Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  NORDISKA UNGDOMSSIMSPELEN Ä    Utskriftsdatum  19 mars  - 21 mars  2004   
  Tävlingsort  ÖREBRO         
  Arrangör  ÖREBRO SIMALLIANS         
 
 
Gren 1, 1500 Frisim P Junior, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
        500m  600m  700m  800m     
        900m  1000m  1100m  1200m     
        1300m  1400m         










 
Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap  1:03.10  2:10.55  3:17.29  4:24.26  16:54.13  1986-1988 Åldersgrupp Rekord 
        5:31.52  6:39.96  7:48.04  8:56.11     
        10:04.52  11:12.70  12:20.67  13:28.77     
        14:37.40  15:46.49         
                   
Sven Svensson  1987  Jönköpings Simsällskap  1:04.77  2:13.14  3:21.17  4:28.07  17:01.90   
        5:35.12  6:42.46  7:50.01  8:58.25     
        10:07.87  11:17.25  12:26.54  13:36.17     
        14:45.39  15:54.93         
                   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians  1:01.91  2:08.89  3:16.23  4:23.92  17:07.75   
        5:32.56  6:41.29  7:50.99  9:00.36     
        10:09.87  11:19.94  12:29.92  13:39.35     
        14:48.95  15:58.82         
                   
Tobias Törnström  1988  Linköpings Allmänna SS  1:02.12  2:09.07  3:17.44  4:25.75  17:16.49   
        5:34.92  6:44.41  7:53.96  9:03.77     
        10:13.68  11:23.93  12:34.49  13:44.91     
        14:56.08  16:06.69         
                   
Sebastian Wennerberg  1985  Eskilstuna Simsällskap  1:04.25  2:12.33  3:21.91  4:31.65  17:28.02  0-1985 Åldersgrupp Rekord 
        5:43.09  6:52.54  8:03.28  9:13.38     
        10:23.18  11:34.64  12:45.15  13:56.16     
        15:08.12  16:19.43         
                   
Kristofer Hägg  1987  Skövde Simsällskap  1:04.83  2:12.91  3:22.88  4:33.59  17:35.55   
        5:45.40  6:57.46  8:09.64  9:21.49     
        10:32.77  11:43.96  12:55.34  14:06.75     
        15:17.86  16:28.34         
                   
Richard Wernersson  1987  Simklubben Elfsborg  1:02.87  2:10.76  3:19.59  4:28.43  17:40.66   
        5:38.77  6:50.80  8:02.37  9:14.67     
        10:26.52  11:38.38  12:50.98  14:03.71     
        15:17.05  16:29.28         
                   
Karl Åhs  1988  Skövde Simsällskap  1:07.26  2:18.76  3:31.06  4:43.40  17:46.75   
        5:55.81  7:07.45  8:19.27  9:31.25     
        10:42.58  11:53.99  13:05.45  14:16.83     
        15:27.77  16:38.44         
                   
Markus Mattsson  1987  Jönköpings Simsällskap  1:05.39  2:16.26  3:27.45  4:39.41  18:00.95   
        5:51.76  7:04.05  8:17.03  9:29.87     
        10:42.39  11:54.86  13:07.99  14:21.51     
        15:35.17  16:48.22         
                   
10  Patrik Ek  1988  Södertälje Simsällskap  1:06.59  2:16.90  3:27.85  4:39.01  18:05.67   
        5:51.10  7:04.49  8:17.76  9:31.60     
        10:44.82  11:58.09  13:11.63  14:25.14     
        15:38.76  16:52.93         
                   
11  Robin Thorén  1987  Motala Simsällskap  1:07.52  2:19.50  3:32.73  4:45.41  18:13.55   
        5:58.40  7:11.01  8:24.44  9:38.52     
        10:52.53  12:06.55  13:20.73  14:35.97     
        15:50.64  17:03.96         
                   
12  Anders Hagström  1988  Örebro Simallians  1:07.19  2:19.52  3:32.60  4:46.31  18:13.94   
        5:59.40  7:11.84  8:24.56  9:37.77     
        10:50.71  12:03.82  13:17.59  14:31.30     
        15:45.82  17:00.47         
                   
13  Erik Strand  1986  Motala Simsällskap  1:05.09  2:15.83  3:27.34  4:40.01  18:15.32   
        5:52.99  7:06.89  8:20.97  9:35.43     
        10:50.16  12:05.20  13:19.50  14:34.33     
        15:48.57  17:02.58         
                   
14  Christoffer Åberg  1988  Karlstads Simsällskap  1:06.99  2:19.23  3:32.47  4:45.90  18:40.27   
        5:59.95  7:14.51  8:30.39  9:46.59     
        11:02.83  12:19.47  13:36.54  14:52.79     
        16:09.61  17:26.21         
                   
15  Erik Persson  1987  Kanaans Simsällskap  1:06.23  2:23.27  3:42.16  5:00.22  19:56.63   
        6:22.30  7:43.87  9:05.87  10:28.79     
        11:50.72  13:57.65  15:18.37  16:39.23     
        18:00.50  19:20.21         
                   
                   
 
Gren 2, 800m Frisim F Junior, Finaler 
Sponsor:Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
        500m  600m  700m       










 
Emmy Gellerstedt  1986  Örebro Simallians  1:04.79  2:13.64  3:23.33  4:34.57  9:21.39   
        5:46.01  6:58.27  8:09.86       
                   
Ida Granlund  1987  Polisens IF  1:06.93  2:18.66  3:30.53  4:42.64  9:28.63   
        5:54.76  7:06.98  8:19.04       
                   
Therese Severinsson  1986  Skäret Simsällskap  1:05.66  2:15.36  3:25.88  4:37.53  9:28.94   
        5:49.33  7:03.20  8:17.34       
                   
Sofie Pettersson  1988  Linköpings Allmänna SS  1:06.07  2:17.13  3:28.91  4:41.41  9:30.06   
        5:54.06  7:06.88  8:19.66       
                   
Josefine Hallmén  1988  Linköpings Allmänna SS  1:08.06  2:20.77  3:34.56  4:48.09  9:40.91   
        6:01.55  7:15.53  8:28.86       
                   
Elin Jonasson  1988  Oskarshamns Simsällskap  1:08.31  2:20.98  3:33.38  4:46.26  9:41.62   
        5:59.42  7:13.65  8:27.72       
                   
Frida Morberg  1986  Polisens IF  1:10.34  2:23.98  3:37.73  4:52.17  9:46.49   
        6:06.52  7:20.35  8:34.23       
                   
Elin Broberg  1988  Skövde Simsällskap  1:08.40  2:20.94  3:35.21  4:49.43  9:49.27   
        6:04.25  7:19.56  8:34.78       
                   
Malin Kihlström  1988  Simklubben Götene  1:08.84  2:22.32  3:36.42  4:51.57  9:56.31   
        6:07.71  7:24.18  8:40.56       
                   
10  Josefine Hellström  1986  Oskarshamns Simsällskap  1:10.16  2:25.41  3:41.02  4:56.87  10:05.20   
        6:12.85  7:30.14  8:48.54       
                   
11  Matilda Slättengren  1987  Oskarshamns Simsällskap  1:11.20  2:31.36  3:50.46  5:02.16  10:06.54   
        6:19.67  7:35.62  8:52.92       
                   
12  Estelle Engqvist  1986  Södertälje Simsällskap  1:10.49  2:25.74  3:41.77  4:58.56  10:09.57   
        6:15.28  7:32.83  8:51.27       
                   
13  Pernilla Axelsson  1987  Oskarshamns Simsällskap  1:12.34  2:28.98  3:46.11  5:02.94  10:09.58   
        6:19.53  7:36.24  8:52.57       
                   
14  Sara Rydberg  1986  Karlstads Simsällskap  1:12.27  2:29.57  3:46.82  5:04.53  10:15.26   
        6:22.77  7:40.56  8:59.00       
                   
15  Charlotte Nordling  1988  Österby Simsällskap  1:09.89  2:25.99  3:42.84  5:00.02  10:17.77   
        6:18.72  7:39.33  9:00.21       
                   
                   
 
Gren 3, 1500m Frisim P 15, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
        500m  600m  700m  800m     
        900m  1000m  1100m  1200m     
        1300m  1400m         










 
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap  1:05.37  2:13.09  3:21.39  4:29.84  17:03.99   
        5:38.94  6:47.78  7:56.33  9:04.80     
        10:13.79  11:22.24  12:31.05  13:39.34     
        14:48.33  15:56.94         
                   
Eemil Heikkinen  1989  Södertälje Simsällskap  1:05.59  2:13.46  3:22.43  4:32.59  17:19.86   
        5:42.19  6:52.53  8:02.13  9:12.19     
        10:22.50  11:32.85  12:42.30  13:51.86     
        15:01.99  16:12.20         
                   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:05.53  2:15.61  3:26.61  4:37.05  17:29.50   
        5:47.74  6:57.68  8:07.35  9:17.43     
        10:27.51  11:37.46  12:48.10  13:58.18     
        15:08.32  16:18.96         
                   
Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians  1:04.85  2:13.77  3:23.56  4:33.44  17:30.25   
        5:43.92  6:54.46  8:04.95  9:15.34     
        10:25.94  11:36.55  12:47.52  13:58.38     
        15:09.63  16:20.71         
                   
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene  1:02.27  2:11.38  3:21.35  4:31.50  17:35.37   
        5:43.09  6:54.44  8:05.59  9:17.37     
        10:28.96  11:44.96  12:52.88  14:05.22     
        15:16.27  16:27.66         
                   
Olle Nordqvist  1989  Kalmar Simsällskap  1:06.25  2:17.40  3:28.22  4:38.84  17:44.44   
        5:49.55  7:00.35  8:10.55  9:21.75     
        10:33.26  11:45.43  12:57.32  14:09.66     
        15:21.85  16:33.69         
                   
Victor Paulsson  1990  Simklubben Elfsborg  1:06.12  2:16.19  3:28.05  4:39.97  17:56.33   
        5:52.26  7:03.81  8:15.69  9:27.37     
        10:39.98  11:52.10  13:05.44  14:18.83     
        15:31.99  16:45.55         
                   
Christoffer Arvidsson  1989  Värnamo Simsällskap  1:04.50  2:14.99  3:26.51  4:38.47  17:57.47   
        5:50.51  7:02.95  8:15.32  9:28.32     
        10:40.89  11:53.72  13:06.87  14:20.08     
        15:32.89  16:46.74         
                   
Carl Holmertz  1990  Motala Simsällskap  1:05.74  2:16.27  3:27.60  4:39.01  18:06.19   
        5:50.80  7:04.28  8:17.70  9:31.10     
        10:44.22  11:58.16  13:11.80  14:26.61     
        15:40.39  16:53.18         
                   
10  Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap  1:06.33  2:17.65  3:29.68  4:42.25  18:15.16   
        5:55.53  7:10.44  8:24.93  9:39.16     
        10:52.93  12:08.20  13:21.89  14:34.75     
        15:48.48  17:02.38         
                   
11  Philip Käll  1990  Mariestads Simsällskap  1:08.93  2:22.26  3:36.64  4:50.81  18:31.93   
        6:05.41  7:19.87  8:34.19  9:49.56     
        11:04.76  12:19.42  13:33.97  14:48.87     
        16:04.00  17:18.88         
                   
12  Gustav Bildh  1990  Värnamo Simsällskap  1:07.03  2:19.61  3:33.22  4:47.76  18:36.14   
        6:03.24  7:18.50  8:33.25  9:49.15     
        11:04.16  12:19.50  13:35.43  14:50.46     
        16:06.28  17:22.24         
                   
13  Denny Nelson  1989  Jönköpings Simsällskap  1:04.71  2:16.22  3:29.21  4:44.19  18:48.90   
        5:59.97  7:17.32  8:34.45  9:51.37     
        11:08.00  12:25.31  13:42.87  15:01.50     
        16:18.30  17:35.41         
                   
14  Tobias Svensson  1990  Västerås Simsällskap  1:09.13  2:22.41  3:58.42  4:51.74  18:51.68   
        6:08.46  7:24.89  8:40.70  9:57.77     
        11:17.05  12:33.18  13:50.01  15:07.92     
        16:24.75  17:38.77         
                   
15  Mikael Axelsson  1989  Västerviks Simsällskap  1:07.52  2:21.68  3:37.25  4:53.37  18:52.98   
        6:09.65  7:25.64  8:42.01  9:59.81     
        11:17.11  12:35.11  13:50.41  15:07.23     
        16:22.93  17:39.83         
                   
16  Björn Sundin  1990  Österby Simsällskap  1:10.32  2:26.21  3:42.31  4:59.81  19:20.18   
        6:17.70  7:35.99  8:54.68  10:13.61     
        11:32.69  12:51.50  14:10.12  15:28.69     
        16:47.37  17:59.44         
                   
                   
 
Gren 4, 800m Frisim F 15, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
        500m  600m  700m       










 
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap  1:04.86  2:14.50  3:24.04  4:33.53  9:06.77   
        5:43.32  6:52.38  8:00.16       
                   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap  1:07.08  2:18.48  3:31.35  4:44.33  9:30.64   
        5:57.50  7:10.01  8:21.90       
                   
Jenny Palm  1990  Varberg-Falkenberg Sim  1:05.83  2:17.83  3:30.66  4:44.44  9:31.06   
        5:57.65  7:10.45  8:23.03       
                   
Beatrice Andersson  1989  Jönköpings Simsällskap  1:08.33  2:20.69  3:33.44  4:46.43  9:41.31   
        5:59.52  7:12.94  8:27.02       
                   
Matilda Hagström  1990  Alingsås SLS  1:09.39  2:23.08  3:37.74  4:52.54  9:49.97   
        6:07.18  7:21.98  8:36.75       
                   
Karin Berg  1990  Jönköpings Simsällskap  1:10.01  2:24.03  3:38.66  4:53.68  9:51.54   
        6:08.83  7:24.51  8:39.74       
                   
Amanda Kahlin  1990  Västerås Simsällskap  1:11.15  2:26.75  3:42.19  4:57.46  9:53.94   
        6:12.68  7:27.38  8:41.54       
                   
Linn Arvidsson  1990  Simklubben Götene  1:09.34  2:23.74  3:39.19  4:54.74  9:58.37   
        6:10.39  7:26.81  8:42.95       
                   
Julia Norman  1989  Stockholms Kappsimningsklubb  1:09.28  2:25.79  3:42.69  4:58.89  9:58.37   
        6:14.06  7:29.50  8:45.27       
                   
10  Anja Haberkamm  1989  Västerviks Simsällskap  1:09.70  2:26.63  3:43.60  5:00.72  9:58.47   
        6:16.35  7:32.21  8:47.30       
                   
11  Kamilla Johansson  1989  Simklubben Götene  1:11.34  2:27.53  3:44.26  4:59.80  10:00.61   
        6:15.30  7:30.84  8:46.43       
                   
12  Renee Huvva  1990  Bromma Simsällskap  1:11.59  2:27.87  3:44.72  5:01.38  10:06.65   
        6:17.55  7:34.60  8:52.16       
                   
13  Irene Eriksson  1990  Bromma Simsällskap  1:11.55  2:28.05  3:44.25  5:00.64  10:08.30   
        6:18.01  7:35.64  8:53.00       
                   
14  Elin Rydström  1989  Stockholms Kappsimningsklubb  1:08.94  2:24.57  3:40.62  4:57.81  10:08.85   
        6:15.90  7:34.46  8:52.99       
                   
15  Frida Johansson  1990  Oskarshamns Simsällskap  1:11.30  2:27.70  3:44.90  5:02.74  10:11.85   
        6:20.06  7:37.25  8:54.76       
                   
Stina Möller  1990  Kalmar Simsällskap          DNF   
                   
                   
                   
 
Gren 5, 4x100m Frisim P Junior, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m      Tid  Status 










 
SK Elfsborg Lag 1 Pojk  Simklubben Elfsborg          3:37.98   
  Magnus Hansèn  1986    26.61  55.87      55.87   
  Richard Wernersson  1987    25.46  53.08      1:48.95   
  Michael Berndtsson  1985    24.55  52.50      2:41.45   
  Michael Svensson  1987    26.44  56.53      3:37.98   
                   
Skäret SS P Jun  Skäret Simsällskap          3:38.52   
  David Larsson  1989    25.27  53.50      53.50   
  Kristoffer Dahlberg  1985    26.21  55.45      1:48.95   
  Johan Lorentzon  1986    26.49  55.79      2:44.74   
  Magnus Rönnbrant  1985    25.61  53.78      3:38.52   
                   
Kalmar Lag 1 Kalmar  1987  Kalmar Simsällskap          3:44.03   
  Victor Strömberg  1985    26.53  55.00      55.00   
  Björn Höckerfelt  1988    27.13  56.37      1:51.37   
  Per Nordqvist  1987    26.67  56.09      2:47.46   
  Jonas Magnusson  1985    26.70  56.57      3:44.03   
                   
Södertälje Lag 1  Södertälje Simsällskap          3:51.07   
  Carl Kock  1988    26.95  56.99      56.99   
  Jonas Fredriksson  1988    26.39  56.53      1:53.52   
  Karl Eriksson  1986    27.85  1:00.28      2:53.80   
  Eemil Heikkinen  1989    27.44  57.27      3:51.07   
                   
Ösa Lag 1 Pojkar  Örebro Simallians          3:53.94   
  Anders Hagström  1988    29.25  1:02.16      1:02.16   
  Carl Hagström  1986    26.07  55.86      1:58.02   
  Joachim Wiking  1987    26.31  56.48      2:54.50   
  Sebastian Bertholdsson  1988    27.75  59.44      3:53.94   
                   
Lag 1 Ludvika SS  Ludvika Simsällskap          3:54.09   
  Jesper Carlsson  1987    27.31  57.29      57.29   
  Daniel Johansson  1988    28.03  1:00.32      1:57.61   
  Alexandre Toledo  1989    28.06  59.45      2:57.06   
  Robin Johansson  1990    26.90  57.03      3:54.09   
                   
Pojkar Lag 1 Mss  Motala Simsällskap          3:54.99   
  Pelle Schöld  1987    26.29  55.19      55.19   
  Carl Holmertz  1990    28.10  59.62      1:54.81   
  Robin Thorén  1987    27.98  59.32      2:54.13   
  Martin Stonsebro  1989    28.69  1:00.86      3:54.99   
                   
Eskilstuna Lag 1 Po  Eskilstuna Simsällskap          3:57.38   
  Douglas Luhanko  1987    27.64  58.79      58.79   
  Fredrik Larsson  1989    28.64  59.64      1:58.43   
  Fredrik Fagerström  1988    27.95  59.88      2:58.31   
  Sebastian Wennerberg  1985    28.44  59.07      3:57.38   
                   
Polisen IF Lag 1 Herrar  Polisens IF          3:57.85   
  Max Wallin  1988    28.82  1:00.67      1:00.67   
  Josef Östlund  1989    27.46  57.77      1:58.44   
  Niklas Jonsson  1988    27.77  59.27      2:57.71   
  Mats Hansson  1988    28.72  1:00.14      3:57.85   
                   
10  Polisen IF Lag 2 Herrar  Polisens IF          4:01.86   
  Philip Wallin  1990    29.21  1:01.07      1:01.07   
  Erik Olsson  1986    27.98  1:00.24      2:01.31   
  Nicklas Redig  1987    28.18  1:00.06      3:01.37   
  Per Edelholm  1987    27.85  1:00.49      4:01.86   
                   
11  Kanaans SS Herrar  Kanaans Simsällskap          4:06.23   
  Niklas Lundin  1985    29.46  1:02.13      1:02.13   
  Nathan Figueiredo  1986    28.65  1:00.73      2:02.86   
  Jonas Sandström  1988    30.24  1:05.16      3:08.02   
  Erik Persson  1987    27.24  58.21      4:06.23   
                   
12  Södertälje Lag 2  Södertälje Simsällskap          4:12.24   
  Gregor Öster  1990    29.06  1:01.48      1:01.48   
  Kristoffer Ek  1990    30.42  1:04.15      2:05.63   
  Magnus Somp  1990    29.87  1:03.20      3:08.83   
  Gustaf Kock  1990    29.79  1:03.41      4:12.24   
                   
                   
 
Gren 6, 4x100m Frisim F Junior, Finaler 
Sponsor:Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m      Tid  Status 










 
Skäret SS F Jun  Skäret Simsällskap          4:04.17   
  Matilda Larsson  1988    29.06  1:00.75      1:00.75   
  Sanna Kårebrand  1987    28.58  1:00.65      2:01.40   
  Nathalie Andersson  1988    28.49  1:01.00      3:02.40   
  Therese Severinsson  1986    29.37  1:01.77      4:04.17   
                   
Värnamo SS Fl Lag 1  Värnamo Simsällskap          4:05.72   
      29.59  1:01.84      1:01.84   
      28.70  1:00.74      2:02.58   
      29.10  1:01.56      3:04.14   
      29.06  1:01.58      4:05.72   
                   
SK Elfsborg Lag 1 Flick  Simklubben Elfsborg          4:10.20   
      29.57  1:02.35      1:02.35   
      28.84  1:01.50      2:03.85   
      30.55  1:03.99      3:07.84   
      29.59  1:02.36      4:10.20   
                   
Kalmar Lag 1 Kalmar  1987  Kalmar Simsällskap          4:12.67   
      30.65  1:04.32      1:04.32   
      28.35  59.38      2:03.70   
      30.95  1:04.69      3:08.39   
      30.45  1:04.28      4:12.67   
                   
Södertälje Lag 1  Södertälje Simsällskap          4:13.03   
      30.54  1:03.87      1:03.87   
      29.39  1:02.63      2:06.50   
      29.64  1:02.53      3:09.03   
      30.35  1:04.00      4:13.03   
                   
Skk Lag 1  Stockholms Kappsimningsklubb          4:16.12   
  Madeleine Kalmskog  1987    29.95  1:03.20      1:03.20   
  Sofia Grenholm  1988    29.34  1:03.59      2:06.79   
  Sandra Elstig  1988    31.71  1:05.29      3:12.08   
  Frida Hedman  1988    30.56  1:04.04      4:16.12   
                   
Ösa Lag 1 Flickor  Örebro Simallians          4:17.44   
      30.85  1:07.21      1:07.21   
      30.50  1:05.60      2:12.81   
      30.51  1:04.96      3:17.77   
      28.12  59.67      4:17.44   
                   
Polisens IF Lag 1 Damer  Polisens IF          4:17.82   
      31.13  1:05.78      1:05.78   
      30.39  1:04.32      2:10.10   
      30.89  1:05.59      3:15.69   
      29.50  1:02.13      4:17.82   
                   
Södertälje Lag 2  Södertälje Simsällskap          4:18.71   
      30.67  1:03.35      1:03.35   
      31.14  1:04.95      2:08.30   
      30.53  1:04.01      3:12.31   
      31.42  1:06.40      4:18.71   
                   
10  Oskarshamns SS  1986  Oskarshamns Simsällskap          4:19.58   
  Pernilla Axelsson  1987    31.55  1:05.11      1:05.11   
  Josefine Hellström  1986    30.68  1:04.46      2:09.57   
  Matilda Slättengren  1987    31.11  1:05.33      3:14.90   
  Elin Jonasson  1988    30.34  1:04.68      4:19.58   
                   
11  Västerviks SS  Västerviks Simsällskap          4:20.27   
  Louise Råbock  1988    30.28  1:04.37      1:04.37   
  Anja Haberkamm  1989    29.67  1:02.17      2:06.54   
  Sara Lundgren  1986    31.14  1:07.42      3:13.96   
  Emelie Gauffin  1988    31.31  1:06.31      4:20.27   
                   
12  Skövde Flickor Lag 1  1989  Skövde Simsällskap          4:20.47   
  Louise Lantz  1990    29.69  1:02.89      1:02.89   
  Elin Broberg  1988    30.95  1:04.46      2:07.35   
  Alona Filippova  1991    30.70  1:03.93      3:11.28   
  Katina Schütz  1989    32.38  1:09.19      4:20.47   
                   
13  SK Götene Lag 1 F  Simklubben Götene          4:21.35   
  Rebecca Green  1989    31.17  1:05.16      1:05.16   
  Kamilla Johansson  1989    30.03  1:02.90      2:08.06   
  Malin Kihlström  1988    30.80  1:04.99      3:13.05   
  Linn Arvidsson  1990    32.30  1:08.30      4:21.35   
                   
14  Kanaans SS Damer  Kanaans Simsällskap          4:33.50   
  Camilla Mårtensson  1988    33.56  1:11.88      1:11.88   
  Frida Sikström  1988    31.75  1:07.10      2:18.98   
  Helene Prejner  1987    32.62  1:08.24      3:27.22   
  Sofia Starkman  1988    32.03  1:06.28      4:33.50   
                   
                 
 
 
 
 PASS  2
 
Gren 7, 50m Fjärilsim F Junior, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Ann-Louise Jakobsson  1988  Fagersta Simklubb          29.09   
Annika Hult  1986  Linköpings Allmänna SS          29.24   
Jennie Carlsson  1986  Linköpings Allmänna SS          29.29   
Emmy Gellerstedt  1986  Örebro Simallians          29.80   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap          29.98   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS          30.24   
Maria Hjärne  1986  Linköpings Allmänna SS          30.37   
Petra Hallberg  1987  Västerås Simsällskap          30.55   
Desireé Sverin-Österberg  1987  Polisens IF          30.74   
10  Therese Petersson  1988  Linköpings Allmänna SS          30.80   
11  Cecilia Wästborn  1986  Västerås Simsällskap          30.83   
12  Louise Råbock  1988  Västerviks Simsällskap          30.95   
13  Anna Wilstorp  1987  Värnamo Simsällskap          31.10   
14  Pernilla Hageräng  1986  Karlskoga Simförening          31.15   
15  Nina Altesjö  1987  Värnamo Simsällskap          31.16   
16  Annika Ekström  1988  Skäret Simsällskap          31.18   
17  Anna Ericson  1988  Hallsbergs Simklubb          31.29   
18  Evelina Carlsson  1987  Värnamo Simsällskap          31.35   
19  Matilda Larsson  1988  Skäret Simsällskap          31.37   
20  Salli Carlfjord  1988  Linköpings Allmänna SS          31.57   
21  Lisa-Marie Nilsson  1986  Simklubben Elfsborg          31.65   
22  Christina Sjöholm  1986  Simklubben Elfsborg          31.70   
23  Malin Edvardsson  1987  Avesta Simsällskap          31.71   
24  Maria Groth  1988  Hedemora Simsällskap          31.86   
25  Elin Broberg  1988  Skövde Simsällskap          31.96   
26  Joanna Söderberg  1988  Polisens IF          31.98   
27  Johanna Södergren  1988  Järfälla Simsällskap          31.99   
28  Elin Öster  1987  Södertälje Simsällskap          32.01   
29  Lisa Levin  1987  Varberg-Falkenberg Sim          32.15   
30  Evelina Nilsson  1987  Värnamo Simsällskap          32.31   
31  Helena Kumblad  1987  Simklubben Ena          32.33   
32  Linnea Ersson  1988  Ludvika Simsällskap          32.35   
33  Malin Kihlström  1988  Simklubben Götene          32.59   
34  Evelyn-Elisabeth Forsberg  1986  Strömstads Simförening          32.60   
35  Emelie Crossler  1987  Kumla Simsällskap          32.68   
36  Frida Hagen  1986  Västerås Simsällskap          32.94   
37  Pernilla Axelsson  1987  Oskarshamns Simsällskap          32.97   
38  Frida Morberg  1986  Polisens IF          33.09   
39  Boróka Toró  1988  Tunafors Sportklubb          33.48   
40  Sofie Karlsson  1988  Karlskoga Simförening          33.59   
                   
 
Gren 8, 50m Fjärilsim P Junior, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Michael Berndtsson  1985  Simklubben Elfsborg          25.84   
Andreas Engström  1985  Västerås Simsällskap          26.24   
Hans Albrektsson  1985  Linköpings Allmänna SS          26.32   
Johan Lorentzon  1986  Skäret Simsällskap          26.76   
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb          26.84   
Sebastian Attervall  1986  Linköpings Allmänna SS          26.95   
Harald Börsholm  1985  Stockholms Kappsimningsklubb          27.21   
Pelle Schöld  1987  Motala Simsällskap          27.27   
Michael Svensson  1987  Simklubben Elfsborg          27.51   
10  Tomas Andersson  1988  Harnäs-Skutskärs Simsällskap          27.68   
11  Henrik Norberg-Arvidsson  1985  Stockholms Kappsimningsklubb          27.69   
12  Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb          27.93   
12  Victor Strömberg  1985  Kalmar Simsällskap          27.93   
14  Markus Mattsson  1987  Jönköpings Simsällskap          27.95   
15  Andreas Elofsson  1987  Stockholms Kappsimningsklubb          28.24   
16  Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians          28.32   
17  Axel Johansson  1986  Simklubben Ena          28.34   
18  Jonas Magnusson  1985  Kalmar Simsällskap          28.48   
19  Andreas Blidberg  1987  Ludvika Simsällskap          28.61   
20  Jonas Fredriksson  1988  Södertälje Simsällskap          28.63   
21  Henrik Johansson  1986  Deje Simsällskap          28.66   
22  Karl Eriksson  1986  Södertälje Simsällskap          28.69   
23  Erik Patriksson  1985  Simklubben Elfsborg          28.70   
24  Hampus Luhanko  1986  Eskilstuna Simsällskap          28.75   
25  Per Edelholm  1987  Polisens IF          28.76   
26  Berne Strand  1985  Arvika Simsällskap          28.92   
27  Johan Widén  1986  Simklubben Ena          28.98   
28  Erik Sunnanbo  1986  Järfälla Simsällskap          28.99   
29  Kristofer Hägg  1987  Skövde Simsällskap          29.06   
30  Christian Hell  1986  Linköpings Allmänna SS          29.08   
31  Douglas Luhanko  1987  Eskilstuna Simsällskap          29.39   
32  Tony Marjakangas  1985  Södertälje Simsällskap          29.47   
33  Anders Melin  1988  Karlstads Simsällskap          29.64   
34  Kim Bergström  1987  Västerås Simsällskap          29.68   
35  William Larsson  1986  Karlskoga Simförening          29.78   
36  Jad Andersson  1987  Karlstads Simsällskap          29.91   
37  Mats Hansson  1988  Polisens IF          30.27   
38  Hampus Skystedt  1987  Karlstads Simsällskap          30.77   
                   
 
Gren 9, 50m Fjärilsim F 15, Finaler 
Sponsor:Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Anna-Maria Owén  1989  Karlskoga Simförening          29.69   
Madeleine Eriksson  1989  Västerås Simsällskap          29.97   
Jessica Kjellström  1989  Simklubben Elfsborg          30.65   
Julia Norman  1989  Stockholms Kappsimningsklubb          31.17   
Madeleine Stein  1990  Linköpings Allmänna SS          31.32   
Nanna Rask  1989  Karlstads Simsällskap          31.73   
Jennie Ibstedt  1989  Västerås Simsällskap          31.74   
Louise Lantz  1990  Skövde Simsällskap          31.75   
Veronica Brännfeldt  1990  Åmåls Simsällskap          31.96   
10  Amanda Fröjd-Sundin  1989  Linköpings Allmänna SS          32.01   
11  Camilla Nystrand  1989  Katrineholms Simsällskap          32.12   
12  Sara Hagve Jansson  1990  Linköpings Allmänna SS          32.18   
13  Frida Lindborg  1990  Motala Simsällskap          32.28   
13  Paulina Karlsson  1990  Södertälje Simsällskap          32.28   
15  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb          32.29   
16  Malin Ekberg  1989  Polisens IF          32.32   
17  Anja Haberkamm  1989  Västerviks Simsällskap          32.34   
18  Nicole Stedt  1989  Harnäs-Skutskärs Simsällskap          32.48   
18  Madelene Hagström  1989  Örebro Simallians          32.48   
20  Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS          32.51   
21  Orsolya Toró  1989  Tunafors Sportklubb          32.61   
22  Emma Pargelius  1989  Tunafors Sportklubb          32.67   
22  Petra Boyacioglu  1990  Västerås Simsällskap          32.67   
24  Jenny Palm  1990  Varberg-Falkenberg Sim          32.78   
25  Kamilla Johansson  1989  Simklubben Götene          32.98   
26  Sara Niklasson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb          33.13   
27  Petra Olsson  1989  Polisens IF          33.18   
28  Elin Damlin  1990  Borlänge Simsällskap          33.26   
29  Alexandra Käll  1989  Kanaans Simsällskap          33.28   
30  Linn Arvidsson  1990  Simklubben Götene          33.33   
31  Emma Gunnarsson  1990  Köpings Simsällskap          33.57   
32  Rebecca Green  1989  Simklubben Götene          33.78   
33  Cecilia Gottfridsson  1989  Kalmar Simsällskap          34.06   
34  Lisa Rythèn-Larsson  1989  Simklubben Elfsborg          34.11   
35  Alexandra Lindgren  1990  Tunafors Sportklubb          34.26   
36  Weronica Hedin  1990  Järfälla Simsällskap          34.32   
37  Caroline Åreng  1989  Mariestads Simsällskap          34.37   
38  Emmeli Flodquist  1989  Polisens IF          34.61   
39  Katina Schütz  1989  Skövde Simsällskap          34.65   
                   
 
Gren 10, 50m Fjärilsim P 15, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap          26.03  Nuss rekord 
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb          27.25   
Josef Östlund  1989  Polisens IF          28.43   
Henrik Toll  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb          28.54   
Robin Johansson  1990  Ludvika Simsällskap          29.09   
Christoffer Bengtsson  1989  Kungälvs Simsällskap          29.26   
Jeton Aliu  1989  Västerås Simsällskap          29.36   
Gustav Bildh  1990  Värnamo Simsällskap          29.81   
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene          29.85   
10  Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap          29.91   
11  Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians          29.92   
12  Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb          30.08   
13  Alexandre Toledo  1989  Ludvika Simsällskap          30.17   
14  Olle Nordqvist  1989  Kalmar Simsällskap          30.19   
15  Pelle Gidlöv  1989  Alingsås SLS          30.21   
16  Viktor Jarenfors  1989  Kungälvs Simsällskap          30.29   
17  Viktor Winberg  1989  Järfälla Simsällskap          30.42   
18  Björn Sundin  1990  Österby Simsällskap          30.46   
19  Dima Henriksson  1989  Avesta Simsällskap          30.55   
20  Tom Thomasson  1990  Järfälla Simsällskap          30.64   
21  Gregor Öster  1990  Södertälje Simsällskap          30.71   
22  Mikael Axelsson  1989  Västerviks Simsällskap          30.79   
23  Fredrik Larsson  1989  Eskilstuna Simsällskap          30.98   
24  Magnus Pettersson  1989  Polisens IF          31.06   
25  Fredrik Wikander  1989  Simklubben Elfsborg          31.18   
26  Christoffer Arvidsson  1989  Värnamo Simsällskap          31.25   
27  Philip Burridge  1989  Tunafors Sportklubb          31.46   
28  Kristoffer Ek  1990  Södertälje Simsällskap          31.53   
29  Nicklas Karlsson  1989  Västerviks Simsällskap          31.64   
30  Rodrigo Astorga  1989  Västerås Simsällskap          31.75   
31  Jacob Ahnstedt  1989  Simklubben Elfsborg          31.89   
32  Zebastian Karlsson  1990  Västerviks Simsällskap          32.65   
33  Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb          32.66   
34  Robert Zakar  1989  Hedemora Simsällskap          32.96   
35  Martin Stonsebro  1989  Motala Simsällskap          33.14   
36  Philip Carlsson  1990  Alingsås SLS          33.16   
37  Robin Hartin  1989  Grums Simsällskap          33.18   
38  Erik Lindgren  1989  Karlstads Simsällskap          33.31   
39  Måns Stomvall  1990  Tunafors Sportklubb          33.35   
40  Nils Schönberg  1989  Hedemora Simsällskap          33.39   
                   
 
Gren 11, 400m Frisim F Junior, Finaler 
Sponsor:Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  100m  200m  300m    Tid  Status 










 
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS  1:04.14  2:11.77  3:19.54    4:27.97   
Emmy Gellerstedt  1986  Örebro Simallians  1:04.64  2:13.38  3:23.14    4:33.56   
Sofie Pettersson  1988  Linköpings Allmänna SS  1:05.70  2:16.67  3:28.26    4:38.60   
Therese Severinsson  1986  Skäret Simsällskap  1:05.47  2:15.91  3:28.33    4:39.22   
Elin Broberg  1988  Skövde Simsällskap  1:06.50  2:17.88  3:30.05    4:41.26   
Ida Granlund  1987  Polisens IF  1:07.70  2:54.95  4:43.15    4:43.20   
Julia Toremark  1988  Jönköpings Simsällskap  1:07.07  2:19.10  3:32.42    4:45.09   
Elin Jonasson  1988  Oskarshamns Simsällskap  1:08.13  2:20.61  3:33.47    4:45.25   
Josefine Hallmén  1988  Linköpings Allmänna SS  1:08.64  2:21.42  3:34.48    4:46.44   
10  Josefine Hellström  1986  Oskarshamns Simsällskap  1:09.12  2:22.31  3:36.27    4:47.59   
11  Marlene Gunnarsson  1988  Borlänge Simsällskap  1:09.23  2:23.16  3:36.95    4:47.70   
12  Evelina Carlsson  1987  Värnamo Simsällskap  1:07.94  2:21.49  3:35.69    4:47.84   
13  Evelina Nilsson  1987  Värnamo Simsällskap  1:08.03  2:21.17  3:35.30    4:49.10   
14  Sanna Kårebrand  1987  Skäret Simsällskap  1:09.11  2:22.06  3:35.79    4:49.17   
15  Johanna Finnander  1988  Värnamo Simsällskap  1:07.59  2:21.55  3:35.63    4:49.65   
16  Anna Ericson  1988  Hallsbergs Simklubb  1:07.89  2:22.09  3:37.24    4:51.98   
17  Pia Berglund  1987  Polisens IF  1:08.75  2:21.66  3:37.36    4:52.10   
18  Emelie Bränd  1987  Hedemora Simsällskap  1:07.52  2:22.18  3:37.62    4:52.31   
19  Sanna Ibstedt  1988  Västerås Simsällskap  1:08.17  2:21.77  3:37.71    4:52.93   
20  Frida Morberg  1986  Polisens IF  1:09.16  2:24.15  3:40.41    4:55.38   
21  Sara Eriksson  1986  Fagersta Simklubb  1:09.08  2:24.30  3:41.08    4:56.98   
22  Estelle Engqvist  1986  Södertälje Simsällskap  1:10.26  2:26.06  3:42.91    4:58.76   
23  Pernilla Axelsson  1987  Oskarshamns Simsällskap  1:10.98  2:27.17  3:43.57    4:59.10   
24  Alexandra Rosengren  1988  Simklubben Elfsborg  1:11.47  2:27.46  3:44.50    4:59.31   
                   
 
Gren 12, 400m Frisim P Junior, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  100m  200m  300m    Tid  Status 










 
Oskar Melin  1987  Hallsbergs Simklubb  58.67  2:01.49  3:05.69    4:10.46   
Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap  1:00.66  2:03.41  3:07.99    4:13.46   
Jonas Grundström  1987  Fagersta Simklubb  1:00.86  2:05.72  3:10.08    4:14.79   
Tobias Törnström  1988  Linköpings Allmänna SS  1:00.87  2:04.91  3:10.57    4:16.33   
Carl Hagström  1986  Örebro Simallians  1:01.11  2:08.10  3:15.09    4:18.88   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians  1:01.02  2:07.74  3:15.27    4:18.90   
Kristofer Hägg  1987  Skövde Simsällskap  1:02.45  2:07.73  3:14.12    4:19.02   
Sven Svensson  1987  Jönköpings Simsällskap  59.71  2:05.80  3:13.19    4:19.92   
Daniel Carlsson  1988  Linköpings Allmänna SS  1:02.85  2:13.78  3:26.67    4:19.92   
10  David Brandemark  1986  Västerås Simsällskap  1:01.24  2:06.14  3:12.67    4:20.05   
11  Richard Wernersson  1987  Simklubben Elfsborg  1:01.71  2:08.47  3:16.26    4:21.06   
12  Karl Åhs  1988  Skövde Simsällskap  1:02.61  2:10.41  3:19.18    4:26.30   
13  Sebastian Wennerberg  1985  Eskilstuna Simsällskap  1:01.89  2:09.31  3:18.90    4:26.90   
14  Magnus Rönnbrant  1985  Skäret Simsällskap  1:04.87  2:15.14  3:22.81    4:28.95   
15  Björn Höckerfelt  1988  Kalmar Simsällskap  1:03.21  2:10.75  3:20.16    4:29.94   
16  David Palmqvist  1988  Åmåls Simsällskap  1:02.88  2:10.71  3:21.11    4:31.98   
17  Ludvig Strannå  1985  Linköpings Allmänna SS  1:03.72  2:11.99  3:21.88    4:32.01   
18  Marcus Åberg  1988  Karlstads Simsällskap  1:05.16  2:13.82  3:23.68    4:33.91   
19  Niklas Jonsson  1988  Polisens IF  1:02.25  2:12.32  3:23.86    4:34.92   
20  Christoffer Åberg  1988  Karlstads Simsällskap  1:05.20  2:15.95  3:27.33    4:37.63   
21  Patrik Ek  1988  Södertälje Simsällskap  1:06.65  2:18.43  3:31.09    4:43.20   
22  Jad Andersson  1987  Karlstads Simsällskap  1:06.48  2:20.21  3:32.34    4:45.84   
23  Christian Jarenfors  1987  Kungälvs Simsällskap  1:07.18  2:20.51  3:35.49    4:50.40   
                   
 
Gren 13, 200m Medley F 15, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  150m    Tid  Status 










 
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap  30.38  1:06.56  1:47.60    2:19.89  Nuss rekord 
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap  32.44  1:09.62  1:53.63    2:27.97   
Beatrice Andersson  1989  Jönköpings Simsällskap  34.85  1:12.36  1:56.59    2:31.46   
Karin Berg  1990  Jönköpings Simsällskap  35.54  1:17.95  1:58.29    2:33.16   
Jasmine Marcusson  1990  Kungälvs Simsällskap  35.64  1:15.16  2:00.15    2:33.31   
Anna-Maria Owén  1989  Karlskoga Simförening  32.27  1:13.42  1:58.74    2:33.77   
Kamilla Johansson  1989  Simklubben Götene  34.97  1:13.86  1:58.92    2:33.96   
Sanna Stawing  1990  Södertälje Simsällskap  33.90  1:15.15  1:59.16    2:34.16   
Frida Lindborg  1990  Motala Simsällskap  33.80  1:13.47  1:59.80    2:34.87   
10  Irene Eriksson  1990  Bromma Simsällskap  34.24  1:13.43  1:59.37    2:34.94   
11  Elin Nilsson  1990  Linköpings Allmänna SS  33.89  1:13.35  1:59.56    2:35.47   
12  Julia Norman  1989  Stockholms Kappsimningsklubb  32.69  1:12.99  2:01.45    2:35.67   
13  Jennie Ibstedt  1989  Västerås Simsällskap  32.47  1:12.51  2:00.98    2:36.59   
14  Cecilia Gottfridsson  1989  Kalmar Simsällskap  34.92  1:13.70  2:00.27    2:37.00   
15  Louise Lantz  1990  Skövde Simsällskap  33.88  1:14.91  2:00.20    2:37.27   
16  Jessica Kjellström  1989  Simklubben Elfsborg  32.68  1:14.12  2:00.41    2:37.32   
17  Sara Hagve Jansson  1990  Linköpings Allmänna SS  33.16  1:14.58  2:00.04    2:37.58   
18  Rebecca Green  1989  Simklubben Götene  35.11  1:16.91  2:01.93    2:37.65   
19  Linn Arvidsson  1990  Simklubben Götene  34.14  1:15.34  2:00.29    2:38.29   
20  Anja Haberkamm  1989  Västerviks Simsällskap  34.83  1:16.68  2:03.98    2:38.75   
21  Veronica Brännfeldt  1990  Åmåls Simsällskap  34.93  1:15.69  2:02.64    2:38.86   
22  Petra Boyacioglu  1990  Västerås Simsällskap  33.80  1:13.76  2:02.33    2:40.18   
23  Orsolya Toró  1989  Tunafors Sportklubb  34.61  1:17.74  2:04.47    2:41.86   
                   
 
Gren 14, 200m Medley P 15, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  150m    Tid  Status 










 
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap  30.19  1:03.62  1:45.01    2:16.50   
Eemil Heikkinen  1989  Södertälje Simsällskap  31.56  1:07.07  1:47.68    2:18.91   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  28.81  1:05.31  1:46.81    2:19.17   
Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  30.57  1:06.11  1:48.24    2:21.12   
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene  30.87  1:06.68  1:50.25    2:22.24   
Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians  31.07  1:08.55  1:49.01    2:22.34   
Josef Östlund  1989  Polisens IF  30.32  1:07.51  1:50.07    2:22.52   
Anders Ydremark  1989  Linköpings Allmänna SS  29.49  1:08.18  1:49.39    2:24.27   
Robin Johansson  1990  Ludvika Simsällskap  30.70  1:08.77  1:52.47    2:24.93   
10  Pelle Gidlöv  1989  Alingsås SLS  31.06  1:09.18  1:51.48    2:25.92   
11  Denny Nelson  1989  Jönköpings Simsällskap  29.22  1:06.81  1:51.45    2:26.13   
12  Victor Paulsson  1990  Simklubben Elfsborg  34.20  1:11.81  1:52.54    2:26.96   
13  Alexandre Toledo  1989  Ludvika Simsällskap  31.95  1:10.99  1:54.13    2:28.29   
14  Christoffer Arvidsson  1989  Värnamo Simsällskap  32.33  1:11.84  1:53.88    2:28.63   
15  Henrik Toll  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  31.89  1:11.05  1:54.00    2:28.64   
16  Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS  33.74  1:12.28  1:56.14    2:29.42   
17  Niklas Borin  1989  Järfälla Simsällskap  31.33  1:08.71  1:54.67    2:30.61   
18  Björn Sundin  1990  Österby Simsällskap  31.66  1:11.37  1:57.21    2:31.93   
19  Johan Djäken  1989  Mariestads Simsällskap  33.13  1:12.33  1:56.33    2:32.09   
20  Mikael Axelsson  1989  Västerviks Simsällskap  32.47  1:11.06  1:56.20    2:33.07   
21  Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap  32.40  1:12.69  1:57.70    2:33.43   
22  Carl Holmertz  1990  Motala Simsällskap  33.15  1:12.97  1:59.67    2:33.53   
23  Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap  35.07  1:13.79  2:01.67    2:35.43   
24  Viktor Jarenfors  1989  Kungälvs Simsällskap  31.44  1:12.54  2:00.59    2:36.42   
                   
 
Gren 15, 100m Ryggsim F Junior, Finaler 
Sponsor:Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Petra Hallberg  1987  Västerås Simsällskap  32.99        1:07.36   
Christina Sjöholm  1986  Simklubben Elfsborg  32.93        1:07.38   
Jenny Rostedt  1986  Jönköpings Simsällskap  33.06        1:08.06   
Johanna Juhl  1987  Södertälje Simsällskap  33.58        1:09.56   
Nina Altesjö  1987  Värnamo Simsällskap  34.15        1:10.33   
Alexandra Rosengren  1988  Simklubben Elfsborg  34.83        1:10.38   
Emma Renström  1988  Sandvikens Sim och Hoppklubb  34.47        1:11.14   
Emma Stawåsen  1988  Simklubben Elfsborg  34.58        1:11.79   
Sofia Eriksson  1988  Fagersta Simklubb  34.76        1:11.83   
10  Sofie Pettersson  1988  Linköpings Allmänna SS  35.55        1:12.86   
11  Jennie Johansson  1988  Hedemora Simsällskap  35.43        1:12.98   
12  Camilla Henningsson  1988  Skäret Simsällskap  35.34        1:13.13   
13  Therese Westerlund  1988  Järfälla Simsällskap  35.45        1:13.38   
14  Maria Hjärne  1986  Linköpings Allmänna SS  35.45        1:13.61   
15  Karin Grannas Sörbom  1986  Eskilstuna Simsällskap  35.87        1:14.35   
16  Linnea Ersson  1988  Ludvika Simsällskap  36.13        1:14.74   
16  Charlotte Nordling  1988  Österby Simsällskap  36.43        1:14.74   
18  Salli Carlfjord  1988  Linköpings Allmänna SS  36.95        1:14.84   
19  Johanna Finnander  1988  Värnamo Simsällskap  36.57        1:14.97   
20  Maria Groth  1988  Hedemora Simsällskap  36.81        1:15.12   
21  Marie Larsson  1988  Simklubben Götene  35.62        1:15.51   
22  Ulrika Kjellemar  1986  Filipstads Simklubb  36.37        1:15.81   
23  Hanna Juhlin  1986  Kalmar Simsällskap  36.67        1:16.00   
24  Boróka Toró  1988  Tunafors Sportklubb  37.76        1:16.56   
25  Emelie Gauffin  1988  Västerviks Simsällskap  36.87        1:16.60   
26  Sandra Elstig  1988  Stockholms Kappsimningsklubb  37.21        1:16.84   
27  Hanna Jokela  1988  Tunafors Sportklubb  37.30        1:17.09   
28  Johanna Södergren  1988  Järfälla Simsällskap  38.05        1:17.65   
29  Louise Råbock  1988  Västerviks Simsällskap  37.51        1:18.35   
30  Cathrine Candle  1986  Kungälvs Simsällskap  38.16        1:18.77   
Linda Almqvist-Andersson  1987  Fagersta Simklubb          DNS   
Evelina Carlsson  1987  Värnamo Simsällskap          DSQ   
Erika Carlsson-Cloodt  1987  Kalmar Simsällskap          DNS   
                   
 
Gren 16, 100m Ryggsim P Juniorer, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Michael Berndtsson  1985  Simklubben Elfsborg  27.83        57.20  Nuss rekord 
Fredrik Öberg  1987  Hallsbergs Simklubb  28.28        58.32   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians  30.37        1:01.76   
Hans Albrektsson  1985  Linköpings Allmänna SS  30.12        1:01.81   
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.34        1:01.94   
Olof Gottvall  1985  Linköpings Allmänna SS  29.96        1:02.01   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb  30.22        1:02.19   
Mikael Ståhle  1987  Västerås Simsällskap  30.38        1:03.39   
Axel Johansson  1986  Simklubben Ena  30.69        1:04.04   
10  Tobias Törnström  1988  Linköpings Allmänna SS  31.47        1:04.05   
11  Per Nordqvist  1987  Kalmar Simsällskap  31.17        1:04.16   
11  Kristian Mandel  1987  Skäret Simsällskap  30.84        1:04.16   
13  Mattias Toresäter  1988  Simklubben Elfsborg  31.11        1:04.47   
14  Erik Wernersson  1986  Värnamo Simsällskap  31.49        1:04.63   
15  Sebastian Bertholdsson  1988  Örebro Simallians  31.36        1:04.67   
16  Fredrik Fagerström  1988  Eskilstuna Simsällskap  31.44        1:04.69   
17  Carl Kock  1988  Södertälje Simsällskap  31.13        1:04.79   
18  Anders Melin  1988  Karlstads Simsällskap  31.31        1:04.81   
19  Caj Andersson  1988  Skäret Simsällskap  31.10        1:05.08   
20  Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap  31.91        1:06.01   
21  Per Edelholm  1987  Polisens IF  32.17        1:06.92   
22  Joakim Hallqvist  1987  Linköpings Allmänna SS  32.83        1:07.09   
23  Nicklas Redig  1987  Polisens IF  33.43        1:08.38   
24  Romil Varli  1988  Södertälje Simsällskap  33.82        1:08.71   
25  Patrik Juhlin  1988  Kalmar Simsällskap  33.55        1:09.71   
26  Kristofer Hägg  1987  Skövde Simsällskap  33.89        1:10.05   
27  David Palmqvist  1988  Åmåls Simsällskap  34.04        1:10.17   
28  David Sundholm  1988  Tunafors Sportklubb  34.00        1:10.68   
29  Karl Åhs  1988  Skövde Simsällskap  35.46        1:12.95   
30  Niklas Jonsson  1988  Polisens IF  35.43        1:15.26   
Jonas Magnusson  1985  Kalmar Simsällskap          DNS   
William Larsson  1986  Karlskoga Simförening          DSQ   
                   
 
Gren 17, 200m Bröstsim F 15, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  150m    Tid  Status 










 
Karin Berg  1990  Jönköpings Simsällskap  38.24  1:20.89  2:03.46    2:45.54   
Louise Lantz  1990  Skövde Simsällskap  38.28  1:20.89  2:04.61    2:48.28   
Filippa Petersson  1990  Södertälje Simsällskap  38.42  1:20.99  2:04.47    2:48.81   
Elin Nilsson  1990  Linköpings Allmänna SS  38.20  1:21.53  2:05.95    2:49.87   
Emma Gunnarsson  1990  Köpings Simsällskap  37.24  1:19.79  2:04.70    2:50.61   
Linn Arvidsson  1990  Simklubben Götene  39.43  1:22.60  2:06.78    2:52.07   
Cecilia Tunestam  1989  Borlänge Simsällskap  39.34  1:24.10  2:08.72    2:52.62   
Ida Roos  1989  Katrineholms Simsällskap  39.00  1:23.41  2:08.39    2:53.16   
Sanna Stawing  1990  Södertälje Simsällskap  39.59  1:23.65  2:08.47    2:53.21   
10  Jovana Obradovic  1990  Jönköpings Simsällskap  38.64  1:23.01  2:08.48    2:53.25   
11  Louise Oscarson  1990  Linköpings Allmänna SS  38.17  1:22.73  2:08.49    2:54.68   
12  Orsolya Toró  1989  Tunafors Sportklubb  39.92  1:24.37  2:10.48    2:55.73   
13  Matilda Hagström  1990  Alingsås SLS  40.25  1:24.43  2:10.61    2:55.89   
14  Rebecca Green  1989  Simklubben Götene  39.57  1:24.62  2:11.56    2:58.33   
15  Nathalie Abrahamsson  1990  Skäret Simsällskap  39.72  1:25.67  2:12.44    2:58.37   
16  Valentina Ferracane  1990  Tunafors Sportklubb  40.73  1:25.98  2:12.46    2:58.62   
17  Michaela Svangren  1990  Västerås Simsällskap  38.75  1:24.27  2:11.19    2:58.93   
18  Jasmine Marcusson  1990  Kungälvs Simsällskap  40.69  1:26.22  2:13.53    3:00.23   
19  Kristin Jakobsson  1990  Borlänge Simsällskap  40.68  1:26.43  2:13.25    3:00.53   
20  Emelie Larsson  1990  Avesta Simsällskap  40.51  1:26.01  2:12.58    3:00.73   
21  Isa Bylund-Viksten  1989  Karlstads Simsällskap  40.91  1:27.24  2:14.95    3:01.63   
22  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  40.86  1:27.21  2:15.26    3:02.82   
23  Alona Filippova  1991  Skövde Simsällskap  42.51  1:29.07  2:17.38    3:04.80   
Victoria Hell  1989  Linköpings Allmänna SS          DNS   
                   
 
Gren 18, 200m Bröstsim P 15, Finaler 
Sponsor:Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  150m    Tid  Status 










 
Anders Ydremark  1989  Linköpings Allmänna SS  33.97  1:13.21  1:54.73    2:33.51   
Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians  35.27  1:14.77  1:54.78    2:33.58   
Nils Schönberg  1989  Hedemora Simsällskap  34.85  1:13.97  1:56.06    2:37.77   
Fredrik Wikander  1989  Simklubben Elfsborg  35.63  1:16.65  1:57.59    2:37.78   
Mikael Agdahl  1990  Kungälvs Simsällskap  36.03  1:17.64  1:59.92    2:40.95   
Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  36.67  1:17.86  2:00.78    2:41.56   
Christoffer Arvidsson  1989  Värnamo Simsällskap  36.79  1:18.43  2:00.87    2:43.30   
Henrik Toll  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  36.44  1:18.17  2:01.63    2:43.85   
Victor Paulsson  1990  Simklubben Elfsborg  36.75  1:18.01  2:00.74    2:44.08   
10  Andreas Cederholm  1989  Linköpings Allmänna SS  35.59  1:16.57  2:00.73    2:45.64   
11  Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap  37.87  1:21.58  2:05.34    2:47.19   
12  Nicklas Karlsson  1989  Västerviks Simsällskap  37.02  1:19.31  2:03.00    2:47.64   
13  David Williamsson  1990  Jönköpings Simsällskap  37.06  1:20.58  2:04.70    2:47.76   
14  Christian Hansson-Bergén  1990  Norrtälje Simklubb  36.85  1:19.09  2:03.13    2:47.92   
15  Pontus Björklund  1989  Stockholms Kappsimningsklubb  36.77  1:20.04  2:04.98    2:48.21   
16  Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg  37.22  1:20.07  2:04.75    2:49.48   
17  Erik Lindgren  1989  Karlstads Simsällskap  38.07  1:21.46  2:07.55    2:50.32   
18  Sebastian Eriksson  1990  Värnamo Simsällskap  37.47  1:21.57  2:07.63    2:50.73   
19  Robin Hartin  1989  Grums Simsällskap  38.12  1:22.65  2:07.70    2:53.34   
20  Denny Nelson  1989  Jönköpings Simsällskap  36.86  1:20.95  2:06.83    2:53.55   
21  Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap  38.36  1:23.17  2:09.11    2:54.14   
Simon Sköld  1990  Grums Simsällskap          DNS   
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS          DNS   
Martin Gunnarsson  1990  Värnamo Simsällskap          DNS   
                   
 
Gren 19, 100m Frisim F Juniorer, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Jennie Carlsson  1986  Linköpings Allmänna SS  27.78        58.42   
Annika Hult  1986  Linköpings Allmänna SS  27.90        58.53   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS  28.64        59.05   
Ann-Louise Jakobsson  1988  Fagersta Simklubb  29.00        1:00.32   
Emmy Gellerstedt  1986  Örebro Simallians  28.80        1:00.78   
Therese Petersson  1988  Linköpings Allmänna SS  29.26        1:00.79   
Cecilia Wästborn  1986  Västerås Simsällskap  29.63        1:00.97   
Matilda Larsson  1988  Skäret Simsällskap  29.28        1:00.97   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap  29.17        1:01.10   
10  Caroline Selmonsson  1987  Jönköpings Simsällskap  29.56        1:01.52   
11  Sanna Kårebrand  1987  Skäret Simsällskap  29.94        1:01.89   
12  Maria Groth  1988  Hedemora Simsällskap  29.64        1:02.05   
13  Nina Altesjö  1987  Värnamo Simsällskap  30.20        1:02.17   
14  Evelina Nilsson  1987  Värnamo Simsällskap  29.81        1:02.20   
15  Lisa-Marie Nilsson  1986  Simklubben Elfsborg  29.71        1:03.00   
16  Sanna Ibstedt  1988  Västerås Simsällskap  30.35        1:03.10   
17  Anna Wilstorp  1987  Värnamo Simsällskap  30.33        1:03.17   
18  Pernilla Hageräng  1986  Karlskoga Simförening  30.73        1:03.39   
19  Madeleine Kalmskog  1987  Stockholms Kappsimningsklubb  29.93        1:03.42   
20  Evelyn-Elisabeth Forsberg  1986  Strömstads Simförening  30.41        1:03.47   
20  Sofia Gustafsson  1987  Tunafors Sportklubb  30.68        1:03.47   
22  Julia Toremark  1988  Jönköpings Simsällskap  30.52        1:03.65   
22  Josefine Hallmén  1988  Linköpings Allmänna SS  30.56        1:03.65   
24  Emma Stawåsen  1988  Simklubben Elfsborg  30.59        1:04.08   
25  Emelie Bränd  1987  Hedemora Simsällskap  30.65        1:04.12   
26  Elin Jonasson  1988  Oskarshamns Simsällskap  30.62        1:04.15   
27  Johanna Juhl  1987  Södertälje Simsällskap  31.13        1:04.73   
28  Frida Hedman  1988  Stockholms Kappsimningsklubb  30.83        1:04.76   
29  Camilla Henningsson  1988  Skäret Simsällskap  30.94        1:05.15   
30  Maria Gunnervik  1987  Värnamo Simsällskap  30.61        1:05.40   
31  Josefine Hellström  1986  Oskarshamns Simsällskap  31.32        1:05.42   
32  Sofia Grenholm  1988  Stockholms Kappsimningsklubb  30.88        1:05.80   
                   
 
Gren 20, 100m Frisim P Juniorer, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS  24.63        52.29   
Sebastian Attervall  1986  Linköpings Allmänna SS  25.35        53.55   
Richard Wernersson  1987  Simklubben Elfsborg  26.30        53.83   
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb  26.27        54.20   
Oskar Melin  1987  Hallsbergs Simklubb  25.89        54.37   
Victor Strömberg  1985  Kalmar Simsällskap  25.95        54.55   
Tomas Andersson  1988  Harnäs-Skutskärs Simsällskap  26.24        54.58   
Henrik Johansson  1986  Deje Simsällskap  26.73        55.18   
Harald Börsholm  1985  Stockholms Kappsimningsklubb  26.40        55.39   
10  Pelle Schöld  1987  Motala Simsällskap  26.58        55.72   
11  Magnus Hansèn  1986  Simklubben Elfsborg  26.70        55.81   
12  Axel Johansson  1986  Simklubben Ena  26.20        55.84   
13  Carl Hagström  1986  Örebro Simallians  27.30        55.89   
14  Henrik Norberg-Arvidsson  1985  Stockholms Kappsimningsklubb  26.27        56.13   
15  Jonas Grundström  1987  Fagersta Simklubb  27.53        56.18   
16  Hampus Luhanko  1986  Eskilstuna Simsällskap  26.94        56.29   
17  Andreas Engström  1985  Västerås Simsällskap  27.08        56.35   
18  Johan Dahlgren  1986  Harnäs-Skutskärs Simsällskap  26.57        56.48   
19  Jonas Fredriksson  1988  Södertälje Simsällskap  26.76        56.54   
20  Kristofer Hägg  1987  Skövde Simsällskap  27.03        56.64   
21  Olof Gottvall  1985  Linköpings Allmänna SS  27.21        56.67   
22  Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians  27.35        56.90   
23  Erik Patriksson  1985  Simklubben Elfsborg  26.91        56.98   
24  David Brandemark  1986  Västerås Simsällskap  27.64        57.09   
25  Sven Svensson  1987  Jönköpings Simsällskap  27.45        57.33   
26  Berne Strand  1985  Arvika Simsällskap  27.66        57.46   
27  Johan Widén  1986  Simklubben Ena  27.07        58.01   
28  Michael Svensson  1987  Simklubben Elfsborg  27.26        58.03   
29  Sebastian Wennerberg  1985  Eskilstuna Simsällskap  28.15        58.16   
30  Karl Åhs  1988  Skövde Simsällskap  28.06        58.18   
31  Tony Marjakangas  1985  Södertälje Simsällskap  27.39        58.22   
32  Håkan Emilsson  1987  Karlstads Simsällskap  27.95        59.69   
                   
 
Gren 21, 200m Fjärilsim F 15, Finaler 
Sponsor:Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  150m    Tid  Status 










 
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap  32.04  1:07.76  1:44.04    2:20.64  Nuss rekord 
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap  32.81  1:10.19  1:48.82    2:26.32   
Anna-Maria Owén  1989  Karlskoga Simförening  33.41  1:11.52  1:50.24    2:29.43   
Jessica Kjellström  1989  Simklubben Elfsborg  33.31  1:11.87  1:51.57    2:30.31   
Frida Lindborg  1990  Motala Simsällskap  34.36  1:13.47  1:53.59    2:35.41   
Beatrice Andersson  1989  Jönköpings Simsällskap  35.27  1:15.74  1:57.23    2:38.43   
Paulina Karlsson  1990  Södertälje Simsällskap  34.86  1:14.84  1:56.66    2:38.55   
Nicole Stedt  1989  Harnäs-Skutskärs Simsällskap  35.58  1:16.00  1:58.08    2:39.59   
Madeleine Stein  1990  Linköpings Allmänna SS  33.74  1:13.23  1:56.16    2:40.75   
10  Sara Hagve Jansson  1990  Linköpings Allmänna SS  36.27  1:18.93  2:02.78    2:46.09   
11  Sandra Hedblom  1990  Borlänge Simsällskap  34.97  1:17.32  2:02.38    2:46.34   
12  Lena Stridsberg  1989  Skäret Simsällskap  35.94  1:18.26  2:02.52    2:47.05   
13  Lisa Rythèn-Larsson  1989  Simklubben Elfsborg  35.45  1:17.32  2:02.01    2:49.14   
14  Petra Olsson  1989  Polisens IF  35.31  1:18.24  2:03.94    2:49.31   
15  Annika Ferm  1990  Skäret Simsällskap  35.84  1:19.80  2:07.61    2:53.49   
16  Madelene Hagström  1989  Örebro Simallians  34.70  1:17.23  2:04.12    2:53.98   
17  Louise Oscarson  1990  Linköpings Allmänna SS  37.79  1:22.28  2:08.81    2:54.58   
18  Jessica Mauritzson  1989  Örebro Simallians  35.77  1:18.70  2:06.33    2:56.42   
19  Anna Ohlsson  1990  Grums Simsällskap  41.51  1:27.80  2:17.05    3:04.10   
20  Weronica Hedin  1990  Järfälla Simsällskap  38.17  1:25.56  2:15.81    3:04.83   
Linn Arvidsson  1990  Simklubben Götene          DSQ   
                   
 
Gren 22, 100m Medley P 15, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  28.66        1:01.56   
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap  29.10        1:02.08   
Eemil Heikkinen  1989  Södertälje Simsällskap  30.26        1:04.33   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap  30.17        1:05.36   
Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  31.09        1:05.87   
Josef Östlund  1989  Polisens IF  30.23        1:06.12   
Robin Johansson  1990  Ludvika Simsällskap  30.35        1:06.26   
Pelle Gidlöv  1989  Alingsås SLS  31.51        1:06.95   
Henrik Toll  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  30.97        1:07.36   
10  Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene  30.95        1:07.52   
11  Fredrik Larsson  1989  Eskilstuna Simsällskap  31.03        1:08.32   
12  Carl Holmertz  1990  Motala Simsällskap  31.80        1:08.42   
13  Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS  31.93        1:08.49   
14  Victor Paulsson  1990  Simklubben Elfsborg  33.29        1:08.72   
15  Christoffer Arvidsson  1989  Värnamo Simsällskap  33.05        1:08.81   
16  Mikael Axelsson  1989  Västerviks Simsällskap  32.03        1:08.99   
17  Nils Schönberg  1989  Hedemora Simsällskap  33.77        1:09.08   
18  Rodrigo Astorga  1989  Västerås Simsällskap  31.52        1:09.13   
19  Zebastian Karlsson  1990  Västerviks Simsällskap  33.15        1:09.46   
20  Viktor Jarenfors  1989  Kungälvs Simsällskap  31.93        1:09.67   
21  Martin Stonsebro  1989  Motala Simsällskap  32.86        1:09.79   
22  Johan Djäken  1989  Mariestads Simsällskap  32.56        1:09.83   
23  Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  31.92        1:09.84   
24  Gustav Bildh  1990  Värnamo Simsällskap  31.73        1:10.08   
25  Tom Thomasson  1990  Järfälla Simsällskap  32.08        1:10.44   
26  Nicklas Karlsson  1989  Västerviks Simsällskap  33.06        1:11.12   
27  Fredrik Wikander  1989  Simklubben Elfsborg  34.51        1:11.14   
28  Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap  33.17        1:12.19   
29  Björn Sundin  1990  Österby Simsällskap  32.69        1:12.30   
30  Robin Hartin  1989  Grums Simsällskap  35.45        1:12.86   
31  Erik Lindgren  1989  Karlstads Simsällskap  36.35        1:13.42   
Niklas Langenoja  1989  Järfälla Simsällskap          DNS   
                   
 
Gren 23, 4x50m Medley F Juniorer, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Lass 1  Linköpings Allmänna SS          2:01.35   
  Maria Hjärne  1986    31.87        31.87   
  Therése Bergström  1987    33.39        1:05.26   
  Annika Hult  1986    29.37        1:34.63   
  Jennie Carlsson  1986    26.72        2:01.35   
                   
Västerås SS Damer Lag 1  Västerås Simsällskap          2:03.14   
  Petra Hallberg  1987    31.79        31.79   
  Frida Hagen  1986    33.63        1:05.42   
  Cecilia Wästborn  1986    29.67        1:35.09   
  Elin Andersson  1988    28.05        2:03.14   
                   
SK Elfsborg Lag 1 Flick  Simklubben Elfsborg          2:04.45   
  Christina Sjöholm  1986    31.66        31.66   
  Eva-Maria Sandin  1988    35.15        1:06.81   
  Jessica Kjellström  1989    30.19        1:37.00   
  Lisa-Marie Nilsson  1986    27.45        2:04.45   
                   
Värnamo SS Fl Lag 1  Värnamo Simsällskap          2:05.92   
  Evelina Carlsson  1987    33.12        33.12   
  Anna Wilstorp  1987    34.42        1:07.54   
  Nina Altesjö  1987    30.46        1:38.00   
  Evelina Nilsson  1987    27.92        2:05.92   
                   
Lass 2  Linköpings Allmänna SS          2:06.07   
  Therese Petersson  1988    32.94        32.94   
  Josefine Hallmén  1988    35.01        1:07.95   
  Salli Carlfjord  1988    30.34        1:38.29   
  Emma Piehl  1987    27.78        2:06.07   
                   
Skäret Simsällskap Lag 1  Skäret Simsällskap          2:07.14   
  Matilda Larsson  1988    32.64        32.64   
  Sanna Kårebrand  1987    36.18        1:08.82   
  Nathalie Andersson  1988    29.53        1:38.35   
  Therese Severinsson  1986    28.79        2:07.14   
                   
Kalmar Lag 1 Kalmar  1987  Kalmar Simsällskap          2:10.14   
  Cecilia Gottfridsson  1989    34.11        34.11   
  Matilda Arnesson  1988    36.15        1:10.26   
  Sara Thydén  1989    29.67        1:39.93   
  Stina Möller  1990    30.21        2:10.14   
                   
Ösa Lag 1 Flickor  Örebro Simallians          2:10.54   
  Emmy Gellerstedt  1986    32.02        32.02   
  Cecilia Frisk  1988    36.04        1:08.06   
  Madelene Hagström  1989    32.82        1:40.88   
  Jessica Mauritzson  1989    29.66        2:10.54   
                   
Södertälje Lag 1  Södertälje Simsällskap          2:11.05   
  Johanna Juhl  1987    32.44        32.44   
  Sara Hasselgren  1987    38.09        1:10.53   
  Elin Öster  1987    31.47        1:42.00   
  Malin De-Verdier  1988    29.05        2:11.05   
                   
10  Södertälje Lag 2  Södertälje Simsällskap          2:14.08   
  Emilia Anttila  1990    35.41        35.41   
  Filippa Petersson  1990    36.47        1:11.88   
  Paulina Karlsson  1990    32.10        1:43.98   
  Sanna Stawing  1990    30.10        2:14.08   
                   
11  Skk F Jun  Stockholms Kappsimningsklubb          2:14.47   
  Sandra Elstig  1988    35.67        35.67   
  Hannah Persson  1988    37.33        1:13.00   
  Madeleine Kalmskog  1987    31.90        1:44.90   
  Sofia Grenholm  1988    29.57        2:14.47   
                   
12  Västerviks SS  Västerviks Simsällskap          2:15.33   
  Sara Lundgren  1986    1:13.17        1:13.17   
  Louise Råbock  1988    33.57        1:46.74   
  Emelie Gauffin  1988    28.44        2:15.18   
  Sara Lundgren  1986    15        2:15.33   
                   
Polisens IF Lag 1 Damer  Polisens IF          DSQ   
  Desireé Sverin-Österberg  1987    33.93        33.93   
                   
                   
 
Gren 24, 4x200m Frisim P Juniorer, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  100m  200m      Tid  Status 










 
Lass 1  Linköpings Allmänna SS          7:54.72  Nuss rekord 
  Hans Albrektsson  1985    56.30  1:54.87      1:54.87   
  Sebastian Attervall  1986    55.97  1:59.12      3:53.99   
  Kristofer Johansson  1987    56.33  2:00.49      5:54.48   
  Olof Gottvall  1985    57.54  2:00.24      7:54.72   
                   
Skäret Simsällskap Lag 1  Skäret Simsällskap          8:08.09   
  Johan Lorentzon  1986    1:00.02  2:04.74      2:04.74   
  David Larsson  1989    57.65  1:59.48      4:04.22   
  Kristoffer Dahlberg  1985    58.56  2:02.20      6:06.42   
  Magnus Rönnbrant  1985    59.02  2:01.67      8:08.09   
                   
SK Elfsborg Lag 1 Pojk  Simklubben Elfsborg          8:18.62   
  Richard Wernersson  1987    58.26  1:59.44      1:59.44   
  Magnus Hansèn  1986    59.01  2:03.29      4:02.73   
  Mattias Toresäter  1988    1:01.40  2:10.05      6:12.78   
  Erik Patriksson  1985    58.96  2:05.84      8:18.62   
                   
Kalmar Lag 1 Kalmar  1987  Kalmar Simsällskap          8:20.83   
  Per Nordqvist  1987    1:01.20  2:06.46      2:06.46   
  Victor Strömberg  1985    58.42  2:02.39      4:08.85   
  Björn Höckerfelt  1988    1:00.41  2:06.48      6:15.33   
  Jonas Magnusson  1985    59.41  2:05.50      8:20.83   
                   
Västerås SS Herrar Lag 1  Västerås Simsällskap          8:23.48   
  David Brandemark  1986    1:01.59  2:06.70      2:06.70   
  Andreas Engström  1985    59.64  2:02.85      4:09.55   
  Mikael Ståhle  1987    1:01.10  2:09.38      6:18.93   
  Mattias Kahlin  1987    59.07  2:04.55      8:23.48   
                   
Lass 2  Linköpings Allmänna SS          8:30.72   
  Ludvig Strannå  1985    1:02.11  2:08.50      2:08.50   
  Tobias Törnström  1988    58.28  2:01.71      4:10.21   
  Martin Sterneling  1988    1:00.99  2:09.22      6:19.43   
  Gustav Öhrling  1988    1:03.21  2:11.29      8:30.72   
                   
Ösa Lag 1 Pojkar  Örebro Simallians          8:30.73   
  Joachim Wiking  1987    59.17  2:04.81      2:04.81   
  Carl Hagström  1986    59.69  2:03.43      4:08.24   
  Lukas Gamerov  1989    1:02.21  2:09.28      6:17.52   
  Sebastian Bertholdsson  1988    1:37.81  2:13.21      8:30.73   
                   
Lass 3  Linköpings Allmänna SS          8:45.14   
  Anders Ydremark  1989    1:03.12  2:09.55      2:09.55   
  Sebastian Fronczak  1988    1:02.21  2:11.43      4:20.98   
  Joakim Hallqvist  1987    1:03.41  2:15.51      6:36.49   
  Daniel Carlsson  1988    1:01.36  2:08.65      8:45.14   
                   
Karlstads SS Herrar Lag 1  Karlstads Simsällskap          8:47.13   
  Håkan Emilsson  1987    1:04.64  2:15.13      2:15.13   
  Marcus Åberg  1988    1:01.21  2:06.04      4:21.17   
  Anders Melin  1988    1:03.46  2:12.62      6:33.79   
  Christoffer Åberg  1988    1:04.22  2:13.34      8:47.13   
                   
10  Polisen IF Lag 1 Herrar  Polisens IF          8:50.85   
  Philip Wallin  1990    1:04.77  2:15.13      2:15.13   
  Josef Östlund  1989    1:00.68  2:08.25      4:23.38   
  Niklas Jonsson  1988    1:03.23  2:14.10      6:37.48   
  Max Wallin  1988    1:03.21  2:13.37      8:50.85   
                   
11  Avesta SS Lag Pojkar  Avesta Simsällskap          9:36.08   
  Patrik Hansson  1988    1:05.21  2:17.43      2:17.43   
  Dima Henriksson  1989    1:09.38  2:22.88      4:40.31   
  Johan Skoog  1985    1:07.95  2:20.42      7:00.73   
  Nils Skoog  1988    1:15.66  2:35.35      9:36.08   
                   
 
Gren 25, 4x50m Medley F 15, Finaler 
Sponsor:Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Jss Flickor  Jönköpings Simsällskap          2:08.27   
  Lina Edlund  1989    30.46        30.46   
  Karin Berg  1990    36.95        1:07.41   
  Beatrice Andersson  1989    32.25        1:39.66   
  Jovana Obradovic  1990    28.61        2:08.27   
                   
Västerås SS Damer Lag 2  Västerås Simsällskap          2:08.46   
  Jennie Ibstedt  1989    32.77        32.77   
  Michaela Svangren  1990    36.40        1:09.17   
  Madeleine Eriksson  1989    29.83        1:39.00   
  Petra Boyacioglu  1990    29.46        2:08.46   
                   
Tunafors Lag 1  Tunafors Sportklubb          2:10.83   
  Emma Pargelius  1989    33.79        33.79   
  Valentina Ferracane  1990    35.87        1:09.66   
  Orsolya Toró  1989    31.57        1:41.23   
  Alexandra Lindgren  1990    29.60        2:10.83   
                   
Lass 1  Linköpings Allmänna SS          2:11.66   
  Amanda Fröjd-Sundin  1989    33.52        33.52   
  Louise Oscarson  1990    37.84        1:11.36   
  Madeleine Stein  1990    31.09        1:42.45   
  Sara Hagve Jansson  1990    29.21        2:11.66   
                   
Polisens IF Lag 1 Damer  Polisens IF          2:13.70   
  Malin Ekberg  1989    33.76        33.76   
  Petra Olsson  1989    37.02        1:10.78   
  Emmeli Flodquist  1989    34.12        1:44.90   
  Sara Trägårdh  1990    28.80        2:13.70   
                   
Skk Lag 1  Stockholms Kappsimningsklubb          2:14.07   
  Nina Gustavsson  1989    34.74        34.74   
  Elin Rydström  1989    38.62        1:13.36   
  Malin Westin  1990    33.81        1:47.17   
  Julia Norman  1989    26.90        2:14.07   
                   
Katrineholm Lag 1, Damer  Katrineholms Simsällskap          2:16.84   
  Camilla Nystrand  1989    34.05        34.05   
  Ida Roos  1989    38.99        1:13.04   
  Sally Tsoi  1990    34.49        1:47.53   
  Victoria Smidare  1990    29.31        2:16.84   
                   
Skäret Simsällskap Lag 1  Skäret Simsällskap          2:18.05   
  Annika Ferm  1990    35.85        35.85   
  Nathalie Abrahamsson  1990    37.60        1:13.45   
  Linda Stridsberg  1990    34.50        1:47.95   
  Elin Johansson  1990    30.10        2:18.05   
                   
Mss  Mariestads Simsällskap          2:21.74   
  Karolina Karlsson  1989    37.77        37.77   
  Julia Andersson  1989    39.00        1:16.77   
  Caroline Åreng  1989    33.72        1:50.49   
  Anna Lund  1990    31.25        2:21.74   
                   
10  Kanaans SS Tjejer  Kanaans Simsällskap          2:22.39   
  Mikaela Holm-Larsson  1990    47.40        47.40   
  Emelie Beckman  1991    31.38        1:18.78   
  Alexandra Käll  1989    32.91        1:51.69   
  Malin Bauer  1990    30.70        2:22.39   
                   
 PASS  3
 
Gren 26, 50m Ryggsim P Juniorer, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Michael Berndtsson  1985  Simklubben Elfsborg          26.94   
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb          27.62   
Fredrik Öberg  1987  Hallsbergs Simklubb          27.63   
Axel Johansson  1986  Simklubben Ena          28.86   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians          29.10   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb          29.48   
Henrik Norberg-Arvidsson  1985  Stockholms Kappsimningsklubb          29.56   
Mikael Ståhle  1987  Västerås Simsällskap          29.58   
Anders Melin  1988  Karlstads Simsällskap          29.63   
10  Tomas Andersson  1988  Harnäs-Skutskärs Simsällskap          29.72   
11  Olof Gottvall  1985  Linköpings Allmänna SS          29.86   
12  Per Nordqvist  1987  Kalmar Simsällskap          29.89   
13  Andreas Engström  1985  Västerås Simsällskap          29.96   
14  Fredrik Fagerström  1988  Eskilstuna Simsällskap          30.00   
15  Kristian Mandel  1987  Skäret Simsällskap          30.15   
16  Caj Andersson  1988  Skäret Simsällskap          30.20   
17  Jonas Magnusson  1985  Kalmar Simsällskap          30.27   
18  Karl Eriksson  1986  Södertälje Simsällskap          30.38   
19  Sebastian Bertholdsson  1988  Örebro Simallians          30.55   
20  Henrik Johansson  1986  Deje Simsällskap          30.76   
21  Erik Wernersson  1986  Värnamo Simsällskap          30.80   
22  Carl Kock  1988  Södertälje Simsällskap          30.82   
23  Mattias Toresäter  1988  Simklubben Elfsborg          30.84   
24  Carl Hagström  1986  Örebro Simallians          30.88   
25  Per Edelholm  1987  Polisens IF          30.97   
26  Kristofer Hägg  1987  Skövde Simsällskap          31.23   
27  Björn Höckerfelt  1988  Kalmar Simsällskap          31.56   
28  Magnus Hansèn  1986  Simklubben Elfsborg          31.60   
29  Johan Widén  1986  Simklubben Ena          31.64   
30  Harald Börsholm  1985  Stockholms Kappsimningsklubb          31.65   
31  Erik Patriksson  1985  Simklubben Elfsborg          31.80   
32  Pelle Schöld  1987  Motala Simsällskap          31.85   
33  Andreas Elofsson  1987  Stockholms Kappsimningsklubb          31.92   
34  Berne Strand  1985  Arvika Simsällskap          31.99   
35  Jad Andersson  1987  Karlstads Simsällskap          32.08   
36  Kim Bergström  1987  Västerås Simsällskap          32.14   
37  Johan Lorentzon  1986  Skäret Simsällskap          32.59   
38  Sebastian Attervall  1986  Linköpings Allmänna SS          32.60   
39  Christian Hell  1986  Linköpings Allmänna SS          32.94   
40  Erik Sunnanbo  1986  Järfälla Simsällskap          33.36   
                   
 
Gren 27, 50m Ryggsim F Juniorer, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Annika Hult  1986  Linköpings Allmänna SS          31.15   
Emmy Gellerstedt  1986  Örebro Simallians          31.50   
Jenny Rostedt  1986  Jönköpings Simsällskap          31.56   
Maria Hjärne  1986  Linköpings Allmänna SS          31.75   
Christina Sjöholm  1986  Simklubben Elfsborg          31.80   
Nina Altesjö  1987  Värnamo Simsällskap          31.96   
Therese Petersson  1988  Linköpings Allmänna SS          32.24   
Cecilia Wästborn  1986  Västerås Simsällskap          32.30   
Petra Hallberg  1987  Västerås Simsällskap          32.31   
10  Johanna Juhl  1987  Södertälje Simsällskap          32.48   
11  Ann-Louise Jakobsson  1988  Fagersta Simklubb          32.50   
12  Matilda Larsson  1988  Skäret Simsällskap          32.70   
13  Emma Renström  1988  Sandvikens Sim och Hoppklubb          33.06   
14  Evelina Carlsson  1987  Värnamo Simsällskap          33.20   
15  Lisa-Marie Nilsson  1986  Simklubben Elfsborg          33.23   
16  Emma Stawåsen  1988  Simklubben Elfsborg          33.45   
17  Camilla Henningsson  1988  Skäret Simsällskap          33.50   
18  Sofia Eriksson  1988  Fagersta Simklubb          34.22   
19  Emma Piehl  1987  Linköpings Allmänna SS          34.27   
20  Karin Grannas Sörbom  1986  Eskilstuna Simsällskap          34.52   
21  Linnea Ersson  1988  Ludvika Simsällskap          34.57   
22  Evelyn-Elisabeth Forsberg  1986  Strömstads Simförening          34.60   
23  Jennie Johansson  1988  Hedemora Simsällskap          34.64   
24  Maria Groth  1988  Hedemora Simsällskap          34.67   
25  Hanna Juhlin  1986  Kalmar Simsällskap          34.95   
26  Therese Westerlund  1988  Järfälla Simsällskap          35.02   
27  Charlotte Nordling  1988  Österby Simsällskap          35.15   
28  Louise Råbock  1988  Västerviks Simsällskap          35.21   
29  Evelina Nilsson  1987  Värnamo Simsällskap          35.32   
30  Pernilla Axelsson  1987  Oskarshamns Simsällskap          35.35   
31  Ulrika Kjellemar  1986  Filipstads Simklubb          35.60   
32  Marie Larsson  1988  Simklubben Götene          35.63   
33  Alexandra Rosengren  1988  Simklubben Elfsborg          35.68   
34  Sandra Elstig  1988  Stockholms Kappsimningsklubb          35.75   
35  Emelie Gauffin  1988  Västerviks Simsällskap          36.57   
36  Hanna Jokela  1988  Tunafors Sportklubb          36.80   
37  Cathrine Candle  1986  Kungälvs Simsällskap          36.97   
38  Sara Lundgren  1986  Västerviks Simsällskap          36.98   
39  Sofia Gustafsson  1987  Tunafors Sportklubb          37.08   
                   
 
Gren 28, 50m Ryggsim P 15, Finaler 
Sponsor:Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Niklas Borin  1989  Järfälla Simsällskap          28.70   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap          28.91   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb          29.44   
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene          30.04   
Fredrik Larsson  1989  Eskilstuna Simsällskap          30.57   
Christoffer Bengtsson  1989  Kungälvs Simsällskap          31.09   
Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb          31.39   
Robin Johansson  1990  Ludvika Simsällskap          31.45   
Niklas Langenoja  1989  Järfälla Simsällskap          31.55   
10  Fredrik Wikander  1989  Simklubben Elfsborg          31.61   
11  Mikael Axelsson  1989  Västerviks Simsällskap          31.69   
12  Rodrigo Astorga  1989  Västerås Simsällskap          31.93   
13  Jeton Aliu  1989  Västerås Simsällskap          32.09   
14  Henrik Toll  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb          32.10   
15  Carl Holmertz  1990  Motala Simsällskap          32.14   
16  Johan Svensson  1989  Södertälje Simsällskap          32.24   
17  Jacob Ahnstedt  1989  Simklubben Elfsborg          32.43   
18  Björn Molnar  1989  Jönköpings Simsällskap          32.56   
19  Gustav Bildh  1990  Värnamo Simsällskap          33.00   
20  Dima Henriksson  1989  Avesta Simsällskap          33.02   
21  Philip Burridge  1989  Tunafors Sportklubb          33.05   
22  Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap          33.26   
23  Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS          33.29   
24  Albin Karlsson  1989  Eskilstuna Simsällskap          33.33   
25  Kim Swartz  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb          33.37   
26  Nils Schönberg  1989  Hedemora Simsällskap          33.41   
27  Björn Sundin  1990  Österby Simsällskap          33.43   
28  Zebastian Karlsson  1990  Västerviks Simsällskap          33.56   
29  Mikael Larsson  1990  Västerås Simsällskap          33.66   
30  Nicklas Karlsson  1989  Västerviks Simsällskap          33.97   
31  Johan Djäken  1989  Mariestads Simsällskap          34.12   
32  Jakob Branger  1990  Västerås Simsällskap          34.15   
33  Anders Ydremark  1989  Linköpings Allmänna SS          34.34   
34  Sebastian Johansson  1989  Tunafors Sportklubb          34.76   
35  Philip Carlsson  1990  Alingsås SLS          34.79   
36  Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap          34.90   
37  Viktor Winberg  1989  Järfälla Simsällskap          34.94   
38  Robin Hartin  1989  Grums Simsällskap          35.54   
39  Måns Stomvall  1990  Tunafors Sportklubb          35.67   
                   
 
Gren 29, 50m Ryggsim F 15, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap          30.20  Nuss rekord 
Kamilla Johansson  1989  Simklubben Götene          31.87   
Madeleine Eriksson  1989  Västerås Simsällskap          32.87   
Jennie Ibstedt  1989  Västerås Simsällskap          32.99   
Amanda Fröjd-Sundin  1989  Linköpings Allmänna SS          33.04   
Beatrice Andersson  1989  Jönköpings Simsällskap          33.07   
Jasmine Marcusson  1990  Kungälvs Simsällskap          33.24   
Veronica Brännfeldt  1990  Åmåls Simsällskap          33.36   
Sara Trägårdh  1990  Polisens IF          33.73   
10  Cecilia Gottfridsson  1989  Kalmar Simsällskap          33.74   
11  Jenny Palm  1990  Varberg-Falkenberg Sim          33.83   
12  Frida Larsson  1990  Simklubben Elfsborg          33.84   
13  Malin Ekberg  1989  Polisens IF          33.91   
14  Louise Lantz  1990  Skövde Simsällskap          34.07   
15  Nanna Rask  1989  Karlstads Simsällskap          34.22   
16  Frida Lindborg  1990  Motala Simsällskap          34.24   
17  Emma Pargelius  1989  Tunafors Sportklubb          34.28   
18  Camilla Nystrand  1989  Katrineholms Simsällskap          34.36   
19  Rebecca Green  1989  Simklubben Götene          34.48   
20  Lotta Öhnfeldt  1989  Avesta Simsällskap          34.49   
21  Alexandra Lindgren  1990  Tunafors Sportklubb          34.66   
22  Therese Holm  1989  Järfälla Simsällskap          34.84   
23  Nina Gustavsson  1989  Stockholms Kappsimningsklubb          34.94   
24  Petra Boyacioglu  1990  Västerås Simsällskap          35.09   
25  Anja Haberkamm  1989  Västerviks Simsällskap          35.13   
26  Orsolya Toró  1989  Tunafors Sportklubb          35.39   
27  Emilia Anttila  1990  Södertälje Simsällskap          35.48   
28  Elin Nilsson  1990  Linköpings Allmänna SS          35.51   
29  Amanda Kahlin  1990  Västerås Simsällskap          35.67   
29  Annika Ferm  1990  Skäret Simsällskap          35.67   
31  Kim Olofsson  1990  Järfälla Simsällskap          35.78   
32  Emma Gunnarsson  1990  Köpings Simsällskap          35.80   
33  Maria Andersson-Qvarfordt  1990  Polisens IF          36.09   
34  Madelene Hagström  1989  Örebro Simallians          36.19   
35  Victoria Smidare  1990  Katrineholms Simsällskap          36.24   
36  Johanna Muhr  1989  Nora Simsällskap          36.55   
37  Madeleine Stein  1990  Linköpings Allmänna SS          36.64   
38  Valentina Ferracane  1990  Tunafors Sportklubb          36.88   
39  Lisa Rythèn-Larsson  1989  Simklubben Elfsborg          37.22   
40  Michaela Svangren  1990  Västerås Simsällskap          37.42   
                   
 
Gren 30, 400m Medley P Juniorer, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  100m  200m  300m    Tid  Status 










 
Richard Wernersson  1987  Simklubben Elfsborg  1:06.35  2:21.30  3:43.87    4:44.08   
Sven Svensson  1987  Jönköpings Simsällskap  1:06.37  2:25.29  3:41.76    4:44.69   
Tobias Törnström  1988  Linköpings Allmänna SS  1:07.04  2:19.20  3:42.79    4:47.48   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians  1:06.58  2:19.64  3:45.15    4:51.31   
Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap  1:08.35  2:25.63  3:46.92    4:52.67   
Magnus Rönnbrant  1985  Skäret Simsällskap  1:11.01  2:25.67  3:51.36    4:54.59   
Kristofer Hägg  1987  Skövde Simsällskap  1:08.70  2:26.44  3:52.27    4:59.62   
Kristoffer Dahlberg  1985  Skäret Simsällskap  1:08.11  2:27.90  3:50.73    4:59.70   
Marcus Åberg  1988  Karlstads Simsällskap  1:11.21  2:26.88  3:54.38    5:02.41   
10  Jonas Grundström  1987  Fagersta Simklubb  1:09.68  2:32.20  3:59.63    5:04.28   
11  Karl Åhs  1988  Skövde Simsällskap  1:11.79  2:32.62  4:02.75    5:12.47   
12  Patrik Juhlin  1988  Kalmar Simsällskap  1:10.43  2:31.62  4:02.50    5:12.64   
13  Niklas Jonsson  1988  Polisens IF  1:13.00  2:35.58  4:04.56    5:15.27   
14  Daniel Carlsson  1988  Linköpings Allmänna SS  1:10.19  2:36.15  4:04.43    5:17.40   
15  Sebastian Wennerberg  1985  Eskilstuna Simsällskap  1:10.85  2:32.10  4:09.51    5:20.11   
16  Gustav Öhrling  1988  Linköpings Allmänna SS  1:10.61  2:38.59  4:04.57    5:21.11   
17  Christian Jarenfors  1987  Kungälvs Simsällskap  1:14.15  2:40.17  4:11.03    5:25.42   
18  Anders Hagström  1988  Örebro Simallians  1:14.25  2:37.80  4:16.58    5:29.24   
Erik Wernersson  1986  Värnamo Simsällskap          DNS   
Patrik Ek  1988  Södertälje Simsällskap          DSQ   
Erik Persson  1987  Kanaans Simsällskap          DNS   
                   
 
Gren 31, 400m Medley F Juniorer, Finaler 
Sponsor:Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  100m  200m  300m    Tid  Status 










 
Josefine Hallmén  1988  Linköpings Allmänna SS  1:13.92  2:36.85  4:06.74    5:15.80   
Anna Wilstorp  1987  Värnamo Simsällskap  1:13.75  2:36.72  4:05.84    5:16.81   
Alexandra Rosengren  1988  Simklubben Elfsborg  1:14.11  2:31.00  4:09.57    5:20.80   
Sofie Pettersson  1988  Linköpings Allmänna SS  1:12.10  2:34.94  4:10.72    5:22.09   
Malin De-Verdier  1988  Södertälje Simsällskap  1:15.29  2:36.38  4:10.75    5:23.22   
Emelie Bränd  1987  Hedemora Simsällskap  1:14.54  2:43.60  4:11.02    5:24.01   
Salli Carlfjord  1988  Linköpings Allmänna SS  1:12.50  2:36.62  4:07.98    5:24.80   
Charlotte Andersson  1986  Polisens IF  1:17.06  2:40.85  4:09.47    5:25.71   
Sofia Eriksson  1988  Fagersta Simklubb  1:14.70  2:38.59  4:10.51    5:26.06   
10  Pernilla Axelsson  1987  Oskarshamns Simsällskap  1:14.63  2:41.01  4:13.69    5:27.15   
11  Elin Broberg  1988  Skövde Simsällskap  1:10.36  2:35.94  4:19.16    5:32.94   
12  Estelle Engqvist  1986  Södertälje Simsällskap  1:17.31  2:44.26  4:21.60    5:36.05   
13  Sara Hasselgren  1987  Södertälje Simsällskap  1:17.05  2:46.87  4:24.67    5:40.01   
14  Josefine Hellström  1986  Oskarshamns Simsällskap  1:20.77  2:49.41  4:27.01    5:40.55   
15  Matilda Slättengren  1987  Oskarshamns Simsällskap  1:15.87  2:49.00  4:25.63    5:41.89   
16  Kim Kessler  1987  Karlstads Simsällskap  1:17.60  2:44.50  4:26.02    5:43.85   
17  Cecilia Frisk  1988  Örebro Simallians  1:15.48  2:51.45  4:26.66    5:49.09   
18  Lisa Niklasson  1987  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:15.98  2:50.45  4:33.86    5:53.01   
19  Emelie Gauffin  1988  Västerviks Simsällskap  1:22.58  2:52.92  4:39.08    6:03.87   
20  Sara Lundgren  1986  Västerviks Simsällskap  1:29.17  3:02.45  4:55.17    6:17.43   
21  Camilla Nilsson  1988  Kumla Simsällskap  1:30.92  3:09.13  4:59.47    6:21.96   
Johanna Finnander  1988  Värnamo Simsällskap          DNS   
Elin Jonasson  1988  Oskarshamns Simsällskap          DSQ   
                   
 
Gren 32, 200m Frisim P 15, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  150m    Tid  Status 










 
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap  27.05  57.29  1:28.56    1:59.55   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  27.37  58.01  1:29.70    2:01.06   
Eemil Heikkinen  1989  Södertälje Simsällskap  29.73  1:01.84  1:33.28    2:03.40   
Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  27.62  58.53  1:30.70    2:03.47   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap  29.41  1:01.37  1:33.43    2:03.78   
Olle Nordqvist  1989  Kalmar Simsällskap  30.06  1:01.94  1:34.36    2:05.67   
Alexandre Toledo  1989  Ludvika Simsällskap  30.21  1:02.43  1:34.57    2:07.14   
Staffan Gabrielsson  1989  Borlänge Simsällskap  30.05  1:01.84  1:34.85    2:07.76   
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene  29.04  1:02.00  1:35.69    2:08.26   
10  Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians  30.48  1:03.23  1:36.21    2:08.87   
11  Carl Holmertz  1990  Motala Simsällskap  30.50  1:03.71  1:37.29    2:09.40   
12  Pelle Gidlöv  1989  Alingsås SLS  28.83  1:01.20  1:35.46    2:10.08   
13  Josef Östlund  1989  Polisens IF  28.81  1:01.82  1:36.19    2:10.28   
14  Denny Nelson  1989  Jönköpings Simsällskap  28.45  1:00.95  1:35.97    2:10.74   
15  Victor Paulsson  1990  Simklubben Elfsborg  29.87  1:02.91  1:37.51    2:10.77   
16  Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS  30.31  1:03.49  1:37.60    2:11.10   
17  Anders Ydremark  1989  Linköpings Allmänna SS  29.63  1:03.16  1:37.36    2:11.13   
18  Viktor Jarenfors  1989  Kungälvs Simsällskap  30.09  1:02.88  1:37.32    2:11.80   
19  Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap  31.55  1:05.68  1:39.96    2:12.18   
20  Mikael Agdahl  1990  Kungälvs Simsällskap  29.92  1:03.77  1:39.13    2:12.73   
21  Martin Stonsebro  1989  Motala Simsällskap  30.31  1:04.04  1:38.60    2:13.05   
22  Gustav Bildh  1990  Värnamo Simsällskap  30.41  1:04.40  1:39.65    2:13.49   
23  Christoffer Arvidsson  1989  Värnamo Simsällskap  30.53  1:05.05  1:40.48    2:13.59   
24  Jeton Aliu  1989  Västerås Simsällskap  30.93  1:05.14  1:40.43    2:13.62   
25  Philip Wallin  1990  Polisens IF  29.94  1:03.77  1:39.73    2:14.29   
26  Tom Thomasson  1990  Järfälla Simsällskap  30.73  1:05.19  1:40.27    2:14.42   
27  Philip Käll  1990  Mariestads Simsällskap  31.10  1:05.57  1:40.98    2:15.54   
28  Gregor Öster  1990  Södertälje Simsällskap  30.39  1:04.75  1:40.28    2:15.75   
29  Zebastian Karlsson  1990  Västerviks Simsällskap  31.23  1:06.46  1:42.14    2:17.10   
                   
 
Gren 33, 200m Frisim F 15, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  150m    Tid  Status 










 
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap  29.93  1:02.67  1:35.43    2:07.50   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap  30.71  1:04.38  1:38.55    2:11.63   
Julia Norman  1989  Stockholms Kappsimningsklubb  30.11  1:03.88  1:38.55    2:13.37   
Jenny Palm  1990  Varberg-Falkenberg Sim  30.85  1:05.01  1:40.11    2:15.06   
Anja Haberkamm  1989  Västerviks Simsällskap  31.50  1:06.21  1:41.70    2:15.57   
Beatrice Andersson  1989  Jönköpings Simsällskap  32.29  1:06.71  1:41.28    2:15.61   
Julia Andersson  1989  Mariestads Simsällskap  30.71  1:04.61  1:40.00    2:15.75   
Emma Pargelius  1989  Tunafors Sportklubb  32.27  1:06.99  1:41.93    2:16.18   
Frida Larsson  1990  Simklubben Elfsborg  31.65  1:06.24  1:41.04    2:16.27   
10  Louise Lantz  1990  Skövde Simsällskap  32.62  1:08.34  1:43.65    2:17.12   
11  Elin Rydström  1989  Stockholms Kappsimningsklubb  31.82  1:06.31  1:42.25    2:17.63   
12  Frida Lindborg  1990  Motala Simsällskap  31.53  1:06.50  1:42.85    2:18.09   
13  Matilda Hagström  1990  Alingsås SLS  31.87  1:07.23  1:43.32    2:18.44   
14  Frida Ericsson  1990  Alingsås SLS  31.89  1:06.40  1:42.36    2:18.70   
15  Anna-Maria Owén  1989  Karlskoga Simförening  32.21  1:07.64  1:43.73    2:18.79   
16  Jessica Kjellström  1989  Simklubben Elfsborg  32.09  1:07.97  1:45.10    2:19.85   
17  Sara Trägårdh  1990  Polisens IF  31.80  1:07.30  1:44.35    2:20.16   
18  Rebecca Green  1989  Simklubben Götene  32.27  1:07.42  1:44.34    2:20.61   
19  Elin Nilsson  1990  Linköpings Allmänna SS  32.51  1:08.44  1:45.62    2:21.13   
20  Petra Boyacioglu  1990  Västerås Simsällskap  32.43  1:07.65  1:44.31    2:21.30   
21  Madeleine Stein  1990  Linköpings Allmänna SS  32.59  1:09.19  1:45.44    2:21.35   
22  Madelene Hagström  1989  Örebro Simallians  32.33  1:08.93  1:46.84    2:24.45   
23  Renee Huvva  1990  Bromma Simsällskap  32.57  1:09.21  1:47.13    2:24.58   
24  Irene Eriksson  1990  Bromma Simsällskap  33.01  1:09.77  1:47.23    2:24.76   
                   
 
Gren 34, 100m Fjärilsim P Juniorer, Finaler 
Sponsor:Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Hans Albrektsson  1985  Linköpings Allmänna SS  26.63        57.95   
Andreas Engström  1985  Västerås Simsällskap  27.14        58.77   
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb  27.02        1:00.07   
Tomas Andersson  1988  Harnäs-Skutskärs Simsällskap  28.24        1:00.18   
Markus Mattsson  1987  Jönköpings Simsällskap  28.22        1:00.46   
Michael Svensson  1987  Simklubben Elfsborg  28.22        1:00.93   
Johan Lorentzon  1986  Skäret Simsällskap  28.33        1:01.59   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb  28.36        1:01.74   
Pelle Schöld  1987  Motala Simsällskap  28.82        1:02.23   
10  Olof Gottvall  1985  Linköpings Allmänna SS  29.10        1:02.25   
11  Victor Strömberg  1985  Kalmar Simsällskap  29.03        1:02.49   
12  Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians  29.46        1:03.38   
13  Mats Hansson  1988  Polisens IF  30.17        1:03.91   
14  Carl Hagström  1986  Örebro Simallians  29.77        1:03.98   
15  Jonas Grundström  1987  Fagersta Simklubb  29.62        1:04.17   
16  Magnus Hansèn  1986  Simklubben Elfsborg  29.70        1:04.22   
17  Andreas Blidberg  1987  Ludvika Simsällskap  29.53        1:04.38   
18  Erik Patriksson  1985  Simklubben Elfsborg  29.26        1:04.43   
19  Douglas Luhanko  1987  Eskilstuna Simsällskap  29.05        1:04.66   
20  Andreas Elofsson  1987  Stockholms Kappsimningsklubb  29.15        1:04.86   
21  Andreas Andersson  1986  Skäret Simsällskap  30.24        1:04.97   
22  Carl Kock  1988  Södertälje Simsällskap  29.31        1:05.04   
23  Jonas Fredriksson  1988  Södertälje Simsällskap  29.66        1:05.21   
24  Björn Höckerfelt  1988  Kalmar Simsällskap  29.95        1:05.37   
25  Erik Sunnanbo  1986  Järfälla Simsällskap  30.10        1:05.63   
26  Karl Åhs  1988  Skövde Simsällskap  30.40        1:05.96   
27  Axel Johansson  1986  Simklubben Ena  29.79        1:06.71   
28  Berne Strand  1985  Arvika Simsällskap  30.75        1:06.93   
29  Niklas Jonsson  1988  Polisens IF  32.05        1:08.41   
30  Erik Wernersson  1986  Värnamo Simsällskap  31.59        1:08.94   
31  Tony Marjakangas  1985  Södertälje Simsällskap  31.11        1:10.65   
32  Jad Andersson  1987  Karlstads Simsällskap  30.79        1:10.91   
                   
 
Gren 35, 100m Fjärilsim F Juniorer, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Annika Hult  1986  Linköpings Allmänna SS  29.31        1:03.71   
Ann-Louise Jakobsson  1988  Fagersta Simklubb  30.30        1:05.04   
Emmy Gellerstedt  1986  Örebro Simallians  30.49        1:05.48   
Desireé Sverin-Österberg  1987  Polisens IF  31.58        1:07.21   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS  31.24        1:07.52   
Petra Hallberg  1987  Västerås Simsällskap  31.61        1:07.95   
Sanna Kårebrand  1987  Skäret Simsällskap  32.30        1:07.98   
Matilda Larsson  1988  Skäret Simsällskap  31.88        1:08.24   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap  30.97        1:08.33   
10  Cecilia Wästborn  1986  Västerås Simsällskap  32.65        1:08.43   
11  Pernilla Hageräng  1986  Karlskoga Simförening  32.59        1:08.71   
12  Anna Ericson  1988  Hallsbergs Simklubb  31.37        1:08.73   
13  Maria Hjärne  1986  Linköpings Allmänna SS  32.04        1:08.99   
14  Elin Öster  1987  Södertälje Simsällskap  32.51        1:09.52   
15  Elin Broberg  1988  Skövde Simsällskap  32.32        1:09.66   
16  Therese Petersson  1988  Linköpings Allmänna SS  32.09        1:09.83   
17  Nina Altesjö  1987  Värnamo Simsällskap  32.76        1:10.24   
18  Louise Råbock  1988  Västerviks Simsällskap  32.28        1:10.40   
19  Sofie Pettersson  1988  Linköpings Allmänna SS  32.60        1:10.58   
20  Malin Kihlström  1988  Simklubben Götene  33.40        1:10.77   
21  Annika Ekström  1988  Skäret Simsällskap  32.44        1:11.14   
22  Evelina Carlsson  1987  Värnamo Simsällskap  32.80        1:11.26   
23  Lisa Levin  1987  Varberg-Falkenberg Sim  33.57        1:11.49   
24  Pernilla Axelsson  1987  Oskarshamns Simsällskap  33.90        1:11.75   
25  Christina Sjöholm  1986  Simklubben Elfsborg  32.61        1:12.41   
26  Frida Morberg  1986  Polisens IF  33.76        1:12.82   
27  Madeleine Kalmskog  1987  Stockholms Kappsimningsklubb  32.42        1:13.41   
28  Evelina Nilsson  1987  Värnamo Simsällskap  33.60        1:13.49   
29  Lisa-Marie Nilsson  1986  Simklubben Elfsborg  33.34        1:13.76   
30  Boróka Toró  1988  Tunafors Sportklubb  34.85        1:14.48   
31  Matilda Slättengren  1987  Oskarshamns Simsällskap  34.96        1:14.84   
                   
 
Gren 36, 200m Ryggsim P 15, Finaler 
Sponsor:Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  150m    Tid  Status 










 
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap  30.99  1:03.45  1:36.77    2:09.74  Nuss rekord 
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene  32.06  1:07.17  1:42.83    2:17.49   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  32.29  1:07.35  1:43.30    2:17.81   
Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  33.40  1:09.23  1:45.60    2:21.22   
Johan Svensson  1989  Södertälje Simsällskap  33.33  1:09.34  1:46.91    2:24.37   
Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  34.47  1:11.46  1:48.86    2:24.61   
Niklas Borin  1989  Järfälla Simsällskap  32.19  1:09.83  1:47.93    2:24.74   
Robin Johansson  1990  Ludvika Simsällskap  34.01  1:10.50  1:48.13    2:25.79   
Staffan Gabrielsson  1989  Borlänge Simsällskap  34.98  1:12.25  1:50.85    2:28.10   
10  Olle Nordqvist  1989  Kalmar Simsällskap  35.24  1:13.06  1:51.15    2:28.39   
11  Jacob Ahnstedt  1989  Simklubben Elfsborg  34.77  1:12.18  1:52.24    2:29.15   
12  Mikael Larsson  1990  Västerås Simsällskap  35.05  1:12.44  1:51.79    2:29.57   
13  Zebastian Karlsson  1990  Västerviks Simsällskap  35.48  1:13.32  1:51.80    2:30.08   
14  Mikael Axelsson  1989  Västerviks Simsällskap  34.90  1:12.82  2:00.17    2:30.68   
15  Victor Paulsson  1990  Simklubben Elfsborg  35.90  1:13.95  1:52.79    2:30.70   
16  Niklas Langenoja  1989  Järfälla Simsällskap  34.65  1:12.99  1:52.74    2:31.48   
17  Christoffer Arvidsson  1989  Värnamo Simsällskap  36.25  1:15.12  1:54.65    2:33.13   
18  Carl Holmertz  1990  Motala Simsällskap  36.36  1:15.49  1:55.74    2:33.38   
19  Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap  37.08  1:16.33  1:55.69    2:33.42   
20  Johan Djäken  1989  Mariestads Simsällskap  36.55  1:16.17  1:56.32    2:35.23   
21  Gustav Bildh  1990  Värnamo Simsällskap  35.49  1:14.57  1:55.92    2:36.08   
22  Nicklas Karlsson  1989  Västerviks Simsällskap  36.63  1:16.20  1:56.70    2:37.42   
Jakob Branger  1990  Västerås Simsällskap          DSQ   
Tom Thomasson  1990  Järfälla Simsällskap          DSQ   
                   
 
Gren 37, 200m Ryggsim F 15, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  150m    Tid  Status 










 
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap  33.88  1:09.29  1:45.27    2:21.07   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap  33.98  1:10.68  1:47.68    2:23.72   
Beatrice Andersson  1989  Jönköpings Simsällskap  35.36  1:12.56  1:50.35    2:27.72   
Frida Larsson  1990  Simklubben Elfsborg  35.24  1:12.80  1:50.60    2:28.35   
Kamilla Johansson  1989  Simklubben Götene  35.01  1:12.87  1:51.50    2:29.84   
Cecilia Gottfridsson  1989  Kalmar Simsällskap  36.08  1:14.45  1:52.63    2:30.41   
Madeleine Eriksson  1989  Västerås Simsällskap  35.81  1:14.77  1:53.50    2:31.78   
Jasmine Marcusson  1990  Kungälvs Simsällskap  36.74  1:15.51  1:54.50    2:32.74   
Stina Möller  1990  Kalmar Simsällskap  35.45  1:14.52  1:54.54    2:33.37   
10  Jennie Ibstedt  1989  Västerås Simsällskap  35.06  1:13.65  1:53.79    2:33.57   
11  Linn Arvidsson  1990  Simklubben Götene  37.47  1:16.78  1:57.00    2:37.03   
12  Malin Ekberg  1989  Polisens IF  35.43  1:14.28  1:55.82    2:37.59   
13  Amanda Fröjd-Sundin  1989  Linköpings Allmänna SS  36.71  1:16.55  1:57.59    2:37.83   
14  Sara Trägårdh  1990  Polisens IF  36.60  1:17.10  1:57.91    2:38.11   
15  Nina Gustavsson  1989  Stockholms Kappsimningsklubb  36.81  1:16.48  1:57.46    2:38.67   
16  Camilla Nystrand  1989  Katrineholms Simsällskap  36.41  1:16.98  1:58.91    2:39.64   
17  Elin Nilsson  1990  Linköpings Allmänna SS  37.04  1:17.81  1:59.25    2:39.99   
18  Amanda Kahlin  1990  Västerås Simsällskap  37.69  1:17.73  1:58.97    2:40.03   
19  Maria Andersson-Qvarfordt  1990  Polisens IF  37.52  1:18.58  2:00.49    2:41.34   
20  Madelene Hagström  1989  Örebro Simallians  38.17  1:19.43  2:01.46    2:43.74   
21  Jessica Mauritzson  1989  Örebro Simallians  38.00  1:18.77  2:01.76    2:44.14   
22  Sara Hagve Jansson  1990  Linköpings Allmänna SS  38.22  1:20.14  2:02.78    2:45.21   
23  Louise Oscarson  1990  Linköpings Allmänna SS  39.65  1:23.72  2:08.25    2:52.21   
Rebecca Green  1989  Simklubben Götene          DNS   
                   
 
Gren 38, 100m Bröstsim P Juniorer, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Mattias Kahlin  1987  Västerås Simsällskap  30.70        1:05.46   
Michael Berndtsson  1985  Simklubben Elfsborg  30.75        1:06.41   
William Larsson  1986  Karlskoga Simförening  31.79        1:06.57   
Sven Svensson  1987  Jönköpings Simsällskap  32.53        1:08.35   
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS  32.18        1:08.63   
Johan Dahlgren  1986  Harnäs-Skutskärs Simsällskap  31.41        1:08.84   
Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap  32.66        1:09.74   
Magnus Rönnbrant  1985  Skäret Simsällskap  32.42        1:09.90   
Erik Olsson  1986  Polisens IF  33.28        1:10.78   
10  Christian Dahlström  1987  Järfälla Simsällskap  33.32        1:10.82   
11  Michael Svensson  1987  Simklubben Elfsborg  33.00        1:11.12   
12  Harald Börsholm  1985  Stockholms Kappsimningsklubb  32.84        1:11.14   
13  Kristofer Hägg  1987  Skövde Simsällskap  34.09        1:11.48   
14  Johan Widén  1986  Simklubben Ena  32.77        1:11.62   
15  Kim Bergström  1987  Västerås Simsällskap  33.11        1:11.96   
16  Christian Johansson  1988  Varabygdens Simsällskap  33.36        1:12.07   
17  Kristoffer Dahlberg  1985  Skäret Simsällskap  33.03        1:12.37   
18  Gustav Öhrling  1988  Linköpings Allmänna SS  34.13        1:12.44   
19  Sebastian Fronczak  1988  Linköpings Allmänna SS  33.75        1:12.74   
20  Tony Marjakangas  1985  Södertälje Simsällskap  33.59        1:12.84   
21  Tomas Johansson  1988  Skäret Simsällskap  34.24        1:13.14   
22  Max Wallin  1988  Polisens IF  34.47        1:13.71   
23  David Sundholm  1988  Tunafors Sportklubb  34.86        1:13.82   
24  Daniel Carlsson  1988  Linköpings Allmänna SS  34.39        1:13.84   
25  Håkan Emilsson  1987  Karlstads Simsällskap  34.95        1:14.05   
26  David Palmqvist  1988  Åmåls Simsällskap  33.92        1:14.21   
27  Daniel Johansson  1988  Ludvika Simsällskap  34.06        1:14.27   
28  Karl Hyléen  1987  Skäret Simsällskap  35.13        1:14.55   
29  Alexander Gustavsson  1985  Kungälvs Simsällskap  34.70        1:15.97   
30  Andreas Blidberg  1987  Ludvika Simsällskap  35.70        1:18.93   
31  Christian Jarenfors  1987  Kungälvs Simsällskap  37.20        1:19.57   
Anton Sandström  1988  Ludvika Simsällskap          DNS   
                   
 
Gren 39, 100m Bröstsim F Juniorer, Finaler 
Sponsor:Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS  34.27        1:12.39   
Frida Hagen  1986  Västerås Simsällskap  34.83        1:13.57   
Jennie Johansson  1988  Hedemora Simsällskap  35.27        1:14.56   
Emelie Bolin  1988  Hallsbergs Simklubb  34.41        1:15.10   
Helena Kumblad  1987  Simklubben Ena  36.45        1:16.23   
Evelyn-Elisabeth Forsberg  1986  Strömstads Simförening  36.26        1:16.66   
Sofia Gustafsson  1987  Tunafors Sportklubb  35.95        1:16.70   
Josefin Åsberg  1988  Harnäs-Skutskärs Simsällskap  35.74        1:16.76   
Anna Wilstorp  1987  Värnamo Simsällskap  35.95        1:16.78   
10  Maria Gunnervik  1987  Värnamo Simsällskap  35.88        1:16.84   
11  Julia Toremark  1988  Jönköpings Simsällskap  36.84        1:16.92   
12  Anna Haraldson  1988  Järfälla Simsällskap  35.84        1:17.17   
12  Elin Andersson  1988  Västerås Simsällskap  36.82        1:17.17   
14  Linnea Ersson  1988  Ludvika Simsällskap  36.74        1:17.18   
15  Cecilia Frisk  1988  Örebro Simallians  35.70        1:17.39   
16  Desireé Sverin-Österberg  1987  Polisens IF  37.15        1:18.30   
17  Emma Piehl  1987  Linköpings Allmänna SS  37.08        1:18.46   
18  Emelie Bränd  1987  Hedemora Simsällskap  37.59        1:18.75   
19  Lisa Levin  1987  Varberg-Falkenberg Sim  37.39        1:18.81   
20  Eva-Maria Sandin  1988  Simklubben Elfsborg  37.02        1:18.92   
21  Nina Altesjö  1987  Värnamo Simsällskap  36.61        1:19.21   
22  Sofia Eriksson  1988  Fagersta Simklubb  37.59        1:19.71   
23  Matilda Arnesson  1988  Kalmar Simsällskap  38.01        1:19.91   
23  Pernilla Hageräng  1986  Karlskoga Simförening  38.21        1:19.91   
25  Sofie Karlsson  1988  Karlskoga Simförening  37.81        1:20.27   
26  Salli Carlfjord  1988  Linköpings Allmänna SS  38.12        1:20.90   
27  Malin Kihlström  1988  Simklubben Götene  38.86        1:21.22   
28  Ulrika Kjellemar  1986  Filipstads Simklubb  38.14        1:21.86   
29  Josefine Hellström  1986  Oskarshamns Simsällskap  38.48        1:22.36   
30  Johanna Johansen  1988  Varberg-Falkenberg Sim  38.59        1:22.55   
31  Isabella Palmkvist  1987  Polisens IF  40.20        1:25.22   
Johanna Finnander  1988  Värnamo Simsällskap          DNS   
                   
 
Gren 40, 200m Fjärilsim P 15, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  150m    Tid  Status 










 
Denny Nelson  1989  Jönköpings Simsällskap  29.86  1:04.72  1:40.30    2:15.37  Nuss rekord 
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene  31.81  1:08.03  1:45.09    2:22.96   
Viktor Jarenfors  1989  Kungälvs Simsällskap  31.97  1:08.43  1:46.02    2:23.14   
Alexandre Toledo  1989  Ludvika Simsällskap  33.94  1:11.03  1:46.66    2:23.20   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap  32.46  1:09.11  1:46.78    2:25.06   
Gustav Bildh  1990  Värnamo Simsällskap  31.71  1:08.05  1:46.06    2:25.20   
Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians  32.10  1:08.98  1:47.10    2:26.15   
Josef Östlund  1989  Polisens IF  31.22  1:08.74  1:48.78    2:28.73   
Gregor Öster  1990  Södertälje Simsällskap  32.32  1:10.20  1:49.96    2:31.33   
10  Henrik Toll  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  31.47  1:09.70  1:51.89    2:32.47   
11  Kristoffer Ek  1990  Södertälje Simsällskap  32.66  1:11.69  1:53.23    2:34.95   
12  Pelle Gidlöv  1989  Alingsås SLS  32.97  1:11.65  1:55.09    2:38.50   
13  Christoffer Arvidsson  1989  Värnamo Simsällskap  33.74  1:14.43  1:57.10    2:39.40   
14  Robert Zakar  1989  Hedemora Simsällskap  33.14  1:11.97  1:56.47    2:43.39   
15  Björn Sundin  1990  Österby Simsällskap  33.80  1:15.37  1:59.33    2:44.13   
16  Måns Stomvall  1990  Tunafors Sportklubb  35.90  1:18.03  2:01.59    2:44.75   
17  Viktor Winberg  1989  Järfälla Simsällskap  34.73  1:16.36  2:00.87    2:45.76   
18  Erik Hammarbäck  1989  Södertälje Simsällskap  38.62  1:23.63  2:11.00    2:58.92   
19  Gustaf Kock  1990  Södertälje Simsällskap  36.44  1:22.94  2:11.95    3:00.37   
20  Anton Ladeborn  1990  Varberg-Falkenberg Sim  37.44  1:24.03  2:12.43    3:00.95   
                   
 
Gren 41, 100m Medley F 15, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Kamilla Johansson  1989  Simklubben Götene  32.72        1:10.14   
Veronica Brännfeldt  1990  Åmåls Simsällskap  33.05        1:10.75   
Louise Lantz  1990  Skövde Simsällskap  33.78        1:11.10   
Julia Norman  1989  Stockholms Kappsimningsklubb  33.30        1:11.69   
Nanna Rask  1989  Karlstads Simsällskap  33.75        1:11.80   
Anna-Maria Owén  1989  Karlskoga Simförening  33.51        1:12.18   
Anja Haberkamm  1989  Västerviks Simsällskap  33.67        1:12.32   
Jessica Kjellström  1989  Simklubben Elfsborg  33.83        1:12.33   
Sara Hagve Jansson  1990  Linköpings Allmänna SS  34.64        1:12.81   
10  Emma Gunnarsson  1990  Köpings Simsällskap  34.58        1:13.13   
11  Petra Boyacioglu  1990  Västerås Simsällskap  33.87        1:13.28   
12  Sanna Stawing  1990  Södertälje Simsällskap  35.17        1:13.31   
13  Jovana Obradovic  1990  Jönköpings Simsällskap  34.93        1:13.37   
14  Irene Eriksson  1990  Bromma Simsällskap  33.75        1:13.43   
15  Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS  34.78        1:13.45   
16  Orsolya Toró  1989  Tunafors Sportklubb  34.65        1:13.50   
17  Frida Lindborg  1990  Motala Simsällskap  33.63        1:13.51   
18  Amanda Fröjd-Sundin  1989  Linköpings Allmänna SS  34.10        1:13.65   
19  Julia Andersson  1989  Mariestads Simsällskap  35.09        1:13.75   
20  Camilla Nystrand  1989  Katrineholms Simsällskap  33.24        1:13.89   
21  Sara Trägårdh  1990  Polisens IF  33.64        1:14.10   
22  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  35.77        1:14.77   
23  Madeleine Stein  1990  Linköpings Allmänna SS  35.43        1:15.62   
24  Rebecca Green  1989  Simklubben Götene  40.10        1:24.53   
                   
 
Gren 42, 4x50m Medley P Juniorer, Finaler 
Sponsor:Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Lass 1  Linköpings Allmänna SS          1:48.28   
  Olof Gottvall  1985    28.68        28.68   
  Kristofer Johansson  1987    30.45        59.13   
  Hans Albrektsson  1985    25.39        1:24.52   
  Sebastian Attervall  1986    23.76        1:48.28   
                   
Västerås SS Herrar Lag 1  Västerås Simsällskap          1:49.15   
  Mikael Ståhle  1987    29.39        29.39   
  Mattias Kahlin  1987    29.80        59.19   
  Andreas Engström  1985    25.23        1:24.42   
  David Brandemark  1986    24.73        1:49.15   
                   
SK Elfsborg Lag 1 Pojk  Simklubben Elfsborg          1:51.31   
  Michael Berndtsson  1985    27.07        27.07   
  Michael Svensson  1987    30.99        58.06   
  Erik Patriksson  1985    28.27        1:26.33   
  Magnus Hansèn  1986    24.98        1:51.31   
                   
Kalmar Lag 1 Kalmar  1987  Kalmar Simsällskap          1:53.48   
  Per Nordqvist  1987    29.94        29.94   
  Jonas Magnusson  1985    30.00        59.94   
  Victor Strömberg  1985    27.28        1:27.22   
  Björn Höckerfelt  1988    26.26        1:53.48   
                   
Skk Lag 1  Stockholms Kappsimningsklubb          1:54.89   
  Henrik Norberg-Arvidsson  1985    30.47        30.47   
  Pontus Björklund  1989    33.11        1:03.58   
  Andreas Elofsson  1987    27.47        1:31.05   
  Harald Börsholm  1985    23.84        1:54.89   
                   
Ösa Lag 1 Pojkar  Örebro Simallians          1:56.34   
  Sebastian Bertholdsson  1988    30.67        30.67   
  Martin Lagerstedt  1988    33.12        1:03.79   
  Joachim Wiking  1987    27.70        1:31.49   
  Carl Hagström  1986    24.85        1:56.34   
                   
Södertälje Lag 1  Södertälje Simsällskap          1:56.42   
  Eemil Heikkinen  1989    30.54        30.54   
  Tony Marjakangas  1985    32.10        1:02.64   
  Carl Kock  1988    27.89        1:30.53   
  Jonas Fredriksson  1988    25.89        1:56.42   
                   
Lass 3  Linköpings Allmänna SS          1:56.68   
  Tobias Törnström  1988    30.35        30.35   
  Anders Ydremark  1989    31.93        1:02.28   
  Ludvig Strannå  1985    28.86        1:31.14   
  Martin Sterneling  1988    25.54        1:56.68   
                   
Skäret Simsällskap Lag 1  Skäret Simsällskap          1:56.90   
  Kristian Mandel  1987    30.13        30.13   
  Magnus Rönnbrant  1985    30.76        1:00.89   
      28.54        1:29.43   
      27.47        1:56.90   
                   
10  Polisen IF Lag 1 Herrar  Polisens IF          1:57.60   
  Per Edelholm  1987    30.58        30.58   
  Erik Olsson  1986    33.15        1:03.73   
  Josef Östlund  1989    27.71        1:31.44   
  Max Wallin  1988    26.16        1:57.60   
                   
11  Skäret Simsällskap Lag 2  Skäret Simsällskap          1:57.64   
  Caj Andersson  1988    30.29        30.29   
  Tomas Johansson  1988    32.88        1:03.17   
  Andreas Andersson  1986    28.99        1:32.16   
  Kristoffer Dahlberg  1985    25.48        1:57.64   
                   
12  Lag 1 Ludvika SS  Ludvika Simsällskap          1:59.09   
  Robin Johansson  1990    31.50        31.50   
  Daniel Johansson  1988    33.52        1:05.02   
  Andreas Blidberg  1987    28.71        1:33.73   
  Jesper Carlsson  1987    25.36        1:59.09   
                   
13  Lass 2  Linköpings Allmänna SS          1:59.54   
  Joakim Hallqvist  1987    32.01        32.01   
  Gustav Öhrling  1988    32.74        1:04.75   
  Christian Hell  1986    28.48        1:33.23   
  Sebastian Fronczak  1988    26.31        1:59.54   
                   
14  Eskilstuna Lag 1 Po  Eskilstuna Simsällskap          1:59.64   
  Fredrik Fagerström  1988    30.34        30.34   
  Fredrik Larsson  1989    35.12        1:05.46   
  Douglas Luhanko  1987    29.10        1:34.56   
  Hampus Luhanko  1986    25.08        1:59.64   
                   
15  Karlstads SS Herrar Lag 1  Karlstads Simsällskap          2:01.65   
  Anders Melin  1988    30.05        30.05   
  Håkan Emilsson  1987    34.15        1:04.20   
  Jad Andersson  1987    30.30        1:34.50   
  Marcus Åberg  1988    27.15        2:01.65   
                   
16  Polisen IF Lag 2 Herrar  Polisens IF          2:02.68   
  Nicklas Redig  1987    31.68        31.68   
  Mats Hansson  1988    33.33        1:05.01   
  Magnus Pettersson  1989    30.36        1:35.37   
  Niklas Jonsson  1988    27.31        2:02.68   
                   
17  Södertälje Lag 2  Södertälje Simsällskap          2:09.65   
  Magnus Somp  1990    33.08        33.08   
  Fredrik Ahlinder  1990    37.66        1:10.74   
  Kristoffer Ek  1990    30.87        1:41.61   
  Gregor Öster  1990    28.04        2:09.65   
                   
                   
 
Gren 43, 4x200m Frisim F Juniorer, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  100m  200m      Tid  Status 










 
Lass 1  Linköpings Allmänna SS          8:53.02   
  Therese Petersson  1988    1:05.62  2:17.49      2:17.49   
  Josefine Hallmén  1988    1:05.26  2:14.89      4:32.38   
  Sofie Pettersson  1988    1:04.38  2:15.24      6:47.62   
  Therése Bergström  1987    1:01.11  2:05.40      8:53.02   
                   
Skäret Simsällskap Lag 1  Skäret Simsällskap          8:54.08   
  Matilda Larsson  1988    1:03.28  2:10.64      2:10.64   
  Therese Severinsson  1986    1:03.06  2:12.56      4:23.20   
  Sanna Kårebrand  1987    1:04.29  2:12.62      6:35.82   
  Annika Ekström  1988    1:07.74  2:18.26      8:54.08   
                   
Värnamo SS Fl Lag 1  Värnamo Simsällskap          9:02.66   
  Evelina Carlsson  1987    1:05.46  2:15.71      2:15.71   
  Evelina Nilsson  1987    1:04.92  2:14.95      4:30.66   
  Maria Gunnervik  1987    1:05.71  2:18.11      6:48.77   
  Anna Wilstorp  1987    1:04.15  2:13.89      9:02.66   
                   
Kalmar Lag 1 Kalmar  1987  Kalmar Simsällskap          9:04.74   
  Stina Möller  1990    1:06.73  2:17.28      2:17.28   
  Cecilia Gottfridsson  1989    1:08.39  2:20.56      4:37.84   
  Sara Thydén  1989    1:02.67  2:09.20      6:47.04   
  Matilda Arnesson  1988    1:06.32  2:17.70      9:04.74   
                   
Oskarshamns SS  1986  Oskarshamns Simsällskap          9:10.91   
  Pernilla Axelsson  1987    1:06.30  2:16.65      2:16.65   
  Josefine Hellström  1986    1:06.08  2:16.22      4:32.87   
  Matilda Slättengren  1987    1:07.40  2:20.21      6:53.08   
  Elin Jonasson  1988    1:05.63  2:17.83      9:10.91   
                   
SK Götene Lag 1 F  Simklubben Götene          9:13.07   
  Rebecca Green  1989    1:06.67  2:18.37      2:18.37   
  Kamilla Johansson  1989    1:06.37  2:18.18      4:36.55   
  Malin Kihlström  1988    1:06.59  2:18.87      6:55.42   
  Linn Arvidsson  1990    1:06.81  2:17.65      9:13.07   
                   
Polisens IF Lag 1 Damer  Polisens IF          9:21.52   
  Pia Berglund  1987    1:06.18  2:18.57      2:18.57   
  Ida Granlund  1987    1:04.54  2:14.09      4:32.66   
  Charlotte Andersson  1986    1:10.46  2:29.06      7:01.72   
  Frida Morberg  1986    1:07.23  2:19.80      9:21.52   
                   
SK Elfsborg Lag 1 Flick  Simklubben Elfsborg          9:24.79   
  Christina Sjöholm  1986    1:05.80  2:16.63      2:16.63   
  Jessica Kjellström  1989    1:07.97  2:20.16      4:36.79   
  Frida Larsson  1990    1:07.99  2:23.88      7:00.67   
  Alexandra Rosengren  1988    1:10.40  2:24.12      9:24.79   
                   
Ösa Lag 1 Flickor  Örebro Simallians          9:34.01   
  Madelene Hagström  1989    1:09.50  2:25.28      2:25.28   
  Emmy Gellerstedt  1986    1:02.35  2:12.58      4:37.86   
  Jessica Mauritzson  1989    1:09.11  2:24.74      7:02.60   
  Cecilia Frisk  1988    1:11.58  2:31.41      9:34.01   
                   
10  Västerviks SS  Västerviks Simsällskap          9:42.53   
  Anja Haberkamm  1989    1:07.09  2:16.72      2:16.72   
  Louise Råbock  1988    1:09.07  2:23.25      4:39.97   
  Emelie Gauffin  1988    1:12.17  2:33.73      7:13.70   
  Sara Lundgren  1986    1:09.65  2:28.83      9:42.53   
                   
                   
 
Gren 44, 4x50m Medley P 15, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Nkk Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb          1:55.81  NUSS rek
  Christian Dimell  1989    30.80        30.80   
  Henrik Toll  1990    32.89        1:03.69   
  Björn Gunnarsson  1989    52.12        1:55.81   
  Ponthus Sandell  1990            1:55.81   
                   
Järfälla S Lag 2 Herrar  1992  Järfälla Simsällskap          2:01.64   
  Niklas Borin  1989    29.59        29.59   
  Tom Thomasson  1990    35.74        1:05.33   
  Viktor Winberg  1989    56.31        2:01.64   
  Niklas Langenoja  1989            2:01.64   
                   
Jss Pojkar  Jönköpings Simsällskap          2:04.81   
  Björn Molnar  1989    33.64        33.64   
  David Williamsson  1990    35.63        1:09.27   
  Denny Nelson  1989    55.54        2:04.81   
  Niclas Granström  1990            2:04.81   
                   
SK Elfsborg Lag 1 Pojk  Simklubben Elfsborg          2:05.42   
  Fredrik Wikander  1989    31.74        31.74   
  Nicklas Åkerlund  1989    34.82        1:06.56   
  Jacob Ahnstedt  1989    58.86        2:05.42   
  Victor Paulsson  1990            2:05.42   
                   
Västerviks SS  Västerviks Simsällskap          2:06.04   
  Zebastian Karlsson  1990    32.88        32.88   
  Joakim Källmark  1989    35.38        1:08.26   
  Nicklas Karlsson  1989    57.78        2:06.04   
  Mikael Axelsson  1989            2:06.04   
                   
                   
 
 PASS 4
 
Gren 45, 50m Bröstsim F 15, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Louise Lantz  1990  Skövde Simsällskap          35.43   
Michaela Svangren  1990  Västerås Simsällskap          35.71   
Emma Gunnarsson  1990  Köpings Simsällskap          35.99   
Linn Arvidsson  1990  Simklubben Götene          36.79   
Veronica Brännfeldt  1990  Åmåls Simsällskap          37.20   
Orsolya Toró  1989  Tunafors Sportklubb          37.31   
Valentina Ferracane  1990  Tunafors Sportklubb          37.47   
Jovana Obradovic  1990  Jönköpings Simsällskap          37.52   
Louise Oscarson  1990  Linköpings Allmänna SS          37.64   
10  Cecilia Gottfridsson  1989  Kalmar Simsällskap          37.66   
11  Petra Olsson  1989  Polisens IF          37.69   
12  Nanna Rask  1989  Karlstads Simsällskap          37.70   
13  Nathalie Abrahamsson  1990  Skäret Simsällskap          37.83   
14  Lena Stridsberg  1989  Skäret Simsällskap          37.97   
15  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb          37.98   
16  Jessica Lindkvist  1990  Ludvika Simsällskap          38.20   
17  Kajsa Wahlstedt  1990  Karlstads Simsällskap          38.33   
18  Sanna Stawing  1990  Södertälje Simsällskap          38.43   
19  Ida Roos  1989  Katrineholms Simsällskap          38.54   
20  Emelie Godlund  1990  Hedemora Simsällskap          38.71   
21  Emelie Larsson  1990  Avesta Simsällskap          38.79   
22  Rebecca Green  1989  Simklubben Götene          38.82   
23  Sanna Bergstrand  1989  Tunafors Sportklubb          38.90   
24  Jasmine Marcusson  1990  Kungälvs Simsällskap          39.02   
25  Elin Jacobsson  1990  Järfälla Simsällskap          39.25   
26  Alona Filippova  1991  Skövde Simsällskap          39.41   
27  Victoria Hell  1989  Linköpings Allmänna SS          39.47   
28  Isa Bylund-Viksten  1989  Karlstads Simsällskap          39.55   
29  Anja Haberkamm  1989  Västerviks Simsällskap          39.89   
30  Victoria Smidare  1990  Katrineholms Simsällskap          39.98   
31  Sandra Ajnefelt  1989  Järfälla Simsällskap          40.58   
32  Christin Österman  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb          40.64   
33  Emma Thelin  1989  Köpings Simsällskap          41.57   
34  Sophia Johansson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb          42.18   
Karin Berg  1990  Jönköpings Simsällskap          DNS   
                   
 
Gren 46, 50m Bröstsim P 15, Finaler 
Sponsor:Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Anders Ydremark  1989  Linköpings Allmänna SS          32.07   
Denny Nelson  1989  Jönköpings Simsällskap          32.15   
Nils Schönberg  1989  Hedemora Simsällskap          32.89   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb          33.26   
Erik Lindgren  1989  Karlstads Simsällskap          33.30   
Fredrik Wikander  1989  Simklubben Elfsborg          33.38   
Andreas Cederholm  1989  Linköpings Allmänna SS          33.48   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap          33.71   
Henrik Toll  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb          33.90   
10  Pontus Björklund  1989  Stockholms Kappsimningsklubb          34.09   
11  Pelle Gidlöv  1989  Alingsås SLS          34.15   
12  Mikael Agdahl  1990  Kungälvs Simsällskap          34.50   
13  Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians          34.68   
14  Robin Hartin  1989  Grums Simsällskap          34.71   
15  Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb          34.89   
16  Christoffer Arvidsson  1989  Värnamo Simsällskap          34.91   
17  Nicklas Karlsson  1989  Västerviks Simsällskap          35.33   
18  Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg          35.75   
19  David Williamsson  1990  Jönköpings Simsällskap          35.80   
20  Sebastian Eriksson  1990  Värnamo Simsällskap          35.90   
21  Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS          35.96   
22  Joakim Källmark  1989  Västerviks Simsällskap          36.05   
23  Rickard Lundgren  1989  Karlskoga Simförening          36.22   
24  Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene          36.43   
25  Martin Stonsebro  1989  Motala Simsällskap          36.79   
26  Philip Carlsson  1990  Alingsås SLS          36.83   
27  Rodrigo Astorga  1989  Västerås Simsällskap          36.87   
28  Zebastian Karlsson  1990  Västerviks Simsällskap          36.88   
29  Anton Ladeborn  1990  Varberg-Falkenberg Sim          37.08   
30  Mikael Axelsson  1989  Västerviks Simsällskap          37.18   
31  Albin Karlsson  1989  Eskilstuna Simsällskap          37.20   
32  Sebastian Johansson  1989  Tunafors Sportklubb          37.32   
33  Kim Swartz  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb          38.00   
34  Viktor Jarenfors  1989  Kungälvs Simsällskap          38.09   
Fredrik Larsson  1989  Eskilstuna Simsällskap          DSQ   
Joel Busk  1989  Nora Simsällskap          DNS   
Simon Sköld  1990  Grums Simsällskap          DNS   
                   
 
Gren 47, 50m Bröstsim F Juniorer, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS          33.42  Nuss rekord 
Helena Kumblad  1987  Simklubben Ena          33.97   
Frida Hagen  1986  Västerås Simsällskap          34.04   
Jennie Johansson  1988  Hedemora Simsällskap          34.28   
Emelie Bolin  1988  Hallsbergs Simklubb          34.30   
Nina Altesjö  1987  Värnamo Simsällskap          35.10   
Evelyn-Elisabeth Forsberg  1986  Strömstads Simförening          35.16   
Linnea Ersson  1988  Ludvika Simsällskap          35.24   
Anna Wilstorp  1987  Värnamo Simsällskap          35.39   
10  Elin Andersson  1988  Västerås Simsällskap          35.74   
11  Cecilia Frisk  1988  Örebro Simallians          35.82   
12  Julia Toremark  1988  Jönköpings Simsällskap          35.94   
13  Josefine Hallmén  1988  Linköpings Allmänna SS          36.03   
14  Eva-Maria Sandin  1988  Simklubben Elfsborg          36.14   
15  Josefin Åsberg  1988  Harnäs-Skutskärs Simsällskap          36.15   
15  Cecilia Wästborn  1986  Västerås Simsällskap          36.15   
17  Maria Gunnervik  1987  Värnamo Simsällskap          36.24   
18  Sofia Gustafsson  1987  Tunafors Sportklubb          36.33   
19  Desireé Sverin-Österberg  1987  Polisens IF          36.37   
20  Anna Haraldson  1988  Järfälla Simsällskap          36.79   
21  Maria Groth  1988  Hedemora Simsällskap          36.82   
22  Sofie Karlsson  1988  Karlskoga Simförening          36.87   
23  Pernilla Hageräng  1986  Karlskoga Simförening          36.88   
24  Johanna Finnander  1988  Värnamo Simsällskap          36.98   
24  Sofia Eriksson  1988  Fagersta Simklubb          36.98   
26  Matilda Arnesson  1988  Kalmar Simsällskap          37.44   
27  Lisa Levin  1987  Varberg-Falkenberg Sim          37.53   
27  Ulrika Kjellemar  1986  Filipstads Simklubb          37.53   
29  Isabella Palmkvist  1987  Polisens IF          37.71   
30  Sara Eriksson  1986  Fagersta Simklubb          37.77   
30  Johanna Johansen  1988  Varberg-Falkenberg Sim          37.77   
32  Malin Kihlström  1988  Simklubben Götene          37.85   
33  Malin Edvardsson  1987  Avesta Simsällskap          37.97   
34  Elin Jonasson  1988  Oskarshamns Simsällskap          38.10   
35  Jenny Rostedt  1986  Jönköpings Simsällskap          38.19   
36  Johanna Södergren  1988  Järfälla Simsällskap          38.27   
37  Josefine Hellström  1986  Oskarshamns Simsällskap          38.29   
38  Hannah Persson  1988  Stockholms Kappsimningsklubb          38.56   
39  Matilda Branting  1987  Karlskoga Simförening          40.07   
Emma Piehl  1987  Linköpings Allmänna SS          DNS   
                   
 
Gren 48, 50m Bröstsim P Juniorer, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Michael Berndtsson  1985  Simklubben Elfsborg          30.16   
Mattias Kahlin  1987  Västerås Simsällskap          30.35   
Johan Dahlgren  1986  Harnäs-Skutskärs Simsällskap          31.19   
Sven Svensson  1987  Jönköpings Simsällskap          31.73   
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS          31.75   
Michael Svensson  1987  Simklubben Elfsborg          31.98   
Tony Marjakangas  1985  Södertälje Simsällskap          31.98   
Kim Bergström  1987  Västerås Simsällskap          32.12   
Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap          32.17   
10  Hans Albrektsson  1985  Linköpings Allmänna SS          32.24   
11  Harald Börsholm  1985  Stockholms Kappsimningsklubb          32.48   
12  Christian Johansson  1988  Varabygdens Simsällskap          32.67   
13  Sebastian Fronczak  1988  Linköpings Allmänna SS          32.85   
14  Gustav Öhrling  1988  Linköpings Allmänna SS          32.99   
15  Erik Olsson  1986  Polisens IF          33.00   
16  Joakim Hallqvist  1987  Linköpings Allmänna SS          33.19   
17  Christian Dahlström  1987  Järfälla Simsällskap          33.32   
18  Martin Sterneling  1988  Linköpings Allmänna SS          33.34   
19  Johan Widén  1986  Simklubben Ena          33.36   
20  Kristofer Hägg  1987  Skövde Simsällskap          33.45   
21  Max Wallin  1988  Polisens IF          33.59   
22  Tomas Johansson  1988  Skäret Simsällskap          33.60   
23  Alexander Gustavsson  1985  Kungälvs Simsällskap          33.85   
24  Henrik Johansson  1986  Deje Simsällskap          33.86   
25  Kristoffer Dahlberg  1985  Skäret Simsällskap          33.91   
26  Carl Kock  1988  Södertälje Simsällskap          33.94   
27  Andreas Blidberg  1987  Ludvika Simsällskap          34.21   
28  Erik Sunnanbo  1986  Järfälla Simsällskap          34.29   
29  Nils Lindqvist  1988  Varberg-Falkenberg Sim          34.40   
30  Daniel Carlsson  1988  Linköpings Allmänna SS          34.43   
31  Håkan Emilsson  1987  Karlstads Simsällskap          34.60   
32  Ludvig Strannå  1985  Linköpings Allmänna SS          34.93   
33  Patrik Juhlin  1988  Kalmar Simsällskap          35.14   
34  David Sundholm  1988  Tunafors Sportklubb          35.19   
35  Jesper Carlsson  1987  Ludvika Simsällskap          35.60   
36  Mikael Karlsson  1988  Karlstads Simsällskap          35.62   
37  Karl Hyléen  1987  Skäret Simsällskap          36.10   
38  Christian Jarenfors  1987  Kungälvs Simsällskap          36.11   
Daniel Johansson  1988  Ludvika Simsällskap          DSQ   
Sebastian Attervall  1986  Linköpings Allmänna SS          DNS   
                   
 
Gren 49, 400m Frisim F 15, Finaler 
Sponsor:InterSport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  100m  200m  300m    Tid  Status 










 
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap  1:05.27  2:13.50  3:21.30    4:27.42   
Beatrice Andersson  1989  Jönköpings Simsällskap  1:08.17  2:18.63  3:30.02    4:41.27   
Jasmine Marcusson  1990  Kungälvs Simsällskap  1:07.08  2:19.03  3:32.73    4:43.78   
Paulina Karlsson  1990  Södertälje Simsällskap  1:08.63  2:21.30  3:33.25    4:44.35   
Jenny Palm  1990  Varberg-Falkenberg Sim  1:06.31  2:18.28  3:32.32    4:44.48   
Matilda Hagström  1990  Alingsås SLS  1:08.37  2:21.16  3:33.55    4:45.19   
Frida Larsson  1990  Simklubben Elfsborg  1:08.59  2:23.15  3:37.30    4:50.11   
Amanda Kahlin  1990  Västerås Simsällskap  1:10.28  2:24.16  3:36.93    4:50.37   
Rebecca Green  1989  Simklubben Götene  1:09.35  2:23.30  3:37.74    4:51.22   
10  Julia Norman  1989  Stockholms Kappsimningsklubb  1:11.27  2:26.36  3:39.97    4:51.44   
11  Elin Rydström  1989  Stockholms Kappsimningsklubb  1:08.29  2:22.99  3:38.76    4:53.07   
12  Stina Möller  1990  Kalmar Simsällskap  1:09.67  2:23.70  3:38.89    4:53.39   
13  Anja Haberkamm  1989  Västerviks Simsällskap  1:08.76  2:23.05  3:38.72    4:53.40   
14  Maria Larsson  1989  Deje Simsällskap  1:09.36  2:24.24  3:39.13    4:53.48   
15  Frida Lindborg  1990  Motala Simsällskap  1:10.76  2:25.94  3:42.03    4:53.87   
16  Linn Arvidsson  1990  Simklubben Götene  1:10.21  2:24.92  3:40.27    4:55.34   
17  Sanna Stawing  1990  Södertälje Simsällskap  1:10.88  2:25.88  3:41.40    4:55.58   
18  Elin Nilsson  1990  Linköpings Allmänna SS  1:08.93  2:24.23  3:40.89    4:56.36   
19  Madelene Hagström  1989  Örebro Simallians  1:08.93  2:24.31  3:40.93    4:56.59   
20  Frida Johansson  1990  Oskarshamns Simsällskap  1:10.43  2:25.42  3:41.81    4:57.56   
21  Frida Ericsson  1990  Alingsås SLS  1:10.26  2:26.57  3:42.91    4:58.22   
22  Irene Eriksson  1990  Bromma Simsällskap  1:10.99  2:26.85  3:43.87    4:59.15   
23  Sara Trägårdh  1990  Polisens IF  1:10.13  2:26.42  3:45.63    5:01.84   
                   
 
Gren 50, 400m Frisim P 15, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  100m  200m  300m    Tid  Status 










 
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap  1:00.83  2:05.49  3:10.87    4:14.61   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:01.75  2:08.43  3:15.51    4:22.58   
Olle Nordqvist  1989  Kalmar Simsällskap  1:04.33  2:12.51  3:20.50    4:27.00   
Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians  1:04.46  2:12.40  3:20.92    4:28.92   
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene  1:03.38  2:13.16  3:23.19    4:30.02   
Carl Holmertz  1990  Motala Simsällskap  1:03.71  2:12.15  3:21.96    4:30.90   
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS  1:04.27  2:11.93  3:22.34    4:32.44   
Alexandre Toledo  1989  Ludvika Simsällskap  1:05.90  2:14.65  3:23.79    4:33.08   
Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap  1:06.06  2:15.43  3:24.83    4:33.73   
10  Victor Paulsson  1990  Simklubben Elfsborg  1:05.29  2:15.14  3:26.62    4:37.99   
11  Denny Nelson  1989  Jönköpings Simsällskap  1:03.33  2:13.71  3:26.57    4:40.44   
12  Pelle Gidlöv  1989  Alingsås SLS  1:05.62  2:16.52  3:29.45    4:40.99   
13  Josef Östlund  1989  Polisens IF  1:05.34  2:18.43  3:30.37    4:41.76   
14  Peter Fagerström  1989  Åmåls Simsällskap  1:06.12  2:18.99  3:31.83    4:43.99   
15  Philip Käll  1990  Mariestads Simsällskap  1:07.33  2:19.92  3:32.66    4:44.84   
16  Gustav Bildh  1990  Värnamo Simsällskap  1:06.65  2:19.90  3:33.17    4:46.91   
17  Christoffer Arvidsson  1989  Värnamo Simsällskap  1:06.10  2:19.19  3:33.94    4:47.04   
18  Tom Thomasson  1990  Järfälla Simsällskap  1:07.69  2:21.09  3:35.23    4:49.02   
19  Philip Wallin  1990  Polisens IF  1:06.65  2:21.24  3:37.41    4:49.92   
20  Viktor Jarenfors  1989  Kungälvs Simsällskap  1:06.14  2:20.14  3:36.06    4:52.02   
21  Robert Zakar  1989  Hedemora Simsällskap  1:06.44  2:20.42  3:48.14    4:54.14   
John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb          DSQ   
Gregor Öster  1990  Södertälje Simsällskap          DNS   
                   
 
Gren 51, 200m Medley F Juniorer, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  150m    Tid  Status 










 
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS  31.56  1:09.06  1:49.02    2:22.68   
Emmy Gellerstedt  1986  Örebro Simallians  31.24  1:08.34  1:53.53    2:27.86   
Petra Hallberg  1987  Västerås Simsällskap  31.93  1:09.07  1:55.75    2:30.30   
Christina Sjöholm  1986  Simklubben Elfsborg  32.06  1:08.95  1:54.79    2:30.70   
Matilda Larsson  1988  Skäret Simsällskap  32.30  1:10.31  1:56.74    2:30.84   
Sanna Kårebrand  1987  Skäret Simsällskap  32.90  1:11.87  1:56.64    2:31.49   
Sofia Eriksson  1988  Fagersta Simklubb  32.61  1:12.29  1:56.07    2:32.54   
Salli Carlfjord  1988  Linköpings Allmänna SS  32.19  1:13.05  1:56.89    2:32.54   
Josefine Hallmén  1988  Linköpings Allmänna SS  33.49  1:12.80  1:57.70    2:32.76   
10  Therese Severinsson  1986  Skäret Simsällskap  34.04  1:12.26  1:57.82    2:32.80   
11  Sofie Pettersson  1988  Linköpings Allmänna SS  32.64  1:11.12  1:58.40    2:33.32   
12  Nina Altesjö  1987  Värnamo Simsällskap  32.41  1:11.57  1:56.35    2:33.44   
13  Evelina Carlsson  1987  Värnamo Simsällskap  33.13  1:11.81  1:58.24    2:33.58   
14  Anna Wilstorp  1987  Värnamo Simsällskap  33.51  1:14.09  1:58.24    2:34.36   
15  Emelie Bränd  1987  Hedemora Simsällskap  33.54  1:16.62  1:59.59    2:34.70   
16  Madeleine Kalmskog  1987  Stockholms Kappsimningsklubb  32.28  1:12.32  1:59.01    2:36.16   
17  Johanna Finnander  1988  Värnamo Simsällskap  35.49  1:15.33  1:59.37    2:36.89   
18  Cecilia Wästborn  1986  Västerås Simsällskap  32.80  1:13.92  2:00.91    2:37.22   
19  Therese Petersson  1988  Linköpings Allmänna SS  33.58  1:13.00  2:00.45    2:37.68   
20  Maria Groth  1988  Hedemora Simsällskap  33.50  1:14.89  2:01.50    2:38.17   
21  Charlotte Andersson  1986  Polisens IF  35.32  1:17.54  2:00.07    2:38.66   
22  Pernilla Axelsson  1987  Oskarshamns Simsällskap  33.75  1:14.12  2:01.37    2:39.28   
23  Sara Hasselgren  1987  Södertälje Simsällskap  34.45  1:15.75  2:03.76    2:40.90   
                   
 
Gren 52, 200m Medley P Juniorer, Finaler 
Sponsor:Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  150m    Tid  Status 










 
Hans Albrektsson  1985  Linköpings Allmänna SS  28.50  1:03.90  1:42.09    2:12.28   
Magnus Rönnbrant  1985  Skäret Simsällskap  29.20  1:03.93  1:44.72    2:15.63   
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS  29.43  1:05.34  1:43.63    2:15.87   
Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap  30.12  1:06.41  1:44.64    2:16.55   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.04  1:02.93  1:44.75    2:18.61   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians  28.67  1:03.24  1:46.91    2:19.57   
Magnus Hansèn  1986  Simklubben Elfsborg  29.63  1:05.58  1:47.53    2:19.93   
Jonas Grundström  1987  Fagersta Simklubb  29.98  1:07.85  1:50.07    2:20.32   
Richard Wernersson  1987  Simklubben Elfsborg  30.57  1:07.52  1:49.90    2:20.45   
10  Marcus Åberg  1988  Karlstads Simsällskap  31.84  1:07.46  1:48.91    2:20.93   
11  Markus Mattsson  1987  Jönköpings Simsällskap  29.02  1:05.88  1:48.32    2:21.05   
12  Ludvig Strannå  1985  Linköpings Allmänna SS  30.60  1:07.77  1:48.78    2:22.77   
13  Carl Kock  1988  Södertälje Simsällskap  30.73  1:06.77  1:48.99    2:22.84   
14  William Larsson  1986  Karlskoga Simförening  31.62  1:10.95  1:50.14    2:23.47   
15  Björn Höckerfelt  1988  Kalmar Simsällskap  30.45  1:07.46  1:52.07    2:24.12   
16  Erik Wernersson  1986  Värnamo Simsällskap  31.64  1:07.61  1:51.04    2:24.60   
17  Erik Patriksson  1985  Simklubben Elfsborg  29.94  1:08.33  1:51.96    2:24.98   
18  Christian Johansson  1988  Varabygdens Simsällskap  32.07  1:12.07  1:52.72    2:27.08   
19  Sebastian Wennerberg  1985  Eskilstuna Simsällskap  31.28  1:10.02  1:56.13    2:29.69   
20  Tomas Andersson  1988  Harnäs-Skutskärs Simsällskap  28.13  1:04.90  1:50.83    2:29.97   
21  Mattias Toresäter  1988  Simklubben Elfsborg  31.40  1:08.59  1:55.47    2:30.60   
Tobias Törnström  1988  Linköpings Allmänna SS          DSQ   
                   
 
Gren 53, 100m Ryggsim F 15, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap  31.50        1:03.79  Nuss rekord 
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap  32.34        1:05.81   
Jennie Ibstedt  1989  Västerås Simsällskap  33.38        1:08.79   
Kamilla Johansson  1989  Simklubben Götene  33.66        1:09.32   
Beatrice Andersson  1989  Jönköpings Simsällskap  34.37        1:09.44   
Madeleine Eriksson  1989  Västerås Simsällskap  33.75        1:10.07   
Cecilia Gottfridsson  1989  Kalmar Simsällskap  34.89        1:10.80   
Emma Pargelius  1989  Tunafors Sportklubb  34.47        1:11.25   
Malin Ekberg  1989  Polisens IF  33.95        1:11.54   
10  Amanda Fröjd-Sundin  1989  Linköpings Allmänna SS  34.32        1:11.70   
11  Jasmine Marcusson  1990  Kungälvs Simsällskap  35.27        1:11.97   
12  Sara Trägårdh  1990  Polisens IF  35.18        1:12.18   
13  Veronica Brännfeldt  1990  Åmåls Simsällskap  35.68        1:12.47   
14  Frida Larsson  1990  Simklubben Elfsborg  35.18        1:12.60   
15  Alexandra Lindgren  1990  Tunafors Sportklubb  36.14        1:13.85   
15  Camilla Nystrand  1989  Katrineholms Simsällskap  35.73        1:13.85   
17  Rebecca Green  1989  Simklubben Götene  35.45        1:13.92   
18  Petra Boyacioglu  1990  Västerås Simsällskap  35.83        1:14.40   
19  Sara Hagve Jansson  1990  Linköpings Allmänna SS  36.29        1:14.44   
20  Elin Nilsson  1990  Linköpings Allmänna SS  36.28        1:14.64   
21  Emilia Anttila  1990  Södertälje Simsällskap  36.46        1:14.85   
22  Nina Gustavsson  1989  Stockholms Kappsimningsklubb  36.08        1:15.32   
23  Anna-Maria Owén  1989  Karlskoga Simförening  37.19        1:15.43   
24  Maria Andersson-Qvarfordt  1990  Polisens IF  37.18        1:15.48   
25  Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS  36.58        1:15.57   
26  Jessica Mauritzson  1989  Örebro Simallians  36.22        1:16.16   
27  Kim Olofsson  1990  Järfälla Simsällskap  37.70        1:16.89   
28  Madelene Hagström  1989  Örebro Simallians  37.03        1:17.17   
29  Weronica Hedin  1990  Järfälla Simsällskap  37.93        1:17.82   
30  Lisa Rythèn-Larsson  1989  Simklubben Elfsborg  37.23        1:17.92   
31  Annika Ferm  1990  Skäret Simsällskap  37.68        1:19.14   
Amanda Kahlin  1990  Västerås Simsällskap          DSQ   
Therese Holm  1989  Järfälla Simsällskap          DSQ   
                   
 
Gren 54, 100m Ryggsim P 15, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap  30.09        1:00.71   
Niklas Borin  1989  Järfälla Simsällskap  30.50        1:03.29   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  30.86        1:03.55   
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene  31.54        1:04.47   
Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  31.60        1:04.89   
Eemil Heikkinen  1989  Södertälje Simsällskap  31.81        1:05.28   
Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  32.06        1:05.46   
Robin Johansson  1990  Ludvika Simsällskap  32.83        1:07.61   
Christoffer Bengtsson  1989  Kungälvs Simsällskap  33.31        1:07.83   
10  Johan Svensson  1989  Södertälje Simsällskap  33.39        1:08.04   
11  Jacob Ahnstedt  1989  Simklubben Elfsborg  33.25        1:08.24   
12  Niklas Langenoja  1989  Järfälla Simsällskap  32.98        1:08.38   
13  Fredrik Wikander  1989  Simklubben Elfsborg  33.60        1:08.74   
14  Rodrigo Astorga  1989  Västerås Simsällskap  32.65        1:08.80   
15  Mikael Axelsson  1989  Västerviks Simsällskap  33.54        1:09.48   
16  Zebastian Karlsson  1990  Västerviks Simsällskap  34.17        1:10.35   
17  Björn Molnar  1989  Jönköpings Simsällskap  34.36        1:10.99   
18  Jakob Branger  1990  Västerås Simsällskap  34.98        1:11.11   
19  Björn Sundin  1990  Österby Simsällskap  34.32        1:11.12   
20  Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap  35.50        1:11.41   
21  Henrik Toll  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  34.58        1:11.49   
22  Nicklas Karlsson  1989  Västerviks Simsällskap  34.46        1:12.25   
23  Gustav Bildh  1990  Värnamo Simsällskap  34.55        1:12.32   
24  Kim Swartz  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  34.58        1:12.54   
25  Mikael Agdahl  1990  Kungälvs Simsällskap  35.57        1:13.01   
26  Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  36.16        1:13.07   
27  Magnus Somp  1990  Södertälje Simsällskap  35.99        1:13.21   
28  Nils Schönberg  1989  Hedemora Simsällskap  35.70        1:13.23   
29  Christoffer Arvidsson  1989  Värnamo Simsällskap  35.78        1:13.65   
30  Peter Fagerström  1989  Åmåls Simsällskap  36.57        1:14.71   
Johan Djäken  1989  Mariestads Simsällskap          DSQ   
                   
 
Gren 55, 200m Bröstsim F Juniorer, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  150m    Tid  Status 










 
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS  35.91  1:15.69  1:56.03    2:36.32  Nuss rekord 
Emelie Bolin  1988  Hallsbergs Simklubb  36.58  1:17.43  1:57.91    2:38.32   
Frida Hagen  1986  Västerås Simsällskap  36.22  1:16.45  1:57.30    2:39.72   
Jennie Johansson  1988  Hedemora Simsällskap  37.27  1:18.31  2:01.04    2:42.18   
Julia Toremark  1988  Jönköpings Simsällskap  37.21  1:18.52  2:00.66    2:43.54   
Anna Wilstorp  1987  Värnamo Simsällskap  38.92  1:22.04  2:05.62    2:48.32   
Maria Gunnervik  1987  Värnamo Simsällskap  37.05  1:19.56  2:03.00    2:48.66   
Johanna Finnander  1988  Värnamo Simsällskap  38.59  1:21.63  2:05.65    2:48.76   
Josefin Åsberg  1988  Harnäs-Skutskärs Simsällskap  37.28  1:20.70  2:05.24    2:49.05   
10  Emelie Bränd  1987  Hedemora Simsällskap  39.28  1:22.75  2:07.06    2:49.87   
11  Elin Andersson  1988  Västerås Simsällskap  37.35  1:20.48  2:05.42    2:50.04   
12  Sofia Eriksson  1988  Fagersta Simklubb  38.74  1:22.36  2:06.87    2:50.08   
13  Anna Haraldson  1988  Järfälla Simsällskap  37.54  1:20.50  2:05.13    2:50.40   
14  Linnea Ersson  1988  Ludvika Simsällskap  37.93  1:21.69  2:06.34    2:50.55   
15  Emma Piehl  1987  Linköpings Allmänna SS  37.74  1:19.92  2:04.47    2:51.07   
16  Sofia Gustafsson  1987  Tunafors Sportklubb  38.67  1:22.31  2:07.08    2:51.99   
17  Cecilia Frisk  1988  Örebro Simallians  36.79  1:20.71  2:06.75    2:52.06   
18  Helena Kumblad  1987  Simklubben Ena  37.70  1:21.01  2:06.41    2:52.10   
19  Charlotte Andersson  1986  Polisens IF  38.78  1:22.50  2:06.79    2:52.21   
20  Evelyn-Elisabeth Forsberg  1986  Strömstads Simförening  39.56  1:24.91  2:10.34    2:52.83   
21  Sofie Karlsson  1988  Karlskoga Simförening  39.05  1:23.46  2:08.98    2:54.10   
22  Matilda Arnesson  1988  Kalmar Simsällskap  40.89  1:25.67  2:10.89    2:55.31   
23  Elin Jonasson  1988  Oskarshamns Simsällskap  39.54  1:24.79  2:10.05    2:55.93   
24  Eva-Maria Sandin  1988  Simklubben Elfsborg  40.14  1:24.56  2:10.94    2:56.30   
                   
 
Gren 56, 200m Bröstsim P Juniorer, Finaler 
Sponsor:Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  150m    Tid  Status 










 
William Larsson  1986  Karlskoga Simförening  33.36  1:09.42  1:46.23    2:23.53  Nuss rekord 
Sven Svensson  1987  Jönköpings Simsällskap  33.18  1:09.71  1:46.57    2:23.89   
Jonas Magnusson  1985  Kalmar Simsällskap  32.21  1:09.07  1:47.20    2:26.81   
Mattias Kahlin  1987  Västerås Simsällskap  34.02  1:12.27  1:51.98    2:31.60   
Erik Olsson  1986  Polisens IF  34.07  1:12.74  1:52.47    2:31.74   
Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap  34.23  1:12.92  1:52.54    2:31.86   
Kristoffer Dahlberg  1985  Skäret Simsällskap  33.47  1:12.25  1:52.65    2:31.99   
Michael Svensson  1987  Simklubben Elfsborg  34.65  1:12.82  1:52.59    2:32.17   
Christian Dahlström  1987  Järfälla Simsällskap  34.79  1:15.03  1:55.61    2:34.46   
10  Johan Dahlgren  1986  Harnäs-Skutskärs Simsällskap  32.49  1:10.48  1:51.02    2:35.32   
11  Christian Johansson  1988  Varabygdens Simsällskap  36.23  1:16.40  1:56.42    2:36.93   
12  Gustav Öhrling  1988  Linköpings Allmänna SS  34.37  1:14.70  1:55.92    2:37.04   
13  Kim Bergström  1987  Västerås Simsällskap  33.84  1:13.60  1:55.50    2:37.73   
14  Daniel Carlsson  1988  Linköpings Allmänna SS  35.29  1:16.05  1:58.53    2:40.07   
15  Magnus Rönnbrant  1985  Skäret Simsällskap  35.57  1:17.44  1:58.84    2:40.09   
16  Karl Hyléen  1987  Skäret Simsällskap  35.74  1:16.78  1:58.43    2:40.45   
17  Håkan Emilsson  1987  Karlstads Simsällskap  37.02  1:17.67  2:00.08    2:42.04   
18  Niklas Jonsson  1988  Polisens IF  36.93  1:18.30  2:01.43    2:44.52   
19  Patrik Ek  1988  Södertälje Simsällskap  37.61  1:19.37  2:02.67    2:45.76   
20  David Sundholm  1988  Tunafors Sportklubb  37.96  1:20.66  2:04.22    2:48.22   
21  Max Wallin  1988  Polisens IF  37.23  1:20.66  2:05.11    2:48.23   
22  Tomas Johansson  1988  Skäret Simsällskap  36.23  1:18.30  2:03.21    2:49.23   
23  Christian Jarenfors  1987  Kungälvs Simsällskap  38.53  1:21.69  2:05.97    2:50.05   
24  Tony Marjakangas  1985  Södertälje Simsällskap  37.46  1:20.81  2:06.00    2:50.17   
                   
 
Gren 57, 100m Frisim F 15, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap  28.66        58.71  Nuss rekord 
Anja Haberkamm  1989  Västerviks Simsällskap  28.68        59.58   
Jennie Ibstedt  1989  Västerås Simsällskap  29.34        1:00.74   
Madeleine Eriksson  1989  Västerås Simsällskap  28.82        1:01.16   
Julia Norman  1989  Stockholms Kappsimningsklubb  29.40        1:01.26   
Louise Lantz  1990  Skövde Simsällskap  29.89        1:02.36   
Jenny Palm  1990  Varberg-Falkenberg Sim  29.74        1:02.50   
Emma Pargelius  1989  Tunafors Sportklubb  30.22        1:02.60   
Anna-Maria Owén  1989  Karlskoga Simförening  30.75        1:02.99   
10  Paulina Karlsson  1990  Södertälje Simsällskap  30.40        1:03.14   
11  Veronica Brännfeldt  1990  Åmåls Simsällskap  30.71        1:03.21   
12  Jovana Obradovic  1990  Jönköpings Simsällskap  30.56        1:03.24   
13  Jessica Kjellström  1989  Simklubben Elfsborg  30.13        1:03.58   
14  Irene Eriksson  1990  Bromma Simsällskap  30.77        1:03.73   
15  Madeleine Stein  1990  Linköpings Allmänna SS  30.93        1:03.82   
16  Frida Lindborg  1990  Motala Simsällskap  30.68        1:03.85   
17  Alona Filippova  1991  Skövde Simsällskap  30.65        1:04.02   
17  Kamilla Johansson  1989  Simklubben Götene  31.06        1:04.02   
19  Nanna Rask  1989  Karlstads Simsällskap  31.28        1:04.18   
20  Malin Ekberg  1989  Polisens IF  31.03        1:04.27   
21  Petra Boyacioglu  1990  Västerås Simsällskap  30.76        1:04.30   
22  Isa Bylund-Viksten  1989  Karlstads Simsällskap  31.17        1:04.46   
23  Sara Trägårdh  1990  Polisens IF  31.16        1:04.51   
24  Matilda Hagström  1990  Alingsås SLS  31.18        1:04.75   
25  Therese Holm  1989  Järfälla Simsällskap  31.12        1:04.88   
26  Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS  31.48        1:04.94   
27  Nicole Stedt  1989  Harnäs-Skutskärs Simsällskap  31.10        1:05.14   
28  Maria Larsson  1989  Deje Simsällskap  31.60        1:05.20   
29  Sanna Stawing  1990  Södertälje Simsällskap  31.49        1:05.28   
30  Sara Hagve Jansson  1990  Linköpings Allmänna SS  31.45        1:06.24   
31  Stina Möller  1990  Kalmar Simsällskap  31.62        1:07.05   
32  Frida Larsson  1990  Simklubben Elfsborg  32.01        1:08.07   
                   
 
Gren 58, 100m Frisim P 15, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap  25.34        53.24  Nuss rekord 
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  25.94        53.58   
Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  27.36        56.42   
Eemil Heikkinen  1989  Södertälje Simsällskap  27.63        56.72   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap  27.84        56.84   
Anders Ydremark  1989  Linköpings Allmänna SS  27.15        57.07   
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene  28.09        57.42   
Robin Johansson  1990  Ludvika Simsällskap  27.81        57.91   
Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  27.94        58.46   
10  Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap  28.09        58.52   
11  Olle Nordqvist  1989  Kalmar Simsällskap  28.55        58.56   
12  Fredrik Larsson  1989  Eskilstuna Simsällskap  28.10        58.67   
13  Jeton Aliu  1989  Västerås Simsällskap  28.12        59.37   
14  Pelle Gidlöv  1989  Alingsås SLS  28.28        59.70   
15  Alexandre Toledo  1989  Ludvika Simsällskap  28.53        59.77   
16  Mikael Axelsson  1989  Västerviks Simsällskap  29.06        59.81   
16  Denny Nelson  1989  Jönköpings Simsällskap  27.77        59.81   
18  Martin Stonsebro  1989  Motala Simsällskap  28.98        1:00.33   
19  Philip Wallin  1990  Polisens IF  29.19        1:00.58   
20  Victor Paulsson  1990  Simklubben Elfsborg  29.22        1:00.98   
21  Gregor Öster  1990  Södertälje Simsällskap  29.33        1:01.12   
22  Johan Djäken  1989  Mariestads Simsällskap  29.99        1:01.25   
23  Fredrik Wikander  1989  Simklubben Elfsborg  29.54        1:01.91   
24  Carl Holmertz  1990  Motala Simsällskap  29.48        1:02.02   
25  Gustav Bildh  1990  Värnamo Simsällskap  30.06        1:02.06   
26  Christoffer Arvidsson  1989  Värnamo Simsällskap  29.52        1:02.08   
27  Niklas Borin  1989  Järfälla Simsällskap  29.24        1:02.10   
28  Tom Thomasson  1990  Järfälla Simsällskap  29.53        1:02.15   
29  John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.48        1:02.41   
30  Peter Fagerström  1989  Åmåls Simsällskap  30.21        1:03.69   
31  Viktor Jarenfors  1989  Kungälvs Simsällskap  30.04        1:03.85   
Josef Östlund  1989  Polisens IF          DSQ   
                   
 
Gren 59, 200m Fjärilsim F Juniorer, Finaler 
Sponsor:Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  150m    Tid  Status 










 
Ann-Louise Jakobsson  1988  Fagersta Simklubb  31.36  1:08.01  1:45.09    2:23.18   
Sanna Kårebrand  1987  Skäret Simsällskap  34.14  1:11.94  1:49.85    2:28.30   
Desireé Sverin-Österberg  1987  Polisens IF  32.42  1:09.36  1:48.15    2:28.44   
Pernilla Hageräng  1986  Karlskoga Simförening  35.02  1:13.89  1:53.73    2:32.14   
Petra Hallberg  1987  Västerås Simsällskap  34.79  1:14.42  1:54.59    2:34.10   
Elin Broberg  1988  Skövde Simsällskap  33.41  1:12.07  1:52.60    2:34.76   
Boróka Toró  1988  Tunafors Sportklubb  35.53  1:15.05  1:55.70    2:34.92   
Pernilla Axelsson  1987  Oskarshamns Simsällskap  34.86  1:14.17  1:54.88    2:35.12   
Elin Öster  1987  Södertälje Simsällskap  34.33  1:13.87  1:54.82    2:36.01   
10  Malin Kihlström  1988  Simklubben Götene  34.98  1:14.42  1:54.63    2:36.11   
11  Anna Ericson  1988  Hallsbergs Simklubb  32.73  1:11.09  1:52.62    2:36.75   
12  Alexandra Rosengren  1988  Simklubben Elfsborg  34.95  1:15.58  1:56.43    2:36.80   
13  Josefine Hallmén  1988  Linköpings Allmänna SS  34.89  1:14.96  1:57.79    2:38.82   
14  Louise Råbock  1988  Västerviks Simsällskap  33.79  1:14.77  1:57.45    2:43.68   
15  Estelle Engqvist  1986  Södertälje Simsällskap  35.83  1:17.80  2:01.71    2:45.36   
16  Matilda Slättengren  1987  Oskarshamns Simsällskap  36.16  1:17.51  2:00.80    2:45.64   
17  Kim Kessler  1987  Karlstads Simsällskap  35.98  1:18.80  2:03.89    2:46.47   
18  Annika Ekström  1988  Skäret Simsällskap  34.44  1:17.07  2:03.54    2:48.26   
19  Johanna Södergren  1988  Järfälla Simsällskap  35.59  1:18.98  2:04.01    2:49.72   
20  Emelie Gauffin  1988  Västerviks Simsällskap  36.09  1:18.83  2:04.84    2:52.12   
21  Marie Larsson  1988  Simklubben Götene  37.11  1:21.60  2:08.93    2:57.16   
22  Amanda Gamerov  1988  Örebro Simallians  37.52  1:22.37  2:11.94    3:02.78   
23  Sara Lundgren  1986  Västerviks Simsällskap  39.69  1:29.92  2:22.39    3:15.36   
                   
 
Gren 60, 100m Medley P Juniorer, Finaler 
Sponsor:Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Michael Berndtsson  1985  Simklubben Elfsborg  26.45        58.48   
Fredrik Öberg  1987  Hallsbergs Simklubb  27.17        1:00.06   
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS  29.45        1:01.37   
Henrik Johansson  1986  Deje Simsällskap  29.29        1:02.92   
Tomas Andersson  1988  Harnäs-Skutskärs Simsällskap  28.52        1:02.95   
Harald Börsholm  1985  Stockholms Kappsimningsklubb  29.11        1:03.04   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb  28.06        1:03.16   
Andreas Engström  1985  Västerås Simsällskap  28.11        1:03.54   
Michael Svensson  1987  Simklubben Elfsborg  30.59        1:03.89   
10  Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians  29.17        1:03.91   
11  Victor Strömberg  1985  Kalmar Simsällskap  29.00        1:04.03   
12  Magnus Hansèn  1986  Simklubben Elfsborg  30.28        1:04.33   
13  Erik Patriksson  1985  Simklubben Elfsborg  30.54        1:04.79   
14  Per Nordqvist  1987  Kalmar Simsällskap  29.90        1:04.80   
15  Richard Wernersson  1987  Simklubben Elfsborg  30.82        1:04.87   
16  Carl Hagström  1986  Örebro Simallians  29.81        1:05.30   
17  Sebastian Fronczak  1988  Linköpings Allmänna SS  31.28        1:05.34   
18  William Larsson  1986  Karlskoga Simförening  31.79        1:05.38   
19  Kristofer Hägg  1987  Skövde Simsällskap  30.37        1:05.55   
20  Björn Höckerfelt  1988  Kalmar Simsällskap  30.09        1:05.58   
21  Jonas Grundström  1987  Fagersta Simklubb  30.40        1:05.62   
22  Axel Johansson  1986  Simklubben Ena  29.39        1:05.64   
23  Anders Melin  1988  Karlstads Simsällskap  29.74        1:06.12   
24  Jesper Carlsson  1987  Ludvika Simsällskap  31.02        1:07.19   
25  Mattias Toresäter  1988  Simklubben Elfsborg  30.87        1:07.65   
26  Johan Widén  1986  Simklubben Ena  30.89        1:07.80   
27  Erik Sunnanbo  1986  Järfälla Simsällskap  31.50        1:08.41   
28  Nils Lindqvist  1988  Varberg-Falkenberg Sim  34.17        1:11.04   
Martin Andersson  1985  Kungälvs Simsällskap          DNS   
                   
 
Gren 61, 4x50m Frisim F Juniorer, Finaler 
Sponsor:Elite Stora Hotellet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Skäret Simsällskap Lag 1  Skäret Simsällskap          1:51.07   
  Nathalie Andersson  1988    27.51        27.51   
  Matilda Larsson  1988    27.33        54.84   
  Sanna Kårebrand  1987    28.14        1:22.98   
  Therese Severinsson  1986    28.09        1:51.07   
                   
Värnamo SS Fl Lag 1  Värnamo Simsällskap          1:52.07   
  Evelina Nilsson  1987    28.58        28.58   
  Evelina Carlsson  1987    27.52        56.10   
  Anna Wilstorp  1987    28.00        1:24.10   
  Nina Altesjö  1987    27.97        1:52.07   
                   
Lass 1  Linköpings Allmänna SS          1:52.67   
  Therese Petersson  1988    28.44        28.44   
  Therése Bergström  1987    27.60        56.04   
  Emma Piehl  1987    28.52        1:24.56   
  Josefine Hallmén  1988    28.11        1:52.67   
                   
SK Elfsborg Lag 1 Flick  Simklubben Elfsborg          1:53.45   
  Lisa-Marie Nilsson  1986    28.36        28.36   
  Emma Stawåsen  1988    28.23        56.59   
  Jessica Kjellström  1989    29.01        1:25.60   
  Christina Sjöholm  1986    27.85        1:53.45   
                   
Västerås SS Damer Lag 1  Västerås Simsällskap          1:54.32   
  Cecilia Wästborn  1986    28.39        28.39   
  Petra Hallberg  1987    28.03        56.42   
  Elin Andersson  1988    28.77        1:25.19   
  Frida Hagen  1986    29.13        1:54.32   
                   
Skk Lag 1  Stockholms Kappsimningsklubb          1:55.85   
  Madeleine Kalmskog  1987    29.23        29.23   
  Sofia Grenholm  1988    28.71        57.94   
  Sandra Elstig  1988    29.15        1:27.09   
  Frida Hedman  1988    28.76        1:55.85   
                   
Hedemora SS Lag 1  1987  Hedemora Simsällskap          1:56.78   
  Maria Groth  1988    28.63        28.63   
  Emelie Bränd  1987    29.13        57.76   
  Jennie Johansson  1988    28.78        1:26.54   
  Emelie Godlund  1990    30.24        1:56.78   
                   
Ösa Lag 1 Flickor  Örebro Simallians          1:56.92   
  Cecilia Frisk  1988    29.99        29.99   
  Madelene Hagström  1989    29.47        59.46   
  Jessica Mauritzson  1989    29.86        1:29.32   
  Emmy Gellerstedt  1986    27.60        1:56.92   
                   
Polisens IF Lag 1 Damer  Polisens IF          1:57.00   
  Joanna Söderberg  1988    29.39        29.39   
  Desireé Sverin-Österberg  1987    29.15        58.54   
  Ida Granlund  1987    29.05        1:27.59   
  Pia Berglund  1987    29.41        1:57.00   
                   
10  Västerviks SS  Västerviks Simsällskap          1:58.91   
  Louise Råbock  1988    30.56        30.56   
  Emelie Gauffin  1988    30.35        1:00.91   
  Anja Haberkamm  1989    27.44        1:28.35   
  Sara Lundgren  1986    30.56        1:58.91   
                   
11  Kalmar Lag 1 Kalmar  1987  Kalmar Simsällskap          1:59.15   
  Sara Thydén  1989    28.09        28.09   
  Cecilia Gottfridsson  1989    29.74        57.83   
  Stina Möller  1990    30.70        1:28.53   
  Matilda Arnesson  1988    30.62        1:59.15   
                   
12  Oskarshamns SS  1986  Oskarshamns Simsällskap          1:59.36   
  Pernilla Axelsson  1987    30.29        30.29   
  Josefine Hellström  1986    29.26        59.55   
  Matilda Slättengren  1987    30.11        1:29.66   
  Elin Jonasson  1988    29.70        1:59.36   
                   
13  Skövde Flickor Lag 1  1989  Skövde Simsällskap          1:59.90   
  Louise Lantz  1990    29.31        29.31   
  Elin Broberg  1988    30.13        59.44   
  Alona Filippova  1991    29.67        1:29.11   
  Katina Schütz  1989    30.79        1:59.90   
                   
14  Kanaans SS Damer  Kanaans Simsällskap          2:03.56   
  Camilla Mårtensson  1988    31.94        31.94   
  Frida Sikström  1988    30.73        1:02.67   
  Helene Prejner  1987    30.72        1:33.39   
  Sofia Starkman  1988    30.17        2:03.56   
                   
15  SK Götene Lag 1 F  Simklubben Götene          2:03.65   
  Marie Larsson  1988    32.40        32.40   
  Rebecca Green  1989    30.18        1:02.58   
  Malin Kihlström  1988    30.31        1:32.89   
  Linn Arvidsson  1990    30.76        2:03.65   
                   
                   
 
Gren 62, 4x100m Medley P Juniorer, Finaler 
Sponsor:Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m      Tid  Status 










 
Västerås SS Herrar Lag 1  Västerås Simsällskap          4:00.94  Nuss rekord 
  Mikael Ståhle  1987    29.87  1:02.60      1:02.60   
  Mattias Kahlin  1987    30.21  1:05.29      2:07.89   
  Andreas Engström  1985    26.26  58.08      3:05.97   
  David Brandemark  1986    25.77  54.97      4:00.94   
                   
Lass 1  Linköpings Allmänna SS          4:04.18   
  Tobias Törnström  1988    30.89  1:03.34      1:03.34   
  Kristofer Johansson  1987    31.67  1:07.51      2:10.85   
  Hans Albrektsson  1985    26.39  56.83      3:07.68   
  Sebastian Fronczak  1988    26.81  56.50      4:04.18   
                   
Skäret Simsällskap Lag 1  Skäret Simsällskap          4:08.91   
  Kristian Mandel  1987    31.21  1:04.71      1:04.71   
  Magnus Rönnbrant  1985    32.27  1:10.65      2:15.36   
  Johan Lorentzon  1986    27.73  1:01.08      3:16.44   
  David Larsson  1989    25.01  52.47      4:08.91   
                   
Kalmar Lag 1 Kalmar  1987  Kalmar Simsällskap          4:12.24   
  Per Nordqvist  1987    32.01  1:05.00      1:05.00   
  Jonas Magnusson  1985    30.57  1:06.38      2:11.38   
  Victor Strömberg  1985    29.27  1:03.68      3:15.06   
  Björn Höckerfelt  1988    27.00  57.18      4:12.24   
                   
Ösa Lag 1 Pojkar  Örebro Simallians          4:14.83   
  Sebastian Bertholdsson  1988    31.26  1:04.39      1:04.39   
  Lukas Gamerov  1989    34.28  1:12.54      2:16.93   
  Joachim Wiking  1987    28.61  1:02.79      3:19.72   
  Carl Hagström  1986    26.55  55.11      4:14.83   
                   
Skäret Simsällskap Lag 2  Skäret Simsällskap          4:18.44   
  Caj Andersson  1988    30.92  1:05.79      1:05.79   
  Tomas Johansson  1988    33.14  1:12.12      2:17.91   
  Andreas Andersson  1986    29.18  1:04.25      3:22.16   
  Kristoffer Dahlberg  1985    26.38  56.28      4:18.44   
                   
Lass 2  Linköpings Allmänna SS          4:23.40   
  Joakim Hallqvist  1987    33.36  1:08.12      1:08.12   
  Anders Ydremark  1989    33.66  1:13.54      2:21.66   
  Christian Hell  1986    29.31  1:04.17      3:25.83   
  Jakob Nordin  1988    26.82  57.57      4:23.40   
                   
Lag 1 Ludvika SS  Ludvika Simsällskap          4:23.51   
  Robin Johansson  1990    33.48  1:08.22      1:08.22   
  Daniel Johansson  1988    34.21  1:14.51      2:22.73   
  Andreas Blidberg  1987    29.11  1:04.57      3:27.30   
  Jesper Carlsson  1987    26.57  56.21      4:23.51   
                   
Skk Lag 1  Stockholms Kappsimningsklubb          4:24.71   
  Andreas Elofsson  1987    32.12  1:10.02      1:10.02   
  Pontus Björklund  1989    36.44  1:18.62      2:28.64   
  Henrik Norberg-Arvidsson  1985    27.67  1:01.59      3:30.23   
  Harald Börsholm  1985    25.25  54.48      4:24.71   
                   
10  Polisen IF Lag 2 Her