33.25   
Adéle Jänis  1989  Simklubben Elfsborg            33.54   
Emma Gunnarsson  1990  Köpings Simsällskap            34.02   
10  Linn Allert  1992  Billingens Simklubb            34.15   
11  Johanna Norström  1990  Köpings Simsällskap            34.18   
12  Sandra Offesson  1990  Simklubben Elfsborg            34.39   
13  Julia Andersson  1992  S71            34.43   
14  Jessica Mauritzson  1989  Örebro Simallians            34.52   
15  Linn Vuorenmaa  1992  Södertälje Simsällskap            34.74   
16  Emily Lindmark  1991  Alingsås SLS            35.33   
17  Josefine Lindgren  1991  Södertälje Simsällskap            35.40   
18  Magdalena Hallberg  1991  Spårvägens Simförening            35.41   
18  Lisa Rythén-Larsson  1989  Simklubben Elfsborg            35.41   
20  Fredrika Wiman  1992  Västerås Simsällskap            35.44   
21  Linda Edin  1990  Spårvägens Simförening            35.67   
22  Amanda Jönsson  1992  Linköpings Allmänna SS            35.72   
23  Marielle Aurén  1991  Alingsås SLS            35.90   
24  Isabell Karlsson  1992  Södertälje Simsällskap            35.96   
25  Carmen Pocrnja  1992  Sala Simsällskap            36.05   
26  Emelie Holm  1991  Karlstads Simsällskap            36.69   
27  Louise Ahlenius  1992  Södertälje Simsällskap            36.73   
28  Amelia Andersson  1990  Örebro Simallians            37.90   
29  Evelina Pettersson-Bååth  1991  Örebro Simallians            37.96   
30  Madeleine Eriksson  1989  Örebro Simallians            38.12   
31  Jennie Norblad  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.19   
32  Natalie Ohtonen  1991  Västerviks Simsällskap            38.29   
33  Natalie Mirsch  1991  Simklubben 1970            38.35   
34  Sandra Johansson  1990  Nora Simsällskap            38.40   
35  Mikaela Olofsson  1992  Västerås Simsällskap            38.46   
36  Lotten Gustafsson  1991  Upsala Simsällskap            39.19   
                     
 
Gren 28, 50m Ryggsim P 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS            29.40   
Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.89   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg            30.22   
Joakim Hvalgren  1993  Harnäs Skutskär Simsällskap            30.28   
Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.12   
Viktor Doder  1994  Sala Simsällskap            31.12   
Gustav Carlsson  1993  IF Åland            31.46   
Emil Lövgren  1994  Västerås Simsällskap            31.51   
Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap            31.59   
Philip Wallman  1993  Oskarshamns Simsällskap            31.59   
11  Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap            31.62   
12  Henrik Ocklind  1993  Upsala Simsällskap            31.91   
13  Joakim Engqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            31.95   
14  Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap            32.00   
15  Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap            32.18   
16  Fredrik Chail  1993  Karlstads Simsällskap            32.78   
17  Olle Nordin  1993  Strängnäs Simsällskap            32.94   
18  Viktor Umenius-Wickberg  1993  Upsala Simsällskap            32.95   
19  Alexander Liljenvald  1993  Simklubben Elfsborg            32.98   
20  Ludwig Lord-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap            33.13   
21  Alexander Berggren  1994  Alingsås SLS            33.21   
22  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap            33.25   
22  Mergim Zeqiri  1993  Västerås Simsällskap            33.25   
24  Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.34   
25  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.46   
26  Victor Sallhed  1993  Strängnäs Simsällskap            33.66   
27  Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap            33.78   
28  Erik Wennerstrand  1993  Sala Simsällskap            33.91   
29  Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians            34.17   
30  Axel Forsberg  1993  Upsala Simsällskap            34.22   
31  Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton            34.32   
32  Christoffer Malmqvist  1993  Örebro Simallians            34.38   
33  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap            34.65   
34  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS            34.70   
35  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap            34.92   
36  Robin van Mulders  1993  Simklubben 1970            35.62   
37  Norbert Vajda  1993  Karlskoga Simförening            35.66   
38  Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap            35.79   
39  Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap            36.07   
Marcus Johansson  1994  Trollhättans Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 29, 50m Ryggsim F 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecka Hällblad  1993  Oskarshamns Simsällskap            32.52   
Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg            32.55   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.88   
Erika Eriksson  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            32.91   
Emma Wahlström  1994  Spårvägens Simförening            33.05   
Szidonia Tökés  1993  Simklubben Triton            33.35   
Elin Thelin  1993  Västerås Simsällskap            33.49   
Veronika Fredholm  1993  Västerås Simsällskap            33.50   
Sophie Almqvist-Andersson  1993  Fagersta Simklubb            33.78   
10  Moa Strannerud  1993  Södertälje Simsällskap            33.88   
11  Josefin Agnekrans  1994  Södertälje Simsällskap            34.08   
12  Camilla Lindquist  1993  Södertälje Simsällskap            34.20   
13  Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap            34.54   
13  Lovisa Carlman-Bydén  1993  Södertälje Simsällskap            34.54   
15  Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap            34.55   
15  Caroline Johansson  1993  Linköpings Allmänna SS            34.55   
17  Lina Widarsson-Hane  1993  Västerås Simsällskap            34.62   
18  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.67   
19  Olivia Leung  1993  Karlskoga Simförening            34.73   
20  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.76   
21  Linnea Kling  1993  Simklubben Nautilus            34.87   
22  Ellen Wikström  1993  Spårvägens Simförening            34.89   
23  Felicia Fredriksson  1993  Örebro Simallians            35.11   
24  Camilla Hamdi  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            35.22   
25  Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg            35.26   
26  Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap            35.38   
27  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap            35.74   
28  Jennifer Schwartz  1994  Strängnäs Simsällskap            35.75   
29  Malin Thunholm  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.86   
30  Rebecka Ek  1994  Karlskoga Simförening            36.22   
31  Jessica Grund  1993  Västerås Simsällskap            36.26   
32  Elise Garstedt  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            36.35   
33  Corina Sava  1993  Jönköpings Simsällskap            36.44   
33  Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap            36.44   
35  Patricia Demir  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.65   
36  Malin Malcolm  1993  Trollhättans Simsällskap            36.83   
37  Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap            37.06   
38  Sanna Sköld  1993  Grums Simsällskap            37.18   
Nathalie Linnér  1993  Västerviks Simsällskap            DNS   
Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben 1970            DNS   
                     
 
Gren 30, 400m Medley P Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Joel Vikner  1991  Västerås Simsällskap    1:05.29  2:20.96  3:45.98    4:50.81   
Axel Aversund  1991  Alingsås SLS    1:06.39  2:24.72  3:48.82    4:53.74   
Gustav Jerlvall-Jeppsson  1992  Linköpings Allmänna SS    1:07.31  2:23.06  3:48.84    4:57.68   
Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    1:03.82  2:23.94  3:55.38    5:02.03   
Mikael Larsson  1990  Västerås Simsällskap    1:09.59  2:26.65  3:57.19    5:02.89   
Karl Bertilsson  1992  Simklubben 1970    1:10.80  2:34.73  4:07.15    5:17.19   
Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:08.16  2:34.07  4:06.39    5:18.25   
Johan Ingmarsson  1991  Karlstads Simsällskap    1:22.24  2:51.41  4:34.91    5:51.86   
Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg            DNS   
                     
 
Gren 31, 400m Medley F Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Daniella Rosengren  1992  Simklubben Elfsborg    1:18.29  2:36.08  4:12.93    5:27.05   
Sanna Ibstedt  1988  Västerås Simsällskap    1:15.61  2:39.92  4:14.18    5:29.21   
Pernilla Lundin  1991  Spårvägens Simförening    1:14.41  2:43.99  4:14.75    5:32.88   
Sandra Offesson  1990  Simklubben Elfsborg    1:18.22  2:42.51  4:21.07    5:35.12   
Rebecca Skrba  1992  Simklubben Nautilus    1:22.72  2:57.04  4:28.04    5:48.08   
Anna Wärn  1992  Karlskoga Simförening    1:26.10  2:55.62  4:33.74    5:48.11   
Sandra Jonsson  1991  Nässjö SLS    1:31.31  3:14.39  4:57.07    6:18.44   
Sofie Griph  1991  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 32, 200m Frisim P 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joakim Hvalgren  1993  Harnäs Skutskär Simsällskap    28.85  59.84  1:32.13    2:03.73   
Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.01  59.58  1:32.27    2:04.43   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    29.15  1:01.82  1:34.87    2:07.69   
Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    28.84  1:01.93  1:35.82    2:07.74   
Johannes Kärki  1993  S71    28.45  1:01.33  1:36.23    2:07.79   
Elias Persson  1994  S71    29.03  1:01.71  1:35.97    2:07.82   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    29.73  1:03.14  1:36.58    2:07.99   
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS    29.92  1:02.90  1:36.14    2:09.03   
Andreas Myhrberg  1993  S71    29.79  1:03.11  1:37.58    2:09.64   
10  Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap    30.14  1:03.40  1:37.53    2:09.66   
11  Martin Hougberg  1994  IF Åland    30.30  1:03.77  1:38.05    2:10.48   
12  Gustav Carlsson  1993  IF Åland    30.01  1:02.93  1:37.05    2:10.62   
13  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    30.63  1:04.02  1:38.11    2:11.31   
14  Johannes Henriksson  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    30.49  1:04.17  1:39.13    2:12.48   
15  Joakim Engqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    29.98  1:03.67  1:38.66    2:13.20   
16  Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.85  1:03.94  1:39.27    2:13.96   
17  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    30.11  1:03.96  1:39.53    2:15.81   
18  Mergim Zeqiri  1993  Västerås Simsällskap    31.11  1:05.17  1:40.22    2:15.89   
19  Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap    31.46  1:06.79  1:43.35    2:17.68   
20  Philip Wallman  1993  Oskarshamns Simsällskap    31.27  1:05.97  1:42.57    2:17.74   
21  Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970    31.06  1:06.32  1:42.19    2:18.27   
21  Viktor Umenius-Wickberg  1993  Upsala Simsällskap    30.95  1:06.30  1:42.73    2:18.27   
23  Christian Karlsson  1993  Södertälje Simsällskap    31.16  1:06.46  1:43.12    2:19.60   
24  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.57  1:07.86  1:49.83    2:30.83   
                     
 
Gren 33, 200m Frisim F 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Veronika Fredholm  1993  Västerås Simsällskap    30.80  1:03.99  1:37.32    2:09.77   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    31.62  1:06.19  1:40.62    2:13.72   
Matilda Bäckman  1993  Oskarshamns Simsällskap    30.44  1:04.13  1:39.32    2:13.82   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.14  1:05.31  1:39.85    2:13.90   
Anna Hagve Jansson  1994  Linköpings Allmänna SS    31.09  1:04.98  1:39.82    2:14.09   
Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap    31.37  1:05.20  1:40.06    2:14.10   
Julia Nilsson  1994  Säffle Simsällskap    31.04  1:05.97  1:41.11    2:14.42   
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    30.88  1:05.54  1:40.32    2:14.78   
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap    30.65  1:05.47  1:40.30    2:15.31   
10  Linn Johansson  1994  Simklubben Nautilus    31.34  1:05.61  1:40.97    2:15.49   
11  Elin Thelin  1993  Västerås Simsällskap    31.17  1:05.31  1:40.34    2:15.60   
12  Amanda Rydh Lostorp  1993  Västerås Simsällskap    31.95  1:06.44  1:41.55    2:16.07   
13  Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.76  1:05.31  1:41.29    2:16.86   
14  Lina Widarsson-Hane  1993  Västerås Simsällskap    31.42  1:06.00  1:41.47    2:17.05   
15  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.53  1:06.25  1:42.11    2:17.21   
16  Ellinor Nilsson  1994  Simklubben Triton    32.07  1:07.71  1:43.66    2:17.98   
17  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.38  1:06.80  1:42.58    2:18.11   
18  Rebecka Hällblad  1993  Oskarshamns Simsällskap    32.04  1:07.81  1:43.87    2:18.86   
19  Malin Thunholm  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.90  1:08.07  1:45.02    2:21.19   
20  Emma Wahlström  1994  Spårvägens Simförening    31.67  1:08.05  1:44.99    2:21.98   
21  Erika Eriksson  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    32.21  1:08.47  1:46.23    2:22.70   
22  Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap    33.43  1:10.17  1:47.89    2:23.83   
23  Emelie Andersson-Blixt  1993  Simklubben Triton    32.37  1:08.86  1:47.47    2:24.16   
24  Julia Höglund  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    32.90  1:10.40  1:50.41    2:30.07   
                     
 
Gren 34, 100m Fjärilsim P Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joel Vikner  1991  Västerås Simsällskap    27.55        59.97   
Niklas Löfgren  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.62        1:01.19   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.13        1:01.24   
Axel Aversund  1991  Alingsås SLS    27.94        1:01.40   
Emil Lindborg  1991  Motala Simsällskap    28.58        1:02.06   
Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    29.64        1:03.31   
Philip Rasko  1992  Karlskoga Simförening    29.32        1:03.50   
Mårten Ericsson  1991  Upsala Simsällskap    29.80        1:03.72   
Jonatan Gamerov  1991  Örebro Simallians    29.93        1:04.62   
10  Filip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    29.90        1:04.64   
11  Jonas Hellström  1990  Spårvägens Simförening    29.90        1:04.66   
12  Anders Hagström  1988  Örebro Simallians    28.88        1:04.68   
13  Markus Petersson  1990  Oskarshamns Simsällskap    29.62        1:05.02   
14  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.57        1:05.08   
15  Philip Boström  1991  Södertälje Simsällskap    29.95        1:05.58   
16  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS    29.88        1:05.69   
17  Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg    28.89        1:05.70   
17  Gustav Jerlvall-Jeppsson  1992  Linköpings Allmänna SS    30.86        1:05.70   
19  Filip Rubertsson  1992  Upsala Simsällskap    31.01        1:05.99   
20  Fredrik Hallberg  1992  Västerås Simsällskap    29.53        1:06.20   
21  Daniel Pettersson  1991  Linköpings Allmänna SS    30.24        1:06.78   
22  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.63        1:07.24   
23  Dennis Protic  1992  S71    30.60        1:07.46   
24  André Lopez  1991  Södertälje Simsällskap    31.35        1:07.56   
25  Adam Olsson  1990  Linköpings Allmänna SS    31.21        1:07.82   
26  Christian Isaksson  1990  Karlskoga Simförening    31.30        1:08.16   
27  Anton Eriksson  1992  Oskarshamns Simsällskap    31.62        1:08.26   
28  Simon Nilsson  1991  Södertälje Simsällskap    31.90        1:09.53   
29  Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.87        1:09.88   
30  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.78        1:10.11   
31  Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.27        1:12.96   
32  Christopher Olsson  1992  Strängnäs Simsällskap    31.78        1:14.56   
                     
 
Gren 35, 100m Fjärilsim F Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Agnes Brandemark  1992  Västerås Simsällskap    31.99        1:08.00   
Jessica Kjellström  1989  Simklubben Elfsborg    32.13        1:08.82   
Linda Persson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.69        1:09.58   
Josefin Eriksson  1992  Linköpings Allmänna SS    32.93        1:10.94   
Sara Hagve Jansson  1990  Linköpings Allmänna SS    32.80        1:10.95   
Natalie Mirsch  1991  Simklubben 1970    33.96        1:11.67   
Lisa Rythén-Larsson  1989  Simklubben Elfsborg    33.43        1:11.96   
Josefine Lindgren  1991  Södertälje Simsällskap    33.28        1:12.12   
Emma Gunnarsson  1990  Köpings Simsällskap    32.77        1:12.37   
10  Linn Allert  1992  Billingens Simklubb    34.29        1:13.23   
11  Emma Nilsson  1991  Simklubben Nautilus    33.68        1:13.37   
12  Amanda Jönsson  1992  Linköpings Allmänna SS    33.11        1:14.03   
13  Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    33.13        1:14.29   
14  Mathilda Johansson  1992  Karlskoga Simförening    34.22        1:14.53   
15  Maria Hedwall  1991  Karlstads Simsällskap    34.48        1:14.84   
16  Fredrica Larsson  1991  Köpings Simsällskap    33.58        1:14.96   
17  Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.88        1:16.12   
18  Marielle Aurén  1991  Alingsås SLS    34.71        1:16.71   
19  Lisa Wintzell  1992  Karlstads Simsällskap    35.10        1:16.91   
20  Johanna Johansson  1991  Linköpings Allmänna SS    35.36        1:17.80   
21  Sandra Offesson  1990  Simklubben Elfsborg    36.00        1:18.01   
22  Maria Åkesson  1992  Västerviks Simsällskap    35.33        1:19.05   
23  Amelia Andersson  1990  Örebro Simallians    36.15        1:19.08   
24  Natalie Ohtonen  1991  Västerviks Simsällskap    37.12        1:19.33   
25  Emelie Runsten  1992  Karlstads Simsällskap    36.34        1:19.58   
26  Louise Kihlman  1989  Västerviks Simsällskap    36.08        1:19.61   
27  Ingrid Rogne  1990  Säffle Simsällskap    36.43        1:23.38   
28  Sandra Jonsson  1991  Nässjö SLS    38.51        1:24.06   
                     
 
Gren 36, 200m Ryggsim P 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS    32.90  1:08.79  1:44.58    2:20.11   
Henrik Ocklind  1993  Upsala Simsällskap    33.43  1:09.36  1:46.04    2:22.14   
Emil Lövgren  1994  Västerås Simsällskap    33.99  1:11.13  1:48.53    2:24.68   
Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.34  1:10.13  1:49.46    2:25.63   
Ludwig Lord-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    34.60  1:11.43  1:49.34    2:25.98   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    32.86  1:10.60  1:50.04    2:27.11   
Christian Karlsson  1993  Södertälje Simsällskap    33.74  1:11.51  1:49.76    2:27.66   
Viktor Doder  1994  Sala Simsällskap    33.85  1:11.44  1:50.40    2:28.61   
Mergim Zeqiri  1993  Västerås Simsällskap    36.45  1:14.54  1:52.96    2:31.41   
10  Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    32.80  1:10.66  1:50.93    2:31.78   
11  Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    35.08  1:13.39  1:52.96    2:32.67   
12  Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap    36.42  1:15.65  1:56.09    2:34.97   
13  Axel Forsberg  1993  Upsala Simsällskap    35.63  1:15.76  1:57.37    2:37.83   
14  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    37.85  1:18.59  2:00.82    2:40.93   
15  Robin van Mulders  1993  Simklubben 1970    37.90  1:18.51  2:00.81    2:42.01   
16  Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    38.30  1:19.27  2:02.00    2:42.07   
17  Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians    37.17  1:18.64  2:01.78    2:43.84   
18  Anton Björck-Teuscher  1993  Grums Simsällskap    37.98  1:20.13  2:02.43    2:44.65   
19  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    38.91  1:21.69  2:04.74    2:45.51   
Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
Martin Hougberg  1994  IF Åland            DSQ   
William Bergendahl  1994  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
Marcus Aurén  1994  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 37, 200m Ryggsim F 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amanda Rydh Lostorp  1993  Västerås Simsällskap    34.66  1:11.45  1:49.81    2:27.49   
Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.01  1:12.68  1:51.09    2:28.50   
Rebecka Hällblad  1993  Oskarshamns Simsällskap    34.92  1:13.41  1:52.56    2:30.56   
Sotiria Vogli  1994  Västerås Simsällskap    36.46  1:14.82  1:54.32    2:32.57   
Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap    35.97  1:14.69  1:54.39    2:33.71   
Moa Strannerud  1993  Södertälje Simsällskap    37.00  1:16.27  1:55.72    2:35.47   
Emma Wahlström  1994  Spårvägens Simförening    36.12  1:15.94  1:55.82    2:36.79   
Anna Hagve Jansson  1994  Linköpings Allmänna SS    37.02  1:16.59  1:57.13    2:37.40   
Caroline Johansson  1993  Linköpings Allmänna SS    36.14  1:16.13  1:57.85    2:38.28   
10  Camilla Lindquist  1993  Södertälje Simsällskap    37.24  1:17.76  1:59.04    2:38.62   
11  Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg    36.95  1:18.14  2:00.67    2:39.66   
12  Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap    37.22  1:17.96  1:59.80    2:40.04   
13  Ellinor Nilsson  1994  Simklubben Triton    38.39  1:19.14  2:00.85    2:40.28   
14  Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap    36.64  1:17.28  1:59.30    2:40.45   
15  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.73  1:19.88  2:02.40    2:41.36   
16  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap    38.14  1:19.98  2:02.46    2:42.90   
17  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.53  1:20.09  2:02.80    2:43.20   
18  Camilla Hamdi  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    37.20  1:18.06  2:02.29    2:43.85   
19  Lovisa Holmberg  1993  Västerås Simsällskap    38.17  1:19.73  2:02.33    2:44.78   
20  Linda Bengtsson  1994  Södertälje Simsällskap    38.90  1:20.75  2:03.93    2:46.44   
21  Josefine Lindh  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.34  1:22.02  2:06.62    2:49.99   
22  Corina Sava  1993  Jönköpings Simsällskap    39.76  1:22.49  2:07.02    2:50.92   
23  Sanna Sköld  1993  Grums Simsällskap    39.90  1:24.15  2:08.90    2:52.96   
Ellen Wikström  1993  Spårvägens Simförening              dns-tlb 
                     
 
Gren 38, 100m Bröstsim P Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jonas Hellström  1990  Spårvägens Simförening    32.47        1:09.81   
Kim Torberntsson  1991  Linköpings Allmänna SS    32.98        1:10.32   
Oskar Sjöberg  1991  Motala Simsällskap    33.57        1:12.71   
Vedran Kovacevic  1991  Simklubben Elfsborg    34.22        1:14.11   
Simon Sköld  1990  Grums Simsällskap    35.14        1:14.46   
Christian Bodin  1991  Upsala Simsällskap    34.94        1:14.87   
Jonatan Gamerov  1991  Örebro Simallians    35.18        1:14.97   
Markus Petersson  1990  Oskarshamns Simsällskap    36.09        1:15.04   
Philip Boström  1991  Södertälje Simsällskap    34.91        1:15.29   
10  Dennis Protic  1992  S71    35.40        1:15.70   
11  Johan Rebner  1992  Karlstads Simsällskap    35.17        1:16.31   
12  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS    35.97        1:16.42   
13  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.45        1:17.27  tlb 
14  Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.52        1:17.57   
15  Karl Bertilsson  1992  Simklubben 1970    37.25        1:19.17   
16  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.19        1:19.55   
17  Niklas Nieminen  1991  Motala Simsällskap    37.56        1:20.02   
18  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.15        1:23.61   
                     
 
Gren 39, 100m Bröstsim F Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rebecca Larsson  1992  Södertälje Simsällskap    35.90        1:16.72   
Sara Hagve Jansson  1990  Linköpings Allmänna SS    37.11        1:17.39   
Rebecca Skrba  1992  Simklubben Nautilus    36.83        1:17.67   
Hanna Hagström  1991  Örebro Simallians    37.11        1:19.27   
Tina Johansson  1989  Simklubben 1970    37.10        1:19.74   
Adéle Jänis  1989  Simklubben Elfsborg    37.45        1:20.08   
Malin Landin  1992  Jönköpings Simsällskap    38.37        1:20.29   
Pernilla Lundin  1991  Spårvägens Simförening    38.38        1:20.83   
Sanna Ibstedt  1988  Västerås Simsällskap    37.14        1:20.94   
10  Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    37.02        1:21.03   
11  Julia Andersson  1992  S71    37.43        1:21.10   
12  Emily Lindmark  1991  Alingsås SLS    37.47        1:21.28   
13  Fredrica Larsson  1991  Köpings Simsällskap    37.90        1:21.45   
14  Jenny Melinder  1990  Spårvägens Simförening    37.51        1:21.50   
15  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992  Simklubben Elfsborg    38.90        1:22.08   
16  Moa Dencker  1992  Södertälje Simsällskap    39.31        1:22.74   
17  Ebba Magnusson  1990  Spårvägens Simförening    38.64        1:23.08   
18  Natalie Mirsch  1991  Simklubben 1970    39.03        1:23.79   
19  Anna Wärn  1992  Karlskoga Simförening    40.79        1:26.00   
20  Louise Kihlman  1989  Västerviks Simsällskap    40.34        1:26.65   
21  Johanna Johansson  1991  Linköpings Allmänna SS    41.95        1:26.91   
22  Emelie Runsten  1992  Karlstads Simsällskap    41.66        1:27.84   
23  Carmen Pocrnja  1992  Sala Simsällskap    40.80        1:27.85   
24  Jennie Norblad  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.14        1:28.46   
25  Sandra Johansson  1990  Nora Simsällskap    42.04        1:29.48   
26  Sandra Jonsson  1991  Nässjö SLS    42.09        1:29.67   
27  Evelina Pettersson-Bååth  1991  Örebro Simallians    42.89        1:32.62   
Sofie Griph  1991  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 40, 200m Fjärilsim P 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joakim Hvalgren  1993  Harnäs Skutskär Simsällskap    29.78  1:05.44  1:43.73    2:24.01   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    31.64  1:08.40  1:46.45    2:25.95   
Erik Schönning  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    32.13  1:08.92  1:47.48    2:28.93   
Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap    31.69  1:09.85  1:51.46    2:29.70   
Victor Sallhed  1993  Strängnäs Simsällskap    31.77  1:09.56  1:49.89    2:30.01   
Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    33.51  1:13.40  1:55.72    2:35.83   
Gustav Carlsson  1993  IF Åland    33.21  1:12.48  1:54.41    2:37.60   
Marcus Aurén  1994  Västerås Simsällskap    34.74  1:14.94  1:57.02    2:39.45   
Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    33.57  1:14.30  1:57.77    2:40.81   
10  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    33.31  1:14.18  1:58.41    2:41.19   
11  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    34.41  1:16.68  2:01.03    2:46.25   
12  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    39.29  1:26.59  2:16.69    3:03.14   
13  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    37.72  1:24.67  2:15.51    3:06.30   
14  Fredrik Dehlin  1994  Södertälje Simsällskap    42.04  1:32.34  2:24.19    3:15.57   
Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970            DSQ   
                     
 
Gren 41, 100m Medley F 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap    31.63        1:08.80   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    34.27        1:10.49   
Julia Nilsson  1994  Säffle Simsällskap    32.73        1:10.98   
Elin Thelin  1993  Västerås Simsällskap    33.31        1:11.31   
Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg    33.38        1:12.09   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.82        1:12.09   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.17        1:12.21  tlb 
Matilda Bäckman  1993  Oskarshamns Simsällskap    33.42        1:12.31   
Paulina Johansson  1993  Motala Simsällskap    34.33        1:13.02   
10  Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.38        1:13.15   
11  Sotiria Vogli  1994  Västerås Simsällskap    34.43        1:13.21   
12  Lina Widarsson-Hane  1993  Västerås Simsällskap    34.06        1:13.30   
13  Olivia Leung  1993  Karlskoga Simförening    35.31        1:13.74   
14  Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap    34.24        1:13.93   
15  Josefin Agnekrans  1994  Södertälje Simsällskap    35.33        1:13.95   
16  Sophie Almqvist-Andersson  1993  Fagersta Simklubb    34.94        1:14.11   
17  Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    35.62        1:14.26   
18  Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    34.32        1:14.35   
19  Linn Johansson  1994  Simklubben Nautilus    34.83        1:14.36   
20  Erika Eriksson  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    33.14        1:14.61   
21  Emelie Andersson-Blixt  1993  Simklubben Triton    36.35        1:15.03   
22  Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg    34.77        1:15.08   
23  Jennifer Schwartz  1994  Strängnäs Simsällskap    35.04        1:15.37   
24  Camilla Lindquist  1993  Södertälje Simsällskap    34.42        1:15.55   
25  Rebecka Ek  1994  Karlskoga Simförening    36.93        1:15.59   
26  Ebba Lind  1993  Upsala Simsällskap    36.46        1:15.72   
27  Josefin Nilsson  1993  Simklubben Triton    35.60        1:16.39   
28  Olivia Lindqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    36.04        1:16.68   
29  Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap    35.94        1:17.09   
30  Hannah Ullhamre  1994  Linköpings Allmänna SS    36.35        1:19.05   
31  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap    34.90        1:19.12  tlb 
                     
 
Gren 42, 4x50m Medley P Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mass Lag 1  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:53.04   
  Patric Kartberg  1992      29.29        29.29   
  Martin Ripendal  1988      31.32        1:00.61   
  Niklas Löfgren  1989      27.21        1:27.82   
  Johannes Lampela  1992      25.22        1:53.04   
                     
SK Elfsborg Lag 1  Simklubben Elfsborg            1:55.59   
  Andreas Englund  1992      29.27        29.27   
  Vedran Kovacevic  1991      33.62        1:02.89   
  Tamas Katzer  1992      26.70        1:29.59   
  Oskar Gustavsson  1990      26.00        1:55.59   
                     
Upsala Sim Herrar Lag 1  1988  Upsala Simsällskap            1:57.23   
  Mårten Ericsson  1991      29.51        29.51   
  Christian Bodin  1991      33.45        1:02.96   
  Filip Rubertsson  1992      28.68        1:31.64   
  Björn Wallberg  1991      25.59        1:57.23   
                     
S 71 Lag 1  1990  S71            1:58.43   
  Demir Numanspahic  1992      30.83        30.83   
  Johannes Kärki  1993      32.57        1:03.40   
  Elias Persson  1994      29.00        1:32.40   
  Kristofer Kärki  1991      26.03        1:58.43   
                     
Lass  1988  Linköpings Allmänna SS            1:59.14   
  Thomas Törnström  1992      31.73        31.73   
  Kim Torberntsson  1991      32.35        1:04.08   
  Gustav Jerlvall-Jeppsson  1992      28.60        1:32.68   
  Rikard Gustafsson  1991      26.46        1:59.14   
                     
Södertälje SS P-Junior 1  1992  Södertälje Simsällskap            2:00.17   
  Simon Nilsson  1991      30.05        30.05   
  Philip Boström  1991      34.74        1:04.79   
  André Lopez  1991      29.31        1:34.10   
  Gustav Henriksson  1990      26.07        2:00.17   
                     
Ösa Lag 1 Po Jun  1990  Örebro Simallians            2:01.72   
  Jonathan Kling  1993      31.90        31.90   
  Jonatan Gamerov  1991      34.87        1:06.77   
  Anders Hagström  1988      27.52        1:34.29   
  Oskar Holmgren  1994      27.43        2:01.72   
                     
Strängnäs Simsällskap  1992  Strängnäs Simsällskap            2:05.27   
  Christopher Olsson  1992      32.82        32.82   
  Olle Nordin  1993      35.89        1:08.71   
  Jesper Ny  1992      29.09        1:37.80   
  Marcus Landelius  1991      27.47        2:05.27   
                     
Karlskoga Herr  Karlskoga Simförening            2:09.87   
  Johan Gadde  1991      35.47        35.47   
  Christian Isaksson  1990      35.92        1:11.39   
  Philip Rasko  1992      29.20        1:40.59   
  Norbert Vajda  1993      29.28        2:09.87   
                     
Lag 1 Skk  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
  Matti Melin  1991      30.12        30.12   
  Patrik Lantto  1992      34.09        1:04.21   
  Oscar Lindström  1992      30.16        1:34.37   
                     
                     
 
Gren 43, 4x200m Frisim F Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Spårvägen 1  1990  Spårvägens Simförening            9:19.82   
  Magdalena Hallberg  1991      1:07.86  2:19.42      2:19.42   
  Jenny Melinder  1990      1:07.03  2:18.28      4:37.70   
  Emma Wahlström  1994      1:07.34  2:20.97      6:58.67   
  Pernilla Lundin  1991      1:07.92  2:21.15      9:19.82   
                     
Oskarshamns SS  1988  Oskarshamns Simsällskap            9:26.09   
  Rebecka Hällblad  1993      1:07.14  2:18.55      2:18.55   
  Maria Langborger  1993      1:10.26  2:25.80      4:44.35   
  Matilda Bäckman  1993      1:05.52  2:18.95      7:03.30   
  Frida Nelson  1993      1:08.88  2:22.79      9:26.09   
                     
SK Elfsborg Lag 1  Simklubben Elfsborg            9:32.02   
  Sandra Offesson  1990      1:08.02  2:21.37      2:21.37   
  Jessica Kjellström  1989      1:08.22  2:23.58      4:44.95   
  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992      1:07.43  2:22.62      7:07.57   
  Josefine Heintz  1994      1:07.70  2:24.45      9:32.02   
                     
Ösa Lag 1 Fl Jun  1992  Örebro Simallians            9:38.25   
  Beatrice Fors  1991      1:06.62  2:18.92      2:18.92   
  Hanna Hagström  1991      1:09.74  2:22.79      4:41.71   
  Jessica Mauritzson  1989      1:08.08  2:25.00      7:06.71   
  Madeleine Eriksson  1989      1:09.81  2:31.54      9:38.25   
                     
Karlskoga Sf Lag 1  Karlskoga Simförening            9:48.36   
  Olivia Leung  1993      1:10.31  2:24.14      2:24.14   
  Mathilda Johansson  1992      1:13.09  2:32.38      4:56.52   
  Anna Wärn  1992      1:10.13  2:24.78      7:21.30   
  Rebecka Ek  1994      1:12.23  2:27.06      9:48.36   
                     
Lass  1988  Linköpings Allmänna SS            9:51.26   
  Sara Hagve Jansson  1990      1:09.30  2:23.02      2:23.02   
  Amanda Jönsson  1992      1:10.61  2:29.32      4:52.34   
  Josefin Eriksson  1992      1:11.19  2:29.82      7:22.16   
  Johanna Johansson  1991      1:11.26  2:29.10      9:51.26   
                     
Södertälje SS F-Junior 1  1992  Södertälje Simsällskap            9:51.87   
  Linn Vuorenmaa  1992      1:09.37  2:25.23      2:25.23   
  Isabell Karlsson  1992      1:14.67  2:34.79      5:00.02   
  Rebecca Larsson  1992      1:11.02  2:28.53      7:28.55   
  My Wigholm  1991      1:07.55  2:23.32      9:51.87   
                     
Karlstads SS Damer Lag 1  Karlstads Simsällskap            DNS   
  Ronja Johansson-Eld  1993                 
  Emelie Runsten  1992                 
  Vera Pålsson  1994                 
  Maria Hedwall  1991              DNS   
                     
                     
 
Gren 44, 4x50m Medley P 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
SK Elfsborg Lag 1  Simklubben Elfsborg            1:57.12   
  Martin Ohlsson  1994      31.01        31.01   
  Fredrik Olsson  1994      34.29        1:05.30   
  Melker Selin  1993      26.72        1:32.02   
  Oliver Adriansson  1993      25.10        1:57.12   
                     
Södertälje SS P-15 Lag 1  1993  Södertälje Simsällskap            1:59.13   
  Christian Karlsson  1993      30.97        30.97   
  Adis Licina  1994      32.13        1:03.10   
  Erik Emanuelsson  1993      28.36        1:31.46   
  Ludwig Lord-Johansson  1994      27.67        1:59.13   
                     
Lass  1993  Linköpings Allmänna SS            2:00.49   
  Eric Karlborg  1993      29.54        29.54   
  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993      33.15        1:02.69   
  Felix Svensson  1994      30.72        1:33.41   
  Anton Persson  1993      27.08        2:00.49   
                     
Trollhättans SS Lag 1  1993  Trollhättans Simsällskap            2:00.99   
  Björn Marberg  1993      32.85        32.85   
  Jesper Lund  1993      33.29        1:06.14   
  Gustav Eriksson  1994      28.24        1:34.38   
  Simon Nilsson  1993      26.61        2:00.99   
                     
Lag 1 Skk  Stockholms Kappsimningsklubb            2:02.02   
  Johannes Henriksson  1993      33.04        33.04   
  Alexander Morgan  1996      33.14        1:06.18   
  Erik Schönning  1993      29.34        1:35.52   
  Joakim Engqvist  1993      26.50        2:02.02   
                     
Karlstads SS P 15 Lag 1  Karlstads Simsällskap            2:06.49   
  Fredrik Chail  1993      32.92        32.92   
  Nils Ivars  1993      33.64        1:06.56   
  Axel Rebner  1994      31.27        1:37.83   
  Oskar Holm  1993      28.66        2:06.49   
                     
Västerås SS Herrar Lag 1  Västerås Simsällskap            2:06.89   
  Mergim Zeqiri  1993      33.20        33.20   
  Emil Lövgren  1994      33.60        1:06.80   
  Marcus Aurén  1994      31.60        1:38.40   
  Johan Nyström  1994      28.49        2:06.89   
                     
Upsala Sim Pojkar Lag 1  1993  Upsala Simsällskap            2:08.77   
  Henrik Ocklind  1993      32.09        32.09   
  Carl Winlöf  1994      36.59        1:08.68   
  Viktor Umenius-Wickberg  1993      30.94        1:39.62   
  Axel Forsberg  1993      29.15        2:08.77   
                     
Södertälje SS P-15 Lag 2  1993  Södertälje Simsällskap            2:13.76   
  Oskar Emanuelsson  1994      35.80        35.80   
  Jonathan Bjelkmark  1994      33.54        1:09.34   
  Theodor Hansson  1994      32.80        1:42.14   
  Rodi Mardo  1994      31.62        2:13.76   
                     
Västerås SS Herrar Lag 2  Västerås Simsällskap            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
                     
 
Gren 45, 50m Bröstsim F15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linnea Kling  1993  Simklubben Nautilus            34.63   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.09   
Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap            35.59   
Elin Thelin  1993  Västerås Simsällskap            35.79   
Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg            36.37   
Paulina Johansson  1993  Motala Simsällskap            36.84   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap            36.84   
Pauline Lindgren  1993  Södertälje Simsällskap            37.39   
Felicia Lidström  1994  Upsala Simsällskap            37.56   
10  Olivia Leung  1993  Karlskoga Simförening            37.70   
11  Emelie Andersson-Blixt  1993  Simklubben Triton            37.73   
12  Matilda Bäckman  1993  Oskarshamns Simsällskap            37.77   
13  Jennie Sveronius  1994  Södertälje Simsällskap            37.83   
14  Amalia Lind  1994  Upsala Simsällskap            37.98   
15  Frida Nelson  1993  Oskarshamns Simsällskap            38.01   
16  Rebecka Ek  1994  Karlskoga Simförening            38.08   
17  My Arvidsson  1994  Örebro Simallians            38.15   
18  Patricia Demir  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.30   
19  Jennifer Schwartz  1994  Strängnäs Simsällskap            38.56   
20  Sandra Fredriksson  1994  Strängnäs Simsällskap            38.69   
21  Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap            38.80   
22  Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg            38.84   
23  Josefin Agnekrans  1994  Södertälje Simsällskap            38.94   
23  Sanna Sköld  1993  Grums Simsällskap            38.94   
25  Lovisa Carlman-Bydén  1993  Södertälje Simsällskap            38.96   
26  Jessica Grund  1993  Västerås Simsällskap            39.16   
27  Ebba Lindh  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            39.28   
28  Malin Malcolm  1993  Trollhättans Simsällskap            39.36   
29  Ebba Lind  1993  Upsala Simsällskap            39.62   
30  Michaela Svanelind  1993  Säffle Simsällskap            39.78   
31  Isabel Mattsson-Coll  1993  Södertälje Simsällskap            39.85   
32  Olivia Määttä  1993  Södertälje Simsällskap            40.05   
33  Julia Werme  1993  Västerviks Simsällskap            40.30   
34  Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap            40.38   
35  Szidonia Tökés  1993  Simklubben Triton            40.55   
36  Felicia Fredriksson  1993  Örebro Simallians            41.78   
                     
 
Gren 46, 50m Bröstsim P 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johannes Kärki  1993  S71            31.89   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap            32.49   
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            32.74   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg            33.06   
Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap            33.07   
Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS            33.37   
Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.41   
Joakim Hvalgren  1993  Harnäs Skutskär Simsällskap            33.61   
Jonathan Bjelkmark  1994  Södertälje Simsällskap            33.96   
10  Emil Lövgren  1994  Västerås Simsällskap            34.42   
11  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap            34.48   
12  Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS            34.60   
13  Philip Wallman  1993  Oskarshamns Simsällskap            35.06   
14  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.08   
15  Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg            35.10   
16  Oliver Adriansson  1993  Simklubben Elfsborg            35.20   
17  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap            35.51   
18  Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton            35.65   
19  Olle Nordin  1993  Strängnäs Simsällskap            35.78   
20  Gustav Carlsson  1993  IF Åland            36.00   
21  Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap            36.22   
22  Robin van Mulders  1993  Simklubben 1970            36.44   
23  Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg            36.63   
24  Christoffer Malmqvist  1993  Örebro Simallians            36.76   
25  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS            37.07   
26  Carl Winlöf  1994  Upsala Simsällskap            37.29   
27  Alexander Liljenvald  1993  Simklubben Elfsborg            37.42   
28  Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970            37.60   
29  Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap            37.93   
30  Axel Forsberg  1993  Upsala Simsällskap            37.98   
31  Alexander Berggren  1994  Alingsås SLS            38.35   
32  Fredrik Chail  1993  Karlstads Simsällskap            38.39   
33  Joakim Enell  1993  Nässjö SLS            39.28   
34  Rodi Mardo  1994  Södertälje Simsällskap            39.35   
35  Alexander Sundling  1994  Örebro Simallians            39.51   
36  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS            39.60   
37  Ludwig Lord-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap            40.30   
38  Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap            40.84   
Viktor Sandberg  1994  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 47, 50m Bröstsim F Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sara Johansson  1989  S71            34.27   
Tanja Skrba  1990  Simklubben Nautilus            34.57   
Emilia Olandersson  1990  S71            35.56   
Rebecca Larsson  1992  Södertälje Simsällskap            35.66   
Julia Andersson  1992  S71            36.15   
Adéle Jänis  1989  Simklubben Elfsborg            36.49   
Sara Hagve Jansson  1990  Linköpings Allmänna SS            36.59   
Emma Gunnarsson  1990  Köpings Simsällskap            36.64   
Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            36.64   
10  Rebecca Skrba  1992  Simklubben Nautilus            36.65   
11  Sanna Ibstedt  1988  Västerås Simsällskap            36.91   
12  Hanna Hagström  1991  Örebro Simallians            37.06   
13  Emily Lindmark  1991  Alingsås SLS            37.20   
14  Tina Johansson  1989  Simklubben 1970            37.26   
15  Fredrica Larsson  1991  Köpings Simsällskap            37.40   
16  Amanda Jönsson  1992  Linköpings Allmänna SS            37.45   
17  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992  Simklubben Elfsborg            37.94   
18  Jenny Melinder  1990  Spårvägens Simförening            38.48   
19  Moa Dencker  1992  Södertälje Simsällskap            38.58   
20  Ebba Magnusson  1990  Spårvägens Simförening            38.59   
21  Sofie Griph  1991  Linköpings Allmänna SS            38.81   
22  Louise Kihlman  1989  Västerviks Simsällskap            39.24   
23  Sandra Jonsson  1991  Nässjö SLS            39.46   
24  Natalie Mirsch  1991  Simklubben 1970            39.54   
25  Alexandra Nilasdotter  1991  S71            40.10   
26  Jennie Norblad  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.21   
27  Johanna Johansson  1991  Linköpings Allmänna SS            40.25   
28  Julia Taxén  1991  Karlskoga Simförening            40.27   
29  Sandra Johansson  1990  Nora Simsällskap            41.30   
30  Louise Ahlenius  1992  Södertälje Simsällskap            41.46   
31  Mikaela Olofsson  1992  Västerås Simsällskap            43.79   
Madeleine Eriksson  1989  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
Gren 48, 50m Bröstsim P Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jonas Hellström  1990  Spårvägens Simförening            31.78   
Martin Ripendal  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.86   
Kim Torberntsson  1991  Linköpings Allmänna SS            32.71   
Oskar Sjöberg  1991  Motala Simsällskap            33.18   
Christian Bodin  1991  Upsala Simsällskap            33.32   
Kristofer Kärki  1991  S71            33.41   
Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.65   
Simon Sköld  1990  Grums Simsällskap            33.77   
Dennis Protic  1992  S71            33.82   
Markus Petersson  1990  Oskarshamns Simsällskap            33.82   
11  Vedran Kovacevic  1991  Simklubben Elfsborg            33.83   
12  Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS            34.07   
13  Philip Boström  1991  Södertälje Simsällskap            34.41   
14  Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.48   
15  Jonatan Gamerov  1991  Örebro Simallians            34.59   
16  Johan Rebner  1992  Karlstads Simsällskap            34.76   
17  Christopher Olsson  1992  Strängnäs Simsällskap            34.96   
18  Marcus Hedman  1992  Köpings Simsällskap            35.02   
19  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.39   
20  Demir Numanspahic  1992  S71            35.68   
21  Karl Bertilsson  1992  Simklubben 1970            36.71   
22  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            37.31   
23  Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.53   
24  Johan Ingmarsson  1991  Karlstads Simsällskap            40.18   
25  André Lopez  1991  Södertälje Simsällskap            41.34   
                     
 
Gren 49, 400m Frisim F 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Veronika Fredholm  1993  Västerås Simsällskap    1:08.61  2:19.41  3:27.57    4:35.48   
Emelie Karlsson  1993  Motala Simsällskap    1:06.54  2:16.07  3:27.15    4:36.91   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    1:08.11  2:19.55  3:30.10    4:38.70   
Elin Thelin  1993  Västerås Simsällskap    1:07.77  2:19.87  3:30.80    4:40.24   
Sotiria Vogli  1994  Västerås Simsällskap    1:07.96  2:19.21  3:29.98    4:41.38   
Rebecka Hällblad  1993  Oskarshamns Simsällskap    1:07.59  2:19.63  3:32.38    4:43.18   
Anna Hagve Jansson  1994  Linköpings Allmänna SS    1:04.96  2:17.35  3:31.31    4:44.87   
Amanda Rydh Lostorp  1993  Västerås Simsällskap    1:10.06  2:22.11  3:33.18    4:45.14   
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    1:08.03  2:21.21  3:33.90    4:46.17   
10  Matilda Bäckman  1993  Oskarshamns Simsällskap    1:07.10  2:20.93  3:34.36    4:47.63   
11  Lina Widarsson-Hane  1993  Västerås Simsällskap    1:08.83  2:21.81  3:34.67    4:48.23   
12  Malin Thunholm  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.05  2:22.34  3:37.12    4:49.41   
13  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.17  2:21.99  3:36.61    4:49.57   
14  Linn Johansson  1994  Simklubben Nautilus    1:08.20  2:22.19  3:36.59    4:49.80   
15  Julia Nilsson  1994  Säffle Simsällskap    1:09.30  2:24.11  3:39.10    4:50.06   
16  Ellinor Nilsson  1994  Simklubben Triton    1:07.86  2:21.84  3:36.62    4:50.39   
17  Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap    1:07.96  2:21.92  3:38.22    4:51.66   
18  Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    1:10.84  2:26.90  3:43.33    4:55.93   
19  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:08.41  2:24.34  3:42.01    4:58.96   
20  Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap    1:10.43  2:27.60  3:44.27    4:59.43   
21  Sofia Hedin  1994  Motala Simsällskap    1:10.46  2:27.27  3:44.36    5:00.39   
22  Moa Strannerud  1993  Södertälje Simsällskap    1:12.46  2:29.57  3:46.05    5:01.40   
23  Emma Wahlström  1994  Spårvägens Simförening    1:10.17  2:27.60  3:45.93    5:03.82   
24  Emelie Andersson-Blixt  1993  Simklubben Triton    1:13.60  2:34.39  3:53.37    5:07.75   
                     
 
Gren 50, 400m Frisim P 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:00.33  2:08.54  3:16.72    4:25.31   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    1:04.90  2:14.92  3:24.45    4:31.19   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    1:02.72  2:13.19  3:24.94    4:32.95   
Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    1:04.23  2:14.68  3:26.09    4:33.31   
Elias Persson  1994  S71    1:05.85  2:17.77  3:29.57    4:39.05   
Norbert Vajda  1993  Karlskoga Simförening    1:05.96  2:18.09  3:31.76    4:43.41   
Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap    1:07.62  2:20.98  3:34.17    4:43.99   
Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    1:08.20  2:22.26  3:36.35    4:47.37   
Joakim Enell  1993  Nässjö SLS    1:08.56  2:22.06  3:37.51    4:48.00   
10  Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    1:09.37  2:23.45  3:36.74    4:48.38   
11  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.55  2:21.44  3:36.09    4:48.87   
12  Mergim Zeqiri  1993  Västerås Simsällskap    1:08.14  2:22.76  3:37.45    4:49.22   
13  Viktor Umenius-Wickberg  1993  Upsala Simsällskap    1:08.24  2:22.88  3:38.80    4:49.89   
14  Philip Wallman  1993  Oskarshamns Simsällskap    1:09.38  2:24.32  3:39.64    4:50.01   
15  Anton Björck-Teuscher  1993  Grums Simsällskap    1:08.04  2:22.15  3:37.49    4:50.09   
16  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    1:06.50  2:20.61  3:34.93    4:50.19   
17  Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    1:08.74  2:23.01  3:37.78    4:51.26   
18  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:10.04  2:25.08  3:38.93    4:51.40   
19  Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    1:08.55  2:23.66  3:38.34    4:51.64   
20  Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970    1:07.96  2:22.48  3:38.74    4:56.11   
21  Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    1:10.15  2:26.99  3:44.95    5:02.97   
22  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    1:09.87  2:27.55  3:46.80    5:03.45   
Marcus Aurén  1994  Västerås Simsällskap            DNF   
                     
 
Gren 51, 200m Medley F Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Agnes Brandemark  1992  Västerås Simsällskap    31.53  1:10.87  1:55.00    2:29.09   
Anna Johansson  1992  Simklubben Nautilus    31.56  1:11.31  1:55.67    2:31.72   
Beatrice Fors  1991  Örebro Simallians    32.73  1:11.28  1:57.02    2:33.51   
Emma Gunnarsson  1990  Köpings Simsällskap    33.36  1:14.49  1:58.19    2:34.30   
Malin Landin  1992  Jönköpings Simsällskap    32.44  1:11.36  1:57.53    2:34.72   
Tanja Skrba  1990  Simklubben Nautilus    33.29  1:15.40  1:59.12    2:36.58   
Sandra Offesson  1990  Simklubben Elfsborg    35.03  1:13.65  2:01.91    2:37.62   
My Wigholm  1991  Södertälje Simsällskap    34.50  1:13.37  2:01.03    2:38.20   
Sanna Ibstedt  1988  Västerås Simsällskap    33.63  1:16.23  2:02.08    2:38.37   
10  Pernilla Lundin  1991  Spårvägens Simförening    33.96  1:16.74  2:01.26    2:38.55   
11  Linn Allert  1992  Billingens Simklubb    33.91  1:13.73  2:04.33    2:40.23   
12  Emily Lindmark  1991  Alingsås SLS    34.63  1:16.49  2:01.70    2:41.12   
13  Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.94  1:18.59  2:05.30    2:41.14   
14  Maria Hedwall  1991  Karlstads Simsällskap    35.18  1:20.00  2:06.02    2:41.62   
15  Rebecca Skrba  1992  Simklubben Nautilus    36.18  1:21.32  2:05.12    2:44.10   
16  Ebba Magnusson  1990  Spårvägens Simförening    36.38  1:20.43  2:05.82    2:45.83   
17  Natalie Mirsch  1991  Simklubben 1970    34.97  1:19.80  2:07.62    2:45.92   
18  Anna Wärn  1992  Karlskoga Simförening    38.46  1:22.00  2:11.27    2:47.91   
19  Jenny Melinder  1990  Spårvägens Simförening    35.75  1:20.88  2:08.13    2:48.41   
20  Fredrica Larsson  1991  Köpings Simsällskap    33.76  1:21.57  2:10.63    2:50.62   
21  Josefin Eriksson  1992  Linköpings Allmänna SS    34.89  1:21.85  2:12.37    2:50.99   
Sara Hagve Jansson  1990  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 52, 200m Medley P Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joel Vikner  1991  Västerås Simsällskap    29.23  1:03.16  1:43.42    2:14.19   
Emil Lindborg  1991  Motala Simsällskap    29.39  1:04.63  1:46.29    2:19.26   
Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.54  1:04.87  1:47.86    2:20.46   
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.77  1:05.03  1:48.91    2:21.54   
Gustav Jerlvall-Jeppsson  1992  Linköpings Allmänna SS    30.96  1:07.71  1:48.84    2:21.69   
Mikael Larsson  1990  Västerås Simsällskap    29.94  1:07.03  1:51.11    2:23.18   
Mårten Ericsson  1991  Upsala Simsällskap    30.59  1:07.67  1:51.08    2:25.03   
Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.04  1:08.62  1:53.84    2:27.83   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.20  1:10.35  1:55.90    2:29.20   
10  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.99  1:09.16  1:55.22    2:29.25   
11  Fredrik Hallberg  1992  Västerås Simsällskap    31.29  1:07.16  1:56.40    2:29.38   
12  Simon Nilsson  1991  Södertälje Simsällskap    32.14  1:08.49  1:55.20    2:29.40   
13  Karl Bertilsson  1992  Simklubben 1970    31.33  1:10.91  1:56.48    2:29.49   
14  Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    29.59  1:05.99  1:55.48    2:29.66   
15  Christian Isaksson  1990  Karlskoga Simförening    32.20  1:13.84  1:56.23    2:32.11   
16  Erik Ekdahl  1991  Alingsås SLS    33.88  1:15.85  2:01.72    2:36.15   
17  Johan Ingmarsson  1991  Karlstads Simsällskap    33.74  1:16.60  2:06.83    2:43.81   
Kim Torberntsson  1991  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Anton Eriksson  1992  Oskarshamns Simsällskap            DSQ   
Jakob Svensson  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 53, 100m Ryggsim F 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Amanda Rydh Lostorp  1993  Västerås Simsällskap    33.74        1:09.49   
Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.64        1:10.72   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.85        1:10.78   
Rebecka Hällblad  1993  Oskarshamns Simsällskap    35.04        1:11.06   
Sotiria Vogli  1994  Västerås Simsällskap    35.50        1:11.51   
Erika Eriksson  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    34.12        1:12.14   
Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg    34.68        1:12.19   
Josefin Agnekrans  1994  Södertälje Simsällskap    35.45        1:12.51   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.48        1:12.59   
10  Julia Kindlund  1994  Upsala Simsällskap    35.36        1:12.66   
11  Emma Wahlström  1994  Spårvägens Simförening    34.94        1:12.82   
12  Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    36.19        1:12.94   
13  Caroline Johansson  1993  Linköpings Allmänna SS    35.55        1:13.53   
14  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.32        1:13.69   
15  Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap    36.54        1:14.04   
16  Camilla Lindquist  1993  Södertälje Simsällskap    36.38        1:14.25   
17  Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap    36.00        1:14.35   
18  Anna Hagve Jansson  1994  Linköpings Allmänna SS    36.58        1:14.41   
19  Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap    35.92        1:14.72   
20  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.03        1:15.32   
21  Amanda Gyllander  1994  Linköpings Allmänna SS    36.08        1:15.40   
22  Olivia Leung  1993  Karlskoga Simförening    36.71        1:16.16   
23  Lovisa Carlman-Bydén  1993  Södertälje Simsällskap    36.46        1:16.17   
24  Ellen Wikström  1993  Spårvägens Simförening    35.78        1:16.31   
25  Corina Sava  1993  Jönköpings Simsällskap    37.69        1:16.93   
26  Jennifer Schwartz  1994  Strängnäs Simsällskap    37.49        1:17.19   
27  Camilla Hamdi  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    36.59        1:17.70   
28  Lovisa Holmberg  1993  Västerås Simsällskap    38.32        1:17.98   
29  Josefine Lindh  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.93        1:19.07   
30  Linda Bengtsson  1994  Södertälje Simsällskap    38.50        1:19.27   
31  Hannah Ullhamre  1994  Linköpings Allmänna SS    39.57        1:21.81   
Nathalie Linnér  1993  Västerviks Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 54, 100m Ryggsim P 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.72        1:04.99   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    32.39        1:06.44   
Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap    31.53        1:06.49   
Emil Lövgren  1994  Västerås Simsällskap    32.61        1:06.75   
Christian Karlsson  1993  Södertälje Simsällskap    32.21        1:07.12   
Henrik Ocklind  1993  Upsala Simsällskap    33.14        1:07.53   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    32.97        1:08.04   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    32.86        1:08.36   
Ludwig Lord-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    33.43        1:08.54   
10  Joakim Engqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    33.22        1:08.68   
11  Marcus Aurén  1994  Västerås Simsällskap    34.19        1:10.55   
12  Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    33.52        1:10.78   
13  Johannes Henriksson  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    35.04        1:11.30   
14  Mergim Zeqiri  1993  Västerås Simsällskap    35.42        1:11.58   
15  Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap    34.78        1:11.61   
16  Victor Sallhed  1993  Strängnäs Simsällskap    35.49        1:12.38   
17  Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    35.78        1:12.74   
18  Axel Forsberg  1993  Upsala Simsällskap    35.03        1:12.83   
19  Alexander Liljenvald  1993  Simklubben Elfsborg    35.69        1:12.88   
20  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    34.98        1:13.26   
21  Andreas Myhrberg  1993  S71    35.49        1:13.64   
22  Christoffer Malmqvist  1993  Örebro Simallians    36.16        1:14.46   
23  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    36.29        1:14.98   
24  Robin van Mulders  1993  Simklubben 1970    36.23        1:15.01   
25  Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    35.52        1:15.05   
26  Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians    35.80        1:15.12   
27  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    37.41        1:16.11   
28  William Bergendahl  1994  Jönköpings Simsällskap    40.50        1:23.56   
29  Joakim Enell  1993  Nässjö SLS    42.72        1:26.19   
Oskar Emanuelsson  1994  Södertälje Simsällskap            DSQ   
Alexander Berggren  1994  Alingsås SLS            DSQ   
                     
 
Gren 55, 200m Bröstsim F Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Cecilia Bruhn  1989  Stockholms Kappsimningsklubb    37.75  1:19.16  2:02.08    2:46.28   
Sara Johansson  1989  S71    38.07  1:21.39  2:04.88    2:46.78   
Sara Hagve Jansson  1990  Linköpings Allmänna SS    37.82  1:20.11  2:03.74    2:47.24   
Rebecca Skrba  1992  Simklubben Nautilus    38.45  1:21.00  2:04.49    2:49.02   
Hanna Hagström  1991  Örebro Simallians    38.03  1:21.14  2:05.04    2:49.06   
Pernilla Lundin  1991  Spårvägens Simförening    39.82  1:24.03  2:09.28    2:54.34   
Tina Johansson  1989  Simklubben 1970    38.40  1:23.03  2:09.38    2:56.21   
Mathilda Engfors-Nyqvist  1992  Simklubben Elfsborg    39.47  1:24.28  2:11.39    2:58.25   
Adéle Jänis  1989  Simklubben Elfsborg    38.59  1:22.97  2:10.46    2:58.55   
10  Fredrica Larsson  1991  Köpings Simsällskap    40.48  1:26.26  2:12.72    2:58.89   
11  Julia Andersson  1992  S71    39.48  1:25.03  2:12.46    2:59.82   
12  Louise Kihlman  1989  Västerviks Simsällskap    40.60  1:27.06  2:14.42    3:02.45   
13  Sofie Griph  1991  Linköpings Allmänna SS    39.22  1:25.85  2:14.34    3:03.77   
14  Anna Wärn  1992  Karlskoga Simförening    41.52  1:28.56  2:16.14    3:03.90   
15  Natalie Mirsch  1991  Simklubben 1970    41.98  1:29.86  2:19.01    3:07.81   
16  Julia Taxén  1991  Karlskoga Simförening    41.67  1:29.88  2:19.99    3:09.92   
17  Jennie Norblad  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.57  1:31.39  2:21.43    3:12.40   
18  Sandra Jonsson  1991  Nässjö SLS    42.25  1:31.84  2:24.43    3:15.69   
19  Mikaela Olofsson  1992  Västerås Simsällskap    45.64  1:36.42  2:28.37    3:20.28   
Madeleine Eriksson  1989  Örebro Simallians            DNS   
Moa Dencker  1992  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 56, 200m Bröstsim P Juniorer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jonas Hellström  1990  Spårvägens Simförening    34.01  1:12.19  1:51.43    2:31.09   
Kim Torberntsson  1991  Linköpings Allmänna SS    33.53  1:12.30  1:52.51    2:33.45   
Simon Sköld  1990  Grums Simsällskap    35.72  1:16.21  1:58.25    2:40.94   
Jonatan Gamerov  1991  Örebro Simallians    35.19  1:16.22  1:59.02    2:42.06   
Vedran Kovacevic  1991  Simklubben Elfsborg    35.51  1:16.67  1:59.97    2:43.23   
Oskar Sjöberg  1991  Motala Simsällskap    35.92  1:17.80  2:01.55    2:45.96   
Marcus Hedman  1992  Köpings Simsällskap    36.98  1:19.62  2:03.98    2:48.41   
Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.03  1:21.52  2:07.50    2:53.37   
Rikard Gustafsson  1991  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 57, 100m Frisim F 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Julia Nilsson  1994  Säffle Simsällskap    29.86        59.71   
Veronika Fredholm  1993  Västerås Simsällskap    29.15        1:00.14   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.95        1:01.56   
Matilda Bäckman  1993  Oskarshamns Simsällskap    29.64        1:02.24   
Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg    29.51        1:02.42   
Elin Thelin  1993  Västerås Simsällskap    30.14        1:02.75   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    30.68        1:02.75   
Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap    30.38        1:02.90   
Linn Johansson  1994  Simklubben Nautilus    30.33        1:03.00   
10  Sotiria Vogli  1994  Västerås Simsällskap    30.98        1:03.10   
11  Sophie Almqvist-Andersson  1993  Fagersta Simklubb    30.10        1:03.36   
12  Ellinor Nilsson  1994  Simklubben Triton    31.03        1:03.39   
13  Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    30.16        1:03.64   
14  Lina Widarsson-Hane  1993  Västerås Simsällskap    30.84        1:03.91   
15  Emelie Karlsson  1993  Motala Simsällskap    31.03        1:03.98   
16  Anna Hagve Jansson  1994  Linköpings Allmänna SS    30.82        1:04.02   
16  Olivia Leung  1993  Karlskoga Simförening    31.17        1:04.02   
18  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.57        1:04.03   
19  Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.81        1:04.07   
20  Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.92        1:04.16   
21  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.86        1:04.22   
22  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.63        1:04.55   
23  Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap    30.87        1:04.59   
24  Emelie Andersson-Blixt  1993  Simklubben Triton    31.16        1:04.61   
25  Emma Wahlström  1994  Spårvägens Simförening    30.74        1:04.66   
26  Szidonia Tökés  1993  Simklubben Triton    30.91        1:04.82   
27  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.86        1:04.84   
28  Isabel Mattsson-Coll  1993  Södertälje Simsällskap    30.98        1:05.07   
29  Julia Höglund  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    30.96        1:05.10   
30  Rebecka Hällblad  1993  Oskarshamns Simsällskap    31.44        1:05.34   
31  Erika Eriksson  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    31.16        1:05.48   
32  Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    31.51        1:06.65   
                     
 
Gren 58, 100m Frisim P 15, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m&nb